De Rassen lijden zware verliezen. eerste blad. Dagblad voor de Provincie Zeeland DEZE ZAL GROOT ZIJN. ZATERDAG 23 DEC. 1939 54c JAARGANG No. 72 Abonnementaprlja f2.00 per kwartaal De Russische debacle in IMoord-Finland. Russische bommen en Finsche strooi biljetten. Finsch tegen-offensief. Een vredesaanbod De terugtocht der Russen in Noord-Finland. Hoofdpijn - Kiespijn - Gevatte koude Een Kerstvredesaanbod? Groot crediet voor de Fransche defensie. Maginotlinie zal worden uitgebreid. Brug te Parijs ingestort. Binnenland. Nieuwe Rijksweg Moerdijk-Wouw. Belangrijkste Nieuws. Uitgave: N. V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw" Bureaux Lange Vorststrnat 7 0, Goes Postrekening 44455 Telefoon 2438 bijkantoor Middelburg: Fa. Bockhandel jt J. F A N O Y, Lange Burg 40. Telefoon 28 Directeur - HoofdredacteurR. ZUIDEMA Weekabonnementen voor Middelburg Goes en Vlissingen f 0.20 Losse nummers 5 cent Advcrtciitiün 30 cent per regel Ingezonden nsodedceHngcn 00 cent per regc! Kleine Advcrlcnlll'ii Dinsdags en Vrijdag* f 0.75 bij vooruitbetaling Advertcntlün onder letter of motto 10 cent extra Bij contract belangrijke korting Dit nummer bestaat uit 2 bladen. Een Godsgezant had aan Maria om trent het Kind dat uit haar geboren zou worden, voorspeld: „Deze zal groot zijn" en „Zijns Koninkrijks zal geen einde zijn". En in ootmoedig geloof, niet in staat al de heerlijke geheimen, haar geopen baard, te begrijpen, had Maria geant woord: „Zie, de dienstmaagd des Hee- ren: mij geschiedde naar Uw woord". Zwaar en menigmaal werd het geloof van Maria op de proef gesteld. Toen het haar beloofde Kindeke ge boren werd, stond de wereld niet in het teeken van haar Grooten Zoon, maar in het teeken van een van de grooten der wereld, van Keizer Augustus, wiens macht zóó ver reikte, dat de geheele toenmaals bekende wereld op zijn bevel beschreven moest worden. En de geboorte had niet plaats in een koninklijk paleis, maar in een stal, om dat voor haar en haar man geen plaats was in de herberg. En wel was er het gezang der enge len, de aanbidding van de herders en de wijzen uit het Oosten, maar hoe spoedig moest niet, uit vrees voor het geweld van Herodes, de wijk worden genomen naar Egypte! Bij het opgroeien van het Kindeke en in zijn later leven toen Hij Zijn wonder- teekenen deed, bleek herhaaldelijk dat de Zoon des menschen inderdaad groot was, maar uit niets bleek, dat Hij zou optreden als de stichter van een Konink rijk, waaraan geen einde zou zijn. Spot en hoon was overvloedig Zijn deel. De Schriftgeleerden en Farizeën spanden tegen Hem samen, de scharen begonnen Hem te verlaten en het einde was de dood aan het kruis. Ja, Maria's geloof is wel zwaar op de proef gesteld. En hierin staat Maria niet alleen. Hoevelen, die na haar kwamen, heb ben het er zwaar mee gehad, als zij zagen naast de heerlijke Heilsbeloften, de donkere werkelijkheid van het leven. Ook in de donkere dagen waarin wij thans leven. Ook bij dit Kerstfeest, nu weer op nieuw de boodschap gehoord wordt: Deze zal groot zijn en Zijns Koninkrijks zal geen einde zijn. Is het niet alsof de werkelijkheid, zoo als die zich in dezen tijd aan ons open baart, hiermee ten eenenmale in strijd is? Wie is groot in deze wereld Wel, dat zijn de grooten der aarde, de dictatoren, die met geen wet en geen recht rekening houden omdat h u n wil wet is en recht tevens. Het zijn de mannen, die desnoods nog kunnen dulden dat Jezus verkondigd wordt als Zaligmaker, maar die van Zijn Koninklijke heerschappij niet willen we ten. Wee de prediker, die het waagt te verkondigen, dat voor den te Bethlehem geboren Koning alle knie zich zal hebben te buigen! Groot