Rede van Chamberlain. HuSp aan Finland. Offers, die gevraagd worden. Gemengd Nieuws. Burgerlijke Stand. Radioprogramma De zwerftochten van Kees. LOOP DER BEVOLKING. tnfeciiebron van miltvuur opgespoord. Wel Gel Hul stai b<r schepen Belgisch Generaal ervarir De Engelsche premier Chamberlain heeft gistermiddag een rede gehouden over „De voortgang en de vooruitzichten van den oorlog", welke per radio werd uitgezonden. „Sinds de oorlog werd verklaard, al dus Chamberlain, waren mijn gedachten en daden slechts op één doel gerichtal les te doen wat ik kon om den oorlog tot een goed einde te brengen. Aan dit doel maakte ik alles ondergeschikt. Dit nieuwe jaar zal waarschijnlijk van de grootste historische beteekenis zijn. Het is rustig begonnen, doch het is de stilte vóór den storm. Millioenen mannen beloeren elkaar achter hun stellingen. Het kanon buldert af en toe, maar verder is het slechts strqd in de lucht en op zee. Er worden verkenningsvluchten gehouden, die een bewqs leveren van den moed der uit voerders, maar het is slechts de inleiding tot den grooten strijd. Alleen op zee is reeds hevig gestreden en als ik het resultaat van 4 maanden beschouw, is dat niet onvoldoende. De Duitsche handelsvloot, die een kwart deel van de onze bedroeg, is ver nield of geïnterneerd of eigenhandig tot zinken gebracht. De duikbootoorlog heeft slechts magere resultaten opgele verd. Wij hebben van onze marine, de nieuwe vijf gekochte en vermeesterde schepen in aanmerking genomen, netto '122.000 ton verloren, minder dan één procent van ons totaal. Niet minder dan 11 millioen ton be varen de wereldzeeën. Wij hebben de Royal Oak en de Courageous en een paar kleine schepen verloren. Smartelijk is het verlies van zooveel menschenlevens, maar onze beheersching van de zee is onaangetast en het gevecht met de Graf von Spee is een van onze grootste wa penfeiten, die het prestige van de Duit sche marine een grooten knak heeft ge geven. Het lot van Finland. Nu is het de beurt van Finland, dat gedwongen is te vechten tegen de krach ten van onbeheerscht geweld. Wij zijn vervuld van bewondering voor haar held haftigheid en haar nood dringt ons haar te hulp te komen. Voorts verklaarde Chamberlain, dat de Finnen ervan verzekerd kunnen zijn, dat het Britsche antwoord op de te Ge- nève aangenomen resolutie niet uitslui tend een formaliteit is geweest. Het kan ons niet ontgaan, hoe snel kwade daden zich voortplanten, tenzij zij in haar loop worden gestuit. Thans is het de beurt aan Finland om te worden aangevallen door een mogendheid, waar mede Duitschland een onzalig pact af sloot. Finland aldus de premier vecht thans tegen een macht van meedoogen- loos geweld, zooals wij zelf thans doen. Finlands schitterende successen vervul len ons met bewondering voor zijn hel denmoed. De dienstplicht. In ons land hebben wij alle mannen tusschen 18 en 41 jaar voor den krijgs dienst opgeroepen. Een half millioen man zijn reeds opgekomen en nu hebben wij 1.90G.GQ0 man tusschen 18 en 22 op geroepen, zoodat onze strijdkrachten nu tusschen de 2y2 en 2% millioen soldaten bedragen. Daarnaast hebben wjj de bescherming der civiele bevolking stevig ter hand ge nomen. Zijn wij niet te ver gegaan in de rich ting van beveiliging? Ik zou willen, dat ik deze meening toegedaan kon zijn, maar het risico van luchtaanvallen is niet