Begrooting van lietP.T.T.-bedriif Dagblad voor de Provincie Zeeland De Volkenbond verzoekt Rusland en Finland de vijandelijkheden te staken en te onderhandelen - De strijd in Finland - Nieuw Russisch offensief in voorbereiding - De oorlog ter zee en m de lucht. EERSTE BLAD. DINSDAG 12 DECEMBER 1939 54c JAARGANG - No. 62 Rusland en Finland uitgenoodigd vijandelijkheden te staken. Nieuw Russisch offensief in voorbereiding? Belangrijkste Nieuws. Binnenland. Uitgave: N. V. Uitgevers - Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw" Bureaux Lange Vorststraat 7 0, Goes Postrekening 44485 Telefoon 2438 bijkantoor Middelburg: Fa. Boekhandel j, J. F A N O Y, Lange Burg 40. Telefoon 28 Directeur - HoofdredacteurR. ZUIDEMA Abonnementsprijs f2.öö per kwartaal Weekabonnementen voor Middelburg Goes en Vlissingen f 0.20 Losse nummers 5 cent Advcrtentlön 30 cent per rcge! Ingezonden mcdcdeelingen 00 cent per regel Kleine Advcrtentiën Dhisdngs en Vrijdags 10.75 bij vooruitbetaling Advertentiën onder letter of motto 10 cent extra Bij contract belangrijke korting BINNEN 24 UUR ANTWOORD VERZOCHT. Gistermiddag heeft de Finsche gedele geerde Holsti in <de vergadering van den Volkenbond het Finsche beroep op den Volkenbond toegelicht. Onder algemeen applaus besteeg hij het spreekgestoelte. Na gewezen' te hebben op de veront waardiging in de geheele wereld over den aanval van de zijde van Rusland, herinnerde Holsti er aan hoe de Sovjet- Unie vroeger zelf het geval van agressie beoordeelde, toen haar gedelegeerden fn Genève het woord voerden. De Sovjet- Unie heeft zich te Genève steeds uitge sproken ten. gunste van de organisatie der collectieve veiligheid. De laatste weiken, zooi vervolgde Holsti, hebben bet Russische leger, ide vloot en de luchtmacht dood en verderf gezaaid onder het Finsche volk. Dit staat echter in zijn geheel trouw om de regeering ge schaard. Tevergeefs heeft Moskou de democratische vol'ksregeering opgericht. De wereldopinie heeft zich dienaangaan de niet vergist. Finland heeft thans even wel niet alleen aanmoedi gende woorden noo dig, maar doeltref f entten bijstand. Het Finsche volk kan zich niet alleen beschermen tegen de automatische wa pens van allerlei aard der Sovjet-Unie door internationale resoluties. Inderdaad strijdt het orni niets minder dan zijn be staan en om de hoogste politieke idealen der andere volken. Zijn rede 'besluitend, sprak Holsti'den wensch uit, dat de sympathie der geheele wereld zal-worden omgezet in practi- schen steun voor zijn land. Doet uw plicht, aldus Holsti, Finland doet den zijneni door zijn kostbaarste goed, zijn bloed te geven. Dit betoog was zoo overtuigend, dat niemand verder het woord vroeg. D'e commissie van dertien, bestaande uit de gedelegeerden van Bolivia, Egyp te, Engeland, Frankrijk, Ierland, Britsch- Indië, Noorwegen, Portugal, Zweden, Siam, Uruguay en Venezuela, 'heeft daarna besloten, nog een laatste vredes poging te ondernemen, alvorens Sovjet- Rusland tot aanvaller te verklaren en over de mogelijkheid van een practische hulpverleening aan Finland te beraad slagen. De commissie is onmiddellijk na de mei langdurig applaus ontvangen rede van Holsti, bijeengekomen ter bespreking van het beroep van Finland' en heeft' op voorstel van Zweden met algemeene stemmen besloten, een telegram aan de beide strijdende partijen te richten, waar bij aan beide wordt verzocht', onmiddellijk de vijandelijkheden te staken en) de rege ling hunner moeilijkheden! langs vreed- zamen weg te beproeven. Het telegram is nog voor acht uur gis teravond naar Helsinki en Moskou ver zonden. Een antwoordtermijn van 24 uur is gesteld. Er zullen zeker niet veel personen zijn, die rekenen op een bevestigenJd antwoord van Moskou. De commissie was evenwel 'van meening, dat een allerlaatste poging I niet adhterwege gelaten mocht worden. I Wanneer 'het antwoord, overeenkom stig de verwachting, negatief zal