le Finnen handhaven zich op alle fronten. Dagblad voor de Provincie Zeeland Prinses Jnliana rijdt schaatsen op de plassen te Loosdrecht. EERSTE BLAD. Belangrijkste Nieuws. DONDERDAG 4 JAN. 1940 54e JAARGANG No. 79 Groote slag te Salla op komst? Duitschers torpedeeren schepen van neutralen. - Het gevecht met de Von Spee - De Balkan problemen en het Russische,gevaar - Berlijn vreest uitbreiding van den oorlog. Na de roode nederlaag in Noord-Finland. Duitsch verzet tegen hulp aan Finland? Als Berlijn Rusland niet intoomt, zou breuk met Rome komen. Duitsche duikbooten torpedeeren schepen van neutralen. Schout-bij-nacht Harwood vertelt van gevecht met „Graf Spee". Uitgave: N. V. Uitgevers - Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw" Bureaux Lange Vorststrant 7 0, floc* Postrekening 44455 Telefoon 2438 bijkantoor Middelburg: Fa. Bockhandel j, J. F A N O Y, Lange Burg 40. Telefoon 28 Directeur - Hoofdredacteur: R, ZUIDEMA Abonnementsprijs f2.6(1 per kwartaal Weekabonnementen voor Middelburg Goes en Vlissingcn f 0.20 Losse nummers 5 cent Advertenlii'n 30 cent per regel Inge^eüdeü :::e:!cicc!i:!gc!! coiit per rsge! Kleine Advcrleimen Dinsdags en Vrijdags f 0.75 bij vooruitbetaling Advertentiën onder letter of motto 10 cent extra Bij contract belangrijke korting Het Finsche leger in den Noordelijken sector is er in geslaagd, opnieuw een front te vormen van Jeniskoski aan de Noorsche grens tot de tondras en moe raswouden aan de Oostgrens. Andere zeer belangrijke Finsche eenheden heb ben geheel den grooten weg van Rova- niemi naar Petsamo bezet. Terwijl op de Karelische landengte de „bataljons des hemels" geljjk de Fin nen de sneeuwstormen dankbaar noe men het voorgenomen offensief van den onfortuinljjken Sovjet-generaal Stern in de kiem gesmoord hebben, blij ken sneeuw en koude aan het front tus- schen Ladoga-meer en Noordelijke IJs zee geen beletsel te zijn voor gevechts handelingen. De correspondent van „Ekstr^bladet" aan het front van Salla bericht, dat de gevechten en het levendige artillerie vuur, ondanks den hevigen sneeuwval voortduren. De Russische nederlaag bij Kiantijaervi heeft echter een zekeren stilstand gebracht in de gevechten in midden-Finland. De Russische strijdkrachten uit Suo- mosalmi trekken in wanorde naar de grens terug. De Finnen vallen telkens kleine groepen van deze vluchtelingen in de bosschen aan. Sommigen hebben getracht schuil plaatsen in de sneeuw te graven, om te gen de koude beschut te zijn, doch hier mee bereiken zij niet veel en tal van Russen komen ellendig om het leven. Na een maand van verwoede gevech ten kan men zeggen, dat de Finsche troepen op de landengte van Karelië zich overal gehandhaafd hebben. Men schat dat alleen in dezen sector van de Karelische landengte de Russen ongeveer duizend tanks in het veld heb ben gebracht. Het Sovjet-opperbevel heeft reeds verscheidene malen versche troepen in den strijd geworpen, doch de aanvallers werden steeds met groote verliezen te ruggeworpen. In het bijzonder in den trijd tegen de gemotoriseerde en ge pantserde strijdkrachten is de Finsche aktiek uitstekend gebleken. De Finnen achten het dan ook hoogst aarschijnlijk, dat zij in de toekomst et succes tegenstand zullen kunnen lijven bieden, zelfs als de vijand zonder ophouden aanvalt en zelfs als de Russen door een hevig artillerievuur worden ge steund. In het uiterste Noorden zijn, na de