Uit de Provincie Niet verantwoorde prijsverhoogingen worden tegengegaan middelburg. walcheren ZUID-BEVELAND. NOORD-BEVELAND. THOLEN EN SINT PHILIPSLAND. Het buitengewoon voedselvoorzieningscrediet. cast? Het bedrag, dat voor wegverbete- rins wordt uitgetrokken, acht Spr. te We moeten deze verbetering met ring gering, kracht aanvatten. Dhr Dieleman (Ged. St.) erkent, dat er verschil van inzicht was over den weg Oostkapelle—Domburg. Dat ver schil is nu weggenomen. Opdracht voor een nieuw plan is gegeven, dat binnen enkele weken wordt verwacht. De Polder Walcheren wil geen bij drage geven voor een weg langs Seroos- kerke (secundaire weg). Ged. Staten zullen een onderzoek in stellen naar de vertraging bij den weg AnnapolderZaamslagveer. Zoo noodig zal boete worden toegepast. Spr. zal krachtig streven naar verbe tering van de tertiaire wegen. Maar veel hangt af van de medewerking der onderhoudsplichtigen. Spr. zal ze waar noodig bijeenroepen. De Prov. Waterstaat is overbelast met werk. Extra krachten zijn aangesteld. Het is echter niet noodig dat de Prov. Waterstaat al deze plannen maakt. Ged. Staten zullen alle mogelijke activiteit ontwikkelen. De begrooting van het wegenfonds wordt z.h.st. aangenomen. De vergadering wordt verdaagd tot Donderdagmorgen 9 u. 15. SUCCES MET KONIJNEN. Zooals bekend is 'van 15 tot en met 17 dezer in de Beatrix-Hal der Kon. Nederl. Jaarbeurs te Utrecht een gemeen schappelijk Nationale tentoonstelling van Hoenders, duiven, en konijnen gehouden. Daarbij hebben de volgende leden van „Nut en Sport" te Middelburg, welke vereeniging bij de M. T. V. is aangeslo ten prijzen behaald: J. Reijnierse, le G. met gele Vlaamt- sche reus oud; J. Boone, 3e B met wit Vlaamsohe reus ram oud; V. G. met dito voedster jong; L. J. 's Gravomade le Z.G. en E.P. met wit Vlaamsche reus voedster oud; 'zijnde de 'mooiste dieren in 'die klassen; 2e Z.G. met wit Weener ram jong, 2e V.G. met wit Weener voedster jong. G. Vermeulen 2e G. met wit Vlaain- sche ram jong; 2e V.G. met blauw Hol lander voedster jong; A. A. 'Clement, le Z.G. met wit Weener ram oud, waarbij 2 eerste prijzen voor mooiste Weeners der tentoonstelling; G. met wit Weener voedster oud; le G. met wit Weener voed ster jong; G. met wit Weener ram jong; J. Zuidweg 4e G. met wit Vlaamscbe reus ram jong; 2e G. 3e G. en V.G. met dito voedster jong. J. Dijke V.G. en B. met wit VI. reus ram jong; M. v. d. Weel G. met wit Wee ner ram jong; J. C, Vogelenzang le G. met Ë.P. en 2e G. met Nederl. Havana's rammen jong; eerste G. met E.P. met wit rex voedster jong; A. P. Dingemanse, 2e V.G. met Japanner ram odd en le G. met E.P.-en 2e V.G. met Japanners voedsters jong; H. Buijze, le G. met E.P. met Black en Tan voedster oud; J. Roose 2e Z.G. met idem ram jong en 3e G. met voedster jong; W. Smolders B. met zwart Rus voedster jong. Het aantal inzendin gen bedroeg totaal 330. D'b wit Weenerfokker A. A. Clement- behaalde o pde Nat. Tentoonstelling van behaalde op de Nat. Tentoonstelling van ber te Doesburg met zijn wit Weener ram oud le Z.G. met 2 E.P., o.a. de beker voor mooiste Weeners der tianv- toonstelling, Arnerruiden. Dinsdagavond hield de afdeeling Arnemuiden van de Ghr. Nat. werkmansbond haar jaarvergadering. \an de genoodigden waren gekomen ver- 1 tegemvoordigers van het Hoofdbestuur, de Ring Walcheren, de Kerkeraad, de I Jongelingsverean. en de Ghr. Zangvereen. Het bestuur werd in zijn geheel her kozen. De avond werd verder gevuld met een Bijbelscih onderwerp, en vrij onder werp met eenige -voordrachten en humo ristische proza-stukjes. De opkomst was zeer góed. Dinsdagavond hield de Geref. Meis- jesvereeniging „Wees een Zegen", alhier een bezichtigingsavond van de door haar gemaakte'' kleefdingstukken, in totaal 