DE ZEEDW Een verwaarloosd Landgoed AKKERTJE TWEEDE BLAD Finland Rusland. Zenuwpijnen feuilleton m haar Heere." bereid die Ideere is toch ook niet on- ,Komt?nr yoor >u? Hij zegt zelf: last ziit 6n ri0t Mij' die vermoeid en be- Uit de Provincie MIDDELBURG. Begrafenis van wijlen Wethouder Onderdijk. GOES. ZUID-BEVELAND. Neem n VAN DONDERDAG 28 DEC. 1939. Nr. 74. (Van onzen militairen medewerker.) Het dappere Finsche volk heeft het Kerstfeest in betrekkelijke rust (behal ve vliegtuigaanvallen) met alle reden tot tevredenheid mogen vieren. Want na de eerste angstige dagen is er een welda dige stilstand op de diverse gevechtster reinen ingetreden. Wat er ook verder moge gebeuren en wat het toekomstig lot ook moge zyn, do geschiedenis zal ten eeuwigen dage met den grootsten lof blijven getuigen van ongeëvenaarden moed en wilskracht van dit dappere volk, dat het bestond, met zijn nog geen vier millioen zielen, het vol moed te durven opnemen tegen de Russen met een bevolking van 180 millioen. De wijze, waarop zij zich begonnen te verdedigen, getuigde eveneens van een buitengewoon hoog moreel; geen pas sieve verdediging, neen, waar de moge lijkheid zich maar even voordeed, werd met flinke tegenaanvallen direct tot het offensief overgegaan. We hebben er diep respect voor, hoewel in hun optreden zeer zeker eenige roekeloosheid school, welke onder andere omstandigheden de grootste teleurstellingen had kunnen op leveren. Welke roekeloosheid wij bedoe len, hebben we in onze voorgaande arti kelen besproken, hun opzet was te groot voor hun kleine leger, dat bovendien is bewapend en ingericht speciaal voor verdediging en niet voor offensieve be doelingen. De Finnen zagen echter hun moed voorloopig ruimschoots beloond, want op alle vier de hoofdoperatie-terreinen hebben de Russen hunne aanvallen niet alleen gestaakt, doch zijn in enkele ge vallen zelfs over eenigen afstand terug getrokken. We doen den Finnen niets te kort wanneer we dit Russische echec niet toeschrijven aan de Finsche wapenen, doch hoofdzakelijk aan het barre kli maat van hun vaderland, waar thans de thermometer meer dan 30 graden be neden nul aanwijst. Immers de verdedi ging van een land berust altijd op het benutten van- en aanpassen aan de ge ologische en andere eigenschappen van de streek; men kan het ons Hollanders toch niet kwalijk nemen, dat we ons zoo veilig voelen achter onze inundatieën, ondiepe kusten en groote rivieren. Zoo ook is de wintertemperatuur van Fin land een factor, waarmede de verdedi gers ten volle hebben rekening gehouden en blijft het een onvergeefelijke fout voor de Russische legerleiding, dat zij deze blijkbaar over het hoofd heeft ge zien. Heeft de Russische Generalen Staf niet geweten hoe de wintertemperaturen in Finland zijn? Wist men in Rusland niet, dat de motoren van auto of tank, welke dag en nacht in de buitenlucht moeten verblijven, bij zulke koude be vriezen en niet meer op gang te brengen zijn? Als de Russen Finland binnenvallen van uit het oosten en zich moeten ba seeren op den spoorweg naar Moer- inansk, dan moeten zy er rekening mede houden, dat alle aanvoer van verple- gingsmiddelen en munitie vanaf het ont- laadstation aan dien spoorweg met vrachtauto's naar de Westwaarts ruk kende troepen moet geschieden. Waar in deze streken geen, of althans zeer slechte wegen ter beschikking staan voor dit vervoer, weet men tevo ren reeds, dat bij deze vorst de auto's groote kans loopen in de sneeuw te blij ven steken en niet meer op gang te brengen zullen zijn; hetzelfde geldt voor de tanks, welke met het oprukkende le ger samenwerken. Slechts hieraan kan men toeschrijven het feit, dat ten Zuiden van Petsamo een Russisch leger van 20.000 man, dat begonnen is, de