zijn de mannen, die het kleine en zwakke onder den voet loopen, die de Kerk vervolgen, en die pogen heel de we reld naar hun hand te zetten. En in klei nen kring zijn het de leiders, de organi saties, de partijen, die sterk door het ge tal, in breeden kring heerschappij uit oefenen. Zoo wordt menigmaal het geloof zwaar op de proef gesteld. Maar wie Gods Woord gelooft, weet, dat wat de wereld ziet als werkelijkheid, vaak niet meer dan schijn is. Augustus en Herodes, hoe groot en machtig ook, waren in werkelijkheid niet meer dan werktuigen in Gods hand. Wegbereiders voor den Koning. En ook de grooten en machtigen van dezen tyd kunnen tenslotte niet anders doen, dan Gods wereldplan helpen ver wezenlijken. Ook voor hen geldtDeze zal groot zijn. Wat is er in den loop der eeuwen al veel gedaan, om de heerschappij van het te Bethlehem geboren Kindeke te breken en de gedachtenis aan den geboren Za ligmaker uit te bannen. Maar het was alles tevergeefsch. Herodes slaagde niet en Nero slaagde niet en de grooten van dezen tijd zullen evenmin slagen. Want: Wat vijand tegen Hem zich kant, Gods hand, Gods onweerstaanbre hand, Zal hem bekleên met schaamt' en schand' Maar eeuwig bloeit de gloriekroon Op 't hoofd van Davids grooten Zoon. Deze zal groot zijn en Zijns Konink rijks zal geen einde zijn. Brengt aan dien Koning op uw knieën, o Koningen, uw heerlijkheid, Zij zijn Zijn voetbank, o Genieën, uw schatting needrig neergeleid. De Russeni zijn in den nacht van Woensdag op Donderdag in het gebied van Pefcamo, tof den terugtocht overge gaan. De roode troepen leden geweldige verliezen. De Sovjets, die achtervolgd door de T11 naar Noorden terugtrokken, ebben heel wat minder materiaal 'bij 'f1 dai1 zij eenige dagen geleden bij un poging om door te breken met zich brachten. Het lijkt, alsof onder de Russische epen alle discipline zoek is en er een chaotische toestand heerscht. De verliezen, welke de Russen de laat- c dagen hebben geleden, zijn niet te riCfa ien' maar aan de 0ren® gelooft men a de verliezen veroorzaakt door de oude, nog veel grooter zijn, dan de ver- bezen in den strijd. siitü8? dne wegeB ziet men talrijke Rus- dp 7Ïin t rï°or 'de geweldige kou- sen Lu,eVroren' terugtrekkende Rus- 2rocf0i?en 0°k talrijke kanonnen en ten B°eveelheden munitie achtergela- voon^ia B°°se. cy*ers worden genoemd tor 'ran ^u®sisc'tle verliezen in den sec- sische verr j-Een lezing stelt de Rus" wonden °p 30'000 do,°den> ge- wesen ei huiten gevecht gestelden. De lijken 0Ia liggen bezaaid met 5t S ma,nnen sn Porden. Noordeliftpn80, f tegenoffeilsief m den rend dat L c 200 verPlette- Orde mnoot Rtlssei1 in volkomen wan ten terugtrekken naar Petsamo en Salmijaervi moesten verlaten. Alle pogingen van de roode luchtmacht, om den Finschen opmarsdh te stuiten, waven tevergeefs. De Russische verliezen tijdens dit Finsche tegenoffensief beloopen tot op dit oO'genlblik 5000 dooden en krijgsgevan genen, waarbij nog komt, dat de Finnen een enorme hoeveelheid oorlogsmateriaal hebben buit gemaakt. De Sovjet-Russi sche convooien in dezen sector zijn vol komen gedesorganiseerd, 'hetgeen de be wegingen der roode troepen verlamt. Rus sische deserteurs verklaren, dat talrijke Russische officieren op bevel van bet op percommando gefusilleerd zijn. FINSCH OFFENSIEF. Uit betrouwbare bron verneemt U. P., dat de Finnen op de Karelische landeng te een tegenoffensief hebben ontketend. Dit zou dan beteekenen, dat de bord jes zijn verhangen. De Finnen hebben, nadat zij' drie weken lang hun posities hebben kunnen verdedigen tegen de aan vallen der Russen, zoowel te land als uit de lucht, ook hier het initiatief genomen. DE ACTIE