DE ZEEDW Stand der werkloosheid. "eezAkkertje fn tweede blad Het Finsche front. fa verwaarloosd landgoed Kou gevat Gemengd Nieuws. feuilleton Lichting 1924 gaat geleide lijk naar huls VAN DONDERDAG 18 JAN. 1940. Nr 91. (Yan onzen militairen medewerker Nauwelijks is de temperatuur geste un of de oorlogstoestand heeft In Fin land een ander beeld geschapen. De Rustten schijnen geen geduld te willen oefenen tot het voorjaar, doch zijn blijk baar van zins hunne dappere tegenstan ders met hunne overmacht te verplette ren zü laten zich niet door aanvankelijke tegenslagen afhouden van het gestelde doel. Na een kleine schoonmaak in de hoogere rangen gehouden te hebben, heb ben de nieuwe bevelhebbers op zeer kor ten termijn opnieuw voorbereidingen ge troffen voor den verderen opmarsch en zijn door de centrale Russische legerlei ding versche troepen en transportmid delen te hunner beschikking gesteld. Volgens berichten uit Helsinki hebben de Kussen, na zich verschanst te hebben tegenover de Mannerheimlinie, thans minstens een leger van 400.000 man met 2000 stukken geschut samengetrokken op de Karelische landengte. Wat nog er ger is, dit zouden goed geoefende troepen zijn! Thans komen berichten uit Kopenhagen binnen, welke vermelden, dat langs den weg PitwarantaSorta- vala (aan de noordzijde van het Ladoga- meer) de Russen met sterke krachten aanvallen. Volgens Finsche opvatting bedoelen zij hiermede verlichting te brengen in den benarden toestand, waar in een Russische divisie bij Suojarvi ver keert, zü zouden de Finsche troepen al daar dus met afsnijding bedreigen, doch het kan evengoed bedoeld zijn als om trekking der Mannerheim-linie noord waarts langs het Ladogameer. Het is alweer een geluk voor de Finnen, dat het Russische spoorwegnet geen vlug gere troepenverplaatsingen mogelijk maakt en dat er met het samentrekken van groote legers op die wijze veel tijd gemoeid is. Van het Sallafront komen zeer ern stige berichten. De Russen hebben al daar niet alleen stand weten te houden, doch zij zijn blijkbaar zuidelijk langs den Finschen rechtervleugel voortgerukt en hebben een Finsche stelling bij Joetsijar- vi (ongeveer 20 K.M. ten oosten van Ke- mijarvi) aangepakt. Gelukt het hun deze stelling te overwinnen en Kemi- jRrvi) te nemen, dan beschikken zij over den spoorweg naar Rovaniemi en de kust der Botnische Golf. Gebrek aan toevoerwegen is tot dusverre den Rus sen noodlottig geweest, zyn zij eenmaal in Kemijarvi (waar zij thans nog slechts 20 K.M. van af zyn) dan hebben zij de beschikking over spoor- en straatwegen. De Russen die aan den ljjve ervaren heb ben, wat het gemis van goede aanvoer- wegen beteekent, hebben alle maatrege len genomen om daar verbetering in te brengen. De spoorweg Leningrad Moermansk iB hersteld en wordt beter bewaakt; de weg Kandalakscha (aan den spoorweg) naar Salla is verbeterd en ter weerszijden worden de bosschen over een breedte van 1 K.M. omgehakt, waardoor de sklpatroiiles der Finnen niet meer ongemerkt kunnen naderen en den aanvoer overrompelen. Uit alles blfjkt, dat Moskou besloten heeft met man en macht de schande der geleden nederlagen uit te wlsschen en wel zoo spoedig mogelijk. Ook de lucht macht der Russen is zeer actief, zfj zou den echter meer in hun eigen voordeel handelen, als zij het minder op steden dan wel op spoorwegen en stations voor zien zouden hebben. Helaas moeten we alweer besluiten met zeer sombere voorgevoelens voor de dappere Finnen. Tot onzen spijt moeten we nogmaals terugkomen op het strategische plan: de geallieerden Finland te hulp te laten ko men door een landing