zij'n, zullen daardoor natuurlijk de aanhan gers van een' uitsluiting van Sovjet-Rus- land uit den, volkenbond een des te ster ker positie innemen. Het schijnt dat Noorwegen en Zweden bereid zouden zijn materieele hulp aan Finland tebieden', indien althans vol doende andere staten, eveneens daartoe bereid zouden zijn. De onderhandelingen in de commissie van dertien, die vandaag zullen worden' voortgezet, zullen waar schijnlijk in hoofdzaak betrekking heb ben op de materieele hulpverleening. Verklaring van de Oslo-groep. D'e tot de 'Oslo-groep behooren.de dele gaties van België, Denemarken, N e d e r- 1 a n d, Luxemburg en Zweden 'hebben de volgende verklaring aan den' voorzitter van de voTkenbondsvergadering doen toe komen. „D'e ondergeteekende delegaties, in overweging nemend, dat de huidige vol- kenbondsvergaldering op verlangen van de Finsche regeering voor een bepaald politiek doel is bijeengeroepen, verklaren, dat ziji er zich ervan zullen, onthouden, elke andere politieke kwestie te bespre^ ken". Deze verklaring is niet mede door Fin land en Noorwegen onderteekend, wegens de bijzondere positie van Finland op deze volkenboridsvergadering en wegens de verkiezing van den Noorschen gedele geerde Hambro tot voorzitter van de as- semblée. Men heeft in Helsinki den indruk, dial een nieuw offensief aan Russische zijde in voorbereiding! is aan de oevers van het Ladogameer, dat reeds gedeeltelijk is toegevroren. D'e Russen concentreeren drie nieuwe legers aan dit Oostelijk front. Gemeld wordt maar het bericht kon niet gecontro leerd worden dat de be velhebber van de Russische luchtvloot der Oostzee uit zijn functies* is out heven in verband met de geringe re sultaten, die tot dusverre door de Sovjet-Russische luchtmacht zijn verkregen. Men spreekt te Helsinki het bericht in het Sovjet-Russische communiqué tegen, volgens hetwelk de roode troepen regel matig 6, 6 en 10 km. per dag zouden oog offlpn^^-0 w,erden de geredden van de „Immingham", die bij Callants- jn liep, bij hun aankomst te Den Helder ter observatie naar het hospitaal vervoerd. vorderen ten Noorden van het Ladoga meer. Na een krachtig tegenoffensief hebben de Finnen da stad Suomosalvi ten Noor den van het Ladogameer heroverd, zoo meldt het Zweiedsche dagblad „Afton- bladef', dlat hieraan toevoegt, dat belang rijke Russische troepen zouden zijn om singeld. De Finsche legatie te Londen deelde mede, dat aan beide oevers van de Tai- lapi heftige gevechten van man tegen man plaats vonden, nadat de Russen haJdden gepoogd den Noordelijken oever te bezetten. Telefonisch wordt uit Svanvik bericht, dat de Finsche troepen de verdediging van het Noordelijk front ten zeerste heb ben versterkt in afwachting van het Russische offensief, dat wellicht nog op ziclh, zal laten wachten, totdat verster kingen en nieuw materiaal zijn aange komen, waardoor men beter bestand zal zijn tegen-de barre koude. Behalve patrouille-activiteit is het den geheelen morgen rustig geweest aan dit front, hetgeen wellicht ook te danken is aan het aanhouden der koude. Finsche kringeni hebben aan Reutler medegedeeld, dat reeds vele honderdien' Zweden in het Finsche leger strijden. Het nauwkeurige aantal dergenen, die zich voor den vrijwilligen 'dienst hebben opgegeven, is niet bekend, maar men ge looft, dat het reeds in de duizenden loopt. GRIEKSCH SCHIP GETORPEDEERD. Het Grieksc'he stoomschip „Garoufalia" groot 406 ton, dat op weg was naar Kir- kenes (Noord-Noorwegen) om een lading ijzererts voor Nederland aan boord te nemen, is aan Idie Noorsche kust ge torpedeerd. 