Mijnlmrdtjes "n Akkertje EERSTE BLAD. Grieperig? Onwezenlijk idealisme. Coalitie-heimwee. De Russen bereiden een nieuw offensief voor. Salla door de Finnen bezet. Hulp voor Finiand. De Hongaarsch-ltaliaansche besprekingen. Nieuwe minister van oorlog in Engeland. Twee millioen Russen gemobiliseerd Csaky's bezoek aan Italië. Distributie Bruine Boonen. De Duitsche verliezen. Nieuwe Minister van oorlog In Engeland. Belangrijkste Nieuws. Nieuw Kabinet in België reeds tot stand gekomen. ZATERDAG 6 JAN. 1940 54c JAARGANG - No. 81 Uitgave: N. V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw" Bureaux Lange Vorststrnnt 7 0, (locs Postrekening 44455 Telefoon 2438 jijkantoor Middelburg: Fa. Boekhandel j,J. FANOY, Lange Burg 40. Telefoon 28 Directeur - HoofdredacteurR. ZUIDEMA Dagblad voor de Provincie Zeeland Abonnementsprijs f2,00 per kwartaal Weekabonnementen voor Middelburg Qocs en Vlissingcn f 0.20 Losse nummers 5 cent Advcrlcntil'fi 30 cent per regel Ingezonden inededccllugcn OC cent per rsgs? Kleine Advcrlenllün Dinsdag» en Vrijdags 10.75 bil vooruitbetaling Advertcntiün onder letter of motto 10 cent extra Bij contract belangrijke korting Dit nummer bestaat uit 2 bladen. Niet alleen de sociaal-democraten, maar ook de vrijzinnig-democraten zijn wat betreft de landsverdediging, tot an dere gedachten gekomen. Nog in 1936 stonden de vrjjzinnig- democraten op het standpunt der eenzij dige ontwapening. Zij konden slechts meegaan met een militaire macht voor de handhaving van binnenlandsche orde en rust en voor medewerking aan de in ternationale rechtshandhaving van den Volkenbond. Op de onlangs gehouden algemeene vergadering is nu echter vastgesteld: „Instandhouding van een gewapende macht, welke zal moeten zyn gericht op de handhaving van de onafhankelijkheid van den Staat." De eenzijdige ontwapening is dus offi cieel prijs gegeven. Een onwezenlijk idealisme heeft voor de realiteit moeten wijken. Op de vraag, hoe een dergelijk onwe zenlijk idealisme door de vrijz.-democra- ten kon worden gekoesterd, antwoordt de „R ij k s e e n h e id", dat in vrijzin nige kringen een sentimenteel „chris tendom" en een sentimenteel „humanis me" worden gecultiveerd. Het „christendom" in die kringen voorgestaan is geen Christendom daar het zooals bij de eenzijdige ontwapening met den zondigen aard van den mensch geen rekening houdt en het „humanis me" is in werkelijkheid geen humanisme daar het niet met twee beenen op den reëelen bodem staat, doch veeleer een waanbeeld is. De hier gemaakte opmerkingen ver dienen naar het ons voorkomt volle aan dacht, vooral thans, nu er een sterke strooming is in ons land en daar buiten, die van een christendom op eigen houtje dat in werkelijkheid niet anders is dan een soort humanisme, en van een huma nisme dat geen wezenlijke humaniteit kent, alle heil verwacht. Men verwacht en wil bewerken, vrede en welvaart voor alle menschen van goeden wille. Het streven is sympathiek, maar het moet op een ontzaglijke teleurstelling uitloopen. Immers, alles wordt hier verwacht van den mensch, die van nature toch zoo goed is en die alles kan wanneer hij slechts wil. Men moet zijn naaste liefhebben als zichzelf en dan zal alles goed worden. De vraag of men God moet liefhebben en gehoorzamen boven alles, en Hem moet eeren naar Zijn Woord en Gebod, kan buiten beschouwing blijven. Dat moet ieder voor zich maar uitmaken. Zoo krijgt men een breede basis. Zoo is samenwerking op groote schaal mogelijk. Zoo maakt de strijd der beginselen plaats voor eendracht en vrede. Zoo kan worden gewerkt aan een gebouw der menscheid dat nooit meer door oorlogsgeweld zal worden verwoest. Het schijnt zoo mooi, maar het is al les waan. Want de breede basis zal blijken te zijn een wankele basis. En het gebouw waarvan men droomt zal blijken te zijn een gebouw zonder fundament. Op