WEK UW LEVER-GAL OP Uit de Provincie Kerknieuws Onderwijs Gemengd Nieuws Rechtszaken jaar werd besloten tot aankoop van een complex gronden tusschen de Lewe- straat en den Nieuwen Rijksweg. De transactie is tot stand gekomen, het ter rein is geëgaliseerd en reeds zijn buizen voor gas en waterleiding en kabel voor elëctriciteit gelegd. Bereids is een aan vang gemaakt met het leggen van stra ten en trottoirs. Dit al zijn werken, die in mijn ambts periode zijn tot stand gebracht en waar- ik met genoegen aan terugdenk. Veel bemoeienissen heeft het gemeente bestuur de laatste jaren gehad inzake wijziging der gemeentegrenzen. Ver schillende plannen zijn ter tafel ge bracht, welke allen beoogden meer of minder oppervlakte van Kloetinge bij Goes te voegen, alsmede de bevolking, welke die objecten bewoonden. Eén voorstel echter bedoelde een groot ge deelte van Kattendijke bij Kloetinge te voegen, welk voorstel door den Raad niet werd aanvaard, als zijnde in hooge mate onbillijk geacht. Men wenschte in meerderheid niet mede te werken om een kleine gemeente te verdeelen, ten einde een grootere te gerieven. Moge deze kwestie tot oplossing worden gebracht, op zoodanige wijze, dat beide partijen worden bevredigd en dat vooral de belangen van een plat telands gemeente niet worden opgeof ferd ten bate van een grootere plaats, maar dat daarbij recht en billijkheid worde betracht. Twee jaar geleden had de Rijkswater staat een plan ontworpen een voettunnel te maken onder den Spoorweg op 't punt Lewestr.Patijnweg, om den overweg ter plaatse voor rij- en voertuigen te doen vervallen. Aan dit plan was de goedkeuring van den Minister gehecht en werd reeds de datum van aanbeste ding der werken genoemd. Om des tijds wille heb ik mij met alle middelen, die mij ten dienste stonden, gesteund door het college van B. en W. en den Raad, daartegen verzet en is voorkomen, dat vele burgers de last, schade en ongerief, welke die maatregel zou veroorzaakt hebben, niet is overkomen. Wat de bevolking betreft is men, in tegenstelling met andere plattelandsge meenten, vooruitgegaan. Bedroeg het in wonertal in 1922 1780, thans bedraagt dit 2200. Het is mij dan ook een ware behoefte in de eerste plaats het College van B. en W. zeer hartelijk te danken voor hun vriendschap en prettige samenwerking. Zoowel in het eerste dagelijksch be stuur als daarna met Eversdijk en van Liere, als met de thans fungeerende wethouders heerschte steeds een prettige sfeer. Dit heeft niet weinig mijn taak verge makkelijkt en bij het voorbereiden van voorstellen en wat dies meer zij een vlotte afwerking bevorderd. Ook in den Raad heerschte over het algemeen een aangename verhouding. Hier bleek, dat een zakelijke behande ling der punten een vlotte afwerking in de hand werkte en scherpe discussies voorkwam. Dankbaar ben ik jegens hen, die voorheen zitting in den Raad hadden voor hun vriendschap en medewerking mij betoond. En zeker niet minder U heeren raadsleden, die nog steeds op de bres staan voor het belang van Kloe tinge. Ik ben overtuigd, dat ieder op zijn wijze naar beste weten de voorkomende zaken behandelt. Ik breng U hulde en dank voor de wijze, waarop ge mij steeds hebt gesteund en voor de toegenegen heid, die Ge me hebt betoond. Geve God, dat ge nog vele goede besluiten moogt helpen nemen tot heil der gemeente en bevolking. Spr. richtte daarna hartelijke af scheidswoorden tot den secretaris, met wien Spr. al deze jaren saamwerkte, den gemeente-ontvanger, den volontair ter secretarie, den gemeente-veldwachter, de rijksveldwacht, den gemeente-architect, den gemeente-werkman, het hoofd der school, het hoofd der bewaarschool, den gemeente-geneesheer, ds Boersma, de Ambachtsvrouwe, wie Spr. speciaal voor haar overkomst dank zegde, en tevens dank bracht voor het vele, dat de ge meente aan haar en haar familie vanaf 1843 heeft te danken, tot de collega's uit de omgeving (tot Mr van Dussel- dorp uit Goes