BLUEBAND BLUE BAND 1$ Onderwijs Telegrammen. Vreemde vliegtuigen boven ons land. Laatste Berichten. Rechtszake Burgerlijke Stand Marktberichten Britsche maatregelen en Nederland. Oe Coloradokever op den terugtocht. België's financiëele moeilijkheden. Een nieuw schip voor de Mij. Nederland. Vijftig Italiaansche vliegtuigen naar Finland. zij later „groot" geworden is, zat zij dan ook zoo'n uitstekende ^Secretaresse zijn? Afloop Verkoopingen en Aanbestedingen Fiiantiëele Berichten. Fransch oordee! over de Nederlandsche persstemmen. In een Havasbericht wordt er de aan dacht op gevestigd, dat de Nederland sche bladen vrij ongunstig reageeren op de Britsch-Fransche maatregelen tegen den Duitschen export. Na de argumenten te hebben opge somd, welke de Nederlandsche pers te gen de Fransch-Britsche actie inbrengt, worden de volgende overwegingen daar tegenover gesteld: De mijnenoorlog is zeker een gevolg van de Duitsche actie; immers Enge land en Frankrijk, welker bevoorrading respectievelijk geheel en grootendeels over zee geschiedt, hebben er niet het minste belang bij langs hun kusten mij nen te plaatsen, die ten doel hebben de schepen, die hun havens bezoeken in de lucht te laten vliegen. Zij hebben be hoefte aan scheepsruimte en het zou daarmee in strijd zijn als zij hun eigen of neutrale schepen zouden vernietigen. Indien Engeland langs zijn kusten mij nenvelden legt, doet het dit overeenkom stig de bepalingen der Haagsche conven tie- Voorts zijn verschillende bewijzen ver zameld omtrent het leggen van mijnen door vliegtuigen; men heeft parachutes gevonden, die daartoe hadden gediend. Engeland heeft geen vliegtuigen noodig om langs zjjn eigen kusten mijnen te leggen. Ten slotte maakt Havas nog melding van eenige uitspraken van Duitsche zij de, welke als bewijzen kunnen worden beschouwd, dat de mijnen in de Noord zee door Duitschland zijn gelegd. gaan. Door uitstedigheid zal ds Koeke- bakker zich aan alle feestbetoon ont trekken. Veldprediker. Bij Kon. besluit van 2 December is aan ds W. J. van Lokhorst, Ned. Herv. pred. te Hilversum op zijn verzoek eervol ont slag verleend als reserve-veldprediker voor den tfld van oorlog bij het leger te velde. Bruinisse. In de vacature Matth. de f Koning is tot ouderling bij de Ned. H. Gem. gekozen de heer M. D. Bal Mz. N'euw- en St. Joosland. Als leden "en het Kiescollege der Ned. Herv. Kerk zijn alhier herkozen de heeren: A. A. van NieuwenhuijzenD. .Ter^s A. de Ta^er ,Tr, en A. Janse Wz. tot notabel in d" vacature C. van Leerdam is gekozen de heer A. A. van Nieuwenhuijzen. 's Heer Abtskerke. In de Ned. Her1', gemeente werd tot ouderling herkozen de heer G. de Jager en tot diaken de heer J. van Oosten. Tot notabelen werden herkozen de heeren M. de Witte en Jan Korstanje. Yerseke. Benoemd tot tijd. onderwij zer aan de Chr. School Kakeldans dhr J. Maas, thans kweek, met acte wonende te Oostdijk. Geslaagd voor machinistenexamen diploma A de heeren J. J. Feij en A. H. Timmerman te Vlissingen. Dank zij het uitblijven van Zuidelijken wind in den vliegtijd en intensieve bestrijdingsmaatregelen. Doordat gedurende de vlucht der Co loradokevers geen Zuidelijke wind voor kwam, is in het afgeloopen jaar een in vasie uit Frankrijk en België uitgebleven. Mede dank zij' de in 1938 genomen maat regelen was het insect thans aanmerke lijk minder verbreid dan vorig jaar, doch niettemin is de bestrijding nog intensie ver geweest. Volgend jaar zal waarschijnlijk blijken, dat de kever zeer aanmerkelijk is terug gedrongen. ZWARE OFFERS VOOR DE VER DEDIGING VAN DE NEUTRALITEIT. De mobilisatiekosten 10 a 11 millioen francs per dag. In de gisteren gehouden vergadering der Belgische Kamer legde, namens de regeering minister-president Pierlot een verklaring af. De algemeene politiek, zeide hij, wordt beïnvloed door den oorlogstoestand