Begrooting van Financiën aangenomen. Binnenland. Uit de Provincie Humanisme zelfvergoding. Kerknieuws Dr H. Colijn naar Genève. Nog een mijn ontploft. MIDDELBURG. ZUID-BEVELAND. WALCHEREN. SCHOUWEN-DUIVELAND. NOORD-BEVELAND. THOLEN EN SINT PHILIPSLAND. De Tweede Kamer zet spoed achter de zaak. Gisteren is na een korte bespreking de begrooting van Financiën z. h. st. goed gekeurd. Tal van opmerkingen werden gemaakt, die óf bij het algemeen debat al werden behandeld of by de afzonderlijke wets ontwerpen nader aan de orde komen. Inzake opmerkingen betreffende het beleggingsfront verklaarde M i- nister De Geer, dat hier geen sprake is van een groepeering van onder nemers. Het front heeft spr. reeds maan den geleden medegedeeld, dat het, nu de rente omhoog gaat, daartegen even eens een rem wil zijn. De gestie van het front acht spr. juist. Aangaande het bankgeheim hand haaft spr. zijn argumenten van vroeger en van thans. Het resultaat van die op heffing is illusoir. Wanneer de winstbelasting in staat van wijzen is, zal spr overwegen of voor de wet op richtige heffing nog reden van bestaan zal zijn. Wij moeten de herziening van de in komstenbelasting afwachten aangaande de belasting van groote gezinnen. Misschien kan een ver hoogde kinderaftrek worden overwogen. Spr. onderschrijft, dat het gewenscht is, dat bij de bestraffing van de b e 1 a s- tingontduikers een zware Btraf dient te worden gelegd. Wat de vertraging van de belastingaanslagen betreft, die bestaat inderdaad in sommige geval len. Normaal is thans negen termijnen. Spr. zal de kwestie nog eens overwegen. Spr. acht het de vraag, of het ge wenscht is tot verlaging van bier- en g e d i s t i 11 e e r d - a c- c ij n s over te gaan. De opbrengst is hooger dan die van vorige jaren en dan de raming. Het algemeen belang is trouwens be ter gediend met hoogeren accijns op bier en gedistilleerd. De controle-commissie van den Volken bond. Nu het algemeen begrootingsdebat in de Eerste Kamer is afgeloopen heeft dr Colijn gevolg kunnen geven aan de uit- noodiging van de controle-commissie van den Volkenbond om ook thans weer aan haar werkzaamheden deel te nemen. Gelijk bekend, doet dr Colijn zulks even als de Belgische minister van Staat Graaf de Carton de Wiart, als adviseur. Dr Colijn, die dezen keer de reis naar Genève per trein onderneemt en gisteren is vertrokken hoopt op 3 dezer in de Volkenbondsstad aan te komen. Waarschijnlijk zal hij op de terugreis eenige dagen te Parijs vertoeven onder andere ten einde daar enkele vooraan staande personen uit het Fransche staat kundige leven te ontmoeten. R.A.I.-TENTOON STELLING UITGESTELD. Gistermiddag heeft het hoofdbestuur van de Nederlandsche Vereeniging „Rij wiel- en Automobiel-industrie" te zijnen kantore in de Jan Luykenstraat te Am sterdam vergaderd. Als onderwerp stond op de agenda de R.A.I.-tentoonstelling. De vergadering heeft besloten, de ten toonstelling voor onbepaalden tijd uit te stellen. NATIONALE BIJEENKOMST VOOR MOREELE HERBEWAPENING. Te Amsterdam is gisteravond in de Apollohal een nationale bijeenkomst voor moreele en geestelijke herbewape ning gehouden. Deze vergadering was bedoeld als onderdeel van de wereld actie voor moreele herbewapening, waarvan het programma voor 1, 2 en 3 Dec. luidt: „Honderd millioen menschen luisteren naar God". Nadat de heer Van Eeghen de bijeen komst had geopend, werd het woord ge voerd door mr dr J. van Walré de Bor des. Spr. zette uiteen, dat de beweging voor geestelijke en moreele herbewape ning rust op twee steunpunten: in de eerste plaats de eischen uit de Berg rede: eerlijkheid, reinheid, onzelfzuch tigheid en liefde; in de tweede plaats het luisteren naar God. Telegrammen uit Ned.