zegt Spr., dat deze en Spr. inzake de wijziging der gemeente-gren zen niet steeds op één stoel zaten; moge het zóó zijn, dat wanneer te zijner tijd deze zaak zijn beslag krijgt, allen, die daaraan hebben medegewerkt, voor God en menschen kunnen getuigen recht en billijkheid te hebben betracht) en ten slotte tot de bevolking. Zij heeft mij, aldus Spr., gesteund en gedragen, waar het maar mogelijk was, mijn taak verlicht. Daarvoor hoop ik U nog zeer lang erkentelijk te mogen zijn. Zoo is dan een belangrijke periode uit mijn leven afgesloten, een periode, die wel is waar mij ook wel zorgen heeft gebaard en eischen heeft gesteld aan lichaam en geest, maar ik kan U verze keren, dit alles met liefde te hebben gedaan voor U en de Gemeente. Moge ik besluiten met den wensch, dat God Zijnen Zegen gebiede over de gemeente Kloetinge en moge de bevol king genieten van Zijn goedgunstigheid. Na het uitspreken van deze rede richtte wethouder Straub zich met de volgende woorden tot den heengaanden Burgemeester Burgemeester, Namens den gemeenteraad rust op mij de taak, nu U als hoofd onzer gemeente ons gaat verlaten, na een ambtsperiode van 17 jaar, U onzen welgemeenden dank te brengen voor de wyze waarop U de vergaderingen, zoowel van het col lege van B. en W. als van den gemeente raad hebt geleid. Steeds stond U op de bres wanneer het de belangen der gemeente betrof en zonder aanzien des persoons hebt U met onvermoeiden ijver en nauwgezette plichtsbetrachting onze gemeente be stuurd. In Uw ambtsperiode is er in onze ge meente, mede door Uw stuwkracht, veel tot stand gekomen. Dit oogenblik is een mijlpaal in Uw le ven, die eenerzijds weemoed te voor schijn roept, doch anderzijds tot groote vreugde stemt, wanneer U bedenkt, dat U een gewichtig ambt hebt mogen be- kleeden, dat U met eere hebt vervuld. Burgemeester, zjjt er van overtuigd, dat wij een prettige herinnering zullen bewaren aan den tijd, dat wij met U hebben samengewerkt. Als blijk van waardeering moge ik U, ingevolge raadsbesluit, dit cadeau aan bieden, en wij hopen, dat U nog vele ja ren van een welverdiende rust moogt genieten, met gebruikmaking van dit cadeau. Nadat de Raadsvergadering was ge sloten voerde de heer C. v. d. Z a n d e namens de burgerij het woord. Als Voorzitter van het Comité uit de gemeente Kloetinge valt mij de eer te beurt, aldus Spr. oni namens de gansche bevolking bij dit afscheid een enkel woord tot U te richten. Gedurende uw ambtsperiode hebt U zich doen kennen als een echte, eenvoudige burgervader, die met de bevolking in blijdschap en droefenis van harte hebt meegeleefd. Op velerlei terrein bent U werkzaam geweest in onze mooie, rustige gemeen te, steeds het goede zoekend voor de be volking in al haar geledingen op onbaat zuchtige en wat vooral te loven is, op onpartijdige wijze. Wie er ook bij U aan klopte met moeilijkheden, steeds was U bereid met raad en daad bij te staan, zoover dat in Uw vermogen lag. Zware wolken drijven er den laatsten t\jd boven onze gemeente. De bevol king weet, dat alle krachten ingespan nen worden om die te doen wegvagen. U hebt de gemeente zien groeien en zou ze zeer gaarne zoo willen overge ven aan Uw opvolger. De bevolking ziet, dat er groote plannen op afwikkeling wachten. Vurig hoopt ze, dat de oorlogstoe stand die niet zullen verijdelen. Bij al uw werk zal er ook wel eens een woord van critiek gevallen zijn, maar Uw ar beid was, zooals bij alle stervelingen, menschenwerkdus onvolmaakt. U kunt zich echter troosten met deze gedachte: Niet het vele is goed Maar het goede is veel. Voor al dat goede nu had het Comité gemeend als blijk van groote waardee ring U, namens de geheele bevolk'ng. een geschenk aan te bieden in den vorm van een schilderij van Uw geboorte plaats. Het zal Uw Zeeuwsche hart goed doen, dat dit een doek is van een Zeeuw- schen kunstschilder. God geve U en de Uwen, die U bij Uw moeilijke taak tot troost en sterkte zijn