MIDDENSTANDSBELANGEN Geen Reis TE LANG Geen Last TE ZWAAR NIEUWE PHILIPS RADIO S. W. GABRIËLSE De Chr.-Hist. Unie. i Gemengd Nieuws. Burgerlijke Stand Het Vrouwenhoekje Radioprogramma. De middenstand op den achtergrond. Oorzaken in het verleden. De tijd der gilden. Gevaren van over-organisatie. VAN DER ENDT, GOES GEËTALEERD: SERIE 1939 40. Voorstad 11, Goes. Vreemde vliegtuigen boven ons land. rund- en varkensvleeach, brood en hon derden andere artikelen, bestemd voor den inwendigen menseh, mits men maar over voldoende contanten beschikt. Al leen mosselen maken hierop een uitzon dering, terwijl dit volksvoedsel toch el- ken dag versch aangeboden zou behoo- ren te worden. Mochten hierin de noodige wijzigingen worden aangebracht, n.l. in dier voege, dat elke mosselhandelaar hier te lande aan ingezetenen geheel vrij mosselen mocht verkopen of afleveren, dan zou zeer zeker aan veler wensch worden vol daan. Dat men centraliseert by verzending naar het buitenland, daarvoor is mis schien wel wat te zeggen, maar dat de massa en vooral de kleine en mindere man de dupe wordt van overdreven cen tralisatie is ten zeerste te betreuren. Besmettelijke ziekten. Het aantal aangegeven gevallen van besmettelijke ziekten, over de week van 24 tot en met 30 Dec. 1939, in de pro vincie Zeeland bedroeg, Roodvonk: Axel 2 (in één gezin), Ellemeet 1, Kruiningen 1, Rilland-Bath 1. ZUID-BEVELAND. Kapelle. Dhr Jacs Burger, door den i Raad benoemd tot voorzitter van het j Burgerlijk Armbestuur, in de vacature dhr P. Mol Jz. heeft voor deze benoeming bedankt. De vraag werd ons gedaan, hoe het komt dat in de vergaderingen van Sta ten en Raden wel voortdurend aandacht wordt geschonken aan wat men zou kunnen noemen de arbeidersbelangen en ook nog wel aan de belangen van boeren en tuinders, maar niet dan bij uitzonde ring aan speciale middenstandsbelan- gen. Het is niet mogelijk op een vraag als deze met enkele zinnen een eenigszins bevredigend antwoord te geven. Er zijn allerlei factoren die hier hebben meege werkt. NIEUWSTRAAT 26. TEL. 2865 Expeditie-Bedrijf. Wij willen er wel iets van zeggen. Maar dan stellen wij voorop, dat het niet heelemaal juist is, zooals de vraag hier gesteld wordt. Het is gelukkig niet zoo, beter gezegd, het is niet méér zoo, dat in Staten en Raden aan speciale midden- standsbelangen geen aandacht wordt ge schonken. Reeds meermalen hebben wij er op gewezen, hoe b.v. in de Tweede Kamer, bij verschillende begrotings hoofdstukken voor middenstandsbelan- gen de aandacht werd gevraagd en van belangstelling voor deze groep der be volking, zoowel door ministers als Ka merleden, blijk werd gegeven. Dit neemt niet weg, dat voor de klacht hier geuit, wel eenige grond bestaat. Als het, om maar iets te noemen, gaat over de stichting van een overheidsbedrijf of een semi-overheidsbedrijf, dan kan men er wel op rekenen, dat onderzocht wordt of wel voldoende met de belangen van de betrokken arbeiders gerekend wordt. En dat is goed. Het valt toe te juichen. Maar slechts zelden wordt aan de orde gesteld de vraag of rekening wordt ge houden met de belangen van midden standers, die er, zij het niet zoo direct, ook bij betrokken zijn. Wij herinneren ons hoe in een groote plaats buiten Zeeland aan de orde kwam de uitbreiding en reorganisatie van de lichtfabrieken, stichting van z.g. toon- kamers enz. Voor de belangen van het betrokken personeel werd met warmte gepleit, met het gevolg, dat verschillen de regelingen werden getroffen. Aan de belangen van de kleine verbruikers werd terdege aandacht geschonken. Maar eerst veel later kwam men tot de ont dekking, dat door de wijze waarop de toonkamers, die in de practijk ver- k o o p-kamers waren geworden, werden geëxploiteerd, aan den middenstand niet onbelangrijke schade was toegebracht. Zooals gezegd, een