DE ZEEUW üii verwaarloosd Landgoed tweede blad Dampo bij Hoofd- Neus- Keel- en Borstverkoudheid Wijziging van de Lager onderwijswet 1920. het technisch herzienings- ontwerp. Uit de Provincie MIDDELBURG. Kleur en glorie onzer Kropen. 0e „Bataafsche" schenkt nog drie militaire tehuizen. fE uILLETON ZUID-BEVELAND. Hansweert, De 'heer Blokland, wacht meester der Kon. Marechaussee alhier, wordt met ingang van 19 December a s. overgeplaatst naar Koewacht. Schore. Tot leden van de plaatselijke commissie 'voor de aanstaande verplichte stierenkeuring zijn aangewezen de hee- ren H. Glerum en B. F. van Hoeve, hei den landbouwer alhier. NOORD-BEVELAND. Belang van goeden economische voorlichtingsdienst. VAN DINSDAG 12 DEC. 1939. No. 62. MEMORIE van antwoord over Verschenen is de Memorie van Ant woord op het Voorloopig Verslag van de Tweede Kamer betreiien.de het ontwerp van wet tot wijziging van de Lager-onder- wijswet 1920. Uitdrukkelijk verzet de Minister zich tegen elke in het Voorloopig Verslag ondernomen poging om het ontwerp zoo danig uit te breiden, dat daardoor in- plaats van het zuiver technische, het materiëele op den voorgrond zou komen en bepalingen zouden worden ingelascht, welke door de min of meer belangrijke financiëele consequenties, die zij hebben, niet in het kader van het wetsontwerp zouden passen. Vooreerst geldt dit ten aanzien van den aandrang, in het Voorloopig Verslag ge oefend, om het aanhangige ontwerp te gebruiken voor een verbetering van de leerlingenschaal en het Instituut der kweekelingen. Zooals bekend, wenschte men een leer lingenschaal voor het gewoon lager onder wijs, zooals die kortheidshalve werd aan geduid als de 3545-schaal, als een be scheiden maar volstrekt noodzakelijken stap, naar verbetering, voor het uitgebreid lager onderwijs de 28- of 29-schaal, terwijl S men wat de kweekelingen met akte betreft, het voorschrift wenschte geschrapt te zien, dat deze kweekelingen zelfstandig in een klasse konden werk- zaam zijn, waardoor een einde zou komen aan den onbevredigenden toestand, dat zij tegen geen of een veel te geringe ver- i goeding een volledige onderwij zerstaak vervullen. De Minister staat hiertegenover afwij zend. Aan een wijziging van artikel 30 der wet, beoogende een uitkeering aan de nabestaanden van een over leden onderwijzer mogelijk te ma ken op den voet, als voor de Rijksamb tenaren is bepaald, kon de Minister tot zijn leedwezen op dit oogenblik niet zijn medewerking verleenen, omdat die wij ziging een verhooging van de Rijksuit gaven ten gevolge zou hebben, welke in het huidig tijdsgewricht niet verant woord zou zijn. Vervolgens de kwestie van de bekos tiging door de ouders van leer middelen voor het U.L.O. Met de aanvullend wachtgeld genieten, kan de Minister niet voldoen. Hij acht het doen vervallen van deze verplichting noch in het belang van den wachtgelder noch in dat van het Rijk. Met betrekking tot een soortgelijken wensch, n.l. om, wanneer het gaat om vervulling van een tijdelijke vacature, den eisch van benoeming van een wacht gelder niet te stellen, staat de Minister eveneens afwijzend. Hij kan het in het algemeen niet anders dan redelijk vinden, dat de gemeente- en schoolbesturen, wel ke wegens opheffing van hun betrekking onderwijzers hebben moeten ontslaan, dezen weder aanstellen zoodra er weder om plaats bij het hun toevertrouwde onderwijs is. Inzake de regeling van de ex ploitatievergoeding aan bij zondere scholen, neemt de Minister het voorstel tot toevoeging van een nieuw lid Ibis van artikel 55bis der wet terug, waardoor de mogelijkheid van een inbreuk op het beginsel der financiëele gelijkstelling, welke dit nieuwe lid be oogt te voorkomen blijft bestaan, wan neer Gedeputeerde Staten door onthou ding van hun goedkeuring aan de ge- meentebegrooting dwingen tot verminde ring van bepaalde onderwijsposten, en in dit geval niettemin het oorspronkelijk begrootingscijfer voor de bijzondere scho len maatstaf voor de vergoeding blijft. De bezwaren tegen het voorstel acht de Minister