DAMPO De Kamp Dr Euwe-Keres. Geen distributie van aardappelen VERKOUDEN R Winterhanden ROL tegen jeuk en zwelling Kerknieuws Predikbeurten. Onderwijs UW KINDJE Gemengd Nieuws Rechtszaken Laatste Berichten. Telegrammen. Beangrijke aankoop van gronden door het Rijk. Burgerlijke Stand. Marktberichten Vandaag weer vorst. „nrzitter en als commissaris herkozen, f" de plaats van den heer A. van Gilst, L als zoodanig bedankt had, werd tot bode gekozen de heer J. Janse. Het sa- ;s werd vastgesteld op f 25 per jaar. t)e'voorzitter sprak waardeerende woor- tot den heer van Gilst voor alles wat het belang van de vereeniging had Op voorstel ivan het bestuur werd met ,-gioeene stemmen besloten de contri buties en de uitbetalingen weder vast te «tellen- zo°a^s in ^et afgeloopen jaar. Bij de rondvraag vroeg 'het lid M. de tV'aard, of 'het inleggeld voor nieuwe le den verminderd kon worden van f2.50 fl per jaar. De voorzitter antwoord je dat het bestuur hier ernstige bezwa ren tegen heeft, daar een nieuw lid da- delijï medelid wordt van een kas van bijna f1300, zoodat de bijdrage veel ge ringer is dan het aandeel, dat andere je,ien reeds hebben bijgedragen. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Wehl, Ph. W. Bergkotte, cand. te Gorssel. Te Engwierum, J. Ger mans cand. te Driebergen. Bedankt voor Abcoude, C. A. van Har ten te Zevenhoven. .Geref. Gemeenten. Bedankt voor Dirksland, J. v. d. Berg te Krabbendijke. Emeritaat. De classis DordreSht Jer Geref. Gemeenten heeft aan Ds J. D. Barth te Dordrecht, voorheen te B o r s- sele, op diens verzoek in verband met zijn gezondheidstoestand eervol emeritaat verleend. Reserve-veldprediker. Ds J. W. Maas, Ned. Herv. predikant te Boxtel, is met ingang van 15 dezer be noemd tot reserve-veldprediker. Ned. Herv. Kerk. Goes,vm. ds van Dijk te Wolfaartsdijk, av. ds Steinz (H. Doop). Wilhelminadorp, 9.30 u. ds de Vries (Voorber. H. A.), av. geen dienst. Nisse, vm. ds Wagner (Voorber. H. Av.), nm. zend. Bijkerk. 'tZand, 10 u. ds v. Woerden, 2 u. ds Warners (gewijzigde opgaaf). Wissenkerke, vm. leesd. nm. cand. Grolle Onderwijsinspectie. Bij K. B. zijn benoemd in vasten dienst: tot in specteur van het lager onderwijs in al- gemeenen dienst P. T a z e 1 a a r, inspec teur van het lager onderwijs in de in spectie Groningen; tot inspecteur van het lager onderwijs in de inspectie Gronin gen G. W. Cornell o, schoolopziener van het lager onderwijs in de inspectie Rotterdam. L 1 Wrijf dan keel, rug en borstje in met Dampo.Wonderlijk zooals dèt helpt! Pot 50 ct. Tube 40 ct. Doos 30 ct. Auto op onbewaakten over weg door trein gegrepen. Gister middag is op den onbewaakten overweg te Zoeterwoude een tweepersoonsauto door een uit de richting Woerden kómen- hen trein gegrepen. Het voorste gedeelte van de auto werd afgerukt en in een langs de spoorbaan loopende sloot ge slingerd. De bestuurder de eenige inzittende kwam met den schrik vrij. TT~" Twee onderwijzers op het IJ s s e 1 me er verdronken. Gister middag zijn op het IJsselmeer bij Medem- blik twee fraters-onderwijzers, die ver van de haven aan het schaatsen waren, hoor het ijs gezakt en verdronken. Het ongeluk geschiedde op een eenzame Plaats ter hoogte van den vuurtoren van oude Zeug. Van grooten afstand zagen andere schaatsenrijders het ongeluk ge beuren. Een aantal hunner snelde dade lijk te hulp, maar 'twas niet mogelijk ojdig de drenkelingen te bereiken. Gis teravond waren de slachtoffers nog niet