Mijnhardtjes De strijd in Finland. Dagblad voor de Provincie Zeeland EERSTE BLAD. ZATERDAG 9 DEC. 1939 54c JAARGANG - No. 60 Niet recht, maar belang. Roode lof en blaam. Gasaanval op Helsinki verwacht - Noorwegen bezorgd - Engelsche destroyer beschadigd - Twee Duitsche duikbooten tot zinken gebracht? Weer handelsschepen vergaan. Italië waarschuwt Rusland. Engelsche torpedojager beschadigd 10 opvarenden worden vermist. Do kinderbijslagverzekering. Duitsche duikbooten tot zinken gebracht. Drie Engelsche handelschepen vergaan. Belangrijkste Nieuws. Italië waarschuwt Rusland. Uitgave: N. V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw" Bureaux Lange Vorststraat 7 0, Goes Postrekening 44455 Telefoon 2438 jijkantoor Middelburg: Pa. Boekhandel j. J. F A N O Y, Lange Burg 40. Telefoon 28 Abonnementsprijs f2.«0 per kwartaal Weekabonnementen voor Mlddclbifrg Goes en Vlisslngen f 0.20 Losse nummers 5 cent Directeur - HoofdredacteurR. ZU1DEMA Advcrtentlën 30 cent per regel Ingezonden mededeelingen 60 cent per regel Kleine Advertcntiën Dinsdags en Vrijdags f 0.75 bij vooruitbetaling Advertentlën onder letter ol motto 10 cent extra Bij contract belangrijke korting Het ziet er in de tegenwoordige we reld voor de kleine Staten niet gunstig uit. Om de eenvoudige reden dat geen aandacht geschonken wordt aan het recht, maar dat alleen het belang den doorslag geeft. Wij zien dat ook weer bij den bruta len aanslag van Rusland op Finland. Over gebrek aan sympathie heeft Fin land zeker niet te klagen. Groote en kleine staten verklaren een stemmig dat zij den aanslag op de zelf standigheid van dit kleine maar dappere volk afkeuren, en dat zij groote bewon dering hebben voor den grooten moed die dit volk bij dezen laffen aanval ten toon spreidt. Maar daar blijft het dan ook bij. Duitschland, dat de aanvallen van Rus land op de kleine staten mogelijk heeft gemaakt, houdt zich uit den aard der zaak op een afstand. Engeland geeft uiting aan zijn warme sympathie voor Finland, maar zijn be lang brengt mee, deze schending van het recht rustig toe te laten. Alleen Italië, dat een vijftigtal vlieg tuigen zond gaat iets verder, maar dat zal niet los staan van het feit, dat als het zoo doorgaat de belangen van Italië op den Balkan in het gedrang dreigen te komen. Zoo staat het kleine Finland tegen het machtige Rusland, geïsoleerd. Toen de Finsche legatie uit de Russi sche hoofdstad zou vertrekken, liet Sta lin door middel van zijn Duitsche vrien den de andere gezantschappen waar schuwen, dat wanneer zij de Finsche le gatie uitgeleide zouden doen en op deze wijze sympathie betuigen met het zwaar beproefde Finsche volk, dit door de Sov jet-regeering als een onvriendelijkheid zou worden aangemerkt. En wij hebben niet gelezen, dat er een der andere legaties was, die den moed had dezen wenk te veronachtzamen. Een veeg teeken. Weinig goeds belovend voor de toe komst van Europa, voor de Christen volken die niet den moed hebben recht en gerechtigheid te betrachten, maar die zich uitsluitend laten leiden door het belang. Weinig goeds belovend inzonderheid voor de kleine staten. Ook voor Nederland. En een nieuwe waarschuwing om toch al het mogelijke te doen de weerkracht van ons volk, ook de zedelijke weer kracht, te versterken. Want dit staat wel vast, dat als de Nederlandsche belangen in het geding mochten komen, niet de eisch van het recht, den doorslag zal geVen. In het Kameroverzicht van een der liberale bladen werd de volgende opmer king gemaakt: „Onze voormalige defen- sie-afbrekers zyn wel radicaal omge zwenkt." En óf. Deze week hebben we het kunnen be leven, dat een der sociaal-democratische woordvoeders den minister van Defensie en zijn medewerkers dankte voor zijn doortastend optreden. Dat was op zich zelf al merkwaardig, want deze spreker vergat, of hij wilde er liever niet aan herinneren, dat tot voor enkele jaren, de