Memorie van antwoord inzake de Defensie-begrooting. Dagblad voor de Provincie Zeeland MILITAIRE TOESTAND GUNSTIGER VOOR FINLAND EERSTE BLAD. 8 S. lerichten. DINSDAG 5 DECEMBER 1939 54e JAARGANG No. 56 Zoo spoedig mogelijk aflossing oudste lichtingen. Oproeping buiten gewone dienstplichtigen jongste lichtingen. Aanschaffing van Sperballons. Russen trekken terug van het Ladoga- meer - Rusland uit den Volkenbond? Duitsch wachtschip vergaan - Weer enkele schepen gezonken - De aanval op Helgoland - De verscherpte blokkade. Gevechtspauze in Finland. Rusland wil niet onderhandelen met Regeering-Ryti. Nederlanders in Finland ongedeerd. Stijging theeprijzen. Sovjet-Unie niet naar Geneve. Belangrijkste Nieuws. Duitsch wachtschip vergaan. 1/7 na, en begreep toen 3en of ander clubge- |de buurt moest zijn, 3lke het bordje wees, olgens de deskundigen fandag tegen den mid- kunnen zijn. Lerpen te Middelburg. In het politiebureau te pinsdags, Donderdags 6 uur n.m. tot 8 uur Irenhandschoenpaar Idschoenen; portemon- ring, inhoud, f 0.7iy2. Ijze kinderhandschoen, JSegeerssingel 30; een Oude Werfstraat 1; |t inhoud, Aarnoutse, pakje margarine, ^tsstraat 66; grijze das lelb. wegje 16; bruine ihoud, J. Dingemanse, line glacé heerenhand- feersche Singel 92; da- Flipse, Spanjaardstr. mevr. Pel, Rouaan- rjas, Wouters, Schroe- Coole, Lombardstraat mantelband, mej. van poortstraat 9; paar gl. ren, R. Bastiaanse, L. :a armband, Dekker, Iruine portemonnaie, le straat 5belasting- [gemanse, bode van de luiden; mantelband, C. lat 73paar grijze wol- [oenen, S. Peene, Nieu- taat 8; jongensjas, C. [;he dijk 14; wollen den Berge, Bleek 18 [een, C. Tissink, Span- jindersandaal, Andries- Delastingmerk in étui, itionsstraat 41 één p. ji's, I. Leujes, Oude VI. inoop, den Engelsman I; medaille, A. de Jon- [ndschoen (blauw wol) pstr. 5; kinderwantje, 14; 1 hectogram ge- üoudek. straat B 111, pnkapje, C. Kraak, KI. vit kinderwantje, mej. |t 33paar handschoe- glacé handschoen, J. [terstraat 9zilveren f, Pottenbakkerssingel maie, J. van Belzen, Dril in hoornen garni- [Lange Viele singel E stters P en X, K. van instraat no. 36; paar Oost, Schoorsteenve- ar regenpijpen, I. van ireg 1kralen armband Lmuidsch Voetpad 38. Iéén der vinders voor- |f gehaald, geve men kennis ten bureele Idelburg. WEERBERICHT. I van hedenmorgen 7 [eldig van hedenavond ongeveer 19 uur: met opklaringen, en kelbuien, krachtige tot [Westel. wind, weinig aperatuur. SHUWINGSDIENST. 9.55 uur geseind aan rmsein neer! hoede! ledenmiddas 3 u.. Uitgave: N. V. Uitgevers - Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw" Bureaux Lange Voritstraat 7 0, Qoei Postrekening 44455 Telefoon 2438 bijkantoor Middelburg: Fa. Boekhandel j, J.FANOY, Lange Burg 40. Telefoon 28 DirecteurHoofdredacteurR. ZUIDEMA Abonnementsprijs f2.60 per kwartaal Weekabonnementen voor Middelburg Goes en Vlissingen f 0.20 Losse nummers 5 cent Advertentlën 30 cent per regel Ingezonden mcdedcelingen 60 cent per regel Kleine Advertentlën Dinsdags en Vrijdag! f 0.75 bij vooruitbetaling Advertentlën onder letter of motto 10 cent extra Bij contract belangrijke korting srmiddag 3 u.: 760. voor fietsers: In de Memorie van Antwoord aan de Tweede Kamer inzake de defensie- begrooting voor het komende jaar, zegt de Minister o.m. het volgende: Het ligt in het voornemen eerlang een aantal buitengewone dienstplichtigen, behoorende tot de jongste lichtingen, in werkelijken dienst te roepen. De regeering acht het gewenscht, de oudste lichtingen zoo spoedig mogelijk door jongere mannen te doen aflossen. Reeds werden eenige ploegen van de lichting 1924 met onbepaald klein verlof gezonden, terwijl meer ploegen van die lichting binnenkort zullen volgen. Hoeveel oudere lichtingen huiswaarts zullen kunnen vertrekken, kan thans nog niet worden overzien, aangezien zulks geheel afhankelijk is van den duur der mobilisatie. Er kan in verband met het voor de opleiding beschikbare kader en materiëel echter geen sprake