Finland's strijd van wereld-histarische beteekenis Rechtszaken Marktberichten Telegrammen. Kustvaartuig op een mijn geloopen en gezonken. Net Meisje gevraagd Burgerlijke Stand Finantiëele Berichten. Hier liggen mogelijkheden. Wie zal ze grijpen? Landverhuizing. Ratloneele verdeeling vacanties. HEESCH? HOEST 2 Bemanning gered. Nagekomen Advertentiën De onverwacht felle en succesvolle te genstand van de dappere Finnen, met wie een geheele wereld bewonderend me deleeft, kan, zegt de Msb., groote ge volgen hebben. De moed der kleine naties wordt ge sterkt: niet straffeloos wordt immers kun recht en bestaan aangetast; ook de kleine, vechtend voor zijn bestaan met moed, beleid en verbeten vastberaden heid, vermag nog wel iets tegen den machtige. Met stijgende verbazing, die als een verlossing wordt gevoeld, aanschouwt de wereld het aanvankelijke falen van de zoo sterk geachte bolsjewistische macht, tegen een, weliswaar door klimaat- en transportmoeilijkheden ongewoon begun stigden maar, vergeleken met de macht, die hij te bestrijden heeft, toch zoo uiterst zwakken tegenstander. En tegenover Stalin's triomfantelijk: Dit is m\jn uurgaat de wereld zich af vragen of niet haar uur komen gaat, het uur, dat toch invermydelijk komen moet, het uur van afreke ning met het ten onrech- teal te zeer gevreesde bolschewisme, het uur, dat kans biedt,de dreigende wereldrevolutie voor eens en voor altyd af te sla an. De drie Scandinavische landenDene marken en vooral Noorwegen en Zweden vielen zinch in onmiddellijk gevaar. Er gaat een trilling door die volken, en hun regeeiingen houden ze met moeite in toom. Engeland en Frankrijk zouden niets liever doen dan de dappere Finnen aan stonds ter hulp komen. Italië staat meer vastberaden dan ooit met het geweer aan den voet en den blik gericht naar het Oosten; het contact met Hongarije, dat door Duitschland's toedoen, het bolsche wisme aan zijn grenzen ziet en dat wekt pijnlijke herinneringen! wordt juist in deze dagen verinnigd: een be dreiging van Hongarije zal ongetwijfeld mede door Italië worden afgeslagen. Meer dan ooit ook voelt het Italiaansch- Albaansch imperium zich Balkah-mo- gendheid, den leider van den weerstand, dien het geheele zich bedreigd gevoelend Balkan-Schiereiland aan een Russische agerssie bieden zal. In het nabije Oosten vormt Weygand zijn legermacht, steunende op een be vriend Turkije; in het verre Oosten dreigt nog altijd Ruslands aloude tegen stander Japan, al heet het zich dan zoo ongelukkig vast in het logge lichaam van het ver onderschatte Chineesehe rijk. Is het wonder, dat een wereld, die zich immer bedreigd ziet door de wereld revolutie van het bolschewisme, zich steeds intenser gaat afvragen of voor komen niet beter is dan afwachten? Maar Duitschland? Staat dit niet in de positie, voor kort onmogelijk geacht, maar die het zich zelf schiep, dat hetin het heil van het zo bitter, zoo fel, zoo hartstochtelijk bestreden bolschewisme zijn eigen heil te aanschouwen meent? Niets kan de rampzalige pro-Russi sche politiek van het nazi-Duitschland scherper belichten dan het harde feit, dat 't nationaal-socialisme zich als red der zou moeten opwerpen van het be dreigde bolschewisme. Of zou er nog een mogelijkheid be staan, dat tenslotte uit den huidigen cha os zich een eenheidsfront formeert, dat de bolschewistische bedreiging voor eens en voor goed lam legt? Wie weet het? We staren meer dan ooit, bij dezen overgang in het nieuwe jaar, in een dikken duisteren Poolnacht. Maar één ding staat vast: de verbe ten, onverwacht succesvolle