Keel Verzachtend VICKS HOESTBONBONS De recbtsche samenwerking. De werkverruiming. Uit de Provincie Kerknieuws Onderwijs. Gemengd Nieuws. en geneeskrachtig door de Vicks VapoRub ingrediënten MIDDELBURG. ZUID-BEVELAND. WALCHEREN. burg, beeft jbr de Geer een uitvoerige rede gehouden. Spr. deelde o.a. mede, dat het de Ko ningin had behaagd, mevrouw Van Hoog straten te benoemen tot ridder in de orde 'van Oranje-Nassau. Daarna hebben nog het woord gevoerd Mevr. J. R. Bakhoven-Michels namens de redactie van Christelijk Vrouwenleven; Mevr. M. Th. Bierens de HaanWaller namens de Ned. Ver, ter behartiging van de belangen van jonge meisjes; de heer H. J. van Bottenburg als directeur van Christelijk: Vrouwenleven en tenslotte de heer A. J. da Gosta als secretaris van den Gentralcn Bond voor inwendige zen ding en ohristelijk-iphilantropische inrich tingen. Er waren talrijke telegrammen en brie ven van gelukwensch ingekomen. MOHAMMEDAANSCHE ZENDING IN ONS LAND. Een moskee te 's Gravenhage? Momenteel vertoeft in ons land een Britsch-Indisch zendeling, die destijds een nieuwe vertaling van den Koran in het Engelsch bezorgde. Men herinnert zich, dat hy hier vertoeft met de op dracht de Mohammedanen in de Resi dentie als religieuse eenheid te verzame len en den bouw van een moskee te be vorderen. Tot dit doel werd, naar het „Vader 1." thans verneemt, in Britsch-Indië, in hoofdzaak door rijke vorstelijke perso nen, reeds 8000 pond sterling bijeenge bracht. Bovendien beschikt de Lahore- beweging over meer toezeggingen. De bouw van een moskee kost in normalen tyd ongeveer 20.000 pond sterling. Wan neer de beweging ook in dezen oorlogs tijd zou kunnen besluiten tot den bouw, zouden de kosten naar de 30.000 pond loopen. De „Vooruit" vernam, dat reeds uitgezien is naar een geschikt terrein en wel in de residentie in de omgeving van het Belgische Park te Scheveningen. De aanvankelijke bedoeling was, de beslis sing reeds dit jaar te doen vallen. In middels is de oorlog uitgebroken en die belemmert de voorbereidingen in hooge mate. De zendeling zet zijn werk echter voort en blijft voorloopig in Nederland, geloo- vend, dat de plannen toch uitgevoerd zullen kunnen worden. NIEUWE NEDERLANDSCHE GEZANT TE BERN. In plaats van mr Van Kleffens. Naar gemeld wordt, komt voor een benoeming tot Hr. Ms. gezant te Bern ernstig in aanmerking mr G. W. ba- rondeVosvanSteenw ijk, thans Hr. Ms. gezant te Peiping, met verlof hier te lande. De diplomatieke post in de Zwitser- sche hoofdstad is sedert den voorzomer niet bezet, nu mr E. N van Kleffens door zijn benoeming tot minister van Buitenlandsche Zaken in Augustus j.l. niet naar Bern vertrokken is. Baron de Vos van Steenwijk bevindt zich thans als Nederlandsch gedelegeerde te Ge- nève. TREIN- CONTRA AUTOBUS- VERKEER. In Mei van dit jaar werden door de geconcessioneerde autobusdionsten in ons land, afgelegd 3.208.628 km. Zij ver voerden 6.643.700 reizigers. De reizigers treinen legden gedurende hetzelfde tijd vak af 3.915.000 km. en vervoeren ge middeld per maand 7.500.000 reizigers. Als een trein gemiddeld uit slechts 5 rijtuigen bestaat, bedraagt het aantal rytuigkm. dus 5 maal 3.915.000 of 19575.000 km. DREIGENDE MOEILIJKHEDEN IN DE VLASINDUSTRIE. De drie samenwerkende fabrieksarbei dersbonden voeren sinds eenigen tijd on derhandelingen met de directie en het bestuur der Coöp. Vlasfabriek Dintel- oord te Steenbergen om te komen tot een regeling der loonen en arbeidsvoor waarden en vastlegging daarvan in een collectieve arbeidsovereenkomst. Na een bespreking heeft de directie voorstellen gedaan, welke in de Zaterdag gehouden personeelvergaderingen unaniem zijn verworpen. De besturen kregen opdracht zich opnieuw tot de directie