Rechtszaken Bewaar de zachtheid van Uw huid mgen en ZEEUWSCH-VLAANDEREN. KAMER VAN KOOPHANDEL EN FA BRIEKEN VOOR ZEEUWSCH- VLAANDEREN. NOORD-BEVELAND. de wegvakken Ovezande—'a-Gravenpol der en Borssele's Heerenhoek volgens het Provinciaal wegenplan te doen ver beteren, Als gevolg hiervan worden de opcenten op de personeels belasting met 10 verhoogd. In verband met de uitbreiding van hel ledental van het Burgerlijk Armbestuur worden tot leden hiervan benoemd de heeren F. J. Schuerman en A, van Loen- houd. Op voorstel van den heer Westdorp wordt in principe besloten de raads vergadering met gebed te openen en te sluiten. Wolfaartsdijk. Dinsdag j.l. hield de kolenvereen. „Eendracht" alhier haar jaarvergadering. Uit het verslag van den secretaris bleek dat de vereeniging thans 386 leden telt. Als bestuursleden werden herkozen de heeren M. Smalle- gange, A. van Strien Hz. en M. Klooster man. Voor de leden waren aangekocht 7639 H.L. eierkolen, 276 H.L. nootjes, 605 H.L. anthraciet, 759 H.L. stukkolen. Er kon een aanzienlijk bedrag aan de le den worden terugbetaald. Hansweert. Het Nederlandsche motor schip Sjulma heeft machineschade ge kregen en is door het motorschip Anny op sleeptouw genomen en naar Made ge sleept alwaar het schip aan de machine fabriek gerepareerd zal worden. In de Zaterdag gehouden vergadering wijdde de voorzitter, de heer J. A. van Rompu, eenige woorden aan den zorg- vollen tijd, dien wij beleven. Hij wenschte voorts den heer G. F. P. van der Peijl geluk met de hem te beurt gevallen koninklijke onderscheiding, door zijn benoeming tot ridder in de Orde van Oranje-Nassau. Besloten werd den eersten ambtenaar der Kamer, den heer P. van Es, die den Secretaris bij afwezigheid of ontstente nis vervangt, den titel te verleenen van adj unct-secretaris. De rekening over 1038 is goedgokeurd op een bedrag in ontvangst ad f 17.388,82, in uitgaaf f 14,165,03, alzoo een batig slot van f3221,70. Naar aanleiding van een voorgenomen afsluiting der wegen aan de Belgische grens tijdens het sluitingsuur der grens- kantoren, waaruit practisch zou volgen, dat Zeeuwsch-Vlaanderen reeds vroeg in den avond van België zou worden ge- isoleerd, waardoor het dus ook niet meer mogelijk zou zijn van het vasteland van Nederland via België Zeeuwsch-Vlaande ren te bereiken, werd vanwege het Bureau een bespreking gehouden op het Depar tement van Financiën en met den Direc teur der Directe belastingen te Breda. Daarop is met het oog op de behoeften van het verkeer op Zeeuwsch-Vlaanderen (er keeren ook veelvuldig ledige vracht auto's waarmede producten worden ge ëxporteerd laat in den avond uit het buitenland terug), verzocht eventueel een regeling te treffen, waarbij: 1. het centraal gelegen kantoor te Sas van Gent onafgebroken zal geopend zijn voor het doorlaten van voertuigen, die geen grensformaliteiten moeten verrich ten; 2. dat te Kapellebrug van des morgens 6.30 tot des nachts 1 uur; (dit kantoor kan beschouwd worden als te vormen de verbinding met het overig deel van Ne derland via België); 3. in het Westelijk deel van Z.-Vlaan deren het grenskantoor te Eede van des morgens 7 uur tot des avonds 11 uur; 4. het kantoor te Sluis vanaf des mor gens 7 uur tot de gewone sluitingsuren des avonds. Geklaagd werd over de moeilijkheden, die den handel ondervindt door de vigee- rende pasformaliteiten, welke nadeelig zijn voor handel en industrie in de grens streek, terwijl blijkt, dat die formaliteiten voor sportdemonstraties en toeristen verkeer zoo mogelijk buiten werking wor den gesteld. Bij den betrokken Minister zal worden aangedrongen op een soepe ler regeling voor het gebied der Kamer, dat zoo veelvuldig op economische rela