Russische soldaten, thans ook de Russi sche wolven over de grens gekomen, welke zich in grooten getale op het schiereiland Kola moeten bevinden en nu aan het Petsamo-front de sporen der weggetrokken bevolking volgen en naar het Westen trekken. Ter zee heeft de kustartillerie, die naar men weet voor Finland van groote beteekenis is, de sovjet-marine op eerbiedigen afstand van de kusten gehouden. In de Finsche golf begint het ijs zich thans vast te zetten en de sovjet marine ziet zich derhalve in haar vrij heid van optreden beperkt. Telegrammen uit Stockholm en Ko penhagen stemmen daarin overeen, dat te Salla, aan de Oostgrens van Finland, een groote slag op komst is. Het roode leger zou wanhopige pogingen onderne men, door de Finsche linies te breken, doch tot dusver zonder resultaat. Officieele personen te Helsinki zouden verklaard hebben: „Hier zullen de Rus sen een nieuw Suomussalmi vinden." De omroeper van radio-Roma heeft een telegram uit Stockholm weergege ven, volgens hetwelk het Kremlin bevel zou gegeven hebben, manschappen noch materieel te sparen bij de poging om de Finnen te vernietigen. Reuter's bijzondere correspondent verneemt uit gezaghebbende bron, dat sedert het begin der vijandelijkheden minstens 400 Russische tanks door de Finnen zijn buitgemaakt en minstens 150 vliegtuigen neergehaald. Gisteren werd Hangoe gebombardeerd. De aangerichte schade is echter gering. Op Helsinki werd gisteren geen enkele luchtaanval ondernomen. De Finnen hebben een luchtaanval on dernomen op de voornaamste Noorde lijke Russische basis Liinahamari, welke plaats de haven van Petsamo is. RUSSISCHE TROEPENTREIN VER ONGELUKT? De Finsche kranten publiceeren een bericht uit Riga, volgens hetwelk op den spoorweg naar Moermansk een Russi sche troepentrein verongelukt is. Een groot aantal soldaten zou daarbij om het leven gekomen zijn. In Leningrad gelooft men, aldus het bericht, dat het ongeluk is veroorzaakt door sabotage of door het opbreken van de rails door Finsche Skipatrouilles. De Belgische minister dr H. de Man is Dinsdagavond te Den Haag aangekomen voor een bezoek aan ons land ter bestu deering der organisatie van O. en O. De minister op weg naar de Belgische legatie. „«ld ln Finland werden groote hoeveelheden Russisch materiaal door troepen buitgemaakt. Een Russisch transport, dat den Finschen landsverdedigers in handen viel. ONGEREGELDHEDEN IN RUSLAND? Radio-Roma verspreidde gisteravond een bericht uit Tallin, waarin melding wordt gemaakt van ernstige ongeregeld heden in Leningrad, die veroorzaakt zijn door een voedseltekort, na de verzen ding van voorraden naar de Russische troepen bij de Finsche grens. De omroeper deelde mede, dat ook uit Moskou berichten zijn ontvangen over soortgelijke ongeregeldheden. FINNEN KUNNEN RUSSISCH OOR LOGSMATERIAAL NIET GEBRUIKEN Het door de Finnen veroverde Rus sische oorlogsmateriaal blijkt, volgens van bevoegde zijde ontvangen inlichtin gen, practisch onbruikbaar te zijn. Van de tanks wordt in het geheel geen ge bruik gemaakt, omdat de Finnen ze niet noodig hebben en het terrein niet ge schikt is voor het gebruik er van. Bo vendien verkeeren de motoren vaak in een slechten toestand. Repareeren is veelal niet mogelijk. Van de kanonnen kan gemiddeld een derde gedeelte nog dienst doen. Het anti-tankgeschut en de geweren verkeeren door het slechte on derhoud, het gebruik van explosieve ko gels, sneeuw