IN DE LUCHT. Gisteren hebben Sovjetvliegtuigen een hevigen aanval gedaan op de Finsche kustbatterijen van Koivisto. Talrijke vre dige steden en landelijke dorpen werden door Russische vliegtuigen gebombar deerd. Ongeveer 350 vliegtuigen hebben in den loop van den dag boven Finland gevlogen. Het aantal slachtoffers, dat ten gevolge van de luchtaanvallen is te betreuren, wordt geschat op 16 dooden en 43 gewonden, waarbij vrouwen en kinderen. Finsche vliegtuigen hebben Russische troepen gebombardeerd en hun verbin dingen, alsmede concentraties en muni- Mijnhardtjes (dit zijn hartvormige cachets) helpen snel en goed. Doos 50 ct. Proefdoos 10 ct. tie-depots. Ook eenige door Russen be zette eilanden z\jn door de Finnen gebom bardeerd. Van zeven Russische toestellen weet men zéker dat zij omlaag gebracht zijn door Finsche vliegtuigen en afweerge schut en van vjjf andere is dit waar schijnlijk. FINSCHE STROOIBILJETTEN OP LENINGRAD. Gistermiddag hebben Sovjet-vliegtui gen tijdens een sneeuwstorm 15 bommen op Helsinki laten vallen. Er werd nie mand getroffen. Een Russische drie-motorige bommen werper is neergeschoten; de inzittenden verbrandden. De Finnen trachten het Russische volk dat door zijn leiders in volstrekte onwe tendheid wordt gehouden, omtrent den aard van het Fisch-Russische conflict, in te lichten. Daartoe hebben de Fische vliegtuigen boven 't gebied van Leningrad geschrif ten uitgeworpen, met in het Russisch de woorden: „Weet wat uw broeders is over komen!" Andere strooibiljetten bevatten berichten, die de Sovjet-Russische leiders geheim willen houden, voorts oproepen tot de Russiche bevolking en de Russi sche troepen. SPECIALE BOODSCHAP VAN MUSSOLINI AAN HITLER. Uit betrouwbare bron meldt U. P., dat Himmler Donderdagavond onverwacht Rome heeft verlaten en zich naar Berlijn heeft begeven met een speciale bood schap van Mussolini aan Hitier. Dit bericht zou een voorstel behelzen omtrent een Kerstmisvredesaanbod en het zou Hitier te Berchtesgaden vóór Kerstavond ter hand gesteld worden. Volgens doorgaans goed ingelichte kringen heeft Berlijn zijn voelhorens reeds uitgestoken wat betreft de bereid heid van Engeland en Frankrijk om hun eisch van herstel van Tsjeeho-Slowakjje en Oostenrijk te laten vallen. Hiertegenover zou Hitier dan een .edelmoediger aanbod moeten doen, wat Polen betreft. De Fransche Kamer heeft het wets ontwerp aangenomen, waarbij een be drag van 255 milliard franc werd toege staan en een crediet van 55 milliard voor het eerste trimester van 1940 werd goedgekeurd. In de eerste maanden van den oorlog heeft de luchtmacht zich, aldus Dala- dier, superieur bewezen, doch dit wapen is zeer onderhevig aan een snelle ont wikkeling. Steeds moderner materiaal verlaat de fabrieken en daarom zijn de gevraagde credieten van het grootste belang voor de luchtmacht. Hetzelfde is het geval voor de anti-tankwapens. Voortdurend wordt gezocht naar verbe tering van de wapenen ter verdediging van het land. Ook voor de marine wor den credieten gevraagd, aangezien met haast wordt gewerkt aan het in dienst nemen van de slagschepen van 35.000 ton, welke de suprematie ter zee moeten verzekeren. De Maginot-linie wordt uitgebreid met versterkingen naar het noorden en in de Jura. Spreker verklaarde van meening te zijn, dat de toestand van December 1939 beter is dan die van December 1914. De regeering blijft gekant tegen voortijdige offensieven, men is in de eerste maan den van den oorlog en deze zal met ver stand en methode worden gevoerd. De Pont Saint Louis te Parijs is ten gevolge van een ontploffing, waarvan, naar men gelooft, een lek in een gas buis de oorzaak is, ingestort. Vele