-Indië werden voorgelezen. Daarna voerden zeer vele sprekers en spreeksters het woord, die allen in het kort den weg bepaalden, volgens welken zij tot de moreele en geestelijke herbe wapening waren gekomen. Zij zetten uit een op welke wijze de beweging henzelf, hun werk en gezin verbeterd had. Vrijdagmiddag isteWestkapelle ten zuiden van den dijk, bij het „Groot Hoofd" een aangespoelde mijn tot ont ploffing gekomen. Verscheidene meters van het plan kier met een 15-tal palen ter dikte van Spr. zal de opmerkingen betreffende de goedkoopere rjjwiel- plaatjes voor groote gezinnen over wegen. Spr. overweegt de zaak van de goud winst ernstig. Inderdaad zjjn hier inkom sten voor één keer, die voor uitgaven voor één keer worden gebruikt. Doch de vraag is, of dit het goede moment is. Zoolang de gulden zwevende is, zal men niet tot fiscatie moeten overgaan. Bij de afd. Eeredienst vroeg de heer Z a n d t (S. G. P.) intrekking van de Kon. Besluiten van 1816 en 1852 en herstel van het onrecht, de Ned. Herv. Kerk aangedaan. De heer Slotemaker de Bru in e (C. H.) is het niet geheel eens met het standpunt van den heer Zandt. Er is een kerkelijk ideaal, dat door de tegen woordige organisatie wordt belet. Tus- schen 1816 en 1870 is de kerk volkomen vrij' geworden. De slotbepaling van het algemeen reglement kan de Herv. Kerk zélf met meerderheid veranderen. Men mag niet zeggen, dat de minister en zijn voorganger weigeren recht te doen. De Minister sluit zich aan by den heer Slotemaker de Bruine. Bij de afdeeling garanties door het Rijk verleend, zegt de heer Stum- pel (R. K.) den minister dank voor het voorstel betreffende langloopende credieten voor den mid denstand. Spr. hoopt, dat de be staande regelingen zullen worden uitge bouwd. Langere looptijd moet mogelijk worden gemaakt. De middenstand zelf moet vrij gelaten worden in de vaststel ling van de aflossingen. De Minister hoopt, dat hij reke ning kan houden met de opmerkingen en dat de uitwerking bevredigend zal ge schieden. De begrooting werd z. h. st. goedge keurd. Voorts werd met 56 tegen 15 stemmen aangenomen het voorstel inzake opspo ring en ontginning van ertsen in Celebes en Menado. Donderdag was de begrooting van Sociale Zaken z. h. st. goedgekeurd. 30 bij 30 cm en gordingen werden ver nield. Stukken hout vlogen over de dui nen, terwijl een ontzaglijke zuil water, naar ooggetuigen hebben opgemerkt, omhoog spoot. Persoonlijke ongelukken zijn gelukkig niet voorgekomen. Terzelfder tijd is bij den IJzeren Vuurtoren een Engelsche mijn aange spoeld. De omtrek is door een militaire wacht onmiddellijk afgezet. VERBETERING OUDE VLISSINGSCHE WEG. In de raadsvergadering van 24 Mei j.l. vereenigde 'de Raad zidh met het voorstel van B. en W. tot het verleenen van medewerking aan de voorgenomen verbetering van den Ouden Vlissingschen weg en stelde hij de bij dat voorstel in ontwerp gevoegde ontwerpbesluiten te dier zake definitief vast. Intusschen ble ken Ged. Staten van Zeeland prijs te stellen op het alsnog intrekken van die besluiten en vaststelling van 2 nieuwe. Deze verschillen van de eerste door dat aan de besluiten om door de gemeente Middelburg 532 m. en door de gemeen ten Middelburg en Vlissingen samen 4726 m. van genoemden weg te doen verbete ren en daarvoor een bijdrage te verzoe ken ingevolge de verordening betreffende de tertiaire wegen en zulks van 65 pet. der verbeteringskosten, enkele bepalingen zijn toegevoegd. Voor Middelburg alleen wordt gevraagd de wegsverfoetering van de 532 m. door de Provincie te doen uit voeren