Gemengd Nieuws De spionnage-affalre. WOENSI 54e JAAI De krachl hun bond verliezen activiteit i handelsot Een Sovj Noon DUITSCHER BEZAT COMPROMIT- TEERENDE STUKKEN. Het blykt, dat de spionnagezaak, waarbij twee Haagsche ambtenaren en de echtgenoote van één hunner betrok ken zijn, eigenlijk in Rotterdam is ont dekt. Daar werd al eenigen tijd geleden een man aangehouden, die een buiten- landsch voorkomen had en de aandacht der politie had getrokken. Het bleek een Duitscher, zekere Sturm te zijn en bij onderzoek bleek hij in het bezit te zijn van stukken, die zeer bezwarend waren voor den hoofdambtenaar Van H. Het parket te Rotterdam heeft zich toen in verbinding gesteld met Den Haag. Het onderzoek is daarop dadelijk begonnen met het bekende gevolg. In aansluiting hieraan ontleenen we I nog het volgende aan de „Telegraaf": Hoewel het onderzoek in deze zaak nog in vollen gang is en zeer waarschijnlijk meer arrestaties zullen volgen, is tegen de thans zich achter slot en grendel be vindende personen zooveel bezwarend materiaal verzameld, dat zij hun on schuld zeker niet zullen kunnen volhou den. Zoo heeft de politie o.a. eenige foto's in beslag genomen van documenten op scheepvaartgebied, die mr B. van het de partement van Economische Zaken aan den heer Van H. ter hand gesteld zou hebben en die gefotografeerd werden ten huize van laatstgenoemde. Hoewel de justitie- en politie-autoriteiten nog niet precies weten wat men aan S. alle maal heeft verraden, is wel gebleken, dat het o.a. documenten zijn geweest om trent scheepvaartaangelegenheden en de daarmede verband houdende documen ten betreffende het verschepen van be paalde goederen. Voor dit werk zou Van H. aan S. gast vrijheid in zijn woning hebben verleend. In de woning van Van H. zouden de be langrijkste documenten, die mr B. van Economische Zaken aan den referenda ris van Sociale Zaken zou hebben ver strekt, zijn gefotografeerd. De documenten werden daarvoor op den vloer van één der vertrekken neer gelegd en door S. gefotografeerd. Op één der foto's, die, dank zij het snel en door tastend ingrijpen van de politie in be slag zijn genomen, heeft men het onom- stootelijke bewijs gezien, dat de foto's inderdaad ten huize van den heer Van H. zijn vervaardigd. Men heeft namelijk bij het fotografee ren van één der documenten ook een ge- I deelte van een mat gefotografeerd, welke j bij het onderzoek in het huis van den re ferendaris is teruggevonden. Door deze j spionnage zou een vreemde mogendheid vrij geregeld goed op de hoogte zijn ge weest van allerlei belangrijke versche pingen van goederen, welke als contra bande werden beschouwd. Bij een huiszoeking bij Van H. zou men ook een lijst hebben gevonden met j namen van een aantal Nederlandsche communisten. Waarvoor de heer Van H. deze lijst noodig had, wordt nader on- derzocht. ECHTELIJK DRAMA TE ROTTER DAM. Zijn vrouw doodgeschoten. In het pand Voorschoterlaan 41 te Rot terdam, heeft zich gisternamiddag een echtelijk drama afgespeeld. Er ontstond n.l. ruzie tusschen de beide echtelieden. De 57-jarige man trok plotseling zijn re volver en schoot daarmee op zijn 44-jarige vrouw. Deze viel terstond dood neer. Daarna trachtte de man zichzelf van het leven te berooven, doch het wapen ketste. De politie, die spoedig ter plaatse was, stelde onmiddellijk een onderzoek in. De dader is gearresteerd en in het bureau- Meermanstraat opgesloten. Nader is gebleken, dat de 57-jarige ar chitect A. W. M. en zijn echtgenoote over eengekomen waren, dat zij zelfmoord zou den plegen, Mevr, M. had den huisdokter opgebeld en hem gevraagd na zijn spreekuur te willen komen. Toen de dokter