Nog te weinig bruine boenen voor distributie. Openbare Verkoopinp en Verpachtinaen De zwerftochten van Kees. Gemengd Nieuws Een slecht jaar voor onzen tuinbouw. Politieberichten. MAATREGELEN OM INLEVERING TE BESPOEDIGEN. Ter aanvulling van een gisteren ge plaatst bericht dient het volgende: Naar aanleiding van de van verschil lende zgden gestelde vraag, wanneer rnet de distributie van bruine boonen en ca- pucijners zal worden begonnen, betreurt de minister van Economische Zaken te moeten mededeelen, dat de voorraden van deze artikelen nog niet voldoende zyn om tot distributie te kunnen over gaan. Men bedenke, aldus de minister, dat in normale tijden deze boonen eerst ge leidelijk, naarmate de boeren gereed zijn met dorschen, aan de markt komen. Bij de distributie echter moet op een be paald oogenblik de geheele voor den consument beschikbaar gestelde hoe veelheid aanwezig zijn en bij de winke liers gereed liggen. Om een half pond per persoon te kunnen distribueeren is reeds een minimumvoorraad noodig van 2.100.000 kg, welke hoeveelheid in de practijk nog belangrijk grooter moet zijn, omdat aan de winkeliers niet afge past geleverd kan worden wat zij denken voor de klanten noodig te hebben. Een marge van plm. 50 pet. moet zeker aan wezig zjjn om te voldoen aan den rede lijken eisch, dat, wanneer met de distri butie wordt begonnen, het artikel ook inderdaad allerwegen bij de detaillisten verkrijgbaar is. Ondanks het feit, dat reeds eenigen tijd tot een aanzienlijke verhooging van de prijzen der bruine boonen, witte boo nen en capucijners is overgegaan, zijn deze producten nog niet in voldoende mate bij de provinciale voedselconimis- sarissen geleverd. Ten deele is dit toe te schrijven aan den natten herfst en aan het feit, dat vele landarbeiders door de mobilisatie aan hun werk sijn onttrok ken, waardoor het dorschen later dan anders geschiedde. Vermoedelijk zijn er ook onder de landbouwers, die voorra den hebben vastgehouden in de hoop op uoogere prijzen. Inderdaad zijn die soms behaald in den illegalen handel. Het spreekt van zelf, dat de laatste handelwijze, welke getuigt van een volkomen gebrek aan gemeenschapszin, niet genoeg afgekeurd kan worden. De minister heeft dan ook besloten enkele maatregelen te treffen, waardoor hij de inlevering van boonen en capucijners hoopt te bevorderen en daardoor het instellen van de distributie te bespoedigen. Zooals bekend mag worden veronder steld, is het afleveren en vervoeren on der meer van bruine boonen, witte boo nen, grauwe erwten en capucijners er- boden. Tot dusverre is van deze ver bodsbepaling evenwel ontheffing ver leend voor zoover het betreft de afleve ring aan uiteindelijke verbruikers. Deze ontheffing is nu ingetrokken. Elke ver koop van de genoemde producten, ook aan het publiek, is herhalve verboden. Den telers wordt daarom nogmaals ten sterkste aangeraden tot inlevering bij de provinciale voedselcommissarissen over te gaan. Dit te meer omdat de con trole op de vermelde verbodsbepalingen zeer zal worden verscherpt. Mocht blij ken, dat desondanks de genoemde pro ducten nog niet in voldoende mate wor den ingeleverd, zoo zullen verder gaande maatregelen genomen worden. Het ligt namelijk in het voornemen van den minister, om, indien onverhoopt nog niet tot voldoende inlevering zal worden overgegaan, de totstandkoming van een Koninklijk Besluit te bevorde ren, waarbij het voorhanden en in voor raad hebben van bruine boonen, witte boonen, grauwe erwten en capucijners in ongedorschten toestand met ingang van 22 Januari 1940 zal zijn verboden. Het gevolg van deze bepaling zal dan zyn, dat elke teler verplicht is de door hem geoogste hoeveelheden bruine boonen, witte boonen, grauwe erwten en capucij ners te dorschen, indien hij zich althans niet wil blootstellen aan inbeslagneming i van de in ongedorschten toestand aanwe- i zige partijen. De minister vertrouwt, dat hij vooral van de landbouwende bevolking zooveel medewerking zal ondervinden, dat ook zonder het treffen van nog verdergaan de maatregelen binnenkort voldoende boonen aanwezig zullen zijn, om het Ne- derlandsche volk van dit zoozeer be geerde voedsel te kunnen voorzien. TWEEDE K.L.M.