Nieuwe Finsche overwinning. De boteruitvoer naar Engeland. Dagblad voor de Provincie Zeeland EERSTE BLAD. piNSDAG 9 JANUARI 1940 54e JAARGANG - No. 83 Geheele Russische divisie vernietigd. De oorlog ter zee. - Besprekingen te Venetië. Defensief militair bondgenootschap tusschen Italië en Hongarije. grootste finsche succes van dezen OORLOG. len n» v,W ten' alvorens aan te val- onger en de koude hebben dan Oorlogsmateriaal voor Finland in Duitschland opgehouden. Het overleg in Venetië. - De vrees voor Moskou. Belangrijkste Nieuws. Groene erwten niet meer op de bon. Een actueel artikel van Lenin. Uitgave: N. V. Uitgevers - Maatschappij Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw" Bureau* Lange Vorntstrnnt 70, One* poitrckciilng Telefoon 2-138 ,ijkantoor Middelburg: Pa. Bockhandel J. F A N O Y, Lange Burg 40. Telefoon 28 Directeur - Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA Abonnementsprijs f2.<i0 per kwartaal Weekabonnementen voor Middelburg Goes en Vüssingcn f 0.20 Losse nummers 5 cent Adver'.enlil'n 30 cent per rege: Ingezonden mededeellngen 00 cent per regei Kleins AdvcrtenlR'n Dinsdags en Vrijdags «0.75 bij vooruitbetaling Advertcntiën onder letter of motto 10 cent extra B Ij contract belangrijke korting De Finnen melden dat zij bij Suomus- salmi de geheele 44e divisie van de Rus sen hebben vernietigd. De overwinning wordt als de grootste van dezen oorlog gekenschetst. Er werd een speciaal communiqué ge publiceerd om de overwinning m-de te dcelen. De verliezen der Russen bedragen ele duizenden. Dit is de tweede maal dat in de buurt van Suomussalmi een heele Russische divisie wordt vernietigd. Den eersten keer geschiedde dit in de Kerst week toen de 163ste divisie werd ver nietigd ten N. van het Kianti-meer. Te Helsinki heerscht groote vreugde. Het Finsche legerbericht meldt: In de afgeloopen dagen is het voor naamste doel van den strijd geweest de 44e Russische divisie terug te slaan, die oprukte uit de richting Raate naar Suo mussalmi^ Dit is thans bereikt. De vijandelijke strijdmacht is vernietigd. Ruim 1000 krijgsgevangenen werden gemaakt en veel buit viel ons tot dusverre in han den, o.m. 102 stukken geschut, 43 tanks, 10 pantserwagens, 1 vliegtuig, 20 trac tors, 278 motorrijtuigen van verschillen de soorten, waarbij zich tien anti-tank wagens bevonden, gewapend met vier- loopsluchtafweergeschut, 1170 paarden, ontelbare andere wapens en 47 veldkeu kens. De zuivering van het terrein en de in zameling van den buit gaan nog voort. Aan de andere fronten was het be trekkelijk rustig, behalve de gebruike lijke activiteit van patrouilles en artil lerie. Finsche patrouilles hebben ver scheidene Russische patrouilles vernie tigd, evenals verbindingsmiddelen. De 44ste Russische divisie is verslagen voor een groot deel met behulp van oor logsmateriaal, dat buit gemaakt was op de 163ste divisie, die een week geleden aan hetzelfde front werd vernietigd. De Russen rukten op van Raate, in een nieuwe poging om in Westelijke richting vorderingen te maken naar de Botnische Golf. Na een korte campagne zagen de Rus sen zich afgesneden van hun voedsel voorraden en verbindingsmiddelen. Hun zware materiaal bleef in de moerassen steken. De bijzonderheden, die omtrent de over winning bij Raate binnenkomen, bevesti gen den omvang van de Finsche zege. Sedert de overwinning van Suomussal mi waren de gevechten voortgezet langs den nauwen weg, die over Raate naar de grens leidt. Deze weg loopt door een woeste streek, die met bijna ondoordring bare wouden bedekt is. Na de nederlaag van de 44ste Russische divisie beschouwt men de voornaamste vijandelijke strijdkrachten in dezen sec tor als vernietigd. De totale vernietiging der ^4ste divisie van het Russische leger maakt het zeer waarschijnlijk, dat de Finnen thans aan 'e e zijden van de RussischFinsche grens opereeren ten Oosten van Suomus salmi. De tactiek der Finnen in den slag tegen e 44ste divisie, was in groote trekken de 163 t&n overwinninS van Doch het groote aantal krijgsgevange- 'n en de enorme hoeveelheid buit gemaakt oorlogsmateriaal in deze buiten- fc Vvone zege viermaal zoo veel als bij tnA„°Venv^nn'n® °P