DE ZEEUW Voorposten en storingsvuur. "n Akkertje Een verwaarloosd Landgoed De Provinciale Staten van Zeeland. Uitzonderingen gemaakt voor Itaiiaansche en Nederlandsche bevrachtingen. tweede blad Kou gevat DE BRITSCHE HANDELSOORLOG feuilleton De Z.E.G.A.M.-Kwestie. VAN DONDERDAG 21 DEC. 1939. Nr. 70. (Van onzen militairen medewerker.) We ontvingen een schrijven van een lezer, die de vraag stelde of de geheele bezetting der tegenover elkaar liggende stelkngen aan het Westfront nu maar onafgebroken in hunne kazematten, bun kers, .pantserwerken .enz. zit af te wach ten óf de vijand eens zal aanvallen? Neen gelukkig niet, dat zou al te geest- doodend en verlammend werken en 'bo vendien zou het op den duur schadelijk voor de gezondheid zijn, want 'hoe goed er ook gezorgd is voor verwarming en ventileering, 'het blijven kelderachtige ruimten 'zonder, of met bijna geen dag licht, De reserves, 'die bestemd zijn voor het doen van aanvallen of tegenaanvallen, wonen in barakken of dorpien achter de eigenlijke stellingen; deze troepen wor den bezig gehouden met gewone oefenin gen zooals in de vredes-garnizoenen ge bruikelijk zijn, b.v. velddienst, schijfschie ten, kleine manoeuvres met twee partijen marschoefeningen, gymnastiek enz. .Bo vendien wordt nog steeds aan de stelling zelf gewerkt. Behalve de bezetting der meest vooraan-liggien de steunpunten kun nen de troepen, die 'de stelling bezetten, ook aan deze oefeningen deelnemen, want de stelling wordt in haar geheel bewaakt en beveiligd door „voorposten"; tenminste tegen aanvallen op den grond, want tegen luchtbestrijding kan slechts gewaaJkt worden, doordat de luchtdoel artillerie en -mitrailleurs voortdurend (dag en nacht) gereéd zijn tot vuren en buviardien gevechtsvliegtuigen altijd ge reed staan om op te stijgen en aan te vallen. De voorposten, bestaande uit infanterie met veel mitrailleurs en infanterie-ge- schut, zoomede anti-tank-geschut, bezet ten een „voorpostenstrook" gelegen op aan paar km. vóór de frontlijn der stel ling. Deze voorpostenstrook bestaat uit vele steunpunten, die bezet zijn door een mitrailleurgroep (12 man met een mi trailleur), welke mitrailleurs weer vol gens een vastgesteld „vuurplan" het ter rein 'vóór en binnen de voorpostenstrook beleggen met vuur. De steunpunten wor den in breedte en diepte over de voor postenstrook verdeeld en moeten; even als in de .stelling zelf, elkaar met vuur steunen en beschermen. D'eze strook heeft ean Idiepte van öCO a ÏOOO M., kan ech ter ook nog wel dieper zijn; hoe dieper de strook, hoe meer weerstand zij kan bieden, des te langer zal het duren eer de vijand er doorheen komt en de stel ling' zelf kan aanvallen. Zoowel Mag'not- als Siegfried-linie hebben voorposten- strooken, waaraan veel 'zorg besteed is; zij worden gedekt door goede hindernis sen, tegen tanks en infanterie; alle steun punten hebben flinke betondekkingen en zijn goéd „gecamoufleerd". 'Over deze ca mouflage hoorden we van ooggetuigen aardige staaltjes. In een zomerprieel met rietmatten omgeven was een betondek- king gemaakt voor een mitrailleuropstel- ling; in een huis had men de muren met beton versterkt, in de benedenverdieping stonden 4 kanonnen, op de bovenverdie ping waren eenige mitrailleurs opgesteld. Elders was een mitrailleuropstelling in een varkenshok. Op een andere plek moest volgens het vuurplan ©ene opstel ling van een paar kanonnen en enkele mitrailleurs 'komen op een plaats in het open veld. Men bouwde er een huis, met dikke betonmuren en camoufleerde hot met een pannendak, schiMerde ramen met witte gordijntjes en een deur en 23.) door AMY LE FEUVRE »Ja, dat is het. Juffrouw De Burgh j®r ilaar verleden winter met ge- ft boeten halen, anders zou ze er g raeumatische koortsen hebben op- hnnaaf''^e. betreurt echter nog steeds j. rjnfje en probeert nu haar krui nen te kweeken in een paar bakken in vensterbanken. Is het niet zielig?" ik"Z?