Nog geen nieuw Russisch offensief. Prinselijk Paar op de schaats. Dagblad voor de Provincie Zeeland Vermijd knagende rugpijn EERSTE BLAD, Belangrijkste Nieuws. e s. en en Verpachtingen VRIJDAG 5 JANUARI 1940 54e JAARGANG - No. 80 Staaltjes van Finsche dapperheid en tactiek Bijzonderheden over de overwinning van Suomussalmi. - Het Duitsche standpunt Nieuwe druk op de neutralen? - Naar een Duitsch-Russisch militair bondgenootschap De houding van Italië - Het Balkan-probleem Groote slag in het voorjaar verwacht. Finnen op Sovjet-gebied door gedrongen? De Finsche luchtaanval op Oesel. staaltjes van finsche moed en tactiek. Nog eens de overwinning bij Suomussalmi. Hulp voor Finland via Scandinavië? Nieuwe Duitsche druk op de neu tralen. Lidmaatschap van den Volkenbond een onneutrale daad. eenige uren tusschen het publiek op de loosdrechtsche plassen. Hitier confereerde met leidende persoonlijkheden. Italië deelt Duitsche zienswijze De Balkan steeds meer brandpunt der belangensfeer. balkanstaten plegen overleg aar de verschansing, ze het hoofd van den tien. Men was reeds in het water rondom de booten. den. 12.45 Ber. AIMP, AVRO-Amusementsor- 0 Voor de vrouw. 2.10 am. 3.00 Modepraatje, kest. 4.00 Gram, met orkest. 5.00 Voor de RA-orkest. 5.50 Gram orkest. 6.35 Artistieke m. 7.00 Cyclus „Het 1 der SDAP." 7,43 7.35 Voor de jeugd :ht. 8.30 Cyclus „De ïedendaagsche kunst. .20 VARA-Harmonie- RA-Schaaktweekamp. orgel. 10.20 Declama- 10.40 Avondwijding 11.10 VARA-Schaak- Jazzmuz. (gram.), spel. I. 301.5 M. Algemeen gd door de KRO. 8.05 —9.15 en 10.00 Ische causerie. 12.00 1.45 Ber. ANP., gram. pel's strjjkensemble. 2.00 Orgelconcert en 1.15 KRO-orkest. 4.00 ette. 6.00 Gram. 6.15 solist. 7.00 Ber. 7.15 7.35 Gram. 8.00 (clamatie. 8.30 KRO- en Rococo-octet. 9.15 '•45 Gram. 10.00 Paul msemble. 10.30 Ber. Gram. boedel, Willeboordse. eubelen, De Groot en Bouwland, v. Wer- Inboedel, Jonkers, erp. Bouw- en Wei- lofstede „De Kouse", ERICHT. morgenavond en middenmatige 's nachts plaatselijk ig tot helder of licht kke tot matige Oos- lichte vorst tot tem- sspunt, half bewolkt neerslag van betee- ijke wind. mmiddag 3 u.: liddag 3 u.: 763. or fietsers* 1 Januari 1940 M. Vr. Totaal 1232 1192 2424 761 780 1541 362 349 711 546 515 1061 640 591 1231 656 6-2 13C8 436 384 820 988 933 1921 985 884 1869 Uitgave: N. V. Uitgevers - Maatschappij Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw" Bureaux Lange Vorststrnnt 7 0, Goes postrekening 44455 Telefoon 2438 Jjkantoor Middelburg: Fa. Bockhandel j J, F A N O Y, Lange Burg 40. Telefoon 28 Abonnementsprijs f2.60 per kwartaal Weekabonnementen voor Middelburg Goes en Ylissingen f 0.20 Losse nummers 5 cent Directeur - Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA Advertentie'» 30 cent per regel Intfc/'jui!"?! aacdcJccHmgv?? 61) cphï i??f r?#?! Kleine Auvcrtcntiun itlnsdags cu Vrljilngs f 0.75 bij vooriiitbelnlliig Advertentiën onder letter of motto 10 cent extra Bij contract belangrijke korting De militaire autoriteiten bevestigen, dat de Finnen op vier verschillende plaat sen op Russisch grondgebied zijn door gedrongen. De Finnen hebben gisternacht den Rus sen een zeer onaangename verrassing bezorgd, meldt U. P. Zij hebben n.l. elec- trische schijnwerpers in het veld ge bracht, waardoor zjj plotseling de Rus sische bewegingen, welke ten doel heb ben in den flank van de Finsche strijd krachten te komen door over