m Als Gij U zenuwachtig voelt Als Gij U zoo gejaagd voelt Als Gij erg neerslachtig zijt dan maken "-'iemand ward gedood. man doodgeschoten te hoeven. zijn broer dood geschoten. Als Gij te kampen hebt met hoofdpijn of migraine, als Gij te kampen hebl met kiespijn of zenuwpijn, als Gij te kampen hebt met spil of rheumatiek, ook als Gij te kampen hebt tegen kou, koorts of griep, neem dan "AKKERTJES", die helpen U dadelijk. w O E N S Dl 54e JAAR] De Finnen no Russen v. gebreidolde vrees voor gpionnage, welke in Duitschland schijnt te bestaan en waarover de een of ander nu en dan wel eens iets loslaat. Het is opgevallen, dat onze ambtenaren, die voor dienst naar Duitschland moeten, bij eiken stap dien ze doen, worden nagegaan, terwijl de Duitsche beambten bij ons volkomen vrij rondloopen. Alleen, wanneer ze vergeten wat een enkelen keer natuurlijk voor komt hun wapens thuis te laten, wor den ze door onze soldaten onherroepelijk teruggewezen. Men meent in 'tTwentsche grensgebied, dat de Duitsche regeering met het oog op de bestaande of veronder stelde spionnage de grenzen potdicht wil maken en daarom het gaan van Neder- landsche arbeiders heen en weer over de grens totaal wil stopzetten. Vandaar mede het intrekken van de tot dusverre bestaande loonregeling. Men vreest dan ook, dat er voor de Gronausche fabrieken en voor de fabriek „Eilermark", die vlak bij de grens te Glanerbrug ligt, geen nieuwe regeling tot stand zal komen, welke het den Ne- derlandschen arbeiders zal mogelijk ma ken daar te blijven werken. Voor Nord horn gelooft men zal meer soepelheid worden betracht, omdat de fabrieken daar geheel voor het leger werken en daar werkzame Duitschers, die voor het leger worden opgeroepen, zelfs geregeld vrijstelling krijgen van militairen dienst. Het is echter te hopen, dat de onderhan delingen te Berlijn alsnog succes hebben en dat 'een zoodanige loon- en deviezen- regeling wordt getroffen, dat onze arbei ders in het Duitsche grensgebied kunnen blijven werken. MIJNEN ONTPLOFT BIJ HUISDUINEN. Groote verwoesting aangericht. Zaterdagmorgen omstreeks zeven uur is te Huisduinen een mijn tegen den dijk geslagen en geëxplodeerd, waardoor een enorme verwoesting is aangericht. De m\|n sloeg tegen den dijk, juist voor het badhotel. Hier werden alle rui ten vernield, terwijl in het café Tiessen eveneens enorme schade werd aange richt. Vele woningen moesten het ook ontgelden. In enkele huizen zijn de pla fonds ingestort. Dakpannen en puin kwamen op straat terecht. Er hebben zich geen persoonlijke on gelukken voorgedaan, doch de mate- rieele schade is zeer aanzienlijk. De mijn was tegen de dijkglooiing, vlak voor het zeebad „Huisduinen" ontploft. Van het fraaie hotel annex paviljoen, waren nagenoeg alle ruiten verbrijzeld en gevels beschadigd. De schade aan het hotel wordt op minstens vier a vijfduizend gulden ge schat. Hierbij is niet gerekend de scha de toegebracht aan de villa's van de N.V. Zeebad „Huisduinen", welke villa's zoo wel van binnen als van buiten tot een ruine zijn geworden. De ruiten zijn met sponningen en al ingedrukt. Plafonds kwamen naar beneden, vaste waschta- fels werden van de muren gerukt. Van deze vijf huizen aan de boulevard, waar van er vier bewoond zijn, is letterlijk geen ruit heel gebleven. Van een aantal pas gebouwde huizen, gelegen achter hotel „Zeebad" zijn even eens alle ruiten gesprongen, terwyl ook aan de daken, deuren en plafonds groote schade werd toegebracht. Al zjjn de meeste bewoners tegen mo- lestrisico verzekerd, de schade aan de gebroken ruiten valt hier niet onder. Zaterdagavond omstreeks negen uur is ten tweeden male een mijn tot explosie gekomen. Ooggetuigen zagen plotseling een enorme vuurzuil verrijzen, waarin men stukken steen en ijzer zag. Ver scheidene bewoners van Huisduinen wierpen zich op den grond, uit angst door de scherven geraakt te worden. Wederom werd echter wonderlijk ge noeg niemand getroffen. De schade viel mee, omdat er practisch niet veel meer te vernielen viel. Alle ruiten, deuren en muren hadden des morgens reeds hun deel gehad. Men veronderstelt, dat zich nog en kele mijnen in de omgeving bevinden. ERNSTIG TREINONGELUK TE BRUSSEL. Een dertigtal gewonden, waaronder een tiental vrij ernstig. Zondagavond heeft zich een ernstige aanrijding voorgedaan