DE ZEEDW Qyitsche invloed in Ned.-Indie? GRIEPWEER! Een verwaarloosd Landgoed )Un xn Akkertje tweede blad VICKS HOESTBONBONS FEUILLETON Uit de Provincie MIDDELBURG. WALCHEREN. Distributiekaarten voor militairen. door AMY LE FEUVRE. 31) VAN WOENSDAG 3 JAN. 1940. Nr. 78. Het „Nieuws van den Dag", een In- j disch orgaan, dat onder zijn tegenwoor- dige hoofdredactie geen zweem van vrees voor het nationaal-socialisme aan den dag le&t" doch wel voorzichtigheid en waakzaamheid aanprijst, w(jdt een be- langwekkende beschouwing aan het ont- breken van een verbod voor Indische ambtenaren om lid te zijn van de N.S.B. ,Er is ergens in Nederlandsch-Indië —"aldus o.a. „Het Nieuws" een Ne- derlandsch haven-arts, die geen dag voorbij laat gaan om van zyn haat tegen het eigen land en van zijn voorkeur voor het Duitsche bewind te getuigen. Hij staat in voortdurende verbinding met zijn Duitsche vrienden en zijn biblio theek is gevuld met binnengesmokkelde nat.-soc. propagandalectuur. Hij is een machtig man in zyn omgeving en maakt van die macht een zeer duidelijk ge bruik. Degenen, die hem dagelijks hoo- ren, vragen zich verbaasd af waarom de regeering zulk een landverrader in spé nog langer in haar dienst duldt." Maar het blad vertelt nog meer. „Er gens in de Buitengewesten is een Duit- scher hoofdinspecteur van politie. Hjj ontvangt door middel van het Duitsche consulaat maandelijks pensioen als oud- onderofficier van het Duitsche leger. Zijn zoon is in Duitschland werkzaam. Genaturaliseerd is deze hoofdinspecteur niet. Hij beweert, dat Nederlandsch-In dië er veel beter voor zou staan, indien het Duitsch bezit was. Op grond van de veronderstelling, dat in Indië alles mag behalve zich keeren tegen het Duit sche nationaal-socilalisme laat h(j zjjn vrouw een consequente nazi-propa- ganda voeren. Niemand maakt me wat, zegt hij. „Het gouvernement moet me in dienst houden, uit vrees voor représail les van de Duitsche regeering". „Op weer een andere plaats is een Duit- scher belast met de functie van ambte naar van Oostaziatische zaken. Een landgenoot van hem moet de regeering van advies dienen over Japansche za ken, De detachementscommandant van de veldpolitie te Tjilitan Besar, waaron der het militaire vliegveld ressorteert, is een Duitscher. De directeur van de Landsdrukkerij, waar vele geheime docu menten van de regeering worden ge drukt, is een Duitscher. Het hoofd van de politieschool in Soekaboemi, waar de politie-ambtenaren worden opgeleid, is een Duitscher. En vrijwel al die heele of halve Duit- schers zijn lid van de N.S.D.A.P., dan wel van haar Nederlandsche zuster-or- ganisatie". „De Vr ij h e i d" merkt hierbij op Wij zullen geen oogenblik ontkennen, dat Duitschers voortreffelijke politie mannen kunnen zijn. Wijlen prof. Neyt- zell de Wilde, geenszins een nationaal- socialist, heeft ons indertijd medege deeld, dat hij, na den oorlog, in Insulin- de terdege profijt heeft weten te trek ken van Duitsche hulpkrachten op dit gebied. Maar dan moeten de heeren zich buiten de politiek houden en zeker niet Duitschland boven Nederland stellen. A fortiori geldt dit voor Nederlanders. Mocht het anders zijn, dan onver biddelijk eruit! Vermoedelijk zal men bij de Indische begrooting wel meer over deze zaak hooren. Help Uw keel infectie voorkomen met de beproefde geneeskracht van HOOFDSTUK X. Steenen en kalk. Eindelijk kwam er leven en beweging in het dorp. Metselaars en timmerlieden Waren overal druk aan het werk, en het leek wel, alsof meneer Hunter op alle Plaatsen tegelijk was, om toezicht te houden, bevelen uit te deelen, aan te moedigen of te dreigen. ..Dat is eerst een man", zeiden de dor pelingen, en Vivian keek toe en was ver baasd over zijn energie, Er waren een Paar onwillige bewoners die weigerden, °m hun oude huisje te verlaten; er waren anderen die vergoeding vroe ds 700r de verhuizing. Er