het ijs van de bevroren meren te trekken, in het volle licht zetten. Onmiddellijk openden ze vervolgens het vuur op de verraste Russische co lonnes. In vele gevallen werd het ijs door de granaten versplinterd, zoodat tal van sovjet-manschappen in het ij'skoude wa ter vielen. Een ander voorbeeld van de vindingrijk heid der Finnen is het gebruik, dat zij maken van de veroverde Russische tanks Met slechts weinig moeite hebben zij hiervan kleine vestingen gemaakt. De tanks worden ten deele in den grond ge graven en de Russen worden nu dikwerf bestookt door de kanonnen en zware mi trailleurs uit hun eigen tanks en dikwijls ook met hun eigen munitie. De Russen nemen nu blijkbaar wraak door gebruik te maken van explosieve kogels in geweren en machinegeweren, hetgeen bij' internationale conventie is verboden. Gisteren werd Hongö twee maal ge bombardeerd. Tusschen de 40 en 50 brandbommen werden geworpen. Er werd slechts lichte schade aangericht. OOK een italiaansch vrijwilliger. Finsche bommenwerpers, met een Italiaansch Savoiavliegtuig, bestuurd door een Italiaanschen vrijwilliger aan het hoofd, hebben het Estlandsche eiland Oesel gebombardeerd, welk eiland, naar men geloofd, door de Russen wordt ge bruikt als basis voor de vliegtuigen, die tegen de Finsche Westkust opereeren. De aanvallende vliegtuigen vlogen op geringe hoogte over Oesel, waar een aan tal branden ontstonden. Later keerden mj, nog lager vliegend, terug, en bestook ten de Russen, die de branden trachtten te blusschen, met machinegeweer. De Finnen werden door het luchtafweerge schut onder vuur genomen, doch zij kon den zonder verliezen thuis komen, Finsche vliegtuigen zijn ook opgetre den nabij' Moermansk, waar zij, naar ge meld wordt, een groote petroleumopslag- piaats hebben vernield. De spoorwegen, spoorwegknooppunten, en goederenopslagplaatsen achter de ussische linies zjjn eveneens gebombar deerd. Terwijl in officieele kringen ontkend dat de berichten, volgens welke ,mn<rn de Russische luchtbases op S1 gebombardeerd zouden hebben, be- ."ferinske Aftenavis" uit Finland, Dn™ j een Oesel, doch ook het eiland Djl ,,70y de Finnen is gebombardeerd, vanr, j bericht ook, dat er geruchten twen 1 de .Moermansk-spoorlijn op dp iriv j.en *s ofgesneden, waardoor schiov ?ng van Leningrad met het schiereiland Kola verbroken zou zijn. Hierdoor zou in de steden Moermansk en Kirovsk met 5Q 00Q inwoners voedsel_ heerschen. fortffipffSt6re,n. was een kleine Finsche Russisrho8fge^ door drie Sovjet- der contrale e n die alle uitgangen on slechts baden. De Finnen bezaten dig verast,66 anti"tankkanonnen en spoe- ter onde>-<=e+nen -nog drie Russische tanks ondersteuning van de eerste en om te trachten de fortificatie meester te worden. De veldtelefoon der Finnen was afgesnedeneen soldaat zag kans om uit de sterkte te komen en de draden te her stellen, waarop de bevelvoerende officier der Finsche artillerie zoo nauwkeurige j aanwijzingen wist te geven, dat vjjf der I Russische tanks vernield werden. De zesde werd onschadelijk gemaakt dooi een soldaat uit de fortificatie met be hulp van een handgranaat. Op een ander punt van de landengte slaagden Finsche soldaten erin een ach ter de Russische linies rustend rood de tachement te verrassen. Zij vernietigden een deel van het detachement en vonden op den Russischen bevelvoerenden offi cier het plan voor een aanval, die den volgenden morgen zou hebben moeten