TIJDELIJK GEEN PERIODIEKE VERLOVEN MEEN 14 Been Nederlandsch vliegtuig boven Ouitsch grondgebied. EERSTE BLAD. De Ministerraad bespreekt den internationalen toestand. Verloven In België Ingetrokken - Het Belgische leger wordt versterkt - Ook Engelsche verloven ingetrokken - Britsche vluchten boven Oostenrijk enz. - Hevige luchtbombardementen van Finsche steden - Bommen op Zweedsch gebied Russische stappen te Stockholm en Oslo Terechtstellingen In Rusland Complot In Amerika. Duitschland en de neutralen. Verloven van Engelsche troepen in Frankrijk ingetrokken. Duitsche beschuldiging aan 't adres van Nederland. Britsche vluchten boven Oostenrijk, Bohemen en Duitschland Hevige luchtaanvallen in Z.W.-Finiand %/Z - h Heviger gevechten aan het Salla-front Belangrijkste Nieuws. MAANDAG 15 JAN. 1940 54e JAARGANG - No. 88 Uitgave: N. V. Uitgever*- Maatschappij Luctor et Emergo" ter exploitatie van bet blad „De Zeeuw" Bureaux Lange Voratatraat 70, Qoea postrekening 44458 Telefoon 2438 Bijkantoor Middelburg: Fa. Boekhandel J, J. F A N O Y, Lange Burg 40. Telefoon 28 AbonnemaRtcprlje f240 per Invert»! Weekabonnementen voor Middelburg Qoea en Viiaalngen f 040 Loaae nummer* 8 cent Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA Dagblad voor de Provincie Zeeland Adverteren ao cent «r regel Ingezonden mededeeüngen ÓS cent per regel Kleine AdvertentWn Di««$«rs, Vrijdags en Zsierdsgs f 0.7Ï bij vceniStbetsSsg AdvertentiOn onder letter of motto 10 cent extra BIJ contract belangrijke korting Het Belgische ministerie van nationale defensie deelt mede: Alle militairen van alle eenheden van het leger, die verlof genieten, moeten on^ verwijld naar hun eenheden terugkesren. Zondagmorgen kwam uit Brussel het bericht, dat de Belgische militaire auto riteiten besloten hebben, over te gaan tot versterking van het leger. Vroeg in den ochtend werden in ver band hiermede overal in de stad op de muren biljetten aangeplakt. De versterking van het leger betreft de z.g. faze „D".- Faze „D" beteekent het oproepen van een aantal reservisten in het kader van het progressieve mobilisa tieplan van 'het leger. Een aantal militairen, vallende onder faze „D1" is trouwens reeds vroeger onder de wapenen geroepen. Schier gelijktijdig met dezen maatregel werd tot een nieuwe requireering over gegaan van auto's motorfietsen en rijwie len. De afkondiging van de mobilisatiefaze D beteekent nog geenszins de algemeene mobilisatie van de weermacht, wel ech ter de samenstelling van het groote hoofd kwartier, dat voortaan over alle militaire aangelegenheden heeft te beslissen. Volgens United Press zouden door deze faze 30 a 40.000 mannen zijn opgeroepen. In totaal schat men de strijdmacht, die België thans onder de wapenen heeft, op 700.000 man, waarvan 650.000 tot de li- nietroepen zouden behooren. De volgende faze is de algemeene mobilisatie zelf, waarbij één millioen onder de wapenen zouden komen. Ook werd in den loop van den dag een begin gemaakt met de evacuatie naar het binnenland van enkele honderden gezin nen uit het grensgebied in bet Oosten ivan het rijk. Onder de bevolking 'heerschte een licht- zenuwachtige stemming, maar van een paniek was geen sprake. Er verspreidde zich als een loopend vuurtje het te Londen verschenen bericht als zouden Duitsche troepen de Belgische grens hebben overschreden. Dit valsche gerucht werd tegen den avond van regeeringswege officieel tegen gesproken. De radio zond dit dementi uit en maakte van