De oorlog ter zee in cijfers. den tug A.-R. en C -H Koning George naar Frankrijk. Weinig kans op een wapenstil stand in de Kerstweek. De wereidkoopvaardij verliest ruim 600.000 bruto ton. 30 hiervan komt voor rekening van de neutralen. Nederland verliest 1 van zijn handelsvloot. De aanval op Helgoland. Binnenland. Uit de Provincie MIDDELBURG. VLISSINGEN. De Duitsche bladen maken in het ge heel geen gewag van het in werking tre den van de Britsche maatregelen tegen den Duitschen export. Slechts plaatsten ztf gisteravond berichten over het succes van de tegenblokkade. De pogingen van Duitschland, zoo zegt U. P., tot herstel van den buitenland- schen handel, hadden tot nu toe slechts matig succes. Waarnemers te Berlijn ge- looven niet, dat de uitbreiding van de blokkade tot den export onmiddellijk sterk in Duitschland zal worden gevoeld, omdat de overzeesche handel toch feite lijk al vanaf het uitbreken van den oor log stil lag. Door deze uitbreiding wordt de handel met de landen in Noord-Oost- Europa bovendien niet getroffen. Duitschland rekent er op met deze lan den gedurende den geheelen oorlog han del te kunnen drijven. Het Noorsche s.s. Arcturus, groot 1277 ton, is Vrijdagmorgen ten Oosten van Schotland op een mijn geloopen. Van de uit 17 koppen bestaande be manning werden er acht gered door het Deensche s.s. Ivar. Het lot van de ove rigen is onbekend. De reddingsboot van een plaats aan de Oostkust van Schotland is gealarmeerd en uitgevaren, om te zoeken naar de le den der bemanning van een Zweedsch stoomschip, de Rudolf. VERLIEZEN VAN DE BRITSCHE SCHEEPVAART. De Britsche admiraliteit deelt mede, dat sinds het uitbreken van den oorlog 144 opvarenden van Duitsche duikbooten gevangen genomen zjjn. 33 Duitsche koopvaarders zijn buitgemaakt of tot zinken gebracht, met een totale tonnage van 171.390 ton. Tot dusver zijn er 410 Britten omgekomen by het zinken van Britsche schepen. In de week, eindigend op 2 Dec., ging 23.882 ton Britsche scheepsruimte ver loren verdeeld over zes schepen. De neu tralen verloren eveneens zes schepen met een totale tonnage van 30.932 ton. De tonnage, die over de maand Novem ber verloren ging, bedraagt een derde van de verloren gegane scheepsruimte in September j.l. In de eerste drie maanden van den oorlog bevoeren Britsche schepen met een totale tonnage van 21 millioen ton de zee. 4 pet. hiervan ging verloren. Van de scheepvaart, die de Theems- monding in- en uitvaart, kon gedurende de afgeloopen week 99 pet. veilig de ha vens aan deze monding bereiken en ver laten. Er wordt thans met goed gevolg opge treden tegen alle soorten mijnen. De Britsche draadlooze dienst meldt, dat onder de buit gemaakte Duitsche schepen zich o.a. het s.s. Eilbek (2185 ton) bevindt, dat begin November van de Azoren vertrokken was. Koning George is in Frankrijk aange komen voor een bezoek aan de troepen. De Koning is gistermiddag aan land gegaan. Hij was met een Engelschen torpedobootjager overgestoken. De koning was vergezeld van den ge- neraal-majoor, Hertog van Gloucester. Een hooge R.K. dignitaris bevestigde •dat de diplomatieke vertegenwoordigers van bet Vaticaan te Berlijn, Londen en Parijs tegen het eind van de vorige week een voorstel van den Paus, om over te gaan tot een wapenstilstand gedurende de Kerstmis, te berde 'hebben gebracht. De gezaghebbende „Yorkshire Post" schrijft: „Zouden wij niet een korte wapenstil stand tijdens Kerstmis kunnen hebben, zullen sommigen vragen. Hoe? Moeten wij in onze steden het licht opsteken en onze schildwachten aan 'het front terug trekken? Dat zou een te groot risico zijn. Moeten wij onze vloot terug roepen en Hitier de