ties met België en Noord-Frankrijk is aangewezen. Met betrekking tot de veerdiensten op de Schelde zal de Kamer er naar streven te verkrijgen verlaging van het tarief voor het overzetten van auto's en vrij stelling van de met vrachtauto's vervoer de ladingen, zooals de regeling vroeger bestond op het veer aan den Moerdijk. De Kamer heeft zich beschikbaar ge steld voor het eventueel verleenen van bemiddeling voor hulp aan gemobiliseer de zakenlieden, voor de voortzetting hun ner zaken. Indien zich gevallen voordoen zal naar bevind van zaken worden ge handeld. De begrooting voor 1940 werd voorloo- pig vastgesteld op een eindcijfer van f13057, met een batig saldo van f605,60. Herkozen werden de leden van de Com missies tot uitvoering der wet op de uitverkoopen en die der Vestigingswet. In de vacature ontstaan door niet-herkie- zing van den heer A. J. Wijffels, werd benoemd de heer A. J. Cambier te Breskens. De voorzitter bracht een bijzonder woord van hulde aan de verdiensten van den heer Wijffels, die sinds 1 Januari 1924 lid der Kamer is geweest, en zich als lid van verschillende commissies zeer verdienstelijk heeft gemaakt voor de be langen in het bijzonder van den midden stand, die hij vertegenwoordigde, en voorts ook oen woord van dank aan den heer R. Verscliaffel, die één poriode doel uitmaakte van de Kamer, voor hetgeen hij als lid der Kamer voor de algemoene be langen van het gewest deed, Zaamslag. Onderscheiding. Dhr A. de Putter Mz., die 40 jaar lang is werkzaam geweest als controleur, hoofd-controleur en bietenagent voor de Sucerie Moerbeke-Waes, is door den Ko ning van België onderscheiden met de gouden medaille der Kroonorde. Dhr J. J. Deurwaarder, die met ingang van 1 Jan. a.s. op wachtgeld zou komen aan de school te Reuzenhoek, is met ingang van dien datum benoemd als tijdelijk onderwijzer aan de school in de Riemensstraat. In de plaats van mej. Heuseveldt, die ziekteverlof is verleend, is aan laatstgenoemde school als tijde lijk benoemd mej. Catsman, welke werk zaam is geweest als kweekelinge met akte te Spui. De zware mist die er Vrijdagmor gen hing, heeft in de Terneuzenscheweg b(j de hofstede van P. A. P. D. een aan rijding veroorzaakt. De tram kwam in botsing met een span paarden, gespan nen voor een wagen van genoemden landbouwer, die juist het erf op zou rij den. De paarden werden gegrepen, waar van er éen een dertigtal meters is mee gesleurd en gedood werd. Het andere schijnt niet veel letsel te hebben beko men. De knecht bleef ongedeerd. Colijnsplaat. Mej. Heyboer heeft op hartelijke wijze afscheid genomen van vele oud-leerlingen der Chr. school. Een comité had zich hiertoe gevormd. Onder leiding van het hoofd der school, den heer Marinussen, werd op gezellige wyze de avond doorgebracht. Voordracht en zang wisselden elkan der af. Namens de oud-leerlingen voerde het woord mej. P. Slotema, waarby als blijk van waardeering een ets werd aan geboden. Mej. Heijboer dankte allen voor deze hulde. Ds Veenstra sprak het slotwoord, waarna de scheidende werd toegezongen Ps. 121 4. De schoolkinderen kwamen in een ver sierd schoollokaal bijeen om van mej. Heijboer afscheid te nemen. Ds H. Veen stra had de leiding. Door de kinderen waren passende versjes ingestudeerd. Een samenspraak door de kinderen der vijfde klasse viel bijzonder in den smaak. Door enkele leerlingen werden Kerstliederen gezongen. Doordat dhr Rollema door ongesteld heid verhinderd was, werd door mej. Contant een waardeerend woord gespro ken, en het cadeau van het personeel overhandigd. De kinderen boden een zil veren couvert aan. In de pauzes werden de leerlingen ge- tracteerd. Het hoofd der school bedankte achter eenvolgens