menschen kwamen in de rivier terecht. Om 15.45 uur werden drie lijken uit het water gehaald. Verscheidene personen sprongen te water teneinde aan eventueele slachtof fers nog hulp te verleenen. Slechts acht personen konden worden gered. Zij werden langs de kademuren opgehaald en naar het ziekenhuis ver- voerd. Om zes uur gisteravond meende men dat in het geheel twintig slachtoffers zouden zfln te betreuren. Een later ontvangen bericht deelt het volgende mede: Bij het zoeken naar slachtoffers van de instorting van de Pont Saint Louis heeft men tot dusver negen personen uit het water gehaald, waarvan er drie wa ren overleden. Men gelooft, dat het doo- dencijfer niet meer zal stijgen, zoodat er minder slachtoffers zouden zijn dan men aanvankelijk dacht. DE „ADMIRAL GRAFF SPEE" Duitsch protest door Montevideo verworpen. De minister van buitenlandsche za ken van Uruguay Guani, heeft den Duit- schen gezant een nota overhandigd, waarin het protest van het rijk betref fend het aan de „Admiral Graf Spee" verleende uitstel wordt verworpen. DE TREINRAMP TE GENTHIN. De vreeselijke treinramp te Genthin (Duitschland) vergde tal van dooden en men vreest, dat nog velen onder en tus- schen de vernielde wagons liggen. Tot nu toe z ij n 132 dooden geborgen, maar de vrees bestaat, dat dit cijfer nog tijdens het oprui- mingswerk zal stijgen. Het aantal gewonden bedraagt 104. DE VOORBIJE PANIEKSTEMMING IN LUXEMBURG. Aan het einde van de vergadering van de Luxemburgsche Kamer heeft het lid der oppositie, Schaus, aan de regeering gevraagd, welke redenen er haar toe hadden gebracht, Zondagavond maatre gelen te nemen, welke de bevolking heb ben verontrust. De heer Dupong, minis ter van staat, heeft ge antwoord, dat h ij ernstige motieven heeft gehad en dat het niet in het belang van het land was, daar- over in't openbaar te spre ken. Hij zeide, dat, aangezien men zich op slechts 29 K.M. van het front bevindt, zich nog vele malen het geval zal kun nen voordoen, dat dergelijke maatrege len zullen moeten worden genomen. De terugslag dezer maatregelen op het publiek is niet zoo erg als het geval zou zijn indien zij ernstige gebeurtenis sen geen maatregelen zouden zijn geno men. HET VERKEER TIJDENS DE FEESTDAGEN. K.N.A.C. doet een beroep op de weggebruikers. Aangezien tijdens de a.s. feestdagen, in verband met de beperkte reismoge lijkheid voor burgers per trein, een druk verkeer op onze wegen is te ver wachten, doet de K.N.A.C. een dringend beroep op alle weggebruikers in de ko mende dagen de grootst mogelijke voor zichtigheid te betrachten. De noodzakelijkheid daartoe is thans te grooter, omdat de weersomstandighe den reeds in normale omstandigheden het wegverkeer ernstig bemoeilijken. IJzel en mist maken de wegen, vooral in ochtend- en avonduren verraderlijk glad. In verband daarmede wordt den auto mobilisten verzocht hun snelheid zooveel mogelijk te beperken, en wielrijders en voetgangers gewezen op het gevaar van onverwachte manoeuvres, omdat plotse ling remmen van een automobiel op gladde wegen ernstige ongelukken tot gevolg kan hebben. Iedere weggebruiker heeft in deze da gen tot plicht de grootst mogelijke voor zichtigheid in acht te nemen. VOOR VERBINDING MET ZEELAND. In de vergadering van de vereeniging „Het Ned. Wegencongres" gisteren in Den Haag gehouden, heeft dr L. R. Wentholt, hoofd van den centralen dienst voor de wegen en de bruggen, een voordracht gehouden over de uitvoering van het rijkswegenplan. 0.m. deelde deze spreker mede, dat ten behoeve van 't verkeer naar Ouden bosch, Roosendaal, Bergen op Zoom, Z.