Dagblad voor de Provincie Zeeland EERSTE BLAD. O s. irogramma Weinig nieuws van het Finsche front. Gebrek aan discipline bij de Russen. Hulp aan Finland noodig - Italiaansche stap te Berlijn? - Hevig luchtgevecht boven Sylt en omgeving - Gezonken schepen - Troepenbeweging in Oostenrijk? Belgisch Generaal vertelt van zijn ervaringen. Dagboek van 'n Russisch officier. Volkscommissaris voor vliegtuigbouw afgezet Steun voor Finland. Italiaansche stap te Berlijn? Britsche vliegtuigen doen aanval op eiland Sylt. Belangrijkste Nieuws. ost werd Ralph's wonde [De wond was niet erg Imatige behandeling ttel vrienden hadden nu ge en reisden zoo spoedis roft-House. K 1 Januari 1940 [AT. Overleden: 4 Jan., If 76 j„ wedn. van Ca- llla Maria van Linnen- Jan Pieternella Sohrier (N.-B.) -8 Januari, |LE. Bevallen: L. Roelse J. Verhage geb. Lie- rstraate geb. Huibregt- (M. C.) 11 Januari 1939. I. 1875 en 414.4 M. gram. 10.00 Morgenw. Ik (gram.). 10.30 Voor Omroeporkest. 11.00 lll.lö Omroeporkest en A.V.R.O.-orkest. .12.45 ram. 1.00 Gram. 1.15 test. 2.00 Voor de J en orgel. 3.00 Brei- en 1.45 Gram. 4.00 Voor 3zittenden. 4.30 Gram. lekkaleidoscoop. 5.30 [tsorkest en solist. 6.30 30 Voor de kinderen, litairen. 7.30 Eng. les. leded, 8.20 Concertge- |solist. Ca. 9.10 Cyclus Ierland overzee". 10.30 tNP. Hierna tot 12.00 |I. 301.5 M. 8.00—9.15 11.00 KRO. 2.00— 8.05—9.15 en 10.00 Jendienst. 10.45 Gram. Tiur. 12.00 Ber. 12,15 15—1.10 Ber. ANP., lerkuurtje. 2.55 Gram. furtje. 3.30 Gram. 3.45 ]Gram. 5.00 Handen- figd. 5.30—6.25 Orgel- 6.45 C.N.V.-kwar- 7.15 Intern, overzicht. Ier. ANP., herh. SOS- Dratorium Vereen, te Jemsche Orkestvereen. Gram. 9.30 Causerie I Koophandel in dezen [NP., actueel halfuur. Jen gram. 11.00 Gram. Ichriftlezing. WEERBERICHT. morgenavond zwakke O. tot Z.O. lichtbewolkt, droog, overdag matige tot ienmiddag 3 u DONDERDAG 11 JAN. 1940 54e JAARGANG No. 85 Uitgave: N. V. Uitgevers -Maatschappij „Luetor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw" Bureaux Lange Vorststrnnt 7 0, (locs Postrekening 44455 Telefoon 2438 bijkantoor Middelburg: Fa. Bockhandel J. F A N O Y, Lange Burg 40. Telefoon 28 Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA Abonnementsprijs f2.Ó0 per kwnr'aai Weekabonnementen voor Middelburg Goes en Vlissingcn f 0.20 Losse nummers 5 cent Advertcutidu 30 cent per regel Iiigczuuilsjs mededeeüngcï! SO cent per regr! Kleine Atfvcrlentiüii Dinsdags en Vrijdags f 0.75 hij vooruitbetaling Advertcnticn onder letter of motto 10 cent extra BIJ contract belangrijke korting Het Finsche legerbericht luidt: Te land: De dag van 9 Januari was op de landengte van Karelië betrekkelijk kalm. Aan het Oostelijk front, ten Noorden van het Ladogameer, hebber» de Finsche troepen een vijandelijk bataljon uiteen gedreven. De Sovjet-troepen lieten 200 dooden op het slagveld achter en 40 ge vangenen. Een vijandelijke aanval te Buhtinan- maeri werd afgeslagen. Te Suomussalml hebben de Finsche troepen naar den kant van Raate de Russische grens bereikt en het terrein tot de grens gezuiverd. Overigens is van het front niets be langrijks te melden. Ter zee: Vijandelijke vliegtuigen' heb ben zonder succes gepoogd verschillende objectieven in de Finsche Golf en op het Ladogameer te bombardeeren. De batte rijen van Ladoga en Koivisto namen aan de operaties deel. Geen geheim wapen. Na den slag bij' Raate hebben de Fin nen ook een aantal gepantserde sleden, die door middel van een luchtschroef worden voortbewogen, buit gemaakt. Hierbij is evenwel geen sprake van een geheim wapen, zooals in sommige bui- tenlandsche bladen wordt gezegd. Der gelijke sleden worden reeds lang in N.