REDE VAN Jhr Mr D. J. DE GEER. De Russen lijden zware verliezen Dagblad voor de Provincie Zeeland Overstroomingen in eiSGbten 700 dooden. i EERSTE BLAD. ine, ïijn, ook iep, lijk. De Russen beuken de Mannerheim linie. De hevige koude brengt stilstand. Hulp aan Fin land. Rusland vraagt Duitsche technici. Weer een luchtgevecht. de vreeselijke koude. Russen van hun basis afgesneden? Een Italiaansche waarschuwing aan Meskou. Drie Britsche vliegers slaags met twaalf Duitsche. Amerikaansch protest te Londen. Belangrijkste Nieuws. el de irken esiel. lelijk natie die n en rken. WOENSDAG 3 JAN. 1940 54e JAARGANG - No. 78 Uitgave: N. V. Uitgevers - Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw" Bureaux Lange Vorst straat 7 0, (locs Postrekening 44455 Telefoon 2438 Jjkantoor Middelburg: Fa. Bockhandel j, J. f A N O Y, Lange Burg 40. Telefoon 28 Directeur - Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA Abonnementsprijs f2.00 per hwsrtas! Weekabonnementen voor Middelburg Goes en Viissingen f 0.20 Losse nummers 5 cent Advertentie)! 30 cent per regeï Ingezonden niededeelingen fiO cent per regel Kleins Advcr'eclll':: Dinsdags en Vrijdag! i 0.75 bij vooruitbetaling Advertcntiün onder letter of motto 10 cent extra Bij contract belangrijke korting De Finnen nog geen duimbreed Waarom de geallieerden Finland geweken. steunen. middag 3 u.767. oor fietsers: lin. Al zes en twintig uur liggen de Finsche stellingen op de Mannerheimlinie onder het vuur der Russische artillerie. Men verwacht een nieuwen stormloop der sov jets, onder leiding van den nieuwen Rus- sischen aanvoerder, generaal Stern. De Russische kanonnen beukten de Mannerheim-hnie zonder ophouden met 50 granaten per minuut. Dit artillerie vuur achtte de Russische legerleiding echter blijkbaar nog geen voldoende voor bereiding voor een doorbraakpoging op groote schaal. De Finnen hebben een derde van hun totale legermacht van 300.000 man op de landengte van Karelië geconcentreerd. .Tot nu toe zijn de Finnen nog geen duim breed geweken. Men schat de Russische legermacht onder generaal Stern op 200.000 man, terwijl, naar verluidt nog 50.000 man uit Leningrad onderweg zijn. Intusschen zijn reeds, zoo meldt U. P., nieuwe hevige Russische aanvallen on dernomen op het centrum en den linker vleugel van de Mannerheimlinie. In de scherpe koude, nog verergerd door een snijdenden wind, zijn weer tal van Russische gewonden in niemands land doodgevroren, voordat zij in veilig heid konden worden gebracht. De gesneuvelden en gevangenen zijn beter uitgerust, warmer gekleed dan tot dusver aan Russische zijde 't geval was. Men maakt daaruit op, dat reeds een aanzienlijk deel der Russische verster kingen is gearriveerd. Intusschen hebben alle nieuwe Russische pogingen, om door den linkervleugel van de Mannerheim linie heen te breken, schipbreuk geleden. Alles wijst er echter op, dat de Russen verwachten teeeniger tijd, door hun óvergroote meerderheid van menschenmateriaal, de Finnen tenslotte op de knieën te dwingen en de Mannerheimlinie te for teeren, Tot dusver is er echter nog geen enkel tee- ken, dat zij eenig succes hebben behaald met hun systeem van massa-aan vallen. Een Finsche officier, die juist terug gekeerd is van 't strijdtooneel ten Noor den van het Ladogameer, vertelde, dat het huiveringwekkendste schouwspel, dat hij ooit gezien had, het groote aantal Russische dooden was in de wouden van die streek. Uit de houding der lichamen maakte hij op, dat de mannen eenvoudig gewond waren en vervolgens dood gevro ren. De gevechten aan het front van Salla en van Petsamo in Noord-Finland zijn practisch tot stilstand gekomen tenge