MIDDENSTANDSBELANGEN Fabriek voor Houtbewerking i Voor Vlug Veilig van der endt - goes IÉ si Fa. GEBR. MULDER - GOES VEEVERVOER NIEUWE PHILIPS RADIO S. W. GABRIËLSE FRUITKISTEN Gemengd Nieuws Rechtszaken Het Vrouwenhoekje £f <15 II I St. Nicolaas-vreugde? - Credietverleening aan middenstandsbedrijven - Toe te juichen steun van de Regeering - Kamer van Koophandel. Hebt U een artikel noodig waarvan U nog nooit gehoord hebt, vraag het dan even bij Korte Kerkstraat 17. - Tel. 2201. gebruikt KOENA'S PAPSOORTEN, Fabriek v. Melkproducten „KOENA" Nieuwstraat 25. Tei. 2865 GEËTALEERD SERIE 1939-40. VRAAGT DEMONSTRATIE. Voorstad 11, Goes. en KISTEN voor éénmalige verpakking TEL. 2237. - GOES. (Slot.) De zwerftochten van Kees. ra c E cn co a e - g a 1-2 g- z 3 is® - - e® ara o a I |i I I 'lil.!.] I irKi EEN WEERKORPS VAN DE N.S.B.? Het heeft misschien niet veel zin, in een blad dat op 2 December verschijnt, over middenstandsaangelegenheden te schrijven. Want onze middenstanders zitten nu midden in de St. Nicolaasdrukte. Nu is er geen tijd om rustig de krant te lezen, maar er moet worden gewerkt. Het ijzer om dit nu juist niet toe passelijke beeld te gebruiken is bij ve len heet, en daarom moet er nu gesmeed worden. De aanwezige artikelen moeten wor den uitgestald. Het kooplustige publiek moet op zijn wenken worden bediend, er moet worden verpakt en verzonden, er moet worden geruild en nog eens geruild en als 's avonds laat zoo ongeveer alles overhoop is gehaald, dan moet met den meesten spoed worden gezorgd, dat de volgende dag weer alles voor elkaar is. Wij hopen, dat het voor onze midden standers zóó zal zijn, dat ze inderdaad geen tijd hebben om hun krant behoor lijk te lezen. Dat dus de St. Nicolaas drukte St. Nicolaas-v r e u g d e geeft. HUISMOEDERS, de beste. 12 cent pee Ltterflesch. RIJSTPAP, H. O.-PAP, BLOEMPAP GORTPAP, GORTMOUTPAP (geplette gort). Depot GOES, Tel. 2172. Voor hen echter die kans zien behalve aan de oorlogsberichten ook nog aan deze rubriek aandacht te schenken, wil len we hier een en ander meedeelen om trent pogingen die gedaan worden om de credietverleening aan den middenstand beter te regelen. De N.V. Nederlandsche Middenstands- bank heeft n.l. aan het Rijk voorstellen gedaan, die ten doel hebben haar in staat te stellen, voor eigen rekening en risico, vaste rentedragende voorschotten (on opzegbare credieten voor een termijn van 510 jaren, met vaste periodieke aflossingen) aan daarvoor in aanmer king komende middenstandsbedrijven te verleenen. Alhoewel de bank bereid is het risico aan een dergelijke credietverleening ver bonden, in verband met de te vragen dekking en de te treffen aflossingsrege lingen te aanvaarden, kan zij niette min, uit hoofde van een veilig stellen van haar liquiditeitspositie, zonder bij zondere maatregelen niet tot de bedoel de credietverleening overgaan. Nu is de Regeering van meening, naar in een nota aan de Tweede Kamer wordt medegedeeld, dat er. termen aanwezig zijn van Staatswege de gevraagde mede werking te verleenen. Zij is voorts van meening, dat de door de Middenstands- bank voorgestelde regeling een doelma tige en voor het Ryk niet bezwarende oplossing biedt. Deze regeling komt op het volgende neer. Naar het zich laat aanzien, zal de Ned. Middenstandsbank in staat zijn om deze voorschotten te verstrekken zonder voor dat doel expresselijk gelden op te nemen. Mocht haar liquiditeitspositie