Stoutmoedig plan der Finnen Dagblad voor de Provincie Zeeland EERSTE BLAD, Afscheid van Burgemeester Zandee te Kloetinge. pONDERDAG 28 DEC. 1939 54e JAARGANG - No. 74 Weer luohtbombardementen - Een nieuw Russisch offensief? - Twee Duitsche dulk- booten tot zinken gebracht? Finnen willen den spoorweg naar Moermansk afsnijden. Weer luchtbombardementen. Twee Duitsche duikbooten vernield. Aardbeving in Turkije. Schaakwedstrijd Dr Euwe-Keres. Binnenland. Belangrijkste Nieuws. t de boerenstand regelen het hoofd nen houden. Op sding echter iets iet voortbestaan uimere winst ge- VEN IN 1940. uatie- en inun- ide. te 'sGravenhage she vergadering n het Koninklijk iw-comité, werd overleg met het lefensie ook het verleenen /verloven steld, waarbij het lat in de periode begin van 1915 id heeft gediend, tot stand komt nd- en tuinbouw moet in het oog t het percentage dat voor zaken- komt, thans klei de vorige mobili- jorts gedaan van voorzitters der organisaties heb- nister van defen- oeding van inundatie- sling is dat voor- etroffen teneinde Btroffen landbou- r zoo gunstig mo- let bedrijf zullen edeeliing gedaan, oor de drie land- een adres aan onomische zaken, op de zeer s i t i e der r ij wordt aan- .mumprijs voor de ,25 per kg. onachtig te West- WEERBERICHT. de kuststrook: neeuwbuien, meest Westelijke wind. •mddes nachts st, overdag wisse- aatselijk sneeuw- tige wind uit Zul- middag 3 u.: j.l. werden ten Mr. P. Loeff ge- rmalige trambaan nd tusschen den veg en de Rijks- en Westkapelle. aan den Boude- inder Zoutelande i zijn opgehouden. 40 c.A. (41 R.) 11. Hooper P. f80. eorden van voor- )pgehouden. van perc. 16 met ding, ongeveer 20 iper Jaks. de Pag- 60 c.A. (165 R.) 17. Kooper L. K. ir 54 A. 50 c.A. (1 den van perc. 18. f 1760. 6 A. 20 c.A. ten aan het emplace- 60 c.A. (421/2 R-) )3 laar Aagtekerke, Kleiweg, Koo- voor f 70. van perc. 22 is 60 c.A. (2331,4 1 irc. 23. Kooper P. n oosten van perc. igev. 23 A. 40 c.A. 1 van perc. 27 en eg. Kooper Lt. v. (JUgave: N. V. Uitgevers - Maatschappij Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw" Bureaux Lange Vorststraat 7 0, does Postrekening 44455 Telefoon 2438 ,|)kantoor Middelburg: Fa. Boekhandel J. F A N O V, Lange Burg 40. Telefoon 28 Directeur - Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA Abonnementsprijs f2.60 per kwartaal Weekabonnementen voor Middelburg Qoes en Vlissingen f 0.20 Losse nummers 5 cent Aavcrtentiën 30 cent per regel Ingp7«<"!<»<! metlednelngeiï £9 cent ner regel Kleine Advcrteniicii Dinsdags en Vrijdags f 0.75 bij vooruitbetaling Advertentiën onder letter of motto 10 cent extra Bij contract belangrijke korting Reuter verneemt in Finsche kringen te Londen, dat de Finsche legerleider, generaal Talvela, een zeer groot- scheepsch plan tracht te verwezenlijken, n.l. op Russisch gebied door te dringen tot Kandelaksk aan de Witte Zee, dat ongeveer 65 K.M. voorbij de grenslijn is gelegen, en daarbij den spoorweg naar Moermansk af te snijden. Opgemerkt wordt dat de sovjet-strijd krachten in het gebied van Petsamo haar voorraden voor een groot deel overzee aangevoerd hebben gekregen, van Alaxandrovsk en Moermansk uit, welke plaatsen van den spoorweg afhan- kelp zjjn. ddag 3 u.: 774. r fietsers: In. De Finnen geven toe, dat hun strijd krachten wellicht niet