DE ZEEUW Ruwe Handen, Ruwe Huid Purol tweede blad Provinciale Stalen van Zeeland De nieuwe Staatsleening. Finsch-Russisch Front. Grieperig Nee-nAKKERTJE middagvergadering van dinsdag. Ingeschreven voor ongeveer de helft van het gevraagde bedrag. Onderhoud met Minister De Geer. VAN WOENSDAG 20 DEC. 1939. Nr. 69. Zegam-kwestie. Dhr Dekkepr (N.S.B.) betreurt het, dat dhr Van Vloten als president-com missaris van de Zegam de sprekers in de afdeeling heeft beantwoord. Hij acht dit niet juist. Dit hadden Ged. Staten moeten doen. Spr verklaart, toen hij informeerde naar de winst van de Zegam, meermalen met een kluitje in 't riet te zijn gestuurd. Het is nu juist gebleken, dat hij destijds vragen hierover stelde. Dhr v. Vloten moet erkennen, dat de kar in den moddei is gereden en dat een deel van het kapi taal is verdwenen. Men wil nu de Staten leden lekker maken met een paar com missariaten. Spr wil aannemen, dat de waarde der aandeelen nog 75 is. Dan is f200.000 verspeeld plus de rente. Spreker's motie tot eerherstel van den heei' Abrahamse is destijds verworpen, Nu komen Ged. Staten met een dergelijk voorstel. Het blijkt spr., dat hij ook in zake de'processen gelijk had. Spr. vraagt, wat zij totaal hebben gekost. Van verschillende zijden is destijds hulde gebracht aan het bestuur van de Zegam. Nu vraagt dat bestuur weer vertrou wen, Spr. heeft echter geen vertrouwen in de deskundige leiding van het Zegam- bestuur. Dhr de Lange (A.-R.) is door de rede van den heer Van Vloten nog niet over tuigd. Belangrijke factoren, die in 1934 door Ged. Staten werden aangevoerd voor hun toenmalig voorstel, worden nu radi caal prijsgegeven. De „gulden midden weg" van 1934 tusschen Overheids- en particulier bedrijf wordt verlaten en de bij uitstek deskundige leiding van de Ned. Ind. Gas Mij wordt losgelaten. Is deze leiding straks juist niet zeer noodig? Zwak zijn sommige argumenten van Ged. Staten. Zoo b.v. de houding van Middelburg. Het is nu bekend geworden, dat de Raad van Middelburg nog in 't geheel zijn houding niet bepaald heeft tegenover de Zegam. Spr. vraagt andere argumenten, in dien deze de zaak mochten beheerschen, te noemen, desnoods in geheime zitting. Ged. Staten stellen voor de aandeelen van de N.I.G.M. h 90 over te nemen. Maar op de proefbalans, die zulks moet motiveeren, staan drie groote fouten, waarover men van meening kan ver schillen. Zelfs acht de heer Van Vloten het niet onmogelijk, dat Ged. Staten later zullen voorstellen meer dan 10 op de Zegam-aandeelen af te schrijven. Dit verzwakt het financiëel betoog zeer. Spr. kan dan ook zijn stem nog niet bepalen. Wat den beheersvorm van de Zegam betreft, kan spr. er niet mee accoord r'gaan, dat hier weer een N.V. gesticht zou worden. Waarom geen zuiver provin ciaal bedrijf! Waarom een belangrijke bevoegdheid gegeven uit handen van de provincie in handen van een college, dat zij wellicht niet ter verantwoording kan roepen? Ook voor het personeel is een prov. bedrijf van belang. Rijk, provincie 'èn belangrijke gemeenten hebben het Georg. Overleg. De P.Z.E.M. b.v. wil dat helaas niet. Uit Chr. sociaal oogpunt be treurt spr. dit. Betreffende de voor-tijdige publicatie van het Zegam-voorstel in- enkele bladen, merkt spr. op, dat hij liever had gezien, dat Ged. Staten alle mogelijke pogingen hadden aangewend om een blijkbaar be staand lek op te sporen, dan mede te .werken aan het geven van een primeur (Van onzen militairen correspondent.) Aanvangende in het Noorden zullen we de resultaten van den Russischen inval eens nagaan. De Pinsche troepen, aan welke de bescherming van Petsa mo en de nikkelmijnen is toevertrouwd louden dapper stand en al zullen zij na- uurhjk zonder veel kans op succes en strijd voeren, aan de eer wordt ruimschoots voldaan. De Russen rukken van uit Moermansk 1 over land zoowel als