zulks noodig maken, dan zal zy evenwel in de gelegenheid moeten zijn de financiering dier vaste voorschotten te doen geschie den uit middelen op langeren termijn, welke zy zich zal kunnen verschaffen, door op onderhandsche schuldbekente nissen leeningen op te nemen met een looptyd, welke in ieder voorkomend ge val nader zal worden vastgesteld. Door den Staat gegarandeerd zullen dergelijke schuldbekentenissen gemak kelijk bij de daarvoor in aanmerking ko mende financieele instellingen kunnen worden ondergebracht. Ingeval de Ned. Middenstandsbank een beroep op den Staat zal doen, zal zij tot zekerheid voor de nakoming van haar verplichtingen je gens den Staat uit dezen hoofde aan den Staat de vorderingen cedeeren, die haar toekomen uit de verleende credieten op langen termijn. Het totaal van het door de Ned. Mid denstandsbank onder garantie van den Staat op te nemen bedrag zal nimmer grooter kunnen zijn, dan het totaal der gecedeerde vorderingen. Het ligt in de bedoeling het totaal der liquiditeitsgaranties te binden aan een limite van drie millioen gulden. De wenschelijkheid is voorts gebleken eveneens een regeling te treffen, tenein de de Ned. Middenstandsbank in staat te stellen de door haar in de voor rekening en risico van het Ryk verstrekte werk- tuigencredieten gestoken gelden zoo noodig liquide te kunnen maken. Nu het totaal van het in deze credie ten gestoken bedrag geleidelyk stijgt, ligt het voor de hand, bij voorbaat uit te sluiten, dat de Ned. Middenstandsbank door de bedoelde credietverleening, waarmede zy zich voor den Staat heeft belast, in liquiditeitsmoeilijkheden zou kunnen geraken. De te treffen regeling kan geheel ana loog zijn aan die voor de voor eigen rekening en risico van de Ned. Midden standsbank te verstrekken vaste voor schotten. Met name zullen ook de vorde ringen uit bedoelde credieten tot zeker heid aan den Staat moeten worden over gedragen, terwijl het geldelijk beloop der garanties zal zijn beperkt tot het totaal bedrag der vorderingen, die wor den gecedeerd. Voor zoover de te verleenen liquidi teitsgaranties de hierbedoelde credieten betreffen, behoeft echter aan de garan ties geen limite te worden gesteld, aan gezien in deze gevallen de omvang van de credietverleening zelve aan door de Regeering bepaalde grenzen gebon den is. Wat hier wordt meegedeeld zal waar- schynlyk voor niet-ingewijden niet in al les duidelijk zyn. Maar d i t blijkt er toch wel uit, dat de Regeering bereid is metterdaad mee te werken aan een gemakkelyker credietverleening voor daarvoor in aan merking komende middenstanders. De vorige week hebben wij de lezers opgewekt bij de verkiezing van leden van de Kamer van Koophandel, hun stem uit te brengen op de candidaten van de middenstandsorganisaties. Het resultaat van de stemming is, dat de middenstandscandidaten zijn gekozen. Worde het de gekozenen gegeven in de K. v. K. op de juiste wijze de midden- standsbelangen te behartigen. AUTOBUS DOOR TREIN GEGREPEN. Veertien dooden. In de vroege ochtenduren werd op den spoorwegovergang by de halte Kruckel, op het traject DortmundWittenwest, een autobus met mijnwerkers gegrepen door een personentrein en meegesleurd. Veertien inzittenden werden gedood; elf werden ernstig en drie licht gewond. Granaat komt terecht in cokesoven. Niet alleen in Neder- landsch Limburg, maar ook op verschil lende plaatsen in België zijn granaten van het