afdoend antwoord op de vraag hoe het komt dat de mid- denstandsbelangen op den achtergrond zijn geraakt, is niet gemakkelijk te ge ven, maar wij willen toch een poging doen hier eenig licht te verschaffen. Merkwaardig is zeker wel, dat het vroeger, in de middeleeuwen, geheel an ders was. In den tijd dat ook in ons land de gilden ontstonden en bloeiden, was er een zeer nauwe samenwerking met de overheid. Aan bescherming van de zijde der overheid, waarvan een groot aantal vertegenwoordigers van de gilden deel uitmaakten, ontbrak het toen niet. Heel het leven van den handeldrijvenden en industrieelen middenstand was in die dagen gereglementeerd. En door de overheid werd nauwlettend toegezien dat aan de verleende keuren de hand werd gehouden. In onze dagen wordt meermalen ge waarschuwd tegen „over-organisatie". Men bedoelt daarmee, dat de organisatie zóó sterk kan worden en zóó heel het le ven beheerschen, dat ze tenslotte zich zelf onmogelijk maakt. Dat gevaar be staat. Men kan allerlei bindende bepalin gen maken over loonen, arbeidsduur, va- cantie, pensioen, prijzen die berekend moeten worden en bepalingen die in acht genomen moeten worden, maar als ten slotte het koopend publiek niet meer in staat is de dan noodzakelijke prijzen en tarieven te betalen, dan loopt men vast. Dan keert de wal het schip. En dan zal tenslotte het gevolg zijn dat de span ning zoo groot wordt, dat niet alleen de hinderlijke- maar alle organisatieban den verbroken worden. Met de gilden is het tenslotte ook zoo gegaan. De gilden hadden veel goeds voor patroons en gezellen. Maar ze wa ren ook oorzaak, dat de bedrijven niet in staat waren zich aan de veranderde om standigheden aan te passen. Ze werden gevoeld als een te nauwsluitend keurslijf dat benauwend en verstikkend werkt. VRAAGT DEMONSTRATIE. In den Napoleontischen tijd zyn de gilden afgeschaft. Maar feitelijk hadden ze zichzelf overleefd. Het verbreken van de gilde-banden werd gezien en gevoeld als een opluchting, als het wegnemen van een rem die de vooruitgang tegen hield. Later moest men ervaren dat wel wat al te radicaal te werk was gegaan en dat met het badwater ook het kind over boord was gegooid. Knellende banden verdwenen, maar los-bandigheid kwam er voor in de plaats. De samenwerking werd uit het oog verloren en een onge breidelde concurrentie ingehaald. Ieder voor zich, werd de leus. Het egoisme vierde hoogtij. Er was tot genezing een middel toege past, dat even gevaarlijk was als de kwaal. En de gevolgen daarvan worden thans nog gevoeld. In een volgend artikel hierover meer. In de C. H. Unie is aldus de „Ne- derl." de organisatie niet altijd de sterkste kant. Gedurende de jaren 1934 tot 1938 liep het aantal leden niet onaanzienlijk terug. Maar de Unie bleef er onbewogen bj. Totdat de Kamerverkiezing van 1937 de Unie een gevoelig stemmenverlies en een verlies van twee Kamerzetels bracht. Toen openbaarde zich gelukkig algemee- ne onrust. Er ontstond een krachtige drang naar organisatorische versterking. In Lunteren werd een speciale bijeen komst aan dit onderwerp gewijd. Een Centrale Propaganda Commissie werd kort daarna opgericht. Verschillende Unie-commissies brachten rapport uit over belangrjke onderwerpen als de or dening en de landbouw-crisispolitiek. Het Savornin Lohmanfonds kwam tot nieuw leven en voorzag in de behoefte aan goe de C. H. lectuur. Door samenwerking van 1 vooraanstaande Unie-leden verscheen er een groote menigte Tijdseinen". En wat is van dit alles nu het resul taat? De cjfers spreken ten deze een ver heugende taal. Het jaar 1938 bracht een vooruitgang van ruim 300 leden. En 1939 bracht zelfs een winst van niet minder dan 2500 le den. Inderdaad een prachtig succes. De regeeringspersdient meldt: Tegen het middaguur zijn gisteren op zeer groote hoogte boven