Also sprach Adolf Hitler: Telegrammen. Kamerlid reserve-Veldprediker. Stukken voor de Provinciale Staten van Zeeland. Woorden endaden Afschuwelijke roofmoord te Rotterdam. Naar aanleiding van de in de Tweede Kamer gevoerde besprekingen over de vraag Of Kamerleden tevens een offi ciers-functie in het leger kunnen vervul len, merkt onze „Rotterdammer" o.m. op „Volkomen stemmen we in met de op vatting van den minister, dat men niet tegelijk reserve-officier in werkelijken dienst kan zijn en tevens Kamerlid. Men behoort dan te kiezen: Kamerlid óf mi litair. In verwijderd verband hiermee zou men ook kunnen zeggenKamerlid óf re serve-veldprediker. Niet ten onrechte maakt een deel der pers aanmerking op bet feit, dat een Kamerlid-veldprediker de eerste taak geheel verwaarloost en toch lid blijft, terwijl hij bovendien met speciale toestemming van den minister Zondag aan Zondag voor zijn eigen ge meente optreedt en dan zijn verplich tingen als veldprediker niet kan nako men. Dat dit aanstoot geeft, ook met het oog op de cumulatie van inkomens waartegen juist de partij van dit Ka merlid vaak zoo heftig fulmineert is begrijpelijk. Misschien kan de minister ten deze een wenk geven". De ervaring heeft al wel geleerd dat heel het instituut van de veldpredikers herziening behoeft. En bij een eventueele herziening zal dan ook de combinatie Kamerlid-veld prediker onder de loupe genomen moe ten worden. Het is toch een ongewenschte toestand, dat een Kamerlid maanden aaneen, geen enkele vergadering bijwoont. En de com binatie wordt tevens ongewenscht, wan neer een veldprediker, misschien juist door zy'n relaties als Kamerlid, ver gunning krijgt eiken Zondag voor zijn eigen gemeente op te treden. Een voordeel is dat van de cumulatie- bezwaren in kringen waar daartegen voorheen zoo fel geageerd werd, thans niet wordt gerept. den, zagen zij in de onderaardsche ruim te verscheidene jongemannen, die vrije- en orde-oefeningen uitvoerden. De kelderroosters waren afgedekt met matten, zoodat geen lichtschijnsel naar buiten kon doordringen. Met het doel het geluid te dempen, la gen ook op den grond matten. Het gezelschap bestond uit 27 jonge mannen tusschen de 18 en 25 jaar. De oefeningen stonden onder leiding van een 20-jarigen jongen W. A. S. Zij allen zijn lid van de N.S.B. De politie vond in den kelder florets, bokshandschoenen, een portret van Mussert, 'n N.S.B.-vlag, benevens eenige N.S.B.-emblemen. Het gezelschap is in voorloopige politiebewa king gesteld. DE BEGROOTING DER PROVINCIALE INKOMSTEN EN UITGAVEN ENZ. VOOR 1940. Algemeene beschouwingen). Samenstelling; College van Gedeputeerde Staten. De verkiezing van de Gedep. Staten wordt in twee afdeelingen meer uitvoer rig besproken. Gevraagd wordt welke motieven er toe hebben geleid het College zoo samen te stellen als nu is geschied. Hoe is men tot 4e bezetting 'der zes setels gekomen? Gewezen wordt op den aandrang die er bestond om het College op breedere basis samen te stellen,. Dat is door den onwil van anderen mislukt. Dit wordt betreurd. De altijd loyale oppositie is daarmede voor 't 'hoofd gestooten. Inzonderheid is het te betreuren in de tegenwoordige tijdsomstandigheden, waarin de samen werking zoo groot en zoo goed mogelijk moet 'zij.ii. Nu is zelfs den linksdemocra- tisohe partijen de zetel van het „buiten gewoon lid" niet gegund. De opmerking wordt gemaakt dat men over de verkiezing van 'het College liefst zoo weinig mogelijk zou zeggen, dit met het oog op de zich te dien aanzien sterk gewijzigde omstandigheden en opvattin gen. Financieele toestand en algemeem beleid. In één afdeeling wordt door meerdere leden waardeering geuit voor het finan cieel beleid van Gedeputeerde Staten. Gevraagd wordt naar de oorzaak waarom deze begrooting, volgens de medédeeling van een lid van Gedep. Sta- en in de betrokken afdeeling bij een an der voorstel,^ moeilijk, sluitend was tb 'D)gen, terwijl, bij de opmaking, nog geen rekening kon worden gehouden met de tegenwoordige omstandigheden. .00ta' werd