worden ingezet. Zij konden de Finsche artillerie waarschuwen, die bij hun na dering de Russische tanks vernielde wel ke den aanval van den volgenden dag hadden moeten steunen. Uit de mededeelingen van de Russische gevangenen blijkt, dat de overwinning van de Finnen bij Suomussalmi den Rus sen groote verliezen heeft gekost. De Sovjetcommissaris van een regi ment, die gevangen is genomen, heeft verklaard, dat de Russen ter sterkte van een divisie, dus 17.000 man, over de grens waren gekomen in het gebied, dat zeer bergachtig is en waar veel moerassen liggen, welke nooit dichtvriezen. De di visie rukte in twee groepen op aan beide zijden van het 40 km lange Kiantameer, dat parallel aan de grens loopt. Suomus salmi ligt aan het einde van het meer. Toen de plaats door de Russen was ge nomen, begonnen de Finnen in den rug van de Russen de ravitailleeringskolon- nes aan te vallen en vervolgens sneden zij den weg naar het Noorden af. De Russen werden ingesloten en de Finnen rukten voet voor voet op, waardoor de geheele divisie werd vernietigd. Volgens de Finnen was deze divisie goed uitge rust en in militaire kringen wordt de overwinning van Suomussalmi be schouwd als een treffend voorbeeld van een geslaagde patrouille-actie. SCHRIKKELIJK EINDE VAN EEN ROODE DIVISIE. De groote nederlaag der Russen valt moeilijk te begrijpen voor hen, die de terreingesteldheid noch de klimatologi sche condities kennen, meldt Un. Press. De bosschen zijn daar vrijwel nog on toegankelijk; beren maken ze gevaarlijk, de sneeuw li'gt er twee voet diep en de schaarsche wegen loopen dood op meren. Hier en daar staat een enkele boerderij, maar dorpen vindt m'en er niet. Op dit terrein moesten de Russen te rugtrekken, terwijl de wegen in beslag werden genomen door honderden vracht auto's en andere vervoermiddelen, waar onder zic'h geen enkele slede 'bevond, tot dat hun de genadeslag werd toegebracht door de „ski-artillerie". De Russen werden het slachtoffer van hun eigen materiaal. Dit materiaal was uitstekend, maar iD een streek als deze 'moet het enkel en alleen als een last worden beschouwd. Ik zou hier geen tanks en geen artil lerie willen gebruiken, zelfs als ik daar over beschikte, zoo zei een Finsche offi cier. Trekkende over dit slagveld, aldus de correspondent, zag ik honderden wagens, waa-rvan de paarden dood in het tuig hingen; dozijnen vrachtauto's, twee tanks, drie bewap'ende wagens. Het meest waardevolle materiaal, zoo als geweren en kanonnen, was reeds ver voerd. Rechts en links van den weg lagen de lijken der gesneuvelde Russen in greppels en half met sneeuw bedekt en door de koude bevroren. Het was een tafereel van schrik en verwoesting. Ik kwam langs wagens, beladen met allerlei oorlogsmateriaal: zadels, ransels geweren; drie Russische auto's met gloed- Opstaan 's nachts, rheumatlsche pijnen, verlies van energie, gezwollen voeten, blazen onder de oogen, spit, pijn in de beenen. Zorg. dat de afvoerkanalen goed werken. Alg vloeibare efveletoffen onvoldoende uit het lichaam verwijderd worden, hoooen «uurgiften «Ion os. dia uw gezondheid benadeeien. Vermijd kwade kansen. Oe zuurglften moetin uit het gestel verwijderd worden. Haal nog heden een flaeon Poster's Rugpijn Nieren Pillen, het middel dat epeoleal op de betreffende organen werkt. Duizenden meneohen, die een dergelijke vertohUn* telen leden, getuigen, dat hun goada baat geschonken werd door POSTER'S