De nieuwe Staatsleening. N.V. Hendrikse C=Bank Goes Dagblad voor de Provincie Zeeland Volkenbonds-commissie veroordeelt Ruslands daad. - Opnieuw Finsche successen. - Merkwaardig vredes- debat in het Engelsche Hoogerhuis. Weer schepen gezonken. Duitsche kruiser zwaar beschadigd. Binnenland. De begrooting van Justitie door de Tweede Kamer aangenomen. Belangrijkste Nieuws. 4 Staatsleening DONDERDAG 14DEC. 1939 54e JAARGANG No* 64 De daad van Rusland veroordeeld. Finsche tegen-aanval. Engelsche Hoogerhuisleden pleiten voor vrede. Slachtoffers van den zee-oorlog. Zeeslag bij de kust van Uruguay. Inschrijvingen op de nieuwe worden gaarne aangenomen door Beestenmarkt 8 - Telef. 2410. Begrooting van Waterstaat. Uitgave: N. V. Uitgevers - Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw" Bureaux Lange Vorststraat 7 0, Goes Postrekening 44455 Telefoon 2438 jijkantoor Middelburg: Fa. Boekhandel j. J. F A N O Y, Lange Burg 40. Telefoon 28 Directeur - Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA Abonnementsprijs f2.60 per kwartaal Weekabonnementen voor Middelburg Goes en Vlissingen f 0.20 Losse nummers 5 cent Advcrtentiün 30 cent per regei Ingezonden 'ncdedceüugen 00 cent per rsge! Kleine Advcrtentiün Dinsdags en Vrijdags f 0.75 bij vooruitbetaling Advertentiën onder letter of motto 10 cent extra Bij contract belangrijke korting De Volkenbondscommissaris heeft gis teren de volgende resolutie aangenomen: De Assemblée, vaststellende, dat de Sovjet Unie door haar aanval op Finland in strijd heeft gehandeld met het speci ale politieke accoord, dat met Finland gesloten werd, met het pact van Parijs en met artikel 12 van het /Volkenbonds pact, voorts vaststellende, dat de Sovjet- Unie, vlak voor zij tot dien aanval over ging, zonder daartoe het recht te hebben het met Finland in 1932 gesloten non agressiepact opgezegd heeft, dat tot ein de 1945 van kracht moest blijven. veroordeelt plechtig het optreden der Sovjet Unie tegen den Finschen staat, doet een dringend beroep op elk lid van den Volkenbond om Finland elke mate- rieele en humanitaire hulp te verleenen, waartoe het in staat is en zich te onthou den van elke daad, welke het verzet van Finland kan verzwakken. Algemeen wordt verwacht, dat de re solutie, die wel de scherpste is die ooit te Genève aangenomen is, zal worden aangenomen en van kracht zal worden, hetgeen daarop neerkomt, dat de Sovjet- Unie als lid van den Volkenbond wordt geroyeerd. De Finnen hebben een tegenaanval in het centrum des lands ondernomen. Zij heroverden Salla. Gemeld wordt, dat de Finnen de Rus sen mijlen ver hebben terug gedreven. Salla is een sleutelpositie aan het Noordelijk front. De Russen trachtten hier naar de zee door te breken. Wanneer dit bericht juist is, beteekent dat een groot succes voor het Finsche tegenoffensief. Berichten van de Zweed- sche grens melden, dat de totale Russische verlie zen sinds de Finsch-Rus- sische v ij andel ij kheden be gonnen zijn worden geschat op ongeveer 2200 0, terwijl de Finsche verliezen, nauw- keurigberekend, 1200 be dragen. Tot nu toe werden 1800 Russen krijgs gevangen gemaakt en werden 144 tanks vernietigd of veroverd. De hevige Russische aanvallen heb ben er slechts toe geleid dat het aantal dooden aan Russische zijde nog is ge stegen, terwijl anderzijds den Finnen daardoor nog meer oorlogsmateriaal in handen is gevallen. Door een taktiek toe te passen, waar bij de Finsche troepen te voren naar stra tegisch gunstige posities waren terug getrokken, hebben de Finnen de Russen genoodzaakt om over moeilijk terrein onder zeer ongunstige omstandigheden op te trekken. Aangezien zij met de bosschen en het terrein daar in het geheel niet bekend zijn, werden zij in de open