te wenden en op korten termijn een nieuwe bespre king aan te vragen. NIEUWE CHEF VAN DEN INLICH TINGENDIENST. Bij Koninklijk besluit is de gepension- neerde luitenant-generaal der cavalerie H. A C. Fabius, weder in dienst gesteld. Naar verluidt, ligt het in de bedoe ling, dat luit-generaal Fabius tydeiyk op zal treden als hoofd van den inlich tingendienst by den generalen staf in de plaats van generaal-majoor J. W. van Oorschot, wien dezer dagen eervol ontslag uit deze functie is verleend. Ook tydens den vorigen oorlog heeft luit- generaal Fabius, toen in den rang van kapitein, dezen post bezet. De Memorie van Antwoord aan de Eerste Kamer. Aan de memorie van antwoord rakende het wetsontwerp inzake verhooging cre- diet voor werkverruiming met f 30 mil- lio-en, wor'dt ontleend: De bezwaren, door enkele leden ont wikkeld tegen de uitvoering van cultuur technische werken, inzonderheid van ont ginningen, kunnen de ministers niet on derschrijven. Biji de he oordeeling van het kostenvraagstuk hij deze werken dient toch niet uit het oog te worden verloren, dat de kosten, welke ten laste van de overheid Wijven, slechts weinig meer bédragen dan de kosten van onder steuning, indien deze werken onuitge- voeid bleven. Daarenboven dragen, in te genstelling met vele andere werken, juist de cultuurtechnische werken een hij uit stek arbeidsintensief karakter, terwijl na de voltooiing van het werk een blijvende werkverruiming wordt verkregen. In dit opzicht verdienen ontginningen naar de meening van de ministers in het algemeen de voorkeur boven bebossdhin- gen, al wordt daar, waar zulks- nuttig en verantwoord is, ook tot bebossching bij wijze van werkverruiming overgegaan. Tegenover de bezwaren van enkele le den tegen de verzwaring van de lasten van het landbouwcri sis f o n d s als gevolg van de omzetting van woesten -grond in cultuurgrond, doen de ministers opmerken, dat het hier gaat om een afweging van -belangen, waarvan de consequenties moeten worden aan vaard. Bovendien zal hier niet uitsluitend aoht moeten worden geslagen op de on gunstige, doch zal ook rekening mogen worden gehouden met de ontwikke ling naar meer gestabiliseer de verhoudingen, waarbij- in ver band met de toenemende dichtheid van de bevolking de beschikking over vol doende cultuurgrond als een levensbelang voor ons volk moet worden aangemerkt. Van de be teekenis der indus trialisatie als middel tot bestrijding der werkloosheid, met name in de groote centra, -zijn ook de ministers ten volle' overtuigd. Echter do-et zich juist hier, tengevolge van de bijzondere tijdsomstan digheden, -de werking van remmende fac toren krachtig gevoelen. Niettemin blijven de ministers- bij voort during op bevordering der industrialisa tie bedacht. De beduchtheid) van enkele leden v-o-or concurrentie, welke gesubsidieerde bedrij ven met-gesubsidieerden zouden kunnen aandoen, kunnen de ministers niet doe len. Immers, waar hier van geval tot ge val een beslissing zal moeten worden -ge nomen, zal deze zijde van het vraagstuk telkens in het onderzoek kunnen worden betrokken. Het denkbeeld om een regeling te tref fen, teneinde bij verkoop met winst van ontgonnen gronden bijv. binnen 10 jaren na ld© ontginning een deel van -de winst in 's rijks kas te do-en vloeien, m-oge wellicht een zekere aantrekkelijkheid hebben, naar de mee ning van de ministers zal de practische verwezenlijking op bijkans onoverkome lijke moeilijkheden stuiten. Bij1 -de toekenning van subsi-dies aan particuliere ontginners wo-rdt er boven dien naar gestreefd, de waardevermeer dering als gevo-l-g van de ontginning le verdisconteeren in het bedrag, dat geheel blijft voor rekening van den ontginner. Wanneer de uitbreiding der tewerkstelling