DE ZEEDW ten verwaarloosd Landgoed tweede blad Luchtbescherming. Uit de Provincie Vijfentwintig guldens biljetten en halve guldens. feuilleton MIDDELBURG. Geen uitgifte van zilverbons. VAN MAANDAG 18 DEC. 1939. Nr 67. (Van onzen militairen medewerker.) GEVECHTS-VLI EG DIENST. Voor de uitvoering van dezen dienst gebruikt men beschermingsvliegtuig- afdeeüngen en Jachtvliegtuig-afdeelingen. De jachtvliefidienst moet zorgen het overwicht in de lucht te verkrijgen om den eigen luchtverkennings- en waar- nemingsdienst te begunstigen, moet dus alle vijandelijke toestellen met mitrail- leurvuur aanvallen en verdrijven, althans op die tijden, dat de eigen waarneming rustig moet kunnen werken. Ook wordt deze soort vliegtuigen be- bezigd bij de luchtbescherming; wordt onraad gemeld, dan stijgen de toestellen op en vallen den tegenstander met mi trailleurs aan. Bij steden, fabrieken, ha vens, belangrijke spoorbruggen, enz., wel ke tegen 's vijands bombardeervliegtuigen moeten worden beschermd, zal men één of meer af deelingen jachtvliegtuigen vinden. De jachtvliegtuigafdeelingen (bij ver korting Ja. V.A. genoemd, (uitgesproken als Javas) werken alsdan samen met de luchtdoelartillerie, zij drijven of wel lok ken de vijandelijke vliegtuigen naar die luchtlagen, waarin het luchtdoelgeschut het beste kan werken. Bij legerafdeelingen ingedeeld vervullen de Ja. V.A.'s een belangrijke taak door het bemoeilijken van den aanvoer des vijands, zij volgen de groote aanvoer- wegen en vallen de autocolonnes aan met mitrailleurs en bommen; ook marchee- rende troepen zijn een dankbaar doel; op dijken en wegen door polderland, waar deze troepen geen bewegingsvrijheid heb ben, kan zulks rampzalige uitwerking hebben; vooral colonnes bereden artille rie worden het slachtoffer. BOM BARDEERVLI EG DIENST. De bombardeervliegtuigafdeelingen heb ben een zeer uitgebreid arbeidsveld. Als doelen noemen we slechts: zeestrijdkrach ten en konvooien, havens, fabrieken, spoorwegstations- en knooppunten, brug gen, uitlaadstations, kantonnementen, de póts, aanvoerwegen, vliegpark'en, enz. Ook levende doelen, mits van voldoen de belang, kunnen met bommen bestookt worden (artillerieopstellingen, troepen colonnes op dijken en polderwegen). Sedert de oorlogvoering niet meer een strijd is tusschen legers en vloten, maar zich uitstrekt tot alle volksbelangen, is het aantal doelen, welker vernietiging den vijand schade berokkent, hetzij materiëel, hetzij moreel, zoo groot geworden, dat men steeds meer vliegtuigafdeelingen gaat bestemmen voor dezen dienst en men er de meest moderne snelle typen voor benut. Voor alle soorten vliegtuigen stelt men den eisch, dat zij zich zelf tegen vijande lijke vliegtuigen kunnen verdedigen door mitrailleurvuur. In één-motorige toestellen, waar de .schroef midden voor den rompneus zit, plaatst men één of twee mitrailleurs, welke door den piloot bediend worden, zoodanig, dat zij door het schroefveld heen schieten. De mitrailleur-schutters in een vlieg tuig behoeven niet langs de vizierlijn te kijken of te mikken, want van de ver schoten kogels is telkens de vijfde aan de achterzijde voorzien van hel licht gevend gas. Van deze kogels kan men de baan als lichtgevende streep met het bloote oog volgen en (evenals men met een waterstraal doet) naar het doel „toe brengen". In de modernste vliegtuigen