over zeeen het en Binnen mogen gelukken menig succes te behalen. hettiwde berichten blijkt echter, dat het ondernemingen van compag- f0 <IU® ,n oorlog van het tllerkleinste ni« b- nimmer van eenige beteeke- iriAn w,orden voor het algeheele ver liet krijgsverrichtingen. Petsamo enkelen autoweg verbon- pen M» aftand van de z.g. wes- land i° smalste deel van Fin- horiffto j een bjn Oost-West ter GolD man Noordkust der Botnische doeiin'cT bt^angezien de Russen de be- sniidpf ®bben deze wespentaille af te Nonrriovi -1" een opmarsch naar het Wat U1,teinde der Botnische Golf, mede het Zal jukken, is daar- hulrizpn^- van Petsamo bezegeld, hulpzending ls uitgesloten en het einde boven de Statenleden aan een blad, dat door een indiscretie van een ingewijde meer wist dan in dat stadium in 't belang der provincie gewenscht was. Dhr Adriaanse (v.d.) antwoordt den heer Dekker, dat hij niets te maken heeft met het adres inzake Stofkoper. Hij heeft al in enkele jaren geen relatie meer- met het advocatenkantoor van zijn zoons. Dat weet de heer Dekker, maar toch plaatst hij hierover met zijn gewone vriendelijkheid een insinuatie. Destijds heeft de heer Van Vloten de Staten volledig ingelicht over de Zegam. Niemand rook „gaslucht" en de heer Dekker vertrok vlug naar Goes. Dhr Van 't H o f f komt op tegen de uitlating van den heer Dekker, dat de fracties, die leden in Ged, Staten hebben, wel blaffen, maar niet bijten. Wie Insi nueert blameert zichzelf. Dat schijnt de heer Dekker niet te begrijpen. Dhr Van Vloten vraagt toestemming om morgen de sprekers te mogen beant woorden. Dit wordt door den voorzitter toe gestaan. WIJZIGING BIJZONDER REGLE MENT POLDER WALCHEREN. Dhr Kodde (S.G.P.) is niet bevre digd. De polder Walcheren is begonnen met een heffing op het gebouwd voor bijzondere uitgaven. Het gebouwd kreeg een vertegenwoordiging. Maar er ont stond een zekere tegenstelling tusschen gebouwd en ongebouwd. Is het niet de tijd een zekere verhouding tusschen ge bouwd en ongebouwd vast te stellen? Spr. is tegen vrijstelling van Arne- muiden (Molenpolder) en is tegen het voorstel. Dhr Ouwehand (V.D.) is er ook tegen. Spr. vindt het niet sympathiek, dat men telkens nieuwe objecten zoekt om het gebouwd te belasten. Volgens Spr. is stormschade geen buitengewoon geval. Spr. zou ook een vaste norm wil len voor gebouwd en ongebouwd. Spr. zou het voorstel willen terugnemen en de zaak afdoende willen regelen. Er moeten in een polderbestuur niet twee groepen zitten, die eikaars geslagen vij anden zijn. Dhr Hamelink (S.D.) spreekt in gelijken geest. Als het gebouwd in eiken polder weet, waar het aan toe is, bevor dert dat den vrede. Destijds hebben Prov. Staten aan de polderbesturen toe gestaan belasting op het gebouwd te heffen. Maar misschien moeten de Prov. Staten hun coulante houding wel eens herzien. Volgens Spr. zijn sommige oude gebouwen te Middelburg te zwaar be last. Ook Spr. betreurt de verhoudingen in den Polder Walcheren. Men wil het gebouwd buiten het Dag. Bestuur hou den. De voorzitter deelt mede, dat het adres van de commissarissen van het gebouwd, dat in de vorige vergadering ter zijde is gelegd, omdat het ongezegeld is, wel kan worden behandeld omdat het bedoelde Statenbesluit berustte op een onjuiste toepassing van de Zegelwet. Dhr Bosselaar (A.R.) gelooft, dat ook de steden op Walcheren wel last zouden ondervinden bij een doorbraak van den dijk. Er liggen ook hooge per- ceelen grond in den polder. Spr. zou het ook in 't belang van het gebouwd vinden als het voorstel werd aangenomen. Dhr Staverman (V.D.) gelooft, dat we er alleen uit komen als het pol derbestuur aan den kant werd gezet en de polder tot een provinciaal bedrijf werd gemaakt. Dhr Dieleman (Ged. St.) spreekt woorden van nagedachtenis naar aan leiding van het overlijden van Ir Bo- reel, ingenieur