166 stuks. Namens de daconie dankte diaken J. J. Boone de 'vereeniging voor haar ar beid, waardoor weer de behoeftige gezin nen of personen met een Kerstgave kun nen worden verblijd. Westkapelle. Maandagavond vergader de de Raad onder voorzitterschap van wethouder W. Huibregtse, door afwezig heid van den burgemeester wegens on gesteldheid. Ingekomen was een schrijven van de kerkvoogdij der Ned. Herv. Kerk, waar in zij te kennen geeft met ingang van 1 Jan. a.s. wederom op dezelfde voorwaar den te willen pachten de begraafplaats. B. en W. stelden voor een nadere be spreking te voeren wat betreft de pacht- voorwaarden. Zij zijn n.l. van meening, dat voor den tegenwoordigen tijd de pacht te hoog moet geacht worden en zouden een billijker pachtsom willen. De Raad ging hiermede aceoord. Een ontwerp-verordening van den op- per-bevelhebber van land- en zeemacht, betreffende het verrichten van persoon lijke diensten voor hulp bij militaire diensten gaf aanleiding tot de opmer king, dat het loon voor deze diensten, 22 ct. p. uur, voor deze gemeente te laag is. Verzocht zal worden dat loon hooger vast te stellen. Aan de orde kwam daarop vaststel ling van de vroonrekening 1939. Er zijn geweid 97 koeien gedurende den vollen wei tijd en 2 koeien alleen den 2en wei- tijd1 paard vollen en 28 paarden len weityd. Besloten werd de rekening vast te stellen voor 1 koe vollen weitijd f 15,47 en voor 2en weitijd f 6,19. Voor 1 paard vollen weitijd f 20.47 en voor len weitijd f 12,28. In beginsel werd besloten accoord te gaan met het verzoek van de gemeente Zoutelande tot overname van Paulus- weg, zulks onder nader overeen te ko men voorwaarden. Besloten werd tot heffing van 75 op centen op de gemeentefondsbelasting. Vastgesteld werd de verordening op de regeling en invordering van het schoolgeld voor de avondschool Nijver- heidsonderwys, van rijkswege gesubsi dieerd. Onder nadere goedkeuring van den minister van Onderw., K. en W. werden by dit onderwijs als leeraren benoemd de heeren L. Huibregtse te Middelburg, D. van Mourik en A. Elands te Vlissin- gen, zulks voor een tijdvak van 1 Jan. 1940 tot 1 Maart 1940. Eerstgenoemde als tijdelijk directeur. Als leden van de commissie van toe zicht bij het N.O. werden benoemd de heeren Wagenvoorde te Middelburg, Edelman, Smit, Niemeyer en Louis te Vlissingen, W. Roelse en P. van Sighem te Westkapelle. Met 6 st. werd tot lid van het Burg. Armbestuur benoemd de heer H. Cij- souw. De verordening rioolbelasting werd aangehouden tot de volgende vergade ring. Besloten werd daarop tot het aangaan van een kasgeldleening groot f 38000 te gen een zoo laag mogeiyke rentekoers. By de rondvraag deelde de heer W. Gabriëlse mede, dat er klachten geuit worden over de bestrating in enkele dee- len van de gemeente, o.a. Nieuwe weg. De voorz. deelde mede, dat in beginsel besloten is, eerst deze zoo noodig te her stellen, waar de gebouwen het langst staan en verder op de beurt. Naar aanleiding van klachten door bewoners van het Zuidkerkepad over de schade aan woningen toegebracht door de boomen, door den heer Gabriëlse te berde gebracht, antwoordde de voorz., dat de boomen vervangen zullen worden door een ander soort. Dhr H. Cijsouw vroeg inlichtingen over de nieuwe aangekochte zuigerslang van de motorbrandspuit, waarop de voorzitter mededeelde, dat een nieuwe aangekocht is, daar de oude het water niet goed meer opzoog. Dhr L. Minderhoud wees er op, dat het bord aan den Braayweg met het op schrift „Verboden te venten" is omge waaid. Het zal opnieuw geplaatst wor den. Naar aanleiding van de vraag om in lichtingen over de betegeling van het l^sllÉÉ ®andant Van Duitsche slagschip „Graf Spee", dat door zijn com- rookwolke h ^aven van Montevideo tot zinken werd gebracht. Zware 11 dry ven boven den door explosies vernielden oorlogsbodem. (Radiografisch overgebrachte foto.) schoolplein by de byz. lagere school door dhr Polderman, zeide de voorz., dat reeds eenigen tijd geleden aan 't school- j bestuur toestemming is verleend tot het I aanleggen van een betegeld plein. 