Dagblad voor de Provincie Zeeland De suiker één cent per pond duurder. EERSTE BLAD. Belangrijkste Nieuws. MAANDAG 4 DEC 1939 54e JAARGANG No. 55 De Finnen strijden met succes tegen de Russen. Een accoord tusschen Moscou en de Bolsje wistische Finsche „volksregeering" - Finland doet een beroep op den Volkenbond - Kalme dag aan het Westelijk front - Luchtaanval op Helgoland - Wapenstilstand in de Kerstweek Schepen vergaan. De strijd om Helsinki. De zoogenaamde volksregeering. Nieuwe voorstellen van de eigen lijke Finsche regeering. Uitgave: N. V. Uitgevers - Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het bind „De Zeeuw" Bureaux Lange Vorststrant 7 0, Goes Postrekening 44455 Telefoon 2438 bijkantoor Middelburg: Fa. Boekhandel j. J. F A N O Y, Lange Burg 40. Telefoon 28 Abonnementsprijs i2.69 per kwartaal Weekabonnementen voor Middelburg Goes en Vlissingen f 0.20 Losse nummers 5 cent Directeur - Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA Advertentll'n 30 cent per regel Ingezonden mededcelingen 60 cent per regel Kleine Advertentlën Dinsdags en Vrijdags f 0.75 bij vooruitbetaling Advertentiën onder letter of motto 10 cent extra Bij contract belangrijke korting FINSCHE SUCCESSEN. De Finsche troepen hebben met buiten gewone dapperheid tegen de bolsjewisti sche overmacht, die zéér groote verliezen moest boeken, gestreden; Petsamo is weer door de Finnen heroverd. Volgens zeggen van vluchtelingen zjjn de verliezen der Russen zeer groot. De Finnen hebben een groot aantal Russische tanks veroverd, waaronder vele zware. Het Russische oorlogsschip, dat door een Finsche kustverdedigingsbatterij ge troffen is by Hangoe, was een van Rus- lands beste en nieuwste schepen. Na den treffer slaagde het schip er met moeite in weg te komen. Het resultaat der Finnen werd voor een groot gedeelte bereikt door het ge bruik van een nieuw Finsch wapen, dat geconstrueerd is voor gevechten in bos- schen (dit wapen is een automatisch ge weer, dat even snel vuurt als het machi negeweer). De Russen schijnen verbaasd over den sterken tegenstand, welke zij ontmoe ten. Het Finsche leger i3 goed uitgerust en beschikt over een uitstekende lichte mitrailleur in een verhouding van één mitrailleur op 11 geweren. Men meent te weten, dat gisteren in Finland zes Italiaansche jachtvliegtuigen zijn aangekomen, die deel uitmaken van een korten tijd geleden door Finland in Italië geplaatste bestelling. Het zouden jachttoestellen van de Savoitfabrieken zijn. Maarschalk Mannerheim, de opperbe velhebber van het Finsche leger, heeft een klinkend beroep op zijn troepen ge daan voor de verdediging des lands. Hij zeide met name: „Iedere soldaat zal zijn plicht doen. De oor log voor onze onafhanke- 1 ij k h e i d gaat voort en wij treden thans zijn laatste fase in. Wij' strijden voor onze haardsteden en ons v a d e r 1 a n d". B Zaterdag duurden de gevechten op de I Karelische landengte met onverminderde E hevigheid voort. Elke Finsche tankval in deze streek zou een slachtoffer bevatten. Het aantal buiten gevecht gestelde Russische tanks is aanzienlijk hooger dan het eerst be richte aantal van 36. Volgens een niet bevestigd bericht zou een geheel Russisch tank-regiment ver nietigd zijn. De rijen van de Finnen worden voort durend met versterkingen uit de achter- g hoede aangevuld. Alle Finsche dorpen aan de grens zfln thans geëvacueerd. Toen de Russische schepen Petsamo naderden, hebben de Finnen elk schip, dat maar iets grooter dan een roeiboot