sterk genoeg zul len zijn, om zulk een manoeuvre uit te voeren, doch niettemin zullen zij een po ging wagen. De Finnen hebben aan de Manner- heim-linie een aanval van een regiment Russen teruggeslagen. De Russen wilden over het ijs van het Suvantomeer aan vallen. Het ijs was sterk genoeg om de infanterie en de tanks te dragen, doch de aanvallers moesten wijken voor het vuur uit de automatische wapenen van de Finnen. Ongeveer 700 dooden bleven op het ijs liggen. Vijftig man werd ge vangen genomen, terwijl vijf kanonnen, twee tanks en zestien mitrailleurs buit werden gemaakt. In het gebied ten Oosten van Lieska zijn de Finnen op Russisch gebied door gedrongen. De Russen hebben van de betrekke lijke kalmte van de laatste dagen ge bruik gemaakt om hun slagorde te wijzi gen en hebben de zwaarst beproefde af- deelingen afgelost. Tengevolge van het geringe aantal van de Finnen kan het Finsche comman do dit voorbeeld niet volgen. Echter zijn, vooral in het Noorden, talrijke vrijwil ligers uit Zweden, Noorwegen en Dene marken aangekomen. Uit Kirkenaes wordt ge- meld, dat volgens tot dus verre onbevestigde be richten een Finsche ski- Patrouille, 250 man sterk, oe Russische gr ens over is gestoken in het Noor- d e 1 ij k gedeelte. De pa trouille bestaat geheel uit vrjjwilligers en zal mo- gelijk pogen de Russische verbindingen af te snij den. De militaire operaties in het uiterste Woorden worden door een hevigen sneeuwstorm aanzienlijk belemmerd en S?L.groot aantal Russische soldaten sterft van de koude. Een woordvoerder van de Finsche le gatie te Londen, aldus „U. P.", heeft op een persconferentie medegedeeld, dat richten van het Finsche oppercom mando melden, dat Russen op de Kare- usche landengte vrouwen en kinderen t f oprukkende troepen uitsturen, slnpht' «als scilild te dienen en om als en a 3 t.e vallen aan de landmijnen R J,macilinegeweervuur teneinde de Russische soldaten te sparen. EEN NIEUW RUSSISCH OFFENSIEF? avh"1™6!^80116 blad "Berlingske Aften- geruchw, Uï Helsinki> dat aldaar de Staanri 1? aan uden omtrent een aan- noorden ™1SCh offensief in het hooge Russen do Men Zi6t in het feit> dat de hamari T macadamweg, die van Liina- vi voert IJszee) naar Salmijar- derd poÖ eeri sP°oriyn hebben veran- een aanwijzing daarvoor. door'p Zijn talrijke luchtaanvallen steden in ondernomen op Finsche Pen 22 vlio t hunnenland. Te Abo wier neer waai-f U1?en een vijftigtal bommen recht kSrTeetR^eereildeel in Zee te" iina werden nrX u en Hamme- Zij richtton hommen neergeworpen. aan. Te TamnWemif belangrijke schade gen over de stad* I Vijftlg vlieStui" neer. Fo„ u wierpen 50 bommen tweede gewond^ W6rd gedood en een Zes Russische toestellen hebben ge poogd boven Viborg te vliegen, doch zij werden door Finsche toestellen verjaagd en vertrokken zonder bommen te hebben neergeworpen. Bij deze luchtaanvallen hebben de Russen een toestel verloren. Geschat wordt te Helsinki dat tijdens de Kerstdagen de Finnen op zijn minst 40 Russische vliegtuigen hebben neerge haald. De verliezen aan Finsche zijde zijn betrekkelijk gering geweest. Gedurende het bombardement van Porvoo op den Eersten Kerstdag zijn 25 personen gewond en 13 gedood. Dit bom bardement werd waarschijnlijk uitge voerd naar aanleiding van het onge gronde gerucht dat de Finsche