van den Polder Walche ren. Hij was een hoogst bekwaam man. Zijn heengaan is een groot verlies. Spr. noemt het verzet tegen het voor stel reactionair. De belasting op het ge bouwd is al 15 jaar lang voor Walche ren beslist, terwijl ze in 1919 in het alg. reglement is opgenomen. Middelburg is een mooie stad, maar de bevolking is eenzijdig en bekrompen en leeft te wei nig mee met de belangen van het platte land. Spr. kent aan het adres van het gebouwd weinig waarde toe. De aanslag in Walcheren is voor het gebouwd werkelijk laag. In Schouwen- Duiveland is de aanslag veel hooger. Het ongebouwd blijft altijd nog on- Een gave, die thans zeker op hoogen prijs gesteld wordt. Aan gemobiliseer- den werden voor het stadhuis in de Residentie de door de Haagsche vrouwen ge breide polsmoffen uitgereikt, welke dankbaar aanvaard werden. moet dus zijn, dat het geheele Noorde lijke deel van Finland in handen der Russen valt, hoe dapper de Finnen zich bij Petsamo ook mogen verweren. De Russen zijn blijkbaar zóó overtuigd van dezen gang van zaken, dat zij het niet noodig hebben geacht meer troepen naar Petsamo te zenden, wat in tegenoverge steld geval, als de Finnen wèl hulp had den kunnen zenden, een enorme fout zou zijn geweest. Om de wespentaille af te sluiten en daarmede den toevoer, vooral van mu nitie, uit Zweden, (langs den spoorweg Haparanda-Oulu-Zuidwaarts) hebben de Russen van uit Kandalakscha, aan de Witte Zee, een leger Westwaarts gezon den, dat voor Koulajarvi en Rovaniemi naar het Noordelijk uiteinde der Botni sche Golf oprukken. Met dit Russische leger werkt samen een ander Russisch leger, dat opdracht heeft via Suomussalmi Westwaarts te rukken naar Oulu (vroeger Uleaborg ge- heeten) aan de Botnische Golf. Het is duidelijk, dat de Russen de be doeling hebben met deze beide legers Finland in het Noorden af te sluiten van de buitenwereld om tevens front te kun nen maken tegen een Zweedsch leger dat Finland te hulp mocht willen komen. Zooals we in ons vorig artikel over dit oorlogstooneel reeds schreven zou den we in het belang der Finnen zelf, liefst hebben gezien, dat zij tegen deze legers zich slechts verschanst hadden achter het rivier- en merenfront in de lijn OuluKasaami en verder Zuidoost waarts langs Nurmes, Pielisjarvi, Joen- suu, Ladogameer en de Karelische land engte. Als zij dan hunne hoofdmacht in breeden kring hadden samengetrokken om het centrale spoorknooppunt Piek- sama, zouden zij met die hoofdmacht offensief hebben kunnen optreden tegen doorgebroken tegenstanders en zoo noo dig hier en daar hunne eigen stelling kunnen versterken. Alsdan hadden zij, met hunne op ver dediging gerichte organisatie, wellicht nog vrij lang den weerstand kunnen vol houden. Thans echter luiden de berichten, dat zij groote versterkingen aanvoeren om bovengenoemde Russische legers aan te grijpen en hun doordringen naar de Bot nische Golf te verijdelen. Zeer tot onzen spijt moeten we met voor ongeveer honderd procent zeker heid, de voorspelling uiten, dat hun dit niet gelukken zal en wat erger is, dat zij een groote kans loopen, dat de troe pen, welke tegen het leger Kuolajarvi- Kemijarvi-Rovaniemi optreden, zullen worden afgesneden door het leger, dat over Suomussalmi naar Oulu opereert. Aanvankelijk hadden de Finnen succes en wierpen zij de Russische voorhoede terug, doch als eenmaal contact met de hoofdmachten verkregen is, zal het evenredig zwaar belast, terwijl de waar de van de landerijen veel minder is dan van de gebouwen. Bij de zeewering en de ontwatering zijn allen gebaat. Het zelfde geldt van de wegen. Uit conser vatisme verzet men zich tegen de voor gestelde verhooging. Een hertaxatie kan niet opgelegd worden door Prov. Staten. Daarover be slissen andere autoriteiten. Hetzelfde geldt van de classificatie der eigendom men in gevarenklassen. De