bv o m L Binnenland. Uit de Provincie Kerkni Predikb Onde UW KIND* VEI Gemeng cA6xk£ unite tortdea Or. H. Colijn naar Rome. Benzinedistributie voor- loopig niet noodig. MIDDELBURG. GOES. ZUID-BEVELAND. WALCHEREN, THOLEN EN SINT PHILIPSLAND NOORD-BEVELAND. het nieuwe kabinet: Wauters (socialist), Hendrik de Man (socialist), Duesberg (niet-parlementair), Marck (katholiek) en Devèze (liberaal). Er is dus in de nieuwe regeering maar één nieuw element, namelijk de socialis tische senator Matagne. Qnder de 14 ministers bevinden zich slechts drie Vlamingen. Het feit, dat min.-president Pierlot het ontslag van de regeering bij den ko ning had ingediend, is in de gegeven om standigheden niet meer geweest dan een geste, om zich te ontdoen van dengene onder de socialistische ministers, die zich aan zijn portefeuille vastklampte. Het betrof hier den socialistischen mi nister, die onlangs met het geval van de Crédit Anversois in opspraak is geko men. Pierlot had door het indienen van het collectieve ontslag der regeering de han den vrij gekregen. met DOOS 20 CTTUBE 40 EN 60 CT. Naar „De Standaard" verneemt is Dr H. Colijn naar Parijs vertrokken om van daar door te reizen naar Rome. Vermoedelijk houdt deze reis verband met de organisatie van het Centraal Co mité voor financieele en economische aangelegenheden, door den Volkenbond onlangs ingesteld. Nadat de maanden Augustus en Sep tember een normalen invoer van benzine hadden opgeleverd, vertoonde October plotseling een zeer belangrijke daling van bijna 40 procent. Dat was toen een gereede aanleiding om met alle macht te gaan werken aan de voorbereiding van een distributiesysteem van benzine. Met deze voorbereiding is men thans zoover gereed, dat de distributie op kor ten termijn kan worden ingevoerd. Ge lukkig echter, vertoonden de maanden November en December reeds weder een belangrijke stijging van den invoer van dit onmisbare product en zoolang de in voer op peil blijft, bestaat er geen reden om de distributie in te voeren, mede, omdat niemands belang daarmede is ge diend. De bij het uitbreken van den oorlog bestaande benzinevoorraden zijn dan ook tot nu toe onaangetast gebleven. BURGEMEESTERS. Bij K. B. van 4 Januari 1940 zijn be noemd met ingang van 15 Januari 1940 tot burgemeeester der gemeenten Waar der, Barwoutswaarder en Rietveld de heer M. J. E. Kwint, met toekenning van gelijktijdig eervol ontslag als burge meester der ge'meente Koudekerk aan den Rijn; tot burgemeester der gemeente Voorburg Dr J. A. Nederbragt te Rijswijk. NEDERLANDSCHE ARBEIDERS TE GR0NAU EN N0RDH0RN ONTSLAGEN. Duiiscche werkgevers geven de Neder landsche regeeringi de schuld. Alle in Nederland wonende textielar beiders, die werkzaam zijn in de tex tielfabrieken van Gronau en Nordhorn, zullen met ingang van Maandag 15 Jan. definitief worden ontslagen. De Duitsche werkgevers 'hebben van de Duitsche autoriteiten een 'brief ontvangen, waarin wordt medegedeeld, dat de Ne- derlandsche regeering de schuld zou dra gen van de noodzakelijkheid om de Ne derlandsche arbeiders te ontslaan. Neder land zou n.l. het voorstel van de Duitsche regeering, om de loonen via de clearing uit te betalen, hebben afgewezen. De be sprekingen daaromtrent tusschen beide regeeringen zijn 'zonder dat resultaat was bereikt afgebroken. In den brief wordt er verder de aan dacht op gevestigd, dat geen enkele uit zondering kan worden gemaaikt en dat ook de beste Nederlandsche vakarbeiders moeten worden ontslagen. EEN MOOIE GIFT VOOR HET FINSCHE ROODE KRUIS. Een Nederlander, die onbekend wenscht te blijven, heeft den secretaris van de Finsch-Nederlandsche vereeniging gister medegedeeld een gift van f 10.000 beschikbaar te stellen ten behoeve van 't Finsc'he Roode Kruis. DR N. M. JOSEPHUS JITTA. Bij Kon. Besluit