slw/kèêêêêêê '4 4 Nun Akkertje Dagblad voor de Provincie Zeeland V r li A EERSTE BLAD, Scheie hoofdpijn P ZATERDAG 2 DEC. 1939 54e JAARGANG - No. 54 „Volksregeering" In Finland gevormd. Door de Russen met sympathie begroet. Gisteren weer luchtbombardementen. De Finnen verdedigen zich dapper. Meer beweging aan het Westelijk front. Moskou wil alleen met de „volksregeering" onderhandelen. De Russen gaan voort met hun meedoogenlooze luchtbombardementen. De verschrikking van het lucht bombardement. Eenige beweging aan het Westelijk front. Koninklijke Familie te Delft. - C I BBl Bi Belangrijkste Nieuws. Het oorlogsgeweld ter zee. Wijziging Vestigingswet Kleinbedrijf. Middenstandsraad wordt gehoord. Uitgave: N. V. Uitgevers - Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw" Bureaux Lange Vorststraat 7 0, Qoes Postrekening 44455 Telefoon 2438 jijkantoor Middelburg: Fa. Boekhandel j. J. F A N O Y, Lange Burg 40. Telefoon 28 Directeur - HoofdredacteurR. ZUIDEMA Abonnementsprijs f2.50 per kwartaal Weekabonnementen voor Middelburg Qoes en Vlissingen f 0.20 Losse nummers 5 cent Advertentlën 30 cent per regel Ingezonden mededceüngen 56 cent per regel Kleine Advertentlën Dinsdags en Vrijdags f 0.75 bij vooruitbetaling Advertentlën onder letter of motto 10 cent extra Bij contract belangrijke korting Wij meldden gisteren reeds, dat in Finland een nieuw kabinet tot stand was gekomen. Premier van deze nieuwe re geering is Ryti, president van de Bank van Finland. Buitenlandsche Zaken zal worden waargenomen door Tanner. Ka- jander, de ex-premier, en Erkko, oud minister van Buitenl. Zaken, hebben hierin geen zitting. Deze waren in de oogen van Moskou de zondebokken. Door de vorming van een nieuwe regee ring hoopte men in Helsinski de Sovjet- Unie tot een wapenstilstand te bewegen, en tot hervatting van de onderhandelin gen. Hedenmorgen wordt echter uit Mos kou gemeld, dat Molotov weigert te on derhandelen met deze nieuwe regeering. Hij verwacht een overeenkomst te kunnen sluiten met de inmiddels ge vormde „volksregeering". Radio Moskou deelt n. 1. mede, dat als gevolg van een opstandige beweging welke zich in het Finsche leger zou hebben voorge daan, te Terioki(inKarelië) onder leiding van Otto Us- sinen een „volksregeering" gevormd zou worden, waar van het doel zou zp, de re geering te Helsinski omver te werpen, en vrede teslui- ten met de Sovjet-v rien den. Deze regeering is Moskou natuurlijk buitengewoon sympathiek. In haar verklaring verzoekt de nieu we regeering aan de regeering der Sov jet-unie, haar te hulp te komen met haar roode leger. Voorts wordt medegedeeld, de oprich ting van een speciaal leger, dat tot taak zou hebben, in Helsinki de vlag der re volutie te planten. Radio-Moskou meldt, dat in geheel Rusland gehouden massa-vergaderingen boodschappen hebben gezonden naar Terioki, waarin de leden der regeering- Kuusinen worden begroet als de bevrij ders van Finland. MANIFEST VAN FINSCHE COMMU NISTISCHE PARTIJ. Een U.P.-bericht uit Moskou maakt melding van een manifest van de Fin sche communistische partij, dat in Fin land illegaal door de radio zou zijn ver spreid (de communistische partij is in Finland verboden), in Rusland zou zijn opgevangen en heruitgezonden zou zijn in de Sovjet-Unie. Dit manifest is een duidelijke aan wij- ging van de soort regeering in Finland, welke het Kremlin zou goedkeuren, en leert de voorwaaren kennen onder welke Moskou bereid zou zijn, vrede te sluiten. Het manifest roept de Finsche solda ten op, de wapenen neer te leggen, het Roode Leger welkom te heeten en een Volksregeering te vormen, welke de landheeren en generaals zou verdrijven, de banken en industrieën zou nationali- seeren, den boeren welvaart zou bren gen en vrede zou sluiten met de Sovjet unie. „Zoo spoedig Finland zijn anti-Sovjet- politiek opgeeft, zal Rusland de veilig heid en integriteit van Finland verzeke ren". „Boeren, gelooft de leugens niet, welke uw regeering vertelt." Geen wonder, dat men in Rusland juicht. Als het eens