instelling van commissarissen voor gebouwd en ongebouwd betreurt Spr. ook. Daardoor ontstaat een onge- wenschte tegenstelling. Maar al derge lijke dingen kunnen we niet gaan vast- knoopen aan dit voorstel, dat slechts en kele centen per f 100 belastbare op brengst beteekent. Er is weinig grond om aan Walcheren het gevraagde te weigeren. Spr. bepleit vrijstelling van den Mo lenpolder te Arnemuiden, omdat scha deloosstelling en belasting wel tegen elkander opwegen. Komen er later nog meer belastingen voor het gebouwd, dan kan hierin verandering komen. Voor de ontwatering zal Arnemuiden een bedragje betalen. Dhr Kodde is niet tegen een heffing op het gebouwd. Maar beter ten halve gekeerd dan ten heele gedwaald. Komt er een vaste verhouding tusschen ge bouwd en ongebouwd dan is die tegen stelling achter den rug. Welk bezwaar is er tegen uitstel van V« of één jaar' Dhr Ouwehand wil niet ingedeeld worden bjj de reactionaire oppositie. Hjj deelt het standpunt van den heer Kodde en wil een algemeene regeling. Dhr Dieleman wijst op het ver schil tusschen dit bijzonder reglement en het algemeene. In het laatste kunnen Prov. Staten wijzigingen aanbrengen. Maar in het bijzondere, dat voor Wal cheren geldt, moeten ze niet ingrijpen. Wel kunnen Gedep. Staten het Polderbe stuur op enkele dingen wijzen. Dit Be stuur wil echter langs lijnen van geleide lijkheid te werk gaan. Inwilliging van het voorstel-Kodde c.s. zou het gebouwd wel eens duur kun nen uitkomen. Het voorstel van Gedep. Schreef hij bij de leening in voor een lager bedrag dan waartoe hij bij de even- tueel-volgende gedwongen leening ver plicht zou zijn, dan liep hij een risico. Het risico namelijk om, bij de misluk king der leening, het restant van zijn „portie" te moeten opnemen tegen on- voordeeliger voorwaarden. Technisch was die zaak aldus geregeld, dat aan iedere obligatie van de aanvankelijke leening een „bewijs van inschrijving" gehecht was, dat bij een latere gedwongen lee ning vrijstelde tot het reeds opgenomen bedrag. Deze methode van den „stok achter de deur" heeft in al die gevallen het be oogde resultaat gehad. De in reserve ge houden gedwongen leening heeft nooit toepassing behoeven te vinden. Intusschen heeft de ervaring uit die jaren wel geleerd, dat een dergelijke reeks van semi-gëdwongen leeningen minder gunstig werkt op het staatscrediet. Het gevolg was, dat toen enkele jaren na den oorlog in 1922 voor het eerst weer een zuiver vrijwillige leening werd uitgeschreven, de voor de schatkist zeer onereuze bepaling moest worden gemaakt, dat de leening, naar den toenmaligen rentestand 6 pet. rente dragende, gedu rende tien jaren niet zou mogen wor den geconventeerd. Een en ander was reden, thans de proef te nemen met een vrijwillige lee- i ning in oorlogstijd. Als attractie werd daaraan verbonden de bekende belasting- j betalings-faciliteit. Ook van de werking hiervan was geen antecedent. Want wel was een dergelijke faciliteit ook in een \roegere leening reeds opgenomen ge weest, maar dit was de zuiver gedwongen leoning van 1919. In dat jaar meende men namelijk, dat het eenvoudiger was, den indirecten dwang door een directen te vervangen en dus den stok niet achter de deur te houden, maar er terstond mee te werken. En de belastingbetalings-faci- i liteit was nu niet bedoeld als attractie, maar als soulaas. Zij strekte om de pil van den directen dwang te vergulden. Wij hebben gisteravond den minister van Financiën gevraagd naar zijn indruk ken omtrent den afloop der staatsleening, aldus meldt A.N.P. De leening heeft niet opgebracht zei Z.Exc. wat wenschelijk ware geweest. Er is ingeschreven voor een kleine f 100 millioen. Mèt de 60 millioen, die bij de fondsen geplaatst zijn, vormt dit slechts ruim de helft van het bedrag, dat de regeering zich voorgesteld had thans te consolideeren. Indien