van zijn, om buitengewone dienstplichtigen maar dadelijk in grooten getale te gaan oproepen. Het aflossen van gemobiliseerden zal zich derhalve niet in een haastig tempo kunnen voltrekken. Het ligt niet in het voornemen werkloozen op te roepen ter vervanging van andere dienstplichtigen. Tot een mogelijke opheffing van de ten aanzien van het lidmaatschap der N.S.B. geldende bepalingen kan de regeering thans nog niet overgaan. Onder de huidige omstandigheden kan nog niet worden overzien of in het jaar 1940 gebruik zal worden gemaakt van de bevoegdheid om den duur der eerste oefening tot twee jaar te verlengen. Het ligt niet in het voornemen tot den aanleg van ondergrondsche hangars over te gaan. In November is een nieuwe regeling van de kostwinnersvergoedingen vast gesteld, waardoor meer uniformiteit wordt bereikt. Volgens deze regeling wordt bij het bepalen van het vergoedingsbedrag ook rekening gehouden met mogelijke vermindering van inkomsten, voor zoover deze uit de afwezigheid van den dienst plichtige voortspruit, doch een alg;emeene vergoeding voor bedrijfsschade moet men hiervan niet verwachten. Het advies van de Indische regeering over de plannen tot versterking van de maritieme verdediging van Nederlandsch-Indië kan binnenkort worden verwacht. Het ligt in het voornemen met de behandeling van dit vraagstuk grooten spoed te betrachten. De minister wenscht zich, alvorens de regeering te dien aanzien haar houding heeft bepaald, thans nog niet verder uit te laten over het vraagstuk van de slagkruisers. Het ligt, aangezien Nederland geen oorlogvoerende natie is, uiteraard niet in het voornemen thans over te gaan tot het definitief bewapenen onzer handels schepen. De ingekomen vrijwillige bijdragen voor de Defensie zullen worden bestemd voor de aanschaffing van sperballons. De sneeuw, bondgenoot der Finnen, heeft een voorloopig einde gemaakt aan de militaire operaties. De Finnen maken van deze gevechtspauze gebruik, om de stellingen, waarin zij tot dusver den overmachtigen vijand in bedwang hiel den, nog te versterken. In de landengte van Noord-Karelië, waar de strijd zich tot dusver in nie mandsland ontwikkelde tusschen twee di visies Finnen en minstens tweemaal zoo veel Russen, bevindt de vijand zich nog steeds op grooten afstand van de Manner- heim-linie. De overal door de Finnen gelegde mij nen zijn thans door de sneeuw volkomen gemaskeerd en maken een Russische op- marschpoging tot een hoogst gevaarlijke onderneming. Gemeld wordt, dat de Russen zich van den Noordelijken oever van het Ladoga- meer hebben teruggetrokken. Petsamo zou nog in Finsche handen zijn. De Finsche troepen hebben bij het i-adogameer een opmerkelijk succes be- In het groote woud aldaar hebben eenige botsingen plaats gehad tijdens zeer slecht weer. De Russische troepen zijn in een soort vallen gelokt. Tallooze vallen zijn aangebracht in de smalle strook, welke door de landengte van Karelie wordt gevormd. De Finnen jn meesters gebleken in het gebruik van aue verrassende middelen: vallen, mijnen, greppels, het gebruik van moerassen enz. msche kringen in Londen zien den Uitairen toestand optimistisch in en i verklaren, dat de Russische opmarsch naar de voornaamste Finsche verdedi gingswerken op de Karelische landengte nog gestuit wordt en dat de Finnen slechts een weinig zijn teruggetrokken op strategische stellingen. De militaire toestand ontwikkelt zich beslist ten gunste van Finland na den sneeuwval in het gebied van het Lado- ga-meer, naar de meening van de Fin sche autoriteiten in Londen. Aan Reuter wordt medegedeeld, dat het Roode leger op dit punt zeer groote moei lijkheden ondervindt. De met ski's uitge ruste Finsche troepen zijn in staat, om zich op bedreigde punten met groote snel heid te concentreeren; de gemotoriseerde troepen zijn daartoe niet in staat. Ten aanzien van de eilanden buiten de Zuid-kust, welke de Russen beweren te hebben veroverd „na zeeslagen", wijst men er op, dat die eilanden