kwam, werd hij open gedaan door den heer M. en vernam hij, wat er geschied was. De dokter waarschuwde hierop direct de politie. Het echtpaar M. wilde, dat de dokter maatregelen zou nemen, om de drie kin deren op te wachten en de familie te waarschuwen. DE RAMP VAN DE SLIEDRECHT. Reuter meldt uit Londen, thans nadere bijzonderheden te hebben vernomen uit gezaghebbende bron. Het schip was, al dus het bericht, drie honderd mijl van Ierland verwijderd. Het was op weg van de Vereenigde Staten naar Noorwegen. Het werd door een Duitsche duikboot aangehouden. Den kapitein en vijf leden van de bemanning van de Sliedrecht werd verzocht, om voor onderzoek van de scheepspapieren zich aan boord van de duikboot te begeven. Toen de zes Nederlanders op hun schip waren teruggekeerd opende de duikboot zonder voorafgaande waar schuwing het vuur en bracht de Slie drecht tot zinken gebracht. 27 leden van de bemanning zijn daarbij om het leven gekomen. Een aantal overlevenden hebben in een open boot, na vijf dagen onder gevaar lijke omstandigheden op een ruwe zee te hebben rondgedobberd, de Iersche kust weten te bereiken. Naar verluidt zouden eenige van de overlevenden, die verwondingen hebben opgeloopen, nog drie weken in het zie kenhuis moeten vertoeven. MIJN OP TEXEL ONTPLOFT. De dijk en vele huizen beschadigd. Omstreeks half zeven is gisteravond een mijn, welke te Oude Schild was aange spoeld, tot ontploffing gekomen, waardoor grooto schade aan den dijk en aan de huizen op Texel werd aangericht. De mijn maakte deel uit van een drie tal, dat hier was aangespoeld, doch eerst bij eb gedemonteerd zou kunnen worden. Men had een schildwacht in de nabij heid opgesteld om toezicht te oefenen. Gisteravond werd een dezer mijnen door een golf op de glooiing geworpen, waardoor zij ontplofte. In den zeedijk sloeg een diep gat, luiken werden van de huizen gerukt, deuren spleten in tweeën en stukken van de daken stortten omlaag. Van vijftig huizen sprongen de venster ruiten aan scherven. Van de in de nabij heid gelegen R.-K. Kerk werden alle ra men vernield; in enkele oogenblikken tijds was een deel der huizen zoo onbe woonbaar gemaakt, dat vele bewoners in de Ned. Herv. kerk en de Openbare school moesten worden ondergebracht. De schildwacht sloeg met het wacht huisje en al tegen den grond. Een steen van de glooiing ter zwaarte van 150 kg werd naast hem neer gesmakt. De mili tair bleef gelukkig ongedeerd. Een andere glooiïngsteen kwam op het dak van een woonhuis terecht. Een man, die voor het venster van zijn woning stond, kreeg het raam met kozijn op het hoofd, doch werd niet gewond. Militairen uit den omtrek trokken naar Oude Schild om hulp te verleenen. Motor botst op auto. Gistermid dag is de 23-jarige motorrijder E. den H. van de militaire politie in de bocht van den weg van Gorcum naar Dordrecht, nabij de machinefabriek „Holland" met groote snelheid op een uit de tegenover gestelde richting komende vrachtauto ge reden. In hoogst ernstigen toestand werd het slachtoffer opgenomen en naar het ziekenhuis te Gorcum overgebracht. Hier is hij kort na aankomst overleden. Wachtmeester door kogel getroffen. Een op wacht staande sol daat, ergens in het oosten des lands, vuurde op een auto, die geen gehoor gaf aan een zeer duidelijk gegeven stopteekon met een roode lamp. De kogel drong van achteren in den wagen en trof den be stuurder, den 22-jarigon wachtmeester, die zijn ouders had bezocht en zich op den terugweg bevond naar zijn militaire standplaats ergens in Utrecht. De getrof fene werd zwaar gewond overgebracht naar een ziekenhuis. Met motor tegen boerenkar gereden. Gisteravond is de officier van