DrDushkind Wanneer opkomst buiten gewoon dienstplichtigen. Binnenland. Uit de Provincie Kerknieuws ENGELANDS OORLOGSDOEL. Engeland zal nog zwaardere offers moeten brengen. AMERICAN CIGARETTE De dekking van oorlogsrisico door levensverzekeringen. Twintig jaren Sociale Verzekering. geeren. Toch is er reden om aan te ne men, dat de overigens voor de hand lig gende voorspelling volgens welke Duitschland de geheele kust van Groot- Brittanje en Noord-Ierland met inbegrip van de havens ook aan de Westkust, als oorlogsgebied zal behandelen, juist is. Dit laat men hier althans voorzichtig doorschemeren. Zulks kan nauwelijks iets anders be- teekenen dan dat Duitschland heel Groot-Brittanje in een gordel van onvei ligheid voor de scheepvaart wil insluiten. Hoe is het te verwezenlijken? Stellig moet men daarbij aan een intensiveering ook van den duikbootoorlog denken, doch op het oogenblik kan Duitschland een zoo omvangrijk gebied alleen met zijn duikbooten nog niet beheerschen, noch ook op radicale wijze onveilig maken. Duitschland behoeft de hulp van de luchtmacht opdat er kans zou zijn op een beslissend succes. De luchtmacht zal zelfs, althans in het begin van de ac tie, de hoofdtaak op zich moeten nemen door in alle havenmondingen en langs de heele kust z.g. bellenmijnen neer te leggen. Gewoonlijk plegen maatregelen van dezen aard in den aanvang eclatent suc ces te hebben, want de gevolgen der ver dediging, bestaande in het mijnenvegen, kunnen zich eerst later doen gevoelen. Het zou er dan op aan komen het my- nenstrooien telkens te herhalen. ITALIË HET GAT IN BRITSCH EXPORTBLOKKADENET? Het blad „Politiken" wijst erop, dat, nu de Engelsche maatregelen tegen den Duitschen export in werking zijn getre den, Duitschlands uitvoer naar Zuid- Amerika voor een groot deel via Itali- aansche havens in Italiaansche schepen zal worden vervoerd. „Zal Engeland thans Italië, dat de laatste maanden belangrijke inkomsten uit dit vervoer heeft genoten, prikkelen door in beslagneming dezer Duitsche goederen, terwijl de rechtmatigheid van zulk een maatregel door de neutrale sta ten niet wordt erkend? Italië schijnt een gat te zijn in het Engelsche uitvoerblok- kadenet", aldus het blad, „en eerstge noemd land schijnt niet van zins te zijn, dit gat te laten dichten." HET LANGE OPONTHOUD IN DUINS In het Lagerhuis is de vraag gesteld, of de Regeering er zich van bewust was, dat ernstige klachten uitgesproken wor den door neutrale reeders ten aanzien van onredelijk lang vasthouden van de schepen in contrabande controle-stati ons, waar de vaartuigen soms 22 dagen liggen. Namens de Engelsche regeering ant woordde Grimston, dat hij zich er van bewust was, dat klachten worden geuit. „De aangelegenheid heeft de voortdu rende aandacht van de autoriteiten, die volkomen doordrongen zijn van het be lang van vermijding van onnoodige ver traging. Langdurige vertragingen heb ben zich waarschijnlijk voorgedaan in gevallen van groote verschepingen zon der dat copieën der scheepspapieren vooruit gezonden waren, gevallen, waar in een nauwkeurig onderzoek van groot belang is. Wanneer de exporteurs volle dig rekening houden met de voordeelen van het kortelings ingevoerde nieuwe systeem, dan zullen de door de controle veroorzaakte vertragingen tot een mini mum teruggebracht worden. NIEUWE VERKLARING VAN HALIFAX. Lord Halifax, de minister van buiten- landsche zaken, heeft in het Engelsche Hoogerhuis het woord gevoerd. Sprekende over de oorlogs- en vredes- doelstellingen, zeide hij o.a., dat het al- gemeene doel, waarvoor de wapenen op genomen zijn, volkomen duidelijk is. In de oorlogsdoelstellingen