Mej. Heyboer, het bestuur en de kinderen. Zichtbaar ontroerd sprak de scheiden de de kinderen toe. Staande werd zy door de kinderen toegezongen Ps. 121 vers 4. Politierechter te Middelburg. J. S., 24 jaar, schilder te Waterland kerkje, wegens het feit, dat terwyi hij door den Burgemeester was ingedeeld by den geneeskundigen dienst voor den ge meentelijken luchtbeschermingsdienst, opzetteiyk niet heeft voldaan aan zyn verplichting om alstoen een verbandcur- sus van genoemden geneeskundigen dienst by te wonen. Eisch en uitspr. f 15 b. of 10 d. h. L. L. W., 37 jaar, landbouwer te Wis- senkerke, wegens poging tot omkooping van een ambtenaar, door op 28 Nov. 1939 te Kortgene den Brigadier der Ryksveldwacht P. M. Dekker, die hem een oproeping had uitgereikt wegens door verdachte gepleegde en door Dek ker geconstateerde overtreding der Mo tor- en Rywielwet, een ryksdaalder aan te bieden met het oogmerk om hem te bewegen in zyn bediening in strijd met zyn plicht de door hem (Dekker) uit gereikte oproeping terug te nemen en van de door hem geconstateerde straf bare feiten geen proces-verbaal te ma ken. Uitgesteld tot 2 Jan. 1940. J. P. L., 19 jaar, werkman te Goes, wegens diefstal van een twaalftal ry- wielkettingen. Eisch en uitspr. f 15 b. of 10 d. h. J. N., 32 jaar, chauffeur te Axel, wegens poging tot verboden uitvoer. Eisch en uitspr. f 10 b. of 5 d. h. met verb, verkl. A. H., 26 jaar, timmerman te Axel, wegens idem. Eisch en uitspr. f 15 b. of 10 d. h. met verb, verkl. D. S., 29 jaar, schippersknecht te Hansweert, wegens verzet tegen en mis handeling en beleediging van den ge meenteveldwachter J. Verlare toen deze hem, verdachte, in kenlyken staat van dronkenschap op den openbaren weg aantrof en hem wilde overbrengen naar het arrestantenlokaal. Dagvaarding nietig verklaard. GEWEST WALCHEREN VAN DEN CHR. BOEREN- EN TUINDERSBOND Het gewest Walcheren van den C. B. T. B. vergaderde Vrydag in de Bogard- zaal te Middelburg onder leiding van den heer J. B o s s e 1 a a r, die de vele bezoekers verwelkomde en vooral den spreker, den heer Chr. v. d. Heuvel. Spr. wees verder op de noodzakelijkheid van wanneer het weer koud en guur is met de huidvoedende en huidverfraaiende Purol. Doos 30 ct. De Russische bombardementen op Helsinki. De uitwerking van een brandbom wordt in alleryl teniet gedaan door eenige leden der burgerlyke Hulpdiensten een organisatie op Chr. grondslag. Het is te betreuren, dat nog vele van onze Christenboeren niet met ons optrekken. De heer Van den Heuvel sprak nu over: De taak van onze landbouworganisatie in oorlogstyd. Als eerste taak noemde spr. het intact houden van het gewone leven. De verwachting, dat de positie van het boerenbedryf zich zal ontwikkelen als in den vorigen oorlog, noemde spr. ongegrond. We leven in een verarmde wereld, het buitenland koopt door cen tralisatie goedkoop in en onze regee ring waakt tegen prysopdrijving. Voor den tuinbouw verwacht spr. geen uitbreiding van de export, daar naar een oorlogvoerend land niet meer mag uit gevoerd worden dan in vredestyd en omdat Duitschland verarmt, als de blok kade doeltreffend is. Verdere beperking vindt spr. zelfs noodig. De regeering heeft al eenige beperking uitgevaardigd voor bedryven boven 10 H.A., maar hoe zal deze uitgevoerd worden? Bij de vele klachten over de veevoe derdistributie bedenke men, dat niet de behoefte beslist, maar de voorraad. En wij zyn geheel af- hankelyk van het buitenland. Spr. heeft niet den indruk, dat een bepaalde groep by de distributie is bevoordeeld. Afschaffing van de teeltregeling van kalveren en varkens is ongewenscht. Be perking door rantsoeneering van het veevoer werkt niet zoo sterk als een