haar beslag zal hebben verkregen, kan op dit oogenblik nog niet wor- De strijd in Finland. Een neergeschoten Russisch bombardementsvliegtuig wordt door Finsche soldaten onderzocht. De sneeuw getuigt van het feit, onder welke omstandigheden de vijandelijkheden plaats hebben. den medegedeeld. Er wordt me» I kracht en voortvarendheid naar opvoe- ring van het aantal tewerkgestelden ge streefd, doch de remmende invl-oeden als gevolg van de tijdsomstandigheden doen zich hierbij sterk -gevoelen, i De stelling, dat de aard der te ver richten werkzaamheden beslissend moet zijn voor de vraag, of uitvoering, hetzij in werkverschaffing, of hetzij als werk- fondswerk geoorloofd is, kunnen de ministers in haar algemeenheid niet on derschrijven. Een der eerste overwegin- gen toch bij de vraag, of een bepaald werk als vrij werk dan wel op een der genoemde wijzen zal worden uitgeroerd, zal moeten zijn, of zonder bijzondere hulp het werk althans voo-r geruimen tijd on uitgevoerd -zou blijven. Instelling van commissies van overleg bij de verschillende werkverschaffingen ligt niet in -het voornemen. De huidige regeling biedt voldoende gelegenheid tot overleg met de vak-organisaties. EEN 87-JARIGE INWONER VAN 's GRAVENPOLDER ZENDT EEN POPPEN-AMEUBLEMENT VOOR PRINSES IRENE. I De heer Kryn Kribbe, oud 87 jaar, wonende te 's Gravenpolder, zond vorige week aan Z. K. H. Prins Bernhard een poppen-ameublement, dat hy'zelf had vervaardigd. Vanmorgen ontving hy onderstaan- brief 11 December 1939. I In opdracht van Hunne Koninkiyke Hoogheden Prinses Juliana en Prins Bernhard, heb ik de eer den Heer Krijn Kribbe, Hunnen dank over te brengen voor het aardige zelfvervaardigde pop pen-ameublement voor Prinses Irene, dat Hunne Koninklijke Hoogheden gaar ne voor Hunne Dochter hebben aan vaard. w.g.: DEDEL, Particulier Secretaris. BRAND IN DE GRAVESTRAAT. SPOEDIG GEBLUSCHT. Gisteravond brak brand uit in de wo ning van den heer C. Rozemond in de Gravenstraat. De heer C. Rozemond, die woont in perceel 43 naast de smederij, die thans door zyn zoon wordt gedreven, zat rus tig by de kachel in de beneden achter kamer, toen zy'n zoon hem kwam waar schuwen, dat er brand was op de boven- achterkamer, de slaapkamer van den bewoner. De zoon heeft, het was toen ruim 9 uur, de brandweer gewaarschuwd. Deze was zeer vlug ter plaatse en begon met een slang op de waterleiding te plaat sen, doch tevens reed de magirus naar de Vlissingsche brug om aan open wa ter te werken, en voerde men door Vlis singsche straat en Varkensmarkt de slangen aan. Dit alles heeft niet kunnen voorko men, dat de achterkamer geheel uit brandde en ook op den zolder groote schade werd aangericht door vuur en water, terwijl ook in de woonkamer, en in de slaapkamer van de dochter aan de voorzijde veel waterschade werd aange richt. De beneden voorkamer bleef vry- wel voor het water gespaard. Betreffende de oorzaak van den brand hebben deskundigen vastgesteld, dat het verschuiven van steenen in den schoor steen, die door de slaapkamer naar het dak voert, het behang heeft doen ont vlammen. De heer Rozemond is tegen brand verzekerd. Paard aangereden. Gisteren kwam de heer W. S. met zijn auto uit de richting Nieuwland bij den spoorwegovergang, toen van de zijde van den Kleverkerkschen weg een woon wagen met een bespannen paard en 2 losse paarden kwam. Een der losse die ren stak plotseling den weg over en een aanrijding was niet meer te vermijden. De auto werd beschadigd aan de voor zijde en het paard kwam te vallen, waar door het een poot brak en moest worden afgemaakt. Van schuld was geen sprake Kloetinge. Naar aanleiding van het bericht, dat de heer van H. by een val Zaterdag een hersenschudding heeft op- geloopen en