was, tot zinken gebracht, met het dub bele doel, om de Russen den weg naar de haven te versperren en om zoodoende te voorkomen, dat de Russen deze sche pen in handen zouden vallen. De rotsblokken, die over de wegen hangen, waren met dynamiet in stuk ken gereten, waardoor de Finnen ruim de gelegenheid hadden om zich in goede orde terug te trekken en om hun posities te consolideeren. RUSLAND ERKENT DE MOEILIJKHEDEN. De Prawda publiceert de eerste ver- Fhdand ^egin der operaties in I In den vroegen morgen van 30 Novem ber ontvingen de troepen het bevel om o uur te beginnen met de krijgsverrich tingen. Precies om 8 uur begon het 140 km lange front langs de Karelische land grens het geschutvuur. Daarop gingen over het geheele front de Sovjet Russi sche troepen tot den aanval over op de voorste linie der Finnen. De Prawda geeft vervolgens een beeld van de hindernissen, die de Russische troepen op hun opmarsch moesten be rijden. Na den eersten verrassenden siag !s de tegenstand der Finnen steeds hardnekkiger geworden. Gevaarlijk en J roovend vooral is de opruiming van kmsche machinegeweernesten en af gezonderd liggende, gecamoufleerde stel lingen en mjjnvallen. Overal zijn voorts de bruggen opgeblazen, de wegen opge broken, tank- en mijnvallen gelegd. 25 VLIEGTUIGEN NEERGEHAALD. De manier, waarop de Finnen tot nog toe de Sovjet-Russische aanvallen heb ben afggeslagen, heeft ongetwijfeld Mos kou verrast. Tot Zaterdag waren in totaal 25 Sovjet-vliegtuigen naar bene den gehaald zonder dat de Finnen daar bij ook maar één vliegtuig verloren heb ben. Alleen al nabij Immatra werd een geheele Russische escadrille buiten ge vecht gesteld. Twaalf bommenwerpers hadden Let op de groote electriciteitscentrale ge munt, welke niet alleen Helsinki, doch geheel Zuid-Finland van stroom voor ziet. Elf toestellen werden door het af weergeschut omlaaggehaald, terwijl het twaalfde tot dalen werd gedwongen. Alle aanvallen en stormloopen, welke de Russen tegen de Finsche Maginotlinie hebben gericht, zjjn tegen de graniet versperringen doodgeloopen. Deze ver sperringen kunnen zelfs niet door zeer zware tanks vernield worden. Keer op keer hebben de Russische tanks gepro beerd er doorheen te breken, doch tel kens liepen zij na een paar minuten vast, en konden zoo door het Finsche anti- tankgeschut worden vernield. TANKAANVALLEN IN KARELIE. „Ekstrabladet" verneemt via Stock holm, dat bij de gevechten op de Ka- I relische landengte de verliezen van het roode leger buitengewoon groot zijn. O.a. zou een geheele Russische compagnie nabij Mainila in de pan gehakt zijn, ter wijl de Finnen bij dit gevecht geen enke len man verloren zouden hebben. Ik heb, zoo meldt de correspondent van „Aftenbladet" een gesprek met een generaal gehad, die heden met een mili taire opdracht uit Karellië is terugge keerd. De doeltreffendheid, zoo zeide de ge neraal, van het Finsche anti-tankwapen, is geenszins een verrassing voor degenen die meegemaakt hebben, wat de Fin sche soldaten op de Karelische land engte daarmede gepresteerd hebben. Wij hebben daar talrijke tankvallen liggen, welke een uitstekende hindernis vormen terwijl wij daar zeer gunstig anti-tank- geschut hebben opgesteld. De Sovjet- Russische tanks worden, zoodra ze zich maar laten zien, tot een ineengewrongen massa gemaakt. Het is jammer, dat den Finnen nog niet een jaar is gelaten, om de militaire voorbereidingen (voort te zetten, want dan hadden wij de Kareli sche Langengte zoo kunnen versterken, dat ze