voorbij' en niet geringer en daarom moeten wij deze politiek van beveiliging volhouden. Het spijt mij dat zooveel kinderen te rug' gekeerd zijn, want het verblijf op het land heeft bijgedragen tot hun betere ge zondheid en ik hoop, dat de ouders het zullen inzien, dat zij buiten op het land moeten blijven. Groote economische krachts inspanning is noodig. Nu kom ik tot de algemeene houding van ons volk jegens den oorlog. Geen volk is bereid grootere offers te brengen, geen volk is vaster overtuigd, dat de Duitsche agressie-politiek moet eindigen, maar ik ben nog niet over tuigd, dat iedereen goed begrjjpt wat er op hetspel staat. Wij moeten niet denken, dat de oorlog, omdat hij niet den vorm van 1914 heeft aangenomen, minder ernstig is. Als het juiste oogenblik gekomen is, zullen wij ook aan het front moeten vechten en wij hebben een groot deel van onze produ- ceerende mannen aan hun gewone taak moeten onttrekken. W ij hebben nog honderd duizenden noodig in de machine- en vliegtuigfa brieken. De vraag naar arbeiders voor wapenfabricage maakt het onmoge lijk, dat aan alle verlangens van de bur gerbevolking kan worden voldaan. Wij moeten onzen import nog verminderen. Niemand zal over deze opofferingen klagen als hjj een oogenblik denkt aan de mannen die te land, op zee of in de lucht het land beschermen. Wij' hebben onze belastingen moeten verhoogen. Wij hebben gewaakt tegen oorlogswinsten. Wij mogen de loonstandaard echter niet aanpassen aan den levensstandaard van het oogenblik, omdat wij dan in een vicieuzen cirkel zouden geraken, wat iedere econoom met mij eens zal zijn. We moeten dus rantsoeneeren en het zonder veel dingen stellen die wij anders gewend zijn. Spoedig zal ook vleesch ge rantsoeneerd worden en als het noodig is ook nog andere artikelen. Geeft wat gij gespaard hebt niet roe keloos uit, maar koop spaarbons en ver licht de taak van den minister van fi nanciën. Ik ben overtuigd, dat onze ge combineerde pogingen dan zullen slagen. Het Duitsche volk moet er zich van bewust zijn dat de verantwoordelijkheid van dezen oorlog en al het lijden, dat hij in dit jaar met zich zou kunnen brengen op Duitschland rust en op den tyran, die aan zijn hoofd staat. De politiek van Hitler is een constan te bedreiging van alle kleine landen in Europa. Nergens worden zijn methoden heviger veracht dan in Amerika, zooals uit de Nieuwjaarsboodschap van president Roosevelt aan den Paus duidelijk blijkt. gewoon op straat mag bewegen. De schuilplaatsen zullen duidelijk zijn aan gegeven. BOTSING TUSSCHEN AUTOBUS EN VISCHAUTO. Acht personen gewond. Dinsdagmiddag is nabij Monnikendam door de gladheid van den weg een bot sing ontstaan tusschen een autobus en een vischauto van de firma Tuyp te Volendam. Bij de aanrijding werd de vrachtauto ernstig gehavend. In de ca bine van den wagen zaten drie Volen- dammers, de gebroeders H. en T. Guit en zekere Mooyer, die allen werden gewond. H. Guit was er het ernstigst aan toe. Na dat hem geneeskundige bijstand was ver leend, werd hij, evenals Mooyer, naar het Onze Lieve Vrouwegasthuis te Amster dam vervoerd. T. Guit werd naar zijn woning te Volendam overgebracht. Achter in den wagen bevonden zich vier Volendammers, die er met lichte ver wondingen afkwamen en huiswaarts kon den keeren. In de autobus, die op weg was van Hoorn naar Amsterdam, liep