- Europa en Canada gebruikt en de Rus sen hebben ze dikwijls gebruikt voor pa- trouilletochten op het ijs bij Kroonstad. De sleden zijn geen offensief wapen van groote waarde en worden voornamelijk gebruikt voor het onderhouden van de verbindingen tusschen de afdeelingen van het roode leger onderling. Russisch verzet. Hoewel er te Helsinki geen officieel nieuws is van het front van Salla, mel den sommige berichten dat hier heftig gevochten wordt. Naar verluidt bieden de Russen, die posities innemen ten Westen van de stad een heftig verzet, dat veel krachtiger is dan dat van de Sovjet-troepen bij Suomussalmi. Deze troepen blijken ook veel beweeglijker te zjjn dan andere Russische troepen tot dusverre getoond hebben. Zjj nemen iets van de tactiek van de Finnen over en zenden op hun beurt patrouilles uit die de Finnen pogen te omsingelen. De Belgische generaal Emile Badoux, die thans in België teruggekeerd is van een verblijf in Finland, waar hij sedert April 1939 heeft meegewerkt aan de or ganisatie der verdediging van de Kare- lische landengte, heeft tegenover den militairen medewerker van de Soir en kele aspecten van het „Finsche wonder" uiteengezet. De generaal verklaarde o.a.: „Ik heb Franschen en Engelschen zien vechten; ik commandeerde aan de Yser de besten van de beroemde „mannen van de genie" doch toen ik het werk zag van den Fin- schen soldaat, stond ik verbaasd". Badoux zeide voorts, dat in de hoogst moderne onderkomens, die in de Manner- heimlinie zijn gebouwd, de waarnemer j ontrefbaar is. Hjj ziet en wordt niet ge zien, hij schiet door een opening, die een granaat niet kan treffen. De Finsche mitrailleurschutter laat de Russen na deren en pas wanneer deze op 300 of 200 meter zijn, opent hij het vuur; dan volgt een ware menschenslachting. Wat de waarde van de Sovjettroepen betreft, moest de generaal bekennen, dat zij op hem den indruk van waar men- schenvee hadden gemaakt. „Deze armoedig gekleede mannen komen uit veraf gelegen streken van Rus land, zonder te weten waar om en voor wie zij moeten vechten. Hun materiaal is zeer goed, doch zij weten er zich niet van te bedie- n e n". MUITERIJ ONDER DE RUSSEN? De correspondent van het Finsche blad „Uusi Suomi" te Riga bericht, dat be sprekingen zijn gevoerd tusschen den commandant van de politieke commis sarissen van het roode leger, generaal Mahlis, en de politieke commissarissen van leger en vloot te Kroonstad. Deze iaatsten zouden gebrek aan ener gie hebben getoond en zouden geen ein de hebben weten te maken aan het ge brek aan discipline bij verschillende af deelingen. Te Helsinki merkt men verder op, dat de Russen voor het eerst in hun leger bericht hebben toegegeven, dat hun troe pen in het gebied van Suomussalmi zjn terug getrokken. Een correspondent van Havas seint dat op 29 December op de plaats waar hij zich bevond, inderdaad muiterijen onder de Russen schenen voor te vallen. Den geheelen dag losten de Russen geen schot op de Finnen, doch wel hoorde men van tijd tot tijd aan den Russischen kant schieten en onophoudelijk geschreeuw. Finsche patrouilles, die bij het inval len der duisternis werden uitgezonden, konden zich ervan vergewissen, dat de rooden hun stellingen hadden verlaten, met achterlating van hun wapens, mu nitie en bepakking. Des middags vlogen Russische bom bardementsvliegtuigen over de leger liddag 3 u.: 777. |»or fieisers- Imin. Noordeliik f6n s^e<*e ten dienste van Finsche troepen, die aan het J, troat *n hun land strijden tegen de Russische legerafdeelingen. U ens den tocht bereidt de kok den maaltijd voor de manschappen plaatsen der roode troepen en lieten drie bommen vallen. „WIJ ZIJN VUIL EN ZITTEN VOL ONGEDIERTE". Over den slag bij Suomussalmi, waar de 163 Russische divisie omsingeld werd, meldt de Fransche journalist Henri Dan- jou nog het volgende: Als ik van het slagveld van Suo mussalmi weer naar het Zuiden vertrek, zie ik honderden doode paarden langs den weg liggen. Hun berijders zijn ge vangen genomen of gedood. De bosschen en de bevroren oppervlakte van het Ki- antameer bergen nog tal van gesneuvel den. Het