gevonden. De omgekomenen zijn de 27-jarige fra ter H. L. P. en de 25-jarige frater A. W. van A., beiden onderwijzer aan het pen sionaat „St. Radboud" te Medemblik. Het vliegtuigongeluk te Draft. Het brandend wrak van het te Graft gevallen vliegtuig leverde zulk een gloed, dat de eerste uren niet met het bergingswerk kon worden aangevangen, het geweld, waarmede de machine is neergekomen, heeft een gat van ten min ste vier meter teweeggebracht. Boerderij afgebrand. Een Bedrag van f 3000 aan geld in e 'lammen opgegaan. Gister nacht is de boerderij „De Eersteling" in o Haarlemmermeer, bewoond door den landbouwer I. G., afgebrand. r ,®c^Paar G. werd wakker van den ook, die in het huis hing. De echtelieden iepen in de voorkamer en toen de vrouw teSzes 0Pstond om een -onderzoek in stellen, bleek haar, dat de woonkamer vol rook hing. Zij opende een raam en spoedig daarna stond de kamer in lichter laaie. Aan blusschen viel niet meer te denken. Met de grootste moeite werden de beide kinderen van 16 en 6 jaar, die in een ander vertrek sliepen, gered. In nachtgewaad zijn de bewoners daarna het brandende huis ontvlucht. Met de hulp van de brandweer van Hoofddorp heeft men met veel moeite en niet zonder gevaar voor ongelukken, de koeien uit den stal kunnen redden, die onder één dak is gebouwd met het woon huis. De landbouwschuur, die in de nabijheid staat, is door krachtdadig optreden van de brandweer behouden gebleven. Van den inboedel kon niets in veiligheid wor den gebracht. Een bedrag van f3000 aan geld is tevens in de vlammen opgegaan. Men veronderstelt, dat de brand is ont staan door hard stoken van de kachel. Inboedel en boerderij zijn verzekerd. De gevolgen van de strenge vorst. Betonningop derivieren weggenomen wegens ijs. In ver band met den ijstoestand op de rivieren is de betonning van de Waal, de boven- Merwede, de neder-Rijn en de Lek en den IJsel weggenomen. Het drijfijs, dat de Waal enkele dagen bedekt, is gistermiddag voor Tiel zoo toe genomen, dat de veerdienst van de stoomboot met aangekoppelde pont op Wamel om 5 uur gestaakt moest wor den. De rivier is nagenoeg geheel met ijs overdekt. De opgaande vaart ligt ge heel stil. Tot 9 uur is men er nog in geslaagd met de stoomboot een verbin ding voor klein verkeer met het land van Maas en Waal in stand te houden, maar toen moest men ook deze verbin ding verbreken. Het scheepvaartverkeer op de Maas schijnt geheel stilgelegd te zijn, daar men geen enkel schip of stoomboot ziet pas- seeren. De ijsgang op de rivier de Lek is der mate toegenomen, dat gistermorgen de motorveerpont te Schoonhoven uit de vaart genomen is. De rivier is over on geveer 2/3 met tamelijk zwaar drijfijs bedekt. Opengebroken geldkist gevonden. Teleurstellingvoor de dieven. Eèh spoorwegarbeider 'zag Donderdag in een duiker in den spoor weg HeerlenSchaesfoerg een voorwerp liggen, dat bij nader onderzoek een ge forceerde geldkist bleek te zijn, die eten aanzienlijk som gelds leek te bevatten. De ontdekker van de kist liet direct de Heer- lensohe recherche waarschuwen, die vast stelde, dat het gevondene van diefstal was en toebehoorde aan den veekoopman M. uit Heerlen. Onbekende gasten hadden dezer dagen hij M. tijdens zijn afwezigheid een be zoek gebracht. Zij hebben op hun gemak de verschillende vertrekken aan een mi nutieus onderzoek onderworpen. Geen enkel meubelstuk bleef ondoorzocht. Gou den en zilveren voorwerpen, o.a. een paar gouden ringen met brillanten