REIZEN OP DE l ,S. FEESTDAGEN. De verhouding tusschen Duitschland en Italië. Vertrek als het Artillerie en infanterie actief aan het Westelijk front. kan vóór 19 uur. Japansch schip met Duitsche lading aan boord. Binnenland. Prijsontwikkeling in groot- en kleinhandel. Uit de Provincie Dezelfde beginsel en dezelfde taak. Daarna sprak ztfn echtgenoote een rede uit tot het voik. Kallio zeide: Ondanks zijn hoogen leef tijd heeft Mannerheim op dit uiterst be langrijke oogenblik de verantwoordelijke taak op zich genomen van opperbevel hebber. Ons vertrouwen in het comman do over onze defensietroepen wordt ver zekerd door 't bewustzijn, dat de Fin- sche officieren, die thans hun plichten uitvoeren, standvastig gearbeid hebben gedurende heel den tijd van onze onaf hankelijkheid om zich en het Finsche le ger te oefenen, opdat zij zouden zijn voorbereid om te strijden als wakers voor het vaderland. Ons leger heeft getoond, dat zelfs een kleine natie, bewust van haar plicht, met succes kan strijden voor de edelste waarden der menschheid tegen de agressie. Aangezien onze taak die van de ge- heele beschaafde wereld is, gelooven wjj, dat de beschaafde naties ons niet alleen kunnen laten strijden op dit front, maar zelfs, wanneer dat het geval mocht blij ken, hetgeen wij niet gelooven, dan nog kan het Finsche volk niet wijken tegen over de agressie, want waneer men toe staat, dat de beginselen der rechtvaar digheid onder den voet worden geloopen door de anarchie, dan zal onze oude Wes- tersche beschaving haar meest betrouw baren hoeksteen hebben verloren. Volgens Havas heeft mevrouw Kallio in haar toespraak, wijzende op de wreede uren, die de Finsche natie beleeft, ge zegd, dat men ver terug moet gaan in de geschiedenis, om zich een kersttijd te herinneren, die gevierd werd te midden van het oorlogsrumoer. Desondanks zul len wij de vredesboodschap hooren die door de eeuwen heen herhaald isons is een Verlosser geboren. Vervolgens bracht mevrouw Kallio een vurige hulde aan degenen, die reeds voor de verdediging van het vaderland zijn ge vallen en vroeg zij den Finschen burgers hun gezinnen hulp te bieden en ook die genen te helpen die hun bedreigde haard steden hebben moeten verlaten en thans hun Kerstdagen doorbrengen op vreem de plaatsen tusschen vreemdelingen. ITALIë HAD NOG DRIE EN DUITSCHLAND VIER TOT VIJF JAAR VREDE NOODIG. Ciano heeft Zaterdag in de Kamer van Fasces en Corporaties te Rome een rede gehouden, waarin hij een overzicht gaf van de geschiedenis der Italiaansch- Duitsche samenwerking. Toen na de bezetting van Albanië door Italië de pogingen der westelijke mogendheden tot het omsingelen van Duitschland en Italië vaste vormen aan namen, aldus Ciano, had hij op 6 en 7 Mei j.l. een bespreking met Von Ribben- trop te Milaan. Beide landen waren vastbesloten iede re aanval af te slaan, maar zij waren het ook eens over de noodzakelijkheid, met alle kracht te werken voor de handha ving en versterking van den vrede in Europa gedurende een lange periode, die de beide landen noodig hadden om hun binnenlandsche opbouwwerk en hun militaire voorbereidingen te voltooien. De duur van deze perio de werd door Italië op drie, door Duitschland op vier tot v ij f jaar gesteld. De Duitsche regeering erkende, in overeenstemming met het Italiaansche inzicht, dat het van belang was, geen enkele kwestie op te werpen, die nieuwe geschillen zou kunnen oproepen, alvo rens de genoemde periode zou zijn ver streken. Op grond van deze beloften is men overgegaan tot de onderteekening te Berlijn op 22 Mei van een verdrag van bondgenootschap. De Poolsche kwestie had tijdens de besprekingen te Milaan en Berlijn nog niet dat ernstige karakter aangenomen, waardoor een vreedzame oplossing later bijna onmogelijk werd. De Fransch-Britsche besluiten van 21 Maart, waarbij Polen militaire garanties werden