bevinden zich ook mitrailleurs aan de voorzijden in de vleugels. Zoo heeft de Duitsche Heinkel evenals de Messerschmitt ter 21) door AMY LE FEUVRE. i.Dat geloof ik niet. Als meneer Gill Weg is, de meubels naar Londen ver voerd en al de andere vervelende dingen voorbij zijn, dan ben ik van plan, om be- f°eken te gaan brengen in het dorp. Ik ou zoo graag iedereen leeren kennen, verlang ook zoo, om de boerderijen te "Rijken. Er zijn zulke mooie en erwetsche bij. Dan ken ik nog die mpII°vfTv^US!'en en kaar broer, die ka de e ken in die boerderij op de hei tel „„Z?1„hen graag weer eens ontmoe- 7eW fFrouw De Burgh ook. Ik weet u.. J °°k van haar houden zult. ep7ion ïr hea geen van allen in kort waarom Fiemand begrijpt natuurlijk, houder, v, Z0° °Peens het heele huis- maar e opgebroken. Als ik hen hen mlff Weer e?ns ontmoet, zal ik het hoor, it nen uitleggen en worden wij noopi A, weer goede vrienden." ie'pen F ^at beter zou doen, als zei me maanden met mij meeging." zei mevrouw Bayard. F5?611 begonnen te trillen, maar ik m'i^- heerliJk vinden, moeder, Och snro er °P mijn post blijven. - spreekt u mij toch moed in! Ik ge weerszijden vóór in de vleugels twee mi trailleurs of wel een mitrailleur en een licht automatisch kanon, en bovendien in de neus nog twee mitrailleurs. Boven dien een mitrailleur naar achteren ge richt Onder de bommenwerpers moeten we nog twee soorten noemen, vyelke tegen woordig zeer de aandacht trekken n.l. de duikbommenwerper en het torpedo-vliegtuig. De duikbommenwerpers duiken vanaf groote hoogte in spiraalvorm naar bene den; het laatste stuk, wanneer gericht wordt, wordt gedoken in rechte lijn on der een hellingshoek van 60 graden tot ongeveer 500 M. boven het doel. Op het oogenblik, dat de piloot zijn machine gaat optrekken, laat hij de bom losdeze gaat dus met groote aanvangssnelheid in dezelfde richting door naar het doel, terwijl de machine zich zoo spoedig mo gelijk verwijdert om buiten het lucht- doelvuur te geraken. T o r p e d o-v 1 i e g t u i g e n zijn evenals de duikbommenwerpers het wa pen, gericht tegen zeestrijdkrachten, waarop Duitschland zijn hoop baseert om dezen oorlog te kunnen winnen. De torpedo van een gewicht van 500 1000 kg. verschilt niet veel van die, wel ke bij de marine in gebruik zijn; zij wordt opgehangen onder aan den romp of wel geborgen in een speciale ruimte in den romp. Aangezien het lanceeren van de tor pedo een zeer gevaarvol werkje is voor de vliegers, zal dit torpedeeren gepaard moeten gaan met andere actie (b.v. een eskadrille duikbommenwerpers). Is de aandacht afgeleid door de andere toe stellen, dan duikt het torpedo-vliegtuig recht op de flank van het te treffen schip aan, trekt zijn toestel eenige me ters boven het water horizontaal, vliegt door en richt op het midden van den zij kant van het schip, laat de torpedo val len en stijgt zelf op. Gedurende de oogenblikken dat de machine vlak vliegt, levert zij een zeer trefbaar doel voor de artillerie en mitrailleurs aan boord van het schip. Vandaar de nood zakelijke afleiding uit de lucht boven het schip om te maken dat alle schietwape nen opwaarts gericht zijn. Men begrijpt wel met welke uitmun tende en koelbloedige vliegers deze toe stellen bemand moeten zijn, want het gaat om nauwkeurigheid van een meter. Veel practische ervaring is er nog niet geweest met deze