De 2eeuw Gevaarlijke gladde wegen. Onderwijs ROL tegen jeuk en zwelling Gemengd Nieuws. Rechtszaken Laatste Berichten. Telegrammen. Opnieuw een aardbeving in Turkije. Marktberichten Burgerlijke Stand. het gevaarlijke huwelijk. B Winterhanden Oorlogswinst-belasting in Ned.-lndië. Houdt U op de hoogte met wat er in de wereld gebeurt! Vraagt proefnummers ter kennismaking. A Vrijwilligerskorpsen en B.V.L. Finantiëele Berichten. Veldpredikers. By Kon. besluit is ingetrokken de benoeming van ,jg H. L. G. O u w e r k e r k, predikant te Purmerend, tot reserve-veldprediker voor den tijd van oorlog bij het leger te velde en is aan dr W. J. Manger op zijn verzoek eervol ontslag verleend als reserve-veldprediker voor den tijd van oorlog by het leger te velde. Domburg. By de Geref. Kerk is als diaken herkozen de heer J. Kesteloo. Ge kozen is tot ouderling de heer S. Boers- ma, inplaats van den heer L. de Visser, die zich niet meer herkiesbaar stelde. Het Correspondentieblad van de Ver- eeniging van Chr. onderwijzers, ver meldt als merkwaardigheid, dat in de notulen van 1876 van het bestuur eener christelijke school het volgende te vin den is: „de onderwijzer X heeft zijn voornemen medegedeeld in het huwelijk te treden, waarop besloten wordt, hem te kennen te doen geven, dat het bestuur hier niet tegen is, doch zich voorbehoudt hem zyn ontslag te geven, zoodra het bemerkt, dat zijn ambitie voor het on derwijs verflauwde". Wintervoeten, Winterooren Doos 30 en 60 ct. Bij Apothekers en Drogisten. Verwarmingsketel ont- [ploft. Twee gewonden. In de perceelen 'Ferd., Bolstraat 106108 Ite Amsterdam, waar de glas- en aarde werkwinkel van den heer J. Ru'bens is gevestigd, heeft zic'h een hevige ontplof fing in de verwarmingsinstallatie voor gedaan. De ketel stond in een achter den win kel gelegen ruimte, welke met een deur was afgesloten. In den winkel bevonden zidh op het oogenhlik der ontploffing eenige klanten en het voltallige perso neel, bestaande uit vijf verkoopsters. De gevolgen van de ontploffing waren zeer ernstig. De deur van het lokaaltje waar de ketel stond, werd uit haar heng sels gerukt. Een groote wolk stoom werd den winkel in geblazen. Een vriend van den eigenaar, de heer Hirsch raakte be kneld tusschen de openstaande deur en den muur en kreeg een bloedende hoofd wonde, alsmede verschillende brandwon den. Hij is door den, geneeskundigen dienst overgebracht naar het ziekenhuis. Ook een winkeljuffrouw, die in de nabij heid van den ketel stond, raakte gewond, doch niet ernstig. De luchtdruk richtte een ware ver woesting in 't glas- en aardewerk aan. Een groot deel wan dien inventaris van den winkel en van het daarachter gele gen magazijn werd vernield. De schade wordt geschat op enkele duizenden gul- Door de k o u d' e bevangen. Gisteren, werd te Rotterdam de 17-jarige fabrieksarbeider W. in stervenden toe stand naast izijn rijwiel gevonden. De jongeman werd naar het ziekenhuis, ge bracht, waar bijt aankomst bleek, dat hij reeds was overleden. Aangezien op het lijk geen teekenen,, welke op een geweld- dadigen dood wijzen werden bevonden, wordt aangenomen, dat de jongen door de koude is bevangen. Brand te Loosdrecht. Zaterdagnacht werd de brandweer geal armeerd voor 'n brand in een bootenhuis op ruim 5 K.M. afstand van de kom van Loosdrecht. Aanvankelijk hebben de militairen, die in het gebouw een wachtpost hadden zelf getracht den brand te blusschen, doch toen dit niet lukte, werd de brand weer gealarmeerd. Toen stond het ge bouw echter reeds in lichter laaie. De brandweer kon niets anders doen dan te trachten een huis en een boerde rij te behouden, hetgeen gelukt is. Het bootenhuis brandde echter geheel af. In