Wanordelijke terugtocht der Russen in het Noorden. Bij Be wisseling der jaren 1939-1940. BON 11 voor SUIKER. Dagblad voor de Provincie Zeeland jramma. Slapend wordt Uw huid zacht en mooi Belangrijkste Nieuws. s. öai5a?^i! ZATERDAG 30 DEC. 1939 54e JAARGANG - No. 76 Waaraan de Finnen behoefte hebben - Mussolini niet naar den Paus? - Het aangevallen Britsche slagschip is veilig. Tekort aan levensmiddelen bij de roode troepen. Behoefte aan materiaal. Mussolini niet naar den Paus? r bevonden de bei- soot op weg naar r de verschansing Medereiziger staan, iep over zyn oogen '.ees bekend voor, waarvan. impagnezoet 26, Soete Bellefleur 2— 1 45.50, Kroet- en :es per 100 kg. leman extra 1012 7—7.30, id. C 5.50| -omtesse de Paris g 6.50, Pondsperen 46, Wintersuike- Valperen 12, al- 11 Dec. 75 en 414,4 M. 8.30 12.15 KRO. 5.00 CRO. ing. 8.45 Morgenw. 10.00 Gew. muziek Herv. Kerkdienst. (gram.). 12.15 opmaken". 12.35 NP. 1.00 Letterk. tarstoespraak door Tjarda van Star- :r, Gouverneur-Ge- 1.35 Gram. 2.00 S.00 Gev. concert. 4.55 Gram. 5.00 5.20 Geref. Kerkd. ;ram.). 7.30 Jaar- la's. 7.45 Ber. 7.50 "JP., meded. 8.15 rogr. 10.30 Ber. .00—12.30 Nieuw- M. 8.55 VARA. VRO. 5.00 VPRO. 6PRO. 9.00—12.00 9.05 Tuinbouw- 40 Causerie „Van 9.59 Ber. 10.00 stand zyn". 10.30 00 Cyclus „Onze ram. 12.45 Ber. tO-Aeolian-orkest. im. 1.40 Causerie. 2.30 AVRO-octet 10 Omroeporkest. Gesprekken met de kinderen. 6.00 6.30 Kerkdienst. ^.NP. 9.10 AVRO- 0 Toespraak. 9.45 meel. 11.00 Ber. udejaars-redevoe- van N. O.-L, Z.E. ran Starkenborgh Oudejaarsavond- E. Visser, presi- Raad der Neder- toor met orgelbe- fuurslag van den t; Wenschen van 00 Nieuwjaars- snschen van sche- EERBER1CHT. de kuststrook: vriespunt, be- bewolkt, eenige krachtige Zui- kind. matige tot lich- kken, geen neer- rakke tot matige richting. iddag 3 u.: Uitgave: N. V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw" Bureaux Lange Vorststrnat 7 0, Goes Postrekening 44455 Telefoon 2438 jijkantoor Middelburg: Fa. Boekhandel J, J.FANOY, Lange Burg 40. Telefoon 28 AbonnementaprIJs 12.00 per kwartaal Weekabonnementen voor Middelburg Goes en Vlissingen f 0.20 Losse nummers 5 cent Directeur HoofdredacteurR. ZUIDEMA AdvertcntlCn 30 cent per regel Ingezeilde:: medcdccllngc:: 60 sent per regc' Kleine AdvertcntlCn Dinsdags en Vrijdags f 0.75 bil vooruitbetaling Advertenticn onder letter of motto 10 cent extra Bij contract belangrijke korting Dit nummer bestaat uit 2 bladen. ag 3 u.770. fietsers- Wy geven ons opnieuw Weer over aan Gods zorgen. Wolken en donkerheid. Wanneer we terugzien op het jaar dat voorbyging en wanneer we vandaag de dag om ons heen zien, dan is er overal wolken en donkerheid. Ongetwyfeld, het licht ontbrak ook in 1939 niet geheel, er waren tyden en oogenblikken, dat de wolken schenen te breken en dat aan de donkerheid een einde scheen te zullen komen, maar dan pakten zich weer de wolken samen en was er weer de tastbare duisternis. In ons vorig jaaroverzicht hebben wy het jaar 1939 aangeduid als een tydperk van voortdurende spanning. Sinds is er weer een jaar verloopen. Maar de spanning is gebleven eii zoo mogelijk zelfs toegenomen. Alleen met dit verschil, dat nu soms de spanning te groot bleek en dat hevige uitbarstin gen niet uitbleven. De oorlog tusschen China en Ja pan duurt nog onverminderd voort. Nu reeds meer dan twee jaar