\r VIQOÏit. zii?" vroeS Vivian. „Als dan auisJe liet opbouwen, zou ze er aan weer m willen wonen?" beü LZ0U heerlijk vinden, maar ik zon ir, ng' ze de verhuiskosten niet eens ^eta^en- Gaat u haar vooral ik u!" sbury opzoeken. Wat benijd opgCTvpkn,U'^at?" zei Vivian> en al haar waarom n JerdWeen' "Ik begrijp niet tamheid aan?ankell:jkheid br8ngt e6n" Daarop stond zij op. zaóm13kUlleAZOrgen' dat u het niet een- tooT JfK 2®i Effie op hartelijken der en iv U goed v^ndb, komen moe- u eens gauw bezoeken. Met zette er een tuinhek omheen; het was precies een villa. Op 't gebied ivan camouflage zagen we in ons eigen land ook zeer aardige voor beelden in geïnundeerd terrein. Ergens lag een hooischuit, bet bleek een zolder schuit, waarop een zwaar kanon stond, waarboven, en aan de zijkanten, een houten raam bedekt met hooi (een ver plaatsbare batterij). Een mitrailleurgroep buisde in een punterschuit, waarboven een dak met turf was aangebracht en patrouilleerde door den polder. Een an'dere schuit lag aan den rand van bet riet en was be kleed en gedekt door riet. Aan een boer derijtje had men in denzelfden stijl een stukje aangebouwd, hierin stonden op een betonvloer twee kanonnen. We geven slechts enkele voorbeelden uit de vele. Om echter terug te komen op de voor posten der frontstellingen, deze wor'den gesteund door de artillerie in de stelling zelf, behalve in enkele gevallen, waar het beter is stukken in de voorpostenstrook te plaatsen. Voortdurend bevinden zich posten en patrouilles in het vóórterrein der voor poster strook om el'k onraad tijdig te mel den. De strook is ingedeeld in bataljons vakken, wier commandanten telefonisch verbonden zijn met hunne ondercomman- lianten en met den vak-commandant der stelling, onder wiens bevel zij staan. Deze laatste zorgt, dat de voorposten regelma tig wordien, afgelost, en ver.'angen worden door andere troepen, want de voortduren de waakzaamheid vergt veel inspanning. Worden de voorposten aangevallen, dan verdedigen zij zich hardnekkig tot het invallen der duisternis, acht 'de stel lingcommandant de voorpostenstrook niet langer houdbaar, dan zal hij de voorpos ten bevel ge 'an in den nacht terug te trekken binnen de stelling, zoodat de vij and gevec'hts'aanraking kan nemen met de stelling zelf. Zoover is het echter tot dusverre nog niet gekomen. Voor beide stellingen bevindt zich nog een voorpostenstrook; alle verkenningen langs don grond zijn tegen deze stroo ien gericht. Nergens is nog een tier stel lingen zelf aangetast. Tusschen de weder-zijdsche voorpos- tenstrooken strekt zich „niemandsland" uit, dat op sommige plaatsen wel 20 km. breed is, doch elders weer zeer smil. Aan het Rijnfront strekken de voorposten zich uit tot bij1 de rivier. Uit het vorenstaan de volgt, dat de stellingen zelf, gedekt als zij zijn door de voorposten, in staat van betrekkelijke rust leven zoolang de vijand ■zich niet roert. Om het verblijf in tie bunkers en ondergrondsche kazernes af te wis'selen met gezonde oefeningen en onder dak 'bren ging, wo rden beur telings geheele legerkorpsen uit de stellingen af gelost door troepen uit het binnenland. Toen zulk een verhuizing een maand ge leden in den Westwall plaats vond (met alle transport daaraan verbonden) meld den de geallieerden, 'dat de Duitschers groote troepenmassa's aanvoerden voor een aanval! Door veel afwisseling en afleiding houdt men leven in de brouwerij en den geest opgewekt. Reuter verneemt te Londen, uit of- ficieeie kringen, dat de Britsche con trabande controle-autoriteiten nog geen exportgoederen van Duitschen herkomst hebben doen lossen. Een beperkt aantal ladingen heeft men echter doorgelaten, alleen, nadat de scheepvaartmaatschap pij de garantie had gegeven, dat de verdachte goederen in de haven van be stemming niet vrijgegeven zullen wor den, vóórdat de contrabande controle autoriteiten een onderzoek hebben inge steld. Het ministerie voor de economische oorlogvoering heeft een