en ook het feitelijke onderhoud, al blijft de gemeente nochtans onder houdsplichtige. Voor wat het 4726 m. lange deel van den weg betreft, waarover Vlissingen en Middelburg samen te be sluiten hadden, wordt ook uitvoering der verbetering gevraagd. Verder dat tegelijk met den onderhoudsplicht van de ver schillende wegvakken ook de eigendom van de boomen, wassende langs die weg vakken en aan de gemeenten Middelburg en Vlissingen gezamenlijk in eigendom toebehoorende, aan de nieuwe onder houdsplichtigen t.w. de gemeente Mid delburg, Vlissingen en Oost- en West- Souburg zal overgaan en ten slotte om het feitelijke onderhoud door de Pro vincie te doen geschieden met het noch tans onderhoudsplichtig blijven der ge meenten. Kloetinge, De aangekondigde lezing van den heer Mr Kousemaker over de Ned. Middernachtzending ging gister avond door allerlei oorzaken niet door, maar moest tot Maandagavond a.s. wor den uitgesteld. Ovezande. Gemeenteraad. De Raad vergaderde Vrijdag. De voor zitter doet mededeeling van een dank betuiging van den burgemeester van Kruiningen en van den Commissaris voor Afvoer van Burgerbevolking voor de medewerking, verleend bij de evacua tie. Omtrent de te ontwerpen verorde ning ex-artikel 12 der Oorlogswet wordt besloten, te verzoeken, het loon ingevol ge artikel 7 der verordening te bereke nen naar het ter plaatse geldende col lectieve contract. De vergoeding voor de bijzondere scholen ingevolge artikel 101 der L.O.- wet 1920 over 1938 wordt als volgt vastgesteld: a. voor de R.-K. school op f 1147.05, b. voor de Christel, school op f 340.92. i In verband met de inwerkingtreding van de gemeenschappelijke regeling be treffende het bouw- en woningtoezicht, met 1 Januari 1940, wordt de thans in functie zjjnde ambtenaar de heer A. J. Rijk op de meest eervolle wijze ontslag verleend. I De gemeente-begrooting voor het dienstjaar 1940 wordt vastgesteld. Waarde. Donderdagavond werd voor de militairen een ontspanningsavond ge houden in de zaal van A. Nagelkerke. Verschillende films werden vertoond. De burgemeester was aanwezig, als mede de commandant, die zijn voldoening uitsprak over het slagen van dezen avond. Heinkenszand. Gemeenteraad. Donderdag vergaderde de Raad. Ingeko men is o.a. een ontwerp-verordening ex art. 12 der Oorlogswet, betreffende het moeten verrichten van persoonlijke dien sten in oorlogstijd. Besloten werd mede te deelen, dat het gewenscht zou zijn te bepalen, dat t.a.v. de daarin bedoelde werklieden de sociale verzekeringen van toepassing zijn. Ook het loon dient te worden bepaald op het bedrag, dat in het normale bedrijf verdiend wordt en niet naar de basis van het werkverschaffings- loon. Vervolgens werd in behandeling ge nomen een voorstel van B. en W. tot het aangaan van een nieuwe geldleening, aangezien de Boerenleenbank te 's-Heer Arendskerke een indertijd bij' haar ge sloten leening heeft opgezegd. Deze nieuwe leening kan weer bij de Boeren leenbank gesloten worden tegen een rente van 4.5 pet. Dhr Beaufort vindt dit rentetype te hoog, en wil gunstiger voorwaarden. Besloten wordt een geldleening aan te gaan tegen hoogstens 4.5 pet per jaar. B. en W. zullen nagaan of het mogelijk is een voordeeliger leening te sluiten. Bij de rondvraag vraagt dhr Dellebeke of het niet mogelijk is de by het station liggende grond (afkomstig van de z.g. tarra) te koopen en deze in de stort plaats by Moelker te brengen. Dit zal I nagegaan worden. Dhr Nijsse vraagt, of het eventueel maken van brandputten in werkverschaf fing, waartoe plannen beraamd worden, ten laste der gemeente zal komen. Hij wijst er op, dat elders z.g. Norton-pom- pen