bezet, een horloge, werden buitgemaakt, alsmede een 50 kg. zware cassette, die uit een geslo ten muurkast te voorschijn werd ge haald. De dieven zullen hij deze zware vondst zeer zeker gedacht hebben, voor- loopig een onbezorgd leven te kunnen gaan leiden. De vreugde zal nog gestegen zijn, toen bleek, dat de kist een portefeuille met bankbiljetten, bevatte en nog verschillen de rolletjes 'gemunt geld. Doch groot zal hun teleurstelling geweest zijn, toen zij moesten constateeren, dat het grootten- deels oude vooroorlogsche duizend Rijks- markbiljetten waren en de casette geen gang bare Neder landsc'he munt, doch slechts oude zilveren vijf Rijksmark- en vijffranosstukken bevatte. De Nederland sche specie bleek slechts tachtig gulden te bedragen. Deze 'hebben zij dan ook meegenomen, doch het andere lieten zij achter. (Telegr.) Rechtbank te Middelburg. Het verduisterde radio-toestel. (Slot.) De verdediger Mr van der Weel is van meening dat verschillende der gehoorde getuigen „partfj" zfjn, ook al nemen zij den vorm aan van „getuige" te zijn. Verdachte is reiziger bij de Leeuw op vast salaris en had dus geen bijzondere drang om een toestel te verkoopen. Pleiter is van oordeel, dat verdachte zich niet heeft schuldig gemaakt aan oplichting, integendeel, door de hande lingen van Bos is de Leeuw benadeeld en door middel van verdachte heeft de Leeuw getracht dat nadeel te reducee- ren. Van wederrechtelijke toeëigening is volgens pleiter eveneens geen sprake. Volgens pleiter heeft verdachte geen strafbare handeling gepleegd en veroor deeling zal dan ook niet kunnen plaats vinden. Verder is pleiter van meening, dat de civiele vordering niet zal kunnen worden toegewezen en deze zal moeten worden ontzegd. Uitspraak 19 Januari a.s. PRIJSOPDRIJVING TEN NADEELE VAN DEN STAAT. Winst was nog niet groot genoeg! Een rijwielhandelaar uit Geertruiden- berg had op 31 Augustus j.l. bij d'en staat der Nederlanden ten dienste van het leger 306 met dynamolamp en pomp uitgeruste rijwielen verkocht, doch daarbij toen op zettelijk zonder eenige reden den prijs opgedreven. Niettegenstaande hij wist, dat de verkoopsprijs van die aldus uitge ruste rijwielen in totaal f 18.053.40 be droeg 'had hij er nog f 330. 40 bovenop gezet en alzoo gebracht op f 18.383.80. Verdachte, die gisteren voor de Breda- sche rechtbank terecht stond, probeerde het voorgevallene zooveel mogelijk goed te praten door zich te beroepen op 'hooge arbeidsloonen en andere 'kosten. De pre sident wees er echter op, dat een bedrag van f 2700 toch een zeer behoorlijke winst was, welke niet extra met ruim f 300 be hoefde te worden verhoogd. Het O.M. wees er op, dat deze ver dachte in slechts enkele dagen tijd f 2700 had verd'end, doch daarmede noir niet tevreden was. Het was voor het rijk, al dus het O.M., dus kon er nog wat hij. Gelukkig is er een wet tegen prijsopdrij ving, waarbij zulks strafbaar is gesteld. Daar ihet O.M. verdachte'® handelwijze zeer ernstig1 en meer dan schandelijk vond, eischte het tegen verdachte eten boete van f 2500 subs. 200 dagen hech tenis. De rechtbank zal over 14 dagen uitspraak doen. ZOU VOLKOMEN OVERBODIG ZIJN. Er gaan geruchten, dat binnenkort distributie van aardappelen op komst zou zijn. Dit zou echter wat al te vreemd zijn, zegt het „A1 g. H d b 1.", nóg vreemder dan bij de groene erwten! Immers, eenige maanden geleden is de opbrengst gerooid van 95.000 hectaren consumptie-aardappelen (nog afgezien dus