van 21 Dec. is aan Dr N. M. Josephus Jitta met ingang van 1 Jan. 1940 op zijn verzoek eervol ont slag verleend als voorzitter van den ge zondheidsraad, met dankbetuiging voor i de vele en gewichtige diensten door hem aan den lande bewezen. Filmavond A.N.W.B. en tentoonstelling. De Kon. Ned. Toeristenbond A.N.W.B., die al bijna 60 jaren de toeristische be langen van het heele Nederlandsche volk behartigt, mag verondersteld worden bij alle Nederlanders bekend te zijn, althans van naam. Maar hoevelen 'zouden iets meer willen weten van het omvangrijke en interes- santé werk, dat verricht wordt door den Bond, die de wegwijzers plaatst. Alleen al dit laatste, hoe vaak ook herhaald, is •blijkens de ervaring nog steeds niet alge meen bekend. Het is daarom zeer toe te juichen, dat de A.N.W.B. op 9 Januari in „Tavenu" om 7.30 uur te Wolfaartsdijk een z.g. Bondsavond organiseert; een zelfde avond zal worden gehouden op 11 Jan. om 8 uur in Hotel „Wilhelmina" te Domburg. In een moderne film, voor afgegaan door ©en voordracht zal het veelzijdig werk van den A.N.W.B. wor den uiteengezet en toegelicht. Bovendien zal een tentoonstelling worden georgani seerd, die een overzichtelijk beeld geeft van de Bondsbemoeiingen en de Bonds- uitga ven- Voor velen zal dit alles een openbaring zijn. Hetgeen de A.N.W.B. voor het toe risme doet is eenig ter wereld en on misbaar voor ons land. In het bijzonder in onze streken, waar op> militair bevel de wegwijzers zijn verwijderd, beseffen wij' nu eerst goed wat wij aan den A. N. W. B. te danken hebben. Dit is echter niet alles. Het Bonds- werk is veel uitgebreider en meer om vattend. Wij noemen slechts; de beharti ging van de belangen van het autover keer, van de eigen- en beroepsvervoer- ders, de kostelooze adviezen in rechts kundige-, technische- en belasting-aan gelegenheden, de actie voor wegen- en bruggenbouw, voor de verkeersveiligheid, de zorg voor de rijwielpaden, de bescher ming van het natuurschoon enz. enz. Reden te over, dat wij iedereen opwek ken om gebruik te maken van de ge boden gelegenheid om op den filmavond kennis te nemen van het interessante werk en het streven van den A. N. W. B. één der nuttigste instellingen in ons land. Bij Kon. besluit is benoemd bij het vrijwillig landstormkorps' motordienst tot res.-kap. voor speciale diensten, de res.- eerste-luit. voor speciale diensten M. d e Jonge van dat korps, voorheen te Goes. Een hevige brand heeft Donderdagavond het pand van de fa. Vroom en Drees- mann aan de Haarlemmerstraat te Amsterdam verwoest. De brandweer tij dens het blusschingswerk, dat door de vorst en koude ten zeerste bemoei lijkt werd. DE IJSSPORT. Gistermiddag maakten wij een wan deling langs de verschillende vesten, be ginnende aan den Veerschen weg. Op de vest langs den Veerschen Singel waren reeds velen zich aan het vermaken. De vest tusschen Koepoort en Noord poort is steeds een schaatsenrijdersvest by uitnemendheid geweest. Er wordt daar dan ook op de geregeld schoon ge houden banen veel gereden, wat ook geldt voor de volgende vest, die tus schen Noord- en Seisbrug.Er heerschte op dege „vrije" banen een gezellige druk te. Sedert gistermiddag is daar ook bij gekomen de vest van de Langevielebui- tenbrug tot bij het ontvangstation van het electrisch bedrijf. Zooals bekend, is de vest van de Seis- brug naar de Langevielebrug in huur bij de IJsclub, die er voorloopig alleen het eind van de Seisbrug tot de Griffioen van in exploitatie heeft. Aan het plan om het aantal lichtpun ten op de baan te verdubbelen is gevolg gegeven en daardoor was het succes der verlichting gisterenavond veel beter dan Donderdag. Het aantal leden nam weer flink toe en velen kochten een dag-, middag- of avondkaart. Hedenmiddag hadden wedstrijden voor de kinderen der