lukken wilde, om in Finland verdeeldheid en binnenlandsche oorlog te brengen, dan zou de Bolsjewiek opeens véél meer krijgen dan de deside rata, waar 'tbij de onderhandelingen te Moskou om ging. Dan kon het practisch door middel van een vazal-regeering de lakens in Finland uitdeelen en was het roode gebied in Europa weer belangrük vergroot. De Russen hebben gisteren hun mee doogenlooze luchtbombardementen van open steden voortgezet. Opnieuw zijn vele burgers het slachtoffer van deze aanval len geworden. De Finnen hebben zich dapper verdedigd en daarbij ook eenige successen geboekt. Om half twee klonk gisteren voor de derde maal het luchtalarm voor de Fin sche hoofdstad. 25 Russische toestellen vlogen over de stad. Twee ervan werden door het Finsche luchtafweergeschut neergeschoten. Een toestel vloog zeer laag en vuurde met zijn mitrailleur op de menschen op straat. Toen het toestel door de Finsche granaten was geraakt, trachtte de bemanning zich met behulp van parachutes te redden, hetgeen niet gelukte. Een tweede toestel van de Rus sen is in zee gestort. Twintig personen werden gedood. Van officieele Finsche zyde wordt ver der meegedeeld, dat behalve op Helsinki, o.a. ook luchtaanvallen op de steden Vaasa en Abo zyn gedaan. Een fabriek te Kotka werd vernield; 18 arbeiders vonden den dood. Sovjet-toestellen vlo gen eveneens over Aoggland en lieten daar brandbommen vallen, welke talryke branden veroorzaakten. De Sovjettroepen hebben een doorbraak aan de Z.-O.-grens trachten te forceeren, waarin zij, naar de Finsche autoriteiten melden, niet zijn geslaagd. Er werden he vige gevechten geleverd, waarbij den Sovjettroepen groote verliezen aan men- schenlevens werden toegebracht. Hon derd Russen zijn gevangen genomen. Van Finsche zijde wordt verklaard, dat de Russische opmarsch op de landengte van Karelië en aan den Noordkant van het Ladogameer met succes is tot staan gebracht. Hy voegde hieraan toe, dat „de geest der Finsche landstrijdkrachten uitste kend is". By Skatudden, waar zich de marine werf bevindt, zouden bommen zijn neer geworpen. Vernomen wordt, dat de pe troleumhaven en de marinewerf in brand staan. Het aantal dooden en gewonden is nog niet bekend. De Finsche luchtdoelartillerie is weer flink in actie geweest. Jachtvliegtuigen zyn echter niet opgestegen. PETSAMO IN VLAMMEN. Petsamo, dat na een bombardement door de Russen is veroverd, staat in brand. De Finnen melden, dat zij een van de drie Russische torpedojagers, welke het fort Rusaaro bij Hangö bombardeeren, tot zinken hebben gebracht. Het artille rieduel tusschen het fort en de oorlogs bodems duurde den geheelen middag. Naar U. P. meldt loopt het gerucht, dat het bij Hangö tot zinken ge brachte Russische oor logsschip, het slagschip „K i r o v" zou z ij n. Het blad „Helsingin Sanomat" ver neemt volgens U. P., dat de Finnen in Karelië twee Russische compagnieën zouden hebben vernietigd en tien tanks zouden hebben buitgemaakt. Gisteren zijn over geheel Finland 18 vliegtuigen neergeschoten. STROOM VAN VLUCHTELINGEN TREKT OVER NOORSCHE GRENS. De bladen melden uit Kopenhagen, dat nog 100.000 bewoners uit Helsinki zijn vertrokken. De vrouwen en kinde ren leverden een deerniswekkenden aan blik op en moesten bijna allen te voet gaan. Honderden brachten den nacht door op de met sneeuw bedekte wegen. United Press meldt nog, dat te Svan- vik in Noorwegen bij de Finsche grens een groot aantal vluchtelingen is onder gebracht in scholen en openbare gebou wen. De Noorsche bevolking heeft de vluchtelingen van voedsel voorzien. Het waren bijna uitsluitend vrouwen, kin deren en ouden van dagen, die de grens zijn overgetrokken. De jonge mannen zijn in Finland gebleven om te vechten tegen de Russen. De correspondent van de National Zei- tung te Bazel geeft een (beschrijving van den eersten dag van den oorlog te Hel sinki, De bevolking van de Finsche hoofd stad heeft verschrikkingen meegemaakt, die doen denken aan die van het bom bardement van Warschau. Vooral vrou wen en