volge van de intense koude. De temperatuur is tot meer dan 40 gr. ouder het vriespunt gedaald en de ge vechten zijn beperkt tot schermutselin gen tusschen patrouilles. Het Finsche legerbericht meldt: "De eerste dag van het jaar was be- rekkelijk rustig op de landengte. Het mattingsvuur der artillerie was echter tijd tot tijd vrij hevig. ,an het Oostelijk front werden ge- lan v geleverd °P verschillende punten Dudogameer. Onze troepen ver- iJ.en wederom hun stellingen. In de j ,ln§ van het meer Lavajaevi heeft P-po 1JanJ den geheelen dag aangevallen, gesteund door tanks. Hij werd echter af- gen en een tank werd vernield, hn ?ad "Vaara" Seeft uiting aan de FinP'v. de bombardementen van de insche steden aan de Bothnische Golf Zwph Sov:iet"Russische vliegtuigen in f). zullen worden gehoord en de soli- znii i Van de Scandinavische landen en doen toenemen. |FinnelfenS "Morgenposten" hebben de by -! wa hun overwinning te Nikkel- etsamrf miJn"centrum in de streek bij 'au e?n Russische legermacht iamo en u1Zen Van hun basis in Pet" Men L^°^mansk ^gesneden, lacht dat deze Hussiche strijd even. wongea zal zijn zich over te De geallieerden zijn er van overtuigd, dat een nederlaag van Finland ernstige schade zou berokkenen aan haar eigen zaak, niet alleen in moreel, maar ook in strategisch opzicht. Aldus schrijft de diplomatieke mede werker van de „Manchester Guardian". En hij vervolgt„De gevechten, die op het oogenblik op Finschen bodem worden geleverd, maken deel uit van den twee den wereldoorlog. De aanwezigheid der Duitsch-Russische bondgenooten, bij de Var anger-Fjord en bjj Narvik, zou een gevaar beteekenen voor de Noordelijke zeewegen van Groot-Brittannië. Daar door zouden de Duitsch-Russische bond genooten kunnen trachten een eind te maken aan de impasse aan het Westelijk front en de Britsche heerschappij ter zee en in het Noord-oosten bedreigen. Der gelijke gevaren nopen de geallieerden om Finland te steunen". Naar van betrouwbare zijde vernomen wordt, heeft Molotof tijdens een af scheidsbezoek, hetwelk de gezant Seeds alvorens naar Londen te vertrekken aan hem bracht, Engeland beschuldigd van wijdverspreide anti-sovjet activiteiten en verklaard, dat hieraan een einde moest komen, wilde men het slechter worden van de betrekkingen tusschen Engeland en Rusland een halt toeroepen. Molotof zou, naar verluidt, speciaal gezinspeeld hebben op den Britschen steun aan Finland en den Britschen steun bij het royeeren van Rusland uit den volkenbond. RUSLAND VRAAGT 200.000 DUIT SCHE TECHNICI. De Berlijnsche correspondent van „Po- litiken" bericht, dat Staiin aan de Duitsche regeering heeft gevraagd 200.000 Duitsche technici, ingenieurs en deskundigen voor het reorganiseeren van het Russische economische leven, in het bijzonder van het transport-systeem. De correspondent voegt hieraan toe, dat de sovjet-unie niet in staat is den veldtocht in Finland voort te zetten, tenzij onmiddellijk deskundige hulp wordt verleend. Alle Duitsche technici, die naar Rusland gaan, krijgen geheel de vrije hand en hun wordt een goed salaris geboden. De Duitsch-Russische samenwerking, aldus de correspondent, hangt- voorna melijk af van het onmiddellijk zenden van deze hulp en het is alleen de vraag of Duitschland op het oogenblik zoo veel menschen zal kunnen missen. „NIET OVER DE KARPATHEN". „Het roode leger heeft de Karpathen bereikt, doch Italië zal niet toestaan, dat het verder naar het zuiden door dringt", aldus schrijft de „Relazioni In- ternazionali". „Italië is steeds trouw gebleven aan zijn anti-bolsjewistische gedragslijn," al dus het tijdschrift, „en heeft nimmer ge aarzeld daar tusschenbeide