spant Japan al zijn krachten in om China aan zijn wil te onderwerpen, maar tot nu toe met geen ander resultaat dan dooden en ge wonden en ellende van velerlei aard. In Spanje kwam eindelijk aan den burgeroorlog die sinds Juli 1936 woedde een einde, door de overwinning van Franco. De meermalen uitgesproken vrees, dat Franco, als de oorlog eenmaal ten einde was, niets anders zou blijken te zijn dan de gehoorzame dienaar van een of meer grootmachten, is niet juist gebleken. Franco gaat zijn eigen weg en verlangt niets anders dan dat Spanje zijn eigen zaken kan regelen. Is zoo dit Spaansche oorlogswee voor bijgegaan, andere weeën en van veel ern stiger aard zijn er voor in de plaats ge komen. Bij de vorige jaarwisseling leefden wij nog onder den indruk van het ge beurde te München, toen dank zij het optreden van Mussolini en Chamberlain, de vrede bewaard bleef. Er waren aanvankelijk gunstige voor uitzichten. Britsche en Duitsche afgevaardigden waren in het begin van dit jaar te Ber lijn bijeengekomen om te onderhandelen over een vlootovereenkomst. En officieel werd gepubliceerd, dat de besprekingen in zéér vriendschappelijken geest wer den gevoerd. Dat gaf hoop voor de toekomst, voor al ook gezien de pertinente uitspraken en toezeggingen van Hitier. De hoop be gon te leven, dat de zwaarste onweers buien waren afgetrokken. Al spoedig bleek echter dat deze ver- Wachtingen niet gewettigd waren. Het bleef rommelen in Europa. Telkens weer pakten zich donkere wolken samen. Op 15 Maart verraste Hitier de we reld met de mededeeling dat T s j e c h o- b low a k ij e onder de bescherming van flet Duitsche rijk was geplaatst, dat het nad opgehouden zelfstandig te bestaan. eraan werd echter toegevoegd, dat dit optreden gewettigd was, door de behoef- e om een einde te maken aan de voort- urende bedreiging van den vrede. Dit optreden bracht een groot deel an de wereld in onrust. In tal van lan- °?k *n ons land, werd de grens- si j ng in or<*e gemaakt en werd van de troepen opgeroepen ten- cle op alles voorbereid te zijn. e Duitsche regeering trachtte echter gemoederen te kalmeeren, door de thLlnei^e me<3edeeling, dat zij nu, al- hns Sr,?uroPa geen wenschen meer aaa Dmtschland was, wat Europa be- vpfd' verza(*igd. Men behoefde zich voor ere agressie niet bezorgd te maken, an wel was er nog altijd de Pool- afm kwestie, maar ook wat dit <w5 was er Seen reden voor bijzon- hand^°rg' a Februari had Polen een en on T\Ara? met Husland gesloten verhol pril sloot het een definitief on 17 ^Tn}et.Engeland. Bovendien had linie ei,memand minder dan Musso- ken Jrzekard' dat er geen vraagstuk- vaardigg™ 6en 00r^°S zouden recht- 'tJan Was dus alle reden tot een, zy Aangematigd optimisme. verstnn-ï^6 stemming werd eenigszins rd, door het optreden van Italië tegenover Albanië, welk land in den nacht van 6 op 7 April door Italiaan- sche troepen werd bezet en zonder te genstand van beteekenis werd veroverd maar van eenige complicatie was daarby geen spoor. Opnieuw echter begonnen zich don kere wolken boven Europa samen te pakken. Het werd steeds duideiyker dat Duitschland niet zou rusten voor het een gedeelte van Polen onder zyn heer- schappy had gebracht. Het eind van het lied was, dat de Duitsche troepen in den nacht van 31 Augustus bevel kregen Polen binnen te rukken en al spoedig stond het vast, dat het