beide sleutelbeenen gebro ken, vernemen wy, dat de hersenschud-, ding zeer licht was en de sleutel beenen niet gebroken zyn. Serooskerke (W.). Ook deze gemeente werd vorige week door een der mede werkers van St. Nicolaas bezocht, n.l. „Zwarte Piet". De belangstelling in de cantine der militairen was gering, hoofdzakelyk door het feit, dat de avond geheel on voorbereid was. Onder de weinige aan wezigen bemerkten wy slechts enkele onder-officieren en een handjevol man- schappen op. Ned. Herv. Kerk. Aangenomen naar Papendrecht, G. C. Roosendaal te Randwijk. Naar Leersum, H. R. J. Reyenga te Almkerk. Geref. Kerken. Tweetal te Vreeland en Nigtevegt, J. v. Buuren, cand. en hulppred. te Amers foort en R. W. Popma, cand. en hulp pred. te Moerdijk. Aangenomen naar Garijp, W. Rees kamp te Roden. Ohr. Geref. Kerk. Beroepen te Barendrecht, E. du Mar- chie van Voorthuizen te Urk. Te Wer kendam, N. de Jong te 's-Gravenhage (W.). Bedankt voor Middelharnis, H. Visser te Bunschoten. Voor Deventer, J. -C. Ma- ris te Sn eek. Voor Aalsmeer, M. Baan te Bussum. Bevestiging. Zondagavond zyn de beide nieuw beroepen predikan ten van de Geref. Kerk van Rotterdam- Centrum, dr R. Schippers, gekomen van Wanswerd, en ds A. J. van S 1 u y s, van Zonnemaire, in hun nieuwe gemeente bevestigd. De bevestiging van dr Schippers, be roepen in de vac.-ds Velders, geschiedde in de Nieuwe Noorderkerk door zyn va der, ds A. Schippers van IJsselmonde. De bevestiging van ds van Sluys had plaats in de Nieuwe Westerkerk door dr A. Kuyper Jr, wiens plaats thans door ds van Sluys zal worden ingenomen. Ds A. M. W. Odé. Goes. Sedert enkele weken is Ds A. W. M. Odé, predikant der Ned. Herv. Gemeente, alhier, door ziekte verhinderd zijn ambtelijk werk te verrichten. Naar wij vernemen is er nog weinig verande ring in den toestand van den patiënt, die thans in een ziekenhuis is opgeno men, te constateeren en lijdt hij veel pijn. Koudekerke. By de Ned. Herv. Gem. zijn herkozen tot ouderling: de heeren P. Dekker en J. Roelse en tot diaken de heeren J. Polderman en N. Bosschaart. (Belangeloos bericht.) Kruiningien,. Het Kiescollege der Ned. Herv. Gemeente alhier koos tot ouderling in de vacature Jan Polderman, dhr J. M. C. van der Peijl en tot diakenen de aftredenden J. Klap en C. Ligthart Schenk. Koudekerke. Gisteravond werd in de Geref. Kerk alhier tot ouderling gekozen dhr A. Joziasse Dz. en tot diaken dhr J. 'Huijsman Sr. Zendingszorgen. Het Zendingsbureau te Oegstgeest (post rekening No. 6074) vraagt ons plaats voor het volgende: Het is ook in den loop van de laatste week steeds duidelijker geworden, dat de spanning, waarin Nederland in de eerste helft van November 'heeft verkeerd, een duidelijk nadeeligen invloed heeft geoefend op de inkomsten der Samen werkende Zendingscorporaties. Nu de stand als geheel te overzien is, blijken tot 1 December de inkomsten met ruim f 50.000,te zijn teruggeloopen, vergele ken bij het vorige jaar. De Directie en Hoofdbesturen staan daarmee voor zéér groote zorgen, die te minder te voorzien waren, omdat de medewerking aan deze najaarszendings- week en dientengevolge het aantal aan gevraagde offerzakjes nog grooter was dan de vorige jaren. Er wordt nu aan vele duizenden in den lande een oproep verspreid, waarin de toestand met enkele cijfers duidelijk wordt uiteengezet. Zend i ngs-di rector. Zooals bekend is, zal de Zendingsdi- rector Ds Joh. Rauws, op 1 Januari a.s. zijn arbeid neerleggen. De Hoofdbe sturen der Samenwerkende Zendingscor poraties hebben besloten in deze vaca ture niet onmiddellijk te voorzien, maar daarmee eenigen tijd te wachten. Wel is er nog een secretaresse voor de Directie benoemd, die een deel van den arbeid van Director Rauws zal