toestellen; in Engel- sche marinekringen spreekt men er ge ringschattend over, doch de Duitschers verwachten er zeer veel van. De practijk zal leeren wie gelijk heeft. Eveneens zal de practijk moeten uit wijzen of de jeugdige Duitsche vliegtuig industrie het op den duur zal kunnen bolwerken tegen de geroutineerde En- gelsche, Fransehe en Amerikaansehe fa brieken. Een uiterst belangrijk punt is ook de aanvulling met geoefend personeel en hierin is Duitschland verre vóór op zijn tegenstanders. De Hitier Jugend, meer dan een mil- lioen jongens omvattend, wordt reeds jaren voorbereid voor den vliegdienst; de geschikten gaan over op hun 18e jaar naar het Naz. Sozial Fliegerkorps, dat al bijna 100.000 leden telt. Hieruit recruteert men de militaire vliegers. Terwijl men in andere landen jaren noo- dig heeft voor een goed opleiding, zijn deze geoefende jongelui in enkele maanden gereed. Ook het technisch personeel wordt op deze wijze verkregen. Tezamen vormen zij een onuitputtelijke reserve voor den militairen vliegdienst. KERSTUITKEER ING AAN SPOOR WEGPERSONEEL. De directie van de Nederl. Spoorwe gen heeft besloten, als uiting van haar waardeering voor de bijzondere krachts inspanning, welke door het geheele per soneel, dit jaar in het bijzonder door de mobilisatie, is betoond, een kersttoeslag uit te keeren, ten bedrage van één dag bezoldiging. loof zeker, dat mijn plan goed is; en ik ben nog zoo heel jong, om al weduwe te zijn. Het zal zoo'n lang, eenzaam leven zijn, als ik niets heb, om mij bezig te houden. Ik moet iets te doen hebben. Ik heb niemand qm voor te zorgen behalve de dorpelingen hier. Zij zullen mijn huis gezin zijn." Mevrouw Bayard was aangedaan door den droevigen toon, waarop Vivian dit zei. „Lieveling", zei ze, „ik zal je opvroo- lijken, en helpen, zooveel ik kan. Als je zoo graag hier wilt blijven, zal ik je met alles helpen. Zal meneer Lucas een an deren rentmeester voor je zoeken?" „Ja, hij heeft geschreven, dat hij er al een heeft, die hem heel geschikt lijkt." Mevrouw Bayard zei niets meer, maar ze begon Vivian te helpen, om geschikte meubels uit te zoeken voor de kamers, die zij in den westelijken vleugel in ge bruik wou nemen. Zij gingen samen het huis door en vonden in allerlei hoeken verscholen verschillende antieke meube len, die mevrouw Carmichael vermoede lijk niet mooi genoeg had gevonden. Er was een vierkant Sheraton rust bank in de hall van de bedienden, een mooie antieke kast met glazen deuren in een van de gangen achter het huis, en op een van zolders stonden twee fau teuils en twee kinderstoeltjes uit den tijd van Koningin Anne. Zij vonden daar ook nog een mooie oude eikenhouten kast, en een staande klok. Daar in de STAND DER WERKLOOSHEID. De stand der werkloosheid in het dis trict der Districts-Arbeidsbeurs te Mid delburg was per 30 November 1939: Middelburg 553, Vlissingen 456, Aag- tekerke Arnemuiden 79, Baarland 12, Biggekerke 1, Borssele 11, Brouwersha ven 5, Bruinisse 47, Burgh Colijns- plaat 1, Domburg 28, Driewegen 2, Drei- schor Duivend(jke Eikerzee Ellemeet Ellewoutsdijk Goes 110, 's Gravenpolder 4, Grjjpskerke 1, Haam stede 's H. Abtskerke 1, 's H. Arendskerke 7, 's Heerenhoek Hein- kenszand 8, Hoedekenskerke 19, Yerse- ke 38, Kapelle 9, Kats Kattendijke Kerkwerve 2, Kloetinge 23, Kortgene 1, Koudekerke 24, Krabbendijke 5, Krui- ningen 