de 163ste divisie tst„r+en .aan» ^at de Finsche omsingelings in,,» ^ans n°S beter tot haar recht wam dan tevoren. vier- ^Uss'sc^e pogingen der laatste ve„0+ aF6n om d°or den ring der Finsche zii-n f lngen btf Salla heen te breken «fe te vergeefsch geweest. alle 0gens ,°erichten van het front zijn lel* onder 't Finsche mitrail- n w ineeng6stort. oJL nsche tactiek' is om zoodra een omsmgehng voltooid is, verscheidene reeds honderden Russen gedood, zonder dat een Finseh schot gelost is. Finsche patrouilles hebben verschil lende malen een uitgedoofd Russisch kampvuur gevonden, waaromheen de sol daten in groepjes van 20 doodgevroren lagen. THANS WORDEN DE FINSCHE VERBINDINGEN MET HET WESTEN GEBOMBARDEERD. Nu de onderhandelingen met Finland en de massa-aanvallen op het front niet zijn geslaagd, poogt de Sovjetunie haar doel te bereiken door het vernielen van de dorpen in het binnenland door aan vallen uit de lucht en poogt zij de ver bindingen van Finland met de buiten wereld af te snijden. Het is evenwel zeer waarschijnlijk, dat de Finnen, wanneer zij over meer jachtvliegtuigen beschik ken dan op het oogenblik, den vijand een goede les zullen geven. Een groote hoeveelheid voor Finland besterpd oorlogsmateriaal, welke over Duitschland werd verzonden, is volgens Havas, door dit land opgehouden. Het zou in de eerste plaats oorlogsmateriaal, afkomstig uit Italië, betreffen. TWEE SCHEPEN GEZONKEN. Een uit Australië komend stoomschip is op de Noordzee door een vliegtuig met bommen bestookt en dientengevolge ge zonken. Na tien uur in de booten te heb ben rondgezwalkt, zijn de opvarenden door een Zweedsch stoomschip gered. Het Britsche schip Cedrington Court, metende 3000 ton, is Zondag aan de Zuidkust van Engeland, na een ontplof fing, in 10 minuten tijd gezonken. De uit 34 personen bestaande bemanning is gered. Een scheepsjongen werd eenige meters de lucht in geslingerd, doch hij: heeft alleen een been gebroken. Passagiers van het groote Britsche motorschip „Highland Patriot" (14.172 ton) hebben verklaard, dat het schip, nadat het de Kanarische eilanden had verlaten, op 29 December j.l. door een Duitsche duikboot werd aangevallen. De duikboot werd "echter, nadat zij twee tor pedo's had gelanceerd, die beide hun doel misten, door. het geschut op het achter dek van de „Highland Patriot" verdre ven. Gayda wijdt in de „Giornale d'Italia" een beschouwing over het resultaat der gedaehtenwisselingen te Venetië. Hij schrijft daarin o.m. „Ieder wordt er van op de hoogte gebracht, dat Hongarije aan den kant der Italiaansche politiek staat in zijn oriënteeringen en methoden, evenals Italië aan Hongaarschen kant staat in de speciale problemen, die Hon garije heeft gesteld. Italië en Hongarije zijn er tegen ge kant, dat de oorlog zich uitbreidt naar Zuid-Oost Europa en de Middellandsche Zee. Maar het ligt voor de hand, dat het voornemen van Hongarije om zijn pro blemen langs vreedzamen weg tot oplos sing te brengen geen voorwendsel kan worden voor andere betrokken mogend heden om zich te onttrekken aan een oprechte bestudeering en een redelijke oplossing der nog hangende problemen. Het is goed er aan te herinneren, dat Europa een zeer verwarden tijd beleeft en dat men een noodlottige dwaling zou begaan door te trachten, gevallen, die nog vreedzaam geregeld kunnen worden, door maatregelen van rechtvaardigheid, daaraan te onttrekken." De „Tribuna" schrijft: Wat de mogelijkheid van een agressie van het Russische leger tegen Hongarije betreft, vloeit het standpunt van Italië voort uit zijn steeds tegenover Moskou in acht genomen anti-communistische houding. Voor Italië vormt het bolsjewisme geen motief tot een internationaal ge schil, zoolang het een verschijnsel blijft in het Russische binnenland. Het zou echter anders zijn, wanneer het roode De St.