regee ring naar Porvoo zou gaan. FINNEN MAKEN AMMUNITIE VAN DUITSCHEN OORSPRONG BUIT. De correspondent van Un. Press aan het Finsche noordelijke front bij Salla deelt het volgende mede: Onder het oorlogsmateriaal, dat on langs buitgemaakt werd, bevond zich ammunitie van Duitschen oorsprong, naar de Finsche militaire autoriteiten hebben verklaard. Het is de eerste maal dat oorlogsmateriaal van buitenlandsche origine aan dit front gevonden werd. In de gevechten tusschen 17 en 27 De cember hebben de Finnen hier 68 lichte machinegeweren op de Russen veroverd en deze worden thans door de Finnen ge bruikt. Een Finsch kapitein, die negen dagen achtereen aan het front had gestaan zonder een nacht rust, toonde den U.P.- correspondent een dezer machinegewe ren en zeide: „Indien de Amerikanen de Russen niet geholpen hadden, zouden zij nooit in staat zijn zulke goede wapenen te fabriceeren. Natuurlijk zullen wij volhouden, maar Finland zal doodbloeden, indien de strijd voor onbepaalden tijd voortduurt. De Volkenbond heeft sympathie betuigd, maar wij hebben meer noodig om tegen de Russen te vechten. In twee dagen hebben wij geen voedsel gehad, omdat de Russen onze verbindingswegen onophou delijk beschoten." HULP UIT HET BUITENLAND AAN DE FINNEN. Twee Zweedsche vrijwilligersbataljons zijn gisteren uit Zweden naar Finland vertrokken, een uit Gotenburg, een uit Malmö. De Zwitsersche Bondsraad heeft 100.000 frs. beschikbaar gesteld voor het Finsche Roode Kruis. Nog drie staten hebben het secretari aat van den Volkenbond doen weten, dat zij bereid zijn, Finland hulp te verleenen, namelijk Columbia, Liberia en de Domi- nicaansche republiek. Tot dusver hebben twaalf van de dertig staten, die de Vol kenbondsresolutie van 14 December heb ben aangenomen, de door hun vertegen woordigers te Genève uitgebrachte stem bevestigd. Te Washington heeft gisteren een Fin sche missie de onderhandelingen ge opend omtrent het aankoopen van het laatste type loopgraafmortiers, lucht doelgeschut en anti-tankgeschut en de daarbij passende munitie. Twee Deensche vliegers, graaf Frijs Erhard en Frederii Rasmussen, hebben als vrijwilligers dienst genomen by de Finsche luchtmacht. SPANNING IN MOSKOU. De correspondent van de „Daily Tele graph" te Moskou meldt aan zijn blad, dat de laatste dagen te Moskou de oor log merkbaar is. Volgens den correspon dent kan men op straat een zekere spanning voelen. Dit komt omdat men begint te vernemen van vele dooden en gewonden aan de zijde van het Russische leger tijdens de campagne in Finland. Vernomen wordt, dat de ziekenhuizen te Leningrad vol liggen. Op verscheidene punten langs de spoorlijn Leningrad Moskou zijn de plaatselijke ziekenhuizen zeer vol, terwijl in de buurt van Moskou in de verschillende kleine steden even eens gewonden zijn opgenomen. Tenslotte wordt gezegd, dat tenminste één der grootste ziekenhuizen van Moskou ont ruimd is door de burger-patiënten. Officieel wordt uit Parijs gemeld, dat in de laatste drie weken twee Duitsche onderzeeërs tot zinken zyn gebracht. DUITSCHE POGING TOT OMZEILING DER BLOKKADE? Verschelden Zwitsersche bladen publi ceerden gisteren een advertentie van een Berlljnsche maatschappij, die verschei dene Duitsche patenten aan kapitaal krachtige ondernemingen te koop aan biedt. Industrieele