die 'vraag gesteld, omdat verleden jaar is voorgesteld om de be- as mgen te verlagen, en daarbij is mede- geaeoLd, dat de financieele toestand dat gedoogde. Erkend wordt, dat de toestand door e tegenwoordige omstandigheden onze- nnf 1 n a^s.me(*e dat het noodzakelijk if alle niet noodzakelijke uitgaven te rmijden. Toch wenscht een lid meer- ere zekerheid in de ramingen, inzonder heid der belastingen. wordt, of de bouw van de we boot niet kon worden opgeschort, r 1S v,°4 eerL nieuwe uitgave. ?nni!aC ^0rdt, dat de gemaakte reserve m™ins a]s maar mogelijk is, bewaard worden. Er kunnen zich nog aller lei bijzondere omstandigheden voordoen. Door één lid wordt het gevaarlijk ge acht om de storting in het zeeweringen fonds op te schorten. Een. ander lid maant aan tot de meest mogelijke zuinigheid, zulks in verband miet den onzekeren toestand. Van de zijde van Gedep. Staten wordt in één afdeeling gezegd, dat de begroo- ting inderdaad moeilijk sluitend was te krijgen. Was dat niet het geval geweest, dan was ook nn weer een extra-bijdrage voor het wegenfonds uitgetrokken. De bouw van de nieuwe boot is niet als een nieuwe uitgave te beschouwen, want daartoe was reeds besloten. Toezending van stukken en reglementen, ter inzage leg ging van stukken. In één afdeeling wordt door een twee tal leden er op aangedrongen dat de stukken, welke noodig zijn ter beoordee- ling 'van de voorstellen, aan de nieuwe leden zullen worden gezonden. Ook vra gen die leden om in bezit te worden gesteld van de reglementen. Ook wordt gevraagd om voor de lezing van de ter inzage liggende stukken een leeskamer in te richten. In alle afdeelingen wordt voor het be houd van het provinciaal verslag ge pleit. Een lid zegt niet zoo zeer prijs te stel len op het verslag als wel op de gege- ens, die daarin voorkomen. Kunnen die gegevens afzonderlijk, en dan eerder als nu in 'het verslag, worden verstrekt, dan aöht dal lid het verslag niet meer noodig. Een lid van Gedep. Staten in één af deeling zegt, dat hij ook zelf het verslag nuttig acht en het in twijfel trekt of af schaffing wettelijk geoorloofd is. In een andere afdeeling zegt een lid van Ged. Staten, dat de afschaffing uit bezuinigingsoverwegingen wordt voorge steld. De kosten zijn f 1000 a f 1200 per jaar. Indien tot afschaffing wordt besloten ligt het in de bedoeling om drie versla^ gen te geven. Van de N.V. P.Z.E.M. van de N.V. Z.E.G.A.M. en van de polders. Bestekken. In één afdeeling wordt door eenige le den gevraagd of in de bestekken van de provincie uitgaande, ook reeds de be paling wordt opgenomen betreffende de stijging van prij'zen gedurende de uit voering. Ook wordt in die afdeeling nog gewe zen op de voorwaarden, die de Minister van Waterstaat doet opnemen inzake de collectieve arbeidscontracten. Gevraagd wordt die bepaling ook op te nemen. Door een ltd) van Gedep. Staten, wordt daarop geantwoord, dat de bepaling in zake de prijsstijging reeds wordt opge nomen; de opneming van de bepaling inzake de collectieve arbeidscontracten is Hitier, 19 Februari 1939: „Moet ik herinneren aan de bolsjewis tische revolutie die millioenen menschen afslachtte, en welker met bloed bevlekte moordenaars in den raad der democra tische staten in hoog aanzien staan? Moet ik herinneren aan het bloedbad van 't marxistisch gepeupel in Spanje?" Hitier, 19 Februari 1938: „Tegenover een enkelen staat hebben wtf niet geprobeerd een verhouding te zoeken en wenschen wy ook niet in nau were verhouding te komenSovjet- Rusland. Wij zien in het bolsjewisme meer nog dan vroeger, de incarnatie an de menschelijke vernielzucht. Indien de ze leer zich nu territoriaal tot Rusland zou begrenzen, zou daarover nog te pra ten zijn. Helaas evenwel probeert het Joodsch-internationale bolsjewisme van zijn Sovjet-broedcentrale uit de volken uit te hollen, de maatschappelijke orde ning ten val te brengen, en den chaos te zetten in de plaats van de cultuur, en hier zijn wtf onverbiddelijke vijanden." Hitier, 18 Maart 1938: „De