den bodem aller vragen, ook van de vragen die thans de wereld beroeren, ligt der wereld zondeschuld. En er is maar één weg tot behoud: te rug naar God en Zijn Woord. Erkenning van de volle souvereiniteit van God en van de heerschappij van Jezus Christus. Dat geeft strijd en moeite en verdeeld heid, dat opent ons oog voor de werke- lykheid van de antithese, maar er is geen andere weg. Dit klinkt niet humanistisch. Maar het is toch meer en beter humanisme, dan door den mensch te voeden met. waandenkbeelden en zjjn oogen te slui ten voor de werkelijkheid. Nog altijd blijft waar het Woord van God en dit geldt voor heel het le ven zoo zij niet spreken naar dit Woord, het zal zjjn dat zij geen dageraad zuilen hebben. Deze titel is afkomstig van het hoofd orgaan der S. D. A. P. Dit blad begint zich een weinig onge rust te maken over het optreden van vele R. Katholieken. Reeds vele jaren heeft men van de daken verkondigd, dat de antithese dood was en begraven en nogeens weer en tel kens weer begraven en dat de coalitie (waarmee de laatste jaren bedoeld werd de samenwerking van de rechtsche par tijen) nu voorgoed tot het verleden be hoorde, doch men geloofde zichzelf niet. Maar nu, sinds Juli 1939 heette de coalitie morsdood. Nu was het voorgoed gedaan. Afgeloopen. Ja, maar nu blijkt telkens weer, dat de leidende Roomschen den huidigen poli- tieken toestand volstrekt niet als ideaal beschouwen. De heer Van Wijnbergen liet zijn waar schuwende stem hooren, maar nu ja, die behoort tot den verleden tijd. Doch nu schreef Mr Verschuur, de voorzitter van de R. K. Staatspartij': „Helaas leed het besef van het paral- lel-opmarscheeren, dat tusschen anti-re volutionairen en ons heeft bestaan, jam merlijk schade. Van tweeërlei zijde is over deze verwijdering min of meer een juichkreet opgeheven in onzen kring. Zoowel het betoog, dat in de diepte de verschillen tusschen Calvijn en Tho mas bloot legt, als de leer, dat alles wel met opportunistische overeenstem ming over een uit te voeren program voor elkaar komt, wijzen wij' af. Dat in diepste wezen verschil bestaat, wij wis ten het. Maar er blijft naar de zijde van het maatschappelijke en staatkundige voldoende eenstemigheid om tot een ge zamenlijk optrekken tegen de goden van den tijd te inspireeren." En de Haagsche briefschrijver in „De Tijd" liet zich ver van gunstig uit over de houding van de S. D. A. P. fractie bij de stemming over de motie-Wende- laar inzake verbetering van de leerlin- genschaal. „Het Volk" is er van geschrokken. „De hatelijke onzin" van den Haag- schen briefschrijvr heet slechts gewichtig als symptoom van wat bij vele ka tholieken leeft. En daarna volgt deze scherpe waar schuwing „Al te duidelijk heimwee naar de onproductieve rust van de coalitie- dagen (hier was de schrijver blijkbaar ingedutmoet de twijfel aan de ernstige wil tot sociaal-economische vernieuwing bij déze katholieken doen herleven". jiSocialdemokraien" bericht uit Hèl- S|nki, dat de Russen hun voorbereidingen voer een nieuw offensief op de Kareli sche landengte vrijwel hebben voltooid. Voor de Finsche campagne heeft Moskou ihans twee millioeni man gemobiliseerd. Daarvan zijn op het oogenblik 800.000 man in actieven dienst op de verschil- ende* fronten. De rest ontvangt in kam pementen opleiding. j„?e, Finsche legatie te Londen bevestigt, troepen 15 tot 25 km. op ssische gebied zijn doorgedrongen in renting van Rapola. De woordvoer- a v,an gezantschap voegde hier nog j ,°e> Finn'en reeds verschei- agen op Russisch gebied vechten. trnpnü'eU^ ,Wort" Bemeld, dat de Finsche ri'kcto",!0' ^en Salla, een der beiang- land h^en9Lepu"t®n van midden-Fin- a™' nebben bezet. De verovering van Salla zou volgens het Finsche opperbevel wel eens beslis send kunnen zijn voor 'de verdere ont wikkeling der krijgsverrichtingen in den Salla-sector. In