65, Meliskerke Nieuwerkerk Nieuwland 4, Nisse 1, Noordgouwe 1, Noordwelle Oosterland 5, Oost- kapelle 7, Oudelande 1, Ouwerkerk 1, Ovezand 13, Renesse Rilland-Bath 1, Ritthem 1, Schore 6, Serooskerke (W.) 6, Serooskerke (S.) St. Laurens 5, Souburg 66, Veere 10, Vrouwenpolder 5, Waarde 4, Wemeldinge 7, Wastka- pelle 87, Wissenkerke 3, Wolphaartsdijk 3, Zierikzee 148, Zonnemaire Zoute- lande 5. Totaal stonden per 30 November 1902 personen als werkzoekenden Ingeschre ven. „WAT IS DE TAAK VAN VREEMDE LINGENVERKEER ONDER DE HUIDIGE EN TE VERWACHTEN OMSTANDIGHEDEN?" Zaterdagmiddag hield de Provinciale Zeeuwsche Vereeniging voor Vreemde lingenverkeer een bijzondere bijeenkomst te Middelburg, ter behandeling van het vraagstuk wat de taak is van V.V. onder de huidige en te verwachten omstandig heden. De voorzitter, mr J. Moolenburgh, heette allereerst welkom den directeur van de A.N.V.V., den heer H. W. R. de Waal, den burgemeester van Vlissingen, den heer Van Woelderen, die tevens hoofdbestuurslid der Algemeene Vereeni ging is; den burgemeester van Middel burg, mr dr van Walré de Bordes, den voorzitter van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor de Zeeuwsche eilan den, de afgevaardigden van de V.V.V.'s te Middelburg, Veere, Vrouwepolder, Goes, Zoutelande en Domburg en de burgemees ters van Veere, Koudekerke, Vrouwen polder, en later ook van Goes. De voor zitter zeide, dat de Commissaris der Ko ningin tot zijn spijt verhinderd was, dat ook de leden der bootcommissie niet aan wezig konden zijn en men ook den direc teur van de Stoombootdiensten noode mis te evenals de vertegenwoordigers van andere vervoersinstanties, die men uit- genoodigd had. Spr. betreurde het, dat niet alle V.V.V.'s in Zeeland vertegenwoordigers zonden. Nu zal men later weer critiek hooren, maar dan had men moeten komen. Hierna verkreeg de heer de Waal het woord. Deze begon met er op te wij zen, dat er begrijpelijker wijze op het gebied van Vreemdelingenverkeer nog veel onzekerheid bestaat voor de naaste toekomst. Toch is er volgens spr. geen reden tot pessimisme, veel eerder voor gematigd optimisme. De tallooze Nederlanders, die vroeger vacantiereizen naar het buitenland maakten, zul len op een zeer klein percen tage na in het land moeten blij- ven. En dit schept voor het vreemdelingenverkeer onge kende mogelijkheden. Maar dan moet men ook alles doen om 'de men- schen tot reizen te bewegen en niet hen thuis laten zitten. De vraag voor Zee land is wat moet men doen om de men- schen daarheen te trekken? Iedere orga nisatie moet zich ter zake voortdurend aanpassen aan de omstandigheden van het oogenblik. Er moet z.i. een intense samenwerking oude kinderkamer nog een heel goede vierkante tafel stond en er wat planken langs den muur waren, vond Vivian, dat zij voor haar zitkamer niets anders noo- dig had dan een karpet. Zij had eerst over een paar kleine kleedjes gedacht, maar haar moeder raadde haar een ge spijkerd kleed aan met het oog op den winter. Terwijl zij op een van de zolders een oude kist leeghaalde, vond Vivian op eens eenige miniatuur-portretten. Ze liet ze aan haar moeder zien. „Ik denk, dat ze van de De Burghs zijn", zei ze, „en ik vind, dat juffrouw De Burgh ze dan hebben moet. Ik weet zeker, dat als ze van de Carmichaels wa ren, zij ze wel ergens zouden opgehan gen hebben. Vindt u