deze bergplaats waren verschillen de booten opgeslagen, welke alle ver brandden. Ook een partij wapens, waar onder verschillende mitrailleurs, werd een prooi der vlammen. Vrijwel niets kon worden gered. Politierechter te Middelburg. Zitting van Dinsdag 2 Januari 1940. De volgende personen werden gedag vaard J. S., 35 jaar, werkman te Wolphaarts- Hk, wegens mishandeling van Jan Kes- e aar en vernieling van een bril toebe- Goes611^6 aan ^esselaar gepleegd te Eisch f 20 b. of 10 d. h. met toewij- of Sin"?6le vorderingf 12. Uitspr. f 15 b. met toewijzing civiele vorde- N., 52 jaar, landbouwer te Vrou- sJf r' wegens bedreiging van een ambtenaar door op 18 November 1939 te 1 ®lre,,toen de agent van politie M. Wie- wJIjenLverdaahte wilde voorgeleiden en Burgemeester, omdat verdach te™,in °®n, vo.orn°emde ambtenaar hem, zi,n bezig was bieten te lossen met yn ®en het verkeer had gestremd, verzocht met zyn wagen iets door te rij den, daaraan weigerde te voldoen, ter wijl hij vervolgens weigerde zijn naam aan hem ambtenaar op te geven, waarop j deze ambtenaar daarom het paard voor de wagen van verdachte bij den teugel pakte, zich opzettelijk met geweld heeft verzet tegen dezen ambtenaar, door te dreigen hem met de uiteinden der teu gels te slaan. Eisch en uitspr. f25 b. of 10 d. h. C. van der W., 42 jaar, landbouwer te Kerkwerve, wegens beleediging van Cor nells van Burg. Eisch en uitspr. f10 b. of 5 d. h. F. J. de S., 40 jaar, wiedbaas te Koe wacht, wegens verduistering van f 5.50 en f 6.44. Eisch f 25 b. of 10 d. h. Uitspr. f 20 b. of 10 d. h. C. L. J. de N., 37 jaar, handelaar te Sas van Gent, wegens poging tot uitvoer naar België van 32 liter benzine. Eisch en uitspr. f 10 b. of 5 d. h. G. W. K., 39 jaar, schoenmaker te Vlissingen, wegens diefstal van een rij wiel toebehoorende aan J. Reijerse. Eisch en uitspr. 1 maand gev.straf voorw. proeftijd 2 j. en f 10 b. of 5 d.h. P. W., 52 jaar, landbouwer te Sint Laurens, wegens mishandeling van J. Coppoolse door hem met een paal te sldiRIli Eisch f 25 b. of 20 d. Uitspr. f 20 b. of 10 d. h. J. P. A. H., 45 jaar, havenarbeider te Middelburg, wegens verduistering van een rijwiel toebehoorende aan J. Roze- mond, welk rijwiel hij van dezen ge huurd had. Eisch 1 mnd. gev.straf. Uitspr. 14 d. gev.straf. C. S., 48 jaar, plaatwerker te Vlissin gen, wegens het als eigenaar en houder van een hond, die aan de hondenbelas ting onderhevig was, daarvan geen aan gifte heeft gedaan ten kantore van den gemeente-ontvanger. Eisch f 10 b. of 5 d. h. Uitspr. f 5 b. of 3 d. h. P. C., 31 jaar, chauffeur te Vlissin gen wegens idem. Eisch f 5 b. of 5 d. h. Uitspr. f 5 b. of 3 d. h. P. S. M., 63 jaar, arbeider te Vogel waarde, wegens openbare schennis der eerbaarheid. Uitspr. 1 mnd. gev.straf voorw. proef tijd 3 jaar en f 15 b. of 10 d. h. L. L. W., 37 jaar, landbouwer te Wis- senkerke, wegens poging tot omkooping van een ambtenaar, door op 28 Nov. 1939 te Kortgene den Brigadier der Rijksveldwacht P. M. Dekker, die hem een oproeping had uitgereikt wegens door verdachte gepleegde en door Dek ker geconstateerde overtreding der Mo tor- en Rijwielwet, een rijksdaalder aan te bieden met het oogmerk om hem te bewegen in zijn bediening in strijd met zijn plicht de door hem (Dekker) uit gereikte oproeping terug te nemen en van de door hem geconstateerde straf bare feiten geen proces-verbaal te ma ken. Eisch 14 d. gev.straf. Uitspr. f 25 b. of 15 d. P. A. Th. P., 55 jaar, sigarenverkoo- per te Hulst, is in verzet gekomen tegen het vonnis van den Politierechter te Mid delburg van 12 Dec. 1939, waarbij hij wegens „het als verkooper van sigaren gebruikte zegels in voorraad hebben" is veroordeeld tot f 100 