door de Fin nen ontruimd zijn en dat de Finnen er nooit aan gedacht hebben, ze te ver dedigen, aangezien zij geen fortificaties hebben. Volgens in de Noorsche stad Kirkenes ontvangen berichten wordt een gevecht van geringen omvang geleverd ten Zui den van Petsamo. De Finnen ramen, dat 2100 tot 3000 man Russische troepen van daag in 't district van Petsamo aan land zijn gezet. De stad Salmijaervi, het centrum der nikkelzone in het Noorden van Finland, staat in brand. Groote rookzuilen zijn vanuit Svanvik waar te nemen. Ongeveer 200 Russische soldaten zijn achter de Finsche linies in de nikkel- bergen van Noord-Finland omsingeld en onschadelijk gemaakt. Het Is niet bekend vanwaar deze sovjet-manschappen geko men waren. Ze werden plotseling bij Salmyaervi gesignaleerd kort nadat Rus sische vliegtuigen, waarvan er een werd neergeschoten; in de omgeving hadden gecirkeld. Men neemt aan, dat de Russen tot het bolsjewistische parachutisten-corps behooren en met hun valschermen uit de Russische vliegtuigen ver achter de Fin sche linies waren gedaald. Volgens door het dagblad „Dagens Ny- heter" uit Helsinki ontvangen berichten zouden de buitenlandsche diplomaten Hel sinki gaan verlaten, aangezien er geruchten gaan, die uit goed- ingelichte kringen stammen, dat de Russen van plan zijn, om binnenkort gasaanvallen op Helsinki te ondernemen, in dien Finland weigert te capi tuleer e n. Molotof had tegen gisteren een massa bombardement van de Finsche hoofdstad aangekondigd. Dat dit bombardement uit bleef, ofschoon de Duitschers, Russen, Italianen en andere buitenlanders ver trokken zijn, danken de Finnen aan de geweldige sneeuwstormen, die de uitvoe ring van Stalin's bommenygruwel-plan- nen voorloopig onmogelijk maken. Op de Karelische landengte bestaat er waarschijnlijkheid, dat zich een oorlog op werkelijke.schaal ontwikkelt. De land engte is zoo smal, dat de Russen geen groote strijdkrachten kunnen concentree ren zonder als ihet ware in den hals van een flesch vast te loopen. Volgens United Prees wordt gemeld, dat Finland gereed is om de Aland-eilan- den te verdedigen, 'hetgeen wordt'uitge legd als te beteekenen, dat de versterking dezer eilanden reeds eenigen tijd in het geheim gaande is. De Aland-eilanden liggen, zooals be kend, aan den ingang van de Botnische Golf en zijn gedemilitariseerd op grond van een Volkenbondsconventie van 1921. Het bericht dat de Finnen de nikkelmijnen bij Salmi- jarvi zouden hebben ver nield, is volgens een Reu- terberiebt onjuist. De Finsche generale staf heeft de kan toren der mijnen Maandagmorgen geïn specteerd en toen alles intact aangetrof- men. Het ge'heele gebied is ech ter ondermijnd, zoodat men alles in de lucht kan laten vliegen als de Russen op rukken. Eén Finsche militaire deskundige, die zich thans te Londen bevindt, beeft aan United Press meegedeeld, dat de Finnen de Russen met bun eigen wapens bestrij den, met een soort mitrailleur namelijk, dat, hoewel van Duitsdhe constructie, door de Russen in groote hoeveelheden in Finland werd geimporteerd doch later onder licensie in Finland werd vervaar digd. Aan den Finschen deskundige op wa- pengehied, majoor Lahti, is het te dan ken, dat het Finsche leger opnieuw is uitgerust met wapens geschikt voor oor logvoering in het spéciale Finsche ter rein met name in de dichthebosohte stre ken waar gevechten van man tegen man worden geleverd. De Finnen hebben een „geheim wapen", een licht automatisch geweer, dat door één man wordt bediend, terwijl een tweede de ammunitie draagt. Wat het luchtdoelgeschut betreft, be schikken de Finnen over een groote hoeveelheid luehtafweerkanonnen van de Zweedsche fabriek Bofors. OVERAL LANDMIJNEN. Volgens mededeelingen van de Praw- da en de Iswestia, hebben de oprukken de Sovjettroepen veel last van de mijnen velden, te land, die de Finnen overal hebben aangelegd. Men vindt de mijnen, volgens deze be richten, op alle plaatsen; op de straten, voor de deuren van de huizen, in de