rondom België. Het vraagstuk van het oogenblik is van politieken en militai ren aard. Andere zorgen moeten daar voor op den achtergrond geraken. mobilisatie is duurhoe zullen wij haar betalen? In de eerste plaats uit de eigen middelen. •?8u lanc* eenstemmig de neutrali- eit handhaven. Slechts één zorg heeft ae laatste drie jaar onze politiek be- heerscht: het belang van België. Ons and, loyaal tot het uiterste, verloochent ae verplichtingen, welke het op zich neett genomen, niet. Het kan trotsch zijn op zijn prachtige leger, dat steunt op verdedigingswerken, welke de defen- ïemogdijkheden hebben vergroot. Indien de oorlog tot einde 1940 zou z°n de schatkist 8 tot 9 milliard odig hebben. Aan een leening in het wuf kan niet gedacht worden: het bedrag zal in het land zelf gevonden moeten worden. Er zijn slechts drie mid delen: belasting, leening of in flatie. De beide eerste middelen zul len tegelijkertijd moea;.. orden zigd. Het derde moet stelselmatig ter zijde gesteld worden. Terwille van bet evenwicht der linan- ciën stelt de minister van Financiën het land voor een aanzienlijke krachtsin spanning te ontplooien. Het uur der gel delijke opofferingen is gekomen. De kosten der mobilisatie zullen langs den normalen weg door de leening be streden worden. Indien de omstandig- heden verbeteren, zal de regeering een 1 buitenlandsche leening uitgeven. De eco nomische toestand van het land verhin- i dert het welslagen van een leening niet. Daarna heeft Gutt, de minister van Financiën, een uiteenzetting van den financieelen toe stand gegeven. Hij zeide o.m. „In de lente van dit jaar was de goud voorraad met 4600 millioen frank ver minderd, op 15 Sept. was hij geheel her steld, ondanks het feit, dat de internati onale toestand steeds meer gespannen werd. In de zorgwekkende dagen daar na heeft in totaal slechts 1264 millioen frank goud het land verlaten. De gevolgen dezer gebeurtenissen zijn echter voor de begrooting ernstig. D e mobilisatiekosten bedroe gen in October ongeveer 10 millioen per dag. Thans moet men op ten minste 11 millioen rekenen. Van het bijzondere crediet van 2 mil liard, dat op 7 September was geopend, was op 25 November 815 millioen ver bruikt, afgezien van de nog uitstaande schulden. Dezer dagen zal een aanvul lend crediet van 1100 millioen gevraagd moeten worden. OPDRACHT AAN „DE SCHELDE" TE VLISSINGEN. AMSTERDAM. De Directie van de N.V. Stoomvaart-Mij „Nederland" deelt mede, dat aan de Koninklijke Mij „De Schelde" te Vlissingen opdracht is gegeven voor den bouw van een vrachtschip van het zelfde type als het reeds in de vaart zijnde motorschip „Java". De motoren en hulpwerktuigen zullen worden gelverd door „Werkspoor". Prof. Dr H. Brugmans. f AMSTERDAM. In den ouderdom van 71 jaar is vanmorgen te Amsterdam overleden de oud-hoogleeraar Dr H. Brug mans. DOOR LUCHTDOELGESCHUT BESCHOTEN. DEN HAAG. De Regeeringspersdienst meldt, dat hedenmorgen vroeg een twee tal vreemde vliegtuigen van onbekend gebleven nationaliteit ten Noorden van Den Haag zijn gesignaleerd. De vliegtuigen werden door een batterij luchtdoelgeschut beschoten, waarop zij ons grondgebied verlieten. TWEE AUTO'S DOOR SNELTREIN GEGREPEN. Een inzittende gedood. AMERSFOORT. Vanochtend is op den overweg aan weerszijden van de Eem, doordat de boomen niet direct waren ge sloten, een tweetal vrachtauto's gegrepen door den sneltrein Enschedé. De eene auto werd zeer ernstig beschadigd, doch de beide inzittenden kwamen er zonder letsel af. De andere auto werd geheel versplin terd en kwam in de Eem terecht. Een der inzittenden trachtte naar den wal te zwemmen. Toen men hem op het droge had gehaald, bleken de levensgeesten reeds geweken. Men weet niet hoeveel personen in den wagen zaten. Een onderzoek wordt nog ingesteld. Later is de auto uit het water opgehaald. Er bleek