werd Visua-ad maar weinig dankbaar st J meesten gevonden. Ze taad- n allen wat aan te merken. ivian vatte moed en hield hier en ar een praatje met de oudjes. Ze nam OFFICIEELE BEKENDMAKINGEN. In de vergadering van den gemeente raad van 20 December waren ingekomen adressen van de Administraties van het Dagblad voor Noord-Brabant en Zeeland en van „De Zeeuw" inzake het opnemen der officieele bekendmakingen. Sedert jaren worden de z.g. officieele bekend makingen geplaatst in de Prov. Zeeuw- sche Middelburgsche Courant. Voor deze plaatsing aldus B. en W. is destijds een speciale overeenkomst gesloten, die bjj besluit van 4 Oct. j.l. nog geheel op nieuw werd vastgesteld in verband met het overgaan van dit blad in andere han den. Toen in Sept. j.l. verschillende distri butie-maatregelen werden afgekondigd, werd aanvankelijk de wenschelijkheid gevoeld om aan deze verschillende maat regelen een zoo ruim mogelijke bekend heid te geven, waartoe mondeling met de Administratie van „De Zeeuw" werd overeen gekomen, dat deze crisis-publi caties zouden worden geplaatst tegen een speciaal tarief. Eenige dagen later verzocht ook de Administratie van het „Dagblad voor Noord-Brabant en Zee land" deze publicaties te mogen ontvan gen. Nadat B. en W. aanvankelijk hadden gemeend, op dit aanbod niet te moeten ingaan, hebben zij na een herhaalde aan drang alsnog besloten dit verzoek in te willigen. Eenigen tijd daarna echter ves tigde de Administratie van de Prov. Middelburgsche Courant de aandacht op de met haar gesloten overeenkomst, waarbij zij opmerkte, dat indien B. en W. op den ingeslagen weg meenden te moeten voortgaan z\j ook verplicht zou zijn ten opzicht van deze publicaties van de overeenkomst af te wjjken en een bepaalden regelprijs te berekenen. Onge veer te gelijkertijd bereikte B. en W. een verzoek van de N. V. Drukkerij en Uitg.- Mjj'. „De Arbeiderspers" te Amsterdam, welke eveneens aanbood de betreffende bekendmakingen tegen een speciaal ta rief te publiceeren. Na overweging van een en ander heb ben B. en W. met het oog op de juiste naleving van de overeenkomst en de fi- nanciëele consequenties besloten het ver strekken van publicaties aan de beide, thans adresseerende dagbladen te staken en die in de Prov. Zeeuwsche Middelburg sche Courant voort te zetten volgens de in de overeenkomst gestelde regelen. Waar eenmaal een dergelijke overeen komst ls gesloten en nog zeer onlangs vernieuwd, meenen B. en W. niet anders te mogen handelen, te meer nog, waar het verstrekken der publicaties aan de beide adresseerende bladen niet onbe langrijke financiëele offers zou eischen en bovendien bezwaarlijk zouden kunnen worden geweigerd ook in andere in deze gemeente gelezen dagbladen de betref fende bekendmakingen te plaatsen. Op grond van een en ander stellen B. en W. den Raad voor afwijzend op de verzoe ken te beschikken. VERORDENING VOORWAARDEN AANSLUITING ENZ. ELECTRICITEIT. Reeds meermalen werden in de raads vergaderingen opmerkingen gemaakt over het installeeren door den Dienst der Bedrijven van de z.g. metercombinaties bij' electriciteitsverbruikers. B. en W. stellen voor de „Verordening regelende de voorwaarden voor aanslui ting aan en levering van Electriciteit" te wijzigen, zoodat de directie de plaats bepaalt, waar de meter wordt opgesteld en de hiervoor benoodigde_ruimte vast stelt. Bij nieuwe installaties dient voor deze opstelling gebruik te worden ge maakt van gecombineerde meter-, aan sluit- en verdeelborden. Deze z.g. meter combinaties worden door de directie op gesteld en aan den aanvrager wordt, via diens installateur, een door B. en W. vast te stellen bijdrage in de kosten hier van in rekening gebracht. By door verbruikers zelf verlangde wij zigingen of vernieuwingen van de be staande installatie wordt, indien het aan wezige motorbord niet meer kan worden opgesteld, den