kinderen zijn het slachtoffer ge worden. Een groot deel van de slacht offers ligt nog onder het puin van de huizen, waarin zij zich bevonden, toen de bommen vielen. De bevolking werd door dezen aanval in vollen vrede verrast; niemand had een vermoeden van gewapend optreden. In alle scholen werd het onderwijs normaal gegeven tot de eerste bommen vielen. Van de leerlingen maakte zich een paniek meester. Het onderwijzend personeel trachtte de jongens en meisjes naar de schuilplaatsen te leiden, doch vele kin deren waren zoo verschrikt dat zij doOT de ramen op straat sprongen, vele kin deren kregen een flauwte, anderen vie len flauw in de schuilplaatsen. De ern stigste aanval geschiedde des middags tegen twee uur door vijftien bombarde- men tstoestellen. Het huis van minister Erkko werd geheel vernield, zijn doch tertje werd ernstig gekwetst uit Ihet puin te voorschijn gehaald. Den geheelen nacht heeft men doorgewerkt om gewonden uit het puin te verlossen en de lijken van slachtoffers te bergen. ROOSEVELT OVER DEN SOVJET-AANVAL. Roosevelt is, in plaats van een con ferentie op het Witte Huis bijeen te roe pen, onmiddellijk begonnen met telefo nische besprekingenmet de leiders uit het congres1. Tijdens een persconferentie 'heeft Roo sevelt verklaard: De Russische bombardementen van Finland hebben de reigeeringi en het volk der Ver. Staten diep geschokt. Deze nieu we toevlucht tot geweldi maakt het onaf hankelijk bestaan van alle kleine naties op ieder continent onzeker en doet het recht der mensichheid op zelfregeering geweld aan." De president sprak zijn afkeuring uit over de Russische „politiek van geweld en negeering der wetten". Met nadruk sprak hij 'de bezorgdheid der regeering uit over de actie van Rusland. Minister Huil heeft in een persconfe rentie laten uitkomen, dat wanneer vol ledige officieele berichten over den toe stand in Finland ontvangen zijn, d e Vereenigde .Staten een „m o - reel embargo" zullen opleg gen op de verschepingen van vliegtuigen en wapenen naar de Sovjet-Unie. Een dergelijke practijfc wordt t'hans gevolgd wat betreft verscheping naar Japan. Het departement van oorlog 'heeft reeds medegedeeld, dat het geen acte van uit- klaring zal geven voor eenige verdere militaire verscheping naar Rusland. Volgens d'en Luxemhurgschen corres pondent van de „Soir" beerscht groote activiteit van Duitsche troepen aan de Moezel en de Sauer. Aan de Moezel valt Gistermiddag om drie uur hebben H. M. de Koningin, H.K.H. Prinses Juliana en Z.K.H. Prins Bernhard een bezoek gebracht aam den grafkelder der Oran jes in het koor van de Nieuwe Kerk te Delft. De vorstelijke bezoekers werden rond geleid door den burgemeester van Delft, mr G. van Baren. Met belangstelling in formeerden Zy naar het in veiligheid brengen van de gebrandschilderde ramen in het koor en de maatregelen tot be scherming van het grafmonument van Willem den Zwager. Na ongeveer een kwartier in de kerk vertoefd te hebben, vertrok de Koninkiy- ke Familie, onder gejuich van een groote menigte, in de richting Den Haag. een voortdurend af- en aanrijden van vrachtauto's waar te nemen, alsmede een veelvuldige verplaatsing van infanterie en cavalerie. Soldaten en werklieden zijn bezig met het aanleggen van versterkin gen. De jongste regens hebben opnieuw hoog water veroorzaakt 'en op vele aan den Duitscben oever staan prikkeldraad versperringen in het water. Havas voegt hieraan toe, dat de activiteit reeds eenige dagen aan den gang is. MINDER MAGNETISCHE MIJNEN. In gezaghebbende Britsche marine kringen wordt verklaard, dat de voort gang, gemaakt met het vegen van de magnetische mijnen, bevredigend is en dat, te oordeelen naar de vermindering in het aantal schepen, dat 'de laatste da gen tot zinken is gebracht, minder mag netische mijnen schijnen te worden ge legd. De Franschen probeeren eveneens het probleem van de magnetische mijn tot een oplossing te brengen. Volgens een deskundige hebben zij een manier gevon den om de mijnen naar het zeeoppervlak te