Rusland verbreekt diplomatieke betrekkingen met Finland. Russische troepen over de Finsche grens. Dagblad voor de Provincie Zeeland J. GEENSE Uitbreiding der Maritieme Defensie. DE UILENBRIl r/) HEER (i AFGEDAAN EERSTE BLAD. Belangrijkste Nieuws. DONDERDAG 30 NOV. 1939 54c JAARGANG - No. 52 Biedt Amerika goede diensten aan? Gevecht voor de Noorsche kust. Luchtgevecht in Schot land. De luchtaanval op Borkum. Engelands oorlogsfinanciën. De Engelsche represailles. Diplomatieke breuk tusschen Rusland en Finland. Amerika biedt goede diensten aan. Gevecht voor de Noorsche kust. Duitsche vlieger boven Firth of Forth Het vliegkamp op Borkum bestookt. Een officieele Duitsche verklaring over de Engelsche represailles. Engeiands oorlogsfinanciën. Japan tegenover den verscherpten handelsoorlog. Een half millioen ton contrabande In beslag genomen. Uitgave: N. V. Uitgevers - Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw" Bureaux Lange Vorststraat 7 0, Goes Postrekening 44455 Telefoon 2438 bijkantoor Middelburg: Fa. Boekhandel J. J. F A N O Y, Lange Burg 40. Telefoon 28 Abonnementsprijs 12,60 per kwartaal Weekabonnementen voor Middelburg Goes en Viisslngen f 0.20 Losse nummers 5 cent Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA Advertentiën 30 cent per regei Ingezonden medsdeeüngsn 00 cent per regel Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdags f 0.75 bij vooruitbetaling Advertentiën onder Ietter of motto 10 cent extra Bij contract belangrijke korting DE KLAUW VAN DEN RUSSISCHEN BEER. Gisteravond te 22 uur 30 (plaatselij ken tijd) heeft de regeering van de Sov jet-unie den Finschen gezant te Moscou een nota doen overhandigen, waarin de regeering van de Sovjet-unie mededeelt, dat zij de diplomatieke betrekkingen met Finland afbreekt. De voorzitter van den raad van volks commissarissen Molotof, heeft een ra diorede gehouden, waarin hij o.a. heeft gezegd: „De politiek van de Finsche regee ring, welke vijandig is aan de sovjet unie, verplicht ons, onmiddellijk maatre gelen te nemen om de buitenlandsche veiligheid van den staat te verzekeren. De onderhandelingen, welke gedu rende maanden zijn gevoerd, hebben niet tot een oplossing geleid. Finland heeft ernstig geprovoceerd aan de grens en de regeering van de sovjet-unie heeft besloten, haar politieke en economische vertegenwoordigers uit Helsinki terug te trekken. Ook heeft zij haar troepen bevel ge geven zich gereed te houden voor alle gebeurlijkheden. De Finsche regeering blijft Leningrad onder de bedreiging van haar leger hou den. Wij beschouwen Finland als een onaf- hankelijken en souvereinen staat. De sovjet-unie is bereid het Finsche volk te hulp te komen en zijn vrijheden te eer biedigen Het eenige doel van onze regeering is, de veiligheid van de sovjet-unie en Le ningrad te verzekeren. Volgens een „U.P."- bericht heeft Mo lotof in zijn radiorede nog gezegd: „Met een andere Finsche regeering zou Rusland be reid zijn om concessies te doe n." Molotof zeide voorts: De Russische bevolking heeft in vroegere tijden alles voor de onafhankelijkheid van Finland gedaan en sovjet-Rusland is niet van plan, de belangen van Finland te scha den, maar wjj kunnen niet verdragen, dat Finland van kwaden wil is. De bladen melden uit Helsinki, dat Russische troepen hedenochtend om kwart over 9 de Finsche grens zijn over getrokken. FINSCHE PERS ZIET TOESTAND ERNSTIG IN. Alle Finsche bladen bevatten artike len, waarin gewezen wordt op den ernst van den toestand in het bijzonder in ver band met de opzegging door Rusland van het non-agressiepact. Het soc.-dem. blad „Suomen Sociali- demokraatti" noemt den toestand ern stiger dan ooit tijdens deze crisis, maar, zoo zegt het blad, wij moeten hopen dat een^vredelievende oplossing mogelijk Gisteravond heeft radio-Moskou ver klaard, dat de manschappen van het roode leger, die aan de grens van Fin land liggen, niets liever willen dan met een vernietigenden aanval te antwoor den op de provocaties van de „Finsche bandieten". Volgens berichten uit Leningrad ver langen de sovjet-autoriteiten de kwestie zoo spoedig mogelijk tot een oplossing te brengen. Nog vóór de winter invalt. In Finland schenkt men groote aan dacht aan de berichten uit Berlijn, dat de