Poolsche leger voor de geweldige overmacht zou moeten wyken. Intusschen was ook Rusland op den voorgrond gekomen. Toen de lang durige onderhandelingen met Engeland en Frankryk vastliepen omdat deze lan den niet bereid waren Rusland in het Oosten van Europa de vrye hand te la ten, zocht Sovjet-Rusland toenadering met Duitschland. De onderhandelingen tusschen Hitier en Stalin hadden een vlot verloop. De vroegere doodsvijanden vonden elkaar, met het gevolg, dat Polen, nu van twee zyden besprongen, vernietigd werd. Met de vrijheid en de zelfstandig heid van Polen was het gedaan en de buit werd tusschen Duitschland en Rus land verdeeld. Zooals te voorzien was, bleven com plicaties niet uit. Meermalen hadden Engeland en Frankrijk uitgesproken, dat ten koste van alles, aan de voortdurende bedrei ging van den vrede door Duitschland, aan de permanente en verlammende on rust in Europa een einde behoorde te komen. Het gevolg van den Duitschen inval in Polen was dan ook, dat Engeland overeenkomstig zijn accoord met Polen en Frankrijk, aan Duitschland den oorlog verklaarden. Donkere dagen waren het, die eerste weken in September, toen de zware oor logsdreiging boven Europa hing. En sinds dien tijd woedt nu opnieuw de oorlog. Te land houden de wederzijdsche machten elkaar vrijwel in evenwicht en is het aantal dooden en gewonden be trekkelijk gering, maar ter zee worden over en weer zware verliezen geleden. Een groot aantal schepen is reeds ver gaan en duizenden manschappen hebben den dood gevonden. En alles wijst er op, dat dit nog slechts de eerstelingen zijn van den gruwelijken oorlogs-oogst. Maar daar bleef het niet bij. De Russische beer, 'door Duitschland op Europa losgelaten, maakte van zijn nieuwe positie een dankbaar gebruik. Estland en Letland moesten zich buigen onder het roode juk, en toen Finland niet bereid bleek zonder meer aan de Russische eischen tegemoet te komen, werd eenvoudig gepoogd met geweld te nemen wat men niet goedschiks kon krijgen. Vermoedelijk heeft Rusland gedacht aan een herhaling van den aanval op Polen, zoodat er zelfs op gerekend werd, dat de veldtocht op 23 Dec., den ver jaardag van Stalin, geëindigd zou zijn. Zóó gemakkelyk ging het evenwel niet. De Finnen verdedigen zich met ongeken de dapperheid en op 23 Dec. was geen ander resultaat bereikt dan dat duizen den Russische soldaten waren gedood en een ontzaglijke voorraad oorlogsmate riaal in handen der Finnen was geval len. En nog altyd duurt de overigens al te ongelijke strijd voort. Wat van dit alles het einde zal zijn valt niet te voorspellen. Daarvoor zyn er teveel onzekere fac toren. De vraag is b.v. of Duitschland on danks de ontzaglijke oorlogsvoorberei dingen en zyn groote macht aan men- schen en materiaal, op den langen duur in staat zal zijn, de vyanden te weer staan. De vraag is, wat Italië zal doen, vooral in verband met de nauwe vriend schap tusschen Duitschland en Rusland. Dan zyn er nog de voortdurende po gingen om tot een vredelievende oplos sing van het conflict te komen. Koningin Wilhelmina en Koning Leopold hebben reeds geruimen tijd geleden hun goed diensten aangeboden en ook de Paus, die thans nauwe betrekkingen onderhoudt met de Italiaansche regeering, is tot bemidde ling bereid. Op het oogenblik is de tyd daarvoor echter nog niet rijp. En zoo gaan we het nieuwe jaar in te midden