men uitsluitend let op het bedrag, waarvoor de inschrijving op de vrije markt was opengesteld, is het zelfs minder dan de helft. Komt dit resultaat geheel onverwacht? vroegen wij. Met de mogelijkheid er van is gerekend antwoordde de minister al gaf na tuurlijk de redelijke kans, die aanwezig geacht werd voor het tegendeel, den door slag bij het uitkomen met zulk een groo te emissie.' Het was In zekeren zin een proef ging Z.Exc. voort en het kon niet an ders zijn, omdat van een vrijwillige lee ning in oorlogstijd geen antecedenten voorhanden waren. Gedurende den jongsten wereldoorlog zijn alle staatsleeningen „semi-gedwon- gen" geweest, d.w.z. in de leeningwet stond dan reeds opgenomen de bepaling, dat bij niet-slagen een gedwongen leening zou volgen tegen een lager percentage, terwijl tevens voor alle rubrieken van vermogens reeds aangewezen werd, voor welk bedrag alsdan zou moeten worden ingeschreven. Ieder kende dus zijn „com petente portie". pleit spoedig beslecht zijn. Met genoegen lazen we aardige staaltjes van het optreden van Finsche compagnieën, met witte hemden over de uitrusting, weinig afstekend tegen het sneeuwlandschap, en die snel op ski's avanceerden en verrassende successen bereikten, zelfs tegen Russische tanks. Helaas echter hebben de Finnen blijk baar niets geleerd van den Poolschen veldtocht en dreigen zij de fouten der Polen te herhalen. Deze laatsten wilden zoo dicht mogelijk bij de grenzen hun ge heele land verdedigen en stuurden naar links en rechts versterkingen waar die gevraagd werden. Zoodoende hielden zij geen voldoende reserves over om in een teruggetrokken stelling achter Boeg en Weichsel de vooruitgeschoven troepen op te vangen en zich verder te verdedi gen. Als de Finnen te veel krachten span- deeren tegen de Noordelijke Russische legers vergaat het hun precies eender; zij dienen spaarzaam te zijn met hunne krachten en moeten het zoeken in verde diging in de daarvoor zoo bij uitstek aan gewezen terreinen. Wel wordt dan de toevoer uit Zweden afgesneden, doch zij kunnen er toch vooruit op rekenen, dat de Russische vliegtuigafdeelingen den spoorweg langs de Botnische Golf zullen vernielen en onbruikbaar bleven houden. Meer Zuidwaarts dringen Russische legers Uit een en ander ziet gij besloot de minister dat ditmaal een proel geno men werd, waarvan nog geen antecedent voorbanden was en waarvan dus de uit slag onzeker moest worden geaebt. Dat die uitslag niet meer bevredigend is geweest, blijft niettemin te betreuren. binnen over de Ilomantsi en over Tolva- jari, deze legers zijn 50 K.M. over de grens gedrongen en ook hier wordt flink gevochten. Bij Tolvajari boekten de Fin nen succes en wierpen de binnendrin gers terug, doch ook hier zullen het wel voorhoeden geweest zijn en zal de strijd tegen de hoofdcolonne nog moeten be ginnen. Aan het Ladogameer bij Pitka- ranta worden groote Russische strijd krachten in opmarsch gemeld. Op de Karelische landengte zijn de voorposten der Finnen terug gedrongen en staan de Russen nu voor de Manner- heim stelling zelf. Hier zullen de Fin nen het nog wel een tijdje kunnen vol houden. Zij hebben zich hier vrij goed ingericht in met sneeuw overdekte lage tenten, waarin fornuizen en kachels het verblijf vrij goed mogelijk maken, terwijl de Russen, die op dit gebied schijnbaar niets hebben voorbereid, nergens onder dak vinden, want de Finnen hebben alle huizen en schuren verbrand. In de Fin sche Golf blijft de Russische vloot ac tief, stelt zich in bezit der begeerde eilanden en bombardeert bovendien de kustplaatsen. De weersomstandigheden beletten de Russen omvangrijke luchtoperaties, deze laten nog op zich wachten. Een goed ding voor de Finnen is de aanwinst aan vliegtuigen uit Italië (reeds 80 stuks).

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1939 | | pagina 5