RUGPIJN NIEREN PILLEN Olt modern, wecenichtppelllk middel li ver. krligbur In drie verptkklngen i I-, f I.7S en 13e» nieuw afweergeschut, drie anti-tankka- nonnen, zware en lichte mitrailleurs, twee tan'ks. Een Finsch officier, dien ik op 't slag veld ontmoette, zeide mij, dat de Russen blijkbaar geen idee hadden van 'de con dities, waaronder zij moesten vechten. Kanonnen en tanks aldus deze offi cier zijn hier van weinig waarde. Onze ski-patrouilles bijvoorbeeld zijn alleen ge wapend met hun lichte automatische ge weren, bijlen en lucifers om vuren te kunnen stoken in de bosschen. Dagenlang lieten de Finnen de Russen optrekken en terwijl dit geschiedde wer den zij door de in het wit gekleefde pa trouilles in de wouden achtervolgd. Op één dag werd een tank, die aan het hoofd reed, door een Finsche mijn vernietigd, waardoor de geheele macht werd opge houden. De Russen vuurden in het wilde weg in de bosschen, maar het vuur werd niet beantwoord. Men kon nog eenige kilo meters oprukken, maar toen nam een af- deeling Finsche mitrailleurs de divisie onder vuur. De skipatrouilles hadden de verbin dingen afgesneden. Het gebrek aan le vensmiddelen deed zich hoe langer hoe meer gevoelen en ook de hevige koude maakte slachtoffers. 'Omstreeks 26 December besloten de Russen hun stellingen op te geven en terug te trekken, toen zij plotseling, tegen het vallen van de duisternis 'door de Fin nen werden aangevallen. Honderden mi trailleurs bestookten de Russische macht en zij, die niet werden gedood, vluchtten in paniek in de bosschen. Niet langer dan een uur duurde deze slag. De Russen waren gevlucht en had den al hun materiaal op den weg ach tergelaten. HET DUITSCHE STANDPUNT. De Berl'ijnsche correspondent van het „Hamburger Fremdernblatt" trekt de con clusie, dat het streven van de Westelijke mogendheden naar een uitbreiding van het Europeesche conflict tot de Scandi navische statengroep in zijn beslissend stadium is getreden. Een directe hulpverleening der Wes telijke mogendheden zonder deelneming der Scandinavische landen is om mili taire en aardijkskundige redenen niet mogelijk. Daardoor maakt de geheele kwestie den indruk, dat het er den Wes telijken mogendheden om te doen is, in de Scandinavische landen een basis voor ondernemingen, minder tegen Sovjet- Rusland dan tegen het groot-Duitsohe rij'k te krijgen. In de Finsche kwestie zien de Westelijke mogendheden nieuwe moge lijkheden voor de verwezenlijking van hun voornemens om 'het Duitsche volk op de knieën te dwingen. De inrichting van E'ngelsche vloot- steunpunten in Noorwegen en Zweden zou een duidelijke schending zijn van de neutraliteit van genoemde landen. Daarmede is ook het Duitsche stand punt aangegeven. Duitschland heeft de gebeurtenissen in Finland van den aanvang af beschouwd ais een kwestie, die betier' niet had kun nen worden gestelld, maar die, nu zij eenmaal gesteld is, moot worden geregeld door de rechtstreeks betrokken statiën. Gesproken wordt over een nota, die door de rijksregeering gericht zou zijn tot de Zweedsche regeering en die be paalde dreigementen zou hebben behelsd. Een dergelijke nota is nooit verzonden. In de Duitsche pers en in de officieuze publiciteitsorganen kan men wederom talrijke ernstige waarschuwin en aan het adres van neutrale landen lezen. Deze Gistermiddag om ongeveer twee uur verschenen bjj het „Piashuis" te Loos- drecht, met klein gevolg op het