socialisten stemden tegen elke Defensiebegroo- Zij waren alleen maar op afbraak bedacht. Merkwaardig was nog, en op 't kantje van onbeschaamdheid, dat deze spreker het vorige Kabinet in gebreke meende e moeten stellen, omdat het niet vol doende voorbereidende maatregelen had genomen. Men kent toch wel de historie. Het is met name oud-minister Van Qk geweest, die jarenlang gevochten eext, eerst om algeheele afbraak van de eermacht te voorkomen, daarna, om sterke'0ermaC^1t zooveel mogelijk te ver- Door zoo ongeveer alle partijen is de zen bewindsman bij zijn aftreden dan warme hulde gebracht voor wat hij m s lands belang tot stand bracht. n dat was niet weinig. fl -r altijd vond hij daarbij de sociaal- emocraten tegenover zich. hpe„et Valt ,toe te juichen, dat de roode anriJln' iHU ^.et §evaar gaat dreigen, een ere houding gaan aannemen. gaat toch wel de perken te hpn 2 y den treurigen moed heb- bretetZïg, V°riSe KabiMt to se" DE KRIJGSVERRICHTINGEN IN FINLAND. De belangrijkste krijgsverrichtingen hebben zich gisteren weer op de Kareli- sche landengte, met name in den sector van de rivier Taipala, afgespeeld. In het hooge Noorden woedt een zware sneeuw val, welke zoowel de operaties te land aLs in de ludbt beperkt. Het Finsche oorlogscommuniqué van gister luidt Op 8 December zette de vijand zijn aanval op de Taipala voort. Zij werden teruggeslagen. Suomassalmi is aan den vijand overgegeven. In de andere sector- ren is niets noemenswaard te vermelden. De Russische zeestrijdkraehten slaag den er in het eiland Hogland te bezetten. Het Zweedsöhe telegraafagentsohap meldt: De Finnen houden goed stand en de Mannerheim-Iinie is niet door de Russen bereikt. D'e Finnen maken gebruik van een tactiek, welke voor de Russische solda ten tot dusver onbekend was. De troe pen strijden compagniesgewijs, wat in het zoo onbegaanbare terrein in Karelië groote voordeelen oplevert. De Russen daarentegen vallen „en massa" aan, en worden dan ook vaak door de mitrail leurs van hun tegenstanders weggemaaid. De artillerie speelt, volgens neutrale waarnemers, een onbeduidende rol in dit deel van den strijd. Zij wijzen nog eens op bet uitstekende moreel en de prima uitrusting der Finsche troepen. De Rus- sën, die gevangen gemaakt zijn, dragen daarentegen uniformen, die in zeer slech ten staat verkeeren. HELSINKI VERWACHT EEN GAS-AANVAL. De Finsche 'hoofdstad bereid zich snel, doch, rustig op den volgenden luchtaan val voor, welke verwacht wordt zoodra het weer de Russische vliegtuigen in staat zal stellen, hun luguber werk te hervatten: Nu in een communiqué bekend ge maakt is, dat de Russen gas 'hebben ge bruikt, verwacht 'iedereen, dat bij den Volgenden aanval op de Finsche 'hoofd stad gas gebruikt zal worden. De Russische troepen zijn de Finsche linies op sommige plaatsen zeer dicht genaderd. RUSSISCH LEGERBERICHT. Het opperbevel van het militaire dis trict Leningrad deelt mede, dat de Rus^ sische troepen op 8 December den op- marsch in alle richtingen hebben voort gezet. NAAR DUITSCHE METHODE. De correspondent van de Daily Tele graph meldt, dat in hooge neutrale diplo matieke kringen te Moskou werd meege deeld, dat de avond voor den Russischen inval in Finland, aan den Duitsoben am bassadeur de verzekering was gegeven, dat geen militaire actie tegen Finland was overwogen. „GEEN GAS GEBRUIKT." Het 'hoofdkwartier van hét Roode Le ger spreekt de berichten van buiten- landsohe bladen tegen, volgens welke dum-dum-kogels en gas door een afdee- ling Russische troepen in den strijd te gen de Finnen gebruikt zouden zijn. Intusscben 'heeft Finland den Volken bond er officieel van in kennis gesteld, dat „volgens Ide laatste berichten het Roode 'Leger zelfs gifgas gebruikt." BLOKKADE VAN DE BOTNISCHE GOLF. De Russische regeering heeft aan de betrokken mogendheden medegedeeld, dat de Finsche kust en het aangrenzende vaarwater van de monding van