-Bernards-honden bewijzen ook in het Zwitsersche leger belangrijke dien sten. Twee Alpenjagers in gezelschap van hun onafscheidelijke vrienden, die speciaal voor hun moderne taak zijn afgericht. regime zou trachten absurde plannen van gewapende expansie ten uitvoer te leggen. Een ontspanning echter tusschen de landen van het Donaubekken en den Balkan en vreedzame samenwerking dier landen zou wijzen op een kracht, die op korten of langen termijn het hoofd zou kunnen bieden aan iedere „bedreiging". De „Lavoro Faseista" schrijft, dat Ita lië hoopt op de afsluiting van een rea listisch accoord tusschen Hongarije en Roemenië, te meer, daar deze twee lan den geroepen zijn, een gemeenschappe lijke levens- en beschavingsopvatting te verdedigen tegen 'het gevaar van een bolsjewistischen opmarsch in het Noor den en Centrum van Europa. Ofschoon de officieele reactie te Lon den op de besprekingen te Venetië tus schen Ciano en Csaky nog niet bekend is, huldigt men in welingelichte kringen de overtuiging, dat alles wat den vrede in den Balkan beoogt, de goedkeuring der Britsche regeering wegdraagt. De „Basler Nachrichten" geeft be richten weer uit Joego-Slavische bron, volgens welke te Venetië in beginsel be sloten zou zijn tot een onderhoud tus schen Hongaarsche en Joegoslavische staatslieden, dat binnenkort zou plaats vinden, vóór de conferentie der Balkan- staten. De „Bund" publiceert een bericht uit Rome, waarbij aan de Italiaansche re geering de wensch wordt toegeschreven, dat tusschen Italië, Hongarije en Joego slavië een defensief pact tot stand komt. Zulk een pact zou Italië het eenige mid del bieden om Hongarije, in geval dit door Rusland bedreigd zou worden, te hulp te komen, daar een doortocht van Italiaansche troepen door Duitsch ge bied in zulk een geval natuurlijk uitge sloten zou zijn, in verband met het sa mengaan van Duitschland en de sovjet unie. Uit zeer betrouwbare diplomatieke kringen wordt vernomen, aldus Un. Press, dat Csaky en Ciano het te Vene tië eens zijn geworden over een defen sief militair bondgenootschap. Deze verbintenis zou ten doel hebben „de bescherming en de handhaving van den vrede op den Balkan en in Zuid- Oost-Europa". Men verwacht, dat het bondgenoot schap officieel zal worden bekend ge maakt enkele dagen, nadat Csaky ver slag zal hebben uitgebracht aan het Hongaarsche kabinet. RUST AAN HET WESTELIJK FRONT Mist belemmert elke actie. Aan het Westelijk front heerscht er zoowel op den grond als in de lucht vol komen rust, zoo meldt Havas. Boven het terrein der operaties hing gisteren den geheelen dag een dikke mist en regen de het voortdurend. Bij deze ongunstige omstandigheden was elke actie van de luchtmacht onmogelijk; zelfs de gebruike lijke actie van patrouilles en verkennings tochten werd er door belemmerd. In de algemeene strategische situatie Dit nummer bestaat uit 2 bladen. Binnenland. Distributie van bruine boonen. Groene erwten zonder bon. Buitenland. Nieuw geroote overwinning der Finnen. De besprekingen te Venetië. Houdt Duitschland wapens voor Finland tegen Duitsch-Russische handelsbesprekingen. VOORTAAN VERKRIJGBAAR IN DEN VRIJEN HANDEL. De minister van Economische Zaken deelt mede, dat tegelijkertijd met den aanvang van de boonen-distributie op 19 Januari, de distributie van groene en spliterwten beëindigd zal worden, waar door voor dit artikel de vrijheid voor de consumenten hersteld wordt. De minister heeft dit besluit kunnen r.emen, daar verwacht wordt, dat de mo tieven, die destijds geleid hebben tot het invoeren van deze distributie, thans niet meer gelden, hetgeen uit de volgende gegevens moge blijken. Thans wordt slechts ruim 60 pet. van de erwtenbonnen bij de detaillisten inge wisseld. Door het invoeren van de boo nendistributie zal dit percentage onge twijfeld nog lager worden. Er bestaat derhalve geen gevaar meer, dat de be schikbare hoeveelheid groene en split erwten niet billijk verdeeld wordt, ter wijl ook gevaar voor hamsteren niet lan ger aanwezig wordt geacht. Bovendien heeft de veevoederpositie zich zoodanig ontwikkeld, dat de vrees, dat een te groot deel van den erwten- oogst zou worden bestemd voor veevoe der hetgeen mede een belangrijke overweging is geweest om over te gaan tot de erwtendistributie zich thans niet meer voordoet. Wel dienen de de taillisten de ingenomen erwtenbonnen van de laatste distributieperiode op de normale wijze in te leveren, aangezien anders bij een eventueele toekomstige distributie van dit artikel moeilijkheden \oor hen