trekken, zooals dat zou gebeuren, wanneer een schip in de nabijheid komt. Eveneens is een mechanisme geconstru eerd om de mijhen onder water tot ont ploffing te brengen. KWART MILLIOEN MAN WORDT IN ENGELAND OPGEROEPEN. Op grond van een uitgevaardigde ko ninklijke proclamatie worden in Enge land alle mannen tot den 23-jarigen leef tijd opgeroepen voor den militairen dienst. De proclamatie noemt alle manneiyke Britsche onderdanen, die heden 20 jaar, doch nog geen 23 jaar oud waren, dienstplichtig. Op 9 December moet de aanmelding voor de inschrijving geschieden. Naar |i«| V zr,.J, :v<-- - De Britsche torpedojager „Gipsy" is aan de Engelsche Oostkust op een my'n ge- loopen en gezonken. Slechts de bovenbouw van het vaartuig steekt nog boven water uit. Interessant is het, op te merken, dat op last van den censor door den Engelschen fotograaf de achtergrond uit de foto verwyderd moest worden, teneinde iedere plaatsbepaling onmogelyk te maken. Dit nummer bestaat uit 2 bladen. Binnenland. De Tweede Kamer nam de begrooting van Financiën aan. De Koninkiyke familie te Delft. Buitenland. „Volksregeering" in Finland gevormd. De gevechten van gisteren. Meer beweging aan het Westelyk front. Weer schepen gezonken. schatting betreft het een kwart millioen man. Men verwacht niet dat deze mannen binnen een maand na hun inschryving zullen worden opgeroepen; in geen geval zal dat evenwel vóór het volgend jaar gebeuren. BRITSCH STOOMSCHIP OP EEN MIJN GELOOPEN. Het Britsche s.s. „Dalryan" (4558 t.) is ongeveer zes mijl buiten de Zuid-oost kust van Engeland op een mijn geloo- pen. Alle 38 leden der bemanning en de loods zijn gered. De Deensche houten driemastschoener „Grethe" (264 ton) is op de Goodwin Sands verongelukt. De kapitein en de uit zes leden bestaande bemanning is gered. Men denkt, dat de „Grethe" op een wrak geloopen is. Het Finsche s.s. „Mercator", dat op een mgn is geloopen, is in zes minuten gezonken. Het totaal aantal geredden bedraagt 35, hetgeen de geheele beman ning uitmaakt, behalve één persoon, die waarschijnlijk is omgekomen. Verscheidene geredden hebben ver wondingen opgeloopen. Van gezaghebbende zyde wordt ver nomen: De Britsche duikboot, welke te Stavanger is binnengeloopen, werd niet door vijandelijke actie beschadigd. De schade werd veroorzaakt door den zwa- ren storm in de Noordzee. Volgens het internationale recht mag een duikboot in een neutrale haven biyven, totdat zy weer zeewaardig is. VOLGENS BERICHTEN TE BERLIJN ZOU TOKIO ZICH MET DE ANDERE NEUTRALEN IN VERBINDING STELLEN. Volgens een te Berlijn ontvangen be richt heeft, naar de N. R. Ct. meldt, de Japansche minister van buitenlandsche zaken de ambassadeurs van Engeland en Frankrijk ontvangen en geprotesteerd tegen de verscherping van de blokkade en tegenmaatregelen aangekondigd. Te Tokio zou voorts verluiden, dat Japan zich in verbinding zou hebben ge steld met Italië en België teneinde ge meenschappelijk tegenmaatregelen te be ramen. Japan zou het voornemen koes teren zich met hetzelfde doel ook tot andere neutralen te wenden. Blykens de Memorie van Antwoord aan de Eerste Kamer over het ontwerp van wet tot wijziging der Vestigingswet Kleinbedrijf 1937, ligt het in het voor nemen van den minister van Economi sche Zaken den Middenstandsraad, wel ke, naar bekend is, is samengesteld door de drie middenstandsbonden en als ad viesorgaan wettelijk erkend is, over de aangekondigde wijziging van de Vesti gingswet Kleinbedrijf 1937 te hooren. De vraag of het ontwerp ook aan andere organen om advies zal worden gezon den, kan de minister op dit oogenblik nog niet beantwoorden, hy geeft er de voorkeur aan hierover eerst te beslissen wanneer het ontwerp gereed is. De minister acht het minder op zyn plaats zich by dit wetsontwerp over de wenschen inzake het behoefte-element reeds uit te spreken. Eenige uniformiteit is by de toepas sing der wet onontbeerlyk en, naar in de praktyk is gebleken, van groot nut.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1939 | | pagina 1