het gebied van Petsamo vallen de Finsche patrouilles voortdurend de Rus sische troepen aan. In het hooge Noorden leveren de Fin sche vrouwen opmerkelijke staaltjes van moed, tot in de vuurlinie werken zij in de ambulances. Op de landengte van Karelië schijnt men ieder oogenblik de nieuwe aanvallen van de Russen te kunnen verwachten. Uit hetgeen Sovjet-Russiscvhe krijgsge vangenen hebben medegedeeld, blijkt, dat de Russen veel te lijden hebben door het gebrek aan verbandmiddelen en medicij nen. Dikwijls worden alleen de gewonde officieren geholpen, en laat men de soldaten aan hun lot over. Bij Suomussalmi zijn de Sovjet-Russen zoo overhaast teruggetrokken, dat zij in een school al hun gewonden en materiaal adhter hebben gelaten. De correspondent van het Finsche blad „Ussi Suomi" be richt, dat buiten de school een aantal ontkleede lijken lag opgeslapeld. De smerigheid van het nood hospitaal was onbeschrijfe- 1 ij ik, de gewonden lagen temid den van het vuil. EEN RUSSISCHE SIEGFRIEDLINIE Er was gister weer hevig artillerie vuur der Russen op sommige punten van het zestig mijl breede Karelische front. Er zijn sedert 'het begin van den slag slechts enkele korte perioden geweest, waarin niet op een of ander punt van de Karelische landengte de Russische ka nonnen bulderden. Zelfs wanneer bet Finsche legerbericht vermeldt: „Tamelijk rustig aan het front", dan nog vuren de Russen soms meer dan 500 granaten af gedurende een enkelen dag langs een front van slechts enkele mijlen breedte. Een dergelijke aanwending van grana ten, om nog te zwijgen van de kosten voor voedsel voor eenige honderd-duizen den manschappen en tienduizenden paar den, benevens benzine voor de tanks, vergt zeer veel aan transportkosten van de Russen. Waarnemers aan het Karelische front berichten, dat de Russische strijdkrach ten op verschillende punten begonnen zijn een soort „Siegfriedlinie" te maken te genover de Mannerheim-defensie-linie. Dit zou kunnen beteekenen, dat de be velhebbers van 'het roode leger besloten hebben,, zich hier te verschansen, daar de aanval gefaald 'heeft, of deze linie als uitgangspunt te maken voor een nieuwen onmiddellijken of toekomstigen aanval. Een toekomstige aanval, namelijk in het voorjaar, is aannemelijker, daar de weersomstandigheden dan niet zoo ten voordeele van de Finnen zullen 'zijn. Dit klopt echter weer niet met de mededeeling van enkele dagen geleden, dat de Russen er alles op zetten de Fin nen onder de 'knie te 'krijgen, vóór deze hulp hebben ontvangen. Tegen alle wintersche kwalen Twee stuks 10 ct. - Twaalf stuks 50 et. HET FINSCHE BOMBARDEMENT VAN OESEL TEGENGESPROKEN Van bevoegde Estische zijde wordt ca tegorisch het bericht tegengesproken, aldus het D.N.B., dat Finsche bommen werpers het Estlandsche eiland Oesel zouden hebben aangevallen en daarbij branden en andere schaden zouden heb ben veroorzaakt. Men verklaart te Tal linn, dat geenerlei Finsche bomaanval len op het eiland Oesel geschied zijn en dat het desbetreffende bericht uit de lucht is gegrepen. VLIEGTUIGEN, GELD EN VRIJWIL LIGERS VOOR FINLAND. „Wallstreet Journal" te New York meldt, dat volgens „betrouwbare inlich tingen Engeland er in heeft toege stemd, Finland een aantal Hurricane-ge- vechtstoestellen te leveren en dat bijge volg de Finsche aankoopmissie in de Vereen. Staten haar streven heeft opge geven om meer militaire toestellen in de Vereenigde Staten te koopen. Herbert Hoover, oud-president van de Vereenigde Staten, voorzitter van het Comité tot steun aan Finland, zal, in sa menwerking met de daarvoor in aan merking komende instanties, een aantal sportgebeurtenissen organiseeren, waar van de baten in het fonds voor Finland komen. Hoover heeft voor de vierde maal honderdduizend dollar naar Finland overgemaakt. Van gezaghebbende zijde te Londen wordt medegedeeld, dat een