1 De voorz. sloot daarop de vergadering met dank aan de leden voor de aangena me samenwerking in het zoo afgeloopen jaar en met de hoop op een even vrucht- i bare samenwerking in 't komende jaar. Dhr H. Cijsouw dankte namens den Raad voor de gesproken woorden. H. M. de Koningin bij aankomst aan het gebouw van P.T.T. te Den Haag voor het uitspreken van haar Adventrede tot het Nederlandsche volk en de bewoners der koloniën in Oost- en West-Indië. Koudekerke. Dinsdagmiddag vergader de de gemeenteraad voltallig. Bij de in gekomen stukken zijn eenige door Ged. Staten goedgekeurde raadsbesluiten o.in. tot het aangaan van geldleeningen groot f 5000 voor 'de vernieuwing van de Vliss. straat en f 14.000 voor de stichting van een nieuwe openbare school voor gewoon lager onderwijs. Een ontwerp verorde ning van den 'Opperbevelhebber van Tand- en Zeemacht ex. art. T2 der 0'or- logswet wordt voor kennisgeving aange nomen. Aan de ingekomen stukken wordt toe gevoegd een schrijven van mej. Huvers waarin deze verbetering vraagt van den Galgenweg. Daar het adres ongezegeld is, wordt het voor kennisgeving aangeno men. Op een verzoek 'van de Z. L. M. tot het geven van een cursus in lan'dbouw- huisihoudkunde wordt gunstig beschikt. De 'voorzitter deelt mede, dat de kosten voor de gemeente plm. f 5 zullen bedra gen. Een verwarmd, verlicht lokaal zal beschikbaar worden gesteld op de gebrui kelijke voorwaarden. Aan den cursus zullen ongeveer 20 leerlingen deelnemen, 15 uit Koudekerke en 5 uit de omliggen de gemeenten. Zonder debat en noofdelijke stemming worden aangenomen: Een voorstel van B. en W. tot het aangaan van een geld- leening groot f 2200 ter financiering van de vernieuwingskosten van den Koudek. Vliss. weg. Ben voorstel om B. en W. te machti gen de wachtgeldregeling voor het per soneel van de Stoomvaart Mij. „Zeeland" ook toe te passen 'voor 1940'. (Deze rege ling komt hierop neer, dat de gemeente 42 pet. van de wëkelij'ksche verdiensten voor haar rekening neemt. Voor Koude kerke geldt 'het hoogstens 5 a 6 gezin nen). Een voorstel om medewerking te ver leerden aan het bestuur der bijzondere lagere school op Geref. Grondslag op het Zand voor de aanschaffing van een nieu we schoolkachel. Een voorstel om evenals vorige jaren met in achtneming van de ministerieele voorschriften een kerstgave beschikbaar te stellen aan de werkloozen. Op een desbetreffende vraag van den heer Geldof merkt de voorzitter op, dat ook de gesteunden van B. A. bieronder vallen. Een voorstel tot 'verhuring van een geneesheerswoning voor het tijdvak van 15 Maart 1940 tot en met 14 Maart 1943. Een voorstel tot vaststelling van een gemeenschappelijke regeling voor de hulpverleening op het gebied van de luchtbescherming der gemeenten op' Wal cheren.. Eeü voorstel tot vaststelling van een gemeenschappelijke regeling inzake den vee- en vleeschkeuringsdienst te Vlissin gen. (Het betreft hier' een administratie- ven maatregel, zegt de voorzitter.) E'en voorstel tot de verhuring van eenige perceeltjes grond in den Braam- weg voor den tijd van 1 jaar. Tot lid van het Burgerlijk Armbestuur wordt wegens periodieke aftreding met 9 stemmen herkozen de heer W. Ver- straate. Op den heer J. Polderman was 1 stem uitgebracht, terwijl 1 stem van onwaarde was. D'e heeren A. A. Mosselman, P. J. Tër- woert, M. A. Alewijnse, J. W. Christiaan- se en J. Aarnoutse, worden met algem. stemmen herbenoemd, tot leden van de i commissie tot