by Petsamo of wel via de Scandinavische landen. We doen dit omdat niemand minder dan de mili taire medewerker der „Temps" thans op dit thema borduurt. Hij wil deze operatie doen samengaan met een vlootactie in de Zwarte Zee. We wagen het onze meening er tegen over te blijven volhouden omdat: le. De geallieerden niet voldoende overmacht op de Duitschers en Russen samen bezitten om zich deze expeditie te kunnen veroorloven. Vanzelf sprekend zou de Duitsche generalen staf de lei ding nemen in de gezamenlijke oorlog voering en alsdan zou er van het goed bewapende Russische leger nog heel wat te maken zijn, wat naderhand op het Westfront tevens zijn invloed kon doen gelden, want alsdan waren Rusland en Duitschland samen in oorlog tegen de geallieerden. 2e. Petsamo noch de noordelijke stre ken van Zweden en Noorwegen leenen zich als operatiebasis voor zulk een grootseh opgezette onderneming door te weinig capaciteit der aanvoerwegen. 3e. Rusland en Duitschland zouden opereeren op de binnenlijnen, wat gezien het uitstekend spoor- en straatwegennet in Duitschland, van niet te schatten voordeel zou zijn. m De schepen „Hilversum" en „Leto" zijn met regeeringsgraan uit Zuid-Amerika in de haven van Amsterdam aangekomen, waar zij gelost worden. Beide vaar tuigen arriveerden tegelijk in de hoofdstad met hun in dezen tijd wel bijzonder welkome lading. 13) door AMY LE FEUVRE. wö?' ^in nu niet te philosopheeren. Z0U J°u en meneer Hunter graag sin een woordenstrijd zien." t heb geen zin, om langer over hem dnirt zei Vivian een beetje onge- helpen bifdig. „ik wou, dat je mij kon komen met Kerstmis, Effie." i ban ik niethoe graag ik het ten i t willen- Vraag of mevrouw Aus- iiiff* f' helpen en je hebt toch ook juffrouw Fanshawe." „Ja" eelnr,fIei .Vivian met een zucht. „Ik lans-Pr' i 'k eigenlijk mezelf ook niet Ik s een meisje moet beschouwen, die n*et: verlangen naar iemand, vrouw Sa1S' Juffrouw De Burgh en me en dp Hsten' en juffrouw Fanshawe voldnQ„j mevrouw Denvers moesten Vivf V00r zUn-" dat pff^as, altÖd zoo goed gehumeurd, keek.. '6 r nu v°i verbazing aan- dainpl ."'t zit w.el wat rondom in de oude i maar ik houd van oudere men- schen en als je getrouwd beut „Dan ben je natuurlijk op stal gezet", zei Vivian. „Och, vergeef het mij, Ef fie!" liet zij er meteen op volgen. „Ik weet niet, waarom ik zoo knorrig ben vandaag. Ik geloof, dat het alleen is, omdat ik heimwee heb. Ik verlang zoo naar huis, en ze hadden mij zoo graag gehad, en ik kan niet gaan; en iedereen is jong en vroolijk, en ik alleen niet. Het is kersttijd, en ik heb altijd zoo genoten op Kerstmis." Effie keek haar met bezorgden blik aan. Toen sloeg ze haar armen om haar heen en kuste de opkomende tranen weg. „Je bent een schat", zei ze, „en het spijt me ontzettend voor je. Ik zou gauw naar huis gaan, als ik jou was en het dorp aan zijn lot overlaten. „Ik wou, dat ik dat kon doen, maar het gaat niet. Ik zal bij het diner tegen woordig moeten zijn met een sleep ach ter mij aan en mijn hoofd in mijn nek, alsof ik de Koningin van Engeland was". „Is dat mijn rol niet volgens Snell Vivian lachtte vroolijk. Haar ontevre den bui was weer voorbij, en Effie hoor de geen enkele klacht meer; en met Kerstmis had Vivian het zoo druk, dat ze geen tyd had, om te denken. Snell 4e. De aanvoer over zee van uit Enge land en Frankrijk naar de operatie-basis is op de Noordzee veel te onveilig tegen marine-ondernemingen uit Duitsche ha vens. We zullen het by deze voornaamste re denen laten, hoewel er meer zyn. Men zou echter geneigd zyn te vragen: Hoe krygt iemand het in zijn hoofd door