van het oorlogsrumoer, terwijl er aan alle kanten is wolken en donker heid. Dit geldt niet alleen van de oorlog voerende landen. Ook in ons land ondervin den we de gevolgen van den oorlog. Reeds in April werd een deel van le ger en vloot onder de wapenen geroepen en eind Augustus volgde de volledige mobilisatie van leger en vloot. Welk een donkerheid daardoor in vele gezinnen en zaken, ook al is er daarnaast de blyd- schap dat we ons tot nu toe tot maat regelen van voorzorg kunnen beperken. Ook op politiek gebied was het niet altyd even rustig. Eerst was er de z a a k - O s s die onnoodig veel stof deed opjagen, en daarna volgde eerst het aftreden van Minister De Wil de en tenslotte het heengaan van het geheele Kabinet. Het werd opgevolgd door het v y f d e Kabinet-Coiyn, dat evenwel door de Tweede Kamer werd afgemaakt een ernstige misgreep noemde Mr de Geer deze houding voor het een kans had gehad zyn optreden door zy'n arbeid te rechtvaardigen. Op 10 Augustus werd het opgevolgd door het Kabinet-De Geer, een extra-parlementair noodkabinet, met voor het eerst een tweetal sociaal-demo cratische ministers. Er waren ook over ons land wolken. Er was donkerheid. Maar welk een blijdschap was er, toen ons opnieuw een Prinsesje werd geboren. En was het niet alsof het donker opklaarde, telkens weer, als de nauwe band tusschen Vorstenhuis en volk gezien werd, als het duidelijk werd hoe dicht ons Vorstenhuis staat by het volk en hoe innig en sterk nog altyd Oranje en Nederland verbonden zyn? En nu Het oude jaar gaat heen. Het nieuwe jaar kondigt zich aan. Wat dit jaar, hetwelk onder zoo som bere omstandigheden geboren wordt, zal brengen, is ons niet onthuld. Zal het oorlog zyn of vrede? Welvaart of achteruitgang? wy weten het niet. Toch staan we niet met leege handen. Het Kerstfeest heeft er ons aan her innerd, dat niet het noodlot deze wereld regeert; het heeft ons gepredikt, dat de Vredevorst gekomen Is en dat er vrede zal zyn voor de menschen des welbeha- gens, waar de Heere ontvangt de eere Zyns Naams. Alleen in terugkeer tot God ligt de vrede voor de wereld. Ook in 1940. Daarom: Komt Christ'nen, doen wij allen der eng'len loflied schallen: Eere zij God! indien U 's avonds Uw huid voedt met de huidzuiverende en huidverfraaiende Purol. Doos 30 ct. Naar te Helsinki verluidt, trekken de Russen zich in wanorde terug uit het gebied van Hoyenjaervi in het hooge Noorden, hoofdzakelijk in verband met het tekort aan levensmiddelen, waarbij nog komt de felle koude. Ook gisteren was de Russische lucht macht weer actief. Er werden bommen geworpen op het spoorwegknooppunt Ka- ris, doch de aangerichte schade is ge ring. Het feit, dat Helsinki de laatste dagen niet het doelwit is geweest van een wel overwogen aanval uit de lucht, doet de meening postvatten, dat de Russen wel licht niet voornemens zijn, de stad te verwoesten, uit vrees voor repressaille- maatregelen tegen Leningrad, dat, naar men zegt, vrijwel niet tegen luchtaan vallen is verdedigd. Op de landengte van Karelië wordt de strijd voortgezet. Vermoedelyk zal de druk van de Russen in de komende da gen nog toenemen by het Suvantomeer. Blijkbaar verwachten de Russen door massa-aanvallen de Finnen uit te putten. De correspondent van het blad „Hel- singin Sanomat" bericht, dat de Russen in het hooge Noorden hun positie ver sterken. Indien