deel van de kleeding en uitrusting, welke aanvanke lijk bestemd waren voor het Britsche le ger, naar Finland zullen worden gezon den. Uit Oslo is de eerste groep Noorsche vrijwilligers naar Finland vertrokken. DE BESPREKINGEN TE VENETIE. De Italiaansche minister Ciano is van Rome naar Venetië vertrokken, teneinde den Hongaarschen minister Csaky te begroeten. Over het bezoek van Csaky aan Italië dat eerst naief een doodgewone vacantie werd genoemd, schrift de Tribuna: Het ligt voor de hand, dat, nu de oorlog een zóó ingewikkelden toestand in het leven heeft geroepen en Hongarije in contact heeft gebracht met nieuwe grenzen, de overeenstemming tusschen Hongarije en EEN HALF POND PER MAAND Het ligt in het voornemen der regee ring per 18 Jan. a.s. de distributie van bruine boonen, witte boonen en capucij- ners te doen ingaan. De hoeveelheid, waarover men te beschikken zal krijgen, zal waarschijnlijk niet groot zijn, n.l. een half pond per maand; en dan niet een half pond van elke soort, maar naar verkiezing uit één van de drie soorten. Te voren zal een begin gemaakt wor den met de voorbereiding eener regeling voor zieken en zwakken, die meer dan gezonden op boonen als voedsel aange wezen zijn. Bijzonderheden over deze re geling en over de algemeene distributie van boonen zullen later volgen. Zooals men weet, heeft de Minister van Economische Zaken eenige dagen ge leden uiteen gezet, waaraan het is toe te schrijven, dat men de bruine booner., daarom gaat het in hoofdzaak, niet eer der op tafel heeft gekregen. Het is met de bruine boonen inderdaad een lijdensgeschiedenis geweest, en te oordeelen naar de kleine hoeveelheden, welke thans gedistribueerd zullen wor den, is het Jijden voor de liefhebbers nog niet ten einde. Italië, die zoo doeltreffend gewerkt heeft voor de localiseering van het conflict, versterkt wordt met 't oog op de eischen der onmiddellijke toekomst. De besprekingen tusschen graaf Ciano en den Hongaarschen gast zullen van groot belang zijn. In wei-ingelichte kringen wijst men er op, dat vóór Csaky's vertrek naar Italië te Boedapest een ministerraad gehouden is. Alle actueele problemen zijn er be sproken. De pers maakt melding van een be richt uit Duitsche bron, volgens hetwelk ook Mussolini Csaky zal ontvangen en wel op Maandag a.s. Verschillende Hongaarsche bladen gaan zoo ver te schrijven, dat de ver houding met Roemenië nog even slecht is en dat de schuld daarvan ligt bij de Roemenen, die niet geneigd zijn, Honga rije op het punt der sterke Hongaarsche minderheden in Zevenburgen tegemoet te komen. Volgens de bedoelde bladen zou nu een Italiaansch initiatief te verwach ten zijn om tot een grenswijziging tus schen Hongarij en Roemenië, een herzie ning dus van het verdrag van Trianon, te komen. Het is te verwachten, dat Italië zijn diplomatieken invloed zal oefenen op Roemenië, teneinde dit land tot grootere inschikkelijkheid te bewegen.Doch ander zijds zal Rome er niet licht toe overgaan, Roemenië te d w i n g e n tot herziening van zijn standpunt, daar elke verzwak king van Roemenië op dit oogenblik al leen maar den Sovjets ten goede zou ko men. De verliezen, die tot dusver door Duitschland in den oorlog tegen de geal lieerden geleden zijn, zijn nooit officieel bekend gemaakt. Slechts over de eerste periode tot 17 Oct. werden door de legerleiding indertijd de cijfers gepubliceerd. Toen waren in totaal 196 personen gedood, 356 gewond en 114 vermist. De eenige verliezen ter zee, die offi cieel zijn toegegeven, zijn de „Graf Spee", drie onderzeeërs, die volgens de communiqué's als verloren moeten wor den beschouwd, daar zij veel te laat wa ren en twee onderzeeërs, die onlangs tot zinken zijn gebracht. Bovendien is nog een kustboot op een mijn geloopen. De andere verliezen, die volgens de geallieerden aan de Duitsche zeemacht zijn