win kels, apotheken, kapperszaken en in overheidsgebouwen. Men behoeft maar een fiets, die ergens tegen aan staat, aan te raken, een gevallen voorwerp op te rapen, een huisdeur te openen en reeds vliegt alles in de lucht. Voor een deel zijn de mijnen eenvoudigweg in de sneeuw weggestopt. Men meent te weten, dat in Finland 10 Italiaansche jachtvliegtuigen zijn aan gekomen, die deel uitmaken van een kor ten tijd geleden door Finland in Italië geplaatste bestelling. Het zouden jacht- toestellen van de Sovoitfabrieken zijn. D'e Sovjet-radio heeft gisteravond het volgende communiqué verspreid: „Kame raad Molotov ontving 4 December den ZweedsChen gezant te Moskou, Winter, die hem den wensch van de zoogenaam- Het ministerie van Buitenlandsche Zaken heeft van Hr. Ms. gezantschap te Helsinki bericht ontvangen, dat voor zoover na te gaan, alle Nederlanders in Finland zich in welstand bevinden. De prijzen van de op 7 December bij toewijzing en in veiling aangekondigde thee zijn vastgesteld op 5 tot ca. 9 ct. boven die van de veiling op 2 Novem ber j.l. De detailprijzen mogen met ingang van gisteren 10 cent per pond worden verhoogd, en niet met 4 cent per ons, zooals wij gisteren abusief meldden. de Finsche regeering mededeelde nieuwe onderhandelingen met de Sovjet-Unie aan te knoopen. Kameraad Molotov verklaarde dat de Sovjet-regeering deze zoogenaamde Fin sche regeering niet erkende. Er kan der halve, aldus Molotov, geen sprake zijn van eenigerlei onderhandeling. De Sovjet-regeering, aldus vervolgde kameraad Molotov, erkent alleen het ka- binet-Kusinen met hetwelk het een ac- coord van wederzijdschen bijstand en vriendschap heeft gesloten." DE MANNEN, WAARMEDE MOSKOU WIL ONDERHANDELEN. Het Finsche gezantschap te VGraven- hage meldt: „De Russische regeering heeft medege deeld, dat een z.g. Finsche ivol'ksregeering zou zijn gevormd in Terioki, door Otto Kusinen. Naar aanleiding van deze me- dedeeling moet worden opgemerkt, dat Otto Kusinen een communist is van Fin sche origine, die reeds in 1919 tijdens den Finschen onafhankelijkheidsoorlog gestreden heeft aan 'de z ij d e van de bolsjewiki tegen de Finsche regeeringl Na de Finsche overwinning is hij' toen naar Rusland gevluöht. Hij heeft zijn Finsche nationaliteit verlo ren en die der Sovjets gekre gen. Hij1 is actief werkzaam geweest als lid van den hoogen raad der komintern. De overige leden van deze z.g. volksre- geering zijn eveneens agenten van de komintern zonder eenige relatie met Fin land. Terioki is een Finsc'h dorp, gelegen op 16 K.M. ten Westen van de Russische grens aan de Russische zijde van de Fin sche verdedigingslinie. Aangezien dit dorp lag onder het bereik van het ge schut van Kroonstad is het onmiddellijk geëvacueerd door de Finsche troepen. In Finland bestaat sedert 1930 geen communistische partij'. De invloed van het door de komintern ondersteunde com munisme in Finsland is onbeteekenend geweest. Zij beteekende. minder dan in welk ander Europeesch land ook. In de Figaro noemt de ex-communist, IBoris Sbuverainej Kusinen, den commu- nistischen Fin, die door Molotov tot lei der gebombardeerd is van het z.g.n. Fin sche kabinet, de spot van zijn zijn mede werkers en zijn kameraden, overgegeven aan dronkenschap, volkomen afgestompt, geheel aan lager wal geraakt, leeghoof dig, veracht door allen, die hem kennen. Molotov heeft aan Avenol, den secre>- taris-generaal van den Volkenbond, ge telegrafeerd, dat de Sovjet-Unie niet zal deelnemen' aan de vergadering van dien Volkenbondlsraad!. Hij beschouwt het bij eenroepen van den Raad als een be'leedi- ging. De Argentijnsc'he minister van buiten landsche zaken heeft den secretaris-ge neraal van den Volkenbond een telegram doen toekomen, waarin hij mededeelt, dat de A r g e n t ij n s c h e regee- riing van meening is, dat de Russische aanval op Fin land de verwijdering van de Sovjet-Unie uit den Volken bond rechtvaardigt. Reuter bevestigt, dat de Sovjet-Rus sische ambassadeur, Maiski, zich niet naar Genève zal begeven voor de bijeen komst van den Volkenbondsraad op Za terdag a.s., waarvan hij' voorzitter is. De bijeenkomst zal gepresideerd wor den door den Belgischen vertegenwoor diger. 