tegenstaand van het kleine, dappere Finsche volk, slaat mogelijkheden los van wereldhisto rische beteekenis, die wellicht meer ver wezenlijkingskansen hebben, dan men momenteel nog beseft. En nóg één ding staat vast: een we reldramp zou het beteekenen als het einde van dezen krijg het beeld te zien zou geven van een verzwakt Europa te genover een in zijn kracht niet noemens waardig aangetast bolschewisme. Dan zou een wereldellende, de bolschewisti sche wereldrevolutie voor de deur staan. Ieder, die het goed meent met de be langen der menschheid, moet alles doen, wat binnen het bereik der mogelijkheden ligt, om zulk een situatie te voorkomen. Er liggen mogelijkheden, door den heldhaftigen tegenstand van het Finsche volk zeer scherp geaccentueerd. Wie zal ze grijpen? 2. Behalve dit niet-wetenschappelijke hebben de beoefenaars van wijsbegeerte en theologie nog een wetenschappelijke basis gemeen, n.l. de wetenschap van het analytische. Nu bleek de analytische functie in het practische leven niet neu traal, Dat verandert uiteraard niet bij een theoretisch gebruik van deze func tie. Vandaar dat Schriftuurlijke weten schap naar een Christelijke logica heeft te staan. Ware dit absurd, dan zou dit evenzeer niet slechts van een Christelij ke wijsbegeerte, maar ook van een Chris telijke theologie gelden, tenzijmen de noodsprong zou willen wagen,, laatstge noemde paradoxaal op te bouwen. Wijsbegeerte en theologie hebben dus met elkaar zoowel het volle Christelijke leven als de in-schriftelijken geest op te bouwen logica, gemeen. B. Daarnaast is er natuurlijk ook ver schil. Dat is echter niet een verschil in kenbron, ook niet wanneer men dezen term in niet-scholastischen zin verstaat. Want de( niet-wetenschappelijke) kennis omtrent God uit natuur en Schriftuur, van welke de immers evenmin weten schappelijke belijdenis spreekt, gaat aan de beoefening van Christelijke weten schap vooraf. Men zoeke het verschil dan ook in dat van terrein. De wijsbe geerte heeft n.l. de plaats en de struc tuur der velden na te gaan, die de facul teitswetenschappen dan ieder voor zich zelfstandig hebben te onderzoeken. De encyclopaedic der faculteitswetenschap- Pen, in faculteiten onderwezen, vormt dan de brag tusschen beide (Kuyper). C; Zoo, èn de gemeenschappelijke ba sis en het onderling verschil in het oog houdend, zullen wijsbegeerte en theolo gie elkander niet hinderen, maar sterken wat, gelet op de zwaarte en den onover- zienbaren omvang van het werk, dat nog wacht, dringend noodig is, en samen het Met-wetenschappelijke leven tot zegen Spr. is zich bewust, dat er inzake de ouding van wijsbegeerte en theolo ge nog tal van vraagstukken zijn. Men ril onder de oogen! Want ook i eff telijke wetenschap heeft de be- 0 te des verbonds: „Doet uwen mond Y °Pen en Ik zal hem vervullen". Aan de bespreking nam een flink aan- Van ie"3en en gasten deel. Rechtbank te Middelburg. Faillissement. fainissementen van: Eduard Mar de,, f 8j, ^nton Jacobus Markusse, bei- diik -dbouwer te Hontenisse, Groenen- imLj-i Z11T1 geëindigd door het verbindend den der uitdeelingslijst. Curator Mr burg' Dleleman> advocaat te Middel- Politierechter te Middelburg. Zitting van Dinsdag 9 Januari 1940. De volgende personen werden gedag vaard L. B., 24 jaar, venter te Zierikzee, we gens diefstal van een rijksdaalder ge pleegd te Burgh. Eisch 1 mnd. Uitspr. 14 d. gev.straf. M. C. de V., 23 j., dienstbode te O. en W. Souburg, wegens diefstal van een da mesarmbandhorloge ten nadeele van J. de Voogd gepleegd te Vlissingen. M. C. de V., alsvoren, wegens diefstal, subs, verduistering van een gouden ring ten nadeele van de firma Weijens, ge pleegd te Vlissingen. Eisch en uitspraak 2 mnd. gev.straf voorw. proeft. 