aangeboden, stijfden Warschau definitief in zijn houding tegenover de Duitsche militaire eischen. Met ingang van dien datum werd de toestand ge vaarlijk, hetgeen niet ontsnapte aan Mussulini's aandacht, die in een onder houd met den Engelschen gezant op 27 Maart de aandacht der Britsche regee ring vestigde op de gevolgen, die de on voorwaardelijke garanties aan Polen voor den Europeeschen vrede zouden kunnen hebben. De Italiaansche regeering nam toen het initiatief tot een onderhoud te Salz burg op 12 en 13 Augustus om Duitsch land haar medewerking aan te bieden bij het zoeken naar een oplossing. Ciano verklaarde, dat bij de bespre kingen, die hij te Salzburg met hen heeft gehad, Hitier en Von Ribbentrop de re denen hebben uiteengezet, waarom zy geen uitstel meer konden toestaan. Na dit onderhoud was het duidelijk, dat als Polen zyn houding niet algeheel zou wij zigen, een oplossing met de wapenen het waarschijnlijkst was. Hitier wenschte ook, dat het onflict beperkt zou blijven tot Duitschland en Polen. Tegelijkertijd deed zich de Duitsch- Russische toenadering voor. In Salzburg had Ciano vernomen, dat de handelsbesprekingen tusschen Berlijn en Moscou goed opschoten en op 21 Aug. had Von Ribbentrop hem getelefoneerd, dat hij den volgenden dag naar Moscou zou gaan. De laatste poging van Italië tot het bewaren van den vrede, ondernomen op 31 Augustus, mislukte, doordat de ant- Wie met de komende feestdagen van plan is, hetzij alleen hetzij met zijn ge zin, van de spoorwegen gebruik te ma ken, om zich naar een andere plaats in ons land te begeven, zorge er voor deze reis niet uit te stellen, tot den avond voor den feestdag, en bij het terugkee- ren niet te wachten tot den avond van den laatsten feestdag. Hij loopt dan n.l. het gevaar niet geheel naar wensch ver voerd te kunnen worden. Met het oog op een en ander zijn winterretours inge voerd, d.w.z. dat een gewoon retourbil jet geldig is van 17 December t.m. 9 Ja nuari. Voor normalen dienst hebben de Spoorwegen beschikbaar 75500 zitplaat sen, na aftrek van geblokkeerd mate rieel. Op Tweeden Kerstdag 1938 wer den 81.000 zitplaatsen in beslag geno men, zoodat dit jaar op een belangrijk woorden der betrokken regeeringen zoo laat binnenkwamen en door den Brit- schen eisch tot het terugtrekken der Duitsche troepen uit Polen. De Duitsche regeering en zy uitsluitend heeft reeds van tevoren de Italiaansche beslissing geweten, dat Italië geen enkel militair initiatief zou nemen, zooals op 1 Sept. bekend is gemaakt. Hierdoor werd de houding van Italië tegenover het con flict vastgelegd, een houding, die de Duitsche regeering volledig had goedge keurd. Deze houding is in nauwe over eenstemming met de Duitsche bedoeling, het conflict te localiseeren, en is volko men trouw aan het pact, alsmede aan de wederzijdsche verplichtingen, die be staan tusschen Italië en Duitschland. Men kan uit deze rede de conclusie trekken, dat Italië zelf kan beslissen wanneer het aan den oorlog wenscht deel te nemen. Het is vrij om niet-oor- logvoerend te blijven en vrij om met Duitschland mee te gaan. Het is slechts niet vrij om met Engeland en Frank rijk mee te gaan. ACTIVITEIT IN DE LUCHT. Zaterdagnacht tusschen 20 en 2 u. heb ben, naar het Duitsche Nieuwsbureau meMt, eenige Britsche gevechtsvliegtui gen op groote hoogte boven de Duitsche Bocht gevlogen. Een toestel vloog in de richting van het eiland Norderley en wierp ver buiten het bereik van 'het luchtafweergeschut vier bommen van klein kaliber in zee, zonder dat schade werd aangericht. In Londen werd gisteren medegedeeld, dat veiligheidspatrouilles der R. A. F. routinevluchten 'hebben ondernomen over de Oost-Friesohe eilanden in 'den nacht van 16 op 17 dezer. Eenige bommen wer den neergeworpen op vijandelijke mijn- legger-bases op deze eilanden. De uit slag van den aanval was nog niet be kend. Het Britsche