luchtafweergeschut, die werden afgeschoten tijdens het overvliegen van België door vreemde vliegtuigen, niet tot ontploffing gekomen. Zoo viel een granaat in het metselwerk van de cokesovens van de fabrieken van Ougrée Marihaye. Door de hitte der ovens kwam de granaat ten slotte toch tot ontploffing. Van de batterij van 120 ovens werden er vijf ver nield. Er vielen ook granaten op een huis te Luik en op het militair hospitaal te Gent (Telegr.) Rechtbank te Middelburg. Zitting van 1 December 1939. BELHAMELS MAAKTEN EEN OUDE VROUW TE BIGGEKERKE BANG. Pieternella Xraay deed mededeelingen betreffende de nachtelijke bezoeken ge daan door personen. Wanneer zij lawaai hoorde, blies zij op een fluitje, ten einde te doen voorkomen alsof er meerdere menschen in huis waren. Men verdween Een inval te Soest. De politie te Soest heeft, in samenwerking met de mili taire politie een inval ge daan in een perceel aan den Nieuweweg, aldaar, waar zes tien personen, leden van de N. S. B., gekleed in zwarte uniform, bepaalde oefeningen hielden. Deze personen, af komstig uit Amsterdam, Amersfoort, Baarn en Voort huizen, werden in twee over valwagens naar het politie bureau gebracht Proces-ver baal werd opgemaakt wegens het vormen van een weer korps; de leider, een zaken man uit Amsterdam, werd opgesloten. De zwarte hem den zijn in beslag genomen. U W re ra 349. Natuurlijk had hij er geen idee van waar hij zioh bevond. Af en toe verschool hij zich in 'n greppel, als hij 'n auto voorbij zag gaan, daar hij bang was, dat de man die hem gevangen had genomen, zijn ontvluch ting bemerkt zou hebben en hem achterna kwam. 350. Tot overmaat van ramp begon het te regenen. Kees voelde de eerste dikke drop pels tusschen de takken der boomen vallen, en geen schuilplaats was er te ontdekken. Eh natuurlijk kon hij in de duisternis bijna niet zien ook. dan. Dit geschiedde niet in den nacht van 2 op 3 Augustus 1.1. Get. heeft hoo- ren schieten, en kwam den volgenden morgen tot de ontdekking dat verschil lende vernielingen hadden plaats gevon den. Get. zegt thans thuis niet meer te durven slapen en is nu 's nachts bij haar buurman. De gemeenteveldwachter heeft den be- wusten nacht lawaai gehoord, waarop hij en de Rijksveldwachter naar buiten zijn gegaan. Beiden hebben toen geroe pen: „Halt, politie, blijven staan". Aan vankelijk bleven een paar personen staan, doch een hunner riep: „Wegloopen jon gens", waarop het geheele gezelschap er vandoor ging. Verder doet getuige ver klaringen betreffende zijn arrestant en de slag die hij van zekere van E. heeft ge kregen. Getuige heeft tengevolge van de mishandeling thans nog last van hoofd pijn. Getuige Platteeuw, winkeljuffrouw, wonende te Vlissingen, was den bewusten nacht in gezelschap' van eenige verdach ten. Deze liepen het erf op, doch getuige niet. 'Getuige heeft wel hoeren roepen en schieten, doch heeft de veldwachters niet gezien. Op een vraag van den President, of get. wel eens meer nachtelijke excursies houdt, antwoordt zij ontkennend. Dë jon gens hadden haar wijs gemaakt, dat op de boerderij een zeer geheimzinnige man woonde, die men aan get. wilde laten zien. De getuige van 'Leuven, winkeljuffrouw te Vlissingen, legt soortgelijke verklarin gen af. Zij1 was ook bij de verdachten. De verdachte O. M. Bos, verklaarde twee keer des nachts op het erf van de vrouw te zijn geweest. Verdachte zegt niet geweten te hebben, dat