en vocht vaak eveneens in slechte conditie. Ook de vliegtuigen kunnen geen dienst doen. Wel kunnen soms onderdeelen worden gebruikt. FRANKRIJKS HULP AAN FINLAND. Minister-president Daladier heeft ver klaard, dat Frankrijk, in het kader van het Volkenbondspact en in de normen, door Genève beoogd, zich zal kwijten van zijn plicht tot hulpverleening aan het aangevallen Finland. De Fransche regeering heeft in de mate van het mogelijke haar plicht ge daan en is bovendien bereid, te handelen in samenwerking met andere mogendhe den al of niet leden van den Volken bond die willen handelen in overeen stemming met de aanbeveling van Ge nève. De steeds sterker wordende aandrang in Engeland en Frankrijk om Finland materieele hulp te verleenen en de aan wijzingen, dat dit ook inderdaad gebeu ren zal, hebben de vraag doen rijzen: hoe zal Duitschland hierop reageeren? Zal dit land zijn tot dusver herhaalde malen uitgesproken standpunt, dat het „gedesinteresseerd" is bij het Finsch- Russische conflict, laten varen en zijn houding ten gunste van de Sovjet-Unie wijzigen? Zal het met name er genoegen mee nemen, dat de Scandinavische lan den materieel, en eventueel troepen, naar Finland doorlaten? Geruchten willen op deze vragen ant woord geven. Duitschland zou besloten hebben zijn houding ten gunste van het bevriende Rusland te wijzigen en het zou de Zweedsche regeering reeds een nota hebben doen toekomen, dat het zijn welwillende neutraliteit t.o.v. Zweden laat varen, indien dit land materiaal van de geallieerden doorlaat. De Telegraaf meldt echter, dat in de Rijkshoofdstad, zoowel in Berlijnsche als Zweedsche kringen, van zulk een nota niets bekend is. Tevens is gebleken dat het 0 f f i c i- e el e Duitsche standpunt onveranderd is. Duitschland wenscht afzijdig te blij ven. Augusto Rosso, de Italiaansche am bassadeur te Moskou, is naar Italië ver trokken. ANDERHALF UUR VERMAAKTE ZIJ ZICH MET DE IJSSPORT. Gistermiddag is H. K. H. Prinses Ju liana geheel onverwacht in Loosdrecht aangekomen, waar zij gedurende ander half uur op de schaats heeft gereden. Omstreeks drie uur verscheen, door slechts weinigen opgemerkt, een groote hofauto aan de grens van Loosdrecht. De auto reed het parkeerterrein van „Het Piashuis" onder Oud-Loosdrecht op, waarna de drie inzittenden uit den wagen stapten. Het bleken de Prinses en twee hofda mes te zijn. Men begaf zich naar de baan der Loosdrechtsche IJsclub, waar Prin ses Juliana voor zich en haar gevolg toegangskaarten kocht. Zonder dat iemand de Prinses behulpzaam was bond zij haar Friesche schaatsen onder, om vervolgens met forsche slagen over het ijs te rijden. Als een loopend vuurtje ging het wel dra door het dorp dat Prinses Juliana zich op de Loosdrechtsche plassen be vond, hetgeen velen naar het ijs lokte. De Prinses, die gekleed was in een rood fluweel mantelpak, gegarneerd met grijs bont en een mutsje van dezelf de stof droeg, keek van tjjd tot tijd met belangstelling naar wedstrijden voor de jeugd, welke op de Loosdrechtsche Ijs baan werden gehouden. Na anderhalf uur verliet de vorstelijke bezoekster met haar gevolg de ijsbanen en keerde zij naar Paleis Soestdijk terug. Zooals men weet, heeft hij op aanspo ren van zijn regeering verlof genomen, omdat de regeering van de Sovjet-unie ongeveer een maand geleden den am bassadeur van de Sovjet-unie te Rome, Gorelkin, naar Moskou heeft geroepen. Naar