te komen, waar het communistische gevaar zich zou kunnen manifesteeren. Rusland is thans in een lange en duistere militaire actie in Finland verwikkeld, maar het aanhouden van de bolsjewistische pro paganda in Zuid-oost-Europa doet voor zien, dat in een tweede periode de plan nen van Moskou op het Donau-bekken en den Balkan gericht zouden kunnen worden. Het is echter duidelijk, dat Ita lië zich niet gedesinteresseerd kan too- nen voor een dergelijken toestand. Steeds sterker komt de groote sympa thie, waarmede men in Italië den lielden- strijd van het Finsche volk volgt, tot uiting. Alle Italiaansche dagbladen heb ben correspondenten te Helsinki, die da gelijks uitvoerige telegrammen sturen over den oorlog. Dit herinnert sterk aan de berichtge ving indertijd bij den Spaanschen bur geroorlog, aldus de N. R. C., en het ver moeden ligt niet ver, dat ook ditmaal een deel dezer journalisten niet alleen met de pen bjj den strijd betrokken zul len zijn. Officieel ontkent men in Italië iedere interventie. De bevolking wordt gelegenheid gegeven openlijk van haar groote sympathie voor Finland uiting te geven. Zoo zal Zaterdag a.s. een groot- sche gala-avond worden gegeven, waar van de geheele opbrengst ten goede zal komen aan Finland. Boven de Noordzee, in de nabijheid van de Duitsche kust, is een gevecht ge leverd tusschen drie Britsche en twaalf Duitsche vliegtuigen. Van Duitsche zijde wordt gemeld: Drie Britsche gevechtsvliegtuigen van het modernste type, Vickers Wellington toestellen, hebben gistermiddag ge poogd, de Duitsche bocht te naderen. Zij werden door een groep Duitsche Messer- I schmidtvliegtuigen aangevallen en na een kort luchtgevecht neergeschoten. Aan Duitsche zijde kwamen geen ver liezen voor. 1 Een mededeeling van 't Britsche mi nisterie van luchtvaart meldt: Gister middag ontmoetten drie bombarde mentstoestellen der Royal Air Force es kaders van twaalf Messerschmidt lange- afstands-gevechtstoestellen ver boven zee. Ofschoon onze formatie verre in de minderheid was, leverde zij slag met den vijand. Een Messerschmidt werd bran dend neergeschoten en twee andere wer den omlaaggedreven. Zij zijn waarschijn lijk verloren. Een der drie bombardementstoestel len keerde veilig terug, de tweede werd neergeschoten tijdens den strijd en de derde wordt vermist." VREEMDE VLIEGTUIGEN BOVEN BELGIë. Het Belgische ministerie van lands verdediging deelt mede: In den morgen van 2 Januari hebben vreemde vliegtui gen op groote hoogte gevlogen boven de provincies Luxemburg, Namen, Luik, Limburg en Antwerpen. Het luchtaf weergeschut en jachtvliegtuigen zijn op verschillende plaatsen opgetreden, in het bijzonder te Namen, waar het vuur der batterijen vrij hevig is geweest. TEGEN IN BESLAGNEMING VAN VOOR DUITSCHLAND BESTEMDE POST. De regeering der Vereenigde Staten heeft formeel bij de Britsche regeering geprotesteerd tegen het in beslag nemen van voor Duitschland bestemde Ameri- kaansche post. In het protest wordt gezegd, dat „de Amerikaansche regeering niet kan er kennen, dat de Britsche autoriteiten het recht zouden hebben, maatregelen te ne men ten aanzien van Amerikaansche post aan boord van Amerikaansche of andere neutrale schepen in volle zee, of censuur uit te oefenen op Amerikaan sche post aan boord van schepen, die on vrijwillig Engeische havens zijn binnen- geloopen." Uit Londen wordt gemeld, dat de pro testnota door het Foreign Office is ont vangen. De regeering bestudeert haar nauwkeurig en men verwacht dat te zij ner tijd antwoord zal worden gegeven. DE ENGELSCHE KRUISER „AJAX" STOOMT NAAR MONTEVIDEO. De Britsche kruiser „Ajax", een der drie oorlogsschepen, die