worden aangewend en hij vraagt of die niet beter zullen voldoen. De voorzitter antwoordt, dat juist nu wordt onderzocht welk systeem het beste is. Op het oogenblik kost dit voor de ge meente niets. Dammen. Waarde. Uitslag Damwedstrijd 30 Nov. WaardeKruiningen: J. BlokJ. Pas man 02; A. SinkeI. Pasman 02; G. SchrierTh. Meyer 20; J. v. Fraassen M. v. Nieuwenhuyze 0—2; G. v. Houte J. Krijger 02; L. Kesselaar'E. de Bel 02; J. NagelkerkeA. v. d. Berge 02; J. PieperM. de Back 20; Chr. v. KoeveringeM. Goeree 02; Adr. v. HouteL. Baayens 20, totaal 614. Westkapelle. Donderdagavond gaf het „Westkappels Dameskoor", dat zich hiertoe met O. en O. in verbinding had gesteld, in het „Kasteel van Batavia", een ontspanningsavond voor de militai ren. De voorzitter, de heer P. de Vos, opende dezen avond. Kapitein Sliepen- beek bracht het Koor den hartelijken dank van O. en O. voor dit initiatief. Het Koor zong vervolgens een aantal liederen a capella en met begeleiding, terwyl het tooneelclubje van het koor een blijspel opvoerde. De vroolijke stemming werd niet wei nig verhoogd, toen de dirigent, de heer P. de Rooy, ook de militairen tot ge meenschappelijk zingen bracht. De garnizoens-commandant bracht al len, die aan dezen zoo geslaagden avond hadden medegewerkt, ten zeerste dank. Veere. Donderdagavond hield de School met den Bijbel haar ouderavond. De voorzitter, de heer D. Gideonse be sprak de moeilijke tijden, waarin we ver- keeren. Mej. M. van Leeuwen hield daar na een inleiding over „Kinderangst". In de pauze werden ververschingen aange boden en was er gelegenheid tot het be zichtigen van het schoolwerk. Hierna een lezing met lichtbeelden over 't Chr. telijk doofstommeninstituut te Voor burg door den heer C. L. Roseboom. Deze goedgeslaagde vergadering werd gesloten door ds Smitt met dankzegging. Zierikzee. Notaris H. van 't H a a f f. f Alhier is in den ouderdom van vijftig jaar overleden de heer H. F. van 't Haaff, notaris aldaar. Voordien is hij o.a. inspecteur der registratie en domeinen geweest te Sneek. Bruinisse. Gemeenteraad. De mosselkweekers. Het zie kenhuis. In de Donderdag gehou den Raadsvergadering werd medege deeld, dat arbeiders in werkverschaffing zullen kunnen worden geplaatst by het verhoogen en verzwaren van den Slaak- dam te St. Philipsland. Van het Ministerie van Economische Zaken is bericht ingekomen op een door den Raad verzonden schrijven betreffen de de kleine mosselkweekers, die door de bestaande order-verdeelings-regeling worden gedupeerd. Bericht wordt, dat tegenover de kweekers, die een kwan tum van minder dan 1000 tonnen mogen leveren, een soepele houding wordt aan genomen, doch dat voor verdere maat regelen geen aanleiding bestaat. De heer Hoek brengt de wenschelyk- heid naar voren om voor de kleine kwee kers bedrijfssteun aan te vraegen. In zyn gisteren aangehaald betoog, wyst Dr Zuidema er verder op, dat men het principe van het humanisme en dat van het christendom meermalen tegen elkaar heeft afgeteekend als dat van autonomie en heteronomie, maar dat met deze typeering noch aan het huma nisme, noch aan het christendom recht werd gedaan. Inzonderheid niet aan het christen dom. Immers wanneer het christelijk geloof de souvereiniteit Gods over al het ge schapene, ook over den mensch, belijdt, dan houdt dit in de ootmoedige belyde- nis, dat de mensch eigen wetgever niet is en niet zyn kan wyl hy zijn ontstaan en voortbestaan dankt aan het voor recht dat God den mensch ordinantiën gesteld heeft, waarnaar te leven het wa re leven is. „God is voor den Christen niet een he terogeen vreemde, geen anderemaar Hij is voor den