Dagblad voor de Provincie Zeeland WOENSDAG 17 JAN. 1940 54c JAARGANG - No. 90 Belgisch hoofdofficieren over de jongste mili taire maatregelen - De Russen voeren versterkingen aan - Drie Engelsche onder zeeërs vermist - De strijd in het Westen Chamberlain over den toestand - Het complot in Amerika. Kalmte keert in België terug. Drie Britsche duikbooten vermist. üe strijd In het Westen. Geen onthullingen over het aftreden van Hore Belisha. Dr Colljn op bezoek bij Minister Van Kleffens. Sabotage in Engeland? Frankrijk weert zich tegen verraders. Belangrijkste Nieuws. Het complot in de Ver. Staten. Onze import het vorige jaar ruim flOO millioen toegenomen. Uitgave: N. V. Uitgevers» Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw" Bureaux Lange Vorststraat 7 0, Goes postrekening 44455 Telefoon 2438 Bijkantoor Middelburg: Fa. Boekhandel J, J. F A N O Y, Lange Burg 40. Telefoon 28 Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA AbojtnoJBSJttaprija #3.36 par kwarts*? Weekabonnementen voor Middelburg Goes en Vlissingen f 0.20 Losse nummers 5 cent Adverientiër. 30 cent per regel Ingezonden mededeeiinRen 60 cent per regel Kleine Advertentiën Dinsdags, Vrijdags se Zaterdags f0.75 bij vooruitbetaling Advertentiën onder letter of motto 10 cent extra Bij contract belangrijke korting VEROVERING VAN ZEEUWSCH- VLAANDEREN HEEFT WEINIG KANS VAN SLAGEN. De hervatting van de autobusdiensten en de intrekking van het vervroegde slui tingsuur voor de café's zijn aanwijzingen dat Brussel naar normale omstandighe den terug keert. De „Libre Belgique" meldt, dat ko ning Leopold gisteren de wenschelijkheid van het houden van een kroonraad heeft overwogen, doch dat later besloten werd, dat de toestand zulk een stap niet recht vaardigt. Wel is de regeering van oordeel, dat de toestand nog steeds ernstig is. Een verbod is uitgevaardigd tegen het verschenen van communistische kranten. De revolutionaire propaganda wordt thans, naar verluidt, op groote schaal door de communisten zoowel bij het le ger als by de civiele bevolking gevoerd. Belgische communistische elementen zou den duizenden revolutionaire pamfletten, in België geredigeerd en gedrukt, naar Frankrijk hebben gesmokkeld. Deze zou den bestemd zijn om de Fransche bevol king en de Fransche troepen te demora- Iiseeren. Het zou de bedoeling zijn van de re geering, indien de revolutionaire propa ganda zou aanhouden, naar het Fransch voorbeeld tot de ontbinding van de com munistische partij over te gaan. De militaire maatregelen van de laat ste dagen waren gebaseerd op observa ties, welke men omtrent de opstelling der Duitsche troepen, niet alleen langs de Belgische, maar ook langs de Nederland- sohe grens had gemaakt en waaruit men de conclusie kon trekken, dat deze troe pen op zoodanige wijze waren opgesteld, dat zij, indien daartoe bevel zou worden gegeven, onmiddellijk naar Nederland en naar Frankrijk zouden kunnen oprukken. In sommige kringen beweert men zelfs dat de eventualiteit van dit oprukken niet denkbeeldig was en men voegt er zelfs aan toe, dat het culmina tiepunt van den nieuwen alarmtoestand tusschen 15 en 20 Januari is gele gen. In den nacht van Zaterdag op Zon dag j.l. werd zoo zegt men een plotselinge aanval met luchtbombarde menten gevreesd. De evacuatie van de bevolking van de gevaarlijke gebieden langs de Oostelijke grens, wordt intus- sehen methodisch voorbereid. Gisteren had in verband daarmede te Brussel een conferentie plaats van de burgemeesters van de kantons Eupen en Malmedy. Tot nog toe werd slechts een 500-tal personen geëvacueerd. Dinsdag werden driehonderd zieke soldaten, die in het militaire hospitaal van Leuven werden verzorgd, in een hospitaal in de buurt van Doornick overgebracht. De burge meester van Welkenraedt heeft een ver ordening uitgevaardigd, waarbij de