verbruiker een zelfde bjj- j drage als bij nieuwe installaties in reke ning gebracht. Indien in een be staande installatie door de directie toe passing van metercombinaties noodzake- lijk wordt geacht, komen de kosten voor de plaatsing hiervan, behoudens breek- en timmerwerk, voor rekening van het electriciteitsbedrjjf. De capaciteit van den meter wordt door de directie bepaald. Bjj aanneming van dit voorstel ligt het niet in de bedoeling om alle „oude" in stallaties te doen vervangen, doch om plaatsing der metercombinaties te beper ken tot a. nieuwe installaties. b. die gevallen, waar tengevolge van wijziging der installatie door den ver bruiker het aanwezige meterbord geen dienst meer kan doen. c. die gevallen waar het aanwezige meterbord van dien aard is, dat naar de meening van de directie vernieuwing noodzakelijk wordt geacht. A. P. H. van den Dolder. t Op 51-jarigen leeftijd is te Heerlen plotseling overleden de heer A. P. H. van den Dolder, die, na in 1910 alhier als in specteur van politie tweede klasse werd aangesteld, en na ook te Nijmegen die functie te hebben bekleed^ in 1914 als inspecteur eerste klasse hier terug keer de. De overledene maakte in die functie hier de ook voor zjjn beroep moeilijke ja ren van deh vorigen wereldoorlog mee en had zich ook buiten 't politiecorps ver schillende vrienden verworven. In 1920 volgde zyn benoeming tot hoofdinspec teur van politie te Heerlen, in welke functie hij tot zijn dood toe is gebleven, terwijl hij tevens waarnemend commissa ris was. Tijdens een dienst in de R.-K. Kerk is de heer v. d. Dolder door een be roerte getroffen. Westkapelle. Loop der bevolking over de maand December. Ingekomen: geene. Vertrokken: Piëta. Slobber, zonder beroep naar Middelburg; Adra. Huis man, dienstbode, naar Vlissingen. N. en St. Joosland. Gemeente raad. Vrydag vergaderde de Raad. Voorzitter weth. E. Verlare. Afwezig de heer van Strien. De voorzitter deelde mede dat op de advertentie voor oproeping van een on- derwijzereg voor de Bewaarschool slechts één sollicitante met bevoegdheid voor het fröbelonderwijs heeft gereflec teerd, welke inmiddels elders is be noemd. De overige sollicitanten bezitten deze bevoegdheid niet, zoodat B. en W. voorstellen een tijdelijke onderwijzeres te benoemen en te trachten later alsnog een gediplomeerde onderwijzeres te krij gen. Mej. D. Schipper te Wolphaartsdijk werd daarna tot tijdelijk onderwijzeres der bewaarschool benoemd met 5 stem men en 1 blanco. Wethouder Polderdijk deelde nog me de, dat B, en W. voor de moeilijkheid stonden een nieuwe oproeping te plaat sen en de school zoolang te sluiten of een tijdelijke kracht te benoemen. Indien de onderwijzeres goed bevalt is de Raad bevoegd haar vast aan te stellen. Hij stelde tevens voor in haar instructie te bepalen dat geen Godsdienstonderwijs gegeven mag worden, omdat het een openbare school betreft, die moet open staan voor alle gezindten. Hij had geen bezwaar tegen bidden en danken, zooals dit ook op de openbare school gebeurt. Aldus besloten. Besloten werd vrijstelling te vragen Ter hoogte van Madeira werd de „Oranje" door een Fransch eskader aangehouden en met vlagsignalen gepraaid. Daar de zon tegen was, merkte men deze signalen niet direct op, waarop een waarschuwingsschot voor den boeg werd ge lost. Hierop draaide de „Oranje" bij. De „oplossing" van het incident was uiterst vriendschappelijk, doch vormde nog dagenlang het onderwerp van gesprek. De passagiers van de „Oranje" vol belangstelling voor den Fransehen oorlogsbodem. de kleine kinderen op schoot en stuurde soep aan de zieken, maar tot nog toe werden haar weldaden met wantrouwen de blikken gade geslagen. Dit Yorkshire volkje was nog niet bereid, om haar een plaats in hun hart te geven. Sommigen stuurden trotsch haar ga ven terug, anderen beklaagden zich, dat zij den een boven den ander trok. Zij leed