Christen de Hooge en Heilige, Die als de Eigenaar en Schep per van den mensch tot het Zyne komt, wanneer Hy ons Zyn ordinantiën geeft. Zoo is ook voor den christen de z. g. autonomie van den humanist maar niet het zichzelf vinden van den mensch in zijn onafhankelijke zelfbeschikking maar deze autonomie is niet minder dan een radicale afval uit zyn ware aard en bestemming; een verarming van het menschelijk leven, waarvan de gevolgen niet in een menschelyk geschrift te be schrijven zyn. De wereld van den humanist is een kleine wereld. Hy kent zijn leven niet omdat hij den God zyns levens niet meer kent; hij kent zichzelf niet omdat hy zijn God niet kent; en hy ontneemt aan zichzelf die rijkdom des levens welke alleen te verkrijgen en te behouden is, wanneer de fictie der autonomie van de mensche- lyke persoonlijkheid verscheurd is en de blik op de ruimten der goddelijke wer ken en der goddelijke ordinantiën in deze wereld niet meer versperd." En verder „De humanistische persoonlijkheidsidee heeft in haar wortel deze fictie opge nomen: zij leeft er uit. Men kan wel zeggen, dat het Christen dom in de eerste plaats vraagt, welke de verhouding van den mensch tot God is en daarentegen het humanisme welke de verhouding van den mensch tot zijn medemensch is. Maar men vergeet dan, dat deze humanistische probleemstelling niet anders kan bestaan dan in de kleine De voorzitter zegt, dat de export van mosselen naar Engeland geheel stil ligt door de hooge vrachtkosten. Daar deze export bijna geheel in handen was van mosselkweekers uit Bruinisse, wordt de terugslag daarvan natuurlijk hier het meest gevoeld. De export van mosselen naar Frank rijk liep eveneens achteruit, daar de grenzen voor den invoer van mosselen langen tyd gesloten bleven en thans moeilijkheden van financieelen aard worden ondervonden. De heeren Kik en weth. v. Vessem wij zen er, evenals de voorzitter, op, dat be drijfssteun over het algemeen niet ge wenscht wordt. Het gaat er om meer mosselen aan het Centraal Verkoopkan toor te Bergen op Zoom te mogen leve ren. De voorzitter memoreert, hoe 't vast stellen der basis-leveringscijfers der mosselkweekers is gebeurd volgens een bepaald systeem. Aan dit systeem wordt stipt de hand gehouden. Het gevoelsar gument is daarbij uitgeschakeld. Spreker concludeert, dat de Raad aan het Gemeentebestuur pein pouvoir geeft om te doen wat mogelijk is in deze kwestie. Van den Commissaris der Koningin is ingekomen een schryven waarin den Raad wordt verzocht, zijn voorkeur uit te spreken voor de plaats van vestiging van een ziekenhuis op Schouwen-Duive- land. Ingekomen is een adres van den Ker- keraad der Ned. Herv. Gem. alhier, om de plannen van Zierikzee te steunen. Aan dit adres is door den Kerkeraad der Geref. Kerk adhaesie betuigd. De voorzitter zegt, dat de bouw van het Ziekenhuis te Zierikzee zal worden be kostigd voor een groot gedeelte althans van de z.g. Slavenkas, een verzekerings instelling, waardoor ten tijde toen Zie rikzee nog een bloeiende koopstad was, de door de Algerijnen gevangen zeelie den werden vrijgekocht. Het resultaat der besprekingen is, dat de Raad zich met algemeene stemmen uitspreekt voor den bouw te Zierik zee. By de bespreking van een circulaire van den Opperbevelhebber van Land- en Zeemacht dringen de heeren Hoek en Kaak er op aan, dat het loon in werk verschaffing, dat zou worden uitbetaald zal worden vervangen door loon volgens de C. A. O. in de betrokken branche, n.l. wegenbouw en grondwerken. Wissenkerke. De Raad besloot, zoodra de waterstand het toelaat, over te gaan tot het maken van een brandput te Kamperland. De raming