be woners worden aangespoord zich dag en acht warm te kleeden met het oog op een eventueele spoedige evacuatie. De raad werd ook gegeven de zieken uit de gevaariijke zones in de buurt van de on- i rrnijnde werken te evacueeren. e bekende Belgische strateeg, luite- "g®n®raal Maurice Tasnier schrijft in f 01rdat men niet de vraag moet en, waarom de jongste militaire maatregelen werden getroffen, maar dat 11 vertrouwen moet hebben in de per en, die over België moeten waken. Het integraal op voet van oorlog bren- 9en van het Belgische veldleger en van e territoriale diensten kan niet lang ^eer uitblijven. De lente breekt langza- er and aan en dat is de periode van de 9roote operaties te land. dum!'aZ0^OnvoorziclltiS zÜn niet voort- ma" „I., te bltfven. De waakhond en mm! aaln den ketting gelegd worden ben het geweer biJ de hand heb* kend^ff'^3! spreekt nog een ander be ta de feh strateeS> kolonel Requette uit Lt n £endance"> aIa zÜn meening Duitschland niet zoo gauw iets tegen Nederland en België zal on dernemen, waarbij het zeer snel hulp bronnen zou uitputten, welke het met de grootste zuinigheid moet behandelen. De verovering van Zeeuwsch-Vlaande- ren, het voornaamste oogmerk van een eventueele invasie in Nederland, heeft weinig kans van slagen. Het in oorlog komen met België en Nederland zou met een een millioen goed uitgeruste soldaten tegenover den aanvaller stellen en de blokkade van Duitschland in het Wes ten zou hermetisch worden. Engeland zou bovendien over een for midabel bruggehoofd op het vasteland beschikken, om de Duitsche maritieme bases aan de Noordzee aan te vallen. Elke grootsch opgezette operatie van Duitschland in het Westen zou finaal in het nadeel van dit land moeten uitloopen. Volgens een medewerker van een Bel gisch hoofdstedelijk blad, zou de Engel sche opperbevelhebber, Gort, hebben ver klaard, dat. indien België zou worden aangevallen, of zijn neutraliteit, zijn on afhankelijkheid of zijn levensbelangen zouden bedreigd worden, de Fransch-En- gelsche garantie op meer dan bliksem snelle wijze in werking zal treden. VERSCHEIDENE BELGISCHE BEWONERS NAAR DE PROVINCIES TERUG GEKEERD. Verscheidene personen die Zondag uit de O. provincies van België waren ge- evacueerd, zijn naar hun woonplaats te rug gekeerd. RUSSEN KRIJGEN VERSTERKINGEN Uit den sector Salla-Kuolajaervi wordt de aankomst van aanzienlijke Russische versterkingen gemeld. Finsche legerbericht meldt: Op de Karelische landengte het ge wone afmattingsvuur der artillerie. Een aanval bij Taipale werd met zware ver liezen afgeslagen. In den sector Salla zijn twee vijandelijke compagnieën ver nietigd. De Russische luchtmacht is gisteren veel minder actief geweest dan den vo- rigen dag. Slechts ongeveer tachtig sov jetvliegtuigen legden bombardementen in het Finsche binnenland ten uitvoer. De Finsche luchtmacht voerde verken ningsvluchten uit en defensietochten. Zij bombardeerde verscheidene malen de vijandelijke troepen. Vier sovjet-Russi sche vliegtuigen zijnneergehaald. Met talrijke bijzonderheden publiceeren de Finsche dagbladen een relaaas over de verschrikkingen van de Russische ne derlaag in het Noorden. Langs den weg liggen nog de door de koude versteende Russische lijken: som migen zitten nog gehurkt in inderhaast van takken opgebouwde schuilplaatsen, anderen zijn doodgevroren in vurende houding. Daar in de eenzaamheid liggen dui zenden mannen uit de sovjet-unie, wier gezinnen ongetwijfeld nooit zullen we ten, wat er met hen gebeurd is. Dat is de afschuwelijke misdaad van het Krem lin tegen het Russische volk." ROOSEVELT'S VOORSTEL INZAKE FINLAND. Heftige tegenstand in den Senaat. Roosevelt's voorstel om hulp aan Fin land te verleenen heeft in het congres heftigen tegenstand ontmoet van de zijde van senator Walter George, die ver zekerde, dat „dit een onneutrale han deling zou zijn volgens de regelen van het internationale recht. Het is hetzelf de, alsof wij Amerikaansche slagschepen naar Finland zouden sturen" meende deze spreker. De meerderheid van den senaat be schouwde het voorstel als gevaarlijk. De heftige aanvallen noodzaakten de leiders, het voorstel voor te leggen aan twee commissies. De Britsche admiraliteit maakt be kend, dat de duikbooten „Undine", „Sea horse" en „Starfish" niet op haar bases zijn teruggekeerd, terwijl er evenmin be richten van zijn ontvangen. De drie schepen voerden een buitengewoon ge vaarlijke opdracht uit en de Admiraliteit vreest dan ook dat zij als verloren moe ten worden beschouwd. De Duitsche radio heeft medegedeeld, dat een deel der bemanning van de „Undine" en van de „Starfish" gered is. De „Seahorse" en de „Starfish" ma ten 640 ton. De bemanning was veertig officieren en manschappen sterk. De „Undine" was een betrekkelijk kleine onderzeeër van 570 ton met een beman ning van 27 officieren en minderen. Het optreden der Britsche onder zeeërs zou de Duitsche marine aanlei ding hebben gegeven tot zeer omvang rijke voorzorgsmaatregelen. De activiteit der onderzeeërs in de Bocht van Helgoland vormt steeds een gevaarlijke onderneming, maar aange zien er voor deze ondernemingen altijd een groot aantal vrijwilligers waren, kon men er mee voortgaan. DUITSCHE DUIKBOOT VER NIETIGD? Maandag heeft de Fransche marine een Duitsche duikboot aangevallen en vermoedelijk vernietigd, terwijl een Duitsch koopvaardijschip, de „Janus", dat door een Fransch patrouillevaartuig werd aangehouden, door de bemanning tot zinken is gebracht, om te voorkomen, dat het schip in vijandelijke handen zou vallen. Omtrent den aanval op de vijande lijke duikboot deelt de woordvoerder van de marine mede, dat een Fransch patrouillevaartuig dieptebommen heeft geworpen naar een ondergedoken duik boot. De aanval verliep onder gunstige omstandigheden en vermoedelijk is de duikboot vernietigd, of minstens ernstig beschadigd. De speciale correspondent van Reuter bij het Britsche expeditieleger meldt, dat de afgeloopen paar dagen een pe riode hebben gevormd van levendige af wachting voor de in Frankrijk opgestel de troepen, die gereed zijn, zich tegen een doortocht van den vijand te weer te stellen. Het intrekken der verloven was slechts één van verscheidene duide lijke voorzorgsmaatregelen, die genomen zijn. GRANATEN OP LUXEMBURGSCH GEBIED. De „Luxemburger Zeitung" schrijft: Het plaatsje Schengen kan maar niet tot rust komen. Nadat Maandagmorgen drie bommen schade hadden toegebracht aan huizen, gelegen op den Luxemburg- schen oever van de Moezel, is Maandag middag een zwaar artillerievuur losge barsten toen de Franschen het station van Perl tot hun doelwit hadden geko zen. Het vuren was zóó hevig, dat een ware regen van granaatscherven neer daalde op de daken van de huizen van Schengen. De meeste bewoners van dit Luxemburgsche stadje namen de vlucht. Tegen zes uur 's avonds wist het de beurt aan de Duitschers om Apach on der vuur te nemen. De bewoners van Schen gen verklaren eenstem mig, dat zij sinds het uit breken van den oorlog niet zulke angstige uren heb ben beleefd. Bij onderzoek is gebleken, dat onge veer twaalf granaten op Luxemburgsch gebied zijn neergekomen, waarvan tien in de wijngaarden in de onmiddellijke omgeving :van de huizen van Schengen. Twee andere granaten kwamen in het dorp zelf terecht. Verscheidene scherven sloegen door de deuren en ruiten, geluk kig werd alleen materieele schade aan gericht. CHAMBERLAIN OVER DEN TOESTAND. Gistermiddag heeft Hore Belisha, de afgetreden minister van Oorlog, in het Engelsche Lagerhuis een verklaring af gelegd met betrekking tot zijn heen gaan. Hij zeide dat er geen meeningsver- schillen hebben bestaan over hetgeen er moest