geweest, nog vele jaren rust en vrede. en u zult 's morgens uit bed springen, gereed om bergen te verzetten. lederen dag moet uw lever een liter lever- al ln uw Ingewanden doen vloeien. Wanneer eze stroom van lever-gal onvoldoende 1b, ver teert uw voedsel niet, het bederft. U voelt u opgeblazen, u raakt verstopt. Uw lichaam ls vergiftigd, u voelt u beroerd en ellendig, u ziet alles zwart. De meeste laxeermiddelen zijn slechts lap middelen. U moet CARTER'S LEVER-PIL LETJES nemen om deze liter lever-gal vrij te doen vloeien en u zult u een geheel ander mensch voelen. Onschadelijk, plantaardig, zacht, on overtroffen om de lever-gal te doen vloeien. Eischt Carter's Lever-Pilletjes bij apothekers en drogisten, f. 0.76. MIDDELBURG. Tot lid van den gemeenteraad (va cature wijlen J. Onderdijk) is benoemd verklaard de heer L. A. Bouman. VLISSINGEN. Kok dood in zijn kooi gevonden. De kapitein van het Nederlandsche motorschip „Sant Antonio", op weg van Antwerpen naar Londen, riep, ter reede van Vlissingen gekomen, doktershulp in. Een dokter heeft zich daarop, vergezeld van een inspecteur van politie, per loodsboot naar het schip begeven, waar bleek, dat de 31-jarige kok. afkomstig uit Rotterdam, dood in zijn kooi lag. Vermoed wordt, dat de man door drankmisbruik is overleden. GOES. Schapen doodgebeten. In den Wilhelminapolder zijn eergis- ternacht niet minder dan vijf schapen, eigendom van den polder, doodgebeten door twee honden, wier eigenaars ver moedelijk te Goes wonen. De politie stelt een onderzoek in. Jubileum. Vandaag is het 25 jaar geleden, dat de heer Joh. Pilaar werd benoemd tot lid van den Raad van Toezicht der N.V. Waterleiding Mij. Zuid-Beveland, van welk college hij thans voorzitter is. Na mens den Raad van Toezicht en de Di rectie werd den heer Pilaar vanmorgen een bloemenmand gezonden. WALCHEREN I Veere. Gemeenteraad. Gis termorgen vergaderde de Raad. De voorz. deelt mede dat op het schrijven van enkele ingezetenen over de tarieven der waterleiding, die ze te hoog vonden, I nog geen antwoord is ontvangen. Dit verzoek wordt aangehouden. Ingekomen is een schrijven van Ged. Staten over de salarissen der Ambtena ren. Ze achten een tweedè ambtenaar voor Veere niet noodzakelijk en dus o«->k niet de verhooging van salaris de Raad besloot. Dit raadsbesluit daarom ingetrokken. Bericht was ingekomen van het Ee stuur der Chr. school, dat op 1 Jul aantal leerlingen 99 was. Ingekomen was een bericht van de ge meente Vrouwepolder over hulpverlee ning bij brandgevaar. Zij ziet nu af van een nieuwe regeling met de gemeente Veere en heeft een overeenkomst dien- 1 aangaande gesloten met de gemeente Middelburg. Ook was ingekomen bericht van den Minister van Sociale Zaken over het schenken van een Kerstgave. Daar er haast geen werkloozen zijn, was door B. en W. besloten geen Kerstgave te geven. Bericht van den Vleeschkeurings- dienst Middelburg over het saldo van dezen dienst. Dit bedraagt voor Veere f91,01. Ingekomen is weer een request van dhr v. d. Hooft over de bekende bouw- kwestie. Hjj is van meening, dat er een nieuw stadium is ingetreden. B. en W. stellen voor dit voor kennis geving aan te nemen. Enkele nieuwe le den wenschten meer van deze kwestie te vernemen. Na besloten zitting wordt be sloten het schrijven voor kennisgeving aan te nemen. Tot lid van het Burg. Armbestuur wordt herbenoemd dhr G. M. Poppe. Ook vroeg dit bestuur inlichtingen over de houding van den Raad in de vo rige vergadering. De voorz. zegtde moeilijkheden zijn grooter dan vroeger het geval was. Er schijnt iets te zijn wat niet goed begrepen is. Dhr Gidionse neemt niets terug van wat hij in een vorige vergadering heeft gezegd. De commissie die de rekeningen van het Burg. Armbestuur heeft nage zien vraagt om de stukken in 't vervolg wat vroeger in te zenden. Het was nu rekening 1938 en begrooting 1940. Vastgesteld werd de gemeentschappe- lijke regeling Luchtbeschermingsdienst. Nu