aldaar een oude vrouw woonde. Hij zegt niet ge hoord te hebben dat de politie heeft ge roepen, en hij is ook niet weggeloopen. Verdachte zegt een schot in den schou der te hebben gekregen, en is van mee ning, dat dit de schuld van den veld wachter ils. Verdachte verklaarde met de stok die 'hij bij' zioh had, niets te 'heb ben gedaan. Hij heeft alleen met de vin gers tegen de ruiten getikt. De verdachte Van Gelder, kan zich niet meer herinneren of hij een stok bij zich had. Verdachte zegt wel iets op een bordje bij het erf te hebben zien staan, doch het was onleesbaar. De verdachte Adriaansen, verklaarde op het erf te zijn geweest. Den eersten keer had hij geen stok bij zich, den twee den keer wel. De verdachte J. W. Bos, zegt alleen den tweeden nacht er bij te zijn geweest. Hij was daar absoluut niet bekend. Ver dachte had geen stok bij zich, en zegt wat in de dagvaarding staat „zeer onlo gisch" te vinden. Hij heeft wel hooren schieten, doch niet hooren roepen van: „Halt Rijkspolitie". Verdachte zegt te zijn gevlucht, „omdat er nogal behoorlijk weid geschoten". Hij ontmoette later iemand in burger op de fiets, die over het rij wielpad reed. Deze vroeg aan verdachte: „Is u er ook hij geweest". Direct daarop kreeg verdachte een vuitslag in zijn ge zicht. De verdachte Bakker heeft den bewus ten nacht wel een stok bij. zich gehad, doch niet geslagen. De verdachte van Eek, geeft toe met een stok geslagen te hebben, doc'h ontkent den veldwachter met een stok te hebben geslagen. Hij heeft den veldwachter met de vuist een tweetal slagen gegeven. Alvorens de Officier van Justitie zijn requisitoir neemt zegt de President tot verdachten, dat wat hier gebeurd is hoogst ergerlijk en ernstig is. De Officier van Justitie requisitoir ne mende vindt het verbazingwekkend en beschamend, dat een der verdachten niet eenig bravour, zegt 2 vuistslagen op het gezicht te hebben gekregen van een der veldwachters. Dit wordt door den veld wachter ontkend, maar al was het zoo dan zou verdachte het ten volle hebben verdiend. De houding van eenige ver dachten ter zitting is onsympathiek. De Officier is van oordeel dat alle verdach ten eenzelfde straf verdienen. Hij eischt tegen ieder (uitgezonderd Bakker, die 17 jaar is) 1 maand gevangenisstraf. Tegen verdachte Bakker eischt de Officier een geldboete van f40 of 2 maanden tucht school. Mr Kuipers aan het woord komende, vangt zyn pleidooi aan met te zeggen, dat zyn eerste indruk was dat het een misselyke en ellendige streek was, die hier had plaats gevonden. Hy kwam verdrijven se veilig en vlug. 12 stuki SOc». daarop terug toen hy de stukken las en zyn cliënten sprak. Aan kampeeren is geen enkel avontuur of sensatie ver bonden. Op een leeftijd als van verdach ten is het begrypelyk dat men daarnaar zocht. Men kan het geheel, volgens plei ter zien, als een Dik Tromgeschiedenis. Pleiter is het er mee eens dat huis vredebreuk gepleegd is. Daartegen is geen enkel argument aan te voeren. Vol gens spr. was het een daad van jeug dige overmoed. Was er niet geschoten dan was de zaak gebleven binnen het kader van baldadigheid. Eenige intentie tot het plegen van misdryf hadden de jongens in geenen deele. De eenige intentie die de jongens hadden, was het zoeken van avontuur. Ze hebben niet getracht de woning bin nen te komen, want dan zouden ze niet zoo'n rumoer hebben gemaakt. Toen ze hoorden dat het hier een weerlooze oude