het gevecht met de „Graf Spee" geleverd hebben, zal van daag de haven van Montevideo binnen- loopen. Het schip heeft 48 uur gekregen, om brandstof en mondvoorraad in te slaan. Naar de „United Press" verneemt uit Montevideo verneemt, verluidt aldaar, dat aan de „Ajax" herstellingen zullen worden gedaan, welke tengevolge van het lange verblijf van het schip op zee, noodzakelijk zijn geworden. DE „PETIT PARISIEN" LAAT EEN VLIEGER OP. De „Petit Parisien" publiceert een ar tikel, waarin op grond van naar het heet „betrouwbare informatie", het vermoe den wordt uitgesproken, dat de Duitsche regeering in het voorjaar van 1940 po gingen zal aanwenden om tot een vrede te komen, waarbij Duitschland het be langrijkste deel van zijn tegenwoordige bezit zou kunnen behouden. Volgens de „Petit Parisien" zou Ber lijn tot dit doel den volgenden list aan wenden: de nationaal-socialistische re geering zou worden „gecamoufleerd". Ie. Hitier zou president worden en een positie innemen als die van Hindenburg. 2e. Göring zou rijkskanselier worden. 3e. De radicale nationaal-socialistische leiders zouden verdwijnen (Himmler, Goebbels, Ley). 4e. Buitenlandsche zaken zou worden toevertrouwd aan een beroepsdiplomaat, bij voorbeeld Von Mackensen, den tegen- woordigen ambassadeur te Rome. 5e. Schacht zou weer minister van fi nanciën worden. 6e. Het program der nieuwe regeering zou geen enkel imperialistisch doel ver melden. 7e. De betrekkingen met Rusland zou den losser worden gemaakt. 8e. Een kleiner Polen en Tsjecho-Slo- wakije zouden worden hersteld op grond van arbitrage door een gezaghebbend buitenstaander. 9e. De autarkie zou worden afgezwo ren. ZEVENTIGDUIZEND JAPANNERS IN CHINA GESNEUVELD. De Japansche minister van Oorlog, Hata, heeft in een Nieuwjaarsboodschap tot de Japansche troepen medegedeeld, dat zeventigduizend Japansche soldaten in China gesneuveld zijn sinds het begin van de vijandelijkheden in Juli 1937. Ten gevolge van de overstroomingen in het gebied van Kemal Pasja in West- Anatolië, waar de dijken bezweken zijn. zijn 400 huizen verwoest en naar schat ting 700 personen om het leven gekomen. De toestand in de gebieden van Smyr na, Amassia en Adrianopel, is nog onge- wijzigd, hoewel het weer iets verbeterd is. In Kemal Pasja, een stad van 50.000 zielen, staan alle huizen onder water en is de bevolking op de daken gevlucht. Hulpafdeelingen en militairen hebben met vrachtauto's, booten en motorbooten hulp gebracht. De overstroomingen op de vlakten van Brusa, ten Oosten van de Zee van Mar mora houden aan en nemen toe in ernst De eerste trein met honderd gewon den, slachtoffers van de aardbevingen, welke het land geteisterd hebben, is uit Erzindjan in Ankara aangekomen. De gewonden deden aangrijpende ver halen van hun lijden. Een kolonel van het gar nizoen uit Erzindjan ver klaarde, dat hij schatte, dat 90 pet. van de bevol king van Erzindjan omge komen is. Ik zag onbeschrijfelijke afgrijselijke tooneelen, zoo vertelde hij. De overlevenden leven nog steeds op straat. Velen «begraven hun bloedverwanten Dit nummer bestaat uit 2 bladen. Binnenland. Rede van Minister de Geer. Einde van de vorst verwacht. Wijziging van de wet op de personeele belasting. Buitenland. De Russen bombardeeren de Manner- heim-Iinie. De hevige koude brengt stilstand in de gevechten. Rusland vraagt hulp van technici. Hulp aan Finland. Een luchtgevecht. De overstroomingsramp in Turkije. eigenhandig. Men vreest echter voor het uitbreken van epidemieën, daar er nog overal lijken liggen. Men gelooft, dat er zich onder de ruïnes nog steeds overle venden bevinden. In Ordie leeft de bevolking neg steeds in de