VALDA PASTILLES Het O-schip, de schrik der duikbooten COCKTAIL VE0NNEH waaqY en voo kr GRIEP ECHTE VALDA Kerknieuws Engelsche duikbootvallen vernietigden twaalf Duitsche onderzeeërs. Hoe de U. C.-71 de Dunraven" AMMKAKggAlttmS overwon. Vastrechitarief bij de spoorwegen. Verduisteringsoefeningen in vroeger eeuwen. Verkoudheid en Ke#lpl|n worden krachtig bestreden door het sterk antiseptische geneesmiddel. Zorg steeds een doos bij de hand te hebben. Vraag naar de Jn Hollandsche doozen^ 6 50 cent. De heer Walhout vroeg of B. en W. al eens aandacht hadden geschonken aan de straatgoten in de Weststraat. Weth. Dek ker had geen bijzonderheden kunnen op merken. Ge moet eens komen als het regent, zei dhr Walhout. De heer Walhout in formeert nog naar den kolentoeslag. Deze is nog niet uitgekeerd. Dit had toch al moeten gebeuren. De voorzitter deelt mede, dat de steun regeling half December is begonnen. Daar bij nog een 14 dagen gerekend, wordt met dien toeslag nu pas een aanvang gemaakt. Nog wordt op de gladheid der wegen gewezen. Wanneer de wegen nog eens ijsvlakten worden, zal het zeer zeker wenschelijk zijn dat wat vroeger begon nen wordt met het strooien van zand. Dhr J. C. Fossen behandelde Nihilis tische revolutie, waarop een geanimeer de bespreking volgde. Borssele. Gemeenteraad. Maan dag vergaderde de Raad. De voorzitter sprak zijn beste wenschen uit voor de Gemeente en den Raad. Dhr Dekker dankte den voorzitter hier voor. Bij bezwaarschriften classificatie water leiding werden twee reclame's terzijde gelegd, als zijnde te laat binnengekomen. Enkele reclamanten wilden teruggeplaatst worden in de 2e klasse. Hierop wordt afwijzend beschikt. Daarna had plaats het benoemen van leden der commissie tot wering van schoolverzuim. Alle leden traden at In de vacature A. v. Overbeeke werd gekozen dhr C. Hage; vac.-P. Dekker ge kozen dhr A. W. Duvekot; vac.-M. van 'tHoff gekozen dhr M. van 'tHoff; vac,- A, J. Busch gekozen dhr A. J. Busch; vac.- F. Dronkers gekozen de heer F. Dronkers. Daarna had benoeming plaats van een üd van het Burg. Armbestuur (periodiek aftredend dhr M. de Regt Jz.). Op de voordracht waren geplaatst M. de Regt Jz. en M. de Meij. Gekozen A. v. Zweeden 5 tegen 2 st. op M. de Regt Jz. Verder vindt de raad goed, dat een nieuwe kasgeldleening zal worden aan gegaan, groot f8000 tegen 4Vi Ter sprake kwam een gemeenschappe lijke regeling met de gemeente Ovezande inzake de toelating van leerplichtige kin deren uit die gemeente op de O.L. school alhier. De voorzitter deelde mede, dat ook een regeling in dien geest gesloten is met 's Heerenhoek. Betaald moet wor den fll per leerling per jaar. Goed gevonden. Ter sprake kwam verder de bouw van een brandvrije archiefbewaarplaats bij het Gemeentehuis. De voorzitter deelde mede, dat in die bewaarplaats ook plaats is voor de bescheiden van den Calamiteuzen polder Borssele en de Waterkeering. De kosten voor de archiefbewaarplaats wer den geraamd op hoogstens f 1500. De Cala- miteuze polder zal f13,13 en de Water keering f26,25 per jaar betalen. Een ac- coord is aangegaan voor 15 jaar. Dhr van Zweeden informeert of bij aanbesteding de raming niet zal over schreden worden. De voorzitter zegt, dat dit geenszins zal geschieden. De plaats waar de bewaarplaats zal geplaatst wor den, zal achter het Gemeentehuis zijn. De Gemeente-opzichter verzoekt wegens opheffing van zijn ambt (bouw- en wo ningtoezicht), ingaande 1940, hem op wachtgeld te zetten. Recht heeft hij, aldus de voorzitter, het eerste jaar op f 81,25 en verder tot 1948 ieder jaar op f70. De heer van Zweeden kan zich met die bedragen vereenigen. Het ambtenarenreglement