en financieele kringen In Zwitserland vragen zich af, of deze aan bieding niet het plan verbergt, de blok kade van den Duitschen uitvoer door de geallieerden te omzeilen, door in neu trale landen de fabricage te beginnen van gepatenteerde industrieele produc ten, teneinde deze als neutrale goederen te kunnen uitvoeren. Voorts hopen de Duitschers wellicht door fabricage in neutrale landen aan grondstoffen te kunnen komen, die in Duitschland niet beschikbaar zyn. BELGISCH—FRANSCH GRENS INCIDENT? Een Belgisch blad deelt mede, dat zich aan de Belgisch-Fransche grens een zeer ernstig incident heeft voorgedaan, waar omtrent het vooralsnog moeilijk is, na dere details te bekomen. Sedert eenigen tyd, aldus het blad, hadden verdachte reizen van een zeke ren Renard, deurwaarder te Merbes-le- Chateau, het wantrouwen gewekt van de Fransche veiligheidsdiensten, die dezen persoon verdachten van spionnage voor rekening van Duitschland en dat hij' aan dit land mededeelingen verstrekte over den aard der Fransche legereenheden en hun bewapening. Renard schijnt op een van zyn laatste bezoeken aan Parijs gemerkt te hebben, dat hij gesurveilleerd werd en sindsdien bleef hij in België. Er werd toen echter aan Franschen kant een list gebruikt, om hem naar de grens te lokken, waar hij' werd uitgenoo- digd om op Fransch grondgebied een glas likeur te gaan drinken. Nauwelijks had hij de Fransche grens overschreden, of vier inspecteurs van de Fransche veilig heidsdiensten sprongen op hem toe, de den hem de handboeien aan en brachten hem naar de gevangenis van Rijsel. Het blad voegt hier nog aan toe, dat Renard een oud-strijder is en in de ge vangenis bekentenissen zou hebben af gelegd. HONDERDEN DOODEN. TALRIJKE DORPEN VERWOEST. Tengevolge van de hevige aardbeving, die gisteren Turkije heeft geteisterd, zijn een aantal steden en dorpen in Midden- en Klein-Azië gedeeltelijk verwoest. Het gebied van Midden- en Noord-Tur- kije werd het zwaarst getroffen. Het aantal dooden en gewonden in de Oostelijke departementen des lands be draagt, naar men gelooft, verscheidene honderden. Het is echter thans onmogelijk een nauwkeuriger raming op te stellen, aan gezien de verbindingen met sommige ge troffen gebieden verbroken zijn. De voornaamste steden van verschei dene Oostelijke departementen' zijn ge deeltelijk verwoest, terwijl talrijke dor pen geheel in een ruïne zijn herschapen. De bevolking in de getroffen gebie den, die haar bezittingen verloren heeft en dakloos is, kampeert in het open veld in bittere koude en sneeuwstormen, meldt Un. Press. De Turksche regeering heeft genees kundige hulp en levensmiddelen der waarts gestuurd. De volgende gebieden zijn het ergst getroffen. Sivas, Tokat, Yozgat en Amassia, evenals de bekende tabakscen tra aan de Zwarte Zee, Samsoen en Or- doe. De aardbeving is zoo hevig geweest, dat de seismograaf van het observato rium te Istanboel is vernield. Volgens een niet-officieel bericht uit Ankara, zouden meer dan 6000 personen om het leven zijn gekomen. HET MIJNCONFLICT IN BELGIë VOORLOOPIG BIJGELEGD. De mijnwerkersstaking in België heeft gisteren nog een uitbreiding ondergaan. Men schatte het aantal stakers, dat niet in de mijnen is afgedaald op 40.000. De ministerraad heeft zich echter met het geval bezig gehouden