van de bijna 30.000 hectaren fa- brieksknollen, de grondstof van het aardappelmeel). Bij een gemiddelden oogst van 250 mud per hectare (in 1938 was het meer dan 300!) zou er dus te gen den winter een voorraad alléén van eetaardappelen aanwezig zijn geweest van 25 millioen mud of bijna drie mud (zes zakken) per persoon! Nederland voert dan ook op groote schaal aardap pelen uit; in 1937 b.v. 460 millioen kilo, en in 1938 nog 285 millioen kilo (inclu sief pootaardappelen). Vanwege den ge- stagneerden export moesten toen reeds groote partijen tot veevoeder worden gedenatureerd. Wat er dan wèl aan de hand is? Men heeft onlangs kunnen lezen, dat de re geering er toe zou overgaan, consump tieaardappelen van de boeren over te ne men bij wijze van agrarischen markt- steun, waardoor dan tevens eenige ge concentreerde voorraden zouden ont staan voor het a.s. voorjaar. Hiermede is men thans bezig en te zijner tijd zal de handel, die daarbij is ingeschakeld (opslag e.d.) ze naar behoefte kunnen koopen. Van een distributie, op bonnen, is ech ter geen sprake en behoeft ook geen sprake te zijn, want er zijn meer dan ge noeg aardappelen in ons land aanwezig; alleen zal het natuurlijk noodig zijn voor den minister, om de hand aan den pols te houden bij het exporteëren en tot vee voeder bestemmen van dit volksvoedsel. Men denke slechts aan den vorigen oorlog. Misschien ligt daar wel de oor zaak der geruchten? Keres wint de negende partij. Gisteravond is in de 'zaal van Bristol te Amsterdam de negende partij van den schaakwedstrijd EuweKeres gespeeld. Keres, die met zwart speelde, heeft deze partij na 34 zetten gewonnen. Het verloop van de partij was als volgt; Wit: Dr M. Euwe. Zwart: P. Keres. Dame-Indisch. 1. d2d4 Pg8—f6 2. c2c4 e7e6 3. Pgl—f3 b7b6 4. g2g3 Lc8b7 5. Lflg2 Lf8e7 6. 0—0 0—0 7. Pblc3 Pf6e4 8. Ddlc2 Pe4 X c3 9. Dc2 X c3 d7d6 10. Dc3c2 f7—f5 11. Pf3—el Dd8c8 12. e2e4 Pb8d7 13. d4d5 f5Xe4 14. Dc2Xe4 Pd7c5 15. De4e2 Le7—f6 16. Lg2h3 Tf8e8 17. Lel—e3 Dc8d8 18. Le3 X c5 e6Xd5 19. Lh3—e6+ Kg8h8 20. Tal—dl d6 X c5 21. Pel—g2 d5d4 22. f2—f4 d4d3 23. Tdl X d3 Dd8 X d3 24. De2Xd3 Lf6Xd3+ 25. Tfl—f2 Te8Xe6 26. Kgl—fl Ta8e8 27. f4f5 Te6e5 28. f5—f6 g7Xf6 29. Tf2d2 Lb7c8 30. Pg2—f4 Te5e3 31. Dd3bl Te3f3f 32. Kflg2 Tf3Xf4 33. g3Xf4 Te8g8+ 34. Kg2—f3 Lc8—84+ Wit geeft het on, daar on 35. Ke4 volgt Te8+, 36. Kd5 Lf3+ en mat. De slotstelling luidt: Wit, Dr Euwe: Kf3, Dbl, Td2, pion nen op a2, b2, c4, f4 en h2. Zwart, Keres: Kh8, Tg8, Ld4 en g4, pionnen op a7, b6, c5, c7, f6 en h7. De stand is thans: Keres 4 gewonnen partijen, twee remise. Euwe 3 gewonnen partijen, twee remise. De tiende partij wordt hedenmiddag en -avond te Rotterdam gespeeld. ZUID-BEVELAND. Yerseke. De Vissöherijcentrale te Den Haag, die in het najaar van 1939 de maatregel nam, dat zonder haar toestem ming geen enkele oester of mossel naar het buitenland mocht worden verzonden, heeft dezen maatregel geheel ingetrokken. In verhand met de vorst is de tegen 17 Januari a.s. aangekondigde tentoon stelling van pannen en panoesters uitge steld. TEN BEHOEVE VAN DE WERK VERRUIMING. DEN HAAG. Dezer dagen is naar wij vernemen een belangrijke aankoop van gronden door 't Rijk tot stand gebracht. Het Staatsboschbeheer is n.l. door het departement van Sociale Zaken in staat gesteld een complex gronden op den Haarler- en Holterberg (de landgoede ren Twilhaar Gelhuizen) ter gezamenlij ke groote van ongeveer 540 H.A., in eigendom te verkrijgen ten