zieke en eenigszins debiele vrouw van 75 jaar was, hadden ze van het gebeurde veel spijt. Tegenover de meisjes wilden de jongens een bravour stukje uithalen. Volgens pleiter is het 2e ten laste ge legde feit (art. 141 W. v. Str.) niet ge pleegd. De openbare orde is niet ver stoord. De jongens hebben een blanco straf register en de zucht naar avontuur be hoeft niet met onvoorwaardelijke gevan genisstraf te worden beteugeld. Spr. vraagt zich af: Was het niet on voorzichtig van de veldwachters niet in uniform ten tooneele te verschijnen? Was het noodig, dat er door de veld wachters 6 of 7 keer schoten werden ge lost? Volgens pleiter is het optreden van die politiemannen te forsch geweest. Pleiter verzoekt de Rechtbank de ver dachten voorwaardelyk te veroordeelen. Ze zyn door het heele verloop al zeer zwaar gestraft. Met veel vertrouwen ziet pleiter de uitspraak van de Rechtbank tegemoet. Hfl vraagt ze te behandelen op voet van genade en niet alleen op voet van recht. Uitspraak 11 Dec. a.s. C. M„ 29 jaar, koopman te Schore, thans in voorarrest, had zich te verant woorden wegens diefstal van een vaatje met vloeibare zeep, toebehoorende aan de Aseptafabriek te Delft, gepleegd te Goes op 24 Oct. 1939. Verdachte ontkende de feiten. Nadat een drietal getuigen was gehoord eischte de Officier van Justitie 4 maanden ge vangenisstraf met aftrek voorarrest. De verdediger van verdachte, Mr Kuipers, bepleitte vryspraak. Faillissementen. J. v a n R i e t, werkman te Middelburg voorheen caféhouder teWolfaarts- d ij k. Passief f780.95, waarvan prefe rent f32,47. Wie iets wil verkoopen adverteert, Dat is logisch. Wie adverteeren wil gebruikt daarvoor „DE ZEEUW". Dat is verstandig. NOG ENKELE ST. NICOLAAS- H EERLIJK HEDEN. Borstplaat. Benoodigd: Va pond suiker, 1 dL. water, Va pond poedersui ker, eenige druppels essence, koffie- extract of likeur. Bereiding: De suiker wordt in een pan netje gedaan met zooveel water, dat de suiker juist vochtig is, laat de suiker smelten en dan wondt de stroop inge kookt tot dat n' druppel, die van de lepel valt, een knopje vormt. Nu wordt bij le pels tegelijk zooveel van de gezeefde poe dersuiker toegevoegd, totdat een dikke massa, die nog juist gegoten kan worden verkregen is. Op een glad papier zijn borstplaat- vormen, die met water vochtig zijn ge maakt, gezet. Hierin wordt do stroop ge goten; ook zonder vormen kan de borst plaat op het papier gegoten worden. Zoo gauw de bovenkant van de borstplaat droog wordt, wordt ze verlegd en omge keerd om de onderkant te laten drogen. Daarna worden ze voorzichtig uit de vorm genomen. Voor chocolade borstplaat wordt de cacao met de suiker dadelijk meegekookt Voor koffieborstplaat wordt koffic-extra-t gebruikt, inplaats van het water, dat bij de dikke suikerstroop gevoegd wordt. Noga: Benoodigd: 3 ons suiker, 4'/i ons amandelen, 5 gram boter. Bereiding: De amandelen opkeken in een weinig water, dat ze net onderstaan, overgieten met koud water, de schil er af te nemen. De amandelen op een grauw papier op een hoek der kachel leggen, tot ze goed droog zijn, dan fijn hakken of in reepen snijden. De suiker smelten in een sterke pan, tot ze bruin is en vloeibaar. De amandelen er doordoen en even laten opkoken. De noga uitgieten op een stee- nen aanrecht, die nat gemaakt is of met een weinig boter is ingewreven. Met een harde citroen, die afgewasschen is, wordt de noga plat gedrukt. Met