- Beveland en Walcheren een nieuwe weg is ontworpen van Moerdijk naar een punt ten westen van Wouw. Verwacht Binnenland. Groote bestelling voor de Spoorwegen. Verlenging clearingverdrag met Duitsch land. Nieuwe rijksweg MoerdijkWouw. Buitenland. De Russen trekken in wanorde in Noord-Finland terug. Finsch tegen-offensief in Karelië. Een vredes-aanbod? mag worden dat dit werk binnenkort in uitvoering zal komen. DR L. D. TERLAAK POOT ALS RESERVE-VELDPREDIKER GEHANDHAAFD. Nimmer aanhanger van een extremistische beweging. Op de schriftelijke vragen van het Ka merlid Tilanus aan den minister van De fensie betreffende een onderzoek naar het optreden van den reserve-veldpredi ker dr L. D. Terlaak Poot, heeft minis ter Dijxhoorn thans geantwoord. Uit het ingestelde onderzoek is ge bleken, zegt de minister, ,dat dr L. D. Terlaak Poot nimmer aanhanger is ge weest van een extremistische beweging en dat hij geenszins met een dergelijke beweging sympathiseert. Daar de minis ter ook overigens van zijn loyaliteit en warme vaderlandsliefde verzekerd is, handhaaft hij hem met het volste ver trouwen als reserve-veldprediker. CLEARINGVERDRAG MET DUITSCHLAND. Het wordt verlengd. Op 21 December is tusschen de Neder- landsche en de Duitsche onderhande lingscommissies overeenstemming ver kregen over de verlenging van het op 31 December a.s. afloopende Neder- landsch-Duitsche Clearingverdrag. Voorts zijn voor het eerste kwartaal van 1940 betalingscontingenten voor den uitvoer naar Duitschland vastgesteld. Het ontwerp door de Eerste Kamer aangenomen. De Eerste Kamer iheeft gisteren het Ontwerp Kinderbijslagverzefering een erfenis van het vorige Kabinet aan genomen. Minister van den Tempel ver dedigde het ontwerp, als van algemeen belang en van groote beteekenis voor de groote gezinnen en de maatschappij. Het bezwaar dat groote groepen door deze wet niet worden geholpen, bestaat, b.v. kleine boeren en tuinders. Als men niet allen kan helpen, moet men dan 'hulp voor velen afwijzen? Het probleem der kleine zelfstandigen houdt de regee ring sterk bezig. Er is reeds sociale zorg besteed aan 'den middenstand in vele schakeeringen. Spr. heeft het voornemen een staatscommissie in te stellen die het vraagstuk in kwestie, kinderbijslag voor kleine zelfstandigen, beeft te onderzoe ken. De heer Diepenhors t (A.R.) sprak er zijn blijdschap over uit, dat de minisL ter geen moeite heeft met dit ontwerp te verdedigen. Doch de minister blijft hier mede niet in de lijn van de S.D.A.P. en het N.V.V. De minister 'zegt wel, dat de omstandigheden thans adders zijn dan in 1917, doch daarmede laat hij geen recht wedervaren aan de houding voorheen en tot voor kort door de S.D.A.P. aangeno men Het was een principieel verzet. De „fokpremie" klinkt spr. nog in de ooren. Ér werd een speciale anti-kindertoeslag vergadering door de S.D.A.P. en de mo derne vakbeweging belegd. Dit was wel in 1921, doch in 1931 is de materie nog maals onvoorwaardelijk afgewezen. Ook in 1937 werd bij een resolutie de kinder toeslag afgewezen met de o-ude argumen ten: aan het klassestrijdbeginsel zou daardoor afbreuk worden gedaan. Het wetsontwerp werd daarna aange nomen met 27 tegen 7 stemmen. Tegen stemden de heeren Moltmaker, Vijlbrief, Van de Bilt (allen S.D.), Poll erna, Ter Haar, D'e Vos van Steenwijk (allen C.H.) en Van Rappard (Lib.). Om 12.20 wordt de vergadering ge sloten. DR COLIJN EN DE UNILEVER. Onlangs deed in de pers het bericht de ronde, dat oud-minister Dr H. Colijn commissaris van de Unilever zou zijn ge worden. Van welingelichte zijde verne men wij echter, dat dit bericht niet juist is geweest. Zeer onlangs heeft Dr Colijh in een

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1939 | | pagina 1