daar gelegerde Finsche sterkte van 2000 man, Zuidwaarts te verdrijven, op 21 December plotseling ijlings moest terugtrekken op Petsamo en omgeving, en wel zoo snel, dat vele tanks en vrachtauto's, geladen met mu- ,nitie, langs den weg waren achter ge laten en in handen des vijands vielen. De oprukkende Russen waren natuurlijk verstoken gebleven van proviand, uit- neembare barakken en verdere verple- gingsmiddelen, dus moesten zij wel terug op hunne basis aan de haven, waar deze goederen gereed lagen. Omdat het eten niet naar de troepen kon worden ge bracht trokken de troepen terug naar het eten. De eerste berichten luidden dan ook, dat de Finnen voorzichtig slechts pa trouilles achterna zonden met het oog op mijnvallen of andere hinderlagen. La ter lazen we, dat de Russen met groote verliezeen en achterlating van veel ma terieel „teruggeslagen" waren. De eer ste lezing zal ongetwijfeld wel de juiste zijn, en het vele materieel, dat den Fin nen in handen viel, waren auto's en tanks, welker motoren bevroren waren en niet verder konden. Wat we zagen bij Petsamo heeft na tuurlijk ook plaats gehad aan de overige operatiefronten, want daar vroor het even hard en weigerden de Russische motoren evenzeer. De Finnen, kinderen van hun land, weten zich in hunne sneeuwvelden op ski's en onzichtbaar door witte hemden, den nood hunner vij anden ten nutte te maken en voeren op hun eigen strijdwijze een guerilla tegen de flanken en verbindingen,, der Russi sche invallers. Dat zij hiermede dikwijls aardige successen boeken, blijkt uit de verliezen, welke zij de tegenstanders be rokkenen. Alle berichten omtrent tegenaanvallen der Finnen moeten teruggebracht wor den tot het optreden dezer ski-afdee- lingen. We kunnen den tegenwoordigen toestand niet beter teekenen dan te zeg gen, dat op alle fronten de Russen zich hebben opgeborgen in hunne kampemen ten en wachten op mildere temperatu ren, welke motortractie mogelijk maken. Hoe lang deze nonactiviteit zal moeten duren, zal dus geheel van het weer af hangen. Daarna zullen de Russen hun veldtochtsplan verder ten uitvoer bren gen. Middelerwijl koelen zij thans hun woede over deze eerste mislukkingen floor luchtaanvallen op de steden en vooral op de spoorwegknoopen in Zuid- Finland. Intusschen kunnen de dappere Finnen dubbel en dwars tevreden zijn met het aanvankelijke succes; we wensehen hun een lange en barre winter toe; tijd ge wonnen, veel gewonnen. mi WmzSt i De Russische opmarsch in Finland. Een dorp op de Karelische landengte, dat door de vijandelijke artillerie in brand geschoten werd. 27) door AMY LE FEUVRE. v ze je eerst maar wat beter ,nen' ®er in het noorden is het zoo'n l aad®r volkje dan waar jij gewoond dpti oeb verscheidene oude beken- lu et dorp, maar sommigen wo- w-)t !Ln?f niet 200 heel lanS- Je zal Wat geduld moeten hebben." wou, dat ik meer was als moeder", overt u"/en beetje verdrietig. Zij ver- dafw i? aller harten- Ik ben bang, dige nntu°mit? °Tmdat mÜ het eene no°- frevoei ekt- k doe alles nog uit een liefde f an plicht. Moeder doet alles uit Vifri 6n Ik 2al u rust geven." weer in\ antw°ordde niet, maar ging nog riet w VUUr zitten staren" Z« waa enkel* a^.21J wezeia moest, en na anders g en begon zy over iets „Het is alleen, omdat ik niets uitvoer, dat ik zoo ben gaan zitten tobben", zei ze. „Zou ik van den winter niet wat lekkere warme manteltjes kunnen ma ken voor al de kinderen in het dorp?" „Dat zou wel kunnen, maar ik geloof, dat je verstandiger zult doen, als je be gint met flanellen onderjurkjes." Vivian begon te lachen en was voor het overige van den avond weer vroolijk en opgewekt. Toen zij echter haar hoofd op haar kussen legde, klonken de woor den van haar moeder haar weer in de ooren: „Zoo de Heere het huis niet bouwt, tevergeefs arbeiden des zelfs bouwlieden daaraan." Het onderhoud tusschen haar en me neer Hunter den volgenden morgen was niet heel lang. Hij deelde haar mee, dat hij beginnen zou met eens goed alle boerderijen en huisjes te bekijken, en dat dat hem wel eenigen tijd zou kos ten. Vivian vond hem wat kortaf, en voel de zich erg jong en onervaren, als ze met hem praatte, maar zij begon lang zamerhand toch aan hem te wennen en ging met iedere moeilijkheid naar hem toe. Hij scheen het met iedereen te kun nen vinden, en zijn energie en beslist heid werden door allen bewonderd. RAADSLID-HOOFD LUCHTBESCHER MINGSDIENST. Daar de Kroon thans in hoogste in stantie heeft uitgesproken, dat de func tie van Hoofd v. d. Luchtbeschermings dienst onvereenigbaar is met het Raads lidmaatschap, heeft de heer A. I. Cats- man te Aardenburg als Hoofd van den L.B.D. ontslag genomen. Gisterenmiddag is het stoffelijk over schot van wijlen den heer J. Onderdak, in leven wethouder van Middelburg, on der overgroote belangstelling naar zyn laatste rustplaats overgebracht. Een groote sohat van bloemen werd op den lijkwagen en ln het daarop volgende open rijtuig neergelegd. Daaronder wa ren er van den Gemeenteraad,» van de hoofdambtenaren der Gemeente, van de Brandweer, van de Sportcommissie en den directeur der Sportterreinenvan de Vereeniging Schoolmuseum, van het par tijbestuur der S. D. A. P.; van het ge west Zeeland en ook van de afd. Middel burg en den Middelburgschen Bestuur- dersbond; van de af deeling Zeeland van de Vereeniging van Raads- en Statenle den; van de Woningbouwvereeniging, van de af deeling Werkloozenzorg, van verschillende vereenigingen uit de mo derne arbeidersbeweging en van parti culieren. Op den tocht door de stad werd halt gehouden bij' de Gouden Poorte, op de stoep waarvan de besturen der afdeeling van de S. D. A. P. en van den M. B. B., alsmede de S. D. A. P. raadsfractie aan wezig waren en waar met de vaandels van beide genoemde organisaties en met de vlaggen, die reeds van Vrijdag half- stoks hingen, een groet werd gebracht, j Genoemde besturen en de raadsfractie I sloten zich achter den lijkwagen aan. Even later werd halt gehouden bij' het bureau van de Arbeidsbeurs, waarvan de ambtenaren buiten waren gekomen, terwijl een groot aantal werkloozen hier een stillen groet brachten. Ook bij het Stadhuis, dat geheel geslo ten was, werd halt gehouden. Bij de Stadsschuur stond het ambte- narenpersoneel buiten en voegde de hoofdopzichter nog een krans bij de an dere. Bij het station stond een groote schare geestverwanten van den overledene ge schaard met vlaggen en vaandels, waar mee een groet werd gebracht. Hier sloot de partijvoorzitter der S. D. A. P., de heer Koos Vorrink, zich bij het afdeelingsbestuur aan, terwijl de an deren, die hier gewacht hadden, nu ook den stoet volgden naar het kerkhof. Daar waren reeds zeer vele belangstel lenden aanwezig. Wij merkten o.a. op den Commissaris der Koningin, Jhr Mr J. W. Quarles van Ufford; den oud-bur gemeester van Middelburg, den heer M. Fernhout; den huidigen burgemeester, Mr Dr J. van Walré de Bordes, met den gemeente-secretaris en zoo goed als alle raadsleden en enkele oud-raadsleden. Vele hoofd- en andere ambtenaren van de gemeente en haar verschillende onder deden; de Commissie, directeur en den opzichter van de sportterreinen; den voorzitter van de Streekplancommissie Walcheren, den voorzitter van het Borg stellingsfonds voor den Middenstandhet bestuur der Godshuizen, het bestuur der vereeniging het Schoolmuseumden bur gemeester van Vlissingen enz. Toen de kist boven het graf was neer gezet en de bloemen er om heen waren gelegd, trad als eerste spreker naar vo ren