zich niemand in te bevinden. NOODSEINEN VAN EEN DUITSCH VLIEGTUIG. OOSTMAHORN. Op het reddingsstation Oostmahorn is bericht ontvangen, dat in Noord-Westelijke richting van het eiland Schiermonnikoog een vliegtuig noodsei nen gaf. Men vermoedt, dat het een Duitsch vliegtuig is. De motorreddings boot „Insulinde" is onmiddellijk ter assis tentie uitgevaren. Bij terugkomst heeft de „Insulinde" gerapporteerd, dat het Duitsche vliegtuig door Duitsche trailers op sleeptouw was genomen. IJMUIDER LOGGER VERGAAN? IJMUIDEN. Naar men uit IJmuiden meldt, wordt de ongerustheid over het lot van den stoomtreiler „Silvain" van de Motor-Stoomvaart-Mij te IJmuiden van dag tot dag grooter. Het mocht niet gelukken verder contact met het schip te krijgen. Er bevinden zich 10 opvaren den aan boord. STOCKHOLM. Naar hier wordt verno men zijn in Finland 50 Italiaansche vlieg tuigen aangekomen. De toestellen zijn van Italië naar Finland gevlogen. Maak haar bestand tegen de werke lijkheid van hel leven. Geef haar nu niet alleen voldoende voedsel, maar vooral voedsel, rijk aan Vitaminen A en D. Geef haar Blue Band, de energie voeding, die krachtig en gezond maakt, die haar helpt weerstand bieden aan ziekten, die stevige beenderen en een krachtig gebit voor haar vormt, die haar energie en uithoudingsvermogen zal gevenvoor „later". Geef haar Blue Band, rijk aan Vitaminen A en D» aas-09i HET FRANSCHE LEGERBERICHT. PARIJS. Het Fransche legerbericht van hedenochtend luidt: Niets bijzon- ders te melden. HET DUITSCHE LEGERBERICHT. BERLIJN. Het opperbevel van de weer macht maakt bekend: Geen bijzon dere gebeurtenissen. MIDDELBURG. De Sint Nicolaasdag. Zoo is dan ook de dag van een speci aal karakter voor jong, maar toch op andere wijze ook voor oud, weer voorbij. Het was in onze stad niet over-druk, maar toch zagen wij talloozen met pak jes loopen, en dit deden ook velen der gemobiliseerden. Dat ook om hen gedacht is bleek o.a. op de bovenzaal van de Vergenoeging, waar gisteren enkele zakenlieden uit de Lange- en Kortedelft de marinetroepen hadden uitgenoodigd. 't Is voor dezen een bijzonder pretti ge avond geworden door muziek en zang, door acrobatiek en om niet te vergeten door het luisteren naar de voordracht van dhr L. A. Stofkoper, die uit zijn be kende bundels enkele der meest beken de en pakkende novellen voorlas. De goede Sint zelf had door verkeers moeilijkheden de bijeenkomst niet kun nen bereiken, maar uit zijn naam heeft de officier voor O. en O. de aanwezige pakjes met geschenken uitgedeeld. De hoofdingenieur van den Provincia len Waterstaat heeft heden namens Ged. Staten aanbesteed: het verbeteren van den weg over den Zeedijk van den Stads- polder en van een gedeelte van den Molenweg, in de gemeente Kortgene, deel van den weg Kortgene (steiger)Colijns- plaat no. 8 van het provinciaal wegen plan. Inschrijvers: A. Warrens, Ossenisse f 19400; K. Lucasse, Walsoorden f 192-70; Jos de Maagd, Hontenisse f19169; Jos Kindt en W. A. Warrens, Vogelwaarde f 18960; A. M. Kuiper, Middelburg f 17600; L. Timmer, Dordrecht f 17500; Gebrs M. H. en H. J. Kievit, Colijnsplaat f17395; J. den Oude Biervliet en W. v. d. Berg, Bruinisse f17375; L. P. Korstanje Wemeldinge f 17320; P. H. Voet, Kloos- terzande f 17.280; C. Wiskerke te Nieuwdorp f 17200; P. F. de Waal te Kuitaart f17200; D. Monshouwer, Zwijn- drecht f17100; M. Andriessen, Scherpe- nisse en A. v. d. Werf, St.