b. of 1 maand hechtenis. Eisch bekrachtiging. Uitspr. verdach te niet ontvankelijk in zijn verzet. DE MILITAIRE RECHTSPRAAK. Drie arrondissementen ingesteld. Bij K. B. van 29 Dec. 1939 (Stsbl. nr 286) zijn drie militaire arrondissemten ingesteld: het arrondissement 's Gra- venhage, omvattende de provincies Noord-Holland en Zuid-Holland, hoofd plaats 's Gravenhagehet arrondisse ment 's Hertogenbosch, omvattende de provincies Zeeland, Noord-Brabant en Limburg, hoofdplaats 's Hertogenbosch en het arrondissement Utrecht, omvat tende alle overige provincies, hoofd plaats Utrecht. Dit besluit treedt in werking op een door de Kroon nader te bepalen tijdstip. Tengevolge van de lichte regen of mot regen welke plaatselijk kan worden ver wacht, moet rekening worden gehouden met de mogelijkheid, dat de wegen van avond zeer glad en dus zeer gevaarlijk zullen zijn, vooral in het Noorden. BEPAALD OP 35 PCT. Eenigen tijd geleden is door de Indi sche regeering aangekondigd de indie ning van een ontwerp-ordonnantie tot heffing van een oorlogswinstbelasting. Thans wordt uit Batavia gemeld, dat de oorlogswinstbelasting 35 pet. zal be dragen van de meerdere winst sinds 1 Sept. j.l., waarbij de drie voorgaande ja ren maatgevend zullen zijn. Zij komt bo ven de vennootschapsbelasting en de in komstenbelasting. Aan de heffing zal terugwerkende kracht worden gegeven tot 1 Sept. 1939. De gemiddelde winst van de voorgaan de 3-jarige periode zal als normaal wor den beschouwd, alles wat daarboven aan meerdere winst wordt gemaakt van 1 Sept. '39 af zal als oorlogswinst worden beschouwd en getroffen door een heffing van 35 pet. De vennootschapsbelasting bedraagt reeds 25 pet. van de winst in het algemeen. Vermoedelijk zal de berekening van de oorlogswinstbelasting zoo zijn, dat van oorlogswinst eerst 25 pet. vennoot schapsbelasting zal worden geheven en van het restant ad 75 pet. de oorlogs winstbelasting van 35 pet. In totaal zal de oorlogswinst dus worden belast met 25 pet. 26y4.pct. 51 y4 pet. MIDDELBURG. OOK HIER IJSVERMAAK. Vanmorgen werd het ijs in het over- groote deel der vesten sterk genoeg be vonden, zoodat velen vanmiddag reeds aan het ryden waren. Het bestuur van de Middelburgsche ijsclub, die de beschikking heeft over een deel van de Seisvest, heeft gisteren en vannacht tot twee maal toe de baan onder water laten zetten met het resul taat een mooie, gladde baan, die heden middag kon worden geopend. Als het blijft vriezen, zal deze baan morgen avond verlicht worden. WALCHEREN De 80ste verjaardag van den heer F. P. Polderdijk. Nieuw en Sint Joosland. Zooals te verwachten was, heeft het den heer Polderdijk Maandag op zijn 80sten verjaardag niet aan belangstel ling ontbroken. O.a. kwam de waarne mende burgemeester, de heer E. Ver- lare, den oud-wethouder complimentee ren en daarbij er op wijzen, hoe hoog de jarige in en buiten de gemeente staat aangeschreven voor het vele, dat hij voor de gemeente heeft gedaan. Als in Nederland de gewoonte bestond iemand eere-burger te maken, dan zou spr. daartoe gaarne zijn medewerking ver- leenen ten opzichte van den heer Polder dijk. Namens den Zeeuwschen Polder- en Waterschapsbond'en de Z.L.M. kwam de voorzitter van deze beide instellingen, mr P. Dieleman, den heer Polderdijk met welgekozen woorden gelukwen- sehen. De heeren mr P. C. Adriaanse en mr J. A. Dumon Tak, secretaris en penning meester van de Vereeniging v. Vreem delingenverkeer te Middelburg, voor wier jaarlijksche ringrijderij de heer Polderdijk steeds een groote stuwkracht was en nog is, waren naar Nieuwland gekomen en bij monde van eerstgenoem de en onder aanbieding van bloemen, is ook van die zijde den heer Polderdijk ge toond, hoe