gebeuren in een gemeenschap van menschen, die bezig zijn met de uitvoe ring van een dringende taak van meer dan voorbijgaande beteekenis. „Ik heb het altijd als mijn ideaal be schouwd, dat het leger een deel der na tie zou vormen. Er is, voor zoover ik weet, geen conflict van standpunt of po litiek geweest met een mijner collega's in de regeering over welk punt ook, dat De oud-minister-president dr H. Co- lijn, die Maandag van zijn buitenland- sche reis is teruggekeerd, heeft gisteren een bezoek gebracht aan den minister van Buitenlandsche Zaken, mr E. N. van Kleffens. Zooals men weet, lieeft dr Colijn zon der eenigerlei opdracht een bezoek ge bracht aan Parijs en Rome, in welke laatste plaats hij o.m. 'n onderhoud heeft gehad met den minister van Buitenland sche Zaken, graaf Ciano. Echter spreekt het vanzelf, dat minister van Kleffens ook gaarne de persoonlijke indrukken van iemand van de internationale erva ring als dr Colijn verneemt, wanneer deze en zeker in dezen tijd een buiten landsche reis heeft gemaakt en daarbij gelegenheid heeft gehad om, zij het als particulier, verschillende autoriteiten te ontmoeten en met hen van gedachten te wisselen over de actueele internationale problemen en verhoudingen. mijn departement of iets anders betrof." Chamberlain verklaarde dat er geen wijziging in de legerpolitiek overwogen wordt tengevolge van de wijziging in de portefeuille van Oorlog. Er is geen «me ningsverschil geweest tusschen Hore Be lisha en de hooggeplaatste officieren, over het systeem der promotie. Het ver haal van een druk, dien het leger op den premier zou hebben geoefend, is een puur verzinsel. „Ik was op de hoogte gekomen," al dus Chamberlain, „van moeilijkheden van zeer groote beteekenis". Chamber lain was echter niet voornemens de re denen daarover in bijzonderheden mede te deelen. Chamberlain ging er vervolgens toe over een overzicht te geven van den oor logstoestand. Hij gewaagde van de „nieuwe bezorgd heid over Duitsche plannen tegen België en Nederland" en verklaarde: „Wij kun nen de kalme en moedige houding van de beide regeeringen en volken slechts be wonderen." Chamberlain besloot te verklaren, dat, als de oorlog thans in een acuter stadium zou komen „wij er gereed voor zijn". Chamberlain gaf voorts uitdrukking aan zijn „diepe sympathie en bewonde ring" voor het dappere Finsche volk. „Er zijn maatregelen getroffen voor het verleenen van exportvergunningen voor artikelen, waaraan de Finsche re geering behoefte heeft. Het zou niet in het openbaar belang zijn, bijzonderheden mede te deelen omtrent het oorlogs- materieel, dat hierbij betrokken is, maar ik verzeker het Huis dat de hoeveelheid aan zie n 1 ij k i s." ANGST VOOR DUITSCHE AGENTEN. De Engelsche bladen melden, dat 600.000 man personeel van de Britsche spoorwegmaatschappijen de waarschu wing hebben gekregen, voortdurend uit te zien naar verdachte personen, die ver momde nationaal-socialistische agenten zouden kunnen zijn. Dinsdagavond werd verklaard, dat ge heime instructies waren gezonden door de spoorwegmaatschappijen aan de sta tionschefs, besteldiensten en leiders van opslagplaatsen. Daarin wordt gezegd, dat inlichtingen zijn verkregen, waarin wordt geopperd, dat de Duitsche gehei me dienst voornemens zou zijn in het Vereenigd Koninkrijk sabotage te ple gen. In een dergelijk geval zullen de ver keersverbindingen het eerste doelwit zijn van een vijandelijke actie. Er wordt aangeraden direct voorzorgsmaatrege len te nemen. De Fransche Kamer heeft gisteren het ontwerp behandeld, waarin sommige af gevaardigden, die behoord hebben tot ontbonden organisaties, van hun Kamer lidmaatschap worden vervallen ver klaard. Tixier Vignancour verklaarde, dat alle verraders weggejaagd moesten worden. Het geheime apparaat der communisti sche partij moet getroffen