schrijft zulks voor. De heeren de Regt en Nijsse zijn er tegen. De voorzitter zegt, dat bedoeld besluit door den Raad is ge nomen. Is de Raad een andere meening toegedaan, dan moet het reglement ge wijzigd worden. Het voorstel van B. en W. om wachtgeld toe te kennen 'volgens het ambtenarenreglement, wordt aange nomen (tegen dhr Nijsse). Daarna kwam ter sprake de kwestie Gemeentegeneesheer. Ged, Staten kunnen met een en ander nog niet accoord gaan. In een vorige vergadering stelde de heer Nijsse voor het salaris van den Gemeente geneesheer, dr Folmer, met f200 te ver minderen. Dit voorstel werd met 4 st. voor en 3 st. tegen aangenomen. Dit voorstel is in deze vergadering wederom inge trokken. De Raad wilde dr Folmer als gemeentegeneesheer f250 salaris geven plus f50 voor medicamenten; dr Kieviet ook te benoemen tot gemeentegeneesheer en ook f 250 salaris te geven plus f 50 voor medicamenten. De toestand is nu echter zoo: dr Folmer is verminderd in salaris, maar geniet nog het volle bedrag van f600. Dr Kieviet, benoemd tot gemeente geneesheer, geniet f300, maar trekt geen cent, daar dit alles door Ged. Staten moet goedgekeurd worden. De Raad houdt zich mj zijn besluit van de vorige vergade ring. De heer van Overbeeke informeert naar de vergoeding, uit te keeren aan de Chr. school. De voorzitter zegt, dat dit spoedig zal gebeuren. De heer van Zweeden vraagt den voor zitter hoe het zit met de verbetering van net Noorderwegje. De menschen hebben in de kosten moeten bijbetalen. Dat vindt spr. niet goed; hij zou willen voorstellen m geld, dat de betrokken personen daar- voor gestort hebben, terug te geven. De voorzitter merkt op, dat de heer v. Zwee den zich geen juiste voorstelling van dit es heeft gevormd. Indertijd is een be- ag uitgetrokken voor verbetering Noor- erweg. Die verbetering, die zou worden Mffibracht, bleek voor de toekomst niet rin 'Daar voor af(*oende verbete- g geen geld aanwezig was, werd den woners, indien zij de goede verbetering wenschien, om een vrijwillige bijdrage ge waagd. Daaraan werd voldaan. WALCHEREN. St Laurens. Maandagavond hield de „Schaak- en damclub St Laurens" in haar speellokaal voor haar leden en belangstellenden een gong wedstrijd. De spelers waren daartoe ingedeeld in groe pen van vier; zes groepen konden wor den gevormd. De wedstrijd bestond uit het spelen van drie partijen; de bedenk tijd was 15 seconden. Er is met veel am bitie gespeeld en in het algemeen wer den door de goede spelers de beste resul taten behaald. Als eersten in hun groep eindigden: bij de schakers dhrn Ton en Roth bij de dammers dhrn Verburg, Dinge- manse, Han te Boekhorst en I. Walra ven. Westkapelle. Dinsdagavond vergaderde alhier onder voorzitterschap van Jhr Mr de Gasembroot de ijsclub „Nova Zembla". In het jaarverslag 1939 memoreerde de secretaris o.m. het voortreffelijk slagen van de georganiseerde ijsfeesbsn. Ofschoon de kosten daarvan tamelijk hoog waren voor een nog zoo'n jonge vereeniging, gingen zij 'het budget niet te boven. Mo menteel bedraagt het aantal leden 369. Uit het financieel verslag van den pen ningmeester bleek, dat de inkomsten be droegen met het goed slot van '38 ad 'f 101.06, f209,57. De uitgaven bedroegen f 114.59. alzoo een batig slot van f94.98. Daarna werd een reglement vastge steld. Herkozen als bestuurleden werden, de heeren P. Verhage Lz., dr Huygens en J. L. Dekker. Voor den tijd van 3 jaar werd als bode benoemd de heer A. Gabriëlse Pz. Bij de rondvraag werd door een der leden de wenschelijkheid naar voren ge bracht, zoo mogelijk de 'ijsbaan te 'ver lengen. De voorzitter merkte daarbij op, dat het bestuur zelf daartoe niet