de gelegenheid gebruik om de bevolking tot kalmte aan te ma nen. Delga meldde gisteravond uit Brussel, dat in den loop van den avond twee treinen ™et geëvacueerden uit de Oostelijke grensgebieden het ord-station zijn gepas seerd. Onder de geëvacueerden bevinden zich *net name verpleegden uit de ziekenhui- .van deze streek. TEGENSPRAAK van geruchten. Si?e'°a meldde gistermiddag uit Brus- Het is raadzaam, de geruchten, die. r aanleiding van de getroffen veilig heidsmaatregelen in omloop zijn gebracht, wantrouwen. Deze maatregelen worden vi »Tkt door den overgang tot de f6 n Van de vveermachtsversterking i. aze 'en door zekere maatrege- Ipcqh aDi ,0'°§ste waakzaamheid bij de van r(*eelen. Als automatisch gevolg mL. I 0V®ganS tot ^ze D is het alge meene hoofdkwartier gevormd. Maar het satin1 dat de algemeene mobili- dat afsekondigd, het is niet juist, toesta I -eei1 bepaalde streek de alarm- RÏÏ 18 gesteld, het is niet juist, cuatio meawe maatregelen voor de eva- genomo^-n^bevolking en fabrieken heeft uitvoer 0maatregelen, die thans ten Sr f M worden en die in h*t Wi den g hebben op de voorra- verscheM aa'de fabrieken, zijn reeds en vonr>,fnajman nden §ele(ien vastgesteld menschpTir,ei?'j hts enkele honderden het binnoru fe grensplaatsen zijn naar De rf?» overgebracht, toonen aan f/etroffei1 maatregelen regeerinw de waakzaamheid der met verflauwt. Geen enkele gebeurtenis wordt voor het Belgische publiek verborgen gehouden. DE AANLEIDING. De defensie-maatregelen in België wor den in verschillende kringen in verband gebracht met de dagelijksöhe vluchten ■van Duitsche vliegtuigen boven België en bepaalde artikelen in de 'Duitsche pers, die vijandig gezind zijn tegenover de neu tralen. Ook doet het gerucht de ronde, dat het Duitsche vliegtuig, dat een nood landing moest maken bij Mechel'en aan de Maas, documenten bevatte, welke bewe zen, dat de aviateurs opnamen maakten van Belgische forten. Un 'Press meldt nog, dat Italiaansche kringen j.l. Vrijdagavond België zouden hebben gewaarschuwd voor een dreigen de Duitsche aanval op België. De iden titeit van deze Italiaansche 'kringen wordt echter niet medegedeeld; zij zouden niet van officieelen aard zijn. Te Berlijn was men 'zich niet bewust van maatregelen van Duitsche zijde, wel ke als een objectieve grond voor onge rustheid van Belgische zijde konden wor den beschouwd. Wel trok de aandacht een artikel van de Diplomatische Politi- sche Korrespond'enz, waarin dit orgaan zich wederom met «ie positie van de neu tralen bezig houdt. „Engeland zoo heet het in dit arti kel is van het begin van den oorlog af, er steeds op uit geweest om aan den oorlog uitbreiding te geven. Het liet de Athenia torpedeeren, om de Vereenigde Staten in den oorlog te betrekken. Het sloot een overeenkomst met de Turken, ten einde den Balkan in beroering te brengen. Het ligt in de natuur van En geland zoo 'betoogt de Diplomatische Korrespondenz .verder om aan den oorlog een wending te geven, waardoor de speciale Engelsche wapens het best tot hun recht kunnen komen. Zoo dienen de Engelsche blokkade-maatregelen niet al leen om de Duitsche vrouwen, kinderen en grijsaards uit te hongeren, maar even zeer om Duitschland tot represailles te nopen, welke onvermijdelijk ook voor de neutralen schade meebrengen en deze al dus tegen Duitschland in te nemen. De neutralen moeten er niet alleen op uit zijn om zich te vrijwaren voor de directe schade, welke de illegale Engel sche maatregelen