3 j. C. B., 50 j., werkman te Kwadendam- me, wegens diefstal van een jas, toebe- hoorende aan J. v. d. Dorpel. Eisch 1 mnd. gev.straf, uitspr. 14 d. gev. straf. J. S., weduwe van C. C., 32 j., arbeid ster te Arnemuiden, wegens mishande ling van Janna Meulmeester, door haar met een mes te steken. Eisch en uitspr. f 20 of 10 d. h. S. W. de R., 18 j., arbeider te Terneu- zen, wegens diefstal van balen wolafval ten nadeele van G. L. Schockaert. Eisch f 20 of 10 d. h. en 1 mnd. gev. straf voorw. proeftijd 2 j., uitspr. f 15 of 10 d. h. en 1 mnd. gev.straf voorw. proeft. 2 j. C. C. den E., 36 j., schoenmaker te Oudelande, wegens mishandeling van Marinus Mol. Eisch f 20 of 10 d. h., uitspr. f 15 of 10 d. h. M. J. W., 53 j., koopman, zonder vaste woonplaats, wegens verzet tegen de po litie, door op 11 December 1939 te Goes, toen de agent van politie M. G. J. Con tant hem, toen hij zich -in kenlijken staat van dronkenschap op den openbaren weg bevond, beetpakte ten einde hem over te brengen naar het bureau van po litie, zich opzettelijk met geweld daarte gen te verzetten. Eisch 1 mnd. gev.straf, uitspr. 14 d. gev.straf. J. W., 30 j., koopman te Hansweert, wegens diefstal van een hoeveelheid steenslag, toebehoorende aan het Wa terschap Kruiningen. Eisch f 25 of 15 d. h., uitspr. f 15 of 10 d. h. Th. S., 45 j., monteur te Middelburg, wegens poging tot oplichting, door op 13 December 1939 te Vlissingen zich uit te geven voor monteur bij Van Berkel en toen tegen R. Oosterhuis te zeggen dat hij kwam om de vleeschmachines na te zien, terwijl hij, toen hij ongeveer een half uur aan een Berkel-machine werk zaamheden had verricht, voor die werk zaamheden f 6.50 vroeg, welk bedrag hij niet heeft ontvangen, daar O. de zaak niet vertrouwde. Eisch 3 mnd. gev.straf, uitspr. 2 mnd. gev.straf. M. M. H., 19 j., zonder beroep, wonen de te Sluis, wegens oplichting en wel we gens het feit, dat zij op 18 Nov. '39 te Middelburg met het oogmerk om zich wederrechtelijk te bevoordeelen, door lis tige kunstgrepen en een samenweefsel van verdichtsels, en wel door opzettelijk listiglijk, valschelijk en bedriegelijk tot J. van Graafeiland te zeggen: dat zij voor een familiekwestie vel schillende pastoors moest bezoeken; dat zij met pastoor Voorham te Middelburg had gesproken over de betaling van de reiskosten en deze had gezegd dat de pastoor te Sluis de autokosten zou beta len; dat de pastoor had gezegd dat zij de familiekwestie niet op 1 dag kon re gelen indien zij gebruik maakte van bus of tram en dat zij daarom maar een taxi moest nemen om zoo spoedig mogelijk bij haar grootmoeder te Heinkenszand te zijn, die gebrekkig en blind was en niet lang alleen gelaten kon wordendat zij denzelfden dag uit Sluis zou terugko men en bij haar reis naar Heinkenszand te Middelburg zou verblijven en dan hem (v. Graafeiland) de verschuldigde auto kosten zou betaler... voornoemde v. Graafeiland heeft bewogen haar per auto van Middelburg naar Vlissingen te brengen. Eisch en uitspr. 