-VLUCHT NAAR ZUID-AFRIKA. Reijnoudt te gunnen, zonder de genoem de voorwaarde. De voorzitter deelde mede, dat de le vering van kolen voor het jaar 1940 bij loting is toegewezen aan C. Moens. Naar aanleiding hiervan merkte de heer Eikenhout op, dat ingevolge een bepa ling van de kolenconventie een leveran cier die gedurende een vol jaar kolen heeft geleverd, ook in de toekomst kolen mag leveren, met uitsluiting van andere leveranciers. Besloten werd daarop zoo noodig niet langer dan een half jaar door één leverancier te laten leveren. Naar aanleiding van een ingezonden stuk van het raadslid de Goffau in de „Middelb. Courant" van 11 Dec. j.l. merkte de heer van Eenennaam op, dat hy het zeer afkeurenswaardig vond dat een raadslid, dat alle gelegenheid tot de bat heeft gehad, in de krant leugens ten beste geeft. Hij was van meening dat in dat stuk de geheele raad aangevallen werd en vergeleek dhr de Goffau met een wolf in schaapskleeren. Ten slotte stelde hij een motie van afkeuring voor. De heer de Goffau zeide dat de heer van Eenennaam niet zijn zorgen op God werpt doch op een vereeniging en noem de hem in dit verband een communist, die spot met den Bijbel. De heer van Eenennaam vroeg te be wijzen dat hij spot met den Bijbel en was overigons van meening, dat de heer Goffau alle perken te buiten gaat en dat met hem geen debat mogelijk is. De heer Eikenhout is het met den heer van Eenennaam eens en vindt het schrij ven in de krant laag en bezijden de waarheid. Gratis briefomslagen. Door de K.L.M. worden voor hen, die met de nieuwe vlucht naar Zuid-Afrika, welke op 15 dezer van Napels uit aan vangt, correspondentie wen- schen mede te geven, brief omslagen beschikbaar gesteld, welke, zooals reeds is mede gedeeld, op aanvraag gratis worden toegezonden. Deze omslagen zijn thans, ten hoogste ten getale van 1 voor de heenreis en 1 voor de tergreis per aanvrager, eveneens verkrijgbaar gesteld aan de loketten in de hoofd postkantoren te Amsterdam, 's-Gravenhage, Rotterdam en Utrecht, alsmede aan de in de \Wu:)itkamers van die kan toren aanwezige kiosken voor verkoop van de kinderpost zegels. 371. Kees zei dit aan Sir Ralph, doch deze kon zich niet herinneren, den man ooit gezien te hebben. Eenige uren later zag Kees dat de man door den hofmeester een radiotelegram kreeg aangeboden. Hy las het door, en verdween daarop ijlings in zijn hut. 372. Kees, nieuwsgierig als hij was, wilde er het zijne van weten, en knoopte een praatje met den hofmeester aan. Deze kon echter weinig betreffende den passagier medodeolen. De motie van afkeuring werd verwor pen met de stemmen van dhrn van Eenennaam en Eikenhout voor en die van Verlare, Polderdijk en Klompe tegen. DE BROEDERMOORD TE JAARSVELD. Omtrent het drama te Jaarsveld meldt het ,,U. D." nog het volgende: Het was wei bekend, dat de verhou ding tusschen de broers den O. niet al te best was. Er bestond een jarenoude veete. Op Oudejaarsavond was in het huis van A. den O. een familiefeestje, waar bij ook de schoonvader van A. den O. aanwezig was. Omstreeks één uur kwam ook de jongere broer opdagen, hoewel die ver van zijn oudsten broer weg woont en hem sinds jaren niet meer