open lucht, aangezien men nieuwe schokken vreest. De sneeuwstormen houden nog steeds aan. De telefonische verbinding tusschen Istanboel en Ankara werd verbroken, tengevolge van het buiten haar oevers treden van de rivier Sakaria. WEER NIEUWE AARDSCHOKKEN. Uit Ankara wordt gemeld, dat zich in den afgeloopen nacht nieuwe aardschok ken hebben voorgedaan. In 9 dorpen zou den in totaal 97 huizen zijn ingestort en 67 beschadigd. Er zijn geen slachtoffers te betreuren. LONDEN. De bijzondere correspondent van de „Daily Telegraph" meldt, dat de Finsche overwinning in den slag op het meer van Tol va, voor de Russen een ware ramp beteekent. De correspondent verneemt, dat een geheele Russische divisie, ten getale van 15.00018.000 man practisch is vernie tigd. De Russen verloren ook een enorme hoeveelheid materiaal. Versche troepen zullen waarschijnlijk noodig zijn om de door de zware verlie zen ontstane gaten aan te vullen. Ter gelegenheid van de jaarswisseling ■hield hedenmiddag de minister-presi dent Jhr Mr D. J. de 'Geer een radio rede tot de luisteraars in Nederland en in de overzeesche gebiedsdeelen. Laat ik beginnen aldus de Minister u namens de regeering veel goeds toe te wenschen in het nieuwe jaar, zoowel voor u persoonlijk als voor uw gezin en werk, zoowel in stoffelijk als geestelijk opzicht. Het laatste bovenal, want anders zal stoffelijk welvaren geen blijvende be vrediging schenken. De jaarswisseling bestormt ons met vele vragen, waarop we 'het antwoord niet ontvangen. Zal de duisternis zich verdichten en ondragelijk worden? Wij rekenen met de mogelijkheid daarvan. Maar tegelijk klem men wij ons vast aan ieder symptoom van betere dingen en houden wij de hoop op een nabijzijnde redding levendig. Velen in alle landen, hunkeren naar het oogenblik, dat de naties 'die in den strijd zijn gewikkeld, elkaar weer zullen begrij pen en vertrouwen. Sommige naties strijden voor een be tere toekomst en verwachten die van een voorspoedige oorlogsvoering. Gezien de lessen der ervaring moet echter gevreesd worden, dat deze verwachting niet in vervulling zal gaan. De oorlog laat ruïnes achter, ook in de gezindheid van d'e vol ken, die geen 'vruchtbare bodem vormen voor een waarachtigen vrede. Een vrede, die alle belligerenten ten goede komt, kan niet de vrucht zijn van oorlog, maar van overleg. Laat ons 'hopen, dat vóór het te laat is, dit zal worden ingezien. Wanneer de volken, die nu in oorlog zijn, elkaar mor gen zouden zeggen: „Wij hebben elkaar goed in de oogen gezien en zijn vol ver langen, om vóór iets onherstelbaars is geschied, aan d'e conferentietafel te gaan zitten met het vaste besluit elkaar te vin den", dan zou een zucht van vei lichting over de geheele wereld opgaan. Dan zou den de dooden, die helaas reeds moeten worden betreurd, niet te vergeefs zijn ge vallen. Dan zou de kans o'p duurzam'en •vrede veel grooter zijn dan wanneer een overwinnaar aan de overwonnenen zijn wil oplegt. Als 1940 ons dien vrede zou brengen-, zou dat bet begin zijn van een vernieuwd Europa. Wat in bet tegenovergestelde geval zou gebeuren als de huidige oorlog tot het bittere einde zou worden, voortgezet, kan 'niet anders dan tot zeer sombere gedach ten stemmen. Het is verheugend, dat vele stemmen in Europa en Amerika opgaan, die tot bezinning roepen. Wij hopen, dat deze in de belligerente landen ook weerklank vinden, al zal men zich daar hoeden hieraan uiting te geven, teneinde geen in druk van zwakheid te wekken. De positie van ons eigen land. Wat ons eigen land aangaat, met dank baarheid gedenken wij, dat het voor de

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1940 | | pagina 1