hun berokkenen, maar tevens tegen de pogingen, welke daarin ■zijn verscholen, om hen in den oorlog te betrekken. Daarbij heeft Duitschland geen belang. Maar zoolang Engeland met zijn illegale methodes voort gaat, moet Duitschland daar op het geschikte antwoord blijven geven en de neutra len moeten zelf toezien, hoe z ij h et daaraan verbonden risico ontloopen. VREEMDE VLIEGTUIGEN BOVEN BELGIE. Verscheidene buitenlandsche vliegtui gen hebben gevlogen boven de versterkte stellingen van Luik. Het luchtafweerge schut trad telkens in werking en de toe stellen trokken zich in Oostelijke richting terug. Voorts wordt gemeld, dat een drie- motorig Düitsoh toestel gevlogen beeft boven de streek van Verviers. Het vlieg tuig vloog op zeer geringe hoogte. Na boven Verviers te hebben gevlogen, ver trok het in de richting van Heusy en daarna naar Poleur, waar men duidelijk een hakenkruis zag, aangezien het toestel niet hooger dan 300 meter vloog. Het verdween in de richting van Fagnes en men hoorde toen het vuren van het Bel gische luchtafweergeschut. Desondanks vloog het toestel daarna nog over het dorp Sart, waarna het naar Duitschland terugkeerde. Hef Engedsche ministerie van oorlog doelt mede, dat de verloven van het Britsche expeditie-leger tijdelijk zijn op geschort. Het opperbevel der Duitsche weer macht deelt mede: Het luchtwapen heeft ook op den 13en Januari zijn verkenningsvluchten boven Frankrijk en de Noordzee stelselmatig en met succes uitgevoerd. Eén Duitsch vlieg tuig wordt vermist. De luchtdoelartillerie heeft in de buurt van St. Ingbert een vijandelijk vliegtuig neergeschoten. Enkele vijandelijke vliegtuigen hébben in d'en nacht van 12 op 13 Januari ver kenningsvluchten boven Duitsch rijksge bied ondernomen. Een Engelsch vliegtuig heeft in den nacht gepoogd een Noord- Friesch eiland aan te vallen. De bommen vielen in Zee zonder schade aan te rich ten. Een Nederlandsch vliegtuig is in de middaguren bij Nordhorn over de Duit sche rijksgrens gevlogen en heeft Duitsch souverein gebied1 geschonden. (Dit is van Nederlandsche zijde ont kend. Red.) Engelsche veiligheidspatrouilles vlogen Donderdagnacht over Hamburg, Frank fort, Bremen en het Roergebied, waarbij zij uiterst belangrijke inlichtingen wisten te bemachtigen. Een Engelsch bombardementsvliegtuig liet boven Helgoland zes bommen vallen, waarop de Duitsche luchtverdediging 'het vuur opende. De vliegtuigen keerden veilig naar hun basis terug. Zaterdagnacht heeft de Britsche lucht macht uitgebreide verkenningsvluchten gemaakt boven het Oostelijk deel van Duitschland, alsmede boven Oostenrijk, Bohemen en het Noord-Westen van Duitschland. Het Duitsche Nieuwsbureau meldt, dat de vliegtuigen iver ten Westen van Wee- nen en Praag zijn omgekeerd. Het bureau zegt verder, dat nachtelijke verkennings vluchten op groote hoogte van zeer twij felachtige waarde zijn en niet met dag vluchten vergeleken kunnen worden. De Duitsche vliegers, aldus deze mededee- ling, vliegen overdag bij alle weersom standigheden tot diep in Frankrijk en tot aan de Noordelijkste deelen van Enge land en Schotland en de Noordzee. De Britsche vliegers hebben, naar van Britsche zijde wordt gemeld, pamfletten boven Weenen en Praag uitgeworpen. Zij vlogen op groote hoogte, maar daalden zeer laag boven de steden, om de pamfletten te laten vallen. Het was prachtig weer, maar bitter koud. De piloten rapporteerden, dat Duitsch land zeer intens verduisterd was, op één groote