zal, naar spr. verwacht, geen wijziging van belang gebracht worden. Het heeft weinig nut, ons illusies te maken over resultaten, die door een con ferentie zouden kunnen worden bereikt vóór de primaire les geleerd is door hen, die daaraan zouden deelnemen, name lijk, dat geweld een slechte methode is. Er is nog geen bewijs, dat Duitschland die 1 esge1eerd heeft. De twee voorwaarden voor een confe rentie zijn: 1. Er moet een bewijs zijn, dat de Duitsche regeering bereid is, de voor waarden te aanvaarden, welke overeen komen met de doelstellingen, waarvoor wij de wapens hebben opgenomen. 2. De zekerheid moet bestaan, dat el ke regeling, die tot stand komt, geëer biedigd zal worden. Op iedere andere basis zou een con ferentie niets bereiken. Sprekende over het Russisch-Finsche conflict, zeide de minister: „Het relaas van de kwade gevolgen, die voortgekomen zijn uit het Duitsche voorbeeld, en uit de praktijk der agres sie, wordt langer. In de paar laatste da gen hebben wij gezien, hetgeen alge meen veroordeeld wordt, als een niet te verontschuldigen daad van agressie door een van de grootste, jegens een van de kleinste, maar hoogst beschaafde na ties van Europa. Open steden zijn ge bombardeerd, vrouwen en kinderen zijn verminkt en gedood, op het voorwend sel, dat een natie van nog geen vier mil- lioen menschen vijandige plannen had jegens een volk van 180 millioen. Het Britsche volk is diep geschokt door de omstan digheden van den Sovjet- Russischen aanval en het heeft een diepe bewonde ring voor den schitteren den weerstand der Finnen. Deze zaak vormt het onderwerp van een beroep op den Volkenbondsraad en het standpunt van de Britsche regee ring zal in de bijeenkomst van de Vol- kenbonsvergadering duidelijk gemaakt worden. DE PROTESTEN DER NEUTRALEN. Halifax sprak voorts over de protes ten der neutralen tegen de Britsche re presaille-maatregelen wegens de Duit sche illegale daden ter zee. Hij zeide: „Deze protesten zullen uiteraard uitvoe rig beantwoord worden. Het is niet te gen te spreken, dat de vijandelijkheden noodzakelijkerwijze eenig verlies met I zich moeten mee brengen voor alle lan- I den. Wij doen ons best onze politiek met I beperking en consideratie toe te passen. I Wij probeeren de hardheden voor den neutralen handel te verlichten en niets van hetgeen wij tot nu toe ter zee heb ben gedaan, heeft ook maar één men- schenleven uit een neutraal land in ge vaar gebracht (toejuichingen). De Duitsche meedoogenloosheid heeft de rechten der neutralen geschonden, en het neutrale leven vernietigd. Het is in dat licht, dat wij het recht hebben neutralen te verzoeken de daden welke ons zijn opgedrongen door de me thode, waarmede Duitschland oorlog voert, te beoordeelen. Wy begrijpen zeer wel wat op het spel staat. Wij verwachten geen gemak kelijke overwinning. Wy onderschatten de bekwaamheid en macht en vastbera denheid van den vijand niet en evenmin rekenen wij op een spoedige ineenstor ting van het binnenlandsche front van den vijand. Wij kennen evenwel de kwa liteit van onze eigen vastberadenheid en weten, dat de erkenning der vraagstuk ken welke op het spel staan, deze vast beradenheid eensgezind en innig zullen houden. In het Lagerhuis heeft Sir Samuel Hoare het woord gevoerd. Hoare zeide o.m.