OE ZEEUW Anth. Fokker te New York overleden. tweede blad Een verwaarloosd Landgoed Binnenland. Vjjf Nederlandsche houtschepen door duitschland vrij gegeven. Gerechtelijke brieven inplaats van deurwaardersexploten. van 1 februari af zullen in Uit de Provincie MIDDELBURG. Nederlands grootste vliegtuigbouwer. BaaS' ZUID-BEVELAND. VAN WOENSDAG 27 DEC. Nr. 73. Te Rotterdam aangekomen. De v\jf Nederlandsche houtschepen, de Vecht, de Zaan, de Schie, de Eem en de IJsel van de N. v. Houtvoort, welke drie weken in Duitschland zjjn opgehou den, zijn in den loop van Maandag te Rotterdam aangekomen. De schepen werden in de Oostzee door gewapende Duitsche treilers aangehou den en naar Swinemünde opgebracht. Vandaar ging men naar Kiel en ten slotte kwamen de booten te Hamburg te recht. Op Donderdag 21 Dec. kreeg men van de Duitsche marine-autoriteiten ver lof om te vertrekken. Zondagmiddag kwamen de booten in den Waterweg aan, waar zij Maandag om twee uur nog lagen in verband met den zwaren mist. Ondanks dezen mist is men toch den Waterweg opgevaren en om vgf uur ar riveerden de schepen te Rotterdam, waar zij in verschillende havens ligplaats hebben gevonden. NEDERLAND gerechtelijke BRIEVEN in strafzaken door DEN postdienst worden uitgereikt. Met ingang van 1 Februari zal het uitreiken van gerechtelijke brieven straf zaken betreffende (thans deurwaarders exploten e.d.) als regel geschieden door middel van den postdienst inplaats van door deurwaarders en dienaren der openbare macht. De gerechtelijke brieven worden als gewoon gesloten schrijven aan de adres zijde voorzien van het opschrift „ge rechtelijk schrijven, port betaald", ver zonden. Bij ellten brief zal zich, ter tee- kening door geadresseerde, een acte van uitreiking bevinden. De eerste maal, dat een gerechtelijke brief in de bestelling is opgenomen, j mag deze uitsluitend aan den geadres seerde zelf worden uitgereikt. Is de ge adresseerde een volgende maal weder I niet aanwezig, dan geschiedt uitreiking, voor zoover het stuk geen aanwijzing draagt dat deze alleen persoonlijk mag geschieden, dan aan een volwassen huis- genoot. Waar daartoe aanleiding bestaat, zul len geadresseerden in de gelegenheid worden gesteld, gerechtelijke stukken, waarvan de uitreiking moeilijkheden on dervindt, ten postkantore persoonlijk af i te halen. MR R. A. FOCKEMA In den ouderdom van 80 jaar is te Bloemendaal overleden mr Rudolph Adriaan Fockema. oud-president van het Gerechtshof te Leeuwarden. DE PUBLICATIE VAN REGEERINGSMAATREGELEN VOOR DEN LANDBOUW. Antwoord van den Minister van Economische Zaken op vragen van het Tweede Kamerlid Weitkamp. Op vragen van het Tweede Kamerlid Weitkamp betreffende het tijdstip van publicatie van beslissingen met betrek king tot den landbouw heeft de minister van oecenomische zaken geantwoord, dat het hem bekend is, dat op Zaterdag 18 November een verhooging van den over- nemingsprijs van lijnzaad bekend is ge maakt, waarvan het gevolg kan zijn ge weest, dat zij, die een courant lezen, welke uitsluitend een avondeditie heeft eerst op den daaropvolgenden Maandag avond van deze beslissingen hebben ken nis genomen. Hoewel bij publicatie van beslissingen de mogelijkheid niet is te vermijden, dat j een aantal der belanghebbenden ten ge volge van de verschillende tijdstippen, waarop nieuwstijdingen haar bestenf- ming bereiken, van de openbaarmaking later kennis neemt, is de minister bereid, te bevorderen, dat bekenmaking van be langrijke beslissingen met betrekking j tot den landbouw in den vervolge zoo- 1 veel mogelijk op een zoodanig tijdstip geschiedt, dat vermelding daarvan in alle dagbladen tegelijkertijd mag worden verwacht. Een voorbehoud moet even wel worden gemaakt voor de gevallen, waarin de omstandigheden vereischen, dat tot publicaties op een ander tijdstip wordt overgegaan. Eveneens zullen, FEUIL L E T O IM door AMY LE FEUVRE. 