groot aantal aanvragen ontvangen van neutrale im porteurs, die willen weten, wat waar- schynlijk met in Duitschland bestelde goederen zal gebeuren. De bovenbedoel de garantie der afladers wordt thans zoowel voor invoer als voor uitvoer ge bruikt. Het zou de bedoeling zijn, dat, i wanneer goederen, die op grond van een I garantie zijn doorgelaten, later contra bande blijken te zijn, deze niet steeds noodzakelijk naar Engeland en Frankrijk teruggezonden behoeven te worden, doch slechts naar het dichtstbijzijnde grond- gebied der geallieerden. Ingevolge de kort geleden gevoerde be sprekingen tusschen de geallieerde en de Italaansche autoriteiten, zijn som- j mige, uit Itaiiaansche havens verscheep- te ladingen, vrijgesteld van aanhouding als vijandelijke uitvoergoederen. Hetzelfde is het geval met verschei- j dene ladingen aniline en chemicaliën, uit Ne d e r 1 a n d naar Zuid-Amerikaansche havens verscheept, ofschoon bekend was, dat deze goederen van Duitsche herkomst waren. Dit is geschied in ver band met den specialen aard der goede ren. (Vergadering van Woensdag.) De heer Van Bommel van Vlo ten vervolgt zijn rede; Tot den heer De Lange zegt Spreker dat de Raad van Middelburg nog buiten de onderhandelingen staat. Maar hij heeft een crediet voor dat doel toege staan. Wat de vóór-tijdige publicatie betreft, zegt Spr., dat de fout inderdaad zat in „het lek". Het is moeilijk een gaslek te vinden, maar nog moeilijker dit lek op te sporen. Spr. verzekert, dat Gedep. Sta ten in de toekomst al het mogelijke zul len doen, om herhaling te voorkomen. Spr. verklaart, dat het voorstel van Gedep. Staten niet wordt beheerscht door andere argumenten dan in de stuk ken genoemd. Hattie Carmichael kan ik het heelemaal niet vinden. Zij was zoo'n echt stads- mensch. Ik houd van buiten, en zij gaf om niets dan bridgen en dansen. Ik heb u nu en dan in de verte met de honden zien loopen, en verlangde echt, om naar u toe te gaan, en mevrouw Austen heeft mij verteld van uw bezoek op de boerde rij. U ziet, dat we alles van u afweten, en ik heb erg verlangd, om kennis met u te maken." „O," zei Vivian, „vindt u mevrouw Austen en haar broer ook zoo aardig? Hoe heet hij toch? Ik heb zijn naam niet verstaan." „Olaf Trenchard. De Trenchards zijn van Noorweegsche afkomst, geloof ik; hij is een van mijn grootste vrienden; en hij schrijft zoo mooi. Hij en juffrouw Fanshawe bekijken de wereld door een bril met rose glazen. Zij zullen altijd jong blijven." Vivian glimlachte. Daarop nam zij af scheid en keerde naar huis terug; erg in haar schik, dat haar vriendenkring al wat grooter werd. Zij bevond zich den volgenden mid dag met haar moeder in de zitkamer, toen juffrouw De Burgh werd aange diend, en zij en mevrouw Baijard voel den zich direct tot elkaar aangetrok ken. Vivian luisterde bijna voortdurend in stilte toe. Zij schonk thee en keek, Gedep. Staten hebben tegen instelling van een commissie uit de Staten, bijge staan door deskundigen, zeer ernstig be zwaar. Zij zien hierin een bewijs van wei nig vertrouwen in het beleid van het col lege. Het is gebleken, dat de schattingen van deskundigen in gas-aangelegenhe- den zeer ver uiteenliepen. De weg van Gedep. Staten is veel vei liger en voorzichtiger. Als de commissie tot een koers van 80 pet. kwam, is Spr. overtuigd, dat de N.l. G.M. daarop niet zou ingaan. Een koers van 90 pet. is redelijk. Lager wil de N.l.G.M. niet gaan. toen zij daar mee klaar waren, haar moe der vragend aan. „Vivian wou u graag den westelijken vleugel even laten zien, juffrouw De Burgh", zei ze. „Wij hebben dien voor haar gebruik in orde laten maken." „Ik zal heel graag de oude kamers nog eens terugzien", zei juffrouw De Burgh, maar haar stem beefde eenigs- zins. Toen zij daarop met Vivian de zit kamer verliet, zei ze: „Ik voel mij nooit thuis in die schit terende vertrekken". „Ik ook niet", zei Vivian. „Ik heb een hekel aan al die praal en pracht; en ik