teeltregeling. Uitbreiding zou afzet moe ten vinden in het binnenland en dit zou de pryzen drukken. Gelukkig treedt de regeering al prysregelend op. De productiepryzen voor 1939 niet te verhoogen, was verkeerd gezien, want de opbrengst van den oogst 1939 moet die van 1940 financieren. Ook was 1939 nog niet afgeloopen en sommige onkos ten stegen. De productiepryzen zijn nu toch gemiddeld met 10 pet. verhoogd. Voor 1940 is de verbouw van zaden verboden behoudens vergunning. Er ko- rpen regelingen voor enkele producten en er is voorts vryheid voor verbouw van voedsel voor mensch en dier. De regeering wil in 't algemeen de prij zen drukken. Spr. vindt dit juist. T e hooge pryzen betaalt de boer uiteindeiyk zelf. Een loonende pry's voor de producten is nu noodig, maar deze is in 't algemeen moeilyk te bepalen. Bij vordering ont- vange men een redelyken prijs. De minister waarschuwt tegen opdryving der pachten en zal bij 't vaststellen der productieprijzen geen rekening houden met hoogere pachten. De verkregen ver hooging van 10 pet. is bestemd voor andere onkosten en werkloonen. De leden van den C.B.T.B. hebben in dezen tyd tot taak de overheidsvoor schriften stipt op te volgen. De C.B.T.B. kan zijn zending temid den van ons volk niet vervullen als niet alle medebelyders medewerken aan de Chr. organisatie. Nog velen aan vaarden in Doopersche dwaling wel de Chr. organisatie voor bijna 't geheele leven, maar niet voor 't agrarisch be- dryfsleven. Bij onzen arbeid moeten wij niet teveel letten op de uitkomst en het succes, maar meer op Gods gebod. Ten opzichte van de toekomst stelde spr. zyn hoop op de boerenjeugd. Het beste middel is dus de jongerenorgani saties te versterken. Spr. besloot met den wensch, dat de arbeid voor den C.B.T.B. met geestdrift voortgezet zal worden, opdat het doel bereikt zal worden: de geestelyke en stoffelyke verheffing van ons platte land. Na deze rede stelden een tiental leden vragen aan den spreker. Er is inderdaad, aldus antwoordde de heer Van den Heuvel, 10 procent prysverhooging voor de producten, uit gezonderd de tuinbouwproducten, d.w.z. gemiddeld voor de hoofdproducten. In zake de peulvruchten heeft de regeering de voorstellen der landbouworganisaties niet overgenomen, maar de voorgestelde prijzen verlaagd. Is de pry's van een be paald product te laag, dan is het te pro- beeren daarin verandering te brengen. Tegenover de vrees, dat de tuinbouw in deze streek gedupeerd is door de nieuwste teeltregeling, zoodat de tuin bouw uit Zeeland verdwynt en gemeng de bedryven, die vanouds tuinbouw be oefenen, het zwaarst getroffen worden, zeide spr., dat men de algemeene richt lijnen voor dispensatie der beperking boven 10 H.A. moet bezien. Er zal gere kend worden met het aantal medewer kende kinderen, meerjarige tuinboeren, enz. Ook is een afzonderlijke regeling voor de vroege aardappelen te verwach ten. Een rigoureuze toepassing zou spr. verkeerd achten. Een progressieve rege ling was beter geweest. Spr. adviseerde gedocumenteerd de bezwaren op te zen den naar het hoofdbestuur. Inzake de kleinbedrijven merkte spr. op, dat men bij prysbepaling moet uitgaan van de heerschende bedrijven en niet een prys kan vaststellen voor de groote en een voor de kleine. Spr. vindt wel verdedigbaar de producten in groe pen te verdeelen, die in bepaalde groepen kleinbedrijven veel geteeld worden. Over het Zeeuwsch Pachtbureau is spr. niets naders bekend. Het tegengaan van het stygen der pachten is de taak der pachtkamers en de minister is voor nemens in de pachtwet een bepaling te gen opdrijving op te nemen. De productenpryzen voor 1940 zullen hooger moeten zyn dan voor 1939. Er bestaan nog wel steeds redelyke