gelegenheid geven zijn onder zeebooten uit te rusten voor nieuwe aan vallen? En zelfs indien de onderzeeboo ten een wapenstilstand in acht zouden nemen, dan zouden de magnetische mij nen dat niet doen. Neen, zulk een wapen stilstand zou niet alleen gevaarlijk zijn, maar ook onwezenlijk. Het zou een po ging zijn, een schijnbare oase te schep- Het verlies, dat tengevolge van den oorlog aan de wereidkoopvaardij wordt toegebracht, neemt een steeds grooteren omvang aan. Dit blijkt duidelijk uit het volgende overzicht in het „Alg. Hdbl.", waarin de verliezen, die zoowel aan de marine van de oorlogvoerende als van de neutrale j landen werden toegebracht, buiten be schouwing zijn gelaten. Volgens de gegevens, die in ons bezit kwamen en die sedert het uitbreken van den oorlog tot 1 December zijn bijgehou den, werden in totaal 1'60 koopvaardij schepen tot zinken gebracht tegen 90 in de vorige twee maanden. Hieronder bevinden zich 83 Engelsche, 17 Duitsc'he, 8 Fransche, 11 Noorsche, 9 1 Zweedsöhe, 7 Nederlandse he, 6 GrieksChe, 6 Finsche, 3 Litausche, 2 Deensche en 2 Belgische schepen, terwijl Polen, Joegoslavië, Italië, Japan, Rus land en Roemenië elk één schip verloren. Het aantal treilers buiten beschouwing j gelaten, bedraagt de totale bruto wereld- tonnage, die, 'hetzij door middel van mij- I nen, hetzij door duikbooten, in het af geloopen kwartaal werd tot zinken ge- 1 bracht, 648.533 ton tegen 366.784 ton in de eerste twee oorlogsmaanden. Dit i komt overeen met resp. ruim I 0.9 pet. en ruim V» pet. van de totale wereldtonnage. Men moet evenwel rekening houden met het feit, dat wij' bh de percentage-berekening uit gaan van de numerieke sterkte der we- reldvloot van voor den oorlog. Aange zien de in de twee voorgaande maanden geleden verliezen hiervan niet zijn afge trokken, is het verlies, dat in Novem ber werd geleden, in absoluten zin zeker twee maal zoo groot als in het tijdvak September tot en met October. Engeland' verloor in 'het eerste kwartaal eveneens, ongeacht ihet aantal treilers 319.876 bruto ton (vorige twee maanden 224. 499) of ruim 1% pet. (vo rige twee maanden lA pet.) van de to tale vloot. Vergelijkt men de verliezen van Engeland met die, welke in de eerste drie maanden van den wereldoorlog wer den geleden, dan blijkt dat het Engelsche verlies thans ruim 100.000 ton grooter is. Anderzijds toont een vergelijking met het jaar 1917 aan, dat Engeland in de afgeloopen drie maanden ongeveer 50 °/o minder verloor dan in de overeenkom stige periode van het jaar, waarin de on beperkte duikbootoorlog plaats had. Het verlies, dat aan de Duitsche koopvaardijvloot in de afgeloopen maand werd toegebracht, is naar verhouding zeer groot. Bedroeg de vernietigde ton nage in de voorgaande twee maanden 28.689 br. t. of bijna 5/8 procent van de totale handelsvloot, thans d.w.z. op 1 December, zijn deze cijfers resp. opgeloo- pen tot 82.973 br. t. of ruim 1 7/8 pet. Ofschoon wij ons beperken tot het be rekenen van de totale tonnagefe die door den oorlog ter zee voor de verschillende landen verloren zijn gegaan, d.w.z. die op den bodem der zee zijn verdwenen, dient er toch op te worden gewezen, dat verschillénde Duitsche sche pen "door Engeland werden op gebracht. Hierdoor wordt natuurlijk het totale verliescijfer voor Duitschland ongunstig en voor Engeland gunstig be- invloed. Frankrijk verloor in de eerste twee oorlogsmaanden 38.972 br. t. of ruim 13/8 pet. Thans na drie maanden be draagt 'het verlies 50.854 br. t. of bijna VA pet. van de handelsvloot, zoodat in ■dit geval van een opmerkelijke toeneming in het verlies niet direct sprake is. Anders is hei gesteld met Nederland, dat