v.h. Fa D'Huy. 1 DrDushkind Minister De Geer over de begrooting van Financiën. Nederland blijft varen. Chauffeur or chine Dagblad voor de Provincie Zeeland MIDDELBURG De verscherpte handels oorlog - Het Russisch-Finsch conflict - Nonaggressie-pact door Moskou opgezegd. Engelsche kruiser getorpedeerd? - Britsche vliegtuigen boven Borkum - De strijd in het Westen. el A. KERKHOVE, ermist rtbonte Vaars. WOENSDAG 29 NOV. 1939 54e JAARGANG - No. 51 Rusland zegt het Non-aggressie- verdrag op. Engelsche kruiser getorpedeerd? Onderwijsvernieuwing Verdere verzwaring van enkele indirecte belastingen niet uitgesloten. Opheffing van het bankgeheim ligt niet in de bedoeling. Voor veiligheid van de vaart wordt gewaakt. Binnenland. t voor de pols en er aan de Sint om aan helpen. Ook andere modellen, olens. Emallle uit* model wasborden, >omketels, brood" san-soheerappara. voort. Komt zlenl ve Testament 1.90 In ruime keuze tripjes 100, 4 p. lams- I Dladreuzel 100, prima 1 n varkensvleesch aan I prijzen. C. VER- I chh., Dam, Telefoon I •g. EN WOONHUIS met f bouwterrein te Drie- bij J. VAN STRIEN, J 1. Ned. Broederschap, I Contracten, Taxatie's, I AD". Huard Keerploe- sorteerders, peënmo- ders en stroosnijmes- Vleeschouwer peën tSSER, Schroeweg 13, elefoon 216. aat 48, Middelburg. I niet duurder, ïaf 14,75, Spiegels Meubelen, enz. enz. IN RUIL: een balans- ilpl., kort- en mangel- alle soorten wielen, tanden, voor wagenb, enz. Smed. de Bruijn, ïstraat, Middelburg. raagd: ABRAHAMSE, i St.-Laurens. voor alle werkzaam-, letter C i, Bureau Goes. n dag en nacht >E HUISHOUDING, f de 25 jaar, bij twei I ichen. Inlichtingen te; l ;erij KOLE, Hobein- I lingen. WEERBERICHT. van hedenmorgen I weer: half bewolkt; W.-N.W.; tempera hedennacht 7neer aal 18. lig van hedenavond igeveer 19 uur: Ler en koud, matige 1. wind, toenemende waarschijnlijk regen, ur, toenemende tot :ust wellicht storm wind. uwingsdienst. lilt hedenmorgen te Attentiesein neer. mmiddag 3 u-: Uitgave: N. V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw" Bureaux Lange Vorststrnat 7 0, Goes Postrekening 444SB Telefoon 2438 bijkantoor Middelburg: Fa. Boekhandel j, J. F A N O Y, Lange Burg 40. Telefoon 28 Abonnementsprijs f2.00 per kwsrtsal Weekabonnementen voor Middelburg Goes en Ylisslngen f 0.20 Losse nummers 5 cent Directeur - Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA Advcrtentiën 30 cent per regel Ingezonden mededeelbaren 60 cent per regel Kleine Advcrtentiën Dinsdags sn Vrijdags f 0.75 bij vooruitbetaling Advertentiën onder letter of motto 10 cent extra Bij contract belaiigrjjke korting liddag 3 u.: 745. ar fietsers-, in. DE „ORDER IN COUNCIL" GEPUBLICEERD. Gisteren is de tekst gepubliceerd van den „Order in Council" betreffende de Britsche economische represaile-maat- regelen tegen de Duitsche mijnen-actie. De „Order" treedt Maandag 4 December in werking. Het Koninklijk Besluit beteekent, dat schepen uit Duitsche havens of uit ha vens van landen, welke aan Duitschland grenzen, onderworpen zullen worden aan dezelfde maatregelen van controle als schepen, welke zich in de richting van Duitschland bewegen. Een belangrijke bepaling is, dat als Duitsche goederen zullen worden be schouwd goederen, welke voor 25 pet. of meer uit Duitsch materiaal bestaan. De goederen, die bestaan uit minder dan 25 pet. Duitsch materiaal, zullen dus be schouwd worden als van de origine van het land van productie. Dit percentage is veel lager dan werd verwacht. Maar de Britsche regeering is bereid speciale gevallen van ongemak, welke neutralen kunnen overkomen, in welwillende overweging te nemen. De protesten van neutrale mogendhe den zullen zorgvuldig bestudeerd worden. De maatregel wordt uitvoerig door Engeland gemotiveerd op grond van de houding van Duitschland, dat opzettelijk begonnen is met een politiek, welke ten doel heeft te trachten den handel