Gemeenteraad van MIDDELBURG. Ingezonden Stukken De laatste vergadering dit jaar. De zwerftochten van Kees. Ma rk tb erioh ten en 4e pr.; C. Baay Pz. Se pr.; L. M. de Heer E.V. Kl. 2, oudere duivinnen: A. Wagema ker le pr. en E. V.; J. Tholenaar 3e pr.; J. Vermey Z.E.V.; J. Knuist 3e pr. Kl. 3, doffers '37-'38: C. Baay le en 3e pr.; A. Wagemaker 2e pr.; J. Knuist 4e pr.; J. B. Tholenaar 5e pr.; C. de Wilde 6e pr.; M. v. kl. Zande 7e pr. Kl. 4, duivinnen '37-'38: A. Wagema ker le en 5e pr.; D. Jansen 2e en 3e pr.; L. M. de Heer 4e pr.; J. Vermey 6e pr.; J. Tholenaar 7e pr.; Jac. Baay Z.E.V.; B. W. Schot E.V. Kl. 5, doffers '39: A. Wagemaker le, 2e, 3e en 8e pr.; J. Knuist 4e pr. en E.V.; D. Jansen 5e pr.; G. Hazeb 6e pr.; Jac. Baay 7e pr. Kl. 6, duivinnen '39: J. Knuist le pr.; J. Tholenaar 2e pr.; A. Wagemaker 3e, 5e en 6e pr.; Johs. Deurloo 4e pr.; J. Klippel 7e pr.; Jac. Baay 8e pr.; J. Geuze Z.E.V.; G. Havermans E.V. Kl. 7, late jonge doffers: L. M. de Heer le pr.; M. Schot Z.E.V. Kl. 8, late jonge duivinnen: D. Jansen le pr.; <L. M. de Heer E.V. Schoonheidsklasse, oude doffers: J. Tholenaar le en 3e pr.; J. Knuist 2e pr. Schoonheidsklasse, oude duivinnen: C. Baay le pr.; D'. Jansen 2e pr.; J. Knuist 3e pr. Schoonheidsklasse, jonge doffers: M. v. d. Zande le pr.; A. Wagemaker 2e pr. Beste vogel van >de tentoonstelling: A. Wagemaker. Deelname 125 duiven. Nadat blijkbaar gedurende een half uur reeds belangrijke gemeentezaken be handeld waren, opende de burgemeester Woensdag om half drie de vergadering van den gemeenteraad met de mededee- ling, dat berichten van verhindering wa ren ingekomen van de heeren Onderdijk v. d. Feltz en Wondergem, van wie de i heer Onderdak wegens ongesteldheid 1 moest wegblijven. Spr. is overtuigd, dat de raadsleden met hem dit zeer zullen betreuren. Een tweetal adressen om in aanmer king te komen voor opname van gemeen telijke publicaties en wel van het „Dag blad van Zeeland" en van „De Zeeuw" werden in handen gesteld van B. en W. om advies. Nog was ingekomen het Kon. besluit van 18 Nov. 1939, waarbij het beroep schrift van de gemeente tegen de beslis sing nopens vergoeding ex art. 101 der L. O. wet 1920, werd ongegrond ver klaard. Dhr K g e 1 e r zei de niet zonder vol doening, maar wel zonder eenig leedver maak kennis te nemen van deze beslis sing. Spr. brengt echter hulde aan wet houder Boasson voor de prijzenswaardige wijze waarop hij' in het belang der ge meente is opgekomen voor een naar spre kers meening van begin af verloren zaak. Benoemingen. Benoemd werden tot tijdelijke leeraren aan de Avondschool voor N. O. voor den cursus 19391940 de heeren C. Mazure, G. Engelkes, M. J. Louws, K. Boot en W. C. Calliber. Nog werden herbenoemd tot leden van het bestuur der Godshuizen de heeren Mr F. B. Evers en A. van Westreenen, met resp. 14 en 13 stemmen, mede waren aanbevolen de heeren Mr J. H. F. Bloe- mers en R. Batten, van wie de laatste één stem kreeg. Wijzigingen algemeene politieverordening. Het voorstel tot wijziging van de Al gemeene politieverordening, waardoor o.a. de openbare schuilloopgraven in be- i scherming worden genomen tegen bezoe kers in tijden dat zij niet voor hun doel gebruikt worden kwam thans aan de orde. De heer M o n d e e 1 had gehoopt, dat men nu tevens wel eens verandering in de strafmaat had gebracht voor verschil lende artikelen en zich niet langer be perkt zou hebben tot een algemeene strafbepaling, die voor vele overtredin gen te hoog is. Tevens had spr. wel be palingen tegen het dekken van hengsten verwacht. De Voorzitter zeide van het