-Maartensdijk f 16850; Firma F. Duinhouwer Sr, Goes f 16840; W. v. d. Linde, Kattendijke f 16612; P. M. Bouwense, Kortgene f 16580; W. Wandel en A. W. Wandel, Nieuwerkerk f16554; L. G. J. v. d. Ven, Koudekerke en M. Wandel, Schoondijke f16521; J. H. v. d. Ven, Vlissingen f 16500; L. van Boven, Ellewoutsdijk f16460; J. Haringman, Co lijnsplaat f16400; J. Hoogesteger, Wemel dinge f 16380; P. de Regt, Terneuzen f 15970; J. D. Jansen, Colijnsplaat f15584; M. W. Knuist, Goes en J. Knuist, 's-Heer Arendskerke f 15350 en C. de Rade, Rot terdam f 15220. Twee biljetten werden van onwaarde verklaard. Rechtbank te Middelburg. Ter terechtzitting der Arrondisse- ments-rechtbank te Middelburg, is be- ëedigd als plaatsvervanger van het eer ste lid der pachtkamer van het kanton gerecht te Middelburg de heer J. Lam- pert, wonende te Gapinge. Ter terechtzitting der Arrondisse- ments-rechtbank te Middelburg is be- eedigd als ambtenaar van den Burger lijken stand der gemeente Middelburg, de heer J. F Heemskerk, v onende 1e Middelburg. Het faillissement van Louis Muy- laert, textielfabrikant, wonende te Sa:; van Gent, Westkade ÏÖ3, is geëindigd wegens verbindend worden der eenige uitdeelingslijst na verzet. Procureur Mr A. H. Kuipers, advo caat te Middelburg. GOES. Geboren: Arie Ludovicus, zv. Petrus Franciscus Malcontent en Maria Philomena Freijzer. Overleden: Franciscus Bernardus Ma ria van Wijchen, 1 mnd. Van 25 Nov.2 Dec. YERSEKE. Geboren: Jacoba Ma rina d. v. Jan Jozias de Koeijer en Ja coba Marina Waverijn; Jacobus z. v. Lucas Scheele en Dina van Nieuwenhuij zen; Janna d. v. Andries Nieuwenhuize en Johanna Kopmels. Overleden: Pieter 10 d., z. v. Engel van den Boomgaard en Janna de Keijzer. (I. C.) Van 2330 Nov. KRUINTNGEN. Geboren: Pieter Abra ham z. v. Marinus Cornelis Polie en Dana Adriana Vermeulen te Wemel dinge. (I. C.) Van 26 Nov.2 Dec. VROUWENPOLDER. Bevallen: L. Kesteloo geb. Dingemanse, d. Ondertrouwd: D. J. Kesteloo 39 j. jm. en C. Paauwe 33 j. jd. (M. C.) MIDDELBURG, 5 Dec. AppelsGoud- reinette 311, Sterappel 39, Zoete Bellefleur 23, Zure id. 27, Zoete Ermgaarde 19, Campagnezoet 36, Grauwzoet 711, Cox Orajepippin 24, Notarisappel 38, Jac. Lebel 14, Roo- de Ribbing 39, Groninger Kroon 39, Jonathan 411, Ontario 6, Kattebollen 34, Present van Engeland 47, alles per kg. Peren: Gieser Wildeman 29, St. Re- my 34, Bergamot 36, Kleipeer 17, Pondspeer 35, Winterlouwtjes 2, Com- tesse de Paris 1220, Josephine de Ma- line 15, Bezie van Schonauwen 9, Knob bel Cchaumontel 913, d'Elice d'Hiver 16, alles per kg. Diversen: Tomaten 913, Black Ali cante 1520, alles per kg. BEURSBERICHTEN. Slotkoersen van de Amsterdamsche Effectenbeurs, ons medegedeeld door Van Heel Co N.V., te Goes. vorige koers heden H. V. A. 375 383 Ned. Ind. Handelsbank 104Va 104 Philipslampen 123 124 Lever Bros-Unilever 92 K 927a A. K. U. 3324 357a Amsterdam Rubber 185 186 Koninklijke Olie 240 243 Koninklijke Boot 100 102 Scheepvaart Unie 101 1027a Deli Maatschappij 15124 154 3 pet. Nederland 1937 77 K 777a 3 pet. Nederland 1938 83 83 U. S. Steel 4824 487/s Anaconda Copper 23 24 2313/ie Bethlehem Steel 59 X 587/s ex div. North American Cy. 177a 18 North Am. Aviation 17 18 Cont. Oil 1724 167/a Shell Union 9B/s 96/s Kennecott Copper 297/i8 29 Radio Corp. 47a 47a American Enka 32 337/s Am. Car Foundry 227a 237s Tidewater 8 24 87a Mid. Cont. Petroleum 107a 1024 Republic Steel 1724 177a American Waterworks 8 824 General Motors 397/s 39 De beurs viel niet tegen; er was iets meer vraag, doch de gunstige koersver schillen bleven gering. In Aku's ging ta melijk veel om, tengevolge van de gun stige stemming voor de Amerikaansche kunstzijde-aandeelen. Zij openden op 345/e en konden oploopen naar 3572. Overigens ging er in de lokale fondsen niet veel om, doch de stemming was goed prijshoudend. De Nivas verkocht 16000 ton suiker; eenige meerdere le vendigheid in den suikerhoek ontstond hierdoor echter niet. De Amerikanen waren weinig veran derd; alleen voor Kunstzijde-aandeelen bestond overwegende vraag. Wisselkoersen. Amsterdam, 6 Dec., 2.30 u. Berlijn 75.25—75.75. j Londen 7.347a—7.357a. Parijs 4.15 244.17. Brussel 31.05—31.10. New-York 1.881.89.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1939 | | pagina 3