Duitsche regeering van meening zou zijn, dat Rusland recht heeft op vloot- bases in Finland. De Amerikaansche staatssecretaris Huil heeft in een verklaring o.a. gezegd: „De regeering volgt met aandacht het ernstige karakter van spanning en ver slechtering van het Russisch-Finsche ge schil. Het zou met buitengewoon leedwezen de uitbreiding van de huidige oorlogs zone zien, hetgeen een verslechtering van de internationale relaties met zich zou brengen. Zonder in êên enkel opzicht in het ge schil betrokken te worden en haar be langstelling tct het oplossen van het dispuut beperkend, zou de regeering gaarne, indien zulks beiden partijen be haagt, haar goede diensten aanbieden". DUITSCHLAND IN DE ROL VAN TOESCHOUWER. Het Duitsche Nieuwsbureau deelt mee, dat in tegenstelling met de geruchten, welke in het buitenland de ronde hebben gedaan, geen officieele of semi-officieele Duitsche verklaring is gepubliceerd ten aanzien van de spanning tusschen Fin land en de Sovjet Unie. Alleen wordt in politieke kringen van particuliere zijde gezegd, dat Duitsch- land in dit conflict zijn rol van toeschou wer niet kan wijzigen. Ook wordt gezegd, dat de mogendheden van Noord-Oost- Europa steeds duidelijk hebben gemaakt, dat een inmenging van Duitschland bin nen haar belangensfeer haar niet aange naam is. Verder toont men in Duitsche kringen begrip voor de behoeften van de Sovjet Unie zich een open weg naar de Oostzee te verzekeren, waarnaar de politiek van Rusland sedert Peter den Groote streeft. TUSSCHEN OORLOGSSCHEPEN EN VLIEGTUIGEN. Volgens inwoners van een plaatsje in het Zuid-Westelijk deel van Noorwegen zou er Woensdag om 11 uur een hevig gevecht tusschen oorlogsschepen en vliegtuigen zijn begonnen buiten de Noor sche wateren. De vuurstralen waren zichtbaar. De United Press deelt mede, dat men op den marine-waarnemingspost te Stad, ten zuiden van Oslo, Woensdagochtend een vliegtuig zag, dat herhaalde malen dook en bommen wierp naar een oorlogs- j schip, het welk den aanval met vuren uit het luchtdoelgeschut beantwoordde. Het gevecht duurde ongeveer een uur. In Noorsche vlootkrin- gen is men geneigd aan te nemen, dat de aanval de „D e u t s c h 1 a n d" betrof, die, naar verluidt, na haar lan gen kruistocht, naar een Duitsche haven zou terug keer e n. Op tal van plaatsen aan de kust heeft men het kanongebulder gehoord, maar men is niet in staat geweest de nationali teit der eenheden vast te stellen. Het verslag van een ooggetuige uit Krokenes meldt, dat het treffen onge veer vier mijlen buiten de Noorsche ter ritoriale wateren geschiedde en dat er twee schepen en een vliegtuig bij betrok ken waren. Het vliegtuig bleef gedurende een uur over de schepen heen vliegen. Vervolgens verwijderde het toestel zich, klaarblijkelijk onbeschadigd, hoewel het vuur zeer hevig was geweest. Een der schepen was waarschijnlijk een torpedo jager, het andere vermoedelijk een ge wapend koopvaardijschip. Naar uit Londen wordt vernomen, ver klaart men in Britsche vlootkringen niet te beschikken over inlichtingen in ver band met een zee- en luchtgevecht bij de Noorsche kust. De United Press meldt voorts dat een Duitsch vliegtuig in de nabijheid van Farsund op zee gedaald is. Het Noorsche stoomschip „Bruse" heeft de vier inzit tenden opgepikt en aan boord van een Noorschen torpedojager overgebracht. Ze zullen worden geïnterneerd. Gisterenavond is bij het eiland Süderö een Duitsch watervliegtuig, dat vier man aan boord had, neergestort en veronge lukt. Men weet niet of deze vliegers hebben deelgenomen aan het gevecht tegen de De heer van de Meulebroeck, die door Z. M. Koning Leopold van België be noemd is tot burgemeester van Brussel. oorlogsschepen, dat in de buurt van Ber gen heeft plaats gehad. Twee Britsche gevechtsvliegtuigen hebben boven de stad nabij de Firth of Forth den strijd aangebonden tegen een Heinkei-bommenwerper. Het vijandelijk vliegtuig ontkwam blijkbaar in zuide lijke richting, achtervolgd door de Brit sche toestellen. Een uur later werd bo ven dezelfde stad wederom hevig mi- trailleurvuur gehoord. Van gezaghebbende zijde wordt ge meld, dat een Heinkelbommenwerper aan de Noordoostkust na een opwindend gevecht met een Britsch gevechtstoestel, is neergehaald. In