de heer M. Fernhout, die zeide, dat wel niemand zich zou verwonderen, dat het hem een behoefte was te komen om wijlen wethouder Onderdijk de laatste eer te bewijzen. Spr. herinnerde er aan, hoe het nu ruim twee jaar geleden is, dat de heer Onderdijk in een vergade ring van B. en W. overvallen werd door een hartaandoening, die reeds toen veel te vreezen gaf. Het medeleven tijdens zijn ziek-zijn, heeft hem in stilte zoo dik wijls goed gedaan. Vivian werd weer vroolijk en opge ruimd. Zij was den heelen dag bezig, met mooi weer in den tuin en anders in huis, en maakte eiken dag een groote wandeling. Lady Rockmorton en haar dochter brachten haar een bezoek en ook enkele van de andere bewoners in den omtrek maar zij had het gevoel, dat zij nog niet hun sympathie had. Op zekeren morgen in November, toen er al wat vorst in de lucht was, ont moette zij meneer Trenchard juist bui ten het hek van de Abdij. „Ik kwam u een briefje brengen van mijn zuster", zei hij. „Ons leven wordt ons een beetje te eentonig, en nu hebben wij het plan opgevat, om morgen eens een dagje in de buitenlucht door te brengen. Zou u geen lust hebben, om met ons mee te gaan? Een waterpicnic noemt mijn zuster het. Het meeste zal echter wandelen zijn, maar we nemen de pony van den boer mee, om onze pro visie te dragen, en u en mijn zuster kun nen dan bij beurten er opzitten. „O", zei Vivian met schitterende oogen, „wat klinkt dat heerlijk! Hoe laat gaan we weg?" „Tien uur precies van ons huis. Wij steken dan de heide over naar een be schut hoekje naast de ruïne van een klooster. Het is een plekje, dat wel de Spr. schetste den overledene als een eenvoudigen, bescheiden, in zekeren zin onopvallenden man, maar die in den Mid delburgschen kring een zóó beteekenende en zoo invloedrijke plaats innam, welke hy zich had moeten veroveren door har den en onverdroten arbeid. Hij had vele goede eigenschappen, die het mogelijk maakten, dat hy een belangrijk woord kon en mocht meespreken. Onderdak was toegerust met die gaven van hoofd en hart, die hem bijzondere geschiktheid verleenden voor het vervullen van een openbare bestuurstaak. Hij verviel nim mer tot criticaster^, hij was een man van krachtigen wil en veel doorzettingsver mogen, maar ook van een sterk gevoels leven. Hij was nuchter, zelfstandig en on- afhankelyk genoeg, om onder lof en hul de zichzelf te blijven. Behalve zakenken nis had hy veel menschenkenniser was iets ridderlijks in dezen rustigen, tot eenige teruggetrokkenheid geneigden man, en hy was gevoelig voor de ridder- ïyke bejegening, die hy van anderen on dervinden mocht. Hy had eerbied voor principieel denken en handelen, ook als het andere beginselen betrof dan de zyne. Hy zelf was een toegewyd werker, maar een die werkte om het werk, om de ide alen, die hem daartoe bezielden, om de gemeente, die hij daarin wenschte te die nen. Hij zocht daarin zichzelven niet. Daarom wilden ook vele andersdenken den gaarne met hem samenwerken. Mid delburg verliest in hem een bekwaam, onkreukbaar, een rechtschapen bestuur der. Tot de nabestaanden zeide spr., dat hij voor zyn vrouw, zyn kinderen, zijn klein kinderen veel trouwe en warme liefde had. Moge de God des levens, Die ook dit leven schiep en rijk bewerktuigde, de weduwe en haar kinderen steunen in het dragen van het verlies van dit ryke bezit. Hierna trad burgemeester V a n W a 1- ré de Bordes naar voren, om na het geen zyn voorganger had gezegd en hy en anderen reeds zeiden in de buitenge wone raadsvergadering van Vrydag j.l. met slechts enkele woorden namens den Raad, namens de gemeente afscheid te nemen van den betreurden doode en een krans van den gemeenteraad, die de bei de gemeenteboden op het kerkhof hadden gedragen, by de andere