'Overeenkomstig het voorstel van Ave nol heeft De Valera, de tegenwoordige president van de Volkenbondsvergadering den Volkenbond tegen 11 December bij eengeroepen. Dit nummer bestaat uit 2 bladen. Binnenland. Buitengewoon dienstplichtigen worden opgeroepen ter vervanging van oudste lichtingen. Mijnen op Texel ontploft. Nederlanders in Finland ongedeerd. Buitenland. Sneeuwstormen beletten militaire opera ties in Finland. Russen trekken terug van het Ladoga- meer. Rusland uit den Volkenbond? Koning George van Engeland naar Frankrijk. Duitsch kustwadhtschip vergaan. De verscherpte blokkade. ITALIË KEURT DE DAAD VAN RUSLAND AF. Gisteren hebben te Rome voor de Fin sche legatie nieuwe sympathie-betoogin gen plaats gehad, waarna de manifes tanten zich naar de Sovjet-ambassade begeven, om daar van hun afkeer door vijandige kreten blijk tegeven. Teneinde nieuwe betoogingen voor de ambassade der Sovjet-Unie te voorkomen wordt thans de ambassade door een de tachement grenadiers bewaakt en is de omgeving van het gebouw door troepen afgezet. De Italiaansche meening en pers blij ven een streng oordeel uitspreken over den Sovjet-aanval op Finland. SLECHTS TWEE VAN DE VIJFTIG OPVARENDEN GERED. Ten Zuiden van het eiland Langeland is een Duitsch kustwachtschip op een mijn geloopen en gezonken. Vernomen wordt, dat slechts 2 leden der bemanning, die uit 50 koppen be stond, tot dusverre zijn gered. Het schip zonk in 4 minuten. Dit is het vierde Duitsche schip, dat nabij het Duitsche mijnenveld in het wes telijk deel van de Oostzee is vergaan. Het ongeluk van gisteren gebeurde nabij' de plaats, waar negen dagen geleden een ander Duitsch wachtschip op een mijn liep, waarbij 12 personen om het leven kwamen. Twee Deensche en drie Duit sche schepen zijn naar de plaats des on- heils uitgevaren. Er stond een ruwe zee. DE OORLOG TER ZEE. Het Britsche stoomschip „Eskdene" (3829 ton), is voor de Britsche kust op een mijn geloopen. De 29 koppen tellende bemanning is in een Schotsche haven aan land gezet. Zjj verklaarde 16 uur in een open boot op zee te hebben rondge dreven tot zij door een Noorsch stoom schip werd gered. Naar aanleiding van de ondergang van het Duitsche s.s. „Watussi", dat door de eigen bemanning ten zuiden van Kaap stad tot zinken, werd gebracht, heeft de kapitein van het schip, die zich thans met de bemanning in gevangenschap be vindt verklaard, dat een Zuid-Afri- kaansch vliegtuig boven het schip cir kelde, zoodat er geen kans meer was om te ontsnappen. De reddingsbooten werden in gereed heid gebracht en ik liet bemanning en passagiers aantreden op het dek. Daarop staken wij de passagiershutten in brand, aangezien deze de meest geschikte plaats vormden om het schip in brand te steken, wegens de betimmering en meubelen. Wij openden daarop de luiken en heschen de Duitsche vlag. Wjj hebben een uur in de reddingsboo ten rondgedreven vóór wij' door een Brit- schen oorlogsbodem werden gered. Men heeft ons aan boord van dit schip zeer goed behandeld. Uit Rio de Janeiro meldt U. P. dat het Duitsche vrachtschip Bahia Blanca van de HamburgSiid-Amerika Linie, dat Zaterdag de haven was uitgevaren, on verwacht is terug gekeerd. Het schip was naar Duitschland op weg gegaan. Van officieele zijde onthield men zich van commentaar, maar de haven-autoriteiten veronderstellen, dat de bemanning heeft geweigerd te trachten door de blokkade te slippen. Van gezaghebbende zijde wordt ver klaard, dat Duitschland „strenge" tegen maatregelen zal nemen wegens de Brit sche uitbreiding van de blokkade tot den Duitschen export. Waaruit die tegen maatregelen zullen bestaan wordt niet meegedeeld, omdat zij als militaire ge heimen zijn te beschouwen.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1939 | | pagina 1