25 opvarenden werden door bet Noorsche stoomschip „Tellus" gered. Vier opvarenden zouden zijn omgekomen. Een der loodsen verklaarde, dat hij1 ge zien had, dat een duikboot van onbe kende nationaliteit twee torpedo's op de „Garoufalia" afvuurde. OOK DEENSCH EN NOORSCH SCHIP TOT ZINKEN GEBRACHT. Het D. N. B'. meJdit, dat in de Noordzee een Deenscb en een Noorsch schip, als mede drie Britsche schepen tot zinken werden gebracht. Een duikboot, die naar Duitschland terugkeert, 'heeft gemeld, 26.000 ton aan scheepsruimte vernietigd te hebben. Uit dit bericht zou zijn af te leiden, dat de Duitse hers er kennen neutrale schepen te torpedeerenl DE VERMISTE VIER BRITSCHE SCHEPEN. Omtrent de vier Britsche schepen, die wegens hun lang over tijd zijn als verlo ren beschouwd moeten worden, de „Asih- lea" (4222 ton), Ide „Newton Beec'h" (4651 ton), de „Huntsman" (8196 ton) en de „Yrevanion" (5299 ton), te zamen 22.368 ton, schrijft de „Evening News", dat al deze schepen van Kaap de Goede Hoop op weg naar Engeland waren, en dat zij dus ergens in 'het Zuidelijk ge deelte van den Atlantischen Oceaan tot zinken gebracht moeten zijn. Men neemt aan dat de „Admiral Scheer" deze schepen heeft aangevallen. Een der schepen, de „Huntsman", was van Iridië op weg naar Liverpool, en had een bemanning van 16 Engelscben en 70 Indiërs. HITLER AAN HET FRONT? Evacuatie van Duitsche dorpen. De bewoners van de Duitsche dorpen aan de Sauer hebben bevel tot evacuatie gekregen. Aan den linkeroever van de Sauer' worden steeds uitgebreider troe penbewegingen merkbaar, zoowel van als naar Trier en Echternachterbruck. Don derdag beeft men bij de Sauer een zoo sterk escorte auto's van het opperbevel gezien, dat men veronderstelt, dat Hitier zelf een inspectietocht heeft gemaakt. DUITSCHE VLIEGTUIGEN BOVEN ENGELAND. Een 'vijandelijk verkenningsvliegtuig vjoog gisteren op groote hoogte boven de kust van Yorkshire. Britsche jachtvlieg tuigen stegen op, waarna het Duitsche vliegtuig in zuidoostelijke richting ver- Ideen. Eenige visscherslieden hebben om streeks denzelfden tijd uit zee kanonvuur gehoord. Een, ander D'uitsch vliegtuig is boven de zuidoostkust van Engeland gezien. BALLONVERSPERRING BIJ DE FIRTH OF FORTH. Vernomen wordt, dat, na de Duitsche luchtaanvallen op de Firt'h of Forth, een ballonversperring aldaar is aangebracht in omstreeks 24 uur tijds. Het aanbren gen van deze versperring was een -proef voor het balloncommando, dat opdracht kreeg om de zaak in één etmaal af te handelen. Dit geschiedde door tijdelijk de versperring van een andere plaats in Schotland weg te 'halen, met behulp van een specialen trein. DE BRITSCHE KONING TOT ZIJN SOLDATEN. De volgende boodschap van den Engel- schen Koning is door generaal Gort in Frankrijk ontvangen en in den vorm van een legerorder gepubliceerd „Het is mij' een groot genoegen ge weest de troepen onder uw bevel in Frankrijk te bezoeken en de 'dagen, die ik onder hen heb kunnen doorbrengen, zijn zeer belangwekkend geweest, want ik heb de gelegenheid gehad persoonlijk iets te zien van de omstandigheden, waar onder zij1 leven, en van het werk, dat zij verrichten. Ik !heb de overtuiging gekre gen, uit alles wat gij mij getoond hebt, dat de Britsche soldaat 'heden minstens de gelijke van zijn voorganger is, zoowel in Ide doeltreffendheid in zijn optreden als wat den geest betreft. Ik zend mijn beste wenschen aan alle rangen van 'het Britsche expeditieleger en geef hun de verzekering van het volledige, onwrik bare vertrouwen,, dat door 'hun landge- nooten in hen gesteld wordt." MEMORIE VAN ANTWOORD AAN DE EERSTE KAMER. Scherpere controle op de radio-uitzen dingen niet noodig geacht. Aan de Memorie van Antwoord aan de Eerste Kamer, inzake het wetsont werp tot vaststelling van de begrooting van P. T. T. voor 1940, wordt ontleend: Ter zake van de opmerking, dat het niet gewenscht is naar verdere vergroo ting van de winst te streven langs den weg van verhooging der tarieven, zegt de minister, dat een verhooging van de tarieven met het eenig doel de winst van het bedrijf te verhoogen en daarmede de belangen van de schatkist te dienen, van den minister niet is te verwachten. Dat men tegenover de gunstige finan- ciëele uitkomsten zou moeten stellen de minder goede bediening