in het Zuidsta tion te Brussel. Een trein werd in de flank aangereden door een trein uit Charleroi. Beide treinen zaten vol. Onder de rei zigers bevonden zich vrij veel soldaten, die van verlof naar hun kantonnemen- ten terugkeerden. De eerste vier wagons van den trein BrusselBergen kantelden. Een ware paniekstemming deed zich voor. Vrou wen huilden en kinderen gilden. Geluk kig bleek spoedig, dat het ongeluk niet zoo'n grooten omvang nam, als eerst werd gevreesd, al werden ook een der tigtal personen gekwetst. De reizigers in de gekantelde wagons waren hevig dooreengeschud. Pas waren de eerste jammerklachten uit de geteisterde wagons opgestegen, of mannen beijverden zich om de portie ren te openen en de ruiten te verbrijze len. Een voor een kropen de passagiers uit de wagons. De gekwetsten werden naar het ver- bandhuis van het station gebracht, waar zij spoedig eerste hulp ontvingen. De zwaargewonden, een tiental, wer den naar een hospitaal gevoerd. Onder de gekwetsten waren verscheidene kin daren en ook militairen. Op Oudejaarsavond heeft de rentenier A. S„ te Hoeven den landarbeider J., achter diens woning doodgeschoten. De dader is daarop gevlucht en heeft zich op de spoorlijn Breda—Roosendaal door den trein laten overrijden. Het was Zondagavond te ongeveer kwart over zeven, dat de 37-jarige landarbeider C. Jongemans te Hoeven, de achterdeur van zijn woning opende. Nauwelijks had J. de deur geopend of van korten af stand klonk een schot, dat den man doodelijk in de hartstreek trof. Nog strompelde hij het ver trek binnen, om daar met de woorden „Ik sterf" dood neer te vallen voor de voeten van zijn vrouw, die een baby van nog geen jaar op schoot had. Hij bleek te zijn getroffen door een schot hagel uit een jachtgeweer, hetwelk zulke ernstige verwondingen te weegbracht, dat de dood on middellijk moet zijn ingetre den. De vrouw snelde oogen- blikkelijk naar buren aan de overzijde van den weg. Deze gingen ijlings de politie waar schuwen. Uitgebreide politiemaatrege len werden genomen. Oogenblikkelijk werd de po litiehond Leo, die ook in Os- sche zaken zoo'n formidabel werk deed, aan het speuren gezet. De hond gaf ook thans bewijzen van zijn buiten gewoon speurtalent. Want zeer spoedig kon de politie het spoor naar de achterdeur van de woning van S. vol gen. Van hier ging het terug naar de schuilplaats van don dader bij de woning van J. Doch ook verder ging Leo. Trouw volgde hij het spoor naar de ongeveer i) k.m. ver der gelegen spoorbaan, waar de politie het ontzielde lichaam van den dader vond. De man had zich onder den trein geworpen. Het is gebleken, dat de aanslag op J waarschijnlijk op een misverstand berustte en dat het doodelijke schot vermoedelijk voor een ander bestemd was geweest, n.l, voor den pachtheer van den dader. Tusschen pachter en pacht heer boterde het niet, zoodat reeds geruimen tijd een ge spannen verhouding bestond. Hevige koude in Zuid-Slavië. Talrijke herders hebben den dood gevonden. Het zwa re winterweer duurt in ver schillende streken van Zuid- Slavië onverminderd voort. Uit de Bosnische en Zuid-Ser vische gebergten komen be richten over nieuwen sneeuw val, waardoor niet alleen ieder verkeer tusschen de verschillende steden is ver broken deze steden zijn voor een deel sinds dagen zonder post maar waar door ook talrijke herders den dood hebben gevonden en groote verliezen zijn geleden onder de kudden. In Zuid- Dalmatië vroor het 28 graden. Vannacht heeft de 30-jarige A. den O. te Jaarsveld zijn 27-jarigen broer J. M. den O. met 'n geweer doodgeschoten. Het slachtoffer was bij zijn broer op bezoek. In de woning is het 's nachts tot een schiet partij gekomen, waarbij J. M. den O. werd gedood. Wat de directe aanleiding is geweest, staat- nog niet vast. Wel is bekend, dat beide broers reeds lang minder goed met elkaar overweg konden. De dader is in arrest gesteld. 'AKKERTJES1' verwijderen snel de slotfen, die neerdrukkend werken en verbeteren aldus Uw gestel. 