stad bij de Zwitsersche grens na. De Oostenrijksche dorpen en steden wa ren veel duidelijker te herkennen. Kop- lichten der auto's waren niet gedimd. Weenen zelf sprong direct in het oog. NIEUWE BRITSCHE VLIEGTUIGEN. De Britsche luchtmacht beschikt over vliegtuigen, voorzien van een toren met vier kanonnen. De kanonnen vuren auto matisch. In de Duitsche bladen zijn thans foto's van deze toestellen verschenen en daarom zijn nu ook in de Britsche per publica ties verschenen. ER WAREN 400 RUSSISCHE VLIEGERS IN ACTIE. Het Finsche legerbericht luidt: Ongeveer 400 Russische vliegtuigen namen Zaterdag deel aan hevige lucht aanvallen, speciaal tegen de plaatsen in het Zuid-Westen van Finland. In vele steden, waaronder Hango, Aabo, Tam- misaari, Sag, Vaasa en Ahimaki werd luchtalarm gemaakt. Gezien het groote aantal vliegtuigen, waren de resultaten vry poover. Eenige burgers werden gedood en 14 gewond. Er werd verder eenige schade aange richt. Vijf vijandelijke vliegtuigen werden neergehaald, volgens bevestigde berich ten, en naar verluidt zijn er nog zeven andere neergeschoten. Voor het eerst in het nieuwe jaar zijn bommen op Helsinki geworpen. Negen machines namen aan den aan val deel en lieten ongeveer 50 bommen vallen. Twee personen werden gedood en ongeveer 40 gewond. Een toestel werd neergehaald. Uit Aabo wordt gemeld, dat drie Russische vliegtuigen werden 1 neergeschoten. De heer W. A. den Hollander te Middel burg viert heden zijn 25-jarig jubileum als voorzitter der afd. Middelburg van Patrimonium. De bladen publiceerden foto's waaruit blijkt, dat de Russen houten huizen ge bombardeerd hebben, die tot den grond toe vernield zijn. Elders zijn gebouwen beschadigd, doch de sovjets hebben geen enkel objectief van militair belang ge troffen. Officieel wordt van Finsche zijde mee gedeeld, dat bij de luchtaanvallen van Zaterdag 13 personen zijn gedood en 71 gewond. Er werden 500 bommen neer geworpen. Zondagmorgen is er in de Finsche hoofdstad opnieuw luchtalarm gemaakt. Het Finsche luchtafweergeschut trad in werking. Het schijnt, dat geen enkele bom is geworpen. Zondagmiddag hebben de Russen een tweeden luchtaanval op Helsinki gedaan. Negen vliegtuigen wierpen bommen op de arbeiderswijken. Men gelooft niet, dat de schade groot is. Bij de aanvallen van Zaterdag heeft de Russische luchtmacht vrij' aanzien lijke schade geleden. De chef van de Deensche ambulance Prof. Kivis, heeft aan het Deensche Roo- de Kruis laten weten, dat de ambulance gebombardeerd is, doch dat geen schade is geleden. De professor vroeg voorts nog 100 bedden te zenden. De tempera tuur in het gebied, waar de ambulance zich ophoudt bedraagt 42 graden onder nul. Een blad te Kopenhagen meldt uit Finland, dat de Russische versterkingen het Sallafront hebben bereikt. Een aan tal arriveerde in enorme transportvlieg tuigen. De Russen hebben de Moermansk spoorweg hersteld. Volgens sommige geruchten zouden de Finnen er bijna in zijn geslaagd, een di visie Russen te omsingelen. De Russen zouden evenwel verwoed strijden, om een tweede Suomussalmi te voorkomen. Volgens sommige Zweed- sche correspondenten zou den de Russen hier 40.000 man in den strijd hebben geworpen. De Finnen pogen hun beproefde me thode voort te zetten en de Russen van Dit nummer bestaat uit 2 bladen. Binnenland. De periodieke verloven stopgezet. De K.L.M,-vlueht naar Zuid-Afrika be gonnen. Geen Nederlandsch vliegtuig boven Duitsch gebied. z Buitenland. Militaire