ter zee tusschen de geallieerden en andere landen te vernietigen door een onbarm hartig gebruik van geweld, met schen ding van de wetten en gebruiken der oor logsrechten van de neutralen en de ver plichtingen jegens de menschheid. Er is in uitzonderingen voorzien voor het geval de goederen neutraal eigendom zullen zijn geworden vóór dit decreet is verschenen. De houding van Amerika. Een Amerikaansch regeeringsambte- naar heeft verklaard, dat de regeering van de Ver. Staten niet overweegt een formeel protest in te dienen tegen de ge allieerde maatregelen tegen den Duit- schen export. Staatssecretaris Huil heeft in een persconferentie gezegd, dat, toen de oor log begon, de Ver. Staten zich alle rech ten had voorbehouden ten aanzien van alle mogelijke inbreuken op neutrale rechten. Huil kon niet zeggen, of de nieuwe Britsche politiek onder dit voor behoud zou komen te vallen, alvorens de aangelegenheid volledig was bestudeerd. GEEN VRIENDELIJKE STEMMING TEGENOVER DE NEUTRALEN Eenige dagen geleden verscheen er een artikel over Nederland van de hand van den heer Zundermann, den chef van den staf van de Reischpresse-chef dr Die trich. Het schijnt dat dit artikel het eer ste was van een reeks verschijnend in de Duitsche bladen. Duitschland zal de reactie, welke de neutralen tegenover de nieuwe Engelsche maatregelen zullen aan den dag leggen, als toetssteen beschouwen van de hou ding dier landen. Men verlangt een reac tie, niet door woorden, maar door daden. Molotow, de volkscommissaris voor buitenlandsche zaken, heeft den Fin- schen gezant te Moskou een -nota over handigd, waarin het verdrag van non- aggressie, dat gesloten is tusschen Fin land en de Sowjetunie, wordt opgezegd, „wegens de anti-Russische politiek van Finland". Door te weigeren haar troepen ten minste twintig a vijfentwintig kilometer terug te trekken, nadat zij op verrader lijke wijze de Russische troepen bescho ten hadden, heeft de Finsche regeering bewezen, dat zij in haar vijandige hou ding volhardt en geen rekening wenscht te houden met de bepalingen van het non-aggressieverdrag. Zij wil Leningrad ook in de toekomst .onder de bedreiging der kanonnen houden. „GEDULD TEN EINDE." Gisteravond te negen uur plaatselijken tijd heeft de omroeper van radio-Moskou in zijn overzicht over de anti-Finsche be toogingen verklaard, dat het geduld van het volk der Sovjet-unie ten einde is. Het volk wacht met energieke kalmte den loop der gebeurtenissen af. Het heeft alle vertrouwen in het onoverwin lijke roode leger en keurt de maatrege len der regeering goed. De imperialistische gekken te Helsin ki moeten bedenken, dat het roode leger opdracht zou kunnen krijgen te ant woorden op hun provocaties. Radio-Moskou heeft te middernacht plaatselijken tijd medegedeeld, dat de Finnen aan de Finsch-Sowjet-Russische grens zyn overgegaan tot nieuwe pro vocaties. Vijf Finsche soldaten, aldus Radio- Moskou, vuurden op Sowjet-troepen en overschreden de Russische grens. De Russen beantwoordden het vuur en dre ven de Finnen terug, waarbij zij drie gevangenen maakten, by wie men twee geweren, een revolver en veldkykers vond. Het tweede incident geschiedde in het Karelische district by Leningrad, zoo gaat Radio-Moskou voort. De Finsche troepen losten naar verluidt twee artil lerie-salvo's op Sowjetgebiedde grana ten ontploften op 500 M. afstand van de grens. De Finsche artillerie, die de grens trachtte te overschryden, werd te ruggedreven. Het militaire orgaan Krassnaja Swjesda, publiceert een bevel van het opperbevel van het militaire district Le ningrad, waarin den troepen wordt op gedragen iedere aanvalshandeling van Finsche zijde nog slechts met de wape nen te beantwoorden. EEN LAATSTE „WAARSCHUWING"? In politieke kringen te Moscou wordt het opzeggen van het Finsch-Sovjet- Russische niet-aanvalsverdrag als een uiterste verscherping van den toestand