verklaarbaar, omdat de regeling in wezen tegenstrijdige belangen moet verzoenen, te weten het belang van de schoolbesturen om t ij d i g definitief be kend te zijn met het vergoedingsbedrag en het belang van de openbare kas, dat vordert een wijziging in dit bedrag te brengen wegens veranderingen in de gemeentebegrooting op een later tijd stip. De overweging, dat tot dusver in de practijk weinig moeilijkheden zijn voor gekomen, heeft overigens hierbij een rol gespeeld. Overwegend bezwaar heeft de Minister tegen het medetellen van dienst tijd als zelfstandig werkende kweekeling met akte doorge bracht, voor den diensttijd, noodig om tot hoofd der school te worden benoemd, aangezien deze diensttijd niet objectief kan worden vastgesteld. In de laatste jaren is in enkele geval len de noodzaak gebleken, dat een onder wijzer, die aan de wettelijke vereisch- ten voor het hoofdschap niet voldoet, eenigen tijd langer dan het bij artikel 192 toegelaten tijdvak van 6 maanden dit hoofdschap kan waarnemen. Ook, om dat de behoefte hieraan zich allicht ster ker zal doen gevoelen, nu zich vele onder wijzers onder de wapenen bevinden, is in het wetsontwerp een bepaling opgeno men, waarbij de Minister voor een langere waarneming ontheffing kan verleenen. ONJUISTE VOORLICHTING. In de Zondag gehouden jaarverga dering van 'het gewest Zeeland der S.D. A.P. heeft de secretaris in zijn jaarver slag medegedeeld, na den uitslag der Staten- en Raadsverkiezingen gereleveerd te hebiben 'dat in zeven plaatsen in Zeeland een soc.-dem. Raadslid tot wet houder werd gekozen, n.l. te Middelburg, Vlissingen, Zierrkzee, Yerseke, Biervliet, Ouwerkerk en Souburg. Voor wat Yerseke betreft, is dit onjuist. Verder werd volgens de Vliss. Grt. in deze vergadering uitvoerig gedis cussieerd over de uitnoodiging 'die de s.'d.-fractie na 'afloop van de verkiezin gen 'had ontvangen van de liberale frac tie tot bijwoning van een bespreking met afgevaardigden van alle Staten-fracties over de samenstelling van 'het nieuwe college van Gedep. Staten. De voorzitter •van de liberale fractie leidde de bespre kingen en 'kwam met een voorstel om het college van Ged. Staten zoo samen te stellen, dat van de 6 grootste fracties een vertegenwoordiger zou worden geko zen. Deze poging is mislukt, betgeen moet worden toegeschreven aan de houding van 'de anti-revolutionairen, die op prin cipieels gronden niet konden meegaan met het opnemen van een sociaal-demo craat in Ged. Staten. Ook de laatste 'zin geeft naar wij meenen te weten geen juiste en volle dige voorlidhting. Het zal wel niet alleen de A.R. fractie zijn geweest, die toen bezwaren had te gen de verkiezing van een sociaal-demo craat tot Gedeputeerde. Er was bijna geen plaatsje onbezet in den Schouwburg, toen gisteravond van wege de Stoomvaart Maatschappij „Ne derland" voor genoodigden de film „Kleur en glorie onzer tropen" werd ver toond. De agent van de Nederland, de heer L. A. Stafkaper, beeft allen 'hartelijk wel kom geheeten, speciaal den Schout bij nacht, den commandant van Zeeland en den burgemeester van Middelburg. Spr. deelde mede, dat de Commissaris der Koningin en Mevr. Quarles van Ufford wegens uitstedigheid verhinderd waren, maar spr. kon hun zoon verwelkomen, die pas een reis door Indië heeft ge maakt. Nog heette spr. vele andere bur ger, militaire en marine-autoriteiten wel kom, o.a. de burgemeester van Vlissingen en enkele andere burgemeesters. Spr. wees er op, dat de Mij. Nederland De Bataafsche Petroleum Maatschappij heeft de sectie Ontwikkeling en Ontspan ning van het Algemeen Hoofdkwartier een aangename Sint-Nicolaasverrassing bereid. Zij heeft namelijk medegedeeld, dat zij nog drie ontspanningslokalen voor gemobiliseerden twee werden reeds eerder door de maatschappij1 geschonken ter beschikking van den opperbevel hebber stelt. De directie der Bataafsche heeft deze zaak met voortvarendheid aangevat, zoo dat reeds thans vaststaat, dat de nieuwe gebouwen zullen verrijzen in Horssen in het land van Maas en Waal, Echteld in de Betuwe en Tuil en 't Waal bij Vianen. Indien zich geen bijzondere tegenslagen bij den bouw voordoen, kunnen de ge bouwen in het begin der volgende maand in gebruik worden genomen. Deze inge bruikneming zal een eenigszins feestelijk karakter dragen, aanzien de sectie Ont wikkeling en Ontspanning van het Alge meen Hoofdkwartier bij die gelegenheid een feestavond zal organiseeren. met dit werk wil doen zien Ihoe mooi onze Oost is. Dit is mogelijk geworden door hetgeen Mr A. Hustink in opdracht van de maatschappij heeft vervaardigd. Spr. 