der kosten be draagt f 675. De vleeschkeurings-verordening werd in dien geest gewijzigd, dat van buiten Noord-Beveland ingevoerd vleesch (in hoeveelheden van 5 kg.) opnieuw moet worden gekeurd. wereld van het armoedig zelfbedrog, dat zoo waar meent, eenig vraagstuk op aarde en onder de menschen te kunnen doorgronden of oplossen, zonder de menschenwereld te weten in het groote verband van de heerschappij Gods en van de werken Gods. Er is geen geschiedenis van den mensch te schryven, wanneer men als arena der menschenwereld slechts met de aarde wil rekening houden en alles wat de hemel voor de aarde beteekent niet wil zien. En nog minder is er een geschiedenis van den mensch te schrij ven, en een zelfkennis der menschen mogelijk, wanneer men niet gekomen is tot de kennis Gods, zooals Hij Zich aan ons door Zijn Woord heeft geopen baard, en wanneer men de werken Gods in de historie des menschen niet onder kent." Daarom gaat de humanistische per soonlijkheidsidee van de autonome per soonlijkheid, gezien bij het licht der Schrift onmiddellijk feil aan het groote euvel, dat zij een armoedige leugen is, welke tot niets dient, dan dat zij dege nen die in haar gelooven misleidt en de oogen sluit voor de werkelijkheid waar in de mensch naar waarheid leeft. „Deze idee der autonomie zoo ver volgt Dr Z. heeft een afvallig-gods dienstig beginsel. Immers zy komt op uit een vergodde lijking van den mensch. Wie den mensch autonomie toeschrijft, schrijft hem toe, wat alleen Gode toe komt. Hy wischt het onderscheid tus- schen God en mensch uit. Dit onder scheid is Immers gelegen in het feit, dat de mensch, als ieder schepsel Gods, onder de wet Gods staat, terwyl alleen God zelf boven die wet staat. In het humanisme, van welke scha keering het ook moge zijn, vindt men deze grondidee der menschelijke zelf vergoding nimmer terug. Het maakt het theïstisch karakter van het huma nisme uit. En dit theïsme beteekent niet minder dan religieuze afval van God; een anthropocentische religie, waarin de mensch zichzelf goddelijke eer toe schrijft. „Men zal dan ook in het humanisme steeds, hier meer, ginds minder gepro nonceerd terug vinden een religieuze vereering van den wensch op een wyzo, waarop alleen God de Heere vereerd mag worden." Wie van deze beschouwingen kennis neemt, zal verstaan dat doorvoering van de door minister Bolkestein ontwikkel de ideeën, voor de ontwikkeling van ons onderwys verstrekkende gevolgen moet I hebben. Tholen. Slechts één botvisscher is deze week ter botvangst uitgevaren. De be somming beliep slechts 50 pond. De ver zending van oesters was deze week iets beter. De prijzen waren gedrukt. De besomming der kuilvisschers wel ke deze week uitvoeren ter bliekvangst, was bevredigend. Doordat één der grootste grossiers deze week niet verzond naar Duitsch- land, wegens de slechte betaling, was de omzet van mosselen deze week aanmer kelijk lager. Totaal werden verzonden voor buiten- en binnenland plm. 3500 ton van 100 kg. Veldmaarschalk Mannerheim, de com mandant van het Finsche leger, op wiens schouders een zeer zware taak rust. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Den Haag (vac.-ds Wes tenburg) C. A. Laarman te Velp. Aangenomen naar Oldeholtwolde, N. W. H. Bartstra, cand. te Winschoten. Bedankt voor Frederiksoord, N. W. H. Bartstra, cand te Winschoten. Hulpprediker. De heer K. D o e k e s, theol. cand., benoemd tot hulpprediker te Den Helder en Twijzel, heeft de benoeming naar Den Helder aangenomen. Kapel Ie. By de gisteren gehouden stemming ter verkiezing van vier ge-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1939 | | pagina 2