26-) _o_ geloof> dat hij iemand is, dien u sic unnen vertrouwen en op wien u p-oi.a j an maken- Hij is geboren en op- p-m,,06' j m Amerika en is daar opgeleid geworden voor rentmeester. Een zekere naar ^0ttesley' een groot landeige- i naar m Midden-Engeland, had daar ken- daa Jü hem gemaakt en heeft hem aaarop meegenomen naar hier. Hunter ill) „!r nu twee. Jaar geweest, en ging trnm °m Particuliere redenen. In ver- damHn ffgd' ,geloof ik' dat er een Wrotteci s was' maar meneer Hii ho sPrak met veel lof over hem. "O heeft een krachtige natuur, dat geef zoo iemanT lk/el?°f' dat u hier juist te JTdlg.heeft' en ik durf wel geleeeaho's u zich in de meeste aan- laten raden." d°°r hem zal kunnen viankvor^ Z?° heel onwetend," zei Vi- zichtip ppuI6 Toen baarde haar ge- toe: Ma^eru°P 6n voegde zij er aan daan'wil h weet, wat ik graag ge- Zij stond v-Vn dat is een troost." kinderkamer 1J ,raam van de oude Kamer, Want daar had zij den no- Bij de jongste Russische bombardementen op Abo in Finland werden verschil lende huizen door brandbommen getroffen. De brandweer tijdens haar moeilijke blusschings taak. taris en den nieuwen rentmeester ont vangen, en terwijl zij sprak, keek zij naar buiten over het gazon. Het liep nu tegen het eind van den zomer, en de meeste boomen begonnen hun blad te verliezen, maar tegen een oud stuk muur stonden nog een paar rijen prachtige stokrozen en dahlia's en een klimroos wierp haar heerlijken geur door het ven ster naar binnen. Meneer Hunter liep met haastigen tred de oprijlaan af. „Mag u hem lijden, meneer Lucas?" vroeg zij. „Ja, en ik denk, dat u dat ook zal doen." Zij trok lachend de schouders op. „Ik wou dat ik het zonder rentmeester kon stellen, maar ik weet, dat dat een onmogelijkheid is. Nu meneer Lucas, u heeft alles prachtig voor mij in orde ge maakt en ik ben u veel dank verschul digd. Als ik in moeilijkheid mocht ko men, dan roep ik u maar weer." „Ik zal u ten allen tijde gaarne van dienst zijn." Er waren enkele weken voorbij ge gaan, en Vivian was nu voor goed geves tigd in den westelijken vleugel. De bedienden waren vertrokken; de Abdij was ontruimd. De meubels enz. waren naar Londen gebracht, om daar verkocht te worden. Meneer Gill had af scheid genomen. Juffrouw Fanshawe, en de oude juffrouw Watson maakten Vi- zooals ook thans reeds geschiedt, be richten, die daarvoor in aanmerking komen, per radio worden omgeroepen. OPBRENGSTEN DER P. T. T. October gaf f 660.304 meer dan het vorig jaar. Uit de ctffers der opbrengsten van het P.T.T.