worden. Om dit apparaat te breken moest men het in den kop raken en het spionnage-cen- trum opheffen, da'f de Sovjet- Russische ambassade te Parjjs vormt. Het is paradoxaal, zoo zeide hij, goe de woorden aan het Finsche volk ±e zen den en de aanwezigheid te Parijs te dul den van een vertegenwoordiger van de Binnenland. De strenge vorst veroorzaakt verkeers moeilijkheden. De opbrengst der rijksmiddelen. Stijgende ontvangsten der spoorwegen. Voorloopig Verslag der Eerste Kamer over Sociale Zaken. Buitenland. Kalmte in België keert terug. Wat Bel gische hoofdofficieren schrijven. De Russen voeren versterkingen aan. Drie Britsche onderzeeërs vermist. Chamberlain over den toestand. Het complot in Amerika. De felle koude in Europa. Weer aardbevingen. moordenaars van het Finsche volk. Alle verraders moeten getroffen wor den, communisten én Hitleristen, Stalin of Hitier, 't is eenerlei. De rapporteur van de commissie voor algemeen kiesrecht verklaarde, dat de commissie eenstemmig de regeering ver zoekt alle bolsjewisten uit te drijven, die zitting hebben in de openbare bestuurs lichamen. Men moet snel toeslaan en hard. De achttien personen, welke zijn ge arresteerd op de beschuldiging van sa menzwering tegen de veiligheid van de Amerikaansche regeering vormen slechts een zeer klein gedeelte van het complot, zoo heeft de federale politie verklaard. De politie deelde verder mee, dat de samenzwering in de Vereenigde Staten wijd vertakt is. Het onderzoek van de federale politie heeft aan het licht gebracht, dat de helft van de Zondag gearresteerde per sonen behoorde tot het reservepersoneel van het leger der Vereenigde Staten of tot de Nationale garde. Verder zouden veertig agenten van politie van New York lid van de orga nisatie zijn geweest. Men verwacht dat binnenkort nog meer leden van het „Christen front" ge arresteerd zullen worden. De aandacht van de autoriteiten wordt vooral getrokken door een geheimzinnig persoon, zekeren „William Gerald". De politie veronderstelt dat deze man in werkelijkheid Arnock heet en uit Wee- nen afkomstig is. Hij zou reeds in 1929 in de Vereenigde Staten veroordeeld zijn wegens het dragen van een verboden wa pen en hij zou uit Frankrijk, België en Engeland verwijderd zijn wegens spion- nage. Hij was in 1939 in de Vereenigde Staten terug gekeerd. Zooals steeds bij dergelijke organisa ties kenden slechts weinigen het werke lijke doel of de namen van de leiders. TOTALE UITVOER GEDAALD VAN 1039 tot ƒ966 MILLIOEN. De door het Centraal Bureau voor de Statistiek samengestelde voorloopige ge gevens, omtrent het verloop der Neder- landsche handelsbeweging, gedurende 't afgeloopen jaar, geven ten opzichte van den invoer vergeleken met 1938 een sterke stijging te aanschouwen. De cijfers van den invoer staan zeer sterk onder den invloed van den in Sep tember j.l. ingetreden oorlogstoestand. Reeds tijdens den afgeloopen zomer kon men waarnemen, dat er in ons land hoe langer hoe meer naar gestreefd werd, tot vorming van voorraden over te gaan Vrijwel zonder uitzondering waren de maandelijksche cijfers, vergeleken met de overeenkomstige periode van 1938 hooger. Gedurende 1939 bedroeg de waarde van den import in totaal f1517 millioen, of ruim f100 millioen meer dan over 1938. Het gewicht van den invoer steeg daarbij van 22.77 millioen ton tot 24.30 millioen ton over 1939. De voorloopige cijfers van den u i t- voer over 't afgeloopen jaar staan even eens sterk onder den invloed van den oorlogstoestand. In de eerste acht maan den van 1939 waren de maandelijksche cijfers vrijwel steeds hooger, vergeleken met de overeenkomstige maanden van 1938. Tengevolge van het uitbreken van den oorlog in September trad aanvankelijk een zeer sterke daling in, hetgeen voor-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1940 | | pagina 1