kwam aan de orde vaststelling re geling werkverruiming en begrooting werkverschaffings-objecten. Besloten werd om de loonnorm te bepalen on f700 wanneer er steun moet zijn. Ook werden er 11 werkobjecten genoemd uit te voeren tot een bedrag van ruim 1000 gulden. Aldus besloten. Na de gebruikelijke jaareinde-toe- spraken volgt sluiting. NOORD-BEVELAND. Kortgene. De Chr. vereeniging „Zon neschijn" heeft Woensdagmiddag alle belangstellenden in de gelegenheid ge steld haar werk te komen bezichtigen. Dit werk bestond uit 171 stuks goede ren, welke des avonds als kerstpakket door de leden aan behoeftige gezinnen in de gemeente werden uitgereikt. Ook heeft deze vereeniging aan enkele lang durige zieken uit de gemeente een ver rassing gegeven. SCHOUWEN-DUIVELAND. Echtpaar te Zierikzee door pasver stikking om het leven gekomen. In den nacht van Eersten op Tweeden Kerstdag is het echtpaar Niemantsver- drietLeeuwenburgh, wonende aan de Balie te Zierikzee, door gasverstikking om het leven gekomen. Een der pensiongasten, die om 8 uur Dinsdagmorgen gewekt wenschte te worden, ging om 9 uur zelf eens kijken of de familie nog niet present was. Be neden nam hij gaslucht waar, waarna hij naar de slaapkamer van het echtpaar ging en de deur openmaakte. Een sterke gaslucht kwam hem tegemoet, veroor zaakt door uitstroomend gas van de gas kachel, die in de slaapkamer stond. De echtelieden, beiden ongeveer 43 jaar oud, lagen dood te bed. Omtrent de oor zaak van het ongeluk tast men nog in het duister. Naar de Z. Nsb. vernam, was de af voer van de oude gaskachel, die N. op een koopdag had gekocht, niet in orde. De afvoerpijp kwam uit in een berg plaats bij de buren. De fitter van de gas fabriek had N. daarvoor gewaarschuwd. Vermoedt wordt, dat N. de kachel heeft willen aansteken, eenige afgebrande lucifers lagen er bij maar dat in feite de kachel niet aan was en aldus het gas uit de openstaande kranen is gestroomd, met bovenstaand noodlottig gevolg. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Schiermonnikoog, J. Wes- tra, cand. te Amsterdam. Aangenomen naar West-Terschelling, L. A. Bodaan, cand. te Rotterdam. Naar Leens, L. Alons, cand. te Hoogezand. Bedankt voor Godlinze en Jorwerd, L. Alons, cand. te Hoogezand. Geref. Kerken. Drietal te Wetsinge-Sauwerd (gew.), W. Diepersloot te Holwerd, A. Kuiper te Onnen en A. v. d. Ziel te Ambt-Vollen- hove. Beroepen te Wetsinge-Sauwerd, A. v. d. Ziel te Ambt-Vollenhove. Te Doorn spijk, Joh. G. Lensink te Glanerbrug. Aangenomen naar Vreeland-Nigte- vegt, R. W. Popma, cand. te Moerdijk. Chr. Geref. Kerk. Beroepen te Wormerveer, W. Ruiter te Dedemsvaart. Bedankt voor Franeker, J. Tijmes te Nunspeet. Voor Oosterbeek, J. G. van Minnen te Huizen. Geref. Gemeenten. Tweetal te Yerseke, A. van Stuyven- berg te Benthuizen en M. Heikoop te Utrecht. Beroepen te Werkendam, M. Hofman te Moerkapelle. Evang. Luth. Kerk. Aangenomen naar Haarlem, W. Spliet- hoff te Deventer. Hulpprediker. Cand. W. C. P. den Boer van Zierikzee heeft zijn be noeming tot hulpprediker bij de Geref. Kerk te Bodegraven aangenomen. Zijn adres blijft tot 1 Februari: Verrenieuw- straat 119, Zierikzee. Telef. 103. Ds Ouwerkerk en de N. S. B. 1 In „De Wartburg", Luthersch Week blad, publiceert Ds H. L. G. Ouwerkerk, Evang. Luth. predikant te Purmerend, een verklaring in verband met zijn ont slag als leger-predikant. Op pertinente wijze loochent hij daarin thans op eeni- gerlei wijze met de N. S. B. in contact te staan. Letterlijk verklaart Ds Ouwer kerk: „Ik gevoel mjj' gedrongen de volgende zeer korte verklaring af te leggen: Dal ik sinds geruimen tijd geen lid der N. S. B. meer ben, zal intusschen wel algemeen bekend zijn. Ik sta echter buitendien in geen enkele relatie tot deze beweging, noch moreel, noch financieelnoch open lijk, noch bedekt; noch rechtstreeks, noch langs welken omweg dan ook. Dit allen publicaties en uitlatingen ten spijt van onvolledig of verkeerd