van het publiek ten plattenlande en te lage bezoldiging van een deel van het personeel, kan de minister geenszins toegeven, indien de hier aan het woord zijnde leden daarme de tot uitdrukking wenschen te brengen, dat de gunstige financiëele uitkomsten verkregen zouden zijn ten koste van de belangen van publiek en personeel. Bij de bepaling van het aantal bestellingen, gaat de bedrijfs leiding volgens met zorg gekozen nor men te werk. De toepassing dezer nor men vindt overigens met soepelheid plaats. Het ontmoet overwegend bezwaar, t o t e e n a 1 g e m e e n e invoering van ten minste twee bestellingen over te gaan, omdat deze invoering zich dan ook zou uitstrekken over gevallen waar in niet kan worden erkend, dat daaraan een wezenlijke behoefte zou bestaan. Niettemin zal ook in de toekomst tot invoering in de gevallen, waarin zulks verantwoord is, worden overgegaan. Met uitbreiding van het aantal postzegelautoma ten wordt voortgegaan. Zij worden ten platten lande aangebracht aan hulpkan toren en ook aan stations, waar een vol doend gebruik daarvan kan worden ver wacht. Dit nummer bestaat uit 2 bladen. Binnenland. Memorie van Antwoord over de wijziging 'dier L.O.-wet 1920. De mobilisatie en het bedrijfsleven. Verhooging crediet werkverruiming. Buitenland. Volkenbond verzoekt staking van den strijd in Finland binnen 24 uur. Finland vraagt daden. Toebereidselen voor een nieuw Russisch offensief. Wat de verlaging van de telefoontarieven betreft, de Minister is van oordeel, dat op zich zelf een verlaging van de telefoontarieven wenschelijk en doelmatig geacht moet worden. Daar echter thans niet te overzien is, welken invloed de tijdsomstandigheden eensdeels op de mogelijkheid van tijdige uitvoering der noodige technische voor ziening en anderdeels op de verschillen de inkomsten van het bedrijf zullen heb ben, acht hij het niet verantwoord, deze tariefsverlaging thans aan de orde te stellen. Invoering van het kosteloos opnemen van gelden uit eigen postrekening door middel van cheques stuit af op het be zwaar, dat het in de praktijk ten giro- kantore niet doenlijk en bij cheques aan toonder zelfs onmogelijk is te onder scheiden tusschen cheques te eigen be hoeve en cheques ten behoeve van der den. Overigens is het niet onredelijk, voor het doen van uitbetalingen per che que een bescheiden bedrag te heffen. Wat betreft de radio-uitzen dingen: De Nederlandsche omroepvereenigin- gen zijn zich er van bewust, dat het ver vullen van haar taak in de huidige ern stige tijdsomstandigheden de uiterste zorg en beperking medebrengt. Boven dien waakt de radio-omroep-controle- commissie bij voortduring met scherpe nauwgezetheid er voor, dat niets wordt uitgezonden, waardoor de handhaving van Nederlands neutraliteit in gevaar kan worden gebracht. In verband hier mede acht de minister scherpere con trole op de radio-uitzendingen niet noo dig. HULDIGING VAN MEVROUW A. VAN HOOGSTRATEN-SCHOCH. Op een druk bezochte receptie in het jaarbeursrestaurant te Utrecht is gister middag mevrouw A. van Hoogstraten- Scboc'h te 'Zeist, de bekende schrijfster van christelijke lectuur, ter gelegenheid van baar zeventigsten verjaardag gehul digd. Er had zich een huldigingscomité gevormd, onder voorzitterschap van jhr. mr D. J. de Geer. minister van staat en voorzitter van den ministerraad, hetwelk gelden had verzameld voor een hulde blijk, dat daarbij' tevens werd aangeboden. Bij'de aanbieding van dat 'huldeblijk, waaraan mevrouw van Hoogstraten zelf een bestemming kan geven en dat verge zeld was van een album met de namen der schenkers en schenksters, vervaar digd door den heer Henk van Botten- De vertegenwoordigers der Nederlandsche regeering op de Volkenbonds vergadering, mr G. W. baron de Vos van Steenwijk (rechts) en prof. mr dr J. P. A. Frangois bij hun vertrek uit den Haag naar Genève.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1939 | | pagina 1