reacties der staten op de inlij ving van Oostenrijk waren ten deele on begrijpelijk ten deele beleedigend. Een aantal staten heeft zich echter gedesin teresseerd verklaard of zijn warme toe stemming tot uitdrukking gebracht. Dit zijn niet alleen de meeste der Europee- sche kleine landen, doch ook een aantal groote staten. Ik noem daarvan de voorname en van begrip getuigende houding van Polen". Hitier, 12 Sept. 1938: „Duitschland heeft besloten, en be loofd, de grenzen met Polen als on- herroepelijk te beschouwen." Hitier, 26 September 1938: „Het Duitsche volk wil geen andere volken onderdrukken, het wil geen an dere volken onder zich z.en, het wil oL. zijn eigen wijze zalig worden, de andere moeten het op hun wijze doen." Hitier, 26 September 1938: „Ik ben zelf oud-strijder, en weet hoe zwaar de oorlog is. Ik wilde het Duit sche volk daarvoor sparen. Het moei lijkste probleem, waarvoor ik mij ge steld zag, was de verhouding tot Polen. Ik weet zeer goed, dat het mij alleen niet gelukt zou zijn, wanneer destijds Polen een democratische grondwet zou hebben gehad. In Polen was echter geen democratie, maar een man. Met hem ge lukte het in nauwelijks één jaar een overeenkomst te sluiten, die voorloopig voor den tijd van tien jaar het ge vaar van een botsing uitsenakelde. Wij allen zijn er van overtuigd, dat dit ver drag een duurzamen vrede ten gevolge zal hebben." Hitier, 26 September 1938: „Thans staan wij voor het laatste probleem, dat opgelost moet wor den, en opgelost zal worden. Het is d e laatste territorialeeisch, dien ik aan Europa te stellen heb, doch het is een eisch, waarvan ik niet afwijk, en dien ik, zoo God wil, zal vervv.'Ien. Ik spreek van de Sudeten-Duitschers." Hitier, 26 September 1938: „Ik ben Chamberlain dankbaar voor al zijn bemoeiingen. Ik heb hem verzekerd, dat het Duitsche volk niets anders wil dan vrede, maar ook dat ik niet de grens van ons geduld kan over schrijden. Ik heb hem verder de ver zekering gegeven en herhaal deze hier, dat, nadat het Sudeten-Duitsche pro bleem is opgelost, voor Duitsch land in Europa geen terri toriaal probleem meer be st a a t." Tit ,9 0- T 8 „De Joodsch-internationale wereldvij and, die in het bolsjewisme zijn uitdrukking heeft gevonden, en de macht van een internationale pers dwin gen ons voorzichtiger te zijn. Ik heb derhalve besloten de uitbreiding van onze versterkingswerken in het Westen met verhoogde energie voort te zetten." Hitier, 30 Januari 1939: „Een Duitschland, dat in een bolsje- wistischen chaos verzonk, zou het ge- heele avondland hebben meegesleurd. Slechts de meest bekrompen eilandbewo ners kunnen zich verbeelden dat de roode pest uit eigen beweging halt zou hebben gemaakt voor den schijn eener democratische idee. De redding van Europa is begonnen met Mussolini en het Italiaansch fascisme, het nationaal- socialisme heeft deze redding voortge zet, en op het oogenblik beleeft men ook in andere landen de overwinning op de Joodsch-internationale pogingen om de Europeesche cultuur te vernietigen." Hitier, 30 Januari 1939: „Zoo wordt ook onze verhouding tot Japan bepaald door de erkenning van de noodzaak en door de vastbesloten heid om de dreigende bolsjewiseering van een blindgeworden wereld met de uiterste vastbe radenheid een halt toe te roepen. Het anti-Kominternverdrag zal wellicht eens worden tot het kris tallisatiepunt van een groep van mo gendheden, welker hoogste doel geen an der is dan de bedreiging van den vrede en de wereldconjunctuur door een sata nische verschijning tegen te gaan." Hitier, 30 Januari 1939: „Waartoe zou wellicht Europa geko men zijn, als het werkelijk opluchtende niet-aanvalspact met Polen vijf jaar ge leden niet tot stand was gekomen! Ook in de onrustige maanden van het afge- loopen jaar was de Duitsch- Poolsche vriendschap een der kalmeerende verschijnselen van het 4 Europeesche politieke leven. Hitier, 2 April 1939: „Ik heb weer vereend, wat door ge schiedenis en geografische ligging vol gens alle regels van het verstand