sneeuwt en daardoor werden vele gewonden en dooden onvindbaar. Men heeft de hut gevonden ten Noor den van het Kianta-meer, waar het Rus sische opperbevel zetelde. De wodka-flesschen staan nog half ge vuld bij' de vuile glazen op tafel. De gas maskers, de helmen en geweren die op een hoop liggen, demonstreeren zonne klaar, dat de officieren overhaast op de vlucht geslagen zijn. Een school was ingericht tot hospi taal van deze divisie. Wj vonden er nog de met bevroren bloed gevulde ampul len. Blijkbaar was men bezig om bloed transfusie toe te passen op de gewonden die op de schoolbanken lagen. De speelplaats was door de Russen gebruikt om er de dooden neer te leg gen. Alle lijken waren ontkleed. Waarom? Vermoedelijk omdat de Rus sen gebrek hebben aan kleeding Maar het is een afschuwwekkend ge zicht. Op het lijk van een Russisch officier, die op 13 December bij Petsamo sneu velde, werd een dagboek gevonden. Dit dagboek bevat verschillende bijzonder heden uit de eerste dagen van den Rus sischen veldtocht. Op 21 November, negen dagen voor dat de Russen oprukten, schreef hij: „Wij liggen nu al veertien dagen in de bosschen van Lapland, nu eens in de sneeuw bij de kampvuren, dan weer in de met rook gevulde hutten. Wij zijn vuil als schoorsteenvegers, vol luizen en andere beesten en zijn dood- verkouden". Op 30 November schreef de Russische officier, wiens voornaam Igor was: „Oorlog! Wij hebben den geheelen dag gemarcheerd zonder te rusten en zonder te eten. Het is bitter-koud". Op 21 December: „Wij bezetten kleine gehuchten, maar zien geen mensch. Wij vechten voor de vrijheid van de Finnen. Maar zij' verber gen zich in de bosschen en ontvangen ons met kogels. De soldaten begrijpen er niets meer van. De leiders zelf zijn van de wijs gebracht". De laatste woorden in het dagboek werden geschreven op 13 December, op den dag, waarop de officier sneuvelde. Zij luiden als volgt: „Tijdens een korte pauze hebben wij ons kunnen ontdoen van het ongedierte. Wij zijn allen ziek. De huizen van de dorpen, die wij innemen zijn ofwel ver brand, ofwel leeg. Wij zijn allen ver schrikkelijk vermoeid. WEGENS FALEN DER LUCHTMACHT IN FINLAND? Te Moskou werd bekend gemaakt, dat Moissej Moissejewitsj Kanagowitsj van zijn functie als volkscommissaris voor den vliegtuigbouw ontheven is. Tevens zijn de beide ondercommissarissen voor dezelfde afdeeling door twee andere ver vangen. Het feit, dat Kaganowitsj van zijn functie is ontheven, komt geheel onver wacht en schjjnt in verband te staan met het falen van de Russische lucht macht aan het Finsche front, meldt de j Telegraaf. Achttien regeeringen hebben thans den secretaris-generaal van den Volken bond in kennis gesteld van haar bereid willigheid tot hulpverleening aan Fin land. Onder deze regeeringen bevindt zich een tiental Amerikaansche republieken, waaronder de Vereenigde Staten. Twaalf landen hebben nog niet geantwoord. Dinsdagavond is wederom een trein met vrijwilligers uit Stockholm vertrok ken. Er bevonden zich verscheiden groe pen Zweedsche arbeiders onder de vrij willigers. Het Zweedsche volk blijft giften van allerlei aard en waarde schenken voor Finland, van effecten tot tafelzilver en verlovingsringen. Een jong paartje kwam dezer dagen op het bureau voor de hulp aan Finland zijn spaarduitjes van jaren brengen die bestemd waren om een toekomstig huis houden op te bouwen. „Finland heeft het meer noodig dan wij'; wij kunnen het er wel zonder stellen", zoo werd er bij ge zegd. Twee kleine jongens brachten hun kerstgeschenken: een slede, een paar schaatsen en een paar ski's. Havas meldt dat de Finsche soc. dem. partij de Engelsche arbeiderspartij uit- genoodigd heeft vertegenwoordigers naar Finland te zenden om de Engelsche socialistische elementen die nog twijfelen aan het nut van hulp aan Finland te overtuigen van de noodzakelijkheid van deze medewerking. Een