kennen wil. Het bleek dat hij onder in vloed van sterken drank was. Toen hij hoorde, dat A. den O. op dat oogenblik niet binnen was, schijnt hij gezegd te hebben, dat dit dan een mooie gelegen heid was om wraak te nemen. Hij drong de woning binnen en ging met een mes in handen naar de slaapkamer, waar de kinderen lagen. Voor hij hier echter iets kon uitrichten, had de schoonvader van den bewoner van het huis hem reeds beetgepakt. De oude man wist den woes- teling de kamer uit te krijgen, hoewel hijzelf daarbij een snijwonde aan het hoofd opliep. I Op dat oogenblik kwam de oudere broer weer thuis. Hij gelastte zijn broer onmiddellijk heen te gaan, maar deze weigerde. Er ontstond een woordenwis seling die eindigde toen de oudere broer naar de schuur ging en daar een geweer haalde. Een derde broer, die met het heele ge val niets te maken had, was intusschen ook naar buiten gekomen en had zelfs al een paar buren geroepen, met de be doeling een verzoening tot stand te bren gen. Maar de ruzie nam een andere wen ding en op een gegeven oogenblik loste A. den O. een schot hagel op zijn broer, dat dezen in de keel trof. Het slacht offer moet vrjjwel op slag dood geweest zijn. De dader is daarop, zelf naar Lopik gegaan om geneeskundige hulp te halen en heeft zich daarna bjj de politie aan gemeld. Het slachtoffer laat een vrouw en een kind na. Ook A. de O. is gehuwd en va der van drie kinderen. Drjjvende bok gekap seisd. Eén doode, twee ge wonden. Nabij den Zeeburgerdijk te Amsterdam is gistermiddag een zeer ernstig ongeluk gebeurd. Voor het aan brengen van een ijzeren damwand wor den hier onderdeelen door een drijven- den bok van de schepen, waarmede zij worden aangevoerd, op den wal overge laden. De bok Sperwer" genaamd is gister middag, vermoedelijk doordat de last te zwaar was, voorover gevallen. Een arbeider, die op den wal werk zaam was, werd gedood, twee anderen werden gewond. Militaire auto geslipt. Een zwaar- en een licht gewonde. Te Brammen is een mili taire auto met drie inzittenden geslipt en in volle vaart tegen een boom terecht gekomen. Een luitenant kreeg verwondingen in het gezicht, terwij de dienstplichtige B. uit Doetinchem ernstig gewond naar het militaire hospitaal te Zutfen is overge bracht. De bestuurder van de auto Een mijnontploffing heeft in Huisduinen groote verwoestingen aangericht. Vrij wel geen woning bleef gespaard. Eenige der gehavende gebouwen. kwam met den schrik vrij. Twee boerderijen afge brand. Blusschen onmoge- 1 ij k. Gistermiddag is door onbekende oorzaak brand ontstaan in het groote pand te Escharen (N.B.), waarin geves tigd waren het café, de bakkerij en het landbouwbedrijf van den heer L. van Raay. Het vuur greep met groote snel heid om zich heen en had, daar alle slooten en brandputten bevroren waren, vrij spel. Het duurde dan ook niet lang, of het geheele complex stond in lichter laaie. Ook de boerderij van den heer J. Peters vatte vlam. De vlammen tast ten hier woonhuis, stallen en schuren aan. Het mocht met groote moeite ge lukken het vee te redden. Van den inboe del en den landbouwinventaris, waaron der kostbare machines en groote voor raden, kon echter zoo goed als niets worden gered. De schade wordt geraamd op onge veer f 25.000. Deze wordt slechts gedeel telijk door verzekering gedekt. Passagier laat trein vertrekken. De Engelsche spoor wegautoriteiten hebben een waarschu wing tot het publiek gericht om geen groen of rood papier te gebruiken voor het afschermen van zaklantaarns. Het is n.l. voorgekomen, dat een passagier onbewust met een groen licht heen en weer zwaaide, waarop de trein zich in beweging zette. Daarom wordt het pu bliek in overweging gegeven