de Finnen hier over een grooter aantal beschikten, zouden zy hier den toevoer onmogelyk kunnen ma ken. Van het Noordelyk front wordt gemeld dat Russische vliegtuigen per vergis sing bommen op een Russische colonne hebben laten vallen en deze ook met mi- trailleurvuur bestookt hebben. In den Salla-sector heerscht groote activiteit van de artillerie. Er zyn berichten, dat er onlusten onder de Russi sche troep en in dit gebied zouden zyn uitgebroken. Van achter het front van daan heeft men talryke geweerschoten gehoord. Volgens Finsche mededeelingen uit goede bron zijn sedert het begin van den oorlog 25.000 Russen gesneuveld en 5000 gevangen genomen. Verder zijn volgens deze mededeelingen 270 Russische tanks vernield en 125 vliegtuigen neergescho ten. Aan het Karelische front hebben de Russen 150.000 man aan versterkingen gekregen. Nog meer troepen zullen vol gen. 't Zullen ten deele Siberische divisies zyn uit den Kaukasus, allen uitsteken de skiloopers. Het betreft hier vermoe delijk de befaamde Siberische stoottroe pen, die in den RussischJapanschen oorlog en ook in den wereldoorlog ge bruikt zyn en van wie men zegt, dat het de beste soldaten van Rusland zijn. Een verklaring voor het feit, dat men deze troepen niet eerder in den strijd heeft geworpen moet hierin gezocht worden, dat de Sovjet-leiders de kracht van de Finsche verdediging onderschat hebben. Verder wordt medegedeeld, dat ook Kozakken aan het Karelische front zijn aangekomen en dat de Sovjets, in ver band met de weersomstandigheden, hun tankafdeelingen hebben teruggetrok ken. Een groot aantal vliegtuigen moet thans op de vliegvelden van Leningrad verzameld zijn. Met volle kracht wordt gewerkt aan het versterken van de Oostzeehavens met luchtafweergeschut. In Lapland is de koude ontzettend, op vele plaatsen zelfs 48 graden onder nul en bij deze temperatuur is een Russische aanval onmogelijk. De strijd om het Finsche Verdun is nu de vierde week ingegaan en nog staan de dappere verdedigers onversla gen en ongeschokt, voor de massa-over macht der rooden. Wel wordt gemeld, dat weer een con tingent, meer dan 270.000 man, uit Rus land naar Finland zal worden gediri geerd, troepen, die behooren tot het bes te deel van het Russische leger. Maar de Russische invasie in Fin land is tot nu toe doodgeloopen, terwijl de leiders van het roode leger blijkens hun voorbereidende maatregelen dach ten, hun doel na een korten bliksem-oor- log te bereiken. Ondanks de enorme hoeveelheden ver bruikt materiaal en hun duizenden doo den en gewonden zyn de Russen er niet in geslaagd, in deze drie weken behoor- lyke vorderingen te maken, noch eenig vitaal punt te veroveren. De Manner- heimlinie is niet bezweken, ze is zelfs niet ernstig bedreigd. Finsche kringen te Londen wijzen er op, dat Finlands strijdkrachten, die nu door vrijwilligers uit andere Scandina vische landen versterkt zyn, voldoende blyken te zyn, maar de situatie is, wat hét oorlogsmate riaal betreft, zeer ernstig. Indien de Russen al hun reserves te gen de Mannerheimlinie doen optornen en ten Noorden van het Ladogameer, dan valt het te bezien, of de Finsche wa penen en munitie voldoende zijn om weerstand te bieden. De Russen gebruiken zware artillerie tegen Viborg en schieten op een afstand van 40 K.M. Het ontbreekt den Finnen aan materiaal om hiertegen iets te