sedert het uitbreken van den oorlog 31.340 br. t. of ruim 1 pet. van zijn handelsvloot verloor tegen 8387 br. t. of ruim A pet. in de vorige twee maanden. De verliescijfers van de overige landen gedurende de afgeloopen drie maanden luiden als volgt: (de cijfers, die tusscben haakjes zijn geplaatst, hebben betrekking op de maanden September en October). Finland 8745 br. t. (7504) br. t.; Noorwegen 35.869 br. t. of bijna pet. van zijn vloot (19.957 3/8 pet.); Grie kenland '29.326 br. t. of ruim 1 5/8 pet. van zijn vloot (10.952 bijna 5/8 pet.); Denemarken 12.258 br. t. of ruim 1 pet. van zijn handelsvloot (1150 0.1 pet.); Litauen 4073 br. t. Polen 14.294 br. t. Zweden 19,203 br. t. of bijna IA pet. van zijn vloot (11.110 ruim 5/8 pet.);'Joegoslavië 0371 br. t. 'Italië 5857 br. t. Japan 11.930 br, t. Rusland 968 br. t, (onv.); België 8204 br. t. (onv.) en Roemenië 6394 br. t. (onv.). Berekenen wij tenslotte hef verlies, dat door de neutrale landen gezamenlijk in hef eerste kwartaal van den oorlog weird geileden, dam blijkt dit ruim 194.000 bru to ton te bedragen, hetgeen overeenkomt met 30 pet. vani de totale koopvaardlij- toninage, die tot dusverre siedert het b&- gin van dem oorlog werd vernietigd. In de eerste twee maanden bedroeg het gezamenlijk verlies der neutralen ruim 20 pet. van de in bet totaal vernietigde tonnage. pen, te midden: van een oorlog, die zou voortduren, terwijl alle er mee samen hangende 'problemen onopgelost blijven." Men kan aannemen, dat de>ze commen taar voldoende de officie'ele meening weergeeft om de kans op een Kerstwa penstilstand klein te achten. Naar verluidt, is een. Engelsch bom bardementsvliegtuig, hetwelk Zondag aan den luchtaanval op Helgoland deelnam, beschadigd. Het wist echter veilig terug te keeren. De piloot van een van de 'bombarde mentsvliegtuigen meldde dat drie van zijn bommen op een oorlogsschip gericht wa ren en verklaarde, dat hij een treffer no teerde. Een andere piloot wierp een bom direct op een oorlogsschip, terwijl een derde geloofde dat een van zijn bommen aan zienlijke schade aan een schip had aan gebracht. De Britsche vliegtuigen cirkelden twee maal boven Helgoland. Een Messer- Schmidt gevechtsvliegtuig viel een Engel sche machine aan en wist deze van de an'deren te isoleeren. Het Engelsche vlieg tuig slaagde er echter in de Messer- Sohmidt neer te schieten. De burgemeester van Amsterdam, dr W. de Vlugt, bracht Maandag een bezoek aan den eersten schuilkelder onder de 'bruggen der Amsterdamsche grachten, n.l. die onder de brug LeidschestraatPrinsengracht. Het Duitsche Nieuwsbureau meldt uit Berlijn Het van Engelsche zijde verspreide be richt, volgens hetwelk in de haven van Helgoland een Duitsche kruiser door bommen zou zijn getroffen, is in vollen omvang onwaar. Er bevonden zich geen kruisers in de haven. BERLIJN ONTKENT HET VERLIES VAN EENIGE DUIKBOOTEN. Zooals men weet, is van Engelsche zij de melding gemaakt van het tot zinken brengen van vier Duitsche duikbooten in de laatste dagen. Van Duitsche zijde wordt dit, althans voor eenige gevallen, tegengesproken. VREEMDE VLIEGTUIGEN BOVEN BELGISCH GEBIED. Vreemde vliegtuigen hebben Zondag gevlogen 'boven de kuststreek en een deel van Henegouwen. De Belgische luchtdoel artillerie 'heeft het vuur op1 de toestellen geopend, terwijl jachtvliegtuigen zijn op gestegen. 