op het graf neer te leggen. De heer J. M o n d e e 1, voorzitter van de afdeeling der S. D. A. P. sprak na mens de moderne arbeidersbeweging ter plaatse en zeide, dat het een groote vreugde was met den overledene samen te werken. Gaarne had men hem nog lan ger in zijn midden gehad en hem daarna een lange periode van rust en een rijken levensavond gegund. De partijvoorzitter, de heer Koos Vorrink, wees er op, hoe de heeren Jan en Louw Onderdijk de grondleggers zijn geweest voor de socialistische bewe ging in Zeeland samen met mannen als Wibaut en Sannes. Jan Onderdijk stond pal voor de arbeiders. Hij was een sie raad voor land en volk en een groote steun voor het arbeidende volk. Een voorbeeld voor velen door zijn eigenschappen. Hij is pal blijven staan voor zijn beginsel tot zijn laatsten adem tocht. Zijn vrouw en kinderen mogen overtuigd zijn, dat hij gezien was bij geestverwant en tegenstander. De heer L. Onderdijk heeft na mens de familie gesproken en in de eer ste plaats den Commissaris der Koningin de verzekering gegeven, dat zijn aanwe zigheid op hoogen prijs werd gesteld, evenals die van den oud-burgemeester en den tegenwoordigen burgemeester en van alle anderen, die den overledene de laat ste eer bewezen. Speciaal bracht spr. arts Feikema dank voor de wijze, waar op hij den laatsten tijd meer als vriend dan als dokter met hem heeft omgegaan. De overledene was van plan geweest het wethouderschap tegen Januari neer te leggen, maar de dood is hier tusschen- beide gekomen,en zijn wensch, om mid den in zijn werk te worden weggenomen, is vervuld. Jan aldus spr. bewogen wij zullen je werk voortzetten. Allen verlieten daarop den dooden- akker. Wie heeft winterspelen te missen? Het Burger-Comité voor O. en O. van gemobiliseerden deelt ons mede, dat zich onder de gemobiliseerden een stijgende moeite waard is, om te zien." „O, ik zal heel graag meegaan." „En juffrouw Fanshawe?" „O, die zou voor geen geld den nieu wen kruidentuin verlaten, waar zij mee bezig is, en daarenboven kan zij niet ver wandelen, maar ik zal het haar natuur lijk vragen. In ieder geval hoop ik om 10 uur bij u te zijn." „Hoe stelt u het toch zonder rijtuig?" vroeg meneer Trenchard, terwijl hij, met zijn armen op het hek geleund, haar lachend aankeek. „O, heel goed. Ik houd van wandelen, en ik kan*het wagentje van boer Jay lee- nen, als ik in Helmsbury boodschappen moet doen." „En durft juffrouw Fanshawe dan met u mee te gaan? Ik heb gehoord, dat zy erg bang is voor vreemde paarden." Vivian lachte vroolijk. „Ze zegt, dat ze geen behoefte heeft, om Helmsbury ooit terug te zien, maar als ze ergens heen zou willen rijden, dan durft zij zich volkomen aan mij toe te vertrouwen. Ik kan goed rijden. Ik heb thuis altijd gereden." „Uw nieuwe rentmeester heeft ons gisteren een bezoek gebracht. Hij is van plan, om een paard te koopen by onzen boer. „Ja, dat weet ik." behoefte doet gevoelen aan gezelschaps spelen. Het adres van den secretaris is: Mr F. W. Adriaanse, Lange Delft 52. Week der gebeden. Naar wy vernemen zal ook begin 1940 hier weer de week der gebeden worden gehouden. De samenkomsten zullen plaats hebben Maandag 8 tot en met Za terdag 13 Januari. Predikanten uit ver schillende kerken zullen de byeenkom- sten leiden. Woensdagavond hield de vereeni ging „Ijsvermaak" haar algemeene ver gadering. De voorzitter, dhr Smit, sprak er zyn voldoening over uit dat de be langstelling voor deze vergadering groo- ter was dan voorgaande jaren en gaf daarna een overzicht van de verrichtin gen der vereeniging gedurende het afge- loopen jaar. Het Bestuur was ook reeds met de noodige voorbereidingen gereed om dit jaar eenige verbeteringen tot stand te brengen op de ysbanen welke echter door de