practisch onneembaar geweest zou zijn. De Russische luchtmacht was vooral Donderdag en Vrijdag zeer actief. De luchtaanvallen waren voornamelijk ge richt tegen Helsinki en andere dicht be volkte steden in Zuid-Finland. Over het algemeen waren de luchtaanvallen gecon centreerd op niet-mili- taire doelen en de bur gers werden uit de lucht met machinegeweren be schoten. In enkele gevallen pro beerden de vijandelijke vliegtuigen de spoorwegverbindingen te bombardeeren hetgeen in zekeren zin als een militair belang kan worden beschouwd. In het geheel werden 21 vijandelijke vliegtui gen vernield. Volgens een mededeeling van het Fin sche opperbevel zijn Zaterdagavond in een luchtgevecht bij Valkjaervi twee Russische toestellen gedwongen te da len. De toestellen zijn onbeschadigd in Finsche handen gevallen. De autoriteiten te Helsinki hebben als officieele cijfers opgegeven, dat als ge volg van de bombardementen der Russen in geheel Finland 85 personen werden gedood en 181 gewond. DE SCHADE TE HELSINKI. De Times meldt uit Helsinki: De schade, door de Russische bombar dementen van de afgeloopen dagen aan gericht, is grooter dan aanvankelijk ver wacht werd. Niet alleen zijn geheele huizenblokken vernietigd, doch ook is een groot deel van de technische univer- siteit, waaraan zeer waardevolle labo ratoria waren verbonden, verwoest. Men neemt aan, dat verscheidene hoog leeraren en studenten nog onder de puin- hoopen bedolven liggen. De autoriteiten verzoeken de burgerbevolking, wier aan wezigheid in de stad niet dringend noodzakelijk is, zich naar veiliger oor den te begeven. Geconstateerd is, dat de Sovjetvlieg tuigen met machinegeweervuur vrouwen en kinderen hebben bestookt, die zich naar hun schuilkelders spoedden. SPOEDIG ERNSTIGE BOMBARDE MENTEN VERWACHT. Volgens uit Helsinki ontvangen be richten zou het staken van de bombarde menten der Finsche hoofdstad moeten worden toegeschreven aan de op handen zijnde evacuatie van Duitsche onderda nen en van het personeel der Russische diplomatieke vertegenwoordiging. Wanneer deze evacuatie achter den rug zal zijn, is, naar men te Stockholm gelooft, een hevige vliegtuigactie tegen de industriëele centra, havens en vlieg velden te verwachten. De Russische troepen zouden dezelfde tactiek toepassen, als de Duitschers in dertijd in Polen hebben gebezigd. De concentratie der Russische troepen gaat voort. Het civiele verkeer tusschen Lenin grad en Moermansk is gestaakt. Een es kader van de Roode Vloot zou zich tus schen Hangö en Tallinn bevinden. Fin land, aldus wordt verklaard, laat zich hierdoor niet van de wijs brengen. Gene raal Mannerheim heeft gezegd, dat Fin land „alles, behalve zijn eer" kan ver liezen. TASTEN NAAR ZWAKKE PLEKKEN. Een militaire medewerker van de Times schrijft inzake de Russische in vasie in Finland, naar aanleiding van den moedigen tegenstand der Finnen: Het zou optimistisch zijn om voorspel lingen te maken, gebaseerd op 'de bril jante successen van de Finsche verdedi ging tot nu toe. Van militair standpunt gezien is het tot nog toe van Russische zijde slechts een tasten geweest naar zwakke plekken. OORLOG IN DEN AETHER. Evenals dat tijdens de belegering van Warschau 'het geval was, wordt om Hel sinki een oorlog in den aether gevoerd. In navolging van de Duitsche methoden heeft Rusland een zeker aantal zendsta tions opgericht, die in het Finsch om roepen. Het omroepstation van Helsinki heeft de bevolking in kennis gesteld van het bestaan van deze zenders en