niet, dat ik even bij haar aan moet gaan, om het haar te vragen?" „Dat moet je zeker doen." Dus ging Vivian dien middag naar het kleine huisje in het groen even buiten het dorp. HOOFDSTUK Vn. Nieuwe vrienden. Het huis was heel klein, maar als je binnen was, voelde je instinctmatig de atmosfeer van beschaving en goedten smaak. De kleine zitkamer leek haar de gezelligste kamer, die ze in lang gezien had. Juffrouw De Burgh zat bij een haardvuurtje de krant te lezen. Ze keek Dezer dagen is besloten de groote, blauwe bankbiljetten van vijf-en-twintig gulden in te houden. Geleidelijk aan wor den zoo alle zoogenaamde oude bankbil jetten van vijf-en-twintig gulden uit de circulatie genomen, waardoor dan ten slotte de kleine roode bankbiljetten overblijven. De stroom van halve guldens blijkt ook nog steeds aan te houden en van verscheidene kanten wordt geklaagd over deze nog steeds zeer impopulaire munt. De banken kunnen ook niets aan de klachten van hun klanten doen, daar zij zelf niet anders dan halve guldens van de Nederlandsche Bank ontvangen. Van welingelichte zijde vernam het Vader l.„ dat het de bedoeling is om de voorraad halve guldens van ongeveer negen millioen in omloop te brengen, omdat, meer dan in normale tijden, zil vergeld verdwijnt. In enkele maanden is voor 50 millioen aan guldens en rijks daalders in circulatie gebracht en een gedeelte daarvan is weggeslipt. Het is echter allerminst de bedoeling om alleen halve guldens in omloop te brengen. Er was reeds een machtiging voor den aan maak van 10 millioen aan guldens en rijksdaalders en dit is door de omstan digheden vergroot tot 15 millioen. Bin nenkort zal deze nieuwe aanmaak in cir culatie gebracht worden. Naar men met stelligheid verzekerde, is er geen sprake van dat tot de uitgifte van zilverbons overgegaan zal moeten worden. zijn tusschen de gemeenten en de V.V.V.'s. Het gaat niet in de eerste plaats en niet alleen om de subsidies, dat is hoogstens een begin. Maar van grooter waarde is de moreele steun, de gemeentebesturen moeten bij zeer veel handelingen zich afvragen hoe zij de V.V.V. daarbij kun nen inschakelen. Er is veel te combinee ren. O.a. het maken van propaganda voor bijzondere gebeurtenissen in de gemeente. Men moet niet vergeten, dat het vreemde lingenverkeer niet alleen van beteekenis is voor hotels, café's, verkeersinstelling, enz., maar ook voor allerlei andere be drijven en ook voor de industrie. Velen dezer instellingen doen reeds iets, maar de middenstand, die direct en indirect belang heeft bij vreemdelingenverkeer kan nog veel meer steunen. Men moet niet alleen plaatselijk willen werken, maar contact zoeken met zuster verenigingen, die in groote trekken toch alle dezelfde belangen hebben. Men kan volgens spr. de menschen niet meer 3 weken op een plaats houden, men wil tegenwoordig trekken en zich verplaatsen en in een kortst mogelijken tijd veel zien. Daar moet men meer rekening mede hou den. Daarom moet men de men schen niet opwekken een be paalde plaats, maar Zeeland in haar geheel te bezoeken. Men kan daarom de Provinciale vereeniging nooit te veel inschakelen. Men moet alles onderling bespreken. Na een pauze, waarin de aanwezigen een kop thee werd aangeboden, was er gelegenheid om met den inleider van gedachten te wisselen. Dhr Haasdonk uit Goes wees er op, dat het niet juist is, dat