plekken in het bosch onder een hevig vuur genomen, af komstig van de Finnen, die zich in na tuurlijke versterkingen hadden terug ge trokken. Ten aanzien van den strijd in de lucht deelt het Finsche communiqué méde, dat de Russische luchtstrijdkrachten de di stricten bij Hangoe gebombardeerd heb ben, evenals verschillende eilanden in de Finsche Golf. De Finsche luchtstrijdkrachten hebben de Russische militaire bases gebombar deerd en machinegeweervuur gericht op Russische troepen. Uit Suomussalmi wordt gemeld, dat de gevechten voortduren. Gemeld wordt, at de Finnen nieuwe stellingen ge- eed maken ten einde den Russen in een grooten slag ten noorden van de linie ymes-Uleaborg te bestrijden. Uit het ge ïed ten noorden van het Ladogameer orden verdere Finsche successen ge- een bloedigen slag. to„ geloovert de corresponderr- dat 5er Zweedsche bladen te Helsinki, «iof 5 ,ussen sPoedig een groot offen- tenen3" Finsche front zouden ontke- voornaamste oogmerken zal 0 zijn de spoorlijn met Zweden af te snijden en de oevers te bezetten van de Botnische Golf. Voorts melden de correspondenten, dat in 't Roode leger scheurbuik heerscht en dat deze ziekte zoowel onder de offi cieren als manschappen een groot aantal sterfgevallen heeft veroorzaakt. Vernomen wordt, dat Finsche vlieg tuigen de Russische spoorlijn hebben ver nield tusschen Moermansk en het Lado gameer over een afstand van 17 km. BR1TSCHE VLIEGTUIGEN VOOR FINLAND. In het Engelsche Lagerhuis heeft het ■lid der oppositie, Strauss, de vraag ge steld: „Waarom heeft dit land de vlieg tuigen, die door Britsche firma's gezon den worden aan Finland niet noodig voor doeleinden voor den huidigen oorlog?" Hierop heeft Kingsley Wood geant woord: „Na overweging van alle feiten heeft de Britsche regeering besloten een Britsche firma exportvergunningen te geven, teneinde haar in staat te stellen deze vliegtuigen naar Finland te zen den". Twee leden van het Engelsche Hooger huis, lord Darnleij en lord Arnold, heb ben er thans bij de regeering op aange drongen, alsnog gebruik te maken van het Nederlandse h-Belgische be middelingsaanbod, ten einde vrede met Duitschland te sluiten. De minister van Buitenlandsche Za ken, lord Halifax, heeft hierop geant woord met een rede, waarin hij de uit latingen van beide eerstgenoemde lords ten zeerste betreurde, wegens den indruk dien zij' in het buitenland zouden kunnen maken. Dit is een ongelukkig debat geweest, aldus de minister. Halifax herinnerde er aan, dat de vre desoproep van de Koningin der Neder landen en den Koning der Belgen was gericht tot de drie regeeringen in Enge land, Frankrijk en Duitschland. „Ik denk niet, dat men eerlijk zal kunnen zeggen, dat ons antwoord en dat van de Fransche regeering de deur sloten voor demo gel ij k h e i d van verdere on derhandelingen. De gezanten van Nederland en België zijn te Berlijn ontvangen, waar Von Rib- bentrop hen uit naam van den rijkskan selier er van in kennis stelde, dat na de abrupte verwerping door de Engelsche en Fransche regeeringen van hun dien sten, ook de Duitsche regeering het on derwerp als afgedaan beschouwde. Om die reden en om vele andere vrees ik, dat geen enkel nuttig doel gediend is door deze debatten, aldus Halifax. Het Engelsche s.s. Deptford groot 4034 bruto register ton, is gister morgen door een torpedo aan de West kust van Noorwegen gezonken. Volgens de laatste berichten zijn 7 op varenden gered. Vermoedelijk zijn 30 op varenden verdronken. Het Zweedsche tankschip A1 - g o 1 (989 ton) is in de Zweedsche terri toriale wateren bij Falsterbo op een mijn geloopen. De bemanning werd gered. Naar Reuter uit Londen verneemt, is het Britsche kolenschip „M a r - wick Head" (496 br. tons) Dinsdag aan de