de vrij heid had zonder vergunning van het ge- 1 meente'bestuur. Na eenige bespreking werd besloten aan den Raad vergunning te vragen tot verlenging van de baan tot aan de woningen onder den dijk bij den toren. Toelating van priksleden, op de ijsbaan werd door de vergadering bijna unaniem niet wenschelijk geacht. He"t be stuur zal zorgen, dat op 't ijs steeds èen verbandkist aanwezig is. Ook zal het bestuur overgaan tot het aanschaffen van lampen, om de baan eiken avond te verlichten. Tot nu toe heeft men een dankbaar gebruik gemaakt van lampen beschikbaar gesteld door de muziekver- eeniging en de militairen. ZEEUWSCH-VLAANDEREN. 0e zes Raadsleden te Sint-Jansteen wel toegelaten. D'e Kroon heeft thans een beslissing genomen in de kwestie der niet-toelating van zes gekozenen tot lid van den Raad der gemeente Sint Jansteen. De betrokkenen, werden niet toegelaten op grond van een voor hen gevoerde leugenachtige propaganda. Zij gingen in beroep bij 'Ged. Staten van Zeeland, welk college dit beroep afwees. De Kroon heeft overwogen, dat hoe wel de wijze, waarop de verkiezingsactie is gevoerd, in 'hooge mate afkeuring ver dient, de rechtsgeldigheid der verkiezing niet is aangetast, zoodat het besluit van Gedep. Staten als dat van den Gemeen teraad is vernietigd en de betrokkenen alsnog dienen te worden toegelaten. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Arnhem, A. Th. Stegenga te Zuidzande. Te Aartswoud, H. Kreb te Westzaan. Bedankt voor Cornjum, L. J. v. d. Kam te Beetgum. Voor Bourtange, H. T. A. J. Westrik te Rolde. Chr. Geref. Kerk. Beroepen te Werkendam, W. Smit te Sliedrecht. Bedankt voor Wildervank, I. de Bruijne te Sassenheim. Evang. Luth. Gem. Aangenomen naar Dordrecht, S. v. d. Woude te Alkmaar. Hulpprediker. Ds J. C. Elenbaas, em.-pred. der Ned. Herv. Kerk van Borssele, woonachtig te Ginne- ken, is benoemd tot hulpprediker te Deurne, ter vervanging van Ds T. G. Meester, reserve-veldprediker. Emeritaat. Ds W. G. Plan ten, Ned. Herv. pred. te Goor, zal we gens gezondheidsredenen vervroegd eme ritaat vragen. Ds K. Kloosterman f. In den ouderdom van 77 jaar is te Augus- tinusga (Fr.) overleden ds K. Klooster- Dezer dagen meldde het oppercom mando der Duitsche weermacht, dat het een Duitsche onderzeeër in zijn operatie gebied gelukt was een Britsche duik- bootval te vernietigen. In verband daar mede houdt de Duitsche pers zich bezig met de ervaringen, welke de Duitsche duikbooten in den wereldoorlog met dit Engelsche afweerwapen hebben opge daan en eenige van deze herinneringen achten wij interessant genoeg om hier weer te geven. De duikbootval is een Britsche uitvin ding uit den wereldoorlog. In het jaar 1915 dook hij voor de eerste maal op. Een bijzondere door de admiraliteit ge- installeerde afdeeling had de taak zich met de keuze van voor duikbootvallen geschikte schepen, van de bemanningen en van de uitrusting, bezig te houden. Officieel betitelde men deze schepen als „ships of mystery" (geheimzinnige sche pen), „Decoy-ships" (lokschepen) of kortweg „Q-ships". Schepen van den meest verschillenden aard werden als duikbootval gebruikt, groote en kleine vrachtschepen, zeilbooten, en later ook visschersschepen, die te zamen met duikbooten opereerden. Terwijl de vis- schersboot den Duitschen onderzeeër lokte, gingen de ondergedoken Engel sche duikbooten tot den aanval over. Wilde een duikbootval met succes kun nen optreden, dan moest hy natuurlijk een zoo onschuldig mogelijk uiterlijk hebben: een vreedzamen tramper, die met lading, welke in vele gevallen duide lijk zichtbaar op het dek lag gestuwd, rustig zijns weegs ging. Van de vlagge- stok wapperde