doen. De Finnen gebruiken thans groote hoe- Binnenland. Zal Nederland Finland helpen? Suiker op bon 11. De clearing met Duitschland. Buitenland. Wanordeiyke terugtocht der Russen in het Noorden. De Finnen hebben materieel noodig. Mussolini niet naar den Paus? Het aangevallen Britsche slagschip. De aardbevingsramp in Turkye. Gedurende het tydvak van Zaterdag 30 December 1939 tot en met Vrydag 19 Januari 1940 geeft de met „11" genum merde bon der ryksdistributiekaart recht op het koopen van een kilogram suiker. veelheden oorlogsmateriaal, dat zy op de Russen veroverd hebben. Het verluidt, dat een Zweedsche divi sie spoedig aan den strijd zal deelnemen. Deze soldaten zijn allen uitstekende ski loopers en de bekendste Zweedsche sportlui zouden zich onder hen bevinden. Binnenkort zal de tweede groote Zweedsche ambulance naar Noord-Fin- land vertrekken. Verder zullen binnenkort een honderd tal Zweedsche medici en evenveel ver pleegsters alsmede enkele tandartsen en dierenartsen naar Finland vertrekken om dienst te nemen in den Finschen me- dischen dienst. De Finsche legatie heeft verklaard, dat Finland tracht, om Amerikaansclie snelle marine-motoren te koopen, tenein de de Mosquito-vloot, die Finland heeft, uit te breiden en daarmede de Russische operaties dicht bij de Finsche kust te be strijden. Officieel wordt tegengesproken, dat Mussolini in de onmiddellijke toekomst bij den Paus op audiëntie zal gaan. Men lette in deze tegenspraak op „in de onmiddellijke toekomst"! In doorgaans wel ingelichte kringen blijft men er bij, dat Mussolini een be zoek aan den Paus zal brengen, zij het dan ook niet op 4 Januari a.s., zooals later. Reuter seint: „In hooge offi cie e 1 e Italiaansche krin gen verklaart men, dat de berichten, volgens welke de Duce in de volgende week een bezoek aan den Pauszalbrengen, volkomen ongefundeerd zijn. In dezelfde kringen voegt men er aan toe, dat het bezoek niet zal plaats vin den. Tot nu toe was men algemeen van opvatting, dat dit bezoek reeds defini tief was vastgesteld. NIEUW VREDESGERUCHT TE LONDEN. Naar Reuter meldt, doen te Londen opnieuw geruchten de ronde over een nieuwe vredesactie. Deze geruchten, welke zyn ontstaan door het bezoek, dat de Paus aan den koning van Italië heeft gebracht en den terukgeer van den Duitschen ambassadeur te Rome naar Berlyn, worden echter te Londen niet officieel bevestigd. De houding der geallieerden ten op zichte van mogelyke „vredesoffensie ven" is bij verschillende gelegenheden door Chamberlain, Halifax en Daladier uiteengezet en men is van gevoelen, dat deze thans wel aan iedereen bekend zal zyn. AANGEVALLEN BRITSCH SLAG SCHIP ZET DE REIS VOORT. De Britsche admiraliteit heeft, naar aanleiding van het Duitsche communiqué waarin verklaard werd, dat een Britsch slagschip van de „Queen Elisabeth"- door een Duitsche duikboot was getorpe deerd, medegedeeld, zooals wij reeds meldden, dat een Britsch slagschip met een torpedo was aangevallen. Er werden hierbij drie man gedood en er werd eeni ge schade aangericht. Reuter meldt omtrent den aanval op het Britsche slagschip nog nader: In de officiëele verklaring wordt de naam van het Britsche oorlogsschip niet vermeld, evenmin als de plaats waar de aanval geschiedde. Het schip is vei lig en zet zijn reis voort.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1939 | | pagina 1