Ministerie van Lucht vaart heeft bekend gemaakt, dat laat in den middag van Zondag vijandelijke vliegtuigen boven verscheidene punten bij de oostkust van Engeland zijn versche nen. In het 'district van de Humber is luchtdoelgeschut korten tijd in actie ge weest. Gevechtsvliegtuigen bonden d'en strijd aan met de vijandelijke toestellen, die werden verdreven. Er werd geen luchtalarm gemaakt. De bevolking aan de Oostkust heeft gistermiddag toegezien, toen Britsche vliegtuigen een Duitsc'hen bommenwerper verjoegen. Het luchtdoelgeschut was in actie. Het Duitsche toestel is in de wol ken verdwenen. Bommen van den aan valler kwamen in het water terecht. Vol gens e'en ooggetuige gleed het Duitsche toestel naar zee af. Naar het schijnt was 'de bestuurder de macht over het toestel kwijt. CHAMBERLAIN BIJ DE BRITSCHE TROEPEN. Het Fransche legerbericht van Zon dagochtend luidt als volgt Optreden van infanterie en artillerie op verschillende punten van het front. Het oppercommando van de Duitsche weermacht maakte gistermiddag bekend: Aan het Westelijk front geen noemens waardige strijd'handelingen. Het luchtwa- p.en voerde verkenningsvluchten uit bo ven de Noordzee-gebieden. Pogingen van Britsche bombardementsvliegtuigen in den nacht van 16 op 17 December om Üe eilanden Norderney 'en Sylt aan te vallen, mislukten een aantal bommen viel in zee. Chamberlain is Zondagmorgen vroeg vertrokken van het kasteel, waar Lord Gort, de Britsche opperbevelhebber ver blijf houdt, voor den derden dag van be zoeken aan de Britsche troepen. Juist toen de premier wegreed gaven de sire nes bet luchtalarm, doch dit werd spoe dig door bet signaal „alles veilig" ge volgd. Het weer was buitengewoon koud en er vielen eenige sneeuwvlokken uit de zwaarbewolkte lucht. De eerste af- deelinghn soldaten, die met Kerstverlof gaan, zijn Zondag naar Engeland ver trokken. De mannen zullen tien dagen in .Engeland doorbrengen. De speciale correspondent van Reuter bij het Britsche expeditieleger in Frank rijk meldt, dat de Britsche strijdkrach ten, die thans een sector van de Magi- notlinie onder Franso'h commando bezet tekort gerekend moet worden. Tweeden Kerstdagavond en Nieuwjaarsdagavond zullen 60.000 militaire verlofgangers naar hun legeronderdeelen terugkeeren. Speciaal op de belangrijke stoom- en Dieseltreinbaanvakken zal het vervoer van burgers op de avonden van Tweeden Kerstdag en Nieuwjaarsdag ernstig in het gedrang komen. Het publiek wordt dus aangeraden op dien datum voor 19 uur te reizen. Voor zoover mogelijk hebben de Ned. Spoorwegen daartoe de normale, ook op Zon- en Feestdagen loopende middagtrei nen die voor 19 u. op hun plaats van be stemming aankomen, versterkt en/of verdubbeld. Waar mogelijk reize het publiek dus ook op de geëlectrificeerde baanvakken op 26 December1 Januari voor 19 uur aankomst. houden, hun eerste verliezen hebben ge leiden. Tijdens nachtelijke patrouilles tus schen de Britsche en de Duitsche voor posten vielen de eerste dooden en ge wonden. Het terrein is hier oneffen en bdboscht en tussChen de pijnboomen en in holten leggen zoowel de Engelschen als de Duitse hers kleine landmijnen. De patrouilles, die na 'het vallen van het donker rondsluipen, loopen door die mij nen voortdurend gevaar. FRANKRIJK BESTELT 650 JACHT VLIEGTUIGEN IN AMERIKA. Frankrijk heeft 'bij Amerikaansche fa brieken nog 650 Curtiss jachttoestellen besteld. In de afgeloopen achttien maan den zijn t'hans door Europeesche landen ongeveer 38000 vliegtuigen in Amerika besteld. VERGANE SCHEPEN. Het Engelsche stoomschip „Amble", (1162 ton) is op een mijn geloopen en gezonken. De uit 17 koppen bestaande 'bemanning is aan land gekomen na ze ven uur in open booten te hebben rond gedreven. Twee Noorsche schepen zijn aan de noordoostkust door mijnen tot zinken ge bracht. Tien man worden 'vermist. Het Noorsche stoomschip