'AKKERTJES'1 bevatten -tamelijk een zeer bijzondere combinatie van geneeskrachtige stollen, die elkanders werking aanvullen en daardoor onderling versterken. Het merkwaardigste nieuws in 1939. Een Engelsch blad heeft de moeite genomen, een lijstje te maken van de merkwaardigste ongevallen der laatste twaalf maanden en het kon daarbij de meest vreemdsoortige voorvallen optee- kenen. In New Hampshire in de Vereenigde Staten maakte een vrouw met zulk een ijver en geestdrift jacht op een muis in haar woning, dat zy plotseling dood neerviel. De rnuis echter ontsnapte. Een farmer in Kansas schoor een muildier. Het muildier werd door een bij gestoken, sloeg met zijn poot en trof daarbij de schaar. De schaar drong toen zoo ongelukkig in den arm van den far mer, dat deze eraan stierf. In Edingburgh trok een oude man (blijkbaar uit Schotsche zuinigheid) met eigen handen een tand uit. Daarbij schrok rij zoo hevig, dat hij op slag- overleed. In Berlijn drong een dief een slagers winkel binnen. Toen hij langs het boven licht weer naar buiten wou klimmen, bleef hij met zijn hals in een rij worsten hangen en stierf een ellendigen dood door verstikking. In Londen wachtte een blinde man aan den rand van een drukke straat op een geleider, die hem naar den overkant zou brengen. Plotseling voelde hij, hoe hem een hand werd toegestoken. Onge lukkig genoeg echter behoorde deze hand eveneens aan een blinde. Elke der beide blinden meende toen, dat hy door den ander werd geleid en dat hij dus vei lig kon oversteken. Ze werden beiden door een autobus gegrepen en gedood. Een jongeman in Warschau dronk „voor de aardigheid" enkele slokken pe troleum. Toen wilde hij een sigaret op steken. Zoodra hij echter de lucifer bij zijn mond hield, volgde er een explosie, die hem in stukken reet. In Californië wilde een man van 55 ja ren de eerste cigaret van zijn leven roo- ken. Hy werd echter zoo misselijk als een schooljongen, kwam te vallen en liep daarbij een zoo ernstige hoofdwonde op, dat hij dood was, vóór de cigaret was opgebrand. In een andere plaats in Californië maaide een man zijn grasveld. Daarbij trof het mes van de machine een gela den patroon, die hem recht in het hoofd schoot. En toch heeft de man het er nog levend afgebracht. TELEGRAFISCH WEERBERICHT. Verwachting tot morgenavond: Voor het Noorden aanvankelijk nog strenge tot matige vorst, later stijging van temperatuur, nevelig, met toenemen de bewolking, geen neerslag van betee- kenis, zwakke tot matige Zuidelijke tot Westelijke wind. Voor het Zuiden strenge tot matige, later afnemende vorst, nevelig tot licht of half bewolkt, droog, zwakke tot ma tige wind uit Zuidelyke richtingen. Stand van hedenmiddag 3 u Uitgave: N. „Luctor et Er liet Bureaux Lnng| postrekening jjkontoor M 11 j. f- A NO Y,| Pirecteur - Hoofl De Russe hevige ko land. Rusl ge Al zes en twinti stellingen op de het vuur der Ru verwacht een nieu Jets, onder leiding sischen aanvoerde De Russische Mannerheim-lmie 50 granaten per vuur achtte de echter blykbaar n< bereiding voor ee groote schaal De Finnen hebl totale legermacht landengte van K Tot nu toe zijn de breed geweken. Men schat de onder generaal S terwijl, naar verlu Leningrad onderv Intusschen zijn nieuwe hevige R dernomen op het vleugel van de Ma In de scherpe door een snijdend van Russische g( land doodgevrorei heid konden word' De gesneuvelde beter uitgerust, w dusver aan Russi; Men maakt daa aanzienlijk deel kingen is gearrive alle nieuwe Russis den linkervleugel linie heen te brek Alles w ij s dat de Russ te eeniger óvergroott van mensc: de Finnen t knieën te c Mannerhei ceeren. To echter nog ken, dat z ij hebben be systeem v vallen. Een Finsche of gekeerd is van 't den van het Lade het huiveringwekk hij ooit gezien Russische dooden die streek. Uit de maakte hij op, da gewond waren en ren. DE VREESl De gevechten a en van Petsamo practisch tot stil volge van de intei De temperatuur onder het vriespi vechten zijn gen tusschen bepe patr< Stand van gistermiddag 3 u.767. Licht op voor fietsers; Woensdag 4 u. 27 min. Het Finsche le: „De eerste dag trekkelijk rustig ufmattingsvuur d< van tijd tot tijd v Aan het Ooste vechten geleverd c langs het Ladogar beterden wederom Achting van het «e vijand den geh gesteund door tan geslagen en een ti Het blad „Vaar hoop, dat de boi Finsche steden ai door de Sovjet-Ri Zweden zullen wor dariteit van de 12ullen doen toenen AFGE - Volgens „Mor; Ifinnen na hun |pL~~ het mijn- |Fetsamo een n tienduizenden pamo en Moermar Men gelooft, da acht gedwonger ■ce

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1940 | | pagina 6