's Middags vlogen drie buitenlandsche vliegtuigen over Verviers. Voorts wer den toestellen boven bet gebied van Na men gesignaleerd. SAMENZWERING TEGEN KROATEN LEIDERS. Veertig Kroatische extremisten gearresteerd. Te Zagreb is een samenzwering ont dekt tegen den Kroatenleider en vice- president van Joegoslavië, dr Matsjek, en tegen den gouverneur van Kroatië, dr Saubasenitsj. Veertig Kroatische extre misten, voor het meerendeels studenten, zijn gearresteerd. Naar verluidt waren de samenzweer ders ook nog van plan andere Kroaten- leiders te vermoorden. Zaterdag geschiedden te Zagreb ont ploffingen in twee telefooncellen. Ook deze zouden het werk der extremisten zijn. AFLOSSING GRENS- EN KUST- BEVEILIGINGSTROEPEN IN ONDERZOEK. In de Memorie van Antwoord deelt de Minister van Defensie mede, dat de mo gelijkheid van aflossing van de grens- en kustbeveiligingstroepen reeds in on derzoek is. NOTARIAAT. Benoemd tot notaris te Leerdam, mr W. D. Okkens, candidaat-notaris te Leerdam (vacature W. A. de Jonge van der Halen). GEMOBILISEERDE LEDEN VAN PROVINCIALE- EN GEMEENTE BESTUREN. Waarnemen van bestuurdersplichten zal worden bevorderd. Op de vraag van het Tweede-Kamerlid I. H. J. Vos, luidende: Wil de minister bevorderen, dat aan de leden der Pro vinciale Staten en gemeenteraden, die gemobiliseerd zijn, de gelegenheid wordt geboden, de zittingen van de colleges, waarin zij zitting hebben, bij te wonen, voor zoover militaire belangen zich daar tegen niet verzetten?, heeft de minister van Binnenlandsche Zaken schriftelijk geantwoord, dat op zijn verzoek de mi nister van Defensie maatregelen geno men heeft ten einde te bevorderen, dat de in de vraag bedoelde gelegenheid wordt geboden. EEN DUURTEBIJSLAG IN DE METAALINDUSTRIE. De onderhandelingen in de metaal industrie, gevoerd tusschen de voorzit ters van de Metaalbewerkersbonden en eenige vertegenwoordigers, daartoe aan gewezen door het hoofdbestuur van de Metaalbonden, terzake een bijslag op loo- nen ter bestrijding van de duurte, zijn voor het jaar 1939 geëindigd. Als resultaat van deze besprekingen heeft het hoofdbestuur van den Metaal- bond besloten zijn leden te adviseeren in de week, vóór Kerstmis aan de werk lieden een extra uitkeering te geven, be staande uit het uurloon over zeventien uren. De beteekenis hiervan is, dat in die week 35 procent van het weekloon extra zal worden betaald, wat gelijk staat met een bijslag van vijf procent van het loon over zeven weken. en lendenpijn? Ai, dat kan het beste humeur bederven. Neem een "AKKERTJE",de vlugwerkende pijnverdrijverl OESTERVERZENDING IN NOVEMBER VIEL MEE. In November werden de volgende hoe veelheden oesters verzonden: Nov. '39 Nederland 394.275 België 935.171 Duitschland 232.027 Engeland Andere landen 152.850 Nov. '38 235.925 911.807 166.450 373.450 82.150 Totaal 1.714.323 1.768.782 Hoewel Engeland dus niets afnam, be droeg de 'verzending in Nov. maar pl'rn. 55.000 minder dan in Nov. '38. Neder land, Duitschland, België en Scandinavië zijn meegevallen. Alleen de prijzen wei- ren lager dan vorig jaar. DAMMEN. Damwedstrijd gisteren gespeeld te We- meldinge tusschen D.O.S. I te Wemel- dinge en D.I.D. II te Goes C. de SchipperG. v. Oost 20; Joh. GijselW. Dekker. '20; C. Hoogesteger J. Schipper 20; A. JeremiasseJ. Stokmans 02; J. HoogestegerJ. v. d. Kreeke 20; J. Robert—F. Foike 20; J. WalraveA. Simonse 20; M. Mie rasJ. Simonse 02; G. Nieuwenhuize P. Liplijn 20; B. BrasD. v. d. Kreeke 0—2, totaal 146 in 't voordeel van Wemeldinge. Propaganda-vergadering Ned. Chr. Landarbeidersbond. De propagandavergadering van het District Walcheren van den N.C.L.B., Maandagavond in „De Vergenoeging" ge houden, stond onder leiding van den heer P. Vreeke en was goed bezocht. Eerst voerde de heer A. Vinger- Prof. de Savornin Lohrnan heeft in zijn gisteren aangeh,aaide begrootingsrede, ook nog een enkel woord gewijd aan de verhouding van de A.-R. partij en de C.