'heette daarom zeer in het bijzon der Mr Hustink welkom en gaf hem hot woord. Mr Hustink wees er op, dat 'het eigen lijk wel vreemd is, dat het tot 1939 heeft geduurd voor er een gekleurde film van Indië werd gemaakt. Spr. heeft zich be perkt tot de eilanden Sumatra, Java en Bali. Hierna werd met de film begonnen en wel met de reis geheel over zee of tot Genua per trein. Het leven aan boord, 'de schitterende gezichten vanaf de boot op land en water, was een aaneenschake ling van kleurenpracht voor de oogen. Maar ook de verschillende havenplaatsen die op de reis naar Sumatra worden aangedaan, waren met de typische bevol kingen op het doek vereeuwigd. Op Su matra maakten de aanwezigen kennis met de natuurpracht van dat eilan'di en met de gebruiken en gewoonten van de verschillende volkstammen in de onder scheiden deelen van dit uitgestrekt ge bied. In de pauze was de gastvrouw, de maatschappij' Nederland, zoo vriendelijk al haar gasten in de gelegenheid te stel len een kop thee, koffie of an'dere ver- I frissching te gebruiken. Alvorens de filmvertooning hervat werd nam de burgemeester, Mr Dï J. van Walré de Bordes het woord, en 'zeide, dat er alle aanleiding voor hem was om namens allen dank te brengen voor het gebodene. Spr. weet dat de Maatschappij Wonderlijk zooals dè.t helpt zoowel bij kinderen als volwassenen. Pot 50 ct. Tube 40 ct. Doos 30 ct. Bij Apothekers en Drogisten. bestaande practijk, welke reeds sedert 1921 geldt, dat de kosten voor het aan schaffen en onderhouden van schoolboe ken, leermiddelen en schoolbehoeften ten deele, n.l.. voorzoover zij voor het verrich ten van huiswerk door de leerlingen thuis benoodigd zijn, voor rekening van de ouders of verzorgers der leerlingen kunnen worden gebracht, vereenigt de Minister zich. Een derde punt, waarbij de financiëele zijde van de kwestie een rol speelde, be treft de herplaatsing van wacht gelder s. Aan den in het Voorloopig Verslag ge- uiten wensch om, nu het aantal wacht gelders aanmerkelijk geslonken is, een soepeler toepassing te geven van de des betreffende bepalingen der wet in zake herplaatsing van wachtgelders en met name voor de gemeente- en schoolbestu ren de verplichting tot benoeming van eigen wachtgelders op te heffen wanneer het geldt in vasten dienst in een lager ^eklassificeerde gemeente herplaatste wachtgelders, die nog als zoodanig een door AMY LE FEUVRE. 17) Mevrouw Carmichael bleef kalm en onverstoord haar druiven opeten. nHet spijt mij, dat Hattie zoo boos op D is zei Vivian met eenige aarzeling, ..maar meneer Lucas zegt, dat alles zich een ontzettenden toestand bevindt, en men ..moet natuurlijk verbetering in ko- srnnMijne?r bemoeit zich met din- sen, cue hem niet aangaan. Hij probeert, °ns Seld uit den zak te kloppen. Zoo ïi e ,n°tarissen altijd. Je bent natuur- vr- l,on^' om "Int te begrijpen." do",»? vanmiddag om vijf uur, om de mei u te bespreken", herhaal- weet an kan u alles hooren. Ik bpn n°S heel jong en onwetend antw^f^rM ik weet> dat ik nu ver" dom i ken voor Bertrams eigen als ik - 1 v mil bepaald akelig gevoeld, ten hoif1} t dorP Jacht. Het schreit naam w i 1.een vlek op onzen behoeft JeeaS U niet boos °P mii Ik heb zaak helptT* lemand' die mÜ in deze laatste^ agedacllt. bebben, dat dat het as, waar je behoefte aan had", Een tankaanval aan het Westelijk front? Het is een oefening tijdens de training der Engelsche soldaten, die opgeleid worden voor het bedienen der zware Britsche gevechtswagens. zei mevrouw