eigen opzet Duitschland en Rusland aan elkaar te smeden? We lezen uit het Temps-artikel echter meer een soort wanhoopsgeest, gevolg van de vraag: Zoo (in het Westen) gaat het nietwat kunnen we dan doen Ant woord: vrede sluiten; alles is beter dan zulke onbekookte denkbeelden. Zou de bevolking in de geallieerde landen mis schien ongeduldig worden? De laatste speech van Chamberlain beloofde ook al spoedige meerdere actie. Het zal voor Engeland zaak zjjn niet het geduld te verliezen in de zen zenuwoorlog, want dan verliest men den oorlog tegen een tegen stander, die geen rekening behoeft te houden met stemming van het pu bliek. Eenigo stijging geconstateerd. Op 30 December 1939 waren bij de or ganen der open-bare arbeidsbemiddeling ingeschreven 345.551 werkzoekenden (329.505 mannen en 16.046 vrouwen). Hiervan waren 271.025 (259.989 man nen en 11.036 ivrouwen) werkloos. Er waren 58.734 personen door overheids hulp tewerkgesteld bij cultuurtechnische en administratief daarmede gelijkgestelde werken. Blijkbaar waren er dus 15.792 •personen als werkzoekende ingeschreven, die in het vrije bedrijf werkten, doch an der werk zochten. In de week van 27 tot en met 30 Dec. 19-39 waren bij gesubsidieerde vereenigin- gen met werkloo-zenkas aangesloten 592.406 personen, waaronder 75.395 land arbeiders. Van de 517.011 verzekerden buiten de landarbeiders was het werk loosheidspercentage 24.1 (in de vorige verslag week van 4 tot en met 9 Dec. '39 was dit percentage 19.1). Voor de 592.406 -verzekerd-en, met inbegrip van de landarbeiders, was het werkloosheids percentage 26.5 (vorige verslagvietk 18.2) De werkloozenkassen. Uit de bij den Rijksdienst der werkloos heids erzekering en arbeidsbemiddeling beken-de voorloopi0e cijfers kan worden opgemaakt, dat in 1939 de werkloozen kassen bij- een gemiddeld aantal leden van 585.000 in totaal aan bijdragen van de leden ontvingen f 7.700.000. Ten laste ivan 'het Rijk en gemeenten ontvin gen de kassen in het totaal aan subsidie f 10.2C0.C00. Aan haar werklooze leden keerden de kassen in het totaal uit f 13.200.000. De som der reserves der werkloozenkassen, die op het einde van 1998 f 14.800.000 bedroeg, steeg tot f 20 inillioen op het einde van 1939. In tegenstelling met de verwachting dat de geheele lichting 1924, die aan de beurt van „afzwaaien" is, en bloc naar huis zal worden gezonden, blijkt thans dat dit afzwaaien zeer geleidelyk zal ge schieden. Telkenmale als er een groep van de jongste lichtingen zoover is, dat zij de 24'ers kan vervangen, gaat een groep van deze laatsten naar huis. Tot nu toe zijn afgezwaaid de cavalerie en de be reden artillerie. Met de overige wapens en onderdeelen wordt zoo spoedig moge lijk een aanvang gemaakt, doch een be paalde datum is hiervoor nog niet op te geven. was wel niet op het diner verschenen, maar zijn vrouw was er wel, en de kin deren kregen net als al de anderen hun cadeautjes van den Kerstboom. Iedereen voelde zich gelukkig. Vivian zelf, met schitterende oogen en een blos op haar wangen, bewoog zich te midden van haar gasten. Kolonel Brandon en meneer Hunter waren beide bereid, om alles te doen, wat zij vroeg; en de do minee stak zoo'n aardige speech af na afloop van het diner, dat Vivian spijt had, dat ze tot nog toe hem zoo uit de buurt was gebleven. Op het eind van den avond gebeurde er echter iets, dat in Vivians oog alles bedierf. Zij liep wat op het terras met Kolonel Brandon en genoot van de fris- sche, koele lucht, die haar zoo weldadig aandeed na haar verblijf in de warme zaal, toen een man de treden van het terras opkwam. Het was