den raad gegeven, op haar hoede te zijn tegen deze uitzendingen, die bij bet invallen van den nacht beginnen. Ondanks, alle intriges van de Sovjets in het Finsche binnenland, zijn alle klas sen der bevolking eensgezind voor den strijd niet alleen tegen de Russen, maar ook tegen de bolsjewisten. Voortdurend trekken stroomen Finsche vluchtelingen 'de Noorsche grens over, die daar geheel met ijs bedekt is. Het zijn meest vrouwen en kinderen. De ach tergebleven mannen steken hun huizen en verdere bezittingen in brand, alvorens ook zij het tveld ruimen, om te voorko men, dat iets van waarde den Russen in handen valt. In het kleine grensstrook] e, dat den Russen in handen is gevallen, hebben zij een tegen-regeering-Kusinen gevormd, van meestal reeds vroeger naar Sovjet- Rusland uitgeweken Finsche communis ten, welke zij nn de „volksregeering" noe men, in tegenstelling met de regeering- Ryti, welke te Helsinki volkomen wettig en grondwettelijk het kabinet-Gajander opgevolgd is. De marionetten-regeering, het z.g. re- volutionnaire bewind van Terioki, zal door niemand, die de ontwikkeling ook maar oppervlakkig gevolgd beeft, als een Finsch kabinet kunnen beschouwd wor den; maar Moskou maakt er gebruik van, om tegen de werkelijke regeering te intrigeeren. Het wil Finland bolsjewiseeren. Mos kou heeft in diepste wezen slechts één „ideaal": de proletarische wereldrevolu tie. HET PACT VAN MOSKOU MET DE FINSCHE „VOLKSREGEERING". Reeds is een pact van vriendschajp en wederzijdscben bijstand tusschen de Sov jet-regeering en de Finsche „volksregee- ring" gesloten. Als teeken van absoluut vertrouwen in de Finsche volksregeering stemt de Sov- Om de kosten van de distributie te dekken wordt de crisisheffing met 10 pet. verhoogd. De minister van oeconomische zaken heeft besloten, de crisisheffing op sui ker met ingang van Maandag te ver- hoogen met 10 pet. van de hoofdsom van den ingevolge de Suikerwet 1924 geheven accijns op suiker. Dit zal tot gevolg hebben, dat de suikerprijs met 1 cent per pond zal worden verhoogd. Deze maatregel is genomen ter be strijding van de kosten, verbonden aan de distributie, welke, naar bekend is, be halve uit algemeene onkosten, bestaan in de vergoeding aan de gemeentebestu ren van 85 pet. van de werkelijk door deze gemaakte distributiekosten. Het ligt in het voornemen ook by ver dere distributie de kosten op de te dis- tribueeren artikelen te verhalen. Het spreekt evenwel vanzelf, dat deze lager kunnen zijn, daar dan van een reeds be staand distributieapparaat gebruik kan worden gemaakt. jet-Unie er in toe aan Finland af te staan het district van Sovjet-Karelië met een totale oppervlakte van 70.000 vier kante kilometer. In ruil daarvoor verklaart de Fin sche republiek zich bereid, de grens op de Karelische landengte iets te verleg gen en aan de Sovjet-Unie een gebied af te staan met een oppervlakte van 3970 vierkante kilometer. De Sovjet-Unie zal aan Finland een schadeloosstelling betalen van 120 mil- lioen Finsche mark voor de spoorlijnen, welke zich op dat gebied bevinden. Finland geeft aan de Sovjet-Unie voor dertig jaren in pacht het schiereiland Hangoe en omliggend gebied en een be paald aantal der omliggende eilanden, waarop de Sovjet-Unie vlootbases zal bouwen. ■Bovendien staat de Finsche republiek aan de Sovjet-Unie het recht toe, op die eilanden een aantal land- en luchtstrijd krachten te legeren. Voorts staat de Finsche volksregee ring aan de Sovjet-Unie af 'het schier eiland van Ribaczy