Carmichael, heel langzaam en bedaard. Die goeie Bertram lipt alles aan mij over en was heel tevreden met mijn beheer. Jij komt hier, een geheel vreemde voor ons allen, zonder levens ervaring en niet op de hoogte van het volkje hier, en zonder mij of onzen rentmeester te raadplegen, ga je onzen ouden notaris hierheen halen, die na tuurlijk in alles op zijn eigen voordeel bedacht is, en je houdt mij overal bui ten." Vivian kreeg tranen in de oogen. „Ik heb zoo dikwijls geprobeerd, om er met u over te praten, maar u heeft zich er altijd afgemaakt. Iedereen zegt hetzelfde, dat wij de onderhoorigen geen fatsoenlijke woningen kunnen geven. Dat maakt mij eenvoudig wanhopig. Ik zou liever geen landgoed bezitten, dan zooveel ellende om ons heen te zien." „Nu", zei mevrouw Carmichael, „daar je het zoo geregeld hebt, dat ik de zaken met bespreken met meneer Lucas, be hoef ik het nu niet met jou te doen." Zij ging de kamer uit en Vivian legde haar hoofd op haar armen en schreide bitter. Wat was Hattie ook woedend! Ik kan niets beginnen, zoolang zij in huis zijn! Daarop begon zij de zaak in plaats van haar eigen standpunt van dat van haar schoonmoeder en haar schoonzus ter te bekijken. „Het is waar, dat ik haar uit haar huis zet, dat zij misschien toch wel even lief hebben, als ik het mijn ouderlijk huis heb, hoewel ik dat betwijfel. Het zal een ontzettende schok voor haar zijn, want ik ben er zeker van, dat zij zich voorgesteld hadden om hier altijd te blij ven wonen en alles voor mij te beheeren, zooals zij het voor Bertram gedaan had den. Als alles goed gedaan was" gewor den, had ik daar misschien wel in toe gestemd, maar zooals het nu gebeurd is, kan ik er niet mee accoord gaan. Wat zullen ze mij haten! Niets zal daar meer verandering in brengen. Ze zullen nooit van mij houden! Zij zullen mijn bitterste vijanden worden! Het was vreemd, dat Vivian al dien tijd haar moeder niets geschreven had van al de moeilijkheden, waarin zij zich be vond. Zij had haar verteld, dat alles ge regeld zou worden, als de notaris er was en dat zij zoo lang een heel rustig leven leidde. Zij had ook geschreven over haar bezoek op de boerderij, op de heide en haar ontmoeting met juffrouw De Burgh. Ze had de Abdij en den tuin en het park beschreven en even het dorp aangehaald; maar van haar moeilijke positie in huis en den verwaarloosden toestand van de boerderijen en het dorp had zij niets gezegd. „Dat zal ik haar later wel eens vertel len, had zij gedacht, maar ik wil niet, dat zy denken zal, dat ik my ongelukkig I gevoel, en als je getrouwd bent, moet je leeren, je eigen moeilijkheden te dra gen." Arme VivianZij had altijd zulke over dreven gedachten gehad van de verant woordelijkheid van een getrouwde vrouw! Zij had zich echter altijd natuur lijk voorgesteld, dat zij haar man aan haar zijde zou hebben om haar te helpen en te leiden. „De verantwoordelijkheid van een we duwe", zei ze somber bij zichzelf, „is in alle opzichten zooveel grooter dan van een vrouw! Ik wil er mij echter niet aan onttrekken." Daarop ging ze met de honden een flinke wandeling maken. HOOFDSTUK VI. Een stoutmoedig waagstuk. Om vijf uur verscheen meneer Lucas. Het was een ongezellig theeuurtje, want niemand voelde zich op zijn gemak, en het gesprek wilde niet vlotten. Vivian zeide bijna geen woord. Zij zat in den erker en nam wel een kopje thee, maar zij kon niets eten. Mevrouw Carmichael was erg uit de hoogte tegen meneer Lucas; Hattie be handelde hem bijna onbeleefd, en ieder een voelde zich verlicht, toen mevrouw Carmichael eindelyk van de theetafel opstond. „Ik hoor, dat u mij over zaken wil Nederland met het doen vervaardigen van dezen film, een propagandistisch 'doel had, maar men zal toch moeten toege ven, dat de film een hijzonder goede aan leiding is om de hand te versterken tus- schen Nederland en Indië, dat door Ne derlanders gemaakt is tot wat 'het nu is en dat dan ook Neüerlandsch moet blij ven. Het ging nu op het doek dwars door Java met bezoek aan verschillende plaat sen en aan