wering van schoolverzuim Rondvraag. Dhr Geldof zou gaarne zien, Idat B. en W. zich vroeg in bet voorjaar in verbinding stelden met V. V. V. óm het strand vrij te krijgen. Tevens vestigt hij er de aandacht op, dat, hoe wel het verzoek van mej. Huvers terzijde is gelegd, verbetering van den Galgen- weg dringend noodig is. Dhr de Lange vraagt verbetering van den Zuurbeekscheweg. Dhr 'Lorier vraagt naar de telefooncel bij Lommerijk in de omgeving van den Lage weg. Bij de beantwoording van de vragen zegt de voorzitter, dat hij dit jaar alle krachten in het werk heeft gesteld om het strand vrij te krijgen, hetgeen hem ook gelukt is. Hij zal voor het volgend jaar weer alle pogingen in het werk stel len, maar betwijfelt of bet mogelijk zal zijn. Het is juist dat de Galgenweg drin gend verbetering noodig heeft. Dit ge schiedt echter uitsluitend in het belang van de aangelanden. Mej. Huvers vraagt feitelijk naar den bekenden weg. Momen teel zijn er geen werkloozen en is er ook geen puin beschikbaar. Half Febr. zal de werkverschaffing waarschijnlijk weer in gesteld worden. De gemeente kan niet elke willekeurige weg, waarlangs inder tijd een woning werd neergezet, aan stonds in goede conditie brengen. Door het vaststellen van een verordening is echter aan het willekeurig neerzetten van woningen een einde gekomen. De Zuurbeekscheweg heeft de aandacht en de mogelijkheid is niet uitgesloten, dat er in de toekomst iets op gevonden wordt om tiezen weg te verbeteren. An dhr Verhagen antwoordt de voor zitter dat de rijdende baar nog niet in het openbaar gebruikt is. Het tarief is echter zeer billijk en spreker begrijpt niet waarom er niet meer gebruik van wórdt gemaakt. De telefooncel 'bij Lommerijk wordt binnenkort geplaatst. Er is geen bezwaar tegen de raadsvergaderingen voortaan om 2 uur te 'beginnen. Voor dat de voorzitter de vergadering sluit, dankt hij allen voor het vele werk, .'dat in het afgeloopen jaar is verricht, wenscht de raadsleden prettige feestda gen toe en hoopt allen in goede gezond heid in de tweede helft van Januari weer in de raadszaal te ontmoeten. Domburg. Een commissie voor dit doel samengesteld, ha)d Woensdagavond de militairen, alhier gelegerd, uitgenoodigd voor een advents-avond. D'e uitnoodiging, uitgegaan tot een ieder, onverschillig tot welke godsdienstige gezindte behoorende, was blijde aanvaard, zoodat het zaaltje „Rehoboth" geheel bezet was. Nijvere handen hadden gezorgd voor een mooien kerstboom 'en een smaakvol le versiering. Ds F. G. H. Nicolaï en Dis J. E. Vis ser, beide alhier, alsmede Ds J. van der Giesen, vlootpredikant, spraken een toe-' passelijk woord, terwijl leden der jeugd verenigingen bet verdere programma vulden met zang, declamaties e.d. Ook voor het materieele was gezorgd, want niet alleen was er in de zaal trac- tatie, maar ook voor later werd wat uit gereikt in 'den vorm van een doosje siga ren of sigaretten. Voor de bezoekers was het een goede avond en de commissie mag terugzien op welgeslaagden arbeid. Nisss. Dinsdagavond 19 Dec. vergader de Ge Gemeenteraad voltallig. Besloten werd vrijstelling te verzoeken tot 1 Jan. 1941, voor vak j L.0. De gemeen tebegrooting 1940 werd be handeld en daarna voorloopig vastge steld op f 28464.68 in ontvangst en uit gaaf, latende een post voor onvoorziene uitgaven ad f 619.56. In deze begrooting is rekening gehou den met verbetering van de dorpsstraat aan de Oost, NooPd en Zuid-zijde. Verder is Goor Ged. 