-bedrijf over October 1939 blijkt andermaal, dat de zaak uitstekend ren deert. Deze maand toch bracht f 660.304 meer in het laatje dan de overeenkom stige van het vorig jaar. Meer dan de helft daarvan is te danken aan de tele fonie, welke met een opbrengst van f 2.790.712 over Ocober 1939 het cijfer van October 1938 met f 344.712 passeer de. De telegrafie leverde f 231.182 op, de postcheque- en girodienst f 103.400 meer dan in October 1938 doch de poste- rgen bleven f 18.990 achter. De totaal-opbrengst van het staatsbe- drijf over de maanden Januari tot en met October 1939 bedraagt f 65.532.487 hetgeen f 4.467.827 meer is dan het vo rig jaar over hetzelfde tijdvak. Van dit surplus leverden de posterijen f 528.555, de telegrafie f 732.868, de telefonie f 2.647.121, de postchequé- en girodienst f 559.283. L. F. J. M. BARON VAN VOORST f. Te Velp is op 69-jarigen leeftijd over leden de heer L. F. J. M. Baron van Voorst tot Voorst, lid van de Eerste Ka mer der Staten-Generaal en ondervoor zitter van den R.K. Algemeenen Boeren- en Tuindersbond. Baron van Voorst tot Voorst was ge- ruimen tijd lid van de Prov. Staten en Gedep. Staten van Gelderland. In 1922 werd hij tot lid van de Tweede Kamer gekozen, hetgeen hij bleef tot 1937, om over te gaan naar de Eerste Kamer. Hij behoorde tot de R.K. Staatspartij. WIT-GELE KRUIS. De provinciale bond „Het Zeeuwsche Wit-Gele Kruis" hield te Terneuzen zijn jaarvergadering onder voorzitter schap van den heer D. Th. Schelfhout te Hontenisse. In zijn openingswoord wees de voor zitter op het groote nut van de parti culiere gezondheidszorg, waardoor de overheid van een groote taak ontlast wordt en waarom het voor die overheid ook plicht is dat werk daadwerkelijk te steunen. v Hoewel het werk slechts langzaam vordert, zwaar, tijdroovend en duur is, is er geen enkele reden voor ontmoedi ging. Hoewel de resultaten niet even redig zijn aan de moeite en kosten mag het tot verheugenis stemmen dat min stens behouden wordt wat bereikt is. Uit het behandelde jaarverslag van den secretaris, den heer P. v. Hoote- gem, bleek, dat het aantal leden steeg van 9853 tot 10096. Het door de zusters afgelegde aantal huisbezoeken steeg van 78951 tot 78987. Bij de omvraag informeerde de heer Groosman (Middelburg) waarom er te Goes geen Wit-Gele Kruis is. De voor zitter zegt, dat daar reeds verschillende pogingen zijn gedaan, doch tot heden zonder resultaat. Het bondsbestuur blijft echter diligent en hoopt t.z.t. op Zuid-Beveland nog wel iets te kunnen bereiken. KERSTFEEST VOOR DE ARMEN Het Leger des Heils had de armen bijeengeroepen, die door deze nuttige in stelling zouden worden voorzien van een pak met levensmiddelen. Ook mevrouw Van Walrè de BordesGrothe, de echt- genoote van den burgemeester, kwam dit Kerstfeest medevieren. Er is een passend woord gesproken. Er is gezon gen door het zangkoor. Er zijn met de muziek samen kerstliederen gezongen en de jongens en meisjes van het Leger zorgden voor afwisseling. Er waren 250 personen, die allen een pak met welkomen inhoud voor de ko mende dagen konden medenemen. vian's huishouden uit, met kleine Kate Gregg om bij het ruwe werk te helpen. Juffrouw Fanshawe had de vroegere hall van de dienstboden als zitkamer en bracht daar een groot gedeelte van haar tijd door met haar flesschen en kruiden, en in een zonnig hoekje van den tuin, dicht bij het huis, maakte zij een nieu wen kruidentuin. Zij en Vivian waren de beste maatjes, en juffrouw Watson zorg de voor haar beiden met groote toewij ding en liefde. Op een avond laat zat Vivian met juf frouw Fanshawe bij een gezellig haard vuur, want het was beginnen te regenen, en het was kil in huis. Vivian leunde achterover in haar stoel en zat droome- rig in de gloeiende kolen te staren. Juffrouw Fanshawe was een sjaal aan het breien. Zij had altijd