liever wit of geel papier te gebruiken. (Un. Press.) ALLEEN DE ZUID-HOLLANDSCHE VEILINGEN HADDEN EEN VERLIES VAN CIRCA ƒ5 MILLIOEN. Vorst, dreiging van Coloradokevers en de oorlog brachten druk op druk. „Het Vaderland" noemt 1939 een ramp jaar voor onzen tuinbouw. Millioenen gingen verloren in de aaneenschakeling van tegenslagen, die 1939 gebracht heeft. Alleen reeds de Westlandsche veilingen verloren f 2 millioen van hun omzet, een vermindering, welke zuiver verlies is, omdat de productie gelijk bleef en de pro ductiekosten zelfs niet onbelangrijk ste gen. De inzet van het jaar was al zoo slecht als men maar kon vreezen: de strenge vorstperiode vernietigde de voorjaars cultures volkomen en al wat de tuinders in de eerste maanden van het jaar had den kunnen aanvoeren, moest ten koste van groote bedragen vervangen worden. Reeds in Mei werd de volgende slag aangekondigd: Engeland en Duitschland troffen vérstrekkende maatregelen tegen onzen tuinbouw-export uit vrees voor be smetting van Coloradokevers. Vooral de export van bloemkool, bospeen, sla en aardappelen leed onder de verbodsbepa lingen, die, naar thans wel gebleken is, sterk overdreven waren: in den zomer van 1939 heeft men van de Colorado kevers weinig meer gehoord. De internationale spanning miste zijn invloed op onzen handel niet: In Juli be reikte onze export een dieptepunt, dat in 15 jaren niet geconstateerd was. De ex port naar Engeland liep in die maand met 40 pet. terug, vergeleken bij Juli 1938. September bracht den genadeslag; de oorlog brak uit en da laatste hoop van de Westlandsche tuinders, de druiven-ex port, ging te loor. Alle invoer van Neder- landsche groenten en fruit in Engeland werd, op onbeteekenende uitzonderingen na, verboden. Ook Duitschland moest zijn aankoopen beperkt houden en de Belgen maakten reeds lang een dankbaar ge bruik van het voor onzen tuinbouw zoo ongunstige handelsverdrag; er zijn maanden geweest, dat onze export naar dat land, vergeleken bij het vorig jaar, precies werd gehalveerd. De uitgebroken oorlog leidt vanzelf tot een vergelijking met het jaar 1914. Ook toen bleef in den aanvang veel onver kocht, maar zoodra vast stond, dat de oorlog onze grenzen voorbij ging, her stelde de handel zich en van dat oogen blik af houdt iedere overeenkomst met rifcxi toestand van heden op. Het buitenland, wel verre van onze producten af te wijzen, kocht groote hoe veelheden aardappelen en groenten op de p rij "en stegen enorm en zelfs de schut bladen van bloemkool gingen voor goed geld over de grenzen. Er zal wel veel moeten veranderen, voor een dergelijke toestand nu ook maar benaderd kan worden. Uit een bijgevoegd staatje blijkt ver der, dat het totale verlies van de Zuid- Hollandsche veilingen kan geraamd wor den op f 5 millioen. Jan. 9 Middelburg, Meubelen, De Groot en Hondius. 10 Heinkenszand, Bouwland, v. Wer- kum. 11 Wolfaartsdijk, Inboedel, Jonkers. Gevonden voorwerpen. In de maand December 1939 zjn aan het bureau van politie te Goes onder staande voorwerpen als gevonden aan gegeven en zijn aldaar nadere inlichtin gen betreffende deze voorwerpen t.e be komen Negen handschoenen, een sjaal, een half guldenstuk, een parapluie, een za- deldekje, een heerenhoed, een oorbelle tje, drie portemonnaie's met inhoud, twee duimstokken, vier rijwielbelasting- merken, een autoband, een achterlicht van een rijwiel, een haarkam, een poes, een kinderwantje, een gouden zegelring, vijf paar handschoenen, een boterham zakje, een nikkelen armband, een jas, een koperen gewicht, twee zakken meel of veevoeder, een kindertaschje met in houd, twee ceintuurs, een oorknopje, een zilveren kettinkje, een bus snijboonen, vier vulpenhouders, een