de Tor- nealv tot 23 gr. O.L. in de Finsche Golf geblokkeerd is. Van 'heden af wordt het geheele vaarwater tot gevarengebied ver klaard. De Amerikaansche minister van Bui- tenlan'dische Zaken Gordel! Huil heeft volgens .Reuter verklaard, dat de Ameri kaansche regeering Rusland verantwoor delijk zal achten voor alle schade of ver wondingen, die toegebracht wordien aan Amerikanen of Amerikaansche 'belangen als gevolg van de aangekondigde Rus sische blokkade van Finland. De Ver. Staten erkennen 'de blokkade niet, omdat de oorlog niet is verklaard. ITALIAANSCHE VLIEGERS IN DIENST VAN FINLAND? De diplomatieke medewerker van de „Star" meldt, dat Italiaansche bommen werpers met Italiaansche bemanning in Finland zijn gearriveerd en direct in ac- tieven dienst zijn getreden. Zijl zouden reeds 4 of 5 Russische vliegtuigen neer geschoten hebben. OPERATIES BIJ PETSAMO MAKEN NOORWEGEN BEZORGD. De „Times" schrijft, dat de dreigende operaties1 bij' Petsamo de conferentie van Oslo zeer urgent maakten. Het is geen wonder, dat Noorwegen zic'h 'begint af te vragen of misschien niet het smalle stuk land, dat in 'het Noorden van Finland Noorwegen binnendringt, Stalin op de gedachte ge bracht 'heeft, daarlangs een verbinding met den Atlan- tischen Oceaan te krijgen. De Engelsche Admiraliteit publi ceert een communiqué, waarin wordt gezgd: „De secretaris der Admiraliteit be treurt het mede te deelen, dat Zr. M.'s „Jersey" beschadigd is door een torpedo, die door een duikboot is afgevuurd. Het schip ligt thans in een haven. Twee of ficieren en 8 manschappen worden ver mist; men gelooft, dat zij gedood zjjn, 12 manschappen werden gewond." (De „Jersey" is een torpedoboot- jager van 1690 ton. Het vaartuig was in April van dit jaar gereed gekomen.) Memorie van Antwoord aan de Eerste Kamer. Aan de Memorie ivan Antwoord aan de Eerste Kamer over het ontwerp van wet houdende wettelijke regelen in zake kinderbijslagverzekering is het volgende ontleend: Dat voor z. g. n. kleine zelfstandigen eveneens een voorziening gewenscht zou zijn, is o'ok 'het gevoelen van den minis ter; hij is voornemens de instelling te bevorderen van een Staatscommissie ter bestudeering van dit vraagstuk. De voorgestelde regeling beoogt, voor de grootere gezinnen meer financieele ruimte te scheppen ten bate van de op voeding en ontwikkeling der betreffende kinderen. Het ligt in de bedoeling, de kinderbij- slagverzekering en de ziekteverzekering zooveel mogelijk door dezelfde bedrij'fo- vereenigingen te doen uitvoeren. Vrij' al gemeen is echter het gevoelen, dat eenige beperking van het aantal bestaande be drijfsverenigingen aan de uitvoering der verzekering ten goéde zou komen. Inschakeling van de" bedrijfsraden als uitvoeringsorganen acht de minister in de gegeven omstandigheden niet in het belang van de regeling. Voorbands wil het den minister voor komen, dat de inschakeling van het in stituut der collectieve contractanten niet wel mogelijk is zonder ongewenschte ge volgen te riskeeren. De echte zijn niet rond. maar hartvormlo. Officieel wordt medegedeeld, dat een vliegtuig van de Royal Air Force een Duitsche duikboot tot zinken heeft ge bracht. Een vliegtuig heeft tijdens een pa- trouillevlucht, een Duitsche duikboot aan de oppervlakte waargenomen. De machine viel de duikboot terstond mid scheeps aan. De duikboot begon te zin ken. Een tweede bom viel rechtstreeks boven op het vaartuig. Nog eenigen tijd nadat de duikboot verdwenen was, zag men olie en luchtbellen naar de op pervlakte komen." (Dit is reeds het vijfde bericht in een week tijd over het tot zinken brengen van een Duitsche duikboot.) Vrijdagavond laat heeft het ministe rie van landsverdediging bericht ont vangen, dat Vrijdag een tweede Duit sche duikboot werd aangevallen en tot zinken gebracht. Bij dezen aanval zou een Britsch vliegtuig een bom op een duikboot heb ben geworpen terwijl deze slechts even beneden de oppervlakte was. TWEE EN ZEVENTIG OPVAREN DEN OMGEKOMEN OF VERMIST. Het vrachtschip „Novasota" van de Royal Mail Line, groot 8795 ton, is op den Atlantischen Oceaan getorpedeerd. 