Oostkust van Engeland op een mijn geloopen en gezonken. Zes van de elf leden der bemanning worden ver mist. Duitsche oorlogsschepen hebben in de Oostzee opnieuw twee Estlandsche schepen aangehouden, de „Itildus" en de „Romeo", welke met een lading hout op weg waren naar N e d e r 1 a n d. Zij zijn naar Swinemünde opgebracht. RUSSISCH SCHIP IVIET 1000 PASSAGIERS VERGAAN. Het Russische s.s. „Indigirka" is op 800 m. van Wakkanai Hokkaido vergaan Er bevonden zich duizend passagiers op het schip. De bemanning bestond uit 36 koppen. Tot dusver heeft men 87 lijken gevon- den. 390 opvarenden zyn door de Japan ners gered en naar Wakkanai gebracht, waar zij verzorgd worden. Thans worden nog 560 opvarenden vermist, doch men gelooft, dat hiervan nog ongeveer 200 in leven zijn. De hooge zee maakte het reddings werk evenwel zeer moeilijk. OOK DE „NEW-YORK" IN EEN DUITSCHE HAVEN AANGEKOMEN. De Nord-Deutsche Lloyd meldt, dat de „New-York" (metende 22.337 br. t.), van de HamburgAmerika-lijn uit Moermansk te Hamburg is aangekomen. EEN RAID NAAR KIEL VERIJDELD? Betreffende de patrouilles, die Brit sche vliegtuigen hebben uitgevoerd bo ven Helgoland als basis voor mijnenleg- gende watervliegtuigen deelt men van Duitsche zijde mede, dat een mislukte raid is beproefd op de baai van Kiel. Het Britsche ministerie voor Lucht vaart deelt nog mede, dat de vliegtuigen behalve boven Helgoland ook hebben ge vlogen boven de eilanden Sylt, Borkum en verder boven Norderney. Men stuitte daarbij op heftig vuur van het lucht doelgeschut, doch niettemin konden de verrichtingen van de vliegers tot een goed einde worden gebracht. DE DUITSCHE KRUISER „ADMIRAAL VON SPEE" ZWAAR BESCHADIGD. Bij de Zuid-Amerikaansche kust is gis terochtend een zeeslag geleverd tusschen het Duitsche vestzakslagschip „Admiraal Von Spee" en drie Britsche kruisers. Volgens een Britsche mededeeling werd de „Admiraal Von Spee" herhaaldelijk getroffen en is de Britsche kruiser „Exe ter" beschadigd. De „Admiraal von Spee" heeft na een achtervolging door de Britsche kruisers tot op de reede van Montevideo, heden nacht zwaar beschadigd in deze haven plaats toevlucht gezocht, waar men de dooden en gewonden aan land heeft ge bracht. Er zouden 30 dooden en 80 gewonden zijn. Spoedig daarop deelde de Britsche ad miraliteit mede, dat het bericht, dat de „Achilles" tot zinken zou zijn gebracht, ongegrond was. Uit de tot nu toe ontvangen inlichtin gen blijkt, dat drie Britsche kruisers in contact zijn geweest met de „Admiraal Von Spee". De „Admiraal von Spee" werd herhaalde malen getroffen. Tijdens het hevig gevecht, dat vier uur duurde, werd de Britsche kruiser „Exeter" be schadigd en gedwongen zich van verdere actie te onthouden. De andere kruisers, de „Ajax" en de „Achilles" hebben de achtervolging voortgezet. De „Admiraal Von Spee" is de nieuw ste van de drie Duitsche vestzak-slag schepen, in 1936 in gebruik genomen. De normale bemanning telt 926 kop pen. Het schip is bewapend met 14 ka nonnen en 14 stukken luchtdoelgeschut. Het heeft twee vliegtuigen aan boord. De „Von Spee" heeft een groot gat in den geschutstoren. Vermoedelijk zijn de zware kanonnen buiten werking gesteld. Een vliegtuig is zwaar beschadigd eVenals de scheeps wand. SPIONNAGE IN BELGIE. De juridische politie van het parket te Luik heeft een buitenlandsch propa- gandabureau ontdekt in een café te Che- ratte, in de provincie Luik. De caféhouder was een in Duitschland geboren Italiaan. Deze is gearresteerd en ter beschikking van de militaire autoriteiten gesteld. In zijn kamer werd bij huiszoeking een nieuw mitrailleur-pistool en een dienstpistool gevonden, alsmede een stafkaart van de omgeving van Che- ratte. Tezamen met den caféhouder zijn