muts, een dop van een vulpenhouder, een bankbiljet van f 10, een lederen vest, een paar wan ten, een paar schaatsen, een bril, een dop van een radiateur, een sleutel van een melkbus, een portefeuille met in houd, 50 postzegels, een gebloemde kant van een boerinnenmuts, een pijp, een vulpotlood, twee boodschaptasschen een koperen onderdeel van een kraan, en een gulden. De Inspecteur van Politie, Reneman. Goes, 1 Jan. 1C40. Gevonden voorwerpen te Middelburg. Te bevragen aan het bureau van poli tie des Dinsdags, Donderdags en Zater dags van 68 uur n.m.: belastingmerk in étui, rijwielkettingslot, oud horloge, bruine 'bandschoen, glacé heerenhandschoen, heerenpolshorloge. Bij vinders: vulpen, merk Capitol, Franks, Houttuinen 16; lederen motor broek, C. Maljaars, Veere, Zanddijk P 57; wollen handschoen, S. Joose, Se- geersweg 60; twee gekartelde ringen, W, van Sluijs, 'Lange Giststraat 10; kinder- handschoen, C. P. Snijders, Goesche Ko renmarkt 16; belastingmerk, H. Jacob- son, Lange Delft 123; witte kat, K. Kik, Penning'hoek 12; 'bruine dameshand- schoen, J. Dunnes, Turfkaai 35; paar jongen.sebandschoenian, P, Drinkers, Noordweg 84; portemonnaie met f 0.74'L, J. Heijnsdijk, St. Janstraat 40; kinder handschoen, de Jager, Sogeerssin ui r,0; polshorloge, J. K. van de Koorde, Noord weg D 168, St. Laurens; zilveren arm bandje, S. Sc'heele, Niouwo Vliasingschu weg E 08; Kinderhnndsehoon, C. Keul se, Korte Geere 40'; zilveren armband, 1 Bosschaart, Lange Viele 74: paar motor- handscho'oren, .T. Snoep, Verwerijstraat 21; bruin kinderhandschoentje, J. van Leeuwen, Bellinkstraat 23; belastin onerk in étui, J. Kcsteloo, Lange Vieie 21; paar sportkousen, W. Boone, Lambrecht tra t 13; paar groene dameshandschoenen, J. de Visser, Winterstraat 13; geldstuk, C. J. Reijnhoudt, Xoordweg 39; rood kin dertaschje, T. Zeeveld, Koningstraat regenmuts, J. Boone, Bellinkstraat 43 haridbeschermer, A. 0. de Poorte, 't Zand D 227, Koudckorke; zelfbindcr .1. Meijer, Xoordsingel 10; huissleutel, J. v. Oosten, Veersche weg 22; dameshand scho'3E, T. Aarnoutso, Achtersingel 67; 'heerenhandschoen met astrakan, L. Poer- stam. er, St. Janstraat 16; papiertje met f 0.7'5, J. Jansen, Segeersweg 1; zwarte astrakan handschoen, II. C. Goppejans, Korte Noordstraat 39: dameshandschoen, L. LTenderikse, Korte Giststraat 8; pol- horloge, Pouwer, Jac. Catsstraat 13; 'blauwe alpinomuts, J. Romp. Veersche- sin,rel 246: regenkapje, D. Wets de Svvart, Branderijmolongang 4. Indien bij een der vinders voorworpen worden afgehaald, geve men 'hiervan zoo spoedig mogelijk kennis ten bureele van politie. TELEGRAFISCH WEERBERICHT. Verwachting tot morgenavond: In het Zuid-Oosten aanvankelijk nog matige vorst, overigens lichte vorst tot om het vriespunt, betrokken tot zwaar bewolkt, plaatselijke eenige neerslag doch niet van beteekenis, zwakke tot matige veranderlijke wind. Stand van hedenmiddag 3 u Stand van gistermiddag 3 u.770. Licht op voor fietsers- Donderdag 4 u. 28 min. EINDE VAN DE VORST? Volgens het overzicht van het Kon. Ned. Meteor. Instituut te De Bilt van den weertoestand van Dinsdagavond neemt het gebied van hoogen luchtdruk over onze omgeving voortdurend in be teekenis af. Aan de Noordzijde wordt het aangetast door de depressie over Scandinavië, welke in Denemarken sneeuwstormen en temperatuurstijging veroorzaakt. Aan de Zuidzijde wordt het afgebroken door de depressie over Span je en Portugal, welke langzaam tn Noordoostelijke richting in Frankrijk doordringt. Tengevolge van deze luchtdrukverdee- ling komt een einde aan den toevoer van koude luchtmassa naar onze omgeving.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1940 | | pagina 6