2 mnd. gev.straf, voorw. proeftijd 3 j. en onder toezicht- stelling der R.K. reclasseerings-vereen. Omtrent landverhuizing naar de ver schillende landen kan het volgende wor den gemeld: Canada. Toegelaten kunnen worden land- en tuinbouwers in het bezit van minstens 1000 dollars, d.i. c.a. f 1800, boven de reis kosten, die bereid en in staat zijn direct na aankomst een eigen bedrijf te begin nen. Voor kleine gezinnen en ongehuw- den bestaat de mogelijkheid gedurende maximaal een jaar in loondienst te gaan werken, ten einde met den toestand in Canada en de taal op de hoogte te komen. Ook bestaan er bepaalde regelingen voor personen, die door familie worden ge holpen bij de vestiging op een bedrijf. In het algemeen is een bezit van 1000 dollar te gering om eenlandbouwbedrijf naar behooren op te zetten en is een bedrag van 15002000 dollar gewenscht. Het verdient aanbeveling zich op een gemengd bedrijf te vestigen, opdat men van regelmatige inkomsten is verzekerd. Er zijn enkele districten uitgezocht, welke zich speciaal leenen voor de vestiging van Nederlandsche boeren. Een begin is ge maakt met de vestiging in kolonievorm in midden Britsch Columbia, waar thans een aantal Nederlandsche boeren zich dit jaar hebben neergezet. Het betreft hier een streek, welke nog vrijwel geheel tot ontginning moet worden gebracht en wel ke zich vooral leent voor het melkvee bedrijf met daaraan verbonden het ver bouwen van de benoodigde voedergewas sen. Uit de berichten, ontvangen omtrent deze eerste kolonisten, blijkt, dat reeds in het eerste jaar bevredigende vorderin gen zijn gemaakt. Australië. In dit land kunnen alleenreizende per sonen en gezinnen worden toegelaten, welke bij aankomst in het bezit zijn van 200 Australische ponden (ca. f 1200) bo ven de reiskosten. Aanvragen van al leenreizende personen met 100 lan dingsgeld worden eveneens in gunstige overweging genomen. Indien bepaalde garanties worden gegeven, kan het lan dingsgeld nog meer worden verlaagd. Er bestaat groote behoefte aan ar beidskrachten in den landbouw, vooral in het melkbedrijf in de kuststrook van Nieuw-Zuid-Wales, Victoria en Queens land. Hiervoor komen in de eerste plaats jonge ongehuwde personen in aanmer king, terwijl ook een aantal jonge echt paren kunnen worden geplaatst. Voor gezinnen zijn deze kansen geringer in verband met het gebrek aan woonruim ten op het platteland. Deze plaatsings mogelijkheid stelt vooral jonge boeren zoons in de gelegenheid op den duur met geringe geldmiddelen tot een eigen be drijf te komen, daar er veel vraag is naar goede krachten om als deelpach- ter op te treden. Het loon bedraagt als landbouwersknecht aanvankelijk 1 a 1% pond per week boven kost en inwoning. Als deelpachter ontvangst men meestal de helft van de opbrengst. Ook in den tuinbouw, vooral als boomkweeker, be staan goede kansen. Argentinië. De Argentijnsche regeering is bereid landbouwers toe te laten, die in het be zit zijn van minstens 3000 pesos, ca. f 1300, boven de reiskosten. In het alge meen is voor vestiging in dat land voor Nederlandsche boeren een hooger bedrag noodig, n.l. f 5000 a f 10.000. Voorts verdient daar vestiging in groepsver band de voorkeur, waartoe vele moge lijkheden bestaan. De organisatie van de Stichting Landverhuizing Nederland in Argentinië zal gaarne aan de voorberei ding van dergelijke groepsvestigingen haar medewerking verleenen. Men treft er in hoofdzaak groote extensieve graan- bedrijven aan. Een onderzoek is inge steld aangaande vestiging in het delta gebied bij Buenos Aires, waaromtrent het rapport nog niet is verschenen. Mocht dit gunstig luiden, dan zouden vele kansen voor Nederlandsche land en tuinbouwers worden geboden. PER DISTRICT EN PER PERIODE." Zooals men weet, hebben de Neder landsche Spoorwegen onlangs een plan aan de orde gesteld om te komen tot een rationeele verdeeling van de vacanties. Men heeft daarbij gedacht aan de mo gelijkheid om de vacanties