heb nu wel hoop, dat u mijn inrichting van de oude kinderkamer lijken zal. Vindt u het een heel vreemde inval van mij, juffrouw De Burgh, om in één vleugel te gaan wonen en het verdere huis te sluiten?" „Dat zou ik ook het liefst gedaan heb ben", zei juffrouw De Burgh met een zucht. Zij gingen de afsluitdeur door, en toen Vivian de deur van de kinderkamer opendeed, schenen de volle stralen van de namiddagzon naar binnen en wierpen op alles een gouden gloed. De oude sit- zen gordijnen hingen nog voor de ra men, een zacht roodbruin karpet bedek te den vloer. Het behangselpapier was licht geel met een fries van boter- Wielrijders verlaten hun rijwielen en rukken groepsgewijze op tijdens oefeningen van het Nederlandsche veldleger, welke dezer dagen werden gehouden. De critiek was niet gemakkelijk, maar Spr. heeft openhartig geantwoord. Dhr Van Mazijk (A.R.) kan niet begrijpen, dat Ged. Staten door zijn be toog verstoord waren. Spr. heeft alleen gevraagd of de belangen van de provin cie zoo zeer werden gebaat, dat daarvoor een zoo groot mogelijk offer moet wor den gebracht. Spr. heeft niet willen zeg gen, dat hij beter kan rekenen dan Ged. Staten. Spr. kan aannemen dat de koers ivan 90 voor de N. I. G. M. redelijk is. Maar van de zijde der provincie moe ten offer en voordeel tegen elkaar wor den afgewogen. Het gaat hier om een offer van 1% ton. Is het misschien be ter de zaak te laten loopen zooais ze nu loopt? Daarop zou Spr. graag antwoord willen hebben. Is het ook niet een factor van belang, dat de Prov. begrooting jaarlijks met een belangrijk bedrag wordt bezwaard? Veel nut ziet Spr. niet in het overne men van bestaande groote bedrijven. Het algemeen belang is er ook niet mee ge- bloempjes en madeliefjes. Het kinderpor tret hing nog boven den schoorsteen mantel. Een kom met gele en witte narcissen stond in een van de vensterbanken, en hoewel de kamer nog niet bewoond werd, had zij toch haar verlaten en ver laten aanzien verloren. Juffrouw De Burgh ging in een van de vensterbanken zitten en keek zwij gend naar buiten. „Grijpt het u erg aan, om hier te ko men?" vroeg Vivian zachtjes. „Doet het u onaangenaam aan, dat ik deze kamer in gebruik heb genomen?" „Wel, neen. Dacht u, dat ik de zon niet in het water kon zien schijnen?" En juffrouw De Burgh keerde zich glimlachend om. Daarop vroeg Vivian of zij haar portret terug wilde hebben, of dat zij het daar mocht houden. „Als u er iets voor voelt, om het hier te laten hangen, houdt u het dan gerust. Het is een van de treurigste dingen, om de laatste van een geslacht te zijn, en niemand te hebben, aan wien men zijn meest geliefde bezittingen kan nalaten. Ik vind, dat u de kamer erg gezellig heeft ingericht, en in den winter is het een heel zonnig warm plekje. Ik geloof niet, dat iemand u behoeft te beklagen." „Neen, zeker niet; en denkt u niet, dat ik het met één dienstbode zou kun- diend. Wel als gas gebracht wordt waar het nu niet is. Dhr Lockefeer (R. K.) herhaalt, dat de stukken die Ged. Staten overleg den, aanvankelijk te sober waren. De verdediging van de proeve der re organisatie-balans door den heer Van Vloten vindt Spr. zwak. Het is een klein kunstje om winst te calculeeren door minder af te schrijven. Is deze mindere afschrijving te verdedigen? Dhr S t e m e r d i n g (C. H.) consta teert dat het er om gaat of het voorstel acceptabel is, niet van de zijde van de N. I. G. M. maar van de provincie. Spr. kan nog niet de verantwoordelijkheid dragen voor dit voorstel. Het staat niet vast, dat de aandeelen niet te duur zul len worden gekocht. Het bezwaar tegen deskundigen kan Spr. niet begrijpen. Wantrouwen tegen over Ged. Staten heeft Spr. allerminst. Prov. Staten zjjn niet voldoende ingelicht Zij mogen zich niet laten verlagen tot ja broers. Zjj hebben vollediger inlichtingen noodig. Spr. handhaaft zijn voorstel. Dhr Onderdijk(S. D.) betoogt, dat de drie ton op de balans de Zegam behoort. De