Strindheim (460 ton) is bij de Schotsohe kust op een mijn geloopen en gezonken. Gemeld wordt, dat 8 leden der bemanning worden ver mist. De Engelsche admiraliteit deelt mede, dat zes officieren en 123 manschappen 'het leven verloren hebben, toen de torpe dojager „D'uchess" tot zinken werd ge bracht. Zaterdagmorgen om 4 uur heeft het Japansp'he s.s. „Sanyo Maru", geladen met Duitsche machinerieën en stukgoed, de haven van Rotterdam verlaten. Er is de laatste dagen e'en voortdurend diplomatiek contact geweest tusschen de Japansche autoriteiten in Den Haag en in de Engelsche hoofdstaJd en de Engel sche autoriteiten. De Japansche autoriteiten zijn van meening, dat de lading niet als contra bande kan worden beschouwd, omdat zij reeds voor het uitbreken van den oor log verkocht en 'betaald was. De „Sanyo Maru" is reeds gistermid dag, na 24 uur in de' Duins vertoefd te hebben, vrijgegeven. Het sichip kam vrij vertrekken, meldt Un. Press. 'Gemeld wordt, dat de Japansche re geering tevoren de verzekering had ge geven, dat alle goederen 'van Dhitschen oorsprong aan boord van de „Sanyo Maru" vóór 27 November betaald waren. De kosten van het levensonderhoud. Het Centraal Bureau voor de statis tiek beeft voor de week van 512 Dec. wederom 'de indexcijfers 'berekend voor groot- en kleinhandel. De cijfers voor de groothandelsprijzen zijn berekend op basis 19361938 100. Doordat het algemeen indexcijfer van Augustus 1939 hier practisch gelijk is aan dat van de 'basisperiode, geven deze indexcijfers een scherp beeld van de huidige algemeens prijsstijging in den groothandel. Er moge intussbhen wel de aandacht op woPien gevestigd, dat de prijzen in den 'groothandel in het alge meen sneller en sterker stijgen dan de kleinhandelsprijzen. 1936—1938 100. Aug. '39 Nov. Dec. plantaard, voedingsm. 92.9 101.5 106.2 dierl. voedingsm. 101.3 124.5 118.6 totaal voedingsm. 97.3 113.6 112.6 grondstoffen 96.8 130.5 137.0 afgew. producten 101.8 117.2 117.6 algem. indexcijfer 99.8 118.4 119.5 KLEINHANDELSPRIJZEN VOEDINGSMIDDELEN. Wat het verloop van de kleinhandels prijzen betreft geven de volgende gewo gen indexcijfers van winkelprijzen in de grootste tien gemeenten van ons land eenig inzicht. In de berekening zijn prij zen opgenomen van aardappelen, brood, grutterswaren, vleesch, melk, kaas, eie ren, vetten en kruidenierswaren. De uit gaven voor genoemde artikelen te zamen omvatten ongeveer 87 pet. van de totale uitgaven voor voeding. Aug.'39 Sept. Oct. Nov. 5 Dec. 12 Dec. 100.0 101.5 106.4 108.7 108.7 108.7 Thans geeft de statistiek ook voor de eerste maal eenige geschatte indexcijfers van de kosten 'van levensonderhoud voor gezinnen met een inkomen van minder dan f 1800 per jaar. Voortaan zullen ook deze indexcijfers wekelijks worden mede- deeld. De cijfers worden op 'heele eventueel halve punten afgerond. (1938 100.) Aug. '39 Sept. Oct. Nov. 12 Dec. 98.S 100.5 103 104 104 OOK VOOR DE P.T.T. IDENTITEITS BEWIJZEN. Evenals het personeel der Spoorwegen zal binnenkort ook het P.T.T.-personeel van identiteitsbewijzen worden voorzien. Op deze identiteitsbewijzen zal een pas foto worden aangebracht. Voor den bui tendienst zullen deze bewijzen beperkt worden tot de ambtenaren en tot het personeel op arbeidscontract, voor zoo ver dit min of meer geregeld dienst doet. DR L. D. TERLAAK POOT EN DE N. S. B. Verklaring van het moderamen van den Haagschen Hervormden kerkeraad. By de behandeling van de begrooting voor Defensie in de Tweede Kamer heeft ds C. v. d. Zaal den minister de vraag gesteld of, behalve ds Ouwerkerk, ook dr Terlaak Poot, Ned. Herv. predikant te Den Haag, wel als reserve-veldpredi ker gehandhaafd kon worden, daar ook deze laatste niet geheel van nat.