men alleen door een verzoek van een Provinciale vereeni ging succes kan hebben voor wenschen, die men ten opzichte van faciliteiten op de spoorwegen kan hebben, zooals de inleider meende, want, dat Zuid-Beveland, dank zij de vertegenwoordigster van de Spoorwegen te Breda, direct goedkoope biljetten toegezegd kreeg voor bezoek aan bloeiend Zuid-Beveland. De heer de Waal noemde dit boffen. Hij meende, dat de spoorwegen eerder te vinden zouden zijn voor serietochten. De heer Koch, Middelburg wees op de verleden jaar opgerichte contactcommis sie voor de Walchersche V.V.V.'s. Zonder subsidie's zou weinig kunnen worden ge- eenigszins verbaasd op, toen ze Vivian zag, en deze kreeg een kleur en maakte haar excuses, dat zij zoo ongevraagd was gekomen. „U was laatst zoo vriendelijk tegen mij", zei ze, „dat ik het maar gewaagd heb, om even naar u toe te gaan en u j iets te vragen. Moeder is bij mij gelo geerd en toen we een paar oude kisten leeghaalden, vonden wij deze miniatuur portretten. Behooren ze misschien u toe?" Terwijl zij sprak, overhandigde zij aan juffrouw De Burgh het pakje, en deze opende het, zonder iets te zeggen. Het waren maar zes portretten, twee van of ficieren in uniform, twee van heel oude dames en twee van een paar knappe vrouwen in den bloei van hun jaren. Juffrouw De Burgh kreeg bijna tra nen in de oogen, terwijl ze er naar keek. Eindelijk zei ze: „Ja, het zijn allemaal De Burghs. Ik wist niet meer, waar ze gebleven waren." „U wilt ze toch zeker wel houden?" vroeg Vivian. Juffrouw De Burgh onderdrukte een zucht, en keek haar daarop glimlachend aan. „Ja, heel graag", zei ze. „U zult zich misschien verbaasd hebben, dat wij er zoo nonchalant mee geweest zijn, maar toen mijn vader stierf, had ik het gevoel, alsof mijn leven voorbij was, en ik liet onzen notaris en onzen rentmeester al les maar bezorgen, en ging naar het bui- daan en zou de A.N.V.V. dan de kosten op zich nemen? Naast de streekbelangen blijven de vereenigingen de plaatselijke behartigen. De heer de Waal herhaalde, dat de subsidie z.i. niet het voornaamste is, al zal men haar niet kunnen missen, Een goede wijze van propaganda maken is do samenvoeging van plaatselijke propa- gandablaadjes. Een contactcommissie tusschen enkele vereenigingen lijkt spr. een te smalle basis. De heer Koch wees er nog op, dat plaatsen als Domburg, Zoutelande e.a. geheel zijn ingesteld op gasten, die lan ger verblijven en niet op die van enkele dagen. De heer de Waal meende, dat men moet waken tegen een relatief te kleinen kring van samenwerkende vereenigingen. Men moet de bakens verzetten, als het getij verloopt. De heer Van Woelderen zeide, dat de concentratie van werk niet zoo heel gemakkelijk is voor Zeeland met zijn af zonderlijke deelen. Men zal te gering resultaat hebben als men de zaak alleen Provinciaal bekijkt en men heeft hier geen sterken middenstand of veel groote bedrijven, die steun verleenen. Spr. zou de contactcommissie op Walcheren niet willen missen. De heer H u i n i n k, burgemeester van Veere, was het volkomen eens met den vorigen spreker en zeide, dat het hier heel anders toegaat dan bijv. aan de Belgische kust, men kan hier geen jacht havens voor hen, die het watertoerisme beoefenen, bieden en geen ontspanning als elders. De heer de Waal zeide, dat men dan wellicht anders moet werken, maar dat de