leden plaats. Verordening voor de ambtenaren der Gemeentepolitie. De in de vergadering van 29 April '35 door den gemeenteraad vastgestelde en sedert dien enkele malen gewijzigde Ver ordening voor de politie-ambtenaren, is door de Kroon slechts goedgekeurd tot 1 Jan. 1940, zoodat zij voor dien datum opnieuw dient te worden vastgesteld. Van de verplichting tot hernieuwde vaststelling zouden B. en W. gebruik willen maken om een wijziging in een ar tikel aan te brengen en eenige nieuwe bepalingen op te nemen. De wijziging wordt aangebracht op verzoek van den Minister van Binnen- landsche Zaken en heeft betrekking op het meetellen van diensttijd bij benoe ming van capitulanten of gewezen capi- tulanten. De nieuwe voorgestelde bepalingen zijn een uitvloeisel van het bij besluit van den Burgemeester van 10 Maart j.l. vastgestelde reglement voor de ambte naren van politie der gemeente. Van deze gelegenheid wenschen B. en W. ook gebruik te maken om het maxi mum-salaris voor den Inspecteur 2e kl. f 200 hooger voor te stellen. Waar aan dezen functionnaris veel hoogere eischen gesteld worden dan aan een hoofdagent is het zeker niet onredelijk, dat zijn maximum-wedde f 400 uitgaat boven die van een hoofdagent. Ten slotte heeft het de aandacht van B. en W. getrokken, dat de bepalingen voor doorbetaling van salaris bij ziekte voor de politie minder volledig zijn dan die, voorkomende in het ambtenaren reglement der gemeente. B. en W. meen den daarom ook het betrokken artikel geheel in overeenstemming te moeten brengen met de overeenkomstige bepa lingen uit dat reglement. Oud-leerlingiem der fruitteeltschool. Viijdag vergaderde de Vereeniging van Oud-Leerlingen der Fruitteeltschool in de „Prins van Oranje". De voorzitter, dhr A. J. Vermet, opende 's morgens om 10 uur deze vergadering. Jaarverslagen se cretaris en penningmeester werden goed gekeurd. In een vacature in het Bestuur werd de heer J. Meloen gekozen. O.m. werd besloten in dten loop van den zomer een excursie te organiseeren. In de middagvergadering traden als sprekers op dhr P. de Jonge met een lezing over: „De snoei der fruitboomen". Als tweede spreker trad op dhr W. J. Robijn met een lezing over; „De diverse onderstammen der fruitboomen". Beide onderwerpen werden duidelijk en overzichtelijk behandeld; er volgde een geanimeerde bespreking. Half vijf sloot de ivoorzitter deze leer zame vergadering. De jeugdige inbreker. Naar we vernemen is de minderjarige Z. te Goes, die zich onlangs schuldig maakte aan diefstal met braak in hotel „Terminus" door den kinderrechter te Middelburg veroordeeld tot een tucht- schoolstraf. Afscheid van den heer E. Tange. Fiilland-Bath. Gistermiddag had ten gemeentehuize alhier het officiëele af- scheid plaats van den heer E. Tange als gemeente-veldwachter, na een diensttijd van 26 jaar te Rilland-Bath te hebben doorgebracht. De burgemeester heette de fam. Tange alsmede de genoodigden hartelijk wel kom. Onder de genoodigden waren o.m. aanwezig de burgemeester van Krabben- dijke, de bataljons-commandant te Ril land met enkele officieren e.a. De burgemeester richtte tot den schei denden veldwachter waardeerende woor den over zijn ambtswerk, hier zoo'n lan gen tijd verricht. U hebt, aldus spr., een uitnemenden staat van dienst verworven. Ik heb u leeren kennen als een plichts getrouw, nauwgezet en kundig politie man, wat ook door mijn voorgangers wordt bevestigd. Uw vertrek is voor onze gemeente in al haar geledingen een ver lies. Als blijk van waardeering bieden het Gemeentepersoneel, de raadsleden en collega's u bij uw vertrek aan een sche merlamp als blijvend aandenken aan hen met wie u hebt samengewerkt. Hiervoor bracht de heer Tange hartelijk dank. Verder deelde de burgemeester mede, dat het H. M. de Koningin had behaagd