een militair een verwonding aan het hoofd op. Deze wond was evenwel niet van ernstigen aard, zoodat de man de reis kon voort zetten. In de autobus zaten drie militairen en vier kinderen. De autobus, die aan de voorzijde ernstig beschadigd was, werd tnenals de vernielde vrachtauto naar een gf rage geakept. Noodlanding van een Nederland sch legervlieg tuig in België. Gistermiddag heeft een Nederlandsch legervliegtuig, wegens benzinegebrek, een noodlanding gemaakt op de scheiding van Oorderen en Wilmarsdonk, gronden, welke toebe- hooren aan het station van Antwerpen- Noord, ongeveer 15 km. van de Neder- landsch-Belgische grens. De beide inzit tenden zijn per auto naar Antwerpen vertrokken. Het toestel is door de leger- autoriteiten in beslag genomen; het wordt door de rijkswacht bewaakt. Gewiekste oplichtster gevat. De Heemsteedsche politie heeft de hand kunnen leggen op een ge wiekste jonge dame van achttien jaar, die er haar werk van maakte bij winke liers, in het bijzonder bij bijoutiers en kappers, inkoopen te doen zonder te be talen. Hoewel er reeds herhaalde ma len tegen haar in de kranten gewaar schuwd was, slaagde zij er toch in, nog telkens goederen zonder betaling mee te krijgen. Wanneer zij voldoende had uit gezocht, kwam zij plotseling tot de ont dekking, haar portemonnaie vergeten te hebben. Zij gaf dan een gefingeerd adres op in een buurt, waar uitsluitend gegoe de menschen woonden en bijna altqd was het slot van de geschiedenis, dat de winkelier het dan wel goed vond, dat zij den volgenden dag „wel even zou ko men betalen". Maandag zond de politie aan alle win keliers een uitvoerig signalement van de jonge-dochter, met verzoek, haar onmid dellijk te waarschuwen, wanneer zij zich in den v.inkr' zou vertoonen. Toen een juwelier de circulaire ontving, schrok hij hevig, want zoo juist had hij aan het meisje op de gewone manier een pols- Hoofje hoed en parapluis aan boord van wrak. In een Bchrijven uit Kopen hagen wordt melding ge maakt van een vreemde vondst aan boord van een oud wrak geslagen Engelsch fregat de „Crescent", welke geschiedde door een Deen- schen zeekapitein, die ver schillende voorwerpen van boord van het wrak in vei ligheid bracht. Hij vond in de hut van den kapitein een, nog in goeden staat verkeerenden hoogen hoed, geplaatst op den knop van een parapluie. Beide voor werpen stonden in een hoek van de hut. De oude Deensche zeeman heeft het voornemen te ken nen gegeven beide gevonden voorwerpen aan den Britschen minister-president, Chamber lain, te zenden. 381. Daar 'kwam een agent. (Hij zag dat Sir Ralph getroffen was, en voerde hem naar de dichtstbijzijnde politiepost, terwijl Kees zijn vriend die er uit zag of hij flauw zou vallen, ondersteunde. 382. Op de politiepost werd Ralph's wondo direct verbonden. De wond was niet org diep, en zou hij doelmatige behandeling «e| spoedig genezen. De vrienden hadden nu ge noeg van Londen, en reisden zoo spoedig mogelijk naar Marecroft-House. GEMEENTE 1 Januari 1939 Geboren Gevestigd Huwel. Overleden Vertrokken 1 Januari 1940 M. V. Totaal M. Vr. T. M. Vr. Tot. M. Vr. Tot. M. Vr. Tot. M. Vr. Totaal Krabbendijke 1226 1234 2460 19 18 37 39 60 99 10 11 21 58 71 129 1216 1230 2446 Hoedekenskerke 726 740 1466 14 13 27 16 30 46 8 3 4 7 23 34 57 730 745 1475 1484 1544 3028 26 39 65 44 ■3 117 29 4 23 27 44 98 142 1506 1535 3041 1171 1105 2276 16 24 40 56 53 109 5 12 17 47 55 102 1191 1115 2306 Aardenburg 982 1045 2027 13 13 26 44 50 94 6 9 15 52 66 118 981 1033 2014 650 2 7 9 17 13 30 4 1 5 17 22 39 359 286 645 St.