een breiwerk bij de hand, want zij kon niet tegen stilzit ten. „Wat zie je in het vuur?" vroeg zij opeens. Vivian schrikte op. „In ieder stuk steenkool zie ik me neer Hunter met gefronst voorhoofd en een onverzettelijken wil. Denkt u dat hij vriendelijk zal zijn tegen de onderhoori- gen Hij lijkt mij zoo hard en streng." „Ik heb hem op de oprijlaan ontmoet," zei juffrouw Fanshawe en knikte veel- beteekenend, „en ik was zoo vrij hem aan te spreken en mezelf voor te stellen. Ik geloof niet, dat hy hard is, maar hij is niet bepaald innemend. Ik vergeleek Op 49-jarigen leeftijd is Zondagmorgen te New-York overleden de bekende Neder landsche vliegtuigbouwer Anthony Her man Gerard Fokker. Fokker, die een groot gedeelte van het jaar in de Vereenigde Staten doorbracht, heeft enkele weken geleden een neus operatie ondergaan, waarna een infec tie optrad. Daarbij deed zich een zeer ernstige complicatie voor, die reeds ver scheidene dagen voor zijn leven deed vreezen. Anthony H. Gerard Fokker was 6 April 1890 in Kediri geboren, maar in Haarlem opgevoed. In 1910 bouwde hij zijn eerste vliegtuig, de Spin; het eerste automatisch stabiele vliegtuig, met een 4 cyl. Argus motor van 50 PK. Dat was in Salzbach bij Mainz, waar hij ook een school voor automobiel- en vliegtuigbouw heeft bezocht, Hij verwierf er 16 Mei 1911 op de Spin zijn brevet als vlieger, welk feit hij een kwart eeuw i later heeft gevierd met de stichting van een A. H. G. Fokkerfonds voor vlieger opleiding en steun aan pioniers, dat hij met f 100.000 doteerde. In 1912 richtte hij te Berlijn—Johannis- thal een fabriek op. 13 Mei 1913 werd de voor dien tijd be langrijke overlandvlucht Berlijn—Soester- bergDen Haag gehouden. Het toestel werd aan de Nederlandsche autoriteiten gepresenteerd, doch er volgde geen re- geeringsbestelling. Ook een poging om de Engelsche autoriteiten te bewegen tot het accepteeren van het Fokkervliegtuig voor hun legeruitrusting mocht geen succes boeken. In Duitschland werd echter in den zomer een concours gehouden voor ge makkelijk transportabele militaire vlieg tuigen en hier behaalde Fokker den eer sten prijs, weldra gevolgd door een bestel ling van 10 vliegtuigen, terwijl tevens getracht werd hem aan Duitschland te binden. Men bood hem n.l. een contract voor 3 jaar aan voor de oprichting van een fabriek met vliegschool te Schwerin en uit dit fabriekje, dat oorspronkelijk slechts met 30 man werkte, groeide later een grootsche industriëele onderneming. De wereldoorlog deed in Duitschland groote vraag naar vliegtuigen ontstaan. Het befaamde escadrille van von Richt- hofen heeft aan deze vinding het grootste deel van zijn roem te danken gehad. Fokker-vliegtuigen werden weldra in tal rijke Duitsche fabrieken vervaardigd en men beweert, dat er in totaal meer dan 7500 zijn vervaardigd. Toen het einde van den oorlog kwam, was de naam van A. H. G. Fokker als vliegtuigconstructeur gemaakt. Evenwel beteekende het einde van den oorlog tevens, dat de bakens moesten worden verzet en een nieuwe oriënteering moest worden gezocht voor de toekomst. Fokker zag in, dat hij onder de nieuwe, na den oorlog ontstane omstandigheden in Duitschland geen gelegenheid meer zou vinden om zijn vleugels uit te slaan en hij liquideerde dus zijn ondernemin gen aldaar en kwam zich begin 1919 in zijn vaderland vestigen. Weldra waren toen de voorbereidende werkzaamheden voor de stichting eener