propaganda toch niet mag verwaar- loozen. Er zijn er velen uit de groote steden, die juist rust vragen in hun vacanties. De heer E1 o u t hield een uiteenzet ting over de wijze, waarop men te Dom burg voor langeren tijd zijn vacanties komt doorbrengen. Op een vraag van den heer de Waal, voegde da heer Wfestenburger er aan toe, dat de duur van het verhlijf de laatste jaren wel wat is afgenomen. De heer van Woelderen meende nog te moeten waarschuwen tegen het propaganda maken van massabezoek aan Zeeland, omdat de hotelaccomodatie niet groot genoeg is om velen voor enkele nachten onder te brengen. De heer van Walré de Bordes merkte op, dat men graag de langblij vers heeft, maar daarnaast staat dan de pro paganda voor komst naar Walcheren. Bij spr. zijn verschillende plannen op gekomen. De voorzitter, mr Moolenburghj heeft tenslotte dank gebracht aan den heer de Waal voor zijn betoog en ver zekerd, dat men zal trachten alle krach ten voor het vreemdelingenverkeer te doen blijven voortwerken. ZUID-BEVELAND. Kapelle. In het Veilingsgebouw had de eindles plaats van de verschillende ver pakkingscursussen welke dit jaar in de omgeving gegeven zijn door verschei dene tuinbouwvakonderwijzers. In totaal waren er 77 leerlingen van 6 cursussen, 2 van Kapelle met 31, 3 van Goes met 33 en 1 van Hoek bij Neu zen met 13 leerlingen. Bij deze eindles waren behalve de tuin bouwvakonderwijzers tegenwoordig Ir B. Bosma, rijkstuinbouwconsulent, de heer S. K. Phaff, ambtenaar bij den Planten- ziektenkundigen dienst, verschillende be stuursleden van de Veilingsvereeniging enz. Ook was aan deze eindles een wedstrijd verbonden. Vooral werd gelet op keuze van het sortiment, gelijke ver pakking enz. In de jury hadden zitting de heeren S. K. Phaff, Johs. Schipper en H. Jansen uit Neuzen. Ir B. Bosma deelde na afloop mee aan wie de behaalde prijzen werden toege kend. No. 1 was Mej. Mina Kole van Kloetinge met 88 p., no. 2 de heer M. Markusse van Goes met 85 p., en nr. 3 J. Stroosnijder, eveneens van Goes, met 82 p.Voor Kapelle behaalde M. Bal de vierde prijs met 81 p.; de cursisten de tenland, om er niets van te zien en te hooren. Zij redden nog enkele dingen voor mij. Was het niet wonderlijk, dat ik later toch geen rust had, voor ik hier weer terug was? Nu is het mijn groot ste genot, om ter sluiks bezoeken te ma ken in de oude tuinen, en mijn hand te steken in het water van de oude fontein zooals ik als kind gewoon was te doen. Ik heb bij maanlicht nog eens omhoog gekeken naar mijn oude kinderkamer en rondom de kleine kapel gewandeld, waar ik als ik stout was geweest, mijn schuld aan God ging belijden." Nu kreeg Vivian tranen in de oogen. „Ik wou, dat ik u als kind gekend had", zei ze; en toen lachte juffrouw De Burgh een beetje verlegen en kwam weer tot het tegenwoordige terug. „Ik heb de wonderlijkste geruchten omtrent u gehoord", zei ze, terwijl zij Vivian vroolijk aankeek; „Zou u me niet willen vertellen, wat er van aan is? Ik had er u naar willen vragen, als ik u een bezoek gebracht had, maar nu u toch hier is, zou ik het wel graag wat eerder willen hooren. Vindt u het erg bemoeiziek, als ik vraag, of de berich ten, die ik in het dorp gehoord heb, waar zijn „Wat heeft u gehoord?" vroeg Vivian, terwijl zij bloosde. (Wordt vervolgd.)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1939 | | pagina 5