overnemen en met een deel van het werk der andere Directoren zal worden belast. Als zoo danig is benoemd Mej. Mr F. H. M. Beu- mer te Utrecht. De samenwerking van de drie recht- sche partyen is althans wat de lands- politiek betreft verstoord. Gelukkig is dat nog niet over heel de linie het geval. In tal van gemeenteraden en in meer dere colleges van Provinciale Staten wordt de beteekenis van samenwerking nog zeer goed ingezien en hebben pogin gen om de drie rechtsche partijen uit elkaar te drijven, geen resultaat gehad. Dat blijkt ook weer uit het afdeelings- verslag van de Staten van Utrecht. In de afdeelingen was geconstateerd, dat de meerderheid der staten niet be reid bleek, bij de verkiezing van Gede puteerden haar stem aan een tweeden sociaal-democratischen candidaat te ge ven. Van de zijde der S. D. A. P. werd hier bij de vraag gesteld, of de Statenleden die de meerderheid vormden en in het bijzonder de leden van de R.-K. staats partij, van meening zijn, dat de door hen voorgestane politiek, in het bijzonder de welvaartspolitiek, beter gediend was door de door hen bevorderde verkiezing van een lid der liberale staatspartij, dan zy door de verkiezing van een lid der S. D. A. P. gediend zou zyn. Hiertegenover stelden andere leden, dat de drie rechtsche partijen in de Sta ten de meerderheid vormen en dat deze meerderheid door den uitslag der ver kiezingen nog is versterkt. Hieraan be antwoordt de huidige samenstelling van het college. Dezen waarborg voor een goede samenwerking met de Staten achtten deze leden van veel belang. Het is echter aldus deze leden tot dus ver goede practyk geweest, ook de min derheid der staten in het college van Ge deputeerde Staten vertegenwoordigd te doen zyn en daarby verschillende stroo mingen van links tot haar recht te doen komen." Pe drie rechtsche partyen worden hier dus, wat de hoofdzaken betreft, als een eenheid gezien. Samenwerking van die partyen wordt in het algemeen be lang geacht. Wy hebben nog altyd hoop, dat dit in zicht ook in de landspolitiek zich weer baan zal breken. Gasthuis Oostwal. Geslaagd op 11 December voor diplo ma ziekenverpleging A zuster H. H. J. de Jongh opgeleid in genoemd zieken huis. Zonnemaire. De voordracht voor ond< wijzeres aan de openbare lagere schooi bestaat uit de dames: 1. G. J. Meijler; 2. A. J. van de Velde; 3. E. M. Kan resp. tijdelijk onderwijzeres te Kamper land, Sirjansland en Schoondijke. Ambtsaanvaarding Mr. Oranje. Mr J. Oranje van Eindhoven, benoemidj hoogleeraar in 'het Handei recht, Faillissementsrecht en Burgerijk Procesrecht aan de Vrije Universiteit, zal op Vrijdag 9 Febr. zijn inaugureele rede houden. Autobus met arbei ders door trein gegrepen. Gisteren is by Voelklabruck een perso nentrein op een autobus met 38 arbei ders ingereden. De autobus werd tegen een telefoonpaal geslingerd en geheel vernield. Twaalf arbeiders en de chauffeur wa ren op slag dood, terwijl zes andere ar beiders spoedig daarna om het leven kwamen. De overige twintig arbeiders werden deels zwaar gewond. Haagsche N. S. B. - ers b hun oefeningen gestoord. De Haagsche politie heeft gisteravond een inval gedaan in het perceel De Mient 158, waarin is gevestigd een zaak in grafzerken en monumenten. De inval geschiedde, omdat de politie vermoedde, dat in den kelder van dit perceel han delingen gebeuren, welke in strijd zijn met de wet op de weercorpsen. Toen de agenten de kelderdeur open- Dxiehonderd en vijftig Zwitsersdhe meisjes hébben dienst genomen in bet leger van haar land, om daarin een speciale ambulance-colonne te vormen. Zij worden thans in de noodzakelijke onderdeelen van baar militaire ambt onderwezen

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1939 | | pagina 2