eer ste nog niet te hebben gehoord, van het tweede verzekerde hij dat het op het lijst je staat van nog af te werken zaken. De heer Portheine merkte op, dat de heer Mondeel inzake de straf maat gelijk heeft, maar ook o.a. in de crisiswetgeving heeft men hooge maxi ma en het is ook bezwaarlijk de artikelen in een strafverordening groepsgewijze te plaatsen. Men moet vertrouwen stellen in de praktijk der justitie met name van den kantonrechter. De Voorzitter zeide, dat men bij misstanden altijd nog kan ingrijpen. De heer Mondeel kon zich nu hier bij neerleggen. Het voorstel werd z. h. s. aangenomen. Schoolgeld voor de avondschool voor N. O. voor militairen. Over het amendement van den heer Portheine, om te bepalen, dat voor leer lingen beneden den rang van sergeant majoor en daarmee gelijk gestelden rang die gemobiliseerd zijn, geen schoolgeld op de avondschool voor N. O. verschul digd is, staakten evenals op 28 Nov. de stemmen, zoodat het was verworpen. Aangenomen werd daarop het voorstel van B. en W-, waarin voorgesteld worden de leerlingen beneden den rang van on der-officier. Verbetering Oude Vlissingsche weg. Aan de orde was nu het voorstel om medewerking te verleenen aan de verbe tering van den Ouden Vlissingschen weg. De Voorzitter deelde mee, dat de heer Van Bommel van Vloten toege zegd heeft te zullen doen nagaan of ook goedkooper materiaal voor dezen weg kan worden besteld, daar hij toch niet van bijzonder belang is. Dit vooral niet al3 de weg van de Vlis singsche haven direct naar den Sloedam tot stand komt. Het voorstel werd z. h. s. aangenomen. Luchtbescherming. Aan het voorstel tot gemeenschappe lijke regeling nopens luchtbescherming op Walcheren, verbond deV oorzit- t e r de gelegenheid om er nog eens op te wijzen, dat er zeer weinig kans is, dat Middelburg andere gemeenten te hulp zal moeten komen. Trouwens de burge meesters van alle gemeenten op 't eiland hebben toegezegd de overeenkomst zoo royaal mogelijk te zullen uitvoeren. De heer Paul zou in plaats dat een gemeente, die geholpen is vergoeding „kan" uitkeeren als een der helpers van elders loon derft tengevolge van een on geluk of wettelijke aansprakelijkheid, willen lezen „zal". De heer De Bruin is het daarmede eens en wil lezen „schadeloosstelling" in plaats van „vergoeding". De Voorzitter antwoordde, dat de luchtbeschermingswet 1936 niet vol doende de samenwerking regelde. Voor de door den heer Paul bedoelde menschen moet natuurlijk een andere regeling ko men. Op een andere opmerking van den heer Paul zeide de Voorzitter, dat Mid delburg wel 't Zand bijv. onder zijn lucht- beschermingsgebied zal krijgen, maar dat bijv. de onder Middelburg liggende hofsteden, die dicht bij Nieuwland zijn, onder den dienst van die gemeente zul len komen te vallen. Beslissing instandhouding 7e klasse school. De Raad vereenigde zich zonder dis cussie of hoofdelijke stemming met het voorstel tot instandhouding van de open bare 7e klasse school. Intrekking beroepschrift. Gezien de reeds bij het begin der ver gadering overgelegde beslissing van de Kroon inzake de uitkeering aan de Ver. voor Geref. Onderwijs over 1935 werd het beroepschrift betreffende 1936 inge trokken. Rooiing van boomen. De Voorzitter stelde nu aan de orde het treurige voorstel om opnieuw tot rooiing van vele boomen te besluiten. De heer L u ij e n d ij k vroeg of er een regeling bestaat voor het vervangen van gerooide boomen door nieuwe. De heer Paul zeide, dat dit steeds zoo spoedig mogelijk geschiedt. De heer Mondeel wees op den last, die sommige boomen van de gasleiding hebben. De