toegebracht, werden of ontkend of volkomen genegeerd. Volgens de Duitsche legerleiding gin gen in den geheelen oorlog nog slechts 29 Duitsche vliegtuigen verloren, waar onder 3 tijdens de Poolsche campagne. Volgens neutrale waarnemers echter hebben de Duitschers alleen in Polen veel grooter verliezen geleden. Volkomen onverwacht voor het groo te publiek zijn er eenige ingrijpende wij zigingen gekomen in het Britsche ka binet. De minister van Oorlog, Hore Beiisha, is afgetreden en wordt opgevolgd door den minister van Handel, Oliver Stan ley, die op zijn beurt vervangen wordt door Sir Andrew Rae Duncan, een be kend industrieel. Voorts is de minister van Voorlich ting, Lord MacMillan, die allesbehalve populair was, heengegaan, en opgevolgd Binnenland. Dr H. Colijn naar Rome. Distributie van bruine boonen. Voorloopig geen distributie van benzine. Buitenland. Salla door de Finnen bezet. De Russen bereiden nieuw offensief voor. Belangrijke Italiaansch-Hongaarsche be sprekingen. Nieuwe Minister van Oorlog in Enge land. Het nieuwe Belgische kabinet. door Sir John Reith, den vroegeren lei der der B.B.C. Uit een briefwisseling tusschen Cham berlain en Hore Beiisha blijkt, dat het de bedoeling van den premier was, bij een beperkte reorganisatie van het kabinet Beiisha en Stanley van departement te laten ruilen, zoodat Beiisha minister van Handel zou worden. Deze portefeuille heeft hij echter geweigerd. Zooals uit de briefwisseling verder valt af te leiden, zijn er tusschen den mi nister en den premier geen politieke meeningsverschillen geweest, zoodat wordt vermoed, dat de minister en de le gerleiders het niet volkomen met elkaar eens waren. Hore Belisha's energieke methoden en hervormingen aan het ministerie van Oorlog, aldus de Telegraaf, hadden hem reeds lang voor het uitbreken van den oorlog in conflict gebracht met de con servatieve legerleiders, die hem nooit hadden vergeven, dat hij de oude gene raals vervangen had door jonge officie ren, zonder op de ranglijst te letten. DUIKBOOT VALT ZWEEDSCH KUST VAARTUIG AAN. Het Zweedsche kustvaartuig „Fenris", groot 484 ton, is aangevallen door een onbekende duikboot in het smalste ge deelte van de Botnische Golf. Het vaar tuig vloog in brand. De bemanning is gered. DE VERLIEZEN VAN DE ZWEED SCHE KOOPVAARDIJVLOOT. In de eerste vier maanden van den oorlog heeft Zweden 21 koopvaardij schepen, met een gezamenlijken inhoud van 27.000 ton, verloren. Hierbij kwa men 70 menschen om het leven. In December werden de grootste ver liezen genoteerd, n.l. 11 schepen. Boven dien werden twee schepen door het Duitsche Prijzenhof in beslag genomen. Deze verliezen worden echter meer dan gecompenseerd door nieuw gebouwde schepen. SCHENDING BELGISCHE NEUTRA- LITET DOOR DUITSCHE VLIEGTUIGEN. De Belgische ambassadeur te Berlijn heeft opdracht gekregen bij de Duitsche regeering krachtig te protesteeren tegen het feit, dat gisteren Duitsche vliegtui gen boven Belgisch grondgebied hebben gevlogen. Pierlot is er reeds in geslaagd een nieuwe drie partijen-regeeiing te vor men. Het kabinet is als volgt samenge steld Pierlot (Katholiek)minister-presi dent en minister zonder portefeuille; Sap (katholiek)economische zaken en bevoorrading Delfosse (katholiek): verkeerswezen; De Vleeschauwer (katholiek)kolo niën; d'Aspremont-Lynden (katholiek) landbouw; Spaak (socialist)buitenlandsche za ken; Soudan (socialist)openbaar onder wijs; Balthazar (socialist)arbeid en werk verschaffing; Matagne (socialist)openbare wer ken; Janson (liberaal): justitie; Jaspar (liberaal)volksgezondheid Van der Poorten (liberaal)binnen landsche zaken; Gutt (niet-parlementair)financiën; Generaal Denis (niet-parlementair) landsverdediging De volgende ministers van de vorige regeering maken geen deel meer uit van

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1940 | | pagina 1