'Staten goedkeuring -ver leend aan het plan tot het bouwen van een brandvrije kluis. Wemeldinrje. De collecte fen bate van het Marine Rampenfonds heeft in deze gemeente ruim f71 opgebracht. Gisteren vierde de heer J. Fossen zijn 90sten verjaardag. Van verschillen de -zijden mocht de jari-ge gelukwenr- schen in ontvangst nemen. Er werd in de buurt waar de jarige woont druk ge vlagd. Ovezande. In de gisteren gehouden ver gadering van het Waterschap Ovezande werld de heer W. A. Mol in -de plaats van zijn vader benoemd tot gezworene van genoemd Waterschap. Cclijnoplaat. In de Dinsdagavond ge houden vergadering van het „Nood fonds", werd mej. E. Heyboer, die sinds de oprichting van het Grisiscomité in Febr. 1932, onafgebroken haar beste krachten aan dezen arbeid heeft geschon ken, door den voorzitter van het comité, den heer P. Dourleyn, op waardeerende wijze toegesproken. Mej. Heyboer gaat het onderwijs met pensioen verlaten, waarom zij binnenkort uit Ge gemeente gaat vertrekken. Even eons worden toegesproken de beide nieu we leden van het „Noodfonds", de dames A. van der Weele Pd. en J. de Regt-de Vlieger. Tholen. Vanwege de P.V. „De trou we duif" alhier, werd een tentoonstelling gehouden, waarvan de uitslag was: KI. 1, oudere doffers: A. Wagemaker le 'pr. en Z.E.V.; J. B. Tholenaar, 2e Aan de nota aan de Tweede Kamer naar aanleiding van het verslag over de verhooging van het tiende hoofdstuk der Rijksbegrooting voor 1939 (buitenge woon crediet) zegt de minister van Eco nomische Zaken o.a., dat hij het uiterst bezwaarlyk en niet vereenigbaar met het landsbelang acht, het inzicht in den toe stand van onze voedselvoorziening, zoo als deze zich op het oogenblik voordoet en dat uit meer uitvoerige toelichtingen verkregen zou worden, aan de openbaar heid prijs te geven. Hij stelt er prijs op, nog eens uitdruk kelijk te verklaren, dat hij het groote be lang eener juiste prijspolitiek geheel on derschrijft en dat zijn geheele streven er op is gericht kostprijstechnisch niet ver antwoorde prijsverhoogingen tegen te gaan. Hij meent voorts te kunnen consta- teeren, dat het optreden der Regeering in dit opzicht niet zonder succes is ge weest, gezien het feit, dat de kosten van levensonderhoud, ondanks de wel zeer in ons nadeel gewijzigde economische omstandigheden, op 12 December j.l. ten opzichte van Augustus niet meer dan 5,6 pet. waren gestegen. Uiteraard was het, gezien de sterk gestegen aanvoerkosten, onvermijdelijk, dat bepaalde prijzen soms niet onaanzienlijk stegen; zoo is b.v. de verhooging van den theeprijs ge heel terug te brengen tot de styging van den cif-prys by aanvoer hier te lande. By suiker ligt de situatie eenigs- zins anders. De distributieregelingen brengen uiteraard belangryke kosten met zich mede, welke voor een deel ook door de suiker, die een der eerste distri butie-artikelen is, moeten worden gedra gen. Daar komt bij, dat het om techni sche redenen niet mogelijk is den suiker- prys met minder dan een cent per pond te verhoogen. Tegenover deze feiten staat echter, dat de suiker overigens hier te lande tegen een onveranderden prys in het verkeer wordt gebracht, ter- wyl de prijzen in het buitenland belang- ryk zyn gestegen. De minister deelt niet de meening, dat het Rijk de kosten van distributie van dit artikel voor zijn rekening zal moeten nemen. Er zijn talrijke artikelen, waarvoor dan een zelfde gedragslijn zou moeten worden gevolgd. Dit zou, naast de hooge eischen, die toch reeds aan de schatkist worden gesteld, een te zware belasting hiervan met zich brengen. De minister geeft dan ook de voorkeur aan het systeem, dat de kosten, op dit gebied voor een artikel gemaakt, door dit arti kel zelf worden gedragen. De verhooging van den prijs van gas kolen het gaat hier voornamelijk om Engelsche is te verklaren uit de hoogere pryzen in Engeland; de pryzen van Nederlandsche huisbrandkolen zijn in het geheel niet verhoogd. Het Duitsche mailschip „Columbus", dat tot zinken is gebracht.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1939 | | pagina 7