-soc. neigingen vry zou zijn. Thans bevat de ,,'s Gravenhaagsche Kerkbode" de vol gende verklaring van het moderamen van den Haagschen Kerkeraad. „Zeer tot onze spijt is de naam van onzen collega dr Terlaak Poot betrokken geworden in een openbare bespreking over extremistische invloeden in ons le ger. Degene, die daarvan de oorzaak was, heeft desgevraagd, nadrukkelijk verklaard, dat hij deze zaak tevoren niet had onderzocht. Ofschoon dit voor ons niet noodig was, nemen wij hier om onzen geachten collega van alle blaam te zuiveren een woord over, dat hij, zwart op wit, ons gezonden heeft„Na tuurlijk ben ik geen N.S.B.-er, noch door feitelijk lidmaatschap noch in den geest. Ik was steeds lid der C.H. Unie en deel volkomen het standpunt der C. H. Unie ten opzichte der N. S. B." Wy hopen, dat de geheele gemeente nu zal medehelpen om aan alle valsche geruchten een einde te maken." MOTORRIJTUIGENBELASTING VAN GEVORDERDE AUTO'S. Regeling der restitutie. De minister van financiën heeft af- wijzend beschikt op een verzoek van de K.N.A.C. en den A.N.W.B. om aan hou ders van motorrijtuigen, welke in de pe riode van 13 tot 16 Nov. 1.1. werden ge vorderd, restitutie van motorrytuigen- belasting te verleenen van 15 November af, inplaats van 1 December af, zooals thans op grond van vroeger ministe- rieele beschikkingen geschiedt. Diegenen wier motorrijtuigen in No vember werden gevorderd, kunnen der halve slechts restitutie verkrijgen voor- zooveel de motorrijtuigenbelastingkaart nog geldig is voor de maand December 1939 en volgende maanden. De restitutie geschiedt onder overleg ging der belastingkaart, op de kantoren, waar de betaling heeft plaats gevonden. DE TARIEVEN DER PROV. VEERDIENSTEN. Een adres aan de Prov. Staten. De Chr. Reisvereeniging „Voorwaarts" te Terneuzen heeft zich met een adres tot de Prov. Staten gericht, waarin zij o.m. opmerkt: De prijzen-politiek, alsmede de groote medewerking der Nederlandsche Spoor wegen, maakt het thans mogelijk met de spoor goedkoop naar het centrum van het land te reizen. Helaas kan dit niet gezegd worden van den Prov. Stoombootdienst. Wij willen ons hier niet uitspreken over de hoe langer hoe meer veldwin nende gedachte, het reizen per boot kos teloos te doen plaats vinden. Wel willen wij klagen over het feit, dat de Prov. Staten niet bereid zijn voor gezelschappen een verlaagd tarief toe te passen. Er wordt wel bericht, dat er over te praten valt, als er minstens 100 perso nen zyn, maar daar dit zelden of nooit voorkomt, beteekent deze toezegging practisch niets. Algemeen is het by de vervoeronder- nemingen regel, hoe laag de tarieven dan ook mogen zy-n, dat er b.v. reeds by 20 personen reductie op de prij zen wordt toegekend. Trouwens deze bepaling kwam vroe ger ook voor op blz. 19 D in het Tarie- venboekje van de Prov. Staten d.d. 1 April 1930. Een stap in de goede richting zou het zyn, indien deze bepaling voor Reisver- eenigingen, Reisbureaux, enz. weer van kracht werd en de reductie bepaald werd op 50 pet. Dit wil zeggen: een en kele reis geldig voor retour. Het Provinciaal Comité van A. R Kiesvereenigingen in Noord-Holland heeft Zaterdag zyn 50-jarig bestaan her- dacht. Aangekondigd was, dat de heer Dr H. Colyn daarby het woord zou voeren. Maar aangezien de heer Colyn wegens verblyf te Genève verhinderd was, werd hij vervangen door den heer J. Schou ten, lid van de Tweede Kamer. De heer Schouten zeide, dat het weinig nut heeft zich vragen te stellen als: hot zal de staatkundige, politieke en econo mische toekomst van ons land zijn? Dat blijft voor menschen een geheim. De anti. revolutionairen kunnen niet beter doen dan hun kennis verrijken met hun begin- selen en die uitdragen. De opvattingen van honderdduizenden op 't gebied der defensie zijn veranderd: het is een genade dat de A. R. kunnen getuigen, dat hun beginselen niet veran- derd zijn en dat zij geen her-oriënteering behoeven. By de tegenwoordige verwarring en ontreddering moeten de A. R. rustig op hun plaats blyven