Voorzitter zal deze kwestie voorleggen aan den directeur van ge meentewerken. Het voorstel werd z. h. s. aangenomen. Gemeentegrond Korendijk. Bij het voorstel inzake verkoop en erf pachtsuitgifte van gemeentegrond aan den Korendijk aan den heer H. F. Mink, wees de heer S c h o t er op, dat het z.i. j niet juist is, dat de kosten van over- i dracht voor rekening der gemeente ko men. De voorzitter zeide, dat dit al tijd gebeurd is o.a. bij de verbetering van de Dokhaven, die de gemeente noodig achtte. De heer Jeronimus zeide, dat de heer Mink destijds recht had op een stuk grond in plaats van een stuk dat noodig was om een toegang te maken. Het voorstel werd z. h. s. aangenomen. Verhuring Langeviele-vest voor Ijsbaan. De Voorzitter zeide dat het voor- stel om de Langeviele-vest aan de IJs club Middelburg te verhuren enkele da gen urgent was, maar nu weer niet meer. De heer Schot wil aan de voorwaar den toevoegen, dat de baan op Zondag niet mag worden opengesteld. De heer Paul acht dit absoluut on juist, want het is juist de dag, waarop velen van de baan kunnen profiteeren en ieder moet het met zijn eigen geweten uitmaken of hij bezwaar heeft dien dag te rijden. De heer Schot zeide geenszins de bedoeling te hebben links onaangenaam te zijn, maar hij meent, dat de Raad niet alleen de stoffelijke, doch ook de geeste lijke belangen der ingezetenen moet be hartigen. Het is plicht tot Zondagsrust mee te werken. Wordt dit voorstel ver worpen, dan zal spr. een tweede indienen. De heer Paul zeide, dat dit geen ge woonte is. De heer S c h o t wil dan het voorstel intrekken en dient er een in om te be palen, dat op Zondag geen wedstrijden of feesten op de baan mogen plaats heb ben. De heer Paul zegt, dat men niet moet vergeten, dat het ijs zeer vergankelijk is. Spr. meent, dat de heer Schot toch wel bedoeld zal hebben Zondagsheiliging in- plaats van Zondagsrust. De heer Jeronimus meende, dat de Overheid niet als hoedster van de rORD ALS HEEREBOER. De 75-jarige Ford heeft in de nabijheid van zijn woning te Detroit een boerenkamp op gericht, waarop 100 zoons van oorlogsinvaliden en oorlogs weduwen te werk zijn ge steld, die daarvoor 2 dollar per dag met kost en inwo ning plus een aandeel in de winst van het boerenbedrijf ontvangen, schrijft „Motor". .In een tweede kamp, eenige kilometers verder gelegen, werken nog 64 jongens, die in den winter met het ver vaardigen van Ford-onderdee- len worden bezig gehouden. Op 17-jarigen leeftijd komen de jongens op de Ford Oplei dingsschool, waar ze onder wijs ontvangen in techniek, scheikunde, electriciteit en vele andere wetenschappen, waarvoor ze aanleg en lief hebberij vertoonen. 363. Aan een ouden boerenarbeider, die op weg was naar zgn werk, vroeg Kees den weg, en weldra was hij in de dichtby gele gen stad aangekomen. 364. Daar begaf hg zich onmiddellijk naar het politiebureau, waar htf den Het Nederlandsche veldleger oefent. Pantserwagens komen in zicht en het pant- serafweergeschut is snel in actie gebracht en neemt, nog vóórdat de raden zijn afgenomen, de oprukkende pantserwagens onder vuur. dienstdoenuen inspecteur zijn avontuur ver telde. Deze, een kwieke jonge man, nam Kees onmiddellijk mee in een auto, en begaf zich, na getelefoneerd te hebben, naar de woonplaats van Kees, waar zijn vader op het politiebureau zat te wachten. monteerd op een auto, waarin een groote luidspreker en gramafoon-installatie. Had mien zich beperkt tot vroolijke marschen of andere feestelijke muziek, dan zou er ook op deze reclame niets zijn aan te merken geweest. Men beging echter