landschappen, rivieren, in dustries landbouw enz. Van Java stak men over naar Madoera. Had men reeds kennis gemaakt met hanen- en rammen- gevec'hten, hier waren het stieren, die niet trachten el'kaar te overmeesteren, doch" die het te doen is om de snelste te zijn. Bali is het slot van de vierde acte van het van het begin tot het einde boeiende filmwerk. Het succes is vooral te danken aan de kleuren. Het luide ap plaus was een bewijs, hoe alle aanwezi gen genoten hadden. Yerseke, Woensdag a.s. zal de raad voor de laatste of 12e maal van dit jaar vergaideren. Een agenda van 24 punten zal moeten worden afgewerkt, waaron der vaststelling der gastarieven. Borssele. Maandagavond kwam de Chr. Gem. Zangvereeniging „Soli Deo Gloria" alhier in jaarvergadering bijeen. De jaarverslagen getuigden van een bloeiend vereenigingsleven. Het ledental bleef stationair. De voordrachten en sa menspraken wel'ke door zang van het 'koor werden afgewisseld, vielen zeer in 'den smaak, zoo ook de solo's, duetten en kwartetten. Door het koor werden zeer mooi ge zongen „Eere zij God", „Ga niet alleen door 't leven", „Tot Wien" en „O we reld", Het slotwoord werd gesproken door den 'heer Jac. v. Westen. Wissekerke. Voor het gehouden examen ter verkrijging van het Eenheidsdiploma E.H.B.O., van den Koninklijken Natio- nalen Bond „Het Oranje Kruis", slaag den te Kamperland de volgende dames: J. van Langeraad, P. Westerweele, S. v. Splunter, T. Swenne, J. Swenne, G. Swenne, K. Versluis Ad., S. Verburg, J. Leendertse Jac.'cL, S. Versluis-de Waard, N. Leendertse, P. Verburg-Haringman, G. de Regt Dd., M. Balkenende, M. Ver burg. Het examen werd afgenomen door de doktoren de Boer te Sint Laurens en Bruijnzeel te Wissenkerke. De cursus werd gehouden onder leiding van dokter Bruijnzeel en zuster Pnnselie van Wis senkerke. Prof. Gelissen pleit voor economische samenwerking met België. Indien het goederen en dienstenver keer zich blijft ontwikkelen, zoodat dit thans 't geval is dan zou ook voor de in dustrialisatie in Nederland de noodzake lijkheid bestaan van een „Planwirt- schaft"; zooals die er eigenlijk voor on zen land- en tuinbouw reeds is ontstaan, aldus prof. Gelissen op den achtsten landdag voor het Nederlandsch Econo misch Onderwijs te Amsterdam spre-, kend over industrialisatie en financie ring. Bij het oprichten van nieuwe of bij het uitbreiden van bestaande industrieën diene men zich te plaatsen op het com- mercieele rendabiliteitsprincipe. Dit neemt niet weg, dat er ook gevallen denkbaar zijn, waarbij niet de commer- cieele balans, maar de economische poli tieke balans doorslaand is. Spr. acht het voor de toekomst ge- wenscht om in de industrialisatie plan- spreken", zei ze. „Ik kan u nu een half uur geven, als u mee wilt gaan naar de bibliotheek. Hattie, ik zou wel willen, dat je meeging." Vivian verbleekte. Zij beefde bij de ge dachte, aan wat de onthullingen van meneer Lucas teweeg zouden kunnen brengen. Ze was te veel van streek, om rustig te blijven zitten, maar liep de ka mer op en neer en keek nu en dan op de klok. Het was heel stil in huis. Haar ze nuwen waren tot het uiterste gespan nen. Een late hommel kwam door het raam naar binnen en deed haar een kreet van schrik slaken. Zij had groote moeite om haar kalmte te bewaren. „Hoe heb ik het durven bedenken, om haar beiden er uit te zetten? Het zijn echter twee personen tegenover al de onderhoorigen, en als ik in mijn recht ben en het mijn plicht is, om rechtvaar dig te handelen, waarom kan het mij dan zooveel schelen? Misschien zijn ze zelfs blij, dat ze van alles af zijn. Ze zeggen dat ze hier niet graag zijn. Ze zouden niet willen bezuinigen, dat weet ik, en als meneer Lucas haar laat zien dat dit absoluut noodzakelijk is, willen ze misschien veel liever weggaan. Zij hebben in ieder geval samen duizend pond en behoeven dus geen gebrek te lijden. O, ik wou, dat ik maar wist, hoe zij het opnemen! Wat zullen zy tegen my zeggen?" (Wordt vervolgd.)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1939 | | pagina 5