zullen ontstaan. Zooals bekend, heeft tijdens de distri butie van groene en spliterwten de ver koop aan den handel uitsluitend plaats gevonden via de vereeniging „De Ko renbeurs". Ook na het beëindigen van de distributie van deze artikelen blijft de verkoop nog geschieden via deze ver eeniging. is er geen enkele wijziging gekomen. Dit geldt voor geheel de Duitsche legeropstel- ling van het meer van Constantz tot aan de Noordzee. Doch in welingelichte Fran- sche militaire kringen verklaart men, dat de Duitsche troepen langs de Westelijke grenzen zoodanig zijn opgesteld, dat zij in een uiterst kort bestek van 24 tot 48 uur in actie kunnen komen. In de zones, waar de Duitsche troepen geconcentreerd zijn, zijn tot nu toe geen nieuwe transpor ten of troepenverplaatsingen waargeno men. DALADIER HEEFT'EEN ONGEVAL. i Het bureau van den Franschen minis ter-president deelt mede: „Minister-pre sident Daladier heeft een ongeval ge had. De dokters hebben vastgesteld, dat de middelvoetbeentjes van een den voe ten gebroken zyn. Zij zyn gezet en de toestand van den premier is bevredigend." EXTRA-TOESLAGREGELING GOLD VOOR BEPERKT AANTAL EXPORTEURS. Op de vragen van het Tweede-Kamer lid Algera betreffende de extra-toeslag regeling voor den boterexport naar En geland gedurende het tijdvak van 812 September 1939, met name of het waar is, dat de Nederlandsche Zuivelcentrale slechts mededeeling heeft gedaan aan een beperkt aantal exporteurs en niet aan alle, en dat de regeling slechts voor eerstgenoemde exporteurs heeft gegol den, heeft de minister van Economische Zaken voor wat het laatste betreft, be vestigend geantwoord. Het betrof hier een uitzonderlijken maatregel, welke op korten termijn dien de te worden getroffen, teneinde een an ders te verwachten belangrijke daling van de commissie-noteering voor Ne derlandsche boter tegen te gaan. Uit practische overwegingen is derhalve aan een beperkt aantal exporteurs, n.l. de dertien grootste, gelegenheid gegeven in het tijdvak van 8 t.m. 11 September 1939 boter met een extra toeslag naar Engeland uit te voeren. In de periode, waarvoor de onderha vige toeslagregeling gold, hebben van de niet ingeschakelde exporteurs drie ex porteurs eveneens een beperkt quantum boter naar Engeland uitgeleverd. De mi nister heeft besloten, ook aan deze ex porteurs alsnog een extra-toeslag te doen toekennen. BAT'A ONTSLAAT 100 MAN PERSONEEL. De directie van de Nederlandsche Schoen- en Lederfabrieken Bat'a te Best heeft met ingang van Dinsdag 16 Janu ari aan 100 arbeiders ontslag aan moe ten zeggen. Dit massa-ontslag betreft uitsluitend personen, die werkzaam zijn op de rubber-afdeeling van genoemde N. V. Nader wordt gemeld, dat het Rijks- rubberbureau zich op het standpunt stelt dat in de onderneming van de -Neder landsche Schoen- en Lederfabrieken Bat'a te Best belangrijk minder rubber verwerkt mag worden dan tot op heden gemiddeld verwerkt werd. Gisteren is aan deze 100 arbeiders dan ook het ontslag tengevolge hiervan aan gezegd, dat de volgende week Dinsdag zal ingaan. Het ligt in de bedoeling van de N. V. om onmiddellijk, nadat weer over de gewenschte hoeveelheid rubber kan worden beschikt, de ontslagen ar beiders weer in dienst te nemen. „Het was in 1901. Tsaar Nicolaas II verklaarde, dat de Finsche batterijen Sint Petersburg bedreigden en dat hij het groothertogdom Finland, dat hij een grondwet en een zelfstandigheidsprocla matie had gegeven, militair moest be zetten. Een half millioen Finnen zonden den heerscher een gloedvol en plechtig pro test. Lenin publiceerde het in zijn krant de „Iskra". De stichter der bolsjewisti sche partij verhief zijn stem tegen de ge welddaad van den alleenheerscher. Hij schreef „Het is een gewelddaad van een mein- eedigen Tsaar en van zijn ruziemakers- regeering. Twee en een half millioen Finnen kunnen er zeker niet aan denken in opstand te komen, maar wij allen, Russische burgers, wij moeten denken aan de schande, die over ons is geko men. Wij zelf verkeeren nog in zulk een toestand van slavernij, dat men ons ge bruikt om andere volken tot slavernij te

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1940 | | pagina 1