zoo te rege len, dat niet alle menschen in Nederland in dezelfde beperkte periode vacantie zouden moeten nemen, met als gevolg een overbelasting van het verkeer en van het hotel- en pensionwezen. Gemeld wordt thans, dat dezer dagen een bespreking heeft plaats gevonden, waarbij aanwezig waren vertegenwoor digers van de Spoorwegen, vertegen woordigers van het openbaar onderwijs in de groote steden, vertegenwoordigers van het bijzonder onderwijs van ver schillende richtingen, jeugdorganisaties, vereenigingen van vreemdelingenverkeer en het hotelwezen. Het initiatief van de Spoorwegen is daar breedvoerig besproken en het bleek, dat alle aanwezigen sympathie ge voelden voor het denkbeeld om tot een regeling als in het plan der Spoorwegen bedoeld te komen. De practische conclusie van deze bij eenkomst is geweest, dat nu aan alle ge meentebesturen en aan de besturen van het bijzonder lager onderwijs in overwe ging zal worden gegeven de vacanties in te voeren overeenkomstig een door deze vergadering ontworpen schema. Men hoopt, dat dit schema dan ook als richt snoer zal kunnen dienen voor het be drijfsleven. In dit schema is Nederland in een aan tal districten verdeeld en voor verschil lende groepen van districten zijn dan va- cantieperiodes aangegeven. BRITSCHE LUCHTMACHT IN FRANKRIJK. LONDEN. De „Daily Mail" weet te melden, dat de verschillende onderdeelen van de Britsche luchtmacht in Frankrijk onder één commando zullen worden ge bracht. v bereid met de genees krachtige ingrediënten van Vicks VapoRub. Groote doos 25c. AMSTERDAM. Vanochtend is op de Noordzee bij de Noordhinder het Neder landsche motorschip „Truida" uit Wilder- vank, op een mijn geloopen en gezonken. De uit 4 personen bestaande bemanning is gered en aan boord genomen van een schip, dat zich juist in de buurt bevond. LIJK OPGEHAALD. VLAARDINGEN. Vanmorgen is het lijk opgehaald van den 21-jarigen arbei der J. P., die sedert gisteravond werd vermist. SNELTREIN ONTSPOORD. DEN BOSCH. De sneltrein, die om 9 u. 2 uit Nijmegen naar Den Bosch ver trok, is vanmorgen tusschen Oss en Ber- chem ontspoord. De trein had nog niet veel snelheid, zoodat slechts de locomo tief uit de rails liep. Persoonlijke onge lukken deden zich niet voor. De reizigers werden per extra trein naar hun be stemming vervoerd. KOLENDAMPVERGIFTIGING. Een doode. NIEUWE SLUIS. Vannacht heeft zich hier bij den smid H. M. de Rooy een geval van kolendampvergiftiging voorgedaan. Men vond het echtpaar vanochtend bewusteloos op bed. Kunstmatige adem haling mocht bij de vrouw niet meer ba ten. De toestand van den man is rede lijk. Het slachtoffer was 39 jaar oud. HET BRISTOL-HOTEL TE HELSINKI VERBRAND. STOCKHOLM. De Zweedsche bladen melden, dat het Bristolhotel te Helsinki vanmorgen door brand is verwoest. Vol gens nog niet bevestigde geruchten zou de brand aan sabotage te wijten zijn. Het is nog niet bekend of zich persoon lijke ongelukken hebben voorgedaan. OPSTAND IN MEXICO ONDERDRUKT MEXICO. Uit Sonora werd gemeld, dat de Mayo-Indianen in opstand zijn ge komen. De opstand is door zuiver plaat selijke redenen ontstaan. Alles is thans weer rustig. LEG ER BERICHTEN. PARIJS. Het Fransche legerbericht meldtGedurende den nacht zijn vijande lijke patrouilles op verschillende punten van het front door ons vuur teruggedre ven. BERLIJN. Het Duitsche legerbericht meldt: Afgezien van plaatselijke activi teit van patrouilles en verkennings vluchten van het luchtwapen in het Noordelijk deel van de Noordzee waren er geen gebeurtenissen van beteekenis te melden. DE FINNEN