de provincie Utrecht enkele vreemde vliegtuigen ge signaleerd. Zj zjn van den grond af on der vuur genomen. Patrouilles vliegtuigen zjn opgeste gen en hebben vastgesteld, dat de vreem de vliegtuigen zich inmiddels hadden verwjderd. Donderdag werd Mr N. H. Baron Schimmelpennlnck van der Oye geïnstalleerd als burgemeester van Kloetinge. Weth. Straub hangt den burgemeester den ambtsketen om. Rechts de echtgenoote van den burgemeester. Verkeersongeluk met doodelijken afloop. Onder Barne- veld is de ongeveer 60-jarige heer W. uit Ede, met zjn fiets geslipt, met het gevolg, dat hij onder een juist passeeren- den personenauto terecht kwam. De on gelukkige overleed na 'enkele oogenblik- ken. Voor wielrijders zijn de groote ver keerswegen thans uiterst gevaarlijk. De rijwielpaden zjn n.l. door de vorst onbe rijdbaar, zoodat vele fietsers zich op den hoofdweg wagen. Brutale diefstal in de Bijenkorf te Amsterdam. Don derdag heeft een controleur van De Bij enkorf te Amsterdam een vrouw en haar dochtertje op heeterdaad betrapt bj het stelen van goederen van de toonbank. Beiden werden overgeleverd aan de poli tie, die een onderzoek instelde ten huize van de vrouw in de Jordaan. Hier vond men een ware opslagplaats van 'goederen een Bjeenkorf in het klein, vertegen woordigende een waarde van honderden guldens. Het juiste bedrag is nog niet te schatten. D'e hoofddader is de echtgenoot van de vrouw, die evenals zjn vrouw en hun kind is opgesloten. Het echtpaar winkel de bjna dagelijks in de zaak en het zette het achterljke dochtertje aan winkelwaar te stelen. 1 Sneeuw en koude in Noord- Italië. In geheel Noord-Italië heeft het rijkelijk gesneeuwd. Milaan vertoont een echt winterschen aanblik. D'e sneeuw ligt dik op straten en pleinen en het verkeer ondervindt veel stagnatie. Ook uit an dere steden van Noord-Italië wordt mel ding gemaakt van sneeuwval. Bijzonder schilderachtig is het wintergezicht dat Venetië biedt, waar de gondels met be sneeuwde huif door de kanalen der stad varen. Frankrijk drinkt op de ge zondheid van H i 11 e r. De oorlog heeft ons gedurende eenigen tijd de kof fie ontnomen, zoo meldt Havas uit Pa- rjs, doch hij heeft ons gelegenheid tot revanche gegeven. De koffie, welke wj thans zullen drinken, is op de Duitschers buit gemaakt. 'Het Fransche Atlantische eskader, dat zich meester heeft gemaakt van 'de Santa Fé, welk schip de haken- kruisivlag voerde, bracht 4000 ton boonen mee naar Frankrijk, welke via de douane en de koffiebranderijen over de weder- verkoopers worden verdeeld. Het civiele verbruik in Frankrjk bedraagt 140,000 Centenaars per maand. Dat beteekent, dat geheel Frankrjk gedurende tien dagen koffie op de gezondheid van Hitier zal 'drinken. Vjf dooden bj ongeluk nabj Malang. Auto door snel trein gegrepen. Te Malang is een personenauto door de gesloten spoorweg afsluiting gereden en vermorzeld door den sneltrein van Soerahaja. Van de vjf inzittenden werden vier op slag gedood, terwjl de vijfde tijdens- het overbrengen naar het hospitaal overleed. De slacht offers zjn mevrouw Bos te Kediri, haar negenjarig dochtertje, het echtpaar Juch en de inlandsche chauffeur. De oorzaak van het ongeval zou vermoedeljk aan roekeloosheid van den bestuurder te wij ten zjn. (Aneta.) 