drie andere vreemdelingen gearresteerd, evenals hij in Duitschland geboren Ita lianen. Verder bericht de „Nation Beige", dat de politie in een hotel te Saint Hubert, in de provincie Luxemburg, een gehef- men draadloozen zender heeft ontdekt. De Regeering heeft alie vertrouwen, dat de leening een succes zal worden. Bij de behandeling van het Wetsont werp inzake het aangaan van geldlee- ningen ten laste van het Rijk, heeft Mi nister De Geer, sprekende over de aan gekondigde leening o.m. gezegd: De regeering heeft alle vertrouwen, dat de leening een succes zal worden. Om tal van redenen, waarvan ik er hier drie wil noemen: Vooreerst zal nu, na een aantal jaren waarin het vaak moeilijk viel tegen een aannemelijke rente solide beleggingsob jecten te vinden, weder een eersterangs beleggingsfonds tegen 4 pet. worden aangeboden. In de tweede plaats zullen de inschrij vers, door de verleende betalingsfacili teit, tegen daling van den koers bij mo gelijk stijgenden rentestand zijn gevrij waard. En in de derde plaats zal ook niet worden vergeten, dat in een tijd als deze bij het openstellen van de inschrijving op een staatsleening het bekende woord van Nelson geldtHet vaderland verwachtdatiederzijnplicht zal doen. DE VEILIGHEID VAN KOOP VAARDIJSCHEPEN. De adviescommissie vergadert. De door den minister van Waterstaat benoemde commissie die zal onderzoe ken of verdere middelen ter verhooging van de veiligheid van koopvaardijsche pen en hun opvarenden onder de tegen woordige omstandigheden kunnen wor den toegepast, heeft gisteren onder lei ding van den inspecteur-generaal voor de scheepvaart haar eerste vergadering gehouden, gedurende welke de werk wijze van de commissie werd vastgesteld DE „WERKERS-BIJEENKOMST" VAN DE N. S. B. Het onderzoek naar de uitlatingen nog gaande. Op vragen van het soc. dem. Tweede Kamerlid van der Goes van Naters in verband met uitlatingen op de werkers bijeenkomst van de N. S. B., op 10 No vember 1939 te 's Gravenhage gehou den, heeft de minister van justitie ge antwoord, dat op de bedoelde bijeen komst van de N. S. B. inderdaad uitla tingen zijn gedaan, welke over het alge meen geacht kunnen worden overeen te komen met het in de vraag gestelde. Het onderzoek naar de vraag, of eeni- ge uitlating tot een strafrechterlijk op treden kan leiden, is nog niet beëindigd. Na afloop van dit onderzoek zal de minister overwegen, of er voor nadere maatregelen zijnerzijds aanleiding be staat. Geen ongelukkig debuut van den nieuwen minister. De Tweede Kamer heeft gisteren de begrooting van Justitie z. h. st. aange nomen. Een succes voor den nieuwen Minister van Justitie die zich met groote handig heid door de mijnen en vallen die den be- grootingsweg versperden heeft heenge- werkt. Minister Gerbrandy heeft, na zijn rede, wat men noemt een goede pers. Hij wordt geprezen als een minister met een eigen stijl, die de Kamer op aan gename wijze weet bezig te houden. Een origineel type, die zich door de vele re devoeringen heelemaal niet vervaard toont, en die de kunst verstaat de goede stemming er bij de Kamerleden in te houden. Een minister die in zooverre profiteert van de oorlogsomstandighe den, dat hij gemakkelijker dan in ge wone tijden, al te lastige kwesties kan ter zijde schuiven. Inzake de „kwestie Oss" verklaarde de minister dat hij zich thans door zoo'n zaak niet kan laten absorbeerden. En de Kamer ging er mee accoord. Wat betreft de toepassing van de Zondagswet wenscht hij voorzich tig te zijn. Hij wil zonder de werkelijke tegenstellingen te verdoezelen, de tegen stellingen toch ook niet toespitsen. Soe pele en wijze toepassing van de Zon dagswet is gewenscht. De minister wil er niet van weten de magistratuur ten opzichte van de uit