onbevredigde verlangens, maar dank baar moet erkend, dat de boerenstand door de regeeringsmaatregelen het hoofd boven water heeft kunnen houden. Op den duur is de vergoeding echter iets te schraal, dus voor het voortbestaan in de toekomst is iets ruimere winst ge- wenscht. LANDBOUWVERLOVEN IN 1940. Vergoeding van evacuatie- en inun datie-schade. In de dezer dagen te 's Gravenhage gehouden maandelyksche vergadering der eerste afdeeling van het Koninklijk Nederlandsch landbouw-comité, werd meegedeeld, dat by het overleg met het departement van defensie ook het vraag stuk van het verleenen van landbouwverloven in '40 aan de orde is gesteld, waarbij het verlofschema zooals dat in de periode 19141918 sedert het begin van 1915 is toegepast tot leidraad heeft gediend. Als deze regeling tot stand komt is zulks voor den land- en tuinbouw niet ongunstig. Echter moet in het oog worden gehouden dat het percentage der gemobiliseerden, dat voor zaken- verlof in aanmerking komt, thans klei ner is dan gedurende de vorige mobili satieperiode. Mededeeling werd voorts gedaan van de audiëntie welke de voorzitters der drie centrale landbouworganisaties heb ben gehad met den minister van defen sie omtrent de vergoeding van evacuatie - en inundatie- schade. De bedoeling is dat voor bereidingen worden getroffen teneinde te bereiken, dat de getroffen landbou wers te zyner tyd onder zoo gunstig mo- gelyke voorwaarden het bedryf zullen kunnen hervatten. Tenslotte werd mededeeliing gedaan, van het verzenden door de drie land- bouw-organisaties van een adres aan den minister van economische zaken, waarin met het oog op de zeer moeiiyke positie der schapenhoudery wordt aan gedrongen op een minimumprys voor de gevorderde wol van f 1,25 per kg. Westkapel Ie. Vrydag j.l. werden ten overstaan van notaris Mr. P. Loeff ge veild 30 perceelen voormalige trambaan met aanliggend bouwland tusschen den Boudewijnskerkschen weg en de Rijks weg onder Zoutelande en Westkapelle. De perceelen 111 aan den Boude wijnskerkschen weg onder Zoutelande en ten noorden daarvan zyn opgehouden, Perc. 12 ongev. 5 A. 40 c.A. (41 R.) ten noorden van perc. 11. Kooper P. Huybregtsen q.q. voor f 80. Perc. 1316 ten noorden van voor gaande perceelen zyn opgehouden. Perc. 17 ten noorden van perc. 16 met inbegrip van het wegeling, ongeveer 20 A. 2 c.A. (153 R.) Kooper Jaks. de Pag- ter Wz. voor f 160. Perc. 18, ongev. 21 A. 60 c.A. (165 R.) ten noorden van perc. 17. Kooper L. K, Verhulst voor f 450. Perc. 19 20. Ongeveer 54 A. 50 c.A. (1 Gem. 16 R.) ten noorden van perc. 18. Kooper J. Janse voor f 1760. Perc. 21, ongev. 16 A. 20 c.A. ten noorden van perc. 20 aan het emplace ment is opgehouden. Perc. 22, ongev. 5 A. 60 c.A. (421o R.) aan den straatweg naar Aagtekerke, hoek Middelburgschen Kleiweg, Koo per P. Jobse Wz. q.q. voor f 70. Perc. 23 ten oosten van perc. 22 is opgehouden. Perc. 24 ongev. 30 A. 60 c.A. (233V R.) ten oosten van perc. 23. Kooper P. Jobse Wz. voor f 700. Perc. 25, 26 en 27 ten ocsten van perc, 24 zijn opgehouden. Perc. 28, 29 en 30 ongev. 23 A. 40 c.A. (178V2 R.) ten oosten van perc. 27 en aan den de Rijke's Weg. Kooper Lt. v, Sluys voor f 423. Alle koopers zyn woonachtig te West kapelle. TELEGRAFISCH WEERBERICHT. Verwachting: voor de kuststrook: gedeeltelyk bewolkt, sneeuwbuien, meest matige Noordelyke tot Westelyke wind. Voor het binnenland: des nachts lichte tot matige vorst, overdag wisse lende bewolking, plaatselyk sneeuw buien, zwakke tot matige wind uit Zui delijke richting. Stand van hedenmiddag 3 u.: Stand van gistermiddag 3 u.774. Licht op voor fietsers: Donderdag 4 u. 21 min.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1939 | | pagina 6