gezondheid dr J. F. met zijn motorrijwiel te Weert op een voor hem uitrijdenden boerekar gereden. Dr F. botste met zijn hoofd tegen de kar en sloeg daarna ach terover tegen den grond. Hij bleef met een ernstige hoofdwonde liggen. Per zie- ken-auto werd hij naar het ziekenhuis te Weert vervoerd, waar hij bij aankomst bleek te zijn overleden. Het gevaarlijke wapen. Te Bergentheim is Zondagavond de achttien jarige Annie B., dochter van het hoofd der Ned. Herv. school, door een schot uit de dienstrevolver van den sergeant Van E. gedood. Het ongeluk gebeurde, toen de sergeant het meisje op haar verzoek de werking van het wapen verklaarde. Van E. is in verzekerde bewaring gesteld. Laffe rooroverval te Rijen. Zaterdagavond heeft te Rijen een laffe overval plaats gehad. Het was ongeveer kwart vóór elf, toen mej. H., chef van het filiaal André v. Hilst, een zaak in koloniale waren, zich huiswaarts begaf. Na haar gewone werkzaamheden in den winkel te hebben beëindigd en de ont vangsten van dien dag in haar tasch geborgen te hebben, begaf ze zich door de Oranjestraat huiswaarts. Na nog slechts enkele tientallen meters van de zaak verwijderd te zijn werd ze plotse ling van achteren aangevallen door een nog onbekend individu, dat haar met een hard voorwerp eenige slagen op het hoofd toe bracht en daarna trachtte haar de tasch, waarin zich het geld bevond, af handig te maken. Hoewel danig van streek en versuft door de slagen had mej. H. de tegenwoordigheid van geest haar tasch stevig vast te houden en luide om hulp te roepen, welke spoedig kwam op dagen. Terwijl men op mej. H. toeschoot om haar te helpen, wist de dader te ontkomen. De toestand van mej. H., die erg van streek was, bleek nog al bevre digend. Glazenwasscher uit dakgoot gevallen. De glazen wasscher S. uit Rotterdam is gisteren bij zijn werkzaamheden te IJsselmonde uit een dakgoot gevallen. Hij is met ernstige inwendige kneuzingen in het ziekenhuis opgenomen. Kindje overreden enge- dood. Gistermiddag is op den rijksweg TilburgDen Bosoh onder Berkel En- schot, het bijna vijfjarige zoontje van den heer F. de B. uit deze gemeente bij het oversteken van den rijweg door een vrachtauto gegrepen. Het kind werd te gen het wegdek gesmakt en was op slag dood. Door tram gedood. In den nacht van Zaterdag op Zondag is op de Nieuwstraat te Kerkrade een mijnwer ker door de electrische tram gegrepen en gedood. Door trap van paard ge dood. De 34-jarige mej. M. Buiten kamp uit Amsterdam ging Vrijdag haar verloofde, welke in de provincie Utrecht in garnizoen ligt, bezoeken. Aan zyn kwartier werd haar medegedeeld, dat haar aanstaande zich in den paarden stal bevond. Zij vervoegde zich daar en begaf zich te midden van de paarden. Een der dieren gaf haar een dusdani- gen trap, dat zij gewond werd en een zware hersenschudding kreeg. Zij is naar een ziekenhuis overgebracht, waar zij thans is overleden. Overtreding van het uniformverbod. Het antwoord van den minister op de schriftelijke vragen van jhr de Savornin Lohman. In antwoord op de schrifteiyke vragen van het Eerste Kamerlid, jhr de Sa vornin Lohman, betreffende de overtreding van het uniformverbod door bezoekers van een café te Arnhem, heeft de minister van justitie, de heer Ger- brandy, medegedeeld, dat inderdaad op Zaterdagavond 28 October een aantal bezoekers van de N.S.B.