verluidt, is den Duitschen ge zant, in Boekarest medegedeeld, dat, in dien Rusland met zijn militaire voorbe reidingen aan de Roemeensche en Hon- gaarsche grens doorgaat, Italië officieel zal intervenieeren met al zijn vermogen. Italiaansche kringen in Boekarest ver klaren, dat er vroeg of laat een breuk tusschen Duitschland en Italië zal ko men, indien Berlijn Moskou niet in zeer strenge termen zal laten weten, dat Rus land af moet blijven van den Balkan en de Donaulanden. Het 2575 ton metende Zweedsche schip „Svarton", dat in 1906 gebouwd is, is in de nabijheid van de Noordkust van Schotland door een Duitsche duikboot tot zinken gebracht. Van de bemanning worden 20 koppen vermist. 11 overlevenden zijn door een reddingsboot opgepikt. Naar Havas uit New York meldt, heeft de Mackay-radio aldaar een S. O. S. bericht opgevangen van het Zweedsche schip „Kiruna" (5400 ton), dat mede deelde, langzaam te zinken, tengevolge van een aanval door een Duitsche duik boot op 500 mijl ten Noorden van de Azoren. Behalve het Estlandsche s.s. „Mina", waarvan men sedert 11 Dec. niets meer Dit nummer bestaat uit '2 bladen. Binnenland. Het miltvuurgevaar voor onzen veestapel. Duurtebijslag aan kleine grondgebruikers. Het ijs en de scheepvaart. Prinses Juliana op de schaats. Buitenland. Boodschap van president Roosevelt. De Finnen handhaven zich op alle fron ten. Groote slag te Salla op komst? Neutrale schepen getorpedeerd. Het gevecht met de Von Spee. Duitsche pers vreest uitbreiding van den oorlog. D.D.D. zuivert de poriën, doet de jeuk bedaren, ver- frlscht en sterkt de huid weefsels. Flacons 75 et* f. 1.50 en l 2.50. heeft gehoord, is ook van het Estland sche s.s. „Agu" sinds 3 Dec. niets meer j vernomen. Men vreest, dat het 1575 ton metende schip, dat in 1885 is gebouwd, en een bemanning van 18 koppen aan boord j had, op de Noordzee op een mijn geloo- pen is. Naar het Zweedsche ministerie van Marine mededeelt, heeft Zweden in Dec. 11 schepen (in totaal 17.424 ton) ver loren door mijnen, torpedo's of andere oorzaken, samenhangende met den oor log. In officieele kringen te Berlijn, aldus U. P., heeft men verklaard, dat er twee Duitsche onderzeeërs door Britsche duik- bootvallen tot zinken zijn gebracht. Deze „vallen" bestonden uit gewapen de koopvaardijschepen of visschersboo- ten. Sinds het begin van den oorlog is dit de eerste keer, dat men officieel het verlies van onderzeeërs toegeeft. CAMOUFLAGE VAN DUITSCHE GOEDEREN. Reuter verneemt in welingelichte krin gen, dat steeds meer bewijzen aanwezig zijn, dat sommige firma's in neutrale landen zich leenen tot pogingen om goe deren van Duitsche herkomst als neu trale goederen te camoufleeren. De noodige stappen worden gedaan om het vervoer van dergelijke goederen te stuiten. Toen de Engelsche kruiser „Ajax" gis teren in de haven van Montevideo het anker uitwierp, werd zij door een enorme menschenmenigte met gejuich begroet. Onder enthousiast gejuich reden de matrozen van de „Ajax" in autobussen door de voornaamste straten van Mon tevideo. Op de Plaza de la Independen- cia werden de wagens een kwartier lang opgehouden door een juichende menigte. De jaarlijksche bijeenkomst van Ambtenaren bij de P.T.T. werd te Den Haag ook bijgewoond door de ministers van Justitie en Binnenlandsche Zaken, prof. mr P. S. Gerbrandy en H. van Boeyen.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1940 | | pagina 1