doorwerken. Hun staatstaak omvat het steunen der regeering, wanneer haar beleid op de grondslagen van onze beginselen kan worden aanvaard en in overeenstemming is met de eischen van dezen tyd. De heer Schouten betoogde verder, nog steeds van meening te zyn, dat de A. R. goed deden, niet deel te nemen aan de vorming van de huidige regee ring. In sommige kringen heeft men daar over bevreemding, ja zelfs ontstemming geuit; die ontstemming is er by sommi- I gen nog. Daar begrypen wy niets van. Ieder in Nederland moet nu zoo zacht jesaan weten, aldus spreker, dat, wan neer de A. R. bepalen, of zy aan een re geering steun kunnen verleenen, voor-1 waarde daarvoor niet is, dat een of meer f van hun menschen in dat kabinet zy op genomen. Juist omdat de A. R. zulk een zakelijke politiek voeren en steeds voorge ran hebben, behoefde er ontstemmihg noch bevreemding te zyn. Bij de vervulling van haar taak is een regeering steeds in meerdere of mindere mate afhankelijk van de medewe' :ing van het volk. Dr Kuyper zeide al, de militaire defensie van betrekkelijk ge ringe waarde is, als de more 1 e defensie ontbreekt. Aan die mo- reele defensie in ruimen zin kuni en de A. R. medewerken door onder he' volk te werken voor beter begrip van de landshistorie, welke niet denkbaar - zon der het mysterie van het Goddelyk be stel jegens Nederland, voor burger .-.in en rechtsbesef. Het volk kan zich ni met al zy'n krachten geven aan de handha ving van de zelfstandigheid en ec: eer- lyke neutraliteit tegenover de idere mogendheden, wanneer het niet dc ver- tuiging in zich draagt, dat Neder: nd in den weg der historische ontwikkeling een plaats heeft gekregen en een roe-ping Dan moet men zich echter verdiepen in de A. R. beginselen, die heenwyzen naar de goddelyke ordinantiën". Wat de heer Schouten opmerkte ten aanzien van het defensiebeleid, gekit ook met betrekking tot de f i n a n c i e e 1 e politiek. Ook hier is geen her-oriënteerir noo dig, maar kan rustig in de oude lyn wor den voortgegaan. Het is goed daarop te letten. Het zegt toch wel iets, dat in critieke tijden als wij nu beleven door eer ra- parlementair noodkabinet, waarin ook de felste tegenstanders van de A. R. partij zitting hebben, wat dehoofdpun- ten betreft, de koers wordt gevolgd die ook in normale tijden door de A. R- party' is aangegeven. Financieel beteekent dit voor den bootdienst géén nadeel, integendeel im mers by lagere tarieven neemt het rei zen toe, en de boot, die toch moet varen, en over veel vrije ruimte beschikt;, krijgt er extra-ontvangsten door. Verder is het noodzakelijk, dat de Zo merdienstregeling zich aanpast aan <be der Spoorwegen. Dat wil zeggen, dat er op de lijn Terneuze nH o e d e- kenskerke een lijn voor het ver keer onmisbaar, des morgens van Ter- neuzen een vroege en des avonds van Hoedekenskerke een late boot afvaart Hierdoor wordt bereikt, dat men van uit ons district des morgens vroeg in l>e! centrum van ons land kan zijn en et des avonds later uit kan terugkeeren. DE ZEEUWSCH-BRABANTSCHE TURNKRING. Te Bergen op Zoom vergaderde Zater dag de Zeeuwsch-Brabantsche Turnkrin? van het K.N.G.V. onder voorzitterschap van den heer J. J. Th. Bakker. Het jaarverslag van den secretaris, den heer R. van Roo, constateerde, da1 aantal bondsvereenigingen onverander 13 bleef. Het aantal vereenigingen, "8 als proeflid is aangesloten, vermeerderd met 1 en kwam van 4 op 5. Het aa1"1;; bondsleden bleef stationair en bedrag 574. Het aantal adspiranten kan op L'; gesteld worden en geeft eenigen veor--- gang te zien. Veel werk is verzet vo de vaardigheidsproeven. K.N.G.V. Ir winterseizoen 1938/1939 namen 299 M didaten daar aan deel. Dit aantal bedrci voor het seizoen 1939/1940 reeds 250. e wijl van verschillende vereenigin?er- leden de proeven nog moeten

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1939 | | pagina 2