en reeds gisteren is men tot een voorloopig accoord ge komen. Stand Dr Euwe 2, Korea 1. Door den ex-wereldkamploen schaken, Dr M. Euwe, wordt thans een wedstrijd gespeeld met den Estlander, Paul Keres. Voor Dr Euwe staat bfj dezen match veel op het spel. Na den strijd om het wereldkampioenschap, 1937, vertoonde zich by hem een inzinking. In 1938, bij zijn strijd met Landau, was hij in betere positie. En nu zal blijken of hij in afzien- baren tyd weer een poging zal kunnen doen om het wereldkampioenschap te behalen. Het begin was nieï slecht. De eerste twee partijen eindigden met remise, maar de derde partij bracht voor Dr Euwe de overwinning. Van de derde partij, die te Utrecht gespeeld werd, laten wy hier het verloop volgen: Wit: Dr M. Euwe. Zwart: Paul Keres. 1. e2e4 2. Pgl—f3 3. Rflb5 4. Rb5—a4 5. 0— 6. Tfl—el 7. c2c3 8. d2d4 9. Pbld2 10. c3Xd4 11. Ra4b3 12. Pd2fl 13. Pfl—g3 14. e4e5 15. Pg3Xe4 16. Tel X e4 17. Te4e3 18. a2a3 19. a3Xb4 20. Pf3d2 21. Pd2Xb3 22. Te3g3 23. Rel—f4 24. Pb3—cl 25. Ddlg4 26. e5Xf6 27. Rf4e5 28. Pel—d3 29. h2h4 30. Tal—dl 31. h4h5 32. d4Xe5 33. Dg4g5 34. h5Xg6 35. Dg5—f6 36. Tdld2 37. Dh6Xd2 38. Dd2h6 39. Pd3—f4 40. Kgl—h2 41. Tg3Xg6f 42. Dh8Xg6 Spaansche party'. e7e5 Pb8—c6 a7a6 Pg8—f6 d7d6 Rc8d7 Rf8e7 0—0 e5Xd4 Pc6b4 c7—c5 Rd7—b5 d6d5 Pf6e4 d5Xe4 Rb5d3 c5c4 c4Xb3 Rd3c4 Rc4d5 Re7 X b4 f7—f6 Kg8—h8 Rb4e7 g7—g6 Re7Xf6 Ta8c8 Tc8c4 Dd8b6 Tc4c2 Rf6Xe5 Rd5e6 Re6—f5 Rf5Xg6 Tf8g8 Tc2Xd2 Tg8d8 Db6c6 De6elf Kh8g8 h7Xg6 De stand is nuDr Euwe 2, Keres 1. ZESHONDERD NEDERLANDSCHE ARBEIDERS WERKLOOS? Als gevolg van de nieuwe deviezenrege- ling met Duitschland. Nu de deviezenregeling met Duitsch land, welke het velen Nederlandschen arbeiders mogelijk maakte in Duitsch land te werken, hetzy op textielfabrieken of elders, op 1 Januari afloopt en de nieuwe deviezenregeling, die nadien in werking treedt, van dien aard is, dat er alsdan geen deviezen meer aan buiten landsche arbeiders, in Nederland woon achtig, verstrekt zullen worden, worden alle Nederlandsche arbeiders uit de grensstreek, die in Nordhorn of te Gro- nau werkzaam zijn, met werkloosheid bedreigd. Het betreft hier tusschen de zes- en zevenhonderd arbeiders uit Los ser, Overdinkel, Glanerbrug en Dene kamp en omstreken. Den in de textielfabrieken te Gronau werkzamen arbeiders is gisteren me degedeeld, dat, indien er voor Vrijdag a.s., ten aanzien van de deviezenregeling geen oplossing is gevonden, zij met in gang van Vrijdag ontslagen zijn. Te Nordhorn is den arbeiders een der gelijke mededeeling nog niet gedaan. KEURING VAN KOPLANTAARNS. Alleen nog gloeilampjes met napje toegelaten. Naar wij vernemen bepaalt na de laat ste wijziging de motor- en rijwielbe- schikking o.m. het volgende inzake de keuring van koplantaarns van motorrij tuigen: a. motorrijtuigen, welke vóór 1 Jan. 1939 werden ingevoerd of hier te lande vervaardigd, mogen tot 1 Jan. 1942 blij ven rijden met koplantaarns zonder Rijkskeur. In deze koplantaarns mogen echter van nu af geen andere gloeilamp jes worden gebruikt dan gloeilampjes met Rykskeur, of andere gloeilampjes Dit nummer bestaat uit 2 bladen. Binnenland. Het Prinselyk gezin naar Soestdyk. Gasvergiftiging te Zierikzee. Twee slachtoffers. Buitenland. Stoutmoedig plan van de Finnen. Weer luchtbombardementen in Finland. Nieuw