„Wij kunnen den vrede niet winnen, tenzij wij den oorlog winnen. Ons doel moet niet alleen zijn den vrede of den oorlog te winnen, maar beide moeten gewonnen worden." Tusschen IK en lVa millioen man zijn thans onder de wapenen en dit aantal zal in de komende maanden snel wor den verhoogd. Naast deze groote organi satie is het groote legers der burgers georganiseerd in den luchtafweer, waar bij tusschen lVa en IK millioen mannen en vrouwen betrokken zijn. Zijn rede besluitende, zeide de minis ter: het is noodzakelijk, dat wij groote offers op ons nemen, veel grooter dan die, waartegenover wij ons in de afge- ioopen twaalf weken geplaatst hebben gezien. Zonder deze offers zullen wij niet komen uit de duisternis van den oorlog in het licht en de vreugde van een eer- zamen vrede. AANSLAG OP GREISER IN POLEN. Volgens een bericht uit Polen, zou op Greiser, den rijks stadhouder van Po sen, een aanslag zijn gepleegd. Een auto, waarin Greiser zich bevond, werd, volgens dit bericht, besprongen door vijf leden van een geheime militaire organi satie in Polen. Deze vuurden verschillen de kogels af, maar deze misten hun doel, daar de auto kogelvrij was gemaakt. In de volgende auto zaten Duitsche politie-agenten. Er ontstond een ge vecht, in den loop waarvan verschei dene Duitschers en vier Polen werden gedood. Een vijfde Pool beroofde zich van het leven om niet in Duitsche han den te vallen. De geheime militaire organisatie heeft verbindingen door het geheele land. In Warschau is onlangs een Duitsche kolo nel gedood. EEN PROTEST VAN HET CENTRAAL BUREAU VOOR DE VEILINGEN. Engelsche inbreuk op de meest-begunstigingsclausule. De uitvoer van Nederlandsche druiven heeft dit jaar zwaar geleden onder het invoerverbod, dat Engeland speciaal voor onze druiven heeft afgekondigd. Uit an dere landen importeert Engeland n.l. vrij groote hoeveelheden druiven, met name uit Spanje, Italië en Portugal. De export van Nederlandsche druiven naar Enge land had vorig jaar October nog een waarde van f140.000 en in landbouw- kringen beschouwt men de houding van Engeland als een ernstige inbreuk op de meestbegunstigingsclausule, welke se dert enkele jaren tusschen Nederland en Engeland van kracht is. Het Centraal Bureau voor de veilingen in Nederland heeft er bij' de Regeering op aangedrongen, in Engeland een krach tig protest tegen deze handelwijze aan te teekenen. IN AANMERKING KOMEN ALLER EERST DE JAARKLASSEN 1940 EN 1939 EN MISSCHIEN 1938. Zooals gisteren werd medegedeeld, ligt het in de bedoeling eerlang een aan tal buitengewoon dienstplichtigen, be- hoorend tot de jongste lichtingen, in werkelijken dienst op te roepen, ter af lossing van de oudste lichtingen, die ge mobiliseerd zijn (mannen tot 35 jaar). Welke lichtingen zullen nu worden opgeroepen, en wat verstaat men onder buitengewoon dienstplichtigen Wat de laatste vraag betreft, buiten gewoon dienstplichtigen zijn vrijgestel den, o.a. voor broederdienst en door vrijloting, dus niet afgekeurden. Oproeping der jongste dienstplichti gen en aflossing der oude gemobiliseer- den, kan zich niet in een haastig tempo voltrekken. Definitieve beslissingen heeft de mi nister nog niet genomen, besprekingen in de Kamer zijn er nog niet geweest. Bovendien zyn gewone dienstplichtigen van 1939 en 1940 nog in de recruten- school; 1940 moet zelfs nog voor een deel opkomen. Wij hebben dan ook, zegt het V a - der land, gegronde redenen om aan te j nemen, dat niemand vóór de lente van het volgend jaar zal worden opgeroe pen. Ofschoon men nog niet nauwkeurig weet, in welke volgorde de lichtingen aan de beurt zullen komen, kan men toch aannemen, dat eerst alleen de jong ste twee of drie lichtingen zullen worden opgeroepen. Dat zijn de lichtingen van 1940, 1939 en misschien 1938. De oude re lichtingen zouden dan later, bijvoor beeld tegen het einde van 1940, aan de beurt komen. Vragen aan den minister van Econo mische zaken. Het Tweede Kamerlid van Gelderen heeft aan den minister