ACTIEF. HELSINKI. In het gebied van Petsa- mo zijn de Finsche patrouilles zeer ac tief. Zij vielen vooruitgeschoven stellin gen van de Russen aan en staken schuil plaatsen en voorraden in brand. Goes, 9 Januari 1940. Boter per kilo f 1,75, middenprijs per halve kilo f 0,871/2, winkelprijs 10,97% 2e soort boerenboter f 0,82%. Fabrieksboter f 0,97%. Afwijkende boter f 0,60. Eieren per 100 stuks f 4.10-f 4.65, mid denprijs per 25 stuks f 1.10, winkelprijs f 5.37%, kleine eieren f 3.60—f 4. Eendeneieren f 3.30. Noteering van Boter- en Eierhandela- ren: Boter 75 ct. per pond. Eieren f 4, Poeleieren f 3, Eendeieren f3.50, alles per 100 stuks. GOES, Veilingsver. „Zuid-Beveland". Afd. Centrale Eierveiling. Veiling van Dinsdag 9 Januari 1940. Kippeneieren (groote) f 4.10f 4.65, idem (kleine) f 3.60 f 4, Eendeneieren f 3.30, alles per 100 stuks. Aanvoer 50.000 stuks. GOES. Veilingsvereen. Zuid-Beveland. Veiling van Maandag 8 Jan. 1940. Groenten: Breekpeen 4, Spruiten 5 10, Gr. Sav.kool 5, Schorseneeren 6.50 7, Kroten 3.50, Roodekool 2.503.50, Wittekool 2, Boerekool 7.508, Prei 9, Witlof 816, alles per 100 kg.Selderij 2.50 per 100 bos; Knolselderij 2.50 per 100 stuks. ter Binderij van O OSTER- BAAN&LE COINTRE N.V. Goes. GOES. Huw.-afk.Marinus de Dreu 31 j. jm. en Cornelia Jacoba van de Velde 22 j. jd. te Kloetinge. Geboren: Cornelia Helena Maria d. v. Johannes Gerardus Chamuleau en Jo hanna Maria Hagenaar te Hoedekens- kerke. Hans z. v. Maarten Dekker en Cornelia Aaltje Kooijman. Overleden: Jannetje Visser 78 j. wed. van Willem Staring; Geertruida Apolo- nia Mulder 87 j. wed. van Francois Pierre Martin Baetens; Johannis Gijssel 66 j., echtg. van Adriana Vleugel te We- meldinge. MIDDELBURG. Bevallen: S. M. van OverbeekeGoedhart d. Overleden: I. J. du Bois 80 j., weduw naar van E. J. Cornelis. C.) DOMBURG. Bevallen: J. J. Provoost geb. Maas z.A. Vreeke geb. Burgei 3 d. (te Nieuwpoort). (M. C.) BEURSBERICHTEN. Slotkoersen van de Amsterdamsche Effectenbeurs, ons medegedeeld door Van Heel Co N.V., te Goes, vorige koers heden H. V. A. 402 403 Ned. Ind. Handelsbank 107 10972 Philipslampen 127 128 Va Lever Bros-Unilever 9772 98 A. K. U. 397e 397/s Amsterdam Rubber 203 204% Koninklijke Olie 266V2 267% Koninklijke Boot 10972 110% Scheepvaart Unie 108% 11072 Deli Maatschappij 163 164% 3 pet. Nederland 1937 78% 78% 3 pet. Nederland 1938 85 84% 4 pet. Nederland 1940 1007e 100 U. S. Steel 487/s 497e Anaconda Copper 236/e 235/s Bethlehem Steel 60 607e North American Cy. 177/e 183/e Intern. Nickel 18% 19 Cont. Oil 177/s 177/e Shell Union 10 10 Kennecott Copper 295/s 2972 Radio Corp. 472 4% American Enka 33% 3372 Am. Car Foundry 23 23 Tidewater 87/e 87/a Mid. Cont. Petroleum 11 11 Republic Steel 177/s 177/e American Waterworks 8% 8% General Motors 40% 40% Hoewel de affaire zeer gering was had de markt een prijshoudend voorkomen en lagen de koersen van verschillende lokale aandeelen eerder iets hooger. Voor Kon. Olie bleek nog steeds eenige be langstelling te bestaan, terwijl ook Am sterdam Rubber een koerswinst van 1 konden behalen. De Amerikaansche af- deeling was verlaten in navolging van New York. Op de beleggingsmarkt werd de vastere stemming van de laatste da gen weer teniet gedaan en de belangstel ling was geducht ingekrompen. De vaste stemming voor Youngleening bleef be houden. Geld 2% Wisselkoersen. Amsterdam, 9 Jan., 2.30 u. Berlijn 75.00—75.50. Londen 7.407.42. Parijs 4.19—4.21. Brussel 31.47—31.52. New-York 1.87%—1.88%.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1940 | | pagina 3