en Sredni alsmede een aantal kleine eilandjes aan de kust van de Noordelijke IJszee voor een be drag van 300 millioen Finsche marken. Dé Sovjet-Unie en de „democratische Finsche republiek" spreken af, elkaar eiken bijstand te verleenen, inclusief mili tairen bijstand, ingeval van een agressie tegen één der beide partijen. In de inleiding van het verdrag van vriendschap, dat gesloten is tusschen de Sovjet-Unie en de Finsche „volksregee ring" wordt Kusinen „mijnheer" genoemd en niet „kameraad". Kusinen,' die thans de zoogenaamde F'insChe volksregeering heeft gesticht, is minister geweest in het eerste, links ge oriënteerde Finsche kabinet. Sedert dien was hij echter uit Finland verbannen en had een belangrijken post bekleed bij de communistische internationale te Mos kou. Het regeeringsprogramma van Kusinen is inmiddels vastgesteld. De eenige dras tische maatregel is de verbeurdverkla ring van groot grondbezit. Banken zullen onder „staatscontrole" vallen, terwijl de Dit nummer bestaat uit 2 bladen. Binnenland. De kosten van onze mobilisatie. De contingenteeringspolitiek der regee ring. Tientallen houtschepen voor Nederland aangehouden. Het mijnengevaar aan onze kusten. Beperking Prov. bootdiensten in de avonduren. De suiker wordt duurder. Buitenland. De Finnen boeken successen. Moscou en de Finsche (roode) „volks regeering". Finland doet beroep op den Volkenbond. Luchtaanval op Helgoland. Wapenstilstand in de Kerstweek? Vier Duitsche onderzeeërs tot zinken gebracht. voornaamste verdere programmapunten verbeteringen inhouden voor de positie der arbeiders. Het verdrag, dat de Sovjet-Unie met Kusinen's regeering heeft gesloten, zal zoo spoedig1 mogelijk te Helsinki worden geratificeerd, d.w.z. zoodra het roode leger het den communist Kusinen en zijn collega's mogelijk zal maken daarheen te Het nieuwe Finsche kabinet heeft in zijn eerste bijeenkomst besloten, alsnog te zoeken naar een vreedzame oplossing voor het Russisch-Finsche conflict, door nieuwe voorstellen te doen aan de regee ring te Moskou. Te dien einde werd de gezant van Zwe den, die thans belast is met de behande ling van de aangelegenheden van Finland in de Sovjet-unie, verzocht een stap te doen bij' de Sovjetregeering om te ver nemen, of deze bereid is de onderhande lingen te hervatten. FINLAND DOET EEN BEROEP OP DEN VOLKENBOND. Het Finsche kabinet heeft besloten om 't Russisch-Finsche geschil voor den Volkenbond te brengen op basis van de artikelen 11 en 15 van het Volkenbonds handvest. De leden van den Volkenbondsraad zijn voor 9 December, des middags om 12 uur bijeengeroepen. Het desbetreffend besluit is genomen door den secretaris-generaal, Avenol, in verband met de nota der Finsche regee ring. De convocatie van Avenol behelst te vens een voorstel om de Volkenbondsver gadering op 11 December bijeen te roe pen. ROOSEVELT HEEFT ANTWOORD VAN FINLAND GEKREGEN. De Finsche regeering verklaarde gis teren in haar antwoord op de vraag van president Roosevelt aan Finland en Sov jet-Rusland de verzekering te willen ge ven, dat zij de burgerbevolkingen niet zullen bombardeeren, dat de burgerbe- Teneinde geheel voor hun gevaarvolle taak berekend te zijn, krijgen de vis- schers, die dienst gaan doen op de tot mijnenveger gemetamorphoseerde traw lers bij onze kustwacht een zorgvuldige opleiding. Oefeningen in het gebruik van een mitrailleur, waarmede gevonden mjjnen onschadelijk worden gemaakt.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1939 | | pagina 1