nieuwe onderneming in Nederland tot stand gebracht en tijdens de E.L.T.A., de eerste internationale luchtvaarttentoon stelling, werd na den oorlog de N.V. Ne derlandsche Vliegtuigenfabriek opgericht, die na afloop van de tentoonstelling de hallen daarvan betrok. De Nederlandsche Vliegtuigenfabriek heeft in den tijd van 1919—1936 van de laatste drie jaren zijn de cijfers niet zoo bekend niet minder dan ruim twaalfhonderd vliegtuigen vervaardigd. En zeker Is het ook interessant om mee te deelen, dat in dat tijdvak 49 luchtvaart maatschappijen Fokkervliegtuigen ge bruikten, terwijl 22 landen voor hun de fensie militaire en marinevliegtuigen van verschillend Fokkertype gebruikten. Daar bouwde Fokker zijn eerste ver keersvliegtuig, de F lij bestemd voor vier passagiers en uitgerust met een B.M.W.- motor van 200 PK. Uit dit type werden andere typen ont wikkeld. Zoo ontstond de F III enz. Groot succes bereikte Fokker met de 7a, dat 8 passagiers kon vervoeren. In 1924 vloog Van der Hoop daarmee van Amsterdam naar Batavia. Intusschen, in 1921, had Fokker, op uit- noodiging der Amerikaansche regeering een reis makend in de Ver. Staten een fabriek gesticht in New-Jersey, waar hij met de F IV, een verkeersvliegtuig, groot succes heeft behaald. In 1924 ontwikkel de zich hieruit de zelfstandige Atlantic Aircraft Corporation, die een kruis-llcen- tie-contract afsloot met de N.V. Neder landsche Vliegtuigenfabriek en weer en kele jaren later werd deze fabriek opge nomen in een grooter verband, n.l. de Fokker Aircraft Corporation of America, die thans verscheidenefabrieken in de Vereenigde Staten exploiteert. Heel wat typen vliegtuigen zijn aan het geniale brein van Fokker ontsproten. De driemotorige Fokker-verkeersvliegtuigen hebben een wereldvermaardheid bereikt door hun groote betrouwbaarheid. Tal rijke buitenlandsche luchtverkeersmaat- schappijen hebben Fokkervliegtuigen in gebruik. De Pelikaan (F 18), de Zilvermeeuw (F 20), de Arend (F 36), om enkele namen te noemen, hebben bijgedragen om Fokkers naam en die van de K.L.M. tot ver over onze grenzen beroemd te maken. Ook talrijke militaire, zoowel land- als watervliegtuigen, niet alleen voor het Ne derlandsche leger, zijn in de Nederland sche Vliegtuigenfabriek vervaardigd. Fok ker was de man, die in 1922 het eerste zweefvliegtuig voor twee personen bouw de, waarmee hij in Duitschland heeft gezweefd. INBRAKEN. Toen de heer J. B. G., in den nachl van den eersten op den tweeden Kerst dag in zijn woning aan de Rozenstraal 60, terugkeerde van een uitvoering, ont dekte hij, dat een ongewenschte bezoe ker van zijn afwezigheid gebruik had gemaakt om een kijkje te nemen in de woning en uit een linnenkast een geld- trommel, waarin geld, spaarbankboekje en andere stukken van waarde, te ont vreemden. De politie, die gewaarschuwd werd, stelde direct een onderzoek in, waarbij bleek, dat de dader vermoedelijk met behulp van een valschen sleutel was binnengekomen en na den diefstal langs denzelfden weg de woning moet hebben verlaten.. Bij het ingesteld onderzoek naar den dader, kwam de recherche ten huize van den ongeveer 17-jarigen K., en vond daar een hoeveelheid lood, waarvan spoedig bleek, dat het in de loop van den nacht van den Molen aan het Vlissingsche Bol werk was ontvreemd. K., die werd aan gehouden, bleek de dief te zijn van hel hem in mijn gedachten met Olaf Tren- chard. Toch sprak hij vriendelijk