onder hun kwalijk verborgen vijandig heid; en toen een vrouw haar doodsbe daard vertelde, dat haar Tom gehoord had, dat zij al die verstoring van hun vreedzame dorp te danken hadden aan een bericht in de Londensche kranten over den schandelijken toestand, waarin hun woningen zich bevonden, begon Vi vian vurig te wenschen, dat zij er nooit mee begonnen was. Ze zei dit met gloeiende wangen op zekeren morgen tegen meneer Hunter, toen hij bij haar aan was gekomen, om een en ander te overleggen. „U moet het zich maar niet aantrek ken, dat ze u verkeerd begrijpen," zei hij. „U zal hen op den duur wel winnen, Waarom begint u niet een soort van krans voor de moeders, waar ze haar naaiwerk kunnen meebrengen en u wat vertelt of voorleest? Er werd de laatste jaren niets voor haar gedaan. Zou juf frouw De Burgh u er niet bij kunnen helpen? Zij schijnen erg op haar ge steld te zijn." „Ja," zei Vivian verdrietig. „Ik denk, als juffrouw De Burgh dit alles deed en niet ik, zij het dan beter zouden begrij pen. De De Burghs hebben altijd een hart gehad voor hun onderhoorigende Carmichaels ik denk, dat zij iemand van den naam Carmichael altijd zullen haten, meneer Hunter." „O, neen, dat zullen ze zeker niet." Zijn stem klonk bruusk, maar hij had den treurigen blik in Vivians oogen gezien en wilde haar troosten. „Bij het bouwen van die huizen leeren zij u niet kennen. Probeert u het eens met een middagje voor vrouwen en meis jes. De menschen hebben iets meer noo- dig dan mooie huisjes, willen ze het le ven doorkomen." Vivian keek hem aandachtig aan, en de woorden van haar moeder kwamen haar weer voor den geest: „Zoo de Heer het huis niet bouwt, tevergeefs arbeiden deszelfs bouwlieden daaraan." „Ik dacht, dat het opbouwen van het dorp wonderen zou doen." „Dat zal het ook uit het oogpunt van gezondheid bekeken, en als we daarna goed drinkwater kunnen krijgen, zal u alles hebben gedaan, wat in uw vermo gen was, voor hun lichamelijk welzijn." „Maar u denkt dus, dat er nog iets meer gedaan moet worden?" Vivian vond, dat die rentmeester van haar, haar altijd weer opnieuw ver- rastte. „Wel, mevrouw Carmichael, ik heb al heel wat gezien van de wereld; en in Amerika werken wij schouder aan schouder. Ik ben er niet voor, om alle standen weg te cijferen, maar ik geloof in de twee groote geboden. U wilt vriendschappelijk met het volk hier om gaan, maar dan moet u niet denken, dat het voldoende is, om hun nieuwe huisjes te geven. Zij zijn menschelijke wezens net als u. Tracht te beseffen, dat zij net als u in staat zijn, om lief te hebben en te lijden, en probeer hen lief te hebben en met hen te lijden. U zal daar geduld voor moeten hebben en uw tijd er aan geven. Vergeef mij, dat ik het zoo rond uit zeg." „O, gaat u toch voort!" riep Vivian uit. „Helpt u mij, want ik wil hun zoo graag tot een hulp zijn." „Zorg dan dat u, als u zich onder hen begeeft, hun niet alleen weldadigheid bewijst en steunt, maar dat u hen nog iets meer geeft." Hij keerde zich om, om heen te gaan. Vivians oogen schoten vol tranen, en daarop glimlachte hij tegen haar, en als hij glimlachte, was hij opeens een heel andere persoonlijkheid." „Zij hebben een erfenis, die meer DIE ACHTERBLIJVEN VAN VERLOF Blijkens een mededeeling van den mi nister van economische zaken kunnen militairen, die niet in eigen voeding voorzien, zich, indien zij wegens ziekte en dergelijke gevallen achterblijven van verlof, na afloop van iedere week, dat zulks voortduurt na het beëindigen van het tijdsbestek gedurende hetwelk verlof is verleend wenden tot den comman dant van hun legeronderdeel met het verzoek hun een verlofdistributiekaart, geldig voor zeven dagen, te doen toeko men. Tegen inlevering van deze kaart wordt op een distributiekantoor rant soenboekje 1 verstrekt, hetgeen bonnen bevat ter verkrijging van in distributie gebrachte goederen, in een