moest worden vereend. Niet om het Tsjechi sche volk te onderdrukken! Het zal meer vrijheid hebben dan de onderdruk te volken van de deugdzame naties. Ik ben er van overtuigd, dat ik daarmee I den vrede een grooten dienst heb bewe zen. Duitschland denkt er niet aan, an dere volken in het wilde weg aan te val len." Hitier, 28 April 1939: „Ik wensch te zeggen, dat ik geen oor log heb gevoerd. Ik heb mijn afschuw van den oorlog te kennen gegeven en i k weet niet, voor welk doel ik überhaupt een oorlog zou moeten voere n." Hitier, 19 September 1939: na met Russische hulp Polen te hebben verslagen, „Polen was nooit een democratie. Een zeer dunne, teringach tige opperklasse beheerschte niet alleen vreemde nationaliteiten, maar ook het z.g. eigen volk. Het was een geweld- staat, geregeerd door den gummistok, door politie en in laatste instantie door soldaten" Hitier, 6 October 1939: De vriendschap en belangengemeen schap tusschen Rusland en Duitschland zijn een keerpunt in de buitenlandsche politiek van Duitschland. Onze interes sen-gemeenschap brengt mede, dat wij elkander aanvullen. Elke poging om ons tegen elkaar uit te spelen is vergeefs, omdat Duitschland en Rusland slechts vrede willen in Oost-Europa en rede lijke verhoudingen, terwijl elk van de twee landen dit op zijn eigen manier zal doen. Met Rusland zijn de defini tieve grenzen reeds vastgesteld. Als redelijke eischen niet goedschiks kunnen worden ingewilligd, dan zal ge weld worden gebruikt Uit deze knrte bloemlezing ont leend aan het ,,N. v. d. D." (Ned.-Indië) blijkt wel, hoe uiterst moeilijk 't zal zijn tot een werkelijke bevredigende oplossing van de internationale vraag stukken te komen. te overwegen. Belooning personeel. In één af deeling vragen eenige leden of, door de verhooging van de kosten van levens onderhoud, de loonen, inzonderheid van het lagere personeel niet verhoogd moe ten worden, althans of een duurtetoeslag niet op zijn plaats is. Gevraagd wordt of, indien, mede door de invoering bij het Rijk, tot invoering zou worden besloten, reeds een middel ter dekking van deze uitgave aanwezig is. Een lid van Ged. Staten acht de stijging van de kosten van levensonder houd nog niet van dien aard, dat een verhooging of een duurtebijslag noodig is. Als de omstandigheden daartoe nopen dan zullen Gedep. Staten de invoering overwegen. Een middel ter dekking van die uitgaven is nu nog niet aan te wijzen. In één afdeeling wordt door een lid gevraagd om de benoeming van tijdelijk personeel niet door hoofd-ambtenaren, maar door Gedep. Staten te doen plaats hebben. Een tijdelijke benoeming gaat vaak over tot een vaste, en als nu alleen personen worden genomen uit de om geving, dan worden anderen gedupeerd. Gevraagd wordt een sollicitantenlijst aan te leggen, waaruit kan worden geput, en om sollicitanten op te roepen. Een lid van Gedep. Staten zegt, dat de tijdelijke benoemingen door den Griffier en den Hoofd-Ingenieur worden gedaan. Hij wil echter wel overwegen of verande ring noodig is. Het bekleeden van publieke functies. In één afdeeling wordt ge vraagd of voor het verleenen van ver gunning voor het bekleeden van publieke functies normen gelden. Gewezen wordt op een geval dat een technisch-ambtenaar van den Provin cialen Waterstaat geen vergunning kreeg om weth. eener kleine gemeente te wor den, en dat geweigerd werd om vergun ning te geven voor 't bekleeden van 'het voorzitterschap van een burgerlijk-arm bestuur, terwijl weer wel vergunning werd verleend aan een bureel-ambtenaar om wethouder te worden van een gemeen te met ongeveer 20.000 zielen. Een lid van Gedep. Staten antwoordt daarop, dat de laatste vergunning voor een tijdelijke benoeming gold. In de an dere gevallen eischten de werkzaam heden waarmede de ambtenaar was be last, dat geen vergunning werd verleend Werkverruiming, grondver betering, enz. In alle afdeelingen wordt gevraagd hoe het staat met de werkverruiming. Wat heeft de Commis sie voor werkverschaffing bereikt? Wat doet de opgerichte