Russisch offensief op komst? Twee Duitsche duikbooten tot zinken gebracht. Aardbeving in Turkye. met hulpspiraal, welke door een metalen napje is afgeschermd. b. motorrijtuigen, welke na 31 Dec. '38 werden ingevoerd of hier te lande ver vaardigd, moeten reeds terstond van koplantaarns met rykskeur voorzien zijn en daarbij gebruik maken van gloeilamp jes met Rykskeur. GEEN CENTRALE VAN DE B. I. S. IN DEN HAAG. Op vragen van het Tweede Kamerlid Wijnkoop betreffende het al of niet be staan van een centrale te 's-Gravenhage van de Britsche Intelligence Service heeft de Minister van Justitie geant woord: Dat de Britsche Intelligence Service te 's-Gravenhage een centrale voor West- Europa zou hebben opgericht, is niet kunnen blijken. In verband met het hem naar aan leiding van het bereiken van den pen sioengerechtigden leeftijd verleende eer vol ontslag nam hedenmiddag de heer C. Zandee afscheid van den Raad en de burgerij van Kloetinge. Hij sprak daarbij een rede uit waar aan wy het volgende ontleenen: Dat er een tijd van komen is en een tijd van gaan, wordt thans ten volle aan mij bevestigd. Als gevolg daarvan heb ik dezen dag met gemengde gevoelens begroet. Een zekere weemoed heeft zich van mij meester gemaakt, maar ook overvloeien de dankbaarheid heeft mijn hart vervuld. De weemoed vindt zijn oorsprong daarin, dat ik my genoodzaakt zie het ambt, dat mij zoo lief was geworden neer te leggen. Dankbaar ben ik allereerst, om dat God mij al dien tijd heeft geleid en mij spaarde tot den uitersten tijd, mij toegemeten. Verder voor de vriendschap en buitengewone steun en medewerking allerwege mij betoond en geschonken. Vanaf de aanvaarding van mijn ambt tot op heden heb ik my daarin mogen ver heugen. Spr. herinnerde daarna aan den dag van zijn installatie, toen hy zoo hartelyk is ontvangen. Zonder eenige weerklank werd dit feest besloten, zoodat men kon getuigen dat door de gansche burgerij op waar dige wijze die dag was gevierd. Is het wonder, dat voor mij en myn gezin die dag een onvergetelijke is ge worden? En vooral nu, waar na het jubelend Hosanna nimmer een smalend „weg met deze" is vernomen. Gedurende mijn ambtsperiode kreeg de Raad meer en minder belangrijke punten te behandelen. Het zou mij te ver voeren alle, niet van belang ont- bloote besluiten, die de Raad nam, te noemen. Toch stel ik er prijs op enkele daar van aan te stippen. Zoo werd in 1923 de torenspits in zijn geheel vernieuwd, welk werk een bedrag a f 12.500 vorderde. In 1927 werd besloten tot aankoop eener oude woning naast het Gemeente huis, op welke plaats de secretariswo ning is verrezen. De muziektent werd in 1930 gebouwd. Het jaar daaropvol gende werd de Raadzaal gerestaureerd. Kasten werden uitgebroken, een lambri- zeering werd aangebracht en een nieuwe riftvloer werd gelegd. In 1932 Werd besloten tot aankoop van een perceel grond aan den 's Gravenpolderschenweg, hetwelk na egalisatie als bouwgrond werd uitgegeven. De prijs daarvan was billijk te noemen, Er werden 9 midden standswoningen op gebouwd. Nog werd besloten tot aankoop van het toenmalige postkantoor aan de Schoolstraat, thans bestemd voor veld wachterswoning. In 1933 kocht men een Magirus motorbrandspuit. Het vorig

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1939 | | pagina 1