legging van bepaalde wetten te beïn vloeden. Hij is niet-circulaire-achtig. Voor de invoering van een nieuwe ad ministratieve rechtspraak door meer dere leden bepleit is de minister niet ge porteerd. De burger is voldoende be schermd tegen de Overheid. De minister wenscht krachtige hand having van de openbare orde. Maar te gen het door zijn voorganger ingediende Binnenland. Kerstgave aan werkloozen. Memorie van Antwoord inzake de Wa- terstaatsbegrooting. Begrooting van Justitie aangenomen. Buitenland. Tegenaanval der Finnen. Vredesdebat in het Engelsche Hooger huis. Weer schepen vergaan. Zeeslag by Uruguay. Duitsche kruiser zwaar beschadigd. wetsontwerp heeft hij bezwaren om dat hij daarin gevaar ziet voor de rechten en de vrijheden der burgers. En zal in deze bijzondere omstandigheden iets op ge vonden moeten worden om b.v. tegen het schrijven van artikelen als in „Volk en Vaderland" door spr. als „bijna lands- verraderlijk" aangeduid te kunnen optreden. Nagegaan zal worden wat er te doen is ten opzichte van leden van de rech terlijke macht, behoorende tot de N.S.B. Ten opzichte van de reorganisatie van de politie werd er nadruk op gelegd, dat van de vorming van een geheimen poli tiedienst geen sprake is. Evenals ver schillende leden moet hij van een soort Gepeoe of Gestapo, niets hebben. De uitbreiding van de marechaussee en de Rijksveldwacht is in voorbereiding. De veiligheid van het platteland zal vol doende zijn verzekerd. DE INPOLDERING VAN GEBIEDEN IN DE WESTERSCHELDE. Aan de uitvoerige memorie van ant woord aan de Tweede Kamer inzake de Waterstaatsbegrooting is het volgende ontleend Ten aanzien van de inpoldering van gebieden in de Wester se h e 1 d e is een onderzoek gaande om vast te stellen, in hoeverre zij tot uit voering kunnen worden gebracht zonder schade voor den stroom als vaarweg. Eerst na afloop van dit onderzoek kan de minister daaromtrent zijn standpunt bepalen. De denkbeelden, door sommige leden geopperd, om de verkeersbelan- gen, met name die ten plat te 1 a n d e, zoo weinig mogelijk te doen lijden onder eventueele maatregelen tot besparing van brandstof, zal de minis ter zich gaarne ten nutte maken. Afgezien van de vraag, of het aanbe veling verdient, de belasting, drukkende op het autover keer, te verlagen, meent de minister, dat handhaving van het bestaande sy steem van belasting, waarbij naast een belasting op de benzine een belasting op het motorrijtuig wordt geheven, ge wenscht is. De minister stemt in met de geuite meening, dat de spoorwegen in ons land niet gemist kun nen worden en dat men zich voor het voortbestaan daarvan offers zal moeten getroosten, alsmede dat de toe stand van 's lands financiën niet toe staat, de uitgaven voor het verkeer op andere wijze te bestrijden. De omstandigheid, dat een groot aan tal motorrijtuigen door de militaire autoriteiten is gerequireerd, heeft onge twijfeld een nadeeligen invloed op de opbrengst der motorrijtui- genbelasting. Intusschen ver wacht de minister niet, dat de opbrengst over 1940 dientengevolge meer dan f 1 millioen onder de raming zal blijven. Invoering voor de motorrijtuigenbe lasting van een systeem van heffing, ge lijksoortig aan het voor de rijwielbelas ting toegepaste systeem, acht de minis ter niet mogelijk. De aanleg van vr ij liggende rij- wielpaden heeft de voortdurende aandacht. Van de ruim 2100 km rijks wegen welke deel uitmaken van het rijks wegenplan waren in September j.l. reeds 890 km van een of twee vrijliggende rij wielpaden voorzien. Verder zijn zulke paden langs ongeveer 130 km in uitvoe ring, terwijl ten behoeve van 140 km thans de grond daarvoor wordt aange kocht.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1939 | | pagina 1