de vlag van een neutraal land. COCKTAIL UNITED CIGARETTE FACTORIES INC De bemanning moest een zoo ver waarloosd mogelijken indruk maken, de officieren en manschappen droegen der halve geen uniform; verschillende ma trozen moesten hun rol zefs in vrouwen- kleeding spelen. Ook het schip bevond zich uiterlijk in een dienovereenkomsti- gen toestand, d.w.z. het was slecht ge verfd en de zeilen waren sterk gelapt, alsof het reeds een lange zeereis achter den rug had. Dikwijls werd 's nachts het uiterlijk beeld van het schip veranderd, met de bedoeling langer in hetzelfde operatiege bied te kunnen blijven. Waaruit bestond nu echter de werke lijke „lading" van het schip? Handig verborgen achter alles, waarachter men op een schip ook maar .iets verbergen kan, wachtten de door de marine-artille risten bediende kanonnen op hun slacht offer. De schepen waren zoo uitgerust, dat zij na het snel verwijderen der ca mouflage onmiddellijk gevechtsklaar konden zijn. Vele duikbootvallen bezaten naast de artillerie-bewapening die in de meeste gevallen een kaliber van 12 tot 15 cm bereikte, ook zich onder water be vindende torpedo-lanceerbuizen, om zoo noodig ook een ondergedoken duikboot te kunnen vernietigen. Zoo uitstekend echter was dit ware gezicht van de duikbootval gecamou- fleerd, dat het zelfs bij een oponthoud in een haven van de kade af niet mogelijk was den waren aard van zoo'n schip vast te stellen. Ieder lid van de bemanning kreeg bovendien een bepaalde rol te spe len, welke hij zoo goed instudeerde, dat iedere manoeuvre, die ten doel had de duikboot voor het lapje te houden, in de eerste maanden toen de onderzeeërs met deze strijdwijze nog onbekend waren gelukte. Naderde nu een Duitsche duikboot on der water het z.g. vrachtschip, om te on derzoeken of dit contrabande aan boord had, dan bleef de val onschuldig haar koers volgen of sloeg op de vlucht, zich met een klein kanonnetje zoo goed en zoo kwaad als het ging verdedigend, waarbij men er echter op lette de duik boot niet te raken; want het was het doel van de val de duikboot zoo dicht mogelijk in de nabijheid te lokken om haar dan met zijn zwaarder geschut des te zekerder te kunnen vernietigen. Be vond de duikboot zich op den gewensch- ten afstand, dan was voor de val het oogenblik van de belangrijkste ma noeuvre gekomen. De vijand moest den indruk krijgen, dat er aan boord een paniek was ont staan. Bepaalde onderdeelen van de be manning, de z.g. „paniekcommando's" stortten zich in de reddingsbooten, waarbij er meestal voor gezorgd werd, dat zich schrikbarende incidenten voor deden: booten bleven bij het vieren klemmen, de bemanning viel in het wa teralles om de wachtende, zoo mo gelijk nog hulp biedende duikboot een natuurgetrouw beeld van angst en ver twijfeling te geven. Plotseling op het gunstigste oogenblik liet dan het Q-schip den mantel der on schuld vallen, de coulissen verdwenen en een sterk bewapende tegenstander be stookte op korten afstand de geheel ver raste duikboot met een hagel van gra naten. Uit deze hel te ontkomen was voor het slachtoffer meestal onmogelijk. Eén treffer reeds kon het den onder zeeër onmogelijk maken te duiken en zijn bewapening boven water was niet sterk genoeg om zich met succes tegen den tot de tanden gewapenden tegen stander te verweren. Zooals al gezegd, de Engelschen hadden vooral in het be gin van den oorlog met dit wapen veel succes. Bekend is b.v. hoe op 19 Augustus 1915 de Duitsche dlikboot U-27 in de val liep. Terwijl de duikboot juist bezig was het Britsche stoomschip Nicosianico te onderzoeken, naderde onder Amerikaan- sche vlag de duikbootval Baralong, die op korten