den heer Tange te verleenen de zilveren eere-medaille, verbonden aan de orde van Oranje-Nassau. Hierover sprak de heer Tange zijn groote blijdschap uit. Het was hem bijna te veel. Hij meende dit niet verdiend te hebben. Ook de heer Staal, Directeur der Ar beidsbemiddeling, sprak zeer waardeeren de woorden voor den arbeid, door dhr Tange als agent der arbeidsbemiddeling verricht. Als vriend bood spreker hem een mooie ets aan van het Middelburgsch stadhuis. Ook hiervoor sprak de heer Tange zijn groote erkentelijkheid uit. Voorts richtten de gemeente-secretaris, weth. v. Gorsel, veldwachter v. Kleunen, rijksveldwachter de Jonge en de batal jons-commandant hartelijke woorden ten afscheid, dankbaar herinnerend aan het vele goede en aangename in de samen werking met den heer Tange onder vonden. Tenslotte uitte rijksveldwachter v. Baal als collega woorden van waardeering voor de 22-jarige politioneele samenwer king. Kloetinge. De Arja-club „Groen van Prinster er" hield gisteravond haar maan- delijksche vergadering. Door het lid E. Mieras werd een inleiding geleverd over: „Volksinvloed" naar art. 8 van het A.R. Program van beginselen. Op deze inlei ding volgde een zeer leerzame bespre king. Het politiek maandoverzicht werd ver zorgd door W. van der Linde. Ook dit gaf aanleiding tot verschillende actueele vragen. Ellewcutrdijk. Op de gisteren in ge bruik genomen ijsbaan aan den Achter weg alhier, kwam de heer v. -d. S. zóó ongelukkig te vallen, dat hij een gapende hoofdwonde opliep. Dr Folmer was spoe dig ter plaatse en verleende geneeskun dige hulp. Driewegen. De landbouwvereeniging „Eendracht maakt macht" kwam Don derdagavond in jaarvergadering bijeen onder voorzitterschap van den heer W. Westveer. Door de vergadering werden in 1939 aangekocht 3057 balen verschil lende soorten kunstmeststoffen. De in komsten bedroegen f 12.453,45%, de uit gaven waren f 12.386,59V2alzoo een goed saldo van f 66,86. Vanaf de op richting der vereeniging, 25 jaar gele den, fungeert de heer J. G. Nieu euhui- ze als secretaris-penningmeester. Herko zen werd in het bestuur -de heer W. Westveer. Aagtekerke. Jubileum ge meente-secretaris. De ge meente-secretaris zal binnen enkele da gen zyn 25-jarig jubileum als zoodanig mogen herdenken. Het was op 19 Jan. 1915, dat dhr J. W. Schuurman door den gemeenteraad met alg. st. werd benoemd tot secretaris dezer gemeente. Hij was sinds 18 Dec. 1914 reeds tijdelijk gem.- secretaris alhier. Ooatkapelle. Miltvuur. Bij den land bouwer J. G. Marcusse is miltvuur uit gebroken. Een koe is gestorven. De noo- dige maatregelen om besmetting tegen te gaan zijn genomen. Gapinge. De Coöp. Kolenvereeniging U.A. hield, onder leiding van haar voor zitter Jac. Suurmond, een goed bezochte jaarvergadering. De verslagen van 'den secretaris en den penningmeester getuigden van een krach tig vereenigingsleVen. In 1939 werden 2460 H.L. eierkolen, en 7550 kg. bruinkolen geleverd. Bij de bestuursverkiezing werd dhr J Versluijs, aftr., «herkozen. Besloten werd met alg. stemmen over te gaan tot het bouwen van een kolen bergplaats, voor -welk doel de leden, die daarvoor in aanmerking w'enschten te ko men, aandeelen kunnen nemen a f 10 te gen een rente a 4 pet. Van de bestuurstafel werd medege deeld, dat aan de leden over 1939 4 pet dividend zal worden uitgekeerd. Thoien. Door de gladheid van den weg is de 60-jarige J. D. alhier, zoodanig met zijn rijwiel komen te vallen, dat hij eoa dubbele dijbeenbreuk opliep en direct naar het ziekenhuis moest worden ver voerd. Nog verschillende kleine ongevallen hadden de laatste dagen door de glad heid en bij het schaatsenrijden plaats. Kneuzingen, breken van een pols enz. waren aan de orde van den dag. Mej. H. kwam zoodanig by' het schaatsenrijden te vallen, dat zij haar