-H. Unie. Met hartelijke instemming laten wij, wat de heer Lohman hierover opmerkte, hier volgen: ,Het zou wel getuigen van een zeer slecht verstaan van den nood, met name den geestelijken nood van den tijd, indien niet de twee groote Protestantsche par tijen zouden begrijpen, dat zij, met er kenning van bestaande verschillen, ook misschien ten aanzien van de beoordee- ling van concrete politieke situaties, en met volkomen handhaving van haar recht, thetisch eigen beginselen te verdedigen, ten slotte toch dichter bij elkander staan dan blij eenige partij. Juist tusschen nabestaanden kan ech ter de verhouding soms het meest ge spannen zijn, ook in het dagelij ksche leven. Dr Kuyper placht in dergelijke ge vallen te spreken van „rixa amentium". Welnu, die bedenkelijke luxe van te kib beien kunnen die twee partijen zich zeker niet veroorloven in de bestaande omstan digheden, Soms is nog van minder be lang wat men zegt of schrijft als de wijze, waarop dat geschiedt. Op sprekers op vergaderingen, op schijvers van verhandelingen en niet in de eerste plaats op de groote en de kleine pers van beide partijen rust hier de mis schien niet gemakkelijke, maar schoone en verantwoordelijke taak, het weder- zijdsch begrijpen en waardeeren te be vorderen. In dit tijdsgewricht van dreiging en gevaren behoort trouwens in het alge meen zooveel mogelijk, al is er dan ook formeel niet een godsvrede gesloten, par tij strij d uit den weg te worden gegaan ling het woord over: „Gerechtigheid ver hoogt een volk". De gerechtigheid, aldu- spr., is de drijfkracht van ons organisa torisch streven. Op grond van den Bijbel kunnen wi; het begrip gerechtigheid omschrijven a! het doen van recht volgens den wil 0 het gebod van God. Zonder Gods gerechtigheid is ons we: met onvruchtbaarheid geslagen en beroi ken we hoogstens een soort humaan recht. De resultaten daarvan zien we het volkerenleven! De Bijbel geeft vele aanwijzingen 01 trent de beginselen der sociale gerecht: heid in de Mozaïsche wetten en in vr gedeelten van het O.- en N. Testamc: 't Voornaamste van de toepassing van is, dat er voor ons arbeiders ree van medespreken is. Stemmen wij toe, dat God ons org. nisch geschapen heeft, dan werken v ook voor den groei onzer organisatie en trachten we de ongeorganiseerden overtuigen, die uit een onschriftuurlijk gedachte leven. De gerechtigheid vraagt ook, dat wij allen in ons werk zelf recht en reel vaardig zijn, dus de contracten en vo< schriften nauwkeurig naleven. Vrucht der gerechtigheid is, dat e> n volk verhoogd wordt. De gerechtight in onze provincie wordt bevorderd, als de bedrijven onze positie is wat ze z;jn kan en moet. Vervolgens voerde de heer H. Ouc kerk, secretaris van den N.C.L.B., 1: i woord over: „In volle wapenrusting". Deze met aandacht beluisterde re kwam in strekking overeen met de rei die de heer Oudekerk op 20 Nov. j.l, vo den Chr. Besturenbond uitspraak.. Onrustig in de stad. D'e opvarenden van eenige Noorse' -> schepen, 'die hier hebben gelegen, he ben zich die dagen erg onrustig gedr - gen. Zij namen meer geestrijk vocht ut zich dan gewenseht was en gedroegen zich daardoor, onbehoorlijk. Met de po.' tie speelden zij krijgertje. Wanneer de politie hen dronken op straat aantrof, werden zij' aan boord van hun schip gébracht en ter beschikking van den kapitein gesteld. Zoodra deze zich edh.ter maar even verwijderde ver dwenen de matrozen weer aan den wal en begon het lieve leventje opnieuw. De strijd der Finnen tegen de Russische troepen. Finsche soldaten in de loop graven onder beschutting der boomen van een der groote wouden in het grensgebied.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1939 | | pagina 2