43 opvarenden worden vermist, 44 ge redden zijn aan land gezet. Het schip zonk in acht minuten. Vele leden der bemanning werden, toen het De „Tajandoen" van de Stoomvaart Maatschappij Nederland, die in het Kanaal getorpedeerd is. Dit nummer bestaat uit 2 bladen. Binnenland. Het vergaan van de Tajandoeng. Memorie van Antwoord over de kinder bijslagverzekering. De regeering stelt regelen voor het ge bruik van den grond. De Zegam-kwestie. Buitenland. Het verweer van de Finnen tegen het Russische leger. Noorwegen bezorgd. Engelsche destroyer beschadigd. Twee Duitsche duikbooten tot zinken ge bracht? Verschillende 'handelsschepen gezonken. schip zonk, mee de diepte ingezogen. Het Engelsche s.s. „Merel", groot 1055 ton, is, gisteren in vier minuten ge zonken na op een mijn te zijn geloopen buiten de Engelsche oostkust. Slechts 2 van de 17 of 18 opvarenden werden ge red. Beiden zijn gewond. United Press meldt uit Kopenhagen, dat de bemanning van de tot zinken ge brachte Engelsche boot „Thomas Wal ton" uit 38 koppen bestond. Dertien opvarenden kwamen ten ge volge van de ontploffing om het leven. Elf leden der bemanning van 't schip zgn door een Duitsche boot gered. De „Scheepvaart" meldt, dat, enkele minuten nadat de Engelsche kuststati- ons bericht kregen van het ondergaan van de „Tajandoen" van de Mij „Neder land", een noodsignaal van een Japansch schip opgevangen werd. Uren later was nog niets naders van het Japansche schip vernomen. Tal van schepen zijn ter assistentie uitgevaren. Zeven overlevende zeelieden van een schip, welks identiteit nog niet bekend is, zijn op de Noordzee gered door de be manning van een Engelsch vliegtuig. OPNIEUW DUITSCH SCHIP BIJ DENEMARKEN OP EEN MIJN. Een Duitsch schip is in den vroegen morgen in de nabijheid van het eiland Langeland (Zuid-Denemarken) op een mijn geloopen en in de lucht gevlogen. Naar men aanneemt, zijn alle opvaren den omgekomen. GEEN TROEPENCONCENTRATIES AAN TURKSCH-RUSSISCHE GRENS? Officiëele Turksche kringen spreken met nadruk de Duitsche beweringen te gen, volgens welke er Turksche en Sov jet-Russische troepen zouden zyn gecon centreerd aan de Turksch-Sovjet-Russi- sche grens. Turkije noch Rusland hebben militaire maatregelen genomen aan de gemeen schappelijke grens. De valsche Duitsche beweringen zyn gemakkelijk te begrij pen. Alle Turksche bladen leveren op krachtige wqze commentaar op de Duit sche beweringen en gaan voort aanval len te richten tegen de nationaal-socia- listische propagandisten. De „Tan" verzekert, het bewijs te kunnen leveren, dat alle Duitschers in Turkije nationaal-socialistische propa gandisten zijn. In een commentaar op de zitting van den grooten fascistischen raad spreekt Gayda in de „Giornale d'Italia" over het niet oorlogvoeren van Italië. „Het niet-oorlogvoeren van Italië is geen neutraliteit", zegt Gayda, „want Italië behoudt zich volledige vrijheid van besluit en actie voor." Verder wijst Gayda er op, dat men niet aan den Balkan kan komen, zonder de belangen en de politiek van Italië te raken. ZACHT PROTEST VAN AMERIKA De regeering der Vereenigde Staten ziet zich genoodzaakt te verlangen, dat de maatregelen, door de Britsche regee ring genomen, geen inbreuk zullen ma ken op den gewettigden handel van haar onderdanen. Zij houdt zich ond.ertus- schen al haar rechten en die van haar onderdanen voor naar de mate en voor het geval op dien handel inbreuk ge maakt mocht worden", aldus een offi- cieele nota van het Amerikaansche mi nisterie van Buitenlandsche Zaken aan de Britsche regeering, naar aanleiding van het beletten van den Duitschen ex port door de geallieerden.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1939 | | pagina 1