wolken van rook verdween het vliegtuig in zee. De rook- formatie was zoo zwaar, dat de bestuur der van het Britsche toestel sterk moest stijgen om te vermijden, dat hij zelf in zee vloog. Het Duitsche toestel dook verticaal de wolken in, zeewaarts. EEN GEWAAGDE ONDERNEMING. Van gezaghebbende Duitsche zijde wordt bevestigd, dat de Britsche vlieg tuigen, die Dinsdag den aanval op Bor kum ondernamen en daar van een hoog te van slechts twee meter het vliegkamp met machinegeweren bestookten, de Duitschers volkomen verrast hebben. Niettemin is er volgens deze verklaring geen ernstige schade aangericht. Er hing een dikke mist. Tegen den namiddag kwamen plotseling acht Brit sche Blenheim-bommenwerpers uit den mist opdoemen. Zij kwamen uit Weste lijke richting, vlogen in een pijlsnel tem po boven het vliegkamp, beschoten het van een hoogte van circa twee meter met machinegeweren en verdwenen weer, vóór de Duitsche defensie in actie kon treden. Er is maar één man gewond, een arbeider in burger. In gezaghebbende Duitsche kringen beschrijft men dezen aanval als een „be kenden truc", die vooral bij slecht weer den luchtafweer onmogelijk maakt. Van zulk een geringe hoogte is het echter onmogelijk bommen uit te werpen, want het is niet zeker, dat zij dan explodee- ren en als zij explodeeren, zouden zij de bommenwerpers zelf. in gevaar brengen. In deze Duitsche kringen beschrijft men den aanval als een „onderneming die ongetwijfeld gewaagd was". De aan val duurde slechts enkele seconden en de vliegers waren in een oogwenk weer in Westelijke richting verdwenen. GEEN GEBEURTENISSEN AAN HET FRONT. Het Frausche legerbericht van gister avond luidt: Geen gebeurtenissen aanhet front; storend vuur van onze artillerie; eenige schermut selingen van patrouilles. 'Ongeveer drieduizend Fransche reser ve-officieren van gezondheid, geneeshee- ren, tandartsen, apothekers en admini stratie-officieren, die op (het oogenblik in Ihet leger niet dringend noodzakelijk zijn, zijn met verlof gezonden. DE MAGUIRE NIET GEZONKEN. Van gezaghebbende 'zijde wordt verno men, dat in tegenstelling tot de Duitsche beweringen, als zouden zij de Britsche tankboot James John Maguire tot zin ken hebben gebracht, dit schip na door een mijn beschadigd te zijn, een Britsahe 'haven is binnengelooplen om gerepareerd te worden. ADVIES NED. INDISCHE REGEE RING BINNENGEKOMEN. Naar wjj vernemen, is het advies van de Nederlandsch-Indische Regeering om trent 't rapport van de technische ma rine-commissie, welke het vraagstuk der uitbreiding van de maritieme defensie in opdracht der Regeering heeft behan deld, thans bjj de Nederlandsche Regee ring binnengekomen. De ruimtezicht-bril is er voor in de plaats gekomen. Een beter model, waardoor U meer en beter ziet met fijne pasvorm en o zoo licht. Ruimzicht mon turen hebben wij in prijzen reeds vanaf f 2.50. Ged. Vak-Opticien Lange Vorststr. 49 - Goes WAAR HET DUITSCHE HOOFD KWARTIER IS GEVESTIGD. De „Deutsche Allgemeine Zeitung" geeft een beschrijving van het hoofd kwartier van het Duitsche leger, dat „erg'ens in Pruisen" te midden van den- nenbossChen is gelegen. Het is onderge bracht in eenige eenvoudige boerenwo ningen met roode pannedaken. 'In de kale wit gepleisterde vertrekken werken de officieren aan gewone houten tafels. Het kamp is omringd door verschei- kene omheiningen, die door dubhele wachtposten worden bewaakt. Niemand mag in of uit zonder zich te legitimee- ren. In den omtrek is' het luchtdoelge schut zoo opgesteld, dat het bijna on zichtbaar is. Met betrekking tot de Britsche veror dening van 27 dezer betreffende oecono- mische represaille-maatregelen tegen Duitschland, wordt van officieele Duit sche zijde verklaard D'e uitbreiding van den bandelsoorlog tot de exporten van Duitschen oorsprong op: neutrale schepen met neutrale be stemming beteekent een nieuwe inbreuk op het volkerenrecht door Engeland. 