de niet genoeg te laken fout om allerlei kerstliederen door dit speetakel te laten uitjanken. Liederen die voor elk onzer een soort gewi.de sfeer hebben, die men niet verbonden wil hebban aan een reclame-campagne van winkelzaken. Ik weet dat het gebeur de in wijden kring groote ontstemming heeft veroorzaakt en ik betreur het, dat het Midza-bestuur blijk geeft van zoo weinig fijn revoel. „Gedraaid" werden allerlei liederen als: Eere zij God, Stille nacht heilige nacht enz., enz. Altemaal liederen, die wij wel willen hooren van het Leger des Heils en dergelijke, maar niet van een organ sa- tie als de Midza. Ik eindig m.et de wenso'h uit te spre ken, dat de heeren van de Midza een dergelijke kwetsing van gevoelens, zelfs van niet direct kerkelijke menschen voor taan zullen weten te vermijden. Ik dank U, geachte Redactie, voor do plaatsing en teek'en met hoogachting Abonné X, Goes, 20 Dec. 1939. Ook van andere zijde bereikten ons protesten over deze inderdaad er erljze profaneerande reclame. Redactie. geestelijke belangen moet worden be schouwd. De heer Lambermont onder schreef, wat ook de heer Paul reeds ver moedde, dat de ijsclub nog nimmer op Zondag feesten of wedstrijden heeft ge organiseerd. De heer Schot ziet dan zeker geen bezwaar tegen zijn voorstel, dat dan de zaak principieel vast legt. De heer Lambermont ziet er een beleediging in voor 't bestuur, dat reeds rekening houdt met bepaalde meeningen. De heer Schot wees op mogelijke bestuurswijzigingen. De voorzitter zeide, dat er nog meer jaren zal worden verhuurd. Het voorstel-Schot werd verworpen met 8 tegen 6 stemmen, die der heeren Schot, Flipse, Luij'endijk, Den Hollander, De Bruin en Kögeler. De voorzitter hoopte, dat het bestuur de goede traditie zal vasthou den. De begrooting 1939. Bij een voorgestelde wijziging in de gemeentebegrooting 1939 was een post tot verhooging van de uitgaven voor ver teringen op dagen, dat er stemmingen worden gehouden. De voorzitter heeft nog maar één maal de stemming bijgewoond en wel die voor den gemeenteraad, toen waren er broodjes voldoende. De heer Paul zeide, dat juist bij de verkiezing voor de Prov. Staten geklaagd was over een tekort op sommige steni- bureaux. De voorzitter zeide, dat de leve ring is aanbesteed en B. en W. de som van f 210 op f 170 wisten terug te bren gen. De heer Mondeel vindt het wat veel, dat gegeven wordt. De heer Boasson zegt, dat men niet vergeten moet, dat elders wel pre sentiegeld wordt gegeven en men hier alles belangloos doet, ook de niet-leden van den Raad. De heer Den Hollander vindt vooral het ontbijt overdadig, men kan toch wel thuis eten. De heer Flipse zegt te behooren tot hen, die eerst als zij eenigen tijd op zijn, goed kunnen eten. Het voorstel werd z. h. s. aangenomen. Ook hier ZEGAM-lucht. De Voorzitter stelde nu aan de orde het voorstel inzake het aanschaffen van materialen voor een nieuwe kleinka- meroven in de Gasfabriek. Hij deelde daarbij mede, dat er bericht was binnen gekomen van aanneming van het voorstel inzake de ZEGAM door de Prov. Staten. Nog deelde de heer Boasson mede, dat ook in vredestijd zeker nog gevraagd zou zijn om aanschaffing van het mate riaal, maar dan tevens om den oven di rect in orde te brengen. Als men Duit- sche kolen niet meer kan krijgen moet er meer gestookt worden en dan is de oven noodig. De heer L u ij' e n d ij k heeft geïnfor meerd of het ook in de bedoeling ligt van de Zegam om bij overname van Mid delburg de fabriek hier af te breken. Dit bleek niet te verwachten te zijn, omdat er geen behoorlijke aanvoerleiding met Vlissingen