-Maartensdijk 1386 1383 2769 21 25 46 28 33 61 22 18 40 49 57 106 1364 1366 2730 IN STRIJD MET VOORSCHRIFTEN NIET-ONTLIJMD BEENDERMEEL VERWERKT. Bij het onderzoek naar de oorzaak van de sterke verbreiding van het miltvuur onder het vee, is men tot de conclusie gekomen, dat de verwerking van niet- ontlijmd beendermeel in mengvoeders ge vaar kan opleveren voor miltvuur. Gebleken is, dat in de mineralen-meng sels, bereid door de Utrechtsche kracht- voederfabriek „De Adelaar" te De Bilt, niet-ontlijmd beendermeel in plaats van ontlijmd beendermeel voorkomt. In verband hiermede werd in deze fa briek een onderzoek ingesteld, waarbij een partij mineralenmengsels in beslag werd genomen en voor onderzoek naar den veeartsenij kundigen dienst te Utrecht werd opgezonden. Dit onderzoek heeft er toe geleld, dat de regeeringscommissaria voor den akker bouw en de veehouderij bij besluit van 5 Januari j.l. heeft bepaald, dat aan erkende distribuanten van mineralen- mengsels en mengvoeder tot nader order niet wordt toegestaan, van ge noemde krachtvoederfabriek mineralen- mengsels te betrekken. Mineralen op zichzelf kunnen nooit ge vaar voor miltvuur opleveren. Dit geldt ook voor ontlijmd beendermeel, dat zoo hoog verhit wordt, dat alle sporen gedood zijn. Ook andere mineralen kunnen geen sporen bevatten. In de circulaire, welke de regeerings- commissaris voor den akkerbouw en de veehouderij aan de distribuanten heeft gezonden, wijst de regeeringscommissa- ris nog op het volgende: Daar slechts mineralênmengsels, samen gesteld overeenkomsstig de voorschriften van het rijksbureau mogen worden ver werkt, dient u de sinds 27 November 1939 van genoemde fabriek betrokken mine ralenmengsels, alsmede het mengvoeder, waarin die mineralenmengsels zijn ver werkt, af te zonderen en ter beschikking van de regeering te houden. De plaatselijke politie te De Bilt heeft opdracht gekregen controle uit te oefenen op de fabriek, opdat geen mineralen mengsels deze fabriek meer verlaten. horloge „verkocht". Na een uitgebreid onderzoek gelukte het de politie, het meisje des avonds te pakken. Ze zou juist uitgaan voor een verjaarvisite, waarvoor zy dien middag op haar ma nier had ingeslagen: een polshorloge, een kistje sigaren, een doos sigaretten, een doos chocolade en een pakje bon bons! Het was een dienstbode uit Haar lem, die in Heemstede in betrekking was. Op haar kamer werd een koffer vol oneerlijk verkregen goederen in beslag genomen, zooals: bijouterieën, vulpen houders, zeep, parfums, crème en vele andere zaken. Dapper soldaat ge huldigd. Te Eindhoven is de dienstplichtige J. Lokker uit Den Haag, voor het front van den troep gehuldigd naar aanleiding van het feit, dat hij in den afgeloopen zomer een jongedame met levensgevaar uit het Eindhovensch Kanaal gered had. Zijn superieuren had den het bq deze redding vooral op prijs gesteld, dat hij, alvorens zqn mensch- lievende daad te verrichten, zorg had ge dragen, dat hy op zijn post eerst door een ander vervangen was. Majoor Keeres speldde hem de red dingsmedaille op de borst en zette uiteen hoe gevaariyk de redding wegens den hoogen kanaalkant