jjs, H.H.K.K.H.H. Prinses Juliana en Prins Bernhard. De Prinses was gekleed in bruin lede ren jasje en hoed en de Prins was in ka piteinsuniform. Nadat de schaatsen waren aangebon den, begaven zij zich onder het zeer tal rijke publiek. Zij reden te zamen en ook wel afzonderlijk. De Prins en de Prinses hebben eenige uren op het ijs doorge bracht. Het schitterende weer had zeer veel schaatsenrijders en ijszeilers op de bevroren plassen bijeen gebracht. landen mogen bedenken, zoo heet het, dat 'hun toestand zeer ernstig zou kunnen worden, indien zij zich rechtstreeks, on der den invloed der propaganda 'hetzij door hun lidmaatschap van 'den Volken bond, lieten verleiden om de oorlogspoli tiek van Engeland te ondersteunen, voor al nu die politiek er op uit is het oor logsterrein te vergrooten. Te Berlijn wordt vastgesteld, dat het lidmaatschap van den Volkenbond niet meer met ware neutraliteit te vorosnigen is De neutralen, zoo betoogt men, hebben steeds redevoeringen 'en stemmingen ge duld, die niet anders dan uittartingen voor het Duitsche Rijk waren. Wat heb ben zij' na 'het uitbreken van den oorlog gedaan om Engeland en Frankrijk te Ge- nève rekenschap te vragen van hun te gen het volkenrecht indruischende blok- kademaatregelen? De diplomatieke medewerker van de Börseuzeitung schrijft: „Wie zich op het gebied van de blok kade en passief medewerken aan oorlogs maatregelen tegen Duitschland reeds zoo veel heeft lat'en welgevallen en ondanks dat alles ook als neutrale, deel blijft uit maken van dit nu zuiver Engelsch-Fran- sehe instituut, die moet weten, dat dit, of hij wil of niet, in complicite met een van de oorlogvoerende partijen is." Dezer dagen moet Hitier een langdurig onderhoud gehad hebben met de leidende persoonlijkheden in Duitschland. Volgens de „Basler Nachrichten" schijnt het zeker, dat de kwestie der Duitsch-Russische betrekkingen hij' deze gedachtenwisseling een voorname rol 'heeft gespeeld, in het bijzonder de ver zoeken om hulp, welke Rusland tot Duitschland heeft gericht in verband met de steeds toenemende moeilijkheden, waarop het roode leger in Finland stuit. Officieel blijft mén tegenspreken, dat de Sovjet-Unie dergelijke verzoeken heeft gedaan, doch de openbare meening spreekt er steeds over. In Finsche politieke kringen gelooft men, dat de Finsche kwestie in de naaste toekomst den grondslag zou kunnen vor men van samenwerking tusschen de Sovjet-Unie en Dhitsc'hland in Noord- Oost-Europa. Men heeft den indruk, dat Duitsch land thans gebruik wil maken van het feit, dat de Sovjets in Finland moeilijk heden ondervinden, om hun een militair bondgenootschap op te dringen, dat Sta lin tot dusver steeds geweigerd heeft te feiekenieni Er gaan geruchten dat de Russische 'volkscommissaris voor buitenlandsc'he zaken, Molofof, zich nog deze maand naar Berlijn zou begeven. Een en ander izou verband houden met de mogelijkheid van een militair verbond tusschen Duitschland' en Sovjet-Rusland. In de tegenwoordige omstandigheden schijnt het, aldus Havas, weinig waar schijnlijk, dat voor het einde van den winter een Duitsch ex'peditieleger op het Finsche front izal verschijnen en nie mand kan zeggen in welke militaire situatie Duitschland zich in het 'begin van 'd:e lente zal bevinden. Wanneer Duitschland met zijn lucht macht Rusland te hulp zou komen, zou dit ongetwijfeld zeer gevaarlijk voor Fin land zijn, maar zeker niet van doorslag gevende