afstand het vuur op de U-27 opende en dit schip tot zinken bracht. Later echter werden de comman danten der Duitsche duikbooten, door de ervaring wijzer geworden, ietwat voor zichtiger en zoo kon b.v. op 8 Augustus 1917 de Duitsche duikboot U.C. 71 de Engelsche val Dunraven onschadelijk maken. De val die het uiterlijk van een schip van de Blue-Funnel-Line had, voerde eerst met een primitief kanonnetje een schijngevecht. Een treffer was voor de val aanleiding een ketelschade te enscen- ceeren. Groote wolken kunstmatig opge wekte stoom stegen op en een „paniek- af deeling" verliet het schip. De duikboot echter was voorzichtig en kwam niet in de gewenschte nabijheid. Het vuur der Duitschers raakte toeval lig het Engelsche achterschip en bracht een daar liggende stapel munitie tot ontploffing. Het geheele Q-schip stond in vlammen. Door de explosie gewaar schuwd dook de U.G. 71 onder water en vuurde haar laatste torpedo op den te genstander af. Door den schok der nieuwe ontploffing vielen de coulissen neer en zware kanonnen kwamen te voorschijn. Nu was voor den Duitschen commandant elke twijfel aan het ware karakter van het schip verdwenen. Nog langen tijd werd de strijd voortgezet, maar tenslotte moesten de Engelschen, die den brand op hun schip niet meester konden worden, zich gewonnen geven. Zij werden kort daarop door een Engel schen torpedojager, die te hulp was ge roepen aan boord genomen. De Britsche duikbootvallen, die steeds werden verbeterd, boekten hun grootste successen in de jaren 1915 tot 1917. Minstens 12 duikbooten werden door hen vernietigd. Anderzijds echter werden 31 vallen door Duitsche duikbooten in den grond geboord. In de laatste jaren van den wereldoorlog verloren de vallen ten gevolge van het feit, dat Duitschland den duikbootoorlog onbeperkt ging voe ren echter veel van hun beteekenis. man, em. predikant der Ned. Herv. Kerk. De overledene diende de gemeenten te Gasselternijeveen, Tjerkgaast en Han- tum, waar hij in 1930 eervol emeritaat verkreeg. Ds J. Nierstrasz f. In den ouderdom van 89 jaar is te 's Graven- hage overleden ds J. Nierstrasz, em. predikant der Ned. Herv. Kerk. Ds Nierstrasz werd op 29 Augustus 1875 te Krabbend ij ke in het ambt bevestigd. Daarna diende hij vanaf 1879 de gemeenten te Burum, Hijkersmilde, Goënga en Leiderdorp. PARTICULIERE SYNODE. Woensdag 17 Januari vergadert de Par ticuliere Synode Zuid der Ger. Gemeen ten in het kerkgebouw der Geref. Ge meente te Yerseke. De bidstond voor deze Synode zal ge houden worden des Dinsdagsavonds door ds A. Verhagen van Middelburg. Voorloopig aangenomen Reglementswij zigingen in de Ned. Herv. Kerk. Ter adviseering op de a.s. Meivergade- ringen van de Provinciale Kerkbesturen en van de a.s. Juni vergaderingen van alle classes zijn door de Synode der Nederl. Herv. Kerk toegezonden de, voorloopig door haar aangenomen, Reglementswijzi gingen. Ditmaal slechts een drietal. 1. Wijziging van Art. 65 van het Alge meen Reglement. Hier wordt voorgesteld al. 2 te laten vervallen. Het betreft hier de kwestie der regeling van het beheer. Dc bepaling wordt geacht een belemme ring te zijn voor de uitoefening der Sy nodale bevoegdheid. Die schepping wil echter niet vooruit loopen op de erken ning, alsof de Synode bevoegd zou zijn tot regeling van het beheer. 2. Wijziging van en invoeging in Art. 3 van het Regl. o/d Kerkeraden. Tot dus ver was het predikantsambt niet vereenig- baar met het lidmaatschap van één der Kamers der Staten-Generaal en van de Prov. Staten. Thans wordt ook „de Ge meenteraad" hierbij gevoegd. Alinea 3 vervalt dan als zijnde door den tijd achterhaald. Vroeger stelde het Prov. Kerkbestuur v. Zuid-Holland een dergelijke toevoeging voor, en wees de Synode haar af thans is ze voorloopig reeds aangenomen. 