nu ingetreden dooi nog niet geheel zyn uitgevoerd kunnen wor den. Het ligt in de bedoeling een betere verlichting op de banen te doen aan brengen en voor de schoon- of kunstrij ders een speciale baan aan te leggen. Ook zal getracht worden door het aan brengen van vlaggen en wimpels de ves ten een vroolyker aanzien te geven, waardoor het vertoeven op de vesten prettiger wordt. Algemeen was men van oordeel, dat het medeleven met de ver eeniging nog veel te wensehen overlaat en het voor het verkrijgen van goede ba nen dringend noodig is dat zich meer le den aanmelden. Het verslag van den Penningmeester gaf reden tot tevredenheid omdat het batig saldo is vermeerderd tot f674,50. De ontvangsten bedroegen in het af- geloopen seizoen f 863,20 en de uitgaven f 843,18. Het aantal leden vermeerderde van 89 tot 144 en dat uer adspiranten van 9 tot 30. De heeren H. Franken en van Riessen werden by acclamatie als bestuursleden herkozen. Besloten werd zoodra de banen voor het publiek wor den opengesteld, daarvan onmiddellyk mededeeling te doen aan de pers met verzoek dit per bulletin aan te plakken. Aan het slot deed de voorzitter nog mededeeling dat de vereeniging op 10 Nov. 60 jaar bestond, terwijl als bijzon derheid kon worden gememoreerd dat de heer H. Bliek reeds 40 jaren onafgebro ken lid en bestuurslid der vereeniging was, waarmede hij door den voorzitter op hartelijke wijze werd gefeliciteerd. Hem werd dank gebracht voor het vele werk dat hij in al die jaren voor de ver eeniging in het bijzonder en voor het schaatsenrijdend publiek in het alge meen heeft gedaan. lerseke. De heer A. Lindenberg, waar van we gisteren schreven dat hij met dubbele beenbreuk in een ziekenhuis was opgenomen, is niet aangereden door een auto, maar bij een botsing van een bus en een vrachtauto als passagier ver wond. Hij is opgenomen in Eudokia te Rotterdam. Zijn vrouw is slechts licht aan het hoofd verwond en is na bij ken nis te zijn gekomen, naar de woning van haar zoon te Schiedam teruggekeerd. De oesterverzending is voor en met de Kerstdagen zeer goed geweest. Voor al België heeft geweldig veel afgeno men. Men schat de verzonden hoeveel heid op dezelfde als in 1938. Alleen de prijzen zijn laag. De kleinere soorten als 1 en 0 gingen weg voor de helft van ver leden jaar. Wemeldirtge. Op de gehouden bazar zijn gevonden een heeren- en een motor handschoen. Inlichtingen verstrekt de gemeenteveldwachter. (Belangeloos be richt.) Driewegen. Alhier zyn gebreid en ver zonden 47 kleedingstukken voor de mili tairen. Verder werden aan de 21 gemo biliseerden van onze gemeente Kerst pakketten gestuurd. „Hij begrijpt het volkje hier veel be ter, dan George Gill ooit had kunnen doen, al had hij honderd jaar onder ons gewoond." „Ja iedereen schijnt hem te mogen lij den en toch treedt hij zoo streng, zelfs bijna ruw, tegen hen op. Ik ben be nieuwd, of ik ze ooit zal leeren kennen!" „Begint u maar, met morgen met ons mee te gaan en alles wat hen betreft, te vergeten." Hij knikte vroolijk en reed daarop weg. Vivian viel het opeens op, hoe slordig de tuin er begon uit te zien. De bladeren lagen dik op den grond, en de borders die er eerst zoo frisch en fleurig hadden uitgezien, waren nu verwelkt en verdord. Zij sloeg het pad in, dat naar de plek voerde, waar juffrouw Fanshawe haar kruidentuin wou maken, en trof haar in druk gesprek met den eenen tuinman, dien zij aan had gehouden. Hij schudde zijn hoofd en scheen bepaald uit zijn hu meur. „Ja, maar Michael", zei juffrouw Fanshawe, „het is nu de tijd, om te plan ten, en ik kan werkelijk zelf dit stuk niet omspitten." „Wat is er aan de hand?" vroeg Vi vian. (Wordt vervolgd.)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1939 | | pagina 5