geweest was; kapi tein Sterkeburg huldigde den redder na mens officieren, onderofficieren, korpo raals en soldaten. Als biyk van waardeering bood hy een polshorloge met inscriptie aan. Bur gemeester v. d. Putt uit Geldrop, de ge- I meente, waar het geval zich had afge- speeld, sprak eveneens zijn bewondering I over de redding uit. Voorts werden Lokker nog geschen ken aangeboden door de N.V. Philips, door de familie Verhuyzen, waar het geredde meisje in betrekking is, en die tevens den eerewqn aanbood, terwq'l het personeel der firma een schilderij of freerde. ■■■«■in ■■Ba.umiinnii Van 48 Januari. VLISSINGEN. Getrouwd: B. Sinke 23 j. en J. Olijslager 18 j. Bevallen: S. Millenaar geb. Verpoorte d.C. Smit geb. Kervink d.A. Vente- vogel geb. Ribbers z.J. M. Rosier geb. Risseeuw z. Overleden: A. M. de Vos 2 maanden; S. Groot, 46 j., man van M. C. Harte. (V. C.) Over de maanden Nov. en Dec. KLOETINGE. Geboren: Antje d. v. A. Nieuwdorp en P. de Vos; Pieter Willem z. v. P. W. Hirdes en W. P. Versluis; Neeltje Adriana d. v. G. Walhout en W. M. Verschuure; Anthonie z. v. J. Gunst en M. Meulpolder; Pieter Cornells z. v. L. M. Oele en S. van Strien; Neeltje d. v. K. Gorsse en J. Hoogstrate. Gehuwd: Leo I. Snoek 36 j. jm. te Amsterdam en Catharina A. F. Blan ker 33 j. jd. Overleden: Pieternella Nijssen, wedu we van J. van de Velde, 85 j.; Frederik Walrave, weduwnaar van Krina J. van Zweden, 91 j.Dina Korstanje, 67 j„ on gehuwd; Anthony Gunst, te Goes, 6 d. Van 30 Dec.6 Jan. OOSTKAPELLE. Bevallen: W. H. Schoe geb. Melse z. Overleden: W. J. Lampers 70 j. jd. (M. C.) Over de maand December. 'sHEER ARENDSKERKE. Geboren: 4, Jozina Maria en Jacob Abraham, z. en d. v. Hendrik Kerkhove en Suzanna Jozina van Overbeeke; 9, Laurus Mari- nus z. v. Jacobus Traas en Josina Bou- dens; 13, Jacoba d.v. Bastiaan de Jonge en Anthonia Leys; 13, Joos z.v. Adriaan Witte en Jannetje Welleman; 18, Wisse z. v. Pieter de Kok en Lena Dekker; 20, Adriaan Leendert z. v. Abraham Smit en Pieternella Smallegange. Gehuwd: 14, Abraham Giljaam van der Meulen 60 j., wednr. van Jannetje Slabbekoorn en Pieternella van Oosten 37 j. jd.; 14, Adriaan Neufeglise 30 j. te Middelburg en Wilhelmina Braam 21 j.28, Adriaan Oosthoek 27 j. en Johan na Maria Driedijk 24 j. Overleden: 11, Izaac Baljeu 67 j., echtgen. van Cornelia Goud (overl. te Goes)23, Jan Sanderse 53 j., echtgen. van Cornelia Bommeljé (overl. te Goes) 26, Marinus Ver donk 76 j., echtgen. van Maatje Drijdijk; 28, Jan Hoogstraten 77 j., echtgen. van Jacoba de Smit. WOLPHAARTSDIJK. Gehuwd: 13, Hendrik Willem van der Linde 28 j. jm. en Adriana Elisabeth Bareman 26 j. jd. Geboren: 7, Leendert Marinus z. v. Leendert Korstanje en Catharina Slab bekoorn; 7, Maria Janna d. v. Gillis Oreel en Dina Wilhelmina Tolhoek; 14, Marinus Pieter z. v. Cornells van Boven en Maatje Schipper; 28, Maatje Pieter nella Leuntje d. v. Anthonij Adriaan Weijns en Jannetje de Waard. Overleden: 9, Bartel van Kleunen 74 j., echtgen. van Neeltje Zuurveld; 18, Adriana Remijnse 64 j., echtgen. van Marinus Ge'eedst; 20, Willem van Oeve- ren 86 j„ wedn. van Adriana v. Hieftje. KOLIJNSPLAAT. Overleden: 4 Jan,, Cornelia de Wolf 76 j., wedn. van Ca tharina Petronella Maria van Linnen- brink, eerder van Pieternella Schrier (N.