soortgelijke uitnoodlging aan de Fransche socialistische partij werd vol gens Havas onnoodig geacht omdat de bladen van deze partij steeds op hulp aan Finland aandrongen. De militaire correspondent van Reu ter schrijft, dat thans in Finland Britsch oorlogsmateriaal aankomt en dat men daarvan meer nut verwacht dan van het grootste deel van den op de Russen ver overden buit. FINLAND HEEFT WAPENS NOODIG. De Finsche gezant te Londen, Gripen- berg, heeft in een radioboodschap ver klaard, dat er geen reden is, waarom Finland niet voor onbepaalden tijd tegen den vijand stand zou kunnen houden, mits men het wapens en munitie geeft. Wij' hebben, zoo zeide hij, natuurlijke verdedigingswer ken, wij hebben de kracht en den moed en met Gods hulp zullen wij ons verzet ten tegen den invaller, die ons tracht te vernietigen. De correspondenten te Kopenhagen van de Daily Telegraph en de Daily Express melden, dat de Italiaansche consul-gene raal te Berlijn zou hebben gevraagd om onmiddellijk teruggave van het aange houden oorlogsmateriaal aan Italië, om dit over zee naar zijn bestemming te kunnen zenden als niet wordt toegestaan dat het via Zweden uit Duitschland naar Finland wordt gezonden. Volgens de Daily Telegraph zqu de Italiaansche consul-generaal hebben uit eengezet, dat er geen staat van oorlog bestond tusschen Rusland en Finland, zoodat het Italië vrij stond wapens naar Finland te zenden als levering van den eenen neutralen staat aan den anderen. VEERTIG VLIEGTUIGEN NAMEN DEEL AAN DEN STRIJD. Het Britsche ministerie van Lucht vaart deelt mede: Dit nummer bestaat uit 2 bladen. Binnenland. De Eerste Kamer over de begrooting van Financiën. Duurtetoeslagen voor Overheidsperso neel? Geen feestelijke viering van den verjaar dag van Prinses Beatrix. De bestrijding van het miltvuur. Buitenland. Weining nieuws van het Finsche front. De dapperheid der Finnen. Russen in vervuliden toestand. Luchtgevecht boven Sylt. Schepen gezonken. Gedurende den nacht van Dinsdag op Woensdag hebban eenheden van ds Royal Air Force wederom een patrouiile- vlucht over de vijandelijke vliegtuigba ses ondernomen en bommen in de omge ving van het eiland Sylt uitgeworpen. Van het eiland Tonder wordt gemeld, dat de Britsche aanvallen van gisteren morgen blijkbaar gericht waren op den Hindenburgdam. (Deze vormt de ver binding tusschen Sylt en den vasten wal.) Omstreeks het middaguur heeft men 40 vliegtuigen waargenomen, die tus schen het eiland en de Duitsche kust in gevecht waren gewikkeld. Den geheelen dag is het luchtdoelgeschut in werking geweest. Omstreeks 2 uur in der. middag hoorde men drie zware ontploffingen in de richting van Sylt. Er was niet na te gaan of deze veroorzaakt werden door bommen of luchtdoelgeschut. Naar men vermoedt, hebben zich twee ontploffingen in ondiep water en één op den Hindenburgdam voorgedaan. In goed ingelichte luchtvaartkringen te Londen is men van meening, dat de activiteit der Britsche luchtmacht boven de vijandelijke vliegtuigbases, moet op gevat worden als antwoord op de Duit sche aanvallen, die Maandag j.l. op de koopvaardij zijn ondernomen. Het is niet bekend welke schade is aangericht. Sylt is even belangrijk als Helgoland. Het is een kostbare vloot- en luchtbasis. Tijdens het schieten werd het geheele spoorwegverkeer over den Hindenburg dam gestaakt. Laat in den middag zag men, hoe een Duitsch vliegtuig van het type Messer- schmitt, laagvliegend, blijkbaar met groote moeite, naar Denemarken koers zette. Tenslotte landde de machine op Deensch gebied. De bestuurder verklaar de, dat zijn motor defect was, doch het toestel bleek kogelgaten te vertoonen. De strijd in Finland. Een schuilplaats voor den militairen staf wordt inder haast achter het Noordelijk front gegraven door manschappen der Finsche genie-troepen.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1940 | | pagina 1