20.000 Noorsche rugzakken voor Finsche soldaten. In Noor- wegen, waar de rugzak een even alge- meen gebruikt voorwerp is als ten onzent de fiets, heeft m'en ten behoeve van de Finsche soldaten een inzameling van rugzakken op touw gezet, die in enkele dagen tijds een oogst van ongeveer twin tigduizend stuks heeft opgeleverd. Dat zeer velen een splinternieuwen rugzak hebben geschonken, kan 'bijken uit de verklaring van een der leiders 'van het inzamelingscomité, dat men ook gaarne oude, gebruikte rugzakken zal ontvangen, indien die slechts heel en bruikbaar zjn. De rugzakken worden door leden van de Noorsche Lotta-organisatie gecontroleerd en gesorteerd en voor verzending gereed "omaakt. Vele goede gevers hebben het - h:: «en ru zak allem velaten, maar i' v\o t. truien, war: ie dassc: wanten en sol ken, sigaretten en chocolade in ge- j stipt en d;p 'nlnud \.ordt nu bj hot sor- t( erer zoo elijk mogeljk verdeeld. (N. R. C.) MIDDELBURG. Ondertrouwd: H. Ha melink 31 j. jm. en P. J. Bostelaar 30 j. jd.A. Koppejan 25 j. jm. en J. P. Aar- noutse 23 j. jd.C. H. van Herwijnen 23 j. jm. en A. E. R. Rouffaer 20 j. jd.J. Jesaijes 35 j. jm. en E. de Roo 33 j. jd. Bevallen: L. G. M. Mes geb. Lokven d.; M. de Bree geb. Besuyen z.; L. Janse geb. Adriaanse z.; J. Maljaars geb. de Bree d.M. J. Schutte geb. Meyers d.; M. v. d. Putte geb. Louwerse z.; E. L. Wondergem geb. Ysebaart d. Over de maand Dec, ST. LAURENS. Bevallen: J. Ton, geb. Poppe d.; M. S. Boogaard geb. Van de Walle d. Getrouwd: W. Besuyen 23 j. jm. en J. Mesu 21 j. jd. Overleden: J. Bouman wedn. van C. Gernler 71 j.J. Olyslager 20 j. jm. (M. C.) Erwtensoep. Ter meerdere bekendheid van de op de volgende wyze hervormde soep, volgt hier een recept; de hoeveelheid is voldoende voor twee flinke eters, die er hun volle dig middagmaal in wenschen te vinden of wel voor vier personen, die na de soep hun maaltyd nog met een tweede gerecht completeeren. IVï 1. water, 1 pond groene erwten, 1 pond aardappelen, 2 ons bladselderij, 2 ons prei, desgewenscht 1 ons knolselde rij, 1. melk, 2 ons vet rookspek, wat zout. Laat de gewasschen erwten een nacht in het water weeken, kook ze den volgenden dag met het spek in hetzelfde water gaar (ongeveer lVa uur), giet voorloopig het water af, neem het spek uit de pan en stamp de erwten goed fijn. Verdun de op deze wyze gevormde erw- tenpurée geleidelijk met het afgegoten kooknat, schenk er ook de melk in en breng de soep opnieuw aan de kook. Voeg er de in blokjes gesneden aardap pelen bij, de fijngesnipperde prei, de fijngesneden bladselderij, het stuk spek en misschien de in blokjes verdeelde knolselderij. Laat alles samen nog een klein half uur koken, af en toe roe rende. Niet alleen de toevoeging van melk, maar ook de korte kooktijd van de aard appelen en de groente wijst op een toe passing van de nieuwe voedingsleerin zichten: immers, door een kooktijd van niet langer dan Va uur blijft de vitamine- waarde van groente en aardappelen on aangetast. Het afgieten van een gedeelte van het kooknat' met de mogelijkheid, dat daar door een stevige erwtenpurée wordt ge vormd als uitgangspunt voor de verdere bereiding, maakt, dat in zeer korten tyd ■(V* uur) de soep reeds een gelijkmatig gebonden geheel vormt, een effect, dat zonder deze herziening van de gebrui kelijke bereidingswijze slechts na een paar uur koken wordt bereikt. Stamppot -restjes. 'tls op het oogenblik de tijd van den stamppot. Omdat iedereen er van houdt, is de huisvrouw geneigd om haar por ties niet te karig uit te meten. Zij zorgt ervoor, dat er „wat méér dan genoeg" is. Met 't gevolg, dat er wel eens een restje wordt overgehouden. Is het een restje van behoorlijk for maat, zoodat we het toereikend vinden om aan ieder een „warm hapje" bij de boterham te geven of er zelfs een kleine portie vóórgerecht bij het middagmaal van te maken, dan hebben we alleen maar onze zorg te besteden aan het doelmatig opwarmen. De smakelijkste resultaten worden verkregen door eerst in de pan een bodempje water of melk te doen, dit aan de kook te brengen, er een Maggi's Bouillonblokje in op te los sen en er tenslotte de hoeveelheid koude stamppot by te doen. In de goed slui tende pan laten we dan op een zacht vuur alles door en door heet worden, nu en dan roerende om aanbranden te voor komen. Het gerecht komt dan „smeuig" en pittig op tafel. Reikt ons overschotje niet zóó ver, dat het alle dischgenooten aan een ge bruikelijk portietje kan helpen, dan pas sen we een andere methode toe en we verwerken den stamppot tot eenige bordjes soep. We doen het restje in de pan, zetten het op een zacht vuur en verdunnen het geleidelijk en onder voortdurend roeren met zooveel Maggi's Bouillon als noodig is om de oorspronkelijke stevige mas sa tot de normale soepdikte te brengen (voor den bouillon rekenen we in dat geval 2 Maggi's Bouillonblokjes per hal ve Liter kokend water). 