ingelichte instanties, dan wel schrijvende of spre kende personen, die lijdende zijn aan de een of andere politieke obsessie. Het is mij onmogelijk alle verdacht makingen en scheeve voorstellingen te achterhalen, waarvan ik het slachtoffer ben geworden". Ds L. Nieuwpoort. Het kerkbestuur van de Protestant- sche kerk in Nederlandsch Indië besloot aan Ds L. N i e u w p o o r t, die ontslag nam als predikant en naar Nederland vertrok, de rechten van emeritus-predi kant toe te kennen, opdat, zoolang hij niet in dienst van een andere kerk ge treden is, zijn ambtelijke positie niet on zeker zou zijn. Wemeldinge. Herkozen tot ouderling der Ned. Herv. Kerk alhier de heer L. Ruissen; tot diaken de heer Adr. Haaij. (Belangeloos bericht.) Krabbendijke. Gekozen tot diaken bij de Geref. Kerk dhr H. van Harn Sz. in plaats van dhr M. Meeuwsen, die be dankt heeft. J. H. Adriaansen f. Te Rotterdam is op 52-jarigen leeftijd over leden de heer J. H. Adriaansen, hoofd eener Christelijke school aldaar. Te vo ren was hij onderwijzer te Vlissingen, Middelburg, hoofd der school te Ove- zande en te Werkendam. Te 's Gravenhage slaagde voor het examen erkend bakkerij-leeraar de heer S. Sanders te St. Laurens. Kamperland. Tot hoofd van te openen Herv. School is benoemd dhr N. L. van Dalsen, thans onderwijzer aan de Ned. Herv. school te Leiderdorp en tot onder wijzeres Mej. S. M. Oele, alhier. (Verbeterd bericht.) Schildwacht schiet zijn aflosser neer. Bij het aflossen van de wacht op eeD der grensposten, heeft een op wacht staande soldaat Woensdagmiddag reeds eerder geuite wraakgevoelens jegens een kameraad ten uitvoer gebracht en op korten afstand twee schoten gelost op den 21-jarigen soldaat Kemmena uit Rotterdam, aldus meldt de Telegraaf. Eén kogel trof doel en drong 't slacht offer in de rechterborst. Na ter plaatse voorloopig te zijn behandeld is de getrof fene in vrij ernstigen toestand naar het militair hospitaal te Arnhem vervoerd. De dader, de 20-jarige dienstplichtige soldaat M. uit Pernis, is voorloopig in de marechausséekazerne te Zevenaar opgesloten. De wraakzucht van den dader, die zich in de omgeving als een zenuwachtige jongeman had doen kennen, dateerde van Dinsdagmiddag, omdat de iets oudere Kemmena rechten wilde laten gelden om eerder aan de beurt te zijn i dan M. Na een korte woordenwisseling vlogen beiden elkaar in de haren en er ontstond 'n ernstig handgemeen, waar aan andere soldaten slechts met moeite een einde konden maken. M. liet zich er na afloop van dit ge- I vecht over uit, dat hij den ander nog wel zou krijgen. Slechts vier-en-twin- tig uur later was dat het geval. Op wacht staande heeft hij Woensdagmid dag, op het oogenblik dat hij door Kem- I mena zou worden afgelost, zijn kans schoon gezien en aan zijn voornemen uitvoering gegeven. Toen de aflosser hem tot op enkele meters genaderd was, richtte de schild wacht z(jn geweer, tot groote ontstelte nis van de aanwezige soldaten, die hier op niet bedacht waren, op K. en vuurde tweemaal kort achter elkaar. Het slacht offer zakte in elkaar. Bij onderzoek bleek een der kogels hem door de rechterborst te zijn ge gaan. Een paar kameraden hielpen den getroffene, tot geneeskundige hulp kwam opdagen. De overigen wisten den dader te grijpen. Later is hij overgege ven aan de marechaussée. V ij fling geboren. In de kraaminrichting van Havanna heeft een boerin het leven geschonken aan eer, vijfling. Moeder en kinderen maken het goed. Anthony Fokker, de wereldvermaarde Nederlandsche vliegtuigbouwer, is te New-York overleden. Hooger beroep. DoorA. van E., 22 jaar, scheepstimmerman, wo nende te Vlissingen, is hooger beroep aangeteekend tegen het vonnis der A rondissements-Rechtbank te Middel.-* s 11 December 1939, waarbij hij wege»= „huisvredebreuk" en „mishandelde gepleegd tegen een ambtenaar is vero deeld tot 14 dagen gevangenisstraf.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1939 | | pagina 2