hoeveelheid benoodigd voor één week. van het geven van gymnastiekonderwijs op de openbare school. De voorzitter deelde mede, dat de proeftijd voor den gem. bouwkundige J. D. P. de Smit op 1 Febr. a.s. afloopt en dat hij in het afgeloopen jaar uitstekend heeft voldaan, zoodat B. en W, voor stellen hem vast aan te stellen en zijn instructie te wijzigen in dien zin dat hij van groote werken het in de bouwwereld gebruikelijke percentage vergoeding krijgt boven zijn jaarwedde van f 100. Met alg. st. besloten. B. en W. stelden voor de telefoonver binding voor de politie met het oog op de kosten op te heffen. Na breedvoerige besprekingen, waarbij de wenschelijk heid naar voren kwam dat de veldwach ter over een snelle verbinding zou kun nen beschikken, trokken B. en W. hun voorstel in. Besloten werd de telefoon te handhaven. B. en W. stelden voor den gemeente werkman met ingang van 1 Maart 1940 eervol te ontslaan en hem met ingang van dien datum te benoemen tot bode en klokkenist, zulks op eigen verzoek. De heer v, Eenennaam was van mee ning dat het verzoek van den gemeente werkman pas ter elfder ure is gekomen en onder pressie. Hij was tegen dit voor stel omdat het van allen rechtsgrond ontbloot is. De heer Eikenhout was voor ontslag van alle ambtenaren op 65-jarigen leef tijd, doch hij betreurde het dat de zaak zoo geloopen is. De heer Goffau kon zich met het voorstel vereenigen, doch was er tegen dat de gemeentewerkman aan zijn ont slagaanvrage de voorwaarde verbindt tot bode en klokkenist benoemd te wor den. Het voorstel van B. en W. om den ge meentewerkman eervol te ontslaan wordt daarna aangenomen met de stem men van de heeren Klompe, Polderdijk en Verlare voor. De heeren v. Eenen naam en de Goffau stemden blanco, de heer Eikenhout tegen. Vervolgens werd de gemeentewerk man met ingang van 1 Maart 1940 be noemd tot bode en klokkenist met 3 st. voor en 2 st. tegen; de heer de Goffau onthield zich van stemming. De jaar wedde werd bepaald op f 75. Besloten werd met de gemeente Mid delburg een gemeenschappelijke regeling aan te gaan inzake 'luchtbescherming betreffende een gedeelte van Middel burg, dat nabij onze gemeente is gele gen. Besloten werd een duurtetoeslag van 5 pet. te verleenen op de steunuitkeerin- gen en werkverschaffingsloonen, met in gang van 1 Jan. 1940. Besloten werd een kasgeldleening ad f 3000 aan te gaan voor drie maanden. De voorzitter deelde mede, dat de laagste inschrijver voor den ophaal dienst van huisvuil zijn inschrijving heeft ingetrokken. De daaropvolgende inschrijver is C. Reijnoudt Az. voor de som van f 300, waaraan de voorwaarde verbonden is dat de bewoners van den Veerdam hun vuil zelf op den dijk moe ten zetten, Besloten werd aan C. waard is dan uw Abdij, maar niemand heeft hun er ooit van verteld. Als zij die erfenis in bezit konden nemen, dan zou hun leven wel wat anders worden dan het nu is." „Meneer Hunter, is u - is u gods dienstig?" Hij keek haar ernstig aan. „Eenige jaren geleden heb ik inge zien, dat het houden van de twee groote geboden ons ideaal moet zijn. De moei lijkheid is echter, hoe we dat ideaal tot werkelijkheid moeten maken, is het niet? Maar nu moet ik afscheid nemen, want ik heb veel te doen." Hij liet Vivian geheel verbijsterd ach ter; en toen zij dien avond naar bed ging, haalde zij haar Bijbel te voorschijn en las zorgvuldig over, wat daarin stond betreffende de twee groote geboden: „Gij zult liefhebben den Heer uw God met geheel uw hart, en met geheel uw ziel en met geheel uw verstand. „Dit is het eerste en groote gebod. „En het tweede daaraan gelijk is: Gij zult uw naaste liefhebben als u zeiven. „Aan deze twee geboden hangt de gansche wet en de profeten." Zij dacht er lang over na en begon ein delijk haar eigen tekortkomingen in te zien. (Wordt vervolgd.)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1940 | | pagina 5