-vergadering in Musis Sacrum te Arnhem, geheel of ten deele in uniform gekleed, in de pauze het aan dat gebouw verbonden café heb ben bezocht. Het aantal personen kan echter niet „zeer groot" zijn geweest, daar er ter vergadering slechts 60 a 70 personen zijn geweest, die in uniform ge kleed waren. Dat a 11 e n in het café heb ben vertoefd staat niet vast. Dat deze overtreding ongehinderd voortgang heeft kunnen vinden, is een gèvolg geweest van de omstandigheid welke als een verzuim van de politie leiding moet worden aangemerkt dat in het restaurant geen politie aanwezig was, zoodat die overtreding niet door de politie is geconstateerd. De burgers, die haar wel hebben opgemerkt, hebben daarvan eerst later aan de politie kennis gegeven. Dientengevolge was het tevens ondoenlijk geworden, achteraf nog vast te stellen, wie de daders van het straf bare feit zyn geweest. Ons Koninklijk Gezin, door D. Hans. Uitgave Gebrs. Zomer en Keuning te Wageningen. In de bekende Spiegelserie verscheen een nieuw Oranjeboek. De vraag kan opkomen: Is er na alles wat in de laatste jaren over ons Oranjehuis geschreven is nog behoefte aan uitbreiding van de Oranje-litera tuur? En is er na alles wat Hans reeds over ons Vorstelijk Gezin schreef nog plaats voor een werk van zijn hand over dit onderwerp? Deze vraag is blijkens het voorwoord ook bij den auteur zelf ook opgekomen, maar hy is, toen hem duidelijk werd ge maakt, dat iets heel eigensoortigs be doeld werd, voor den aandrang van de uitgeefster gezwicht. De uitkomst heeft de verwachting niet beschaamd. De heer Hans is er in geslaagd, iets nieuws, iets geheel eigens I te geven. De schrijver heeft door zijn jarenlan- gen journalistieken arbeid en mede doordat hij bij belangrijke momenten, als voorzitter van den journalistenkring fungeerde, meermalen de gelegenheid gehad „achter de schermen" een kijkje te nemen. Van heel dicht bij heeft hij meermalen de leden van het Koninklijk Gezin kunnen gadeslaan. En zoo heeft hy een boek kunnen schrijven waarin meer of minder beken de dingen opnieuw worden verteld, maar ook voorvallen van meer intiemen aard worden weergegeven. En dan op de ma nier waarvan Hans het geheim bezit, waardoor ook bekende dingen een nieu we kleur krijgen. Men leze b.v. wat over de kroning van Koningin Wilhelmina of over haar ernstige ziekte in 1902 ver teld wordt. Het boek is verlucht met een 70-tal foto's, waarvan meerdere nog nimmer gepubliceerd zyn. Een aanbeveling voor dit boek te schrijven is niet noodig. De groote jury, het publiek, heeft reeds gesproken. Di rect na de verschijning van dit pracht werk bleek het noodig, een tweede druk ter perse te leggen. En daarbij zal het wel niet blijven. De avonturen van een Fin in Sovjet- Rusland, door Otavi Veltheim. Uitgave N.V. Dagblad en Drukkerij „De Stan daard", Amsterdam. De schryver, die zichzelf als politiek onverschillig aanduidt, maar die in En geland onder den indruk was gekomen van de grootsche plannen der Sovjets, vertelt hier van zijn belevingen in Rus land. Van zyn aanvankeiyke teleurstel- lingen en van zyn daarna gevolgde lang durige gevangenschap. Een verschrikkelyk boek. Omdat het een duideiyk beeld geeft van de ver- schrikkeiyke toestanden die er in de Sovjet-republiek heerschen, van de ont zettende terreur, die daar jaar in jaar uit woedt, van de vreeseiyke ellende in gevangenissen en concentratiekampen. Men komt by het lezen van dit alles wel diep onder den indruk van het heillooze communistische regime. En toch geeft dit boek nog geen volledig beeld van de werkeiykheid, omdat de schrijver niet of slechts terloops spreekt van den geeste- lyken kant van de zaak en niet handelt over de gruwelijke vervolgingen waar aan de belyders van den Christus bloot staan. Maar zonder dat is het al erg genoeg, En dan te denken, dat dank zy de me dewerking van het officiëele Duitsch- land, dit Sovjet-regime een nooit ge- dachte kans krygt om zyn invloed in Europa naar alle