van Economi sche zaken de volgende vragen gesteld: 1. Heeft de minister kennis genomen van het feit, dat ten aanzien van de dek king van het oorlogsrisico door levens verzekeringovereenkomsten groote onze kerheid is ontstaan en wel, doordat: a. de juiste beteekenis der desbetref fende bij de verschillende maatschap pijen ze'er uiteenloopende bepalingen in de geldende contracten aan twijfel onderhevig is, mede ten gevolge van den huidigen vorm van oorlogvoering en de gewijzigde onderscheiding van combat tanten en non-combattanten; b. vele verzekeringsmaatschappijen sinds kort ten deze een gewijzigde ge dragslijn hebben aangenomen, welke echter wederom sterke onderlinge ver schillen vertoont? 2. Is de minister bereid, voor zooveel noodig in overleg met een of meer zijner ambtgenooten, te bevorderen, dat ten aanzien van deze aangelegenheid, waar bij de belangen van zoovele verzekerden zijn betrokken, door tusschenkomst van de verzekeringskamer of op andere wij ze meer eenheid en meer klaarheid wor de bereikt? DE SOCIALE JEUGDDIENST. De regeeringspersdienst deelt mede, dat aan het departement van Sociale Za ken de algemeene leiding van de aange legenheden van de jeugdzorg en de cul- tureele zorg tijdelijk zal worden waarge nomen door den heer Meijer de Vries, administrateur, hoofd van de afdeeling werkverruiming van bovengenoemd de partement, die vroeger gedurende ver scheidene jaren ook deze aangelegen heid heeft behandeld. De heer De Vries blijft zijn taak voor de werkverruiming mede vervullen. HULP AAN BLINDE REIZIGERS. Het spoor vervoert geleiders gratis. Tot dusver verleenden de Nederland sche Spoorwegen kosteloos vervoer aan geleiders van blinden, die voor de uitoe fening van hun beroep reisden. Met ingang van 1 Januari echter zal aan een geleider van een blinden reiziger, mits voorzien van een geleidekaart, steeds kosteloos vervoer worden ver strekt, ongeacht voor welk doel hy op reis gaat. Ook het vervoer van geleidehonden zal van dien datum af steeds kosteloos kun nen geschieden. BOOTTREIN GENUA—HOLLAND. Aansluiting „Johan v. Oldenbarnevelt." De Stoomvaart-My „Nederland" deelt mede, dat, in aansluiting op het thuis varende m.s. „Johan van Oldenbarne velt" dat op 10 December te Genua aan komt, een boottrein zal rijden, via Mo- dane, Dyon, Versailles, Feignies, Brug, ge, Roosendaal, naar Den Haag. De vermoedelijke aankomst is 12 De cember te Roosendaal om 6.16 uur. De aandacht wordt er op gevestigd, dat in Roosendaal de trein alleen stopt voor het uitstappen van passagiers, doch dat aan dit station geen reizigers kunnen instappen. DE VERGOEDING VOOR VAN GEMOBILISEERDEN OVERGENOMEN KLEEDING EN SCHOEISEL. Antwoord van den Minister van Defensie op vragen van den heer Van Sleen. Op vragen van den heer Van Sleen be treffende de vergoeding van de door het rijk van gemobiliseerden overgenomen kleeding en schoeisel, heeft de minister van defensie als volgt geantwoord In algemeenen zin hebben zij, die goe deren meebrachten, welke aan het voor schrift voldeden, het hun toekomende uitbetaald gekregen. Waar bly'kens. de gestelde vraag reke ning moet worden gehouden met de mo gelijkheid, dat by enkele afdeelingen de gegeven orders onvoldoende werden be kend gemaakt, zal by legerorder worden bekend gemaakt, dat uitbetaling binnen den kortst mogelijken tijd behoort te ge schieden. Ten aanzien van de werkloozen, die als vervangers zijn opgeroepen, werd be paald, dat zij by opkomst geen eigen on dergoed en schoeisel behoefden mee te brengen. Zy zouden van rykswege van het benoodigde worden voorzien en zulks werd hun bij' de toezending der oproe ping schriftelijk meegedeeld. Indien sommigen deze goederen toch mee genomen hebben en die goederen over genomen zijn,, hetgeen door bijzondere omstandigheden (b.v. wegens plaatselyk niet aanwezig zijn van rijksgoederen) mo gelijk is behoort de vergoeding uitbe taald te worden. Door het uitvaardigen van de nieuwe legerorder zullen de mogelyk nog be staande bezwaren worden ondervangen. NIEUWE DIESELS VOOR DEN ZOMERDIENST. 