maatregelen in België. De ver loven ingetrokken. Ook de Engelsche verloven ingetrokken. Verschillende Finsche steden van uit de lucht gebombardeerd. Russische schepen te Slochteren en Oslo Revolutionair complot in Amerika ont dekt. PERTINENTE TEGENSPRAAK. In het Duitsche legerbericht van Zon dagmorgen' werd medegedeeld, dat een Nederlandsch militair vliegtuig op 13 Januari j.l. over Duitsch grondgebied zou hebben gevlogen. Naar aanleiding hiervan meldt de re- geeringspersdienst, dat bij een terzake onverwijld ingesteld onderzoek onom- stootelijk de onjuistheid van deze mede- deeling is gebleken. hun bases af te snijden. De Russen ver zorgen thans hun aanvoer van voorraden en versterking met vliegtuigen. Ook in den aether zijn de Russen ac tief en volgens de Zweedsche kranten hebben de Russen een soort ultimatum gericht tot de Finnen waarin werd ge zegd, dat, wanneer zij niet binnen 48 uur de wapens zouden neerleggen, de Duit- schers de Russen te hulp zouden komen om Finland te verpletteren. FINSCH ESCORTE-VAARTUIG GETORPEDEERD. Het Finsche escortevaartuig Aura, dat koopvaardijschepen convoyeerde, is in de Botnische Golf door een Russische duikboot getorpedeerd. Het is nog niet bekend, hoeveel opva renden het leven hebben verloren. Men weet slechts, dat een aantal matrozen vermist wordt. ITALIAANSCHE WAPENEN VOOR FINLAND VRIJGEGEVEN. Een telegram uit Berlijn aan „Afton- bladet" meldt, dat Duitschland het em bargo op de voor Finland bestemde Ita liaansche wapenen heeft opgeheven. In Duitschland wordt thans deze ver klaring gegeven, dat het doorvoerverbod De Regeeringspersdienst meldde giste ren: In verband met eenige minder gunsti ge symptomen in de internationale situ atie, heeft de regeering, ten einde ook thans op alle gebeurlijkheden geheel voorbereid te zijn, besloten tijdelijk geen periodieke verloven te verleenen. Bij informatie ter bevoegder plaatse vernemen wij, dat het besluit der regee ring tijdelijk geen nieuwe periodieke ver loven te verleenen, geen betrekking heeft op zakenverioven (ook al worden zij pe riodiek genoten), op weermachts-indu- strieverloven en op uitzonderingsverlo ven. Zondagmorgen is de Raad van Minis ters bijeen geweest ter bespreking van den internationalen toestand. ENGELSCH OORDEEL OVER DE MAATREGELEN IN NEDERLAND EN BELGIE. In Londensche diplomatieke kringen aldus Reuter meent men, dat on danks de voorzorgsmaatregelen in Bel gië en Nederland, er waarschijnlijk op het oogenblik geen bijzondere reden be staat om een inval in één van beide lan den te verwachten. Het lijkt waarschijn lijk, dat België en Nederland inlichtin gen hebben ontvangen, welke hen er toe hebben gebracht te gelooven, dat er mo gelijkerwijze moeilijkheden op handen waren. In zulke omstandigheden vervolgt Reuter, zouden deze landen terecht on middellijk voorzorgsmaatregelen nemen om hun veiligheid te verzekeren en niets aan het toeval over te laten. Hun optreden beteekent dus niet nood zakelijkerwijs, dat de situatie voor deze landen verslechterd is, maar snelle wij zigingen zijn altijd mogelijk. Beide lan den staan bloot aan hetzelfde gevaar, maar het is onduidelijk, in welke mate zij gemeenschappelijk optreden. In dit verband herinnert men er in Londen aan, dat de Belgische minister van Buiten landsche Zaken onlangs den nadruk er op heeft gelegd, dat de onafhankelijkheid van Nederland van groot belang was voor België.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1940 | | pagina 1