kanten uit te breiden. Souvereiniteit in eigen kring, door da C. Veenhof. Uitgave J. H. Kok, Kampen, De schryver tracht hier te geven een schets van Dr Kuyper's leer der souve reiniteit in eigen kring. Het boekje werd geschreven in de overtuiging, dat deze leer in de geeste lijke verwarring onzer dagen hooge ac tualiteit en allesbeheerschende beteeke- nis heeft, zoowel voor het leven ala voor de wetenschap. Omdat het de bedoeling was vooral Kuyper's eigen opvattingen te schet n, werd ook zooveel mogelyk diens eigen woord doorgegeven. Aan het slot wordt voorts gewezen op de verdere uitwer king die de beschouwingen van Dr Kuy- per gevonden hebben in de wysbegwrte zooals die momenteel aan de Vryo Uni versiteit wordt gedoceerd. Het is een we mogen wel zeg: i n. gelukkig zeer actueel onderwerp, dat1 hier behandeld wordt. Waarom lezing van dit boekje ook van harte kan wor den aanbevolen. TELEGRAFISCH WEERBERICHT Weerstoestand van hedenmorgen 1 uur te Vlissingen. Verwachting geldig van hedenavond tot morgenavond ongeveer 19 uur: Meest zwaar bewolkt, plaatselijk nog enkele lichte buien, weinig verandering in temperatuur, aan de kust tijdelijk krachtige overigens matige tot zwakke j wind uit Zuidel. richtingen. STORMWAARSCHUWINGSDIENST. Geseind hedenmorgen te 9.55 aan alle posten van Delfzyl tot IJmuiden: At- tentiesein neer! Stand van hedenmiddag 3 u.. Stand van gistermiddag 3 u.: 759. Licht op voor fietsers; Woensdag 4 u. 23 min. Helsinki, de Finsche hoofdstad, welke in verband met de jongste gebeurtenissen in het middelpunt der internationale belangstelling staat Paravanen. Een woord, dat in deze onrustige dagen een beteekenisvollen klank heeft ge kregen. Ook de „Christiaan Huygens" van de Mij Nederland is met deze toestellen uitgerust. Een paravaan wordt aan boord geïnspecteerd, Uitgave: N. „Luctor et I het Bureaux Lan| Postrekening bijkantoor M 1 j. J. F A N O Y Directeur - Hoo Sovjet-Russisc ben gisteren troe beide kanten van De Finnen he ontscheping te v ten de Russen gemeld wordt, tl Finnen versterkt De Finsche sti samo-front wor< schat. In verband me landing van Rui fjord van Petsan dat de Finnen ni hinderen, dat de fjord versterking; Finnen groote mo by het overbreng de kuststreek. Zij besloten da: derzetting stellin einde de Russen c De kust met h verhinderde echte artillerie naar de wijl zy werden bic van de Finsche bergen. De Finnen bevi veilige positie wat daar een aanval is en een aanval c Volgens te Sto richten hebben de twee sterke verde één buiten Petsar centrum der nik Men verwacht, d gevecht zal worde Gemeld wordt, di tuigen, het Finse Salmijaervi zoud' deerd. De laatste Ri betreffen alleen de in de Karelische het heet, het rood en 29 mijl is opgei Na vijf dagen v: sische troepen schootsafstand va linie, die door bi ingenieurs voor de Intusscliei jets toe, da Russische c nes onverw stand in de door de Fin: seerde tanl het geheel front opger d e n". De Finnen geb tankvallen. Sommi muren met schiel weer-emplacemenh greppels, die door men gecamoufleer; Bovendien zijn en houten emp weergeschut en Uit Moskou Gister heeft troepen Teryoki tegenwoordiger regeering" en van die regeering Intusschen 1"' het werkelyke omringende bossch „In de wouden het water en witte Finnen schrijft de tia". „Bang treffen zij ons De correspi de Russische hadden verlaten, ingenomen, of borgen Finnen Russische ach voegt hieraan tank „dit nest liquideerde". emplao ka i wor hel ui va aan ring blijv Fins de i zich correspi voor 3 in - corresponded troep in, de ope achterh toe m< De laatste in den ontvangen Fir ber'

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1939 | | pagina 6