bestaat. Men zal nu eerst nor maal de fabriek op soupeeren. De heer Boasson zeide, dat men zoover nog niet is, er is nog geen sprake van een overeenkomst ter zake. De heer De Bruin vroeg naar de capaciteit der fabriek. De heer Boasson merkte op, dat noch de fabriek te Middelburg, noch die te Vlissingen voor beide gemeenten kan produceeren. De heer Paul: Maar wèl meer dan voor eigen gemeente. De heer Den Hollander wees er op, dat dit eventueel toch eerst later aan de orde komt. Nu gaat het alleen over de kleinkameroven. Het bedrijf moet in ieder geval goed blijven rendeeren. De voorzitter noemt dit een wijs woord. Het voorstel werd z. h. s. aangenomen. Daar niemand meer het woord vroeg, wenschte de voorzitter allen met hun gezinnen een prettig Kerstfeest en een goede jaarwisseling toe. De heer Jeronimus deed dit we- derkeerig den Voorzitter en zijn gezin; het speet hem zeer dit in de plaats van het oudste raadslid in naam van de leden te moeten doen. Hij voegde er daarom aan toe de beste wenschen voor het herstel van den heer Onderdijk. Hierna sloot de Voorzitter de laatste vergadering van den Raad in 1939. Ruilen verantwoordelijkheid dei- Redactie Profaneerende reclame. Geachte Redactie, U zoudt mij een genoegen doen met plaatsing van deze regelen. Met belangstelling en bewondering nam ik geruimen tijd nota van de activiteit welke de Goessohe handelsm'anschen, te zamen verbonden tot een midza-combina- tie, weten te ontplooien. Op meer dan bijzondere geslaagde wijze weet men Vle 'aandacht van het pu bliek te trekken en ik geloof dat deze ac tie ihet succes oogst dat ze ver dier t. Althans, tot nu toe. Ik wil naast deze verdiende lof mijn sterke afkeuring te kennen geven over het experiment dat gisteren in de Goessche straten is 'ver toond en ten gehoore gebracht. Er reed n.l. een soort van geïmprovi seerd „huisje in de sneeuw rond", ge- GOES. Veilingsvereen. Zuid-Beveland. Veiling van Woensdag 20 Dec. 1939. Groenten: Breekpeen 1.502, Koolra pen 1, Spruiten 716, Uien (stek) 0.60, Kroten 2.502.60, Roodekool 33.50, Groene Sav.kool 26, Wittekool 1, Boe- rekool 45.50, Prei 6.509, Witlof 11 15, Aardappels 23, alles per ïOO kg.; Andijvie (breedblad) 3, Knolselde rij 24.50 per 100 stuks. KAPELLE, 20 Dec. 1939. Kleine veiling. Appels: Goudreinetten 416, Bellefleur 210, Sterappels 3— 10, Allington Pippin 519, Laxton Su perb 830, Cox Oranje Pippin 6—31, Jonathan 927, Princ. Noble 614, Dubb. Bellefleur 27, Remb. Mortier 13, Bouman Reinette 25, Tante Dora I3, Ermgaard 38.5,Pomme d'Oran- je 28.5, Campagnezoet 26, Hollands Zoet 14, alles per kg. Peren: Comtesse de Paris 1425. B. Alex. Lucas 818, Nouv. Poiteau 8—13, Winterbergamotten 7-8, Winterlouwtjes 35, Wintersuikerij 23, Gieser Wilde man 28, Kleiperen 18, Souv. de Vacheur 24, Pondsperen 25, St. Remy 24, alles per kg. Diversen: Druiven 15—32, Spruiten II-19, Roodekool 2.80, Aardappels 3.30, Knolselderij 2.10, Ajuin 0.601.50, Kip eieren 4.205.20. THOLEN. Veilingsvereen. „De Een dracht". Uienveiling van Woensdag 20 Dec. Grove Uien 2.74, Gewone Uien 2.80 2.99, Drielingen 0.61, Picklers 3.25, alles per 100 kg. Veiling bewaarkool: Roodekool 2.50—3.50, Wittekool 2 gld. per 100 kg. TELEGRAFISCH WEERBERICHT. Verwachting: Aanvankelijk om het vriespunt, later stijgende temperatuur, zwaar bewolkt tot betrokken, later natte sneeuw of regen, krachtig toene- nemende en naar W. of N.W. ruimende wind. Stand van hedenmiddag 3 u Stand van gistermiddag 3 u.771. Licht op voor fietsers- Vrijdag 4 u. 20 min.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1939 | | pagina 8