men zijn arbeid in 't belang van het algemeen op hoogen prijs stelt. De jarige, die natuurlyk ook van vele andere zyden mondelinge en schriftelijke bewijzen van medeleven in ontvangst mocht nemen, heeft telkens voor de tot hem gerichte woorden dank gebracht. Het Nederlandsche s.s. „Gouwe", dat in de Downs in aanvaring kwam met een Engelsch motorschip, waardoor het een gat in den voorsteven opliep, is op eigen kracht te Amsterdam aangekomen, waar de lading meel gelost wórdt. PRINS BERNHARD TE G0RINCHEM. Z. K. H. Prins Bernhard heeft een bezoek gebracht aan het garnizoen Go- rinchem. 'Z. K. H. heeft de troepen ge ïnspecteerd. De Prins had vanmorgen Vuren bezocht. ZICHZELF DOODGESCHOTEN. Hedenmorgen was de 18-jarige land bouwerszoon J. v. M. op het erf van een boerderij te De Punt bezig met een ge weer op duiven te schieten. Hij schoot per ongeluk zichzelf door het hoofd en was op slag dood. Verdronken. BORGER. Gisteravond is de bakkers knecht D. door onbekende oorzaak te wa ter geraakt en verdronken. STAMBOEL. Gistermiddag heeft op nieuw een aardbeving een gedeelte van Turkye geteisterd. Door de tengevolge hiervan ontstane overstrooming zijn honderden huizen in gestort. OVEREENKOMST TUSSCHEN JAPAN EN DE SOVJET-UNIE. TOKIO. Officieel wordt gemeld, dat Japan en de Sovjet-Unie het eens zijn geworden over de instelling van een ge meenschappelijke commissie ter afbake ning van de grenzen en ter vermijding van grensincidenten. HET FRANSCHE LEGERBERICHT. PARIJS. Het legerbericht van heden luidtEr valt niets te vermelden. HET DUITSCHE LEGERBERICHT. BERLIJN. Het opperbevel van de weermacht maakt bekendAan het Wes telijk front geringe activiteit. DE KAMP DR EUWE—KERES. Er zijn nu door Dr Euwe en Keres reeds zeven partijen gespeeld. Tot nu toe met goed succes voor Dr Euwe. De vierde partij werd remise. De vijfde partij werd door Keres ge wonnen. De zesde partij is afgebroken. En de zevende partij is na 30 zetten door Dr Euwe, die met wit speelde, ge wonnen. De stand is nu: Dr Euwe 4 punten, Keres 2 punten, 1 afgebroken partij. In verband met de strubbelingen bij de Vrijwilligerskorpsen, acht het Land stormblad het gewenscht nog eens uit een te zetten het groote verschil, dat er bestaat tusschen de vrijwilligers van de landstormkorpsen motor- en vaartuigen- dienst en den eigenlijken B.V.L. De B.V.L. bestaat uitsluitend uit dienst- en reserveplichtigen en uit gewe zen dienst- en reserveplichtigen, die door hun lidmaatschap van den B.V.L. te kennen hebben gegeven, zich bij bin- nenlandsche onlusten geheel vrijwillig ter beschikking van het wettig gezag te zullen stellen. Bij mobilisatie van het le ger is een groot deel van hen krach tens hun dienstplicht uiteraard van zelf tot opkomst verplicht (op het oogen- blik ongeveer 50.000 van de meer dan 80.000 leden, de overige 30.000 behooren tot de oudere lichtingen, die niet of nog niet opgeroepen zijn). De Vrijwillige Landstormkorpsen be staan uit dienstplichtigen, die door hun lidmaatschap zekere faciliteiten verkrij gen, en uit personen, diè nimmer mili tairen dienst verricht hebben en die zich verbinden onder bepaalde, in hun ver- bandakte genoemde omstandigheden, ter beschikking van de Regeering te staan. Deze omstandigheden kunnen meer om vatten dan alleen binnenlandsche onlus ten en daaruit kon dus voortvloeien dat niet-dienstplichtigen thans moesten op komen. Hieruit moge blijken, dat de B.V.L. iets geheel anders is dan de beide vrij willige landstormkorpsen motordienst en vaartuigendienst en dat ook de beteeke- nis van het lidmaatschap geheel ver schillend is. De B.V.L. is een instituut tot steun van het wettig gezag en niets anders. MIDDELBURG. Veiling van 2 