een mes snijdt men bet dan in vierkante stukjes. Marsepein: 1 pond zoete aman delen, 1 pond poedersuiker en enkele druppels Kirsch, rozenwater of oranje bloesemwater. De amandelen ook nu weer broeien en pellen, ze daarna een paar uur in koud water leggen om ze moe. blank te houden. In een doek de aman delen drogen, ze fijn malen en vermen gen met de andere ingrediënten en ten slotte met 'het wit van een ei, het meng sel zoo fijn mogelijk door den vleesohmo- len malen. De marsepein nog eens goed doorkneden, in een vochtigen doek wik kelen en tot den volgenden dag daarin laten. Het kan dan verwerkt worden tot allerlei aardige figuurtjes, die men zelf moet „boetseeren". Men kan bijvoorbeeld visschen, varkentjes, konijntjes, wortelen enz. Aardappelen van marse pein. Om deze te kunnen maken, ver mengen we de marsepein, die volgens bovenstaand recept is bereid, met e:o beetje cacaopoeder of fijne kaneel. Als de massa, die we flink hebben doorge.kneed, is afgekoeld, werken we er op een be stoven deegplank ook een eiwit door, vor men van de 'massa dan balletjes, die we als aardappelen modelleeren en rollen deze door de cacao of door de kaneel Met behulp van een breinaald maken we er „aardappeloogen" in en tenslotte laten we de aardappelen even drogen in den lauw-warmen oven. Zijn zoetigheden slecht voor de slanke lijn 7 Dr W. Schweisheimer te New-York schrijft in het orgaan van den Gbr. Bak- kersbond Koekjes, taarten en andere zoetigheden zijn lang niet zoo gevaarlijk voor de slanke lijn, als men in bet algemeen aan neemt. Als ze, natuurlijk bij een op zich zelf al overdadige voeding nog ais luxe worden gegeten, dan wordt de voedings waarde te gToot, bet lichaamsgewicht neemt dienovereenkomstig toe. Maar wordt in plaats van ander voedsel een stuk'koek of taart gebruikt, dan zal men daar heusoh niet zwaarder van worden Suiker behoort tot de koolhydraten, en heeft daardoor in gelijke hoeveelheid slechts half zooveel voedingswaarde als vet. Vet is het groote gevaar v o.o r de slanke 1 ij n. Meelspijzen zijn niet gevaarlijk voor de slanke lijn als ze zoet zijn, dus suiker bevatten, maar alleen als ze teveel boter bevat- enz. maken. Er is verschil in gebak én zoetigheid. Wie vermageren wil, kan gerust vruchtengebakjes blijven eten. Wat ge vaarlijk is voor de slanke lijn, is steeds weer het vet. Wie chocolade en andere zoetigheden op de juiste manier in zijn voedingsplan opneemt, kan dit zelfs tij dens zijn vermageringskuur rustig ge nieten. Door het gebruik van fruit, compote of marmelade door bet gebak, wordt wei nig voedingswaarde toegevoegd, omdat fruit voor het grootste gedeelte uit water bestaat. 'Ook koolhydraten, in zoete toe stand, maar geen vet en zoo goed als geen eiwit. Het smakelijk maken van het gebalk door middel van fruit is dus heel goed, terwijl het gebruik van slagroom biervoor bedenkelijk is, want deze is rijk aan vet. Ook de liefhebber van chocolade, bon bons e.d. heeft zich terwille van zijn cor pulentie geen geweld aan te doen. Na tuurlijk spreekt het vanzelf, dat men in omvang toe zal nemen, als men zoo tus schen iedere overvloedige maaltijd zoo geregeld van de bonbons zit te snoepen. Men ete dan wat minder. CT3 CO OT O) 03 O 03 CM 03 ■4-1 CO INI CT5 03 03 T3 O O O "t? W 2 w Ï3 2> Iz j, - ■O-'N'S «z ra 3 S2 l£S 55 Q. gN O ■p O 3 q qj .3? !-»o i-» ra

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1939 | | pagina 6