3. Invoeging in Art. 17 Regl. Kerkelijk Opzicht en Tucht. Art. 17 luidt: dat wie in eenige zaak als lid of adviseerend lid van een Kerke lijk Bestuur gehandeld heeft of mede werkte tot een besluit, uitspraak of be slissing, mag in geen hooger bestuur van dezelfde zaak kennis nemen. Vroeger stond in het artikel, wie „als lid" mede werkte. Nu er „adviseerend" is bijgeko men, is de vroeger noodige toevoeging voor de secretarissen der Prov. Kerkbestu ren, die geen lid, doch alleen adviseerend lid waren, overbodig geworden en wordt voorgesteld haar, als alinea 2, te laten vervallen. DIT JAAR NOG INVOERING? De president-directeur van de Neder- landsche Spoorwegen, prof. Goudriaan, heeft meermalen betoogd, dat een zeer ingrijpende wijziging van de spoorweg tarieven noodzakelijk is in verband met de kostenstructuur van het bedrijf; de spoorwegen hebben n.l. zeer hooge vaste kosten en in verhouding geringe varia bele kosten. De tarieven-politiek van de Neder- landsche Spoorwegen zal in de toekomst bepaald worden op deze basis en de eer ste belangrijke stap in deze richting zal zijn de invoering van het vastrechttarief voor reizigers. Met de voorbereiding van dit tarief is men bij de spoorwegen inmiddels reeds zeer gevorderd en met groote waar schijnlijkheid mag aangenomen worden, dat het dit Jaar zal worden ingevoerd. De uitgewerkte plannen voor het ta rief zijn thans in studie genomen door den Spoorwegraad, die in April van dit jaar zyn advies aan den minister van Waterstaat hoopt te kunnen geven. De spoorwegleiding vertrouwt het tarief na goedkeuring van den minister te kunnen invoeren in September of October van dit jaar. Dit zou een gunstig tijdstip zijn, omdat dan juist de groote zomerdrukte achter den rug is en men in de minder drukke maanden de gelegenheid krijgt om zich in de practische mogelijkheden van het tarief in te werken. Bij den aan vang van het zomerseizoen zou men het nieuwe tarief dan geheel beheerschen. Omtrent de technische uitwerking van het vastrecht-systeem voor de reizigers tarieven wordt nog gemeld, dat door het nieuwe tarief speciaal aan de behoeften van groote gezinnen tegemoet zal wor den gekomen. NIETS NIEUWS ONDER DE ZON. De verduistering ter bescherming van de burgerbevolking, zegt het V a d e r 1., is geenszins een maatregel, die pas in den modernen oorlog is opgekomen. Reeds 400 jaar geleden heeft die bestaan, hetgeen een oud document uit het jaar 1519 be wijst, dat bewaard wordt in het stedelijk archief te Frankfort. Het was de tijd der reformatie. In 1517 had Luther zijn 95 thesen aan de kerk te Wittenburg gespijkerd. In 1519 had de kiesstrijd om de keus van een Keizer zijn hoogtepunt bereikt. Karei van Spanje werd overwinnaar. Het lot van de Duit sche territorium-staten was aan voortdu- rende schommelingen onderhevig, overal dreigde het spook van den oorlog. Het Frankforter stedelijke archief, dat ook uit dezen tijd alle waardevolle oor- kenden heeft bewaard, bezit een „burge- meestersboek" uit het jaar 1519, waarin de overheid verordent, datdeburgers de bovenste ramen van hun huizen wegens hetdreigende oorlogsgevaar hebben te ver duisteren. Natuurlijk behoefde men zich toenter tijd nog niet tegen vliegergevaar te be schermen, doch men nam dezen maat regel om den optrekkenden vijand niet te laten zien waar de stad zich bevindt. Wie iets wil verkoopen adverteert. Dat is loeisch. Wie adverteeren wil gebruikt daarvooT ..DE ZEEUW". Dat ia verstandig

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1940 | | pagina 3