beteekenis. Dit nummer bestaat uit 2 bladen. Binnenland. Het grensincident bij Venlo. Nog steeds geen nadere inlichtingen. Vliegtuig bij' Waalhaven neergestort. De Statendam wordt opgelegd. Gemeente-ontvanger van Velsen'gearres teerd. Buitenland. Bijzonderheden olver de Finsc'he overwin ning bij Suomussalmi. Van Finsche dapperheid en taktiek. Nieuwe Duitsche 'druk op de neutralen. Een Duitsch-Russisch militair bondge nootschap? Het Balkan-vraagstuk. Engeland vordert schepen. De Amerikaansche begrooting. Wat de vcrdeeling van de invloeds sferen tusschen Rusland en Duitschland in Noord-Europa betreft, weet niemand 'het ware, maar er gaan geruchten te Moskou, en trouwens ook elders, over een landkaart, die niemand nog schijnt ge zien te hebben. De ijzermijnen van Zwe den, welke van vitaal belang' zijn voor de zware industrie van Duitschland, zouden zich op deze kaart bevinden in de in vloedssfeer van de Sovjets. SYMPATHIE VOOR FINLAND, MAAR... De Italiaansche bladen wijzen er met grooten nadruk op, dat men te Londen en Parijs hulp wil verleenen aan Fin land, niet omdat de Finnen tegen het communisme strijden, maar omdat men Rusland, en door Rusland vooral Duitsch land, wil treffen. Londen en Parijs trachten dus volgens de Italiaansche pers den FinschRussi schen oorlog te betrekken hij hun eigen conflict en van de Manner'heimlinie een voorpost te maken van de Maginot-linie. Met besliste afkeuring berichten de bladen over het geheimzinnige Fransch- Brifsche plan in Klein-Azië en over het expeditieleger dat generaal Weygand in Syrië zou hebben gevormd. Een actie der geallieerden in den Kau- kasus en in het gebied van de Zwarte Zee zou het prestige van Frankrijk en Engeland in het 'Oostelijk hekken der Middellandsche Zee en in de Mohamme- daansche wereld allicht ten goede komen, terwijl zelfs niet uitgesloten zou zijn, dat op den duur de Fransch-Britsche belan gen in dit gebied nog zouden toenemen, iets wat Italië, waar het immers om de Middellandsche Zee gaat, zeker ongaarne zou zijn. D'e Italiaansche 'houding ten aanzien van Rusland schijnt zic'h intusschen, al dus het Vaderland, te ontwikkelen in de richting ivan een steeds verdergaande verkoeling. De Hongaarsche minister Csaky is naar Italië vertrokken. Havas meldt, dat in zekere kringen te Rome het gerucht de ronde doet, dat de a.s. reis van Graaf Csaky zou kunnen samenvallen met een onderhoud van Göring of een andere hooge Duitsche persoonlijkheid met graaf Ciano en den Hongaarschen minister van buitenland- sche zaken. Men meent te weten, dat de onder handelingen over een Russisch-Bul- gaarsch handelsverdrag haar einde na deren. Van Bulgaarsche zijde rekent men er op uit de Sowjet-Unie eenige belang rijke grondstoffen te kunnen betrekken, terwijl de Sowjet-Unie van plan is voor namelijk landbouwproducten uit Bulga rije in te voeren. De Roemeensche minister van Buiten- landsche Zaken Gafencu zou de Balkan entente, waarvan hij voorzitter is, tegen 8 Februari te Belgrado bijeengeroepen hebben. United Press meldt, dat Molotov, de Russische volkscommissaris voor buiten- landsche zaken een dezer dagen een con ferentie heeft gehad met den Bulgaar- schen minister van financiën Bojilov, die thans als leider van de Bulgaarsche handelsmissie te Moskou optreedt. Uit Istanboel verneemt U. P., dat de Japansche diplomaten sinds de her-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1940 | | pagina 1