Jan. Peulen 1528, witlof 1221, Schors-e neeren 1114, koolrapen 1,52,5, was- peen 3,5, andyvie 25, breekpeen 1,5 2, uien 13, kroten 23, savye kool 3 6, roode kool 26, boere kool 46, prei 6-8 ct. p. kg.knolselderie 1,52 ct. p. stuk. GOES. Geboren: Pieternella Christina d.v. Jacobus van Hekken en Geertruid Gelok; Jacomina Elisabeth Maria, d.v. Adriaan Nicolaas Westdijk en Johanna Lechner. Van 28 Dec.2 Jan. VLISSINGEN. Ondertrouwd: R. P. An- singh 26 j. en C. C. Ashton 24 j.; J. Hop penbrouwers 26 j. en H. P. van. Tillo 25 j.J. J. Buurman 29 j. en C. van den Berg 25 j. Getrouwd: J. M. van den Berg 19 j. en P. D. van der Velde 20 j.J. van Za len 36 j. en C. H. Heijdens 36 j.J. Mar- chand 25 j. en H. C. Eiff 25 j. Bevallen: L. P. Bosselaar geb. Kroon d.P. C. Nijzink geb. De Roos z.E. van Reijmersdal geb. De Nooijer z. Overleden: J. Bouman, wedn. van C. Gernler; J. A. van Yzerlooy 92 j., wed. van L. J. Zietse. (V. C.) Van 2330 Dec. OOSTKAPELLE. Bevallen: C. Castel geb. Bakker d. (M. C.) Van 2330 Dec. YERSEKE. Geboren: Cornelia d. v. Jan van Strien en Jacoba Otte; Jacob z. v. Marinus van Stee en Cornelia Eli sabeth Danker. Overleden: Cornelis Pekaar 83 j., wedn. van Neeltje Minnaard; Willem de Looff 84 j. wedn.van Elizabeth Hage. (I. C.) Van 2128 Dec. KRUININGEN. Geboren: Johanna Maria d. v. Aart Foppen en Geertruida Sleeuwagen; Janna Margaretha d. v. Jacobus Verhagen en Maatje Brandt. Overleden: Neeltje van den Berge 88 j. wed. van Johannes Serier. Getrouwd: Alois Durinck 24 j. en Ca- tharina Johanna van der Borgt 20 j. (I. C.) WEMELDINGE. Gehuwd: J. Dane 23 j. jm. en J. C. de Jonge 19 j. Overleden: Willemina Vleugel 59 j., echtg. van J. de Schipper. (I. C.) Over de maand Dec. HOEDEKENSKERKE. Geboren: 3, Francina d. v. Pieter Engelse en Jacoba Andriena de Waal, wonende te Hein- kenszand; 22, Tona Antje d. v. Jan Cor nelis Paauwe en Antje Zonnevijlle. AAGTEKERKE. Bevallen: A. M. de Visser geb. Matthijsse z. Overleden: P. Kodde 97 j., wedn. van J. Wisse. (M. C.) BEURSBERICHTEN. Slotkoersen van de Amsterdamsche Effectenbeurs, ons medegedeeld door Van Heel Co N.V., te Goes. vorige koers heden H. V. A. 400 402/3 Ned. Ind. Handelsbank 109 Vs 109 Philipslampen 126 Vs 130% Lever Bros-Unilever 97 97V« A. K. U. 39 39% Amsterdam Rubber 203'/2 204V2 Koninklijke Olie 262 265-% Koninklijke Boot IO8V2 108V2-9 Scheepvaart Unie 109 108)4 Deli Maatschappij 169 166 3 pet. Nederland 1937 77"/« 78 3 pet. Nederland 1938 833/b 835/s 4 pet. Nederland 1940 997/B 99% U. S. Steel 49Va 50% Anaconda Copper 23V2 24% Bethlehem Steel 61VB 613/s North American Cy. 18 18 North Am. Av. I9V2 19% Cont. Oil 17V2 17% Shell Union 10 103/10 Kennecott Copper 29% 29% Radio Corp. 45/8 4% American Enka 34 34Va Am. Car Foundry 23 24 Tidewater 8% 816/io Mid. Cont. Petroleum IIV2 11% Republic Steel 18VB 18Vs American Waterworks 8% 8%-9 General Motors 41 41 De beurs was prijshoudend met koer sen die tot oploopen neigden. Kon. Olie, die gisteren nabeurs wat terugliepen op lagere taxatie van het* interim dividend, Shell Transport liepen op tot 266. Het interim-dividend dat nog deze week zou worden vastgesteld wordt op 6 procent getaxeerd. H.V.A. en Philips pl.m. 3 pet. beter, Amst. Rub ber 2 pet. Van de overige aandeelen wa ren de kleine koersverschillen afwisse lend. Schepen even beter. Tabakken iets lager. Amerika wat hooger met prijs houdende openingskoersen. In Marine- shares, die te New-York vast waren ging hier niets om. Staatsfondsen prijs houdend. Wisselkoersen. Amsterdam, 3 Jan., 2.30 u. Berlijn 75.00—75.50. Londen 7.41—7.43. Parijs 4.204.22. Brussel 31.58—31.63. New-York 1.87Vt—I.88V2.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1940 | | pagina 3