Grondverbeterings maatschappij? Kan de Provincie niet meer doen voor de werkloosheidsbestrij ding? Gewezen wordt op het vele werk wat nog gedaan zou kunnen worden. Het uit breiden van waterleidingen, egalisatie van gronden, samenvoeging van polders, meerdere industralisatie op het platte land. Van de zijde van Gedep. Staten wordt daarop geantwoord, dat het College gaar ne de gevraagde activiteit inzake de werkverruiming zal ontwikkelen. Indu strialisatie wordt naar vermogen bevor derd. Na de vlasschool, worden pogingen aangewend voor een textielschool. Ruil verkaveling en egaliseering van gronden; gasvoorziening ten plattelande, afbake ning van de grenzen tusschen de N.V. P.Z.E.M. en de N.V. Z.E.G.A.M., dat alles heeft de aandacht van het College. Aan de verwezenlijking daarvan wordt actief gewerkt. In dit verband wordt door een lid ook nog de aandacht gevestigd op de benarde positie der visschers in verschillende streken van de Provincie. Gevraagd wordt bevordering van de schoolartsendiensten; rationalisatie der gasverwarming en effi ciënte werking der gasbedrijven en de N.V. P.Z.E.M. Samenvoeging polders. In één afdeeling wordt gevraagd hoever de com missie inzake de samenvoeging van pol ders met haar werk is gevorderd. Een lid van Gedep. Staten antwoordt, dat, naar hij heeft vernomen, het onder zoek gesplitst is in twee deelen, een finan- ciëel gedeelte en een gedeelte inzake het meer algemeene en de wenschelijkheid. Het financieele gedeelte schijnt al ver gevorderd te zijn, maar het andere ge deelte, dat door ziekte is opgehouden, is nog steeds in behandeling. ROTTERDAM. In den nacht van Zon dag op Maandag heeft in de Baan alhier een afschuwelijke roofmoord plaats ge had, waarvan de 36-jarige mej. M. E. C., die in de omgeving van den Schiedam- schen dijk bekend stond als „Zwarte Beppie", het slachtoffer is geworden. Zondagavond ging zij in gezelschap van twee heeren naar haar kamer, waar zij bier dronken. Toen de vrouw des huizes den ande ren morgen mej. C. wilde wekken, be merkte zij, dat iets niet in orde was. Zij waarschuwde haar man, die de vreese- lijke ontdekking deed van den moord. De politie vernam van een taxi-chauf feur, dat een der beide mannen „Piet" moest heeten. Deze „Piet" werd aange houden. De vermoedelijke moordenaar, de 18-jarige P. K., is ook reeds gearres teerd. Hij bekende de juffrouw door worging om het leven te hebben ge bracht. Waarschijnlijk is roof de drijf veer tot den moord geweest. Een bedrag van f 25 en enkele sieraden worden ver mist. „Piet" was vóór den moord vertrok ken, zoodat K. met mej. C. alleen was achtergebleven. GEBOUW VAN 3 VERDIEPINGEN INGESTORT. BAAK. Vannacht is het 3 verdiepin gen hooge gebouw van de coöperatie aan den Emmerikschen weg tengevolge van het hooge water, waardoor de mu ren zijn gaan scheuren, ingestort. De schade wordt geschat op f 15.000, en wordt niet door verzekering gedekt. HET FRANSCHE LEG ER BERICHT. i PARIJS. Het Fransche legerbericht van hedenochtend luidt: Activiteit van patrouilles aan verschillende deelen van het front. HET DUITSCHE LEGERBERICHT BERLIJN. Het ochtendbericht van de Duitsche weermacht luidt: Ten Oosten van de Moezel gering vij andelijk storingsvuur van de artillerie; de luchtvloot maakte verkenningsvluch ten naar Engeland. VANDAAG GEEN ZITTING VAN DEN VOLKENBOND. GENEVE. De commissie, welke een resolutie zal opstellen naar aanleiding van het beroep van Finland heeft haar werk voortgezet. Vandaag wordt geen zitting van den Volkenbond gehouden. Men is van oordeel, dat er zeer wei nig kans bestaat op een gunstig of zelfs maar een gematigd antwoord van de Sovjet-Unie op het telegram van den Volkenbond, om de wapens neer te leg gen. Tijdens Zijn bezoek aan het Feyenoord Stadion te Rotterdam ter bijwo ning van den voetbalwedstrijd NederlandBelgië, onderhoudt Z. K. H. Prins Bernhard zich met den chef van den Generalen Staf, Generaal I. H. Reynders, die ook aanwezig was.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1939 | | pagina 3