18 treinstellen zullen worden gebouwd. Naar gemeld wordt, zijn de berichten als zou er stremming zijn gekomen in den bouw van de nieuwe Dieseltreinen, niet juist. Stagnatie is niet alleen niet inge treden, maar wordt ook niet verwacht. Men is reeds zoover met den bouw ge vorderd, dat al in Januari met enkele treinstellen proefgereden kan worden. Het is dus wel zeker, dat de plannen, die de N. S. hebben met deze Diesels, n.l. de verbetering van den sneldienst tus schen de groote steden in het Noorden, Zuiden en Oosten des lands, met den a.s. zomerdienst verwezenlijkt zullen worden. GOES. Een vrachtauto, die de smalle Rijfel- straat passeerde, heeft gisteren, toen de chauffeur wilde uitwijken voor kinde ren, een handkar van magazyn De Vlijt gekraakt. De bestuurder bleek bereid, de aangerichte schade te vergoeden. Een leurder, die zwaar beschonken was, moest Maandagavond opgepakt worden. Gistermorgen bleek, dat ook de Justitie nog iets met hem te verrekenen had, waarom hij naar Middelburg ver voerd is. ZUID-BEVELAND. Yerseke. Dinsdag vierden de soldaten hun St. Nicolaasfeest op origineele ma nier. Daartoe in staat gesteld door O. en O. hadden ze een echten St. Nicolaas met zwarte Piet uitgerust en werd aan eiken soldaat door hem een cadeautje uitgereikt. 's Heer Hendrikskinderen. Men schrijft ons: Onlangs herdacht de heer Nico laas Schipper den dag, waarop hij 35 jaar geleden benoemd werd tot koster van de Ned. Herv. gem. Al die jaren door heeft „Klaas", zooals hij bij zijn dorpsge- nooten bekend is met groote ge trouwheid zijn plicht vervuld. Slechts 2 maal was hij door ziekte verhinderd, zijn werk te doen. Nooit was er een ka chel te laat aangemaakt of werd een convocatie niet op tijd bezorgd. Het zal velen moeilijk vallen, zich de kerk voor te stellen zonder Klaas Schipper. Het zij onzen koster ook aan den avond van zijn leven gegeven, met de zelfde nauwgezetheid als steeds zijn dienst in de kerk te vervullen. Nisse. Maandagavond vergaderde de Gemeenteraad. Aanwezig alle leden. Tot schoonmaakster van de O.L. school werd gekozen Mej. L. Otte de Broeckert. De op 31 Dec. a.s. periodiek aftreden de leden der commissie tot wering van schoolverzuim, de leden C. J. Bos, A. R. Bommeljé, Joh. van Liere, M. Nieuwen- huyse en A. Vette werden herbenoemd. Behoudens de vergoedingsschaal, die naar het oordeel der raadsleden te laag is, wordt accoord gegaan met de gezon den concept-verordening ex art. 12 der Oorlogswet. De gemeentebegrooting 1940 werd den leden aangeboden. Besloten werd tot betere afwatering van de Molenweg. Een nieuw en verbe terd plan voor bouwen van een brand- Op 3 December j.l. was het twintig jaar geleden, dat de Invaliditeitswet en de Ouderdomswet-1919 in werking traden. „De Sociale Verzekeringsgids" van 1 De cember wijdt aan deze herdenking een geheel nummer, dat geopend wordt door den hoofdredacteur I. G. Keesing met een van warme waardeering getuigend arti kel, gewijd aan Talma en Aalberse. Uit de verdere artikelen blijkt wel zeer overtuigend, welk een groote zegen deze beide verzekeringswetten voor ons volk geweest zijn. Laten wij er slechts enkele, maar luid sprekende, cijfers aan ontleenen. Van 3 December 1919 tot 31 