't Mag op het eerste gezicht wat vreemd lyken, maar op deze manier kan feitelijk elk stamppotrestje gemakkelijk worden omgevormd tot eenige bordjes of kopjes soep, die óf bij de lunch óf by het middagmaal dankbaar aanvaard zullen worden. Trouwens, van dergelijke betrekkelijk kleine restjes stamppot is nog wel een andere aanvulling van den maaltyd vooral van de lunch te be reiden, die ook altyd in den smaak valt. We roosteren eenige sneden oud brood (één per persoon) en terwijl die aan weerskanten hun goudbruine kleur aan nemen, warmen we in een klein pan netje, waarin een bodempje melk aan de kook is gebracht, ons restje voorzich tig op en maken het op smaak af met eenige druppels Maggi's Aroma. We be strijken de geroosterde boterhammen met wat boter en leggen er dan een laag van den warmen stamppot op, bestrooid met wat fijngesneden peterselie. Warm voorgediend, is zoo'n origineel belegde boterham een ware tractatie! Tenslotte leent onze stamppotrest zich nog tot het bereiden van smakelijke schoteltjes, waarin eventueel ook het bij den maaltyd overgebleven vleesch (klap stuk, spek, worst) kan worden betrok ken. Wij beginnen dan met op den bodem van een vuurvast schoteltje wat kouden stamppot te leggen; daarop volgt een laagje in plakjes verdeeld vleesch en zoo vervolgens, tot de bovenste laag ge vormd wordt door stamppot. Als we elk laagje bevochtigen met wat melk, waar door eenige druppels Maggi's Aroma zijn besprenkeld, als we tot slot den bo venkant met wat paneermeel bestrooien en er eenige kleine klontjes boter op leg gen, dan is ons schoteltje klaar om in den oven te worden gezet en daar een smakelijk knappend korstje te vormen. Maandag 8 Januari 1940. HILVERSUM I. 1875 en 414.4 M. Alg. Progr., verz. door de AVRO. 8.00 Ber. ANP., Gram. 8.30 Orgelspel. 8.50 Gram. 10.00 Morgenw. 10.15 Gew. muziek (gram.). 10.30 Voor de vrouw. 10.35 Gram. 11.00 Voor de vrouw. 11.10 Ensemble Jetty Cantor en gram. 12.45 Ber. ANP., gram. 1.00 Gram. 1.45 Het Sylvestre-trio. 2.30 Omroeporkest en so list. Om 3.15 Perskroniek. 4.30 Disco- causerie. 5.30 Avro-Amusementsorkest en solist. 6.15 De Twillight Serenaders. 7.00 Pianovoordracht. 7.35 Filmpraatje. 8.00 Ber. ANP., meded. 8.15 Concertge bouworkest. 9.15 Radiotoneel. 10.00 Utrechtsch Stedelijk orkest en solisten (opn.). 11.00 Ber. ANP. Hierna tot 12.00 AVRO-Dansorkest en gram. HILVERSUM II. 301.5 M. NCRV-Uitz. 8.00 Ber. ANP. 8.05 Schriftl., meditatie. 8.20 Gram. 9.30—9.45 Gelukw. 10.30 Morgendienst. 11.00 Chr. lectuur. 11.30 Gram. 12.00 Ber. 12.15 Gram. 12.30 Ber. ANP. 12.40 Orgelspel. 1.40 Gram. 2.00 Piano, viool en gram. 3.00 Causerie „Wat de pot schaft". 3.30 Gram. 3.45 Bijbellezing. 4.45 Gram. 5.156.25 Voor de kinderen. 6.30 Vragenuurtje. 7.00— 7.15 Ber. 7.45 Gram. 8.00 Ber. ANP., herh. SOS-Ber. 8.15 Chr. gem. zangver- eeniging en gram. 9.00 Lezing „Het Nederl. Bijbelgenootschap en de Mobili satie". 9.30 Hollands instrumentaal kwintet en gram. 10.00 Ber. ANP. ac tueel halfuur. 10.30 Hollands instru mentaal kwintet en gram. 11.10 Gram. Ca. 11.50—12.00 Schriftl. De burgemeester met zijn echtgenoote te midden van Raadsleden, familieleden en genoodigden. Geheel links de heer en mevr. Zandee.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1940 | | pagina 6