tegen mijen ik vroeg hem, hoe hem zijn nieu we werkkring leek." „En wat zei hij? Ik vind het leelijk, dat u het mij niet eerder verteld heeft." „Ik weet niet zeker, of ik het je wel mag vertellen. Hij zei: „Het vooruit zicht trekt mij erg aan. Het zal moeilijk werk zijn, maar daar houd ik van. De eenige schaduwzijde is het kind, aan wien dit alles toebehoort." „Wat een onbeleefde man!" mompelde Vivian. „Ik vertelde hem, dat het kind een goed verstand had." „En wat zei hij?" „Des te erger", maar hij lachte er bij, en zijn glimlach is iets heel bijzonders. Toen zei hij: „Dit landgoed heeft een meester noodig; een vrouw kan het hoofd niet bieden aan al de moeilijkhe- heden, die wij hier te wachten hebben." En toen antwoordde ik: Dat zal zij ook niet behoeven te doen, als u uw plicht doet." Hij schudde zijn hoofd eens en liep verder. Ik geloof, dat hij niets meer terug wist te zeggen, en als je ooit ergens moeilijkheden mee mocht heb ben, zal ik het woord wel voor je doen." Vivian lachte een beetje gedwongen, toen keek zij juffrouw Fanshawe aan, en haar oogen tintelden van pret. „Ik kan mij niet voorstellen dat jij streng tegen iemand zou kunnen optre den, zei ze, „maar we zullen hopen, dat lood. Naar dien van de geldkist met in houd wordt nog gezocht en de politie verzoekt dan ook ieder, die aanwijzingen rt eent te kunnen geven of een bepaald peisoon in de omgeving heeft gezien, daarvan ten spoedigste kennis te geven. HERDENKING WETHOUDER ONDERDIJK. De afd. der S.D.A.P. en de moderne vakbeweging hebben Zondagmorgen in een samenkomst in „de Gouden Poorte" wethouder J. Onderdijk herdacht. Daar bij voerden het woord de heeren J. Mon- deel, P. Ph. Paul, en H. C. de Jonge Ovezande. Wegsverbetering. Belastingverhooging. Het ge bed in den Raad. De Raad vergader de Zaterdag voltallig. Ingevolge een schrijven van Gedep. Staten, waarbij de financiëele zijde van de reeds lang ge- wenschte wegsverbetering, onder zekere voorwaarden voor de gemeente gunstig wordt geregeld, wordt eenparig besloten hij het niet noodig heeft. Ik weet niet, waarom ik mij vanavond zoo gedrukt voel, maar misschien is het, omdat een paar menschen in het dorp zoo onaan genaam tegen mij geweest zijn". „Natuurlijk. Toen je binnenkwam, zag ik al, dat er iets gebeurd was." „Eerst was het die Green. Ik zag hem een papier over een gebroken ruit plak ken, en toen zei ik, dat ik hoopte, dat hij binnenkort een nieuw huisje zou heb ben. „Ja, ik zal me daar uit mijn huis laten zetten", riep hij toen. „Mijn vader en grootvader hebben er ook al in ge woond!" Toen liep hij naar binnen en sloeg de deur voor mijn neus dicht. Daarop hield ik even een praatje met de vrouw, die naast het huisje van juf frouw Watson woont. Ik vertelde haar, dat wij daar een heele rij nieuwe huisjes dachten te zetten, en toen zei ze: „En waar denkt u ons onder dak te brengen, als u ons op straat zet?" Daar wist ik heusch geen antwoord op te geven. Waar kunnen ze zoolang naar toe? Daar zit ik den heelen tijd over te tobben." „O, dat zal meneer Hunter wel alle maal voor je in orde brengen. Ik zou, als ik jou was, niet te veel praten over wat ik van plan was te doen". „Maar ik moet men hen praten, ik wil zoo graag goede vrienden men hen zijn. Zij zijn zoo heel anders dan de ar men bij ons in het dorp. Ze zijn kwaad denkend." (Wordt vervolgd.)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1939 | | pagina 5