December 1938 werden krachtens de bepalingen dei- Invaliditeitswet uitgegeven aan: Ouderdomsrenten 203.612.754 Invaliditeitsrenten 73.009.151 Weduwenrenten 49.973.388 Weezenrenten 30.094.742 Geneeskundige behandeling en verpleging 30.233.102 Gedurende ditzelfde tijdvak werden krachtens de bepalingen der Ouderdoms wet-1919 de volgende bedragen uitgegeven aan: ouderdomsrenten ƒ711.929.412, uit- keering bij overlijden 12.132.503, uitkee- ring 2/3 premiereserve ƒ79.552. Tezamen met nog enkele andere uitkee ringen krachtens deze beide wetten, wel ke in „De Sociale Verzekeringsgids" ge detailleerd opgegeven zijn, werd in het genoemde tijdsbestek van 3 December 1919 tot 31 December 1938 uitgegeven, en kwam dus aan de betrokkenen ten goede, het enorme bedrag van één milliard, honderd vier en tachtig millioen, vijf honderd zestien duizend, drie honderd en tien gulden, zegge en schrijve: f 1.184.516.31 0,—. Cijfers zijn dor, pleegt men te zeggen. Maar, vraagt de „Maasb." terecht, is dit cijfer niet welsprekend? vrye kluis in het gemeentehuis met by- komende werken zal ter goedkeuring aan Ged. Staten worden gezonden. WALCHEREN Domburg. Vrijdagavond 8 Dec. a.s., om 8 uur, zal de Raad dezer gemeente in openbare vergadering bijeenkomen, ter behandeling van de volgende agenda punten Voorloopige vaststelling gemeentere kening 1938voorloopige vaststelling re kening waterleidingbedryf 1938; goed keuring rekening Burgelijk Ambestuur 1938; gemeentebegrooting 1940; Verzoek vreemdelingenverkeer om subsidie; Ver zoek bestuur Chr. school om vergoeding aanschaf nieuwe leermiddelen; vergoe ding reiskosten ambtenaar ter secreta rie verzoek P. de Kam inzake verlagir: van pacht; rooien van boomen; gemeer. schappelijke regeling luchtbescherming verordening ex art. 12 Oorlogswetvooi stel tot aankoop van brandvrye safe voor gemeentehuis. De aan den Raad ter voorloopige vast stelling aangeboden gemeenterekenin 1938 van het gemeentelyk Waterleiding bedrijf geeft aan een winstsaldo va f 21,74 (vorig jaar 1937 verlies f 793.63 Ned. Herv. Kerk. Bedankt voor Linschoten, P. P. J Monster te Aalburg en Heesbeen. Geref. Kerken. Tweetal te Thesinge, G. J. de Leeuw te Finsterwolde en J. P. Prins, canci hulppred. te Dedemsvaart. Chr. Geref. Kerk. Tweetal te Maassluis, J. P. Meyering, te Zwijndrecht en J. G. van Minnen te Huizen. Emeritaat. Ds J. A. L. Hovy, Ned. Herv. pred. te Wijk aan Zee, heeft, wegens het bereiken van den 65- jarigen leeftijd eervol emeritaat aange vraagd tegen 14 April a.s. Bevestiging en intrede. Na des morgens bevestigd te zijn door ds S. J. M. Hulsbergen van- Hoede- kenskerke, met een predikatie over 1 Cor. 41, deed Zondag j.l. d s A. de Willigen, gekomen van Heinkens zand, zijn intrede bij de Ned. Herv. Evangelisatie te Drachten, sprekende naar aanleiding van Joh. 18. De nieuwe leeraar werd toegesproken door den voorzitter den heer de Haan, Evangelist Ekkelboom, en zijn voorgan ger, ds van Buuren. Ds J. Koekebakker. Zondag 17 Dec. a.s. viert ds J. Koekebakker, predikant bij de Doopsgezinde gemeente te Middelburg, zijn 40-jarig ambtsjubileum. Jacob Koekebakker werd 22 Juli 1875 te Ouddorp (Z.H.) geboren. Hy studeer de aan het Doopsgezind Seminarium en de Gem. Universiteit, beiden te Amster dam. Hij diende de gemeenten te den lip, Aardenburg en sinds 4 Mei 1919 Middeleurg. Sinds 1921 is ds Koekebak ker ook voorganger van de Doopsgezin de gemeente van Goes. Naar wij vernemen heeft ds Koeke bakker tegen 1 Aug. 1940 eervol eme ritaat aangevraagd. Op zijn verzoek zal zijn gedenkdag onopgemerkt voorbij-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1939 | | pagina 2