neus ernstig ver wonde en een licht hersenschudding op liep. Kamperland. Vrijdagavond hield de Oranjevereeniging „Kamperland" haar algemeene vergadering onder leidiii: van den waarnemend voorzitter den heer J. Ch. de Muynck. In zijn openingswoord bracht de voor zitter naar voren: le wat 1939 geweest is voor het vaderland; 2e wat 1939 was voor de Oranjevereeniging, terwijl hij in enkele woorden herdacht het verschei den van den secretaris wijlen H. S. J. Kleinlooh. Uit het verslag van den penningme i- ter, dhr C. J. Schippers, bleek dat de in komsten waren f253,12, de uitgaven f 226,49, batig saldo f 26.63. Tevens bleek uit het verslag dat het ledental met 7 was achteruit gegaan en thans 302 bedraagt. De aftredende bestuursleden C. J. Schippers en J. Marcusse werden herko zen, terwijl in de vacature H. S. J. Klein looh gekozen werd M. Israël. Colijnsplaat. Donderdagavond 'hield de varkensvereeniging „Hulp in nood" een algemeene vergadering. Voorzitter diir A. de Pree. Deze deelde mede, dat het afgeloop'en boekjaar veel offers voor de vereeniging had gevraagd. Toch is er nog een batig saldo. Het bestuur heeft gemeend aan de leden een presentiegeld van 30 cent per lid uit te kunnen keeren en bovendien voor ieder nog een paar vleeschbroodjes. De rekening van den penningmeester gaf als ontvangsten f 404.71 en als uit gaven f 342.36. Er is dus een goed slot van f 62.35. Het totaal bezit der vereeni ging bedraagt thans f 1288.28. D'e aftre dende bestuursleden, de heeren Ade Pree 'en J. Verhulst werden resp. als oom den beda van van het 1 het kon v h daar wordt a b voorzitter en als in de p'aats van die als zoodanig We gekozen de heer Ss werd vastgesteld it voorzitter sprak - den tot den heer Jij in het belang geOpUvoorstel van algemeene stemmen JJf,ies en de uitbetali tellen zooals in pij de rondvraag ,i i<>f het inleggf den verminderd f 1 per jaar. De He dat het bestuur ren tegen heeft, Helijk medelid bijna f 1300- z0°dat ringer is ^"ïi. i ml en reeds hebben Ned. Her\ Beroepen te Wehl, cand- te Gorssel. Te 1 mans cand. te Drieb Bedankt voor Abco ten te Zevenhoven. .Geref. Gei Bedankt voor Dirk te Krabbendyke. Emeritaat. Her Geref. Gemeenten Barth te Dordrecht, sole, op diens verzi zijn gezondheidstoestf verleend. - Reserve-ve j. W. Maas, Ned. Boxtel, is met ingan noemd tot reserve-ve Ned. Hei Goes.vm. ds van Dij av. ds Steinz (H. Wilhelminadorp, 9. (Voorber. H. A.), Nisse, vm. ds Wagne nm. zend. Bijkerk, 't Zand, 10 u. ds v. Warners (gewijzig Wissenkerke, vm. lee Onderwijsi B. zijn benoemd in specteur van het la gemeenen dienst P. teur van het lager spectie Groningen; t< lager onderwijs in gen G. W. Gome van het lager on dei Rotterdam. Wrijf dan Dampo.V^ Pot 50 c Visschen „op" het ijs. Een jeugdvermaak in de eerste plaats van het nieuwe jaar. Een bijt in het ijs is gauw gehakt en de aal is maar voor het ophalen. Auto op on weg door treil middag is op den te Zoeterwoude i door een uit de rich den trein gegrepen, van de auto werd langs de spoorbaai slingerd. De bestuurder kwam met den Twee onde IJsselmeer ve middag zijn op het blik twee fraters-c van de haven aan door het ijs gezakl ongeluk geschiedd plaats ter hoogte v< Oude Zeug. Van g andere schaatsenrij beuren. Een aantal lijk te hulp, maar tijdig de drenkelin teravond waren de gevonden. De omgekomenen ter H. L. P. en de van A., beiden ond sionaat „St. Radbo Het vlieg Graft. Het brand Graft gevallen vlief gloed, dat de eers bergingswerk kon Het geweld, waai neergekomen, heeft ste vier meter tei Boerderij bedrag van f de vlammen nacht is de boerde de Haarlemmermei landbouwer I. G., Het echtpaar G. rook, die in het hu sliepen in de voork des huizes opstond te stellen, bleek hs

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1940 | | pagina 2