'Zij staat in duidelijke tegenstelling tot de erkende beginselen van het volken recht, in het bijzonder van de Parijsche zeerechtverklaring van 1856. Deze nieuwe schending] van hef volke renrecht treft die neutralen evenzeer als Duitschland. De Duitsche regeering neemt van de door' Engeland geschapen nieuwe situatie nota en behoudit zich alle maatregelen voor. EEN REDE VAN SIR. J. SIMON. Sir John Simon, de kanselier van de Engelsche schatkist, heeft in het Lager huis het woord gevoerd, en o.a. het vol gende gezegd Vóór de oorlog begon, waren onze openbare uitgaven reeds ihooger dan ooit in vredestijd, hoofdzakelijk als gevolg van het voornemen groote bedragen te besteden aan de herbewapening. Toen in September de oorlog uitbrak, gingen on ze uitgaven geweldig omhoog. Onze uit gaven aan oorlogsdienstén e.d. geschie den in een tempo van 2400 millioen pond sterling per jaar. Enorme bijdragen trachten wij te verkrijgen uit 'de belas tingen. Zware lasten hebben wij: in de nood'begrooting opgelegd. Het volgend jaar zullen er bovendien inkomsten uit de belasting tegen buitensporige winsten komen. Niettemin zullen wij nog Dit nummer bestaat uit 2 bladen. Binnenland. Algemeene begrootingsdebatten in de Eerste Kamer. Buitengewoon crediet van f 100 miljoen. Geen rijksarbitrage meer in landbouw crisiszaken. Uitbreiding der maritieme defensie. Het hooge water. Buitenland. Rusland verbreekt diplomatieke betrek kingen met Finland. Russische troe pen zjjn Finland binnengerukt. Rus sische vliegtuigen bombardeeren Fin sche steden. Een zeegevecht? duizend millioen pond ster ling moeten verkrijgen uit leeningen. Betreffende het denkbeeld de zeer rij ken extra te belasten, zeide Simon: Zoo- lan~ ik deze functie bekleed, heb ik mij niet onwillig getoond, zeer izware lasten te leggen op de zeer rijken. Er zijn on geveer 10.000 menisóhen, die een inko men hebben van 10.000 pond sterling per jaar of meer. Hun gezamenlijk inkomen bedraagt 180 millioen pond sterling, waarvan de belasting 120 millioen neemt. Indien de fiscus de gekeele 180 millioen zou nemen, zou dit ongeveer 5 procent uitSnaken van het bedrag, dat ik dit jaar moet leenen. Na ontvangst van de inlichtingen uit Londen over 'de afkondiging van het be sluit ten aanzien van de Duitsche ex porten 'hebben de leidende figuren van het Japansche departement van buiten landsche zaken Woensdagavond in spoedvergadering de maatregelen bespro ken, die genomen moeten worden om aan den toestand het hoofd te bieden. Ofschoon geen besluiten zijn genomen over concrete maatregelen, bestond er toch overeenstemming van meening in de vergadering, dat men moest vasthou den aan de vastgelegde politiek en weerstand moest bieden aan de Britsche maatregelen,- daar die neerkomen op een schending van het internationale recht niet alleen, maar ook een inbreuk vormen op de door Enge land jegens Japan aangegane verplich ting. Officieele kringen wachten op formeele antwoorden uit Londen en Parijs. Wan neer die ontvangen zullen zijn, zal de Japansche regeering zoo noodig waar schijnlijk verdere krachtige protesten bij Engeland en Frankrijk indienen, met de waarschuwing, dat inge val vitale belangen van Japan door de Britsche maatregelen getroffen worden, Japan ge dwongen zou zijn gepaste te genmaatregelen te nemen. Het Britsche departement van Econo mische 'Oorlogvoering deelt mede, dat gedurende de week, eindigende op 25 November de contrabandecommissie 12-4 nieuw-aangékomen schepen gecontro leerd heeft, alsmede 51 schepen, die sinds de week daarvoor op controle wachtten. Hierbij waren 29 Nederlandsche schepen. In dezelfde week heeft de contrabande- controle circa 21.500 ton aan goederen, waarvan men vermoedt, 'dat ze voor Duitschland 'bestemd zijn, in beslag ge nomen. Het totaal van de eerste twaalf weken van den oorlog is daarmede ge stegen tot 463.000 ton. Op 28 November bevonden zich in drie contrabandecontrolestations in totaal 85 neutrale schepten: 47 van deze schepen liggen nog geen week in deze havens. Hierbij zijn 22 Nederlandsche schepen (17 minder dan een week). DE VREEMDE VLIEGTUIGEN BOVEN BELG IE. Men heeft thans uitgemaakt, dat de militaire vliegtuigen, die Dinsdag hoven België hebben gevlogen en waartegen het afweergeschut in actie is getreden, van Duitsche nationaliteit waren. België heeft in verhand met deze schending van zijn grondgebied in Berlijn geprotesteerd. DE MILITAIRE VERLOVEN IN BELG IE. In de laatste dagen zijn enkele perso nen in België onder de wapenen geroe-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1939 | | pagina 1