donker, en hij liep zoo ruw langs hen, dat de Kolonel op scherpen toon zei: „Let een beetje op, waar je loopt, man. Je hebt bijna deze dame naar beneden gegooid." „Laat ze mij dan niet voor de voeten loopen", antwoordde de man, „want ik heb geen behoefte aan haar, of aan haar eten!" Het was de stem van Snell, en Vivian legde haar hand zachtjes op den arm DE NEDERLANDSCH—DUITSCHE GRENS WORDT AFGESLOTEN Draadafrasteringen langs de geheele lengte. Aan de Duitsche zijde van de Neder- landsch-Duitsche grens nabij Zuid-Gelder land en Noord-Limburg heerscht thans groote bedrijvigheid. Sinds eenige weken zijn Duitsche mili tairen bezig de grens als het ware her metisch af te sluiten met een draadver sperring, die zich langs de geheele lengte van de grens uitstrekt, De grenslijn wordt daarbij met welhaast pijnlijke nauwgezet heid gevolgd en geen stukje wordt over geslagen, Op regelmatlgen afstand worden dikke palen ln den grond geplaatst, Langs deze palen wordt ijzergaas Van sterke con structie aangebracht en de bovenzijde van de ongeveer twee meter hooge versperrin gen worden beschermd door prikkeldraad Ook zijn op sommige plaatsen draden aangebracht die onder electrischen stroom gesteld kunnen worden, evenals dat tij dens den wereldoorlog aan de Neder- landsch-Belgische grens het geval is ge weest. Deze maatregel brengt voor de grens bewoners heel wat ongerief mede. De gril- lige loop van de grens is er oorzaak van, dat deze vaak midden over een weg of door het tot een boerderij behoorende land loopt. Daarover bekommeren de Duitschers zich niet; zij volgen, zooals reeds gezegd, consequent de grenslijn en zoo is het b.v. mogelijk, dat de draadver sperring midden door den tuin van het Groot hotel Berg en Dal gaat, dat er een groot aantal wegen geheel of gedeeltelijk is afgesloten, en dat zekere buurtschap pen, zooals b.v. Smorenhoek te Beek bij Nijmegen vrijwel geisoleerd zijn komen te liggen. Ook in den Gelderschen Achter hoek treft men als gevolg van de Duit sche maatregelen de zonderlingste toe standen aan. In 't Nederlandsche grensgebied vraagt men zich af, waarom deze ingrijpende maatregelen getroffen worden. De Duitschers zelf zeggen om te verhin deren, dat spionnen of andere kwalijke individuen het rijk binnenkomen. (Vad.) DE IN HET IJS BEKNELDE BOOTEN. DE „FRIESLAND" GEZONKEN. Het staat thans wel vast, dat een van de drie schepen van het convooi over hel .IJsselmeer, de „Friesland", zoo zwaar door het ijs is gekraakt, dat het schip is gezonken. Het schip moet als geheel ver loren worden beschouwd. De beide ijsbrekers, die gistermorgen om half zeven uit de hoofdstad waren ver trokken, waren om half vier nog niet bij de schepen aangekomen. De directie van de reederij hoopte evenwel, dat de ijs- brekers gisteren nog op de plaats, waar de schepen in het ijs zitten, zouden aan komen. De burgemeester van Urk heeft gister middag den sportvlieger Heymans telefo nisch verzocht, een brief op een der vast geraakte schepen te werpen, waarin de vraag werd gestald, of er nog een ijsvlet noodig was. De heer Heymans cirkelde op geringe hoogte boven de schepen en wierp vervolgens den brief met ballast omlaag, Nadat de leden der bemanning don inhoud hadden gelezen, schreven zij met kolen op hot ijs het woord „neen", De heer Heymans begaf zich daarop naar den burgemeester van Urk, wien hij de boodschap overbracht. Deze evenwel wil de ter geruststelling een uitvoeriger bood schap hebben, waarop Heijmans ander maal opsteeg en een tweeden brief op een der schepen wierp, waarin om een uit voeriger antwoord verzocht werd. Wederom met behulp