behoeve van de werkverschaffing. Verder is aangekocht het landgoed Wallenberg ter grootte van ongeveer 230 H.A., gelegen onder de gemeente Zeist en grenzende aan de boschwach- terjj Austerlitz, van het Staatsboschbe heer. Het ligt in de bedoeling deze bosschen in werkverschaffing te verbeteren. Van 30 Dec. '39—6 Jan. '40. IERSEKE. Geboren: Maria Paulina d.v. Ferdinandus v. d. Boomgaard en Neeltje Suzanna v. d. Maas; Abraham z. v. Hendrik Leendert Baaij en Cornelia van Vessem. Overleden: Hendrik Christiaanse 84 j. wdn. v. Kornelia Renetta Maghielse. (I. C.) Van 29 Dec. '394 Jan. '40. KRUININGEN. Geboren: Dina d.v. Jacob Krombeen en Apolonia Geertrui- da van den Berge. Getrouwd: Hillebrand Harm Ensing 26 j. en Jannetje Cornelia Oom 25 j. (I. C.) WEMELDINGE. Geboren: Marinus Cornelis z.v. A. Veerhoek en B. Dekker. Overleden: Anthonie Traas 83 j. wdn. v. M. Nagelkerke. (I. C.) Over de maand Dec. BIGGEKERKE. Bevallen: J. S. Flipse geb. Koene d.J. Kodde geb. Verhage d.P. Schrejjenberg geb. Bimmel d. (M. C.) POORTVLIET. Geboren: 5, Willem Marinus z. v. J. W. Hage en P. C. van der Male; 7, Marinus Gommert z. v. W. M. van As en J. Poot; 16, Maarten Arie z. v. J. Uijl en M. van Driel; 21, Maatje Johanna d. v. C. J. Bevelander en D. Overbeeke. Ondertrouwd: Herm. Mar. Uijl 53 j. en Pa. Uijl 20 j. (Th. C.) WISSEKERKE. Geboren: 29, Johan nes z. v. Jan Versluis en Adriana de Haze. Overleden: 29 Dec., Govert Hendrik Leendertse 67 j. (N.B.) KORTGENE. Geboren: 26 Dec., Ja- coba Cornelia Suzanna d. v. Marinus de Looff en Jacoba Adriana Augustijn. (N.-B.) MIDDELBURG. Veiling van 5 Jan. Spruiten 12—26, Witlof 10—23, Schor- seneeren 14, Koolrapen 23, Wasch- peen 34, Andijvie 23, Breekpeen 2 4, Uien 24, Kroten 34, Sav.kool 4 8, Roodekool 610, Boerekool 48, Prei 69, alles per kg.; Knolselderie 3 5 per stuk. GOES. Veilingsvereen. Zuid-Beveland. Veiling van Vrijdag 5 Jan. 1940. Groenten: Andijvie 18, Breekpeen 2 2.50, Spruiten 16—21, Gr. Sav.kool 4.50 —7.50, Uien 1—2, Kroten 2.40—2.80, Roodekool 5.50, Boerekool 89, Prei 7 —10, Witlof 6.50—16, alles per 100 kg. Selderij 3 per 100 bos; Knolselderij 1.50 4.50 per 100 stuks. Diversen: Tulpen 7.508.50, Hyacin ten 8.5010 per 100 pot. Wintervoeten, Winterooren Doos 30 en 60 ct. Bi) Apothekers en Drogisten. Stand van hedenmorgen 10 uur: De aarcübevingscatastrophe in Turkije. Een kleine jon gen bij: de met sneeuw overdekte ruïne van zijn ouderlijk huis te Erzincan. De Finsche generaal Wallenius temidden van zijn soldaten aan het Sallafront, waar hardnekkig ge streden wordt tegen de Russische troepen. Stand van gistermiddag 3 u.767. Licht op voor fietsers- Zondag 4 u. 31 min. Maandag 4 u. 32 min. Het blijft nog wat vriezen volgens De Bilt. Het Meteorologisch Instituut ver wacht: Helder tot licht bewolkt. Droog weer. Meest zwakke Oostelijke wind. In den morgen strenge tot matige, overdag matige tot lichte vorst. De langgerekte strook van hoogen lucht druk van den Balkan tot de Duitsche Bocht houdt stand en neemt nog in be- teekenis toe. De depressie over de Bal- tische Staten en evenzo o die in de Golf, van Biscaye vult op. De oceaan is be dekt met een uitgebreid, doch vrij vlak gebied van lagen luchtdruk. In de Mid- dellandsche Zee liggen nog eenige wei nig beteekenende depressies. In Italië is de koude geweken. In Centraal-Europa en den Balkan heerscht allerwegen stren ge tot matige vorst.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1940 | | pagina 3