-B.) Van 18 Januari. WESTKAPELLE. Bevallen: L. Roelse geb. Brasser d.J. Verhage geb. Lie- vense d.; K. Verstraate geb. Huibregt- se z. (M. C.) Donderdag 11 Januari 1939. HILVERSUM I. 1875 en 414.4 M. AVRO-Uitz. 8.00 Ber. ANP., gram. 10.00 Morgenw. 10.15 Gew. muziek (gram.). 10.30 Voor de vrouw. 10.35 Omroeporkest. 11.00 Weekoverzicht. 11.15 Omroeporkest en solist. 12.15 A.V.R.O.-orkest. 12.45 Ber. ANP., gram. 1.00 Gram, 1.15 AVRO-Aeolianorkest. 2.00 Voor de vrouw. 2.30 Viool en orgel. 3.00 Brei- en borduurcursus. 3.45 Gram. 4.00 Voor zieken en thuiszittenden. 4.30 Gram, 5.00 AVRO-Weekkaleidoscoop. 5.30 AVRO-Amusementsorkest en solist. 0.30 Sporthalfuur. 7.00 Voor de kinderen, 7.05 Voor de militairen. 7.30 Eng. les, 8.00 Ber. ANP., meded. 8.20 Concertge bouworkest en solist. Ca. 9.10 Cyclus „Bouwers van Nederland overzee". 10.30 Gram. 11.00 Ber. ANP. Hierna tot 12.00 AVRO-orkest. HILVERSUM II. 301.5 M. 8.00-0.15 KRO. 10.00 NCRV. 11.00 KRO. 2.00- 12.00 NCRV. 8.00 Ber. ANP. 8.05—9.15 en 10.00 &ram. 10.15 Morgendienst. 10.45 Gram. 11.30 Godsd. halfuur. 12.00 Ber. 12.15 KRO-orkest. 12.45—1.10 Ber. ANP., gram. 2.00 Handwerkuurtje. 2.55 Gram. 3.00 Vrouwenhalfuurtje. 3.30 Gram. 3.45 Bybellezing. 4.45 Gram. 5.00 Handen arbeid voor de jeugd. 5.306.25 Orgel concert. 6.30 Gram. 6.45 C.N.V.-kwar- tiertje. 7.00 Ber. 7.15 Intern, overzicht. 7.45 Gram. 8.00 Ber. ANP., herh. SOS- ber. 8.15 Chr. Oratorium Vereen, te Haarlem, de Hagrlemsche Orkestvereen. en solisten. 9.10 Gram. 9.30 Causerie „De Kamers van Koophandel in dezen tijd". 10.00 Ber. ANP., actueel halfuur. 10.30 Pianovoordr. en gram. 11.00 Gram. Ca. 11.5012.00 Schriftlezing, TELEGRAFISCH WEERBERICHT. Verwachting tot morgenavond: Meest matige tot zwakke O. tot Z.0. wind, helder- tot lichtbewolkt, droog, 's nachts strenge, overdag matige tot lichte vorst. Stand van hedenmiddag 3 u DONDER! 5 4e JAAR' Uitgave: N. VI „Luctor et Eml het bl fliirenux Lang c| postrekening 4441 bijkantoor 7Ylld< J.FANOY,' Directeur - Hoofd® Het Finsche leger Te land: De dag| op de landengte var kalm. Aan het Oostelijk van het Ladogameej troepen een vijande gedreven. De Sovje dooden op het slagv vangenen. Een vyandeiyke maerl werd afgeslag Te Suomussalmil troepen naar den f Russische grens bel tot de grens gezuivé Overigens is van langryks te melden. Ter zee: Vyandelij ben zonder succes gj objectieven in de Fiij Ladogameer te bomlj rqen van Ladoga en de operaties deel. Na den slag by Ri] nen ook een aantal die door middel va worden voortbewoge Hierby is evenwel gl geheim wapen, zooal tenlandsche bladen r geiyke sleden wordei Europa en Canada a sen hebben ze dikwyi trouilletochten op he De sleden zyn geen groote waarde en gebruikt voor het o| verbindingen tussch van het roode leger Hoewel er te Held nieuws is van het frl den sommige bericht) gevochten wordt. Na de Russen, die poa Westen van de stad| dat veel krachtiger Sovjet-troepen bij troepen blijken ook zyn dan andere Rus dusverre getoond heb van de tactiek van zenden op hun beurt| de Finnen pogen te De Belgische gener die thans in België te een verblijf in Finlad April 1939 heeft meel ganisatie der verdedij j lische landengte, he| militairen medewerke Stand van gistermiddag 3 u.777. Licht op voor fietsers- Donderdag 4 u. 35 min. t Ee v®ldkeuken op de I Noordelijk front in h Tijdens den toch

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1940 | | pagina 6