van kolen ver schenen op het ijs de woorden „indien noodig lichtseinen". Onmiddellijk keerde de heer Heymans naar Urk terug om het antwoord bij den burgemeester te laten afgeven. HET IJS OP DE RIVIEREN. De Waal en de Merwede zijn voor de gemeente Woudrichem over de geheele breedte met zwaar drijfijs bedekt. Dit ijs komt in reusachtige schollen de Waal af zetten. Tengevolge hiervan is de veer dienst Woudrichem-Gorinchem stopgezet. Bij het Lexkesveer bij Wageningen is door middel van planken een voetpad over den Rijn gelegd, zoodat het verkeer voor voetgangers en wielrijders mogelijk is geworden. Dank zij het werk van ijsbrekers, is het ijs op de rivieren rond Dordrecht los ge komen, waardoor de veerdiensten weer normaal functionneeren. DE KOUDE-GOLF OVER EUROPA. Het kwik bevriest in de thermometers. In Telnesset, aan de Zweedsch-Noor- sche grens, is de thermometer gedaald tot ver onder het punt, waarop kwik vast wordt. Met behulp van een spiritusthermo- meter werd een vorst van 48 graden ge meten, hetgeen waarschijnlijk wel het Europeesche record van dit jaar zal vor- f/'- ■<tmm Door den. sterken wind ging het ijs in het IJsselmeer rond het vuurtoreneiland onder Durgerdam kruien, waardoor de verbinding met den vasten wal werd ver broken. De schotsen, die ongeveer 20 c.m. dik zijn, schoven te-gen d-en hoogen dijk op, qm, wanneer ze op het hoogste punt gekomen waren, aan de andere zijde omlaag te storten. van Kolonel Brandon en zei „Zoo, kom je je vrouw halen, Snell. Ze is hier in de zaal." „Ze zal er van lusten, dat ze niet thuis- is gebleven", schreeuwde Snell. „Wat hebben wij met dat Kerstmisgedoe te maken?" Dat was te veel voor Kolonel Bran don, die driftig van aard was. Hij deed een sprong naar voren, pakte den man in zijn kraag en gooide hem de treden van het terras af. „Maak dat je weg komt, kerel, en laat je hier niet weer'zien, als je bedoeling is, om deze dame te beleedigen". Eer Vivian nog een woord kon zeggen, had de Kolenel haar gauw mee naar de hall genomen, maar niet zoo gauw, of zij hadden Snell nog hooren roepen „Dat zal ik je betaald zetten, Brandqn." Vivian zag zoo wit als een doek en beefde over al haar leden. „O, Kolonel Brandon", zei ze, „het is zoo'n lastige man. Ik wou, dat u hem maar niet aangeraakt had." Kolonel Brandon lachte spottend. „Het spijt me alleen maar, dat ik hem niet flink afgeranseld heb. Hij houdt het echter nog aan mij te goed, als hij toch nog eens zou probeeren, zoo brutaal te gen mij op te treden." Toevallig kwam meneer Hunter voor bij en vroeg, wat er gebeurd was, en Ko lonel Brandon antwoordde kortaf: „Een van uw aardige dorpelingen heeft mevroüw Carmichael beleedigd, en ik heb hem een lesje gegeven." ,»JIet is Snell", zei Vivian, „gaat u, als je blieft naar hem toe. Hij staat buiten te schreeuwen, en ik wou niet graag dat hij stoornis veroorzaakte." Meneer Hunter verdween, en zij hoor den dien avond niets meer van het ge val. De volgenden morgen vertelde juf frouw Watson echter aan Vivian, dat Snell Kolonel Brandon zou aanklagen wegens aanranding zonder aanleiding. „Het zal heel onaangenaam zijn voor u, mevrouw, want dan moet u misschien ook voorkomen." Vivian moest lachen om het angstige gezicht van de goede oude vrouw. „Het zou mij niets kunnen schelen", zei ze; maar Snell is een nare man, en als hij zich niet wat rustiger houdt, dan zet ik hem het dorp uit. Daar heb ik het recht toe." Zij sloeg dit aan meneer Hunter voor maar het verbaasde haar niet, dat hij het ongeschikt vond. (Wordt vervolgd.)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1940 | | pagina 5