kwestie van het arbeidsreglement is nog onzeker. Wordt daarover overleg gepleegd met de organisaties? Spr. dweept niet met den vorm van ge organiseerd overleg bij de provincie. Maar er is toc'h een meer moderne vorm te 'vinden, ook bij de P.Z.E.M. Met een commissie schieten we volgens spr. weinig op. De moeilijkheden kunnen er grooter door worden. Spr. vraagt 'de stemming over dit 'voor stel na de pauze te doen plaats 'hebben. Dhr Kodde ontkent, dat een nieuw offer wordt gebracht. We 'hebben nu al 10' pet. op de aandeelen verdiend. Spr. pleit nogmaals voor een zuiver provinciaal bedrijf. Wat is daartegen? Gaat het met de prov. bootdiensten zoo slecht? Wordt er over de bootdiensten in de Staten zooveel m,eer gesproken dan over de P.Z.E.M.? 'Spr. zou graag willen dat Ged. Staten hun voorstel over den bedrijfsvorm terugnamen. Dhr Dekker herinnert er den heer Adriaanse aan, dat hij zelf geschreven hall, dat hij de ontdekker van de Zegam gaslucht was. Een jaar geleden zei de heer van Vlo ten, dat de toekomst van 'de Zegam mrt vertrouwian kon worden tegemoet gezien ■en dat er alleen behoefte was: aan rust. In 1934 gaf de heer Van Vloten een prae'ht-verdediging voor de Zeg'am. En toch is het slec'ht gegaan. De leiding was goed. Wiens .schuld is het dan? Is dooi de oprichting der Zegam het belang der provincie gediend of is het er door ge schaald? Hier is volgens spr. sprake van een onmetelijke strop. D'hr Boogert (lib.) noemt de hou ding van den heer De'kker zóó insinu- eenar.d, dat er niet mee gediscussieerd kan worden. De .scheldwoorden van den heer Dekker zijn misplaatst. Als er door een dictatoriaal bestuur fouten werden gemaakt, zou er geen critiek mo-en wor den uitgeoefend. Er zou van die criti casters niet veel overblijven. Dhr Dekker: Partij'hulp I Dhr Boogert Juist niet. I'k zal niet voor 'het voorstel stemmen. S';r. merkt togeneer den heer Van Vloten op, 'dat het gasbedrijf te Zierikzee juist dit jaar voor het eerst met verlies gaat werken. Dat dóet sprekers liefde voor het gas bekoelen. Spr. kan niet voor het voorstel stemmen. Dhr Ouwehand (v.d.) 'verzekert, dat de directie van de Ned. Ind. Gas Mij. aan spr. heeft verklaard, dat zij in 1934 de fabriek goedkoop heeft gekocht. Aan ©3D commissie heeft spr. geen behoefte. Wie voor 'n provinciaal bedrijf is, zal toch voor dit voorstel moeten stemmen. Dhr Onderdijk ziet een groot ver schil tusschen wat dhr Dekker in de af- deelinr en wat hij hier heeft gezecd. In de afdeel'ng wi'de 'hii ond0rbren°-mg ven de Zegam bij de P.Z.E.M., die ook door een politiek college is gesticht. D'hr van Mazijk acht het niet juist om te zeggen, dat de aandeelen gekocht worcten voor 90 pet. Hiérbij is ook in begrepen de uitkoop van het directoraat. Daarin zit vooral het offer. Dhr Dekker heeft niet betoogd, dat een politiek college nooit eens een goed nen doen?" „Ik weet iemand, die heel dankbaar zou zijn, als u haar in dienst wilde nemen. Ze kookt uitstekend. Het is juffrouw Watson. Zij was kindermeisje bij ons, toen ik een heel klein kind was en werd later onze keukenmeid. Zij trouwde, maar verloor haar man al na enkele jaren en verpleegde mijn moeder gedurende haar laatste ziekte. Ze is goud waard." „O, wat zal ik haar graag in dienst nemen!" riep Vivian uit. „Ik zal haar dan een klein meisje geven, om haar het het ruwe werk te helpen. Wat een goede inval is dat van u juffrouw De Burgh! Moeder zal er verrukt over zijn. Ze zei, dat ik vooral iemand moest hebben, die ik geheel vertrouwen kon. Gaat u nu nog even mee, dan laat ik u zien, hoe keurig de keuken en de bijkeuken er uit zien. Alles is nu klaar, en ik verlang er bepaald naar, om mijn beknopte woning in bezit te nemen." Zij nam juffrouw De Burgh mee naar beneden, en deze keek in al de kamers rond alsof zij ze liefhad, en toen zij af scheid nam, zei ze tegen mevrouw Bayard (Wordt vervolgd.)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1939 | | pagina 5