beschouwd. Men is hier evenwel over het alge meen niet van oordeel, dat het opzeggen van het verdrag noodzakelijk moet uit- loopen op een gewapend conflict. Veeleer legt men de stap van de Sow- jetregeering uit als een laatste waar schuwing aan de Finsche regeering. Naar verluidt, zal de Finsche regee ring Woensdag het antwoord op de nota van de regeering der Sowjetunie te Mos kou overhandigen. Het opperbevel van de Duitsche weer macht maakt bekend: Een Britsche zware kruiser van de Londenklasse is door kapitein-luitenant ter zee Priem, den overwinnaar van de Scapa Flow, ten Oosten van de Shetland eilanden getorpedeerd en vernietigd. De kruisers der Londenklasse hebben een inhoud van ongeveer 9800 ton, een snelheid van 32 zeemylen en werden in 1927 en 1928 gebouwd. Zy zijn bewapend met acht stukken geschut van 20.3 cm en acht stukken van 10.2 cm. De Engelsche admiraliteit heeft offi cieel de Duitsche bewering tegengespro ken, dat een kruiser van de Londenklasse door een duikboot is vernield. De mede- deeling der admiraliteit luidt: „De admiraliteit verklaart, dat de be wering van den Duitschen omroep, dat een kruiser van de Londenklasse tot zin ken is gebracht, onwaar is". BRITSCHE TOESTELLEN BOVEN VLIEGTUIGBASIS BORKUM. Britsche vliegtuigen hebben gisteren een aanval ondernomen op de Duitsche vliegtuigbasis Borkum. Volgens Duitsche berichten is echter geen schade aange richt. Duitsche watervliegtuigen zijn met geweervuur aangevallen. De gevechts toestellen werden onder luchtafweervuur genomen, waarop zij' antwoordden. Al de Engelsche vliegtuigen zyn veilig te rug gekeerd. Van Engelsche zijde wordt ontkend, dat zooals van Duitsche zijde is ge meld boven Nederlandsch gebied is gevlogen. VREEMDE VLIEGTUIGEN BOVEN BELGIE. Gisteren hebben vreemde vliegtuigen op groote hoogte boven Belgisch gebied gevlogen. Belgische jachtvliegtuigen zijn opgestegen en het luchtdoelgeschut is in actie geweest te Brussel, Mechelen, Gent, Brugge en Oostende. DE STRIJD IN HET WESTEN. Het Fransche legerbericht van gister avond luidt: Een kalme dag aan het geheele front. Eenige plaatselijke actie van de artille rie. Onze oorlogsbodems hebben de Duit sche schepen „Trisels", metende 6000 ton, en „Santa Fe", metende 4600 ton, op volle zee aangehouden en naar Fran sche havens gebracht. De legerberichten van vanmorgen mel den niets byzonders. De smeltende sneeuw fin de gestadige regen hebben de rivier, die de Fransche en de Duitsche troepen van elkander scheidt, weer doen aanzwellen en de bei de vyandelyke legers gedwongen, zich in de onderaardsche versterkingen terug te trekken. Vroeg in den morgen en laat in den namiddag worden de Fransche batteryen electrisch afgeschoten. Dit vuur wordt dan door de Duitsche kanonnen beant woord. En dan is het weer rustig. Zoo nu en dan komt een of andere patrouille de rust der vyandelyke mi trailleurs verstoren en even laait dan het vuren weer op. Voor het overige lykt het vrede op het oorlogsfront. De laatste drie dagen is er een buiten gewoon groot aantal Duitsche tanks en treinen naar het front gedirigeerd. Aan de Siegfriedlinie tegenover Lu xemburg wordt nog steeds hard ge werkt, teneinde deze zoo spoedig moge- lyk te voltooien. Zoo nu en dan trekken een paar de serteurs de rivier over. AMERICAN CIGARETTE DE OPENBARE SCHOOL CHRISTELIJ K-HUMANISTISCH? In de vergadering van den Vrijz. De- mocratischen Bond heeft de Minister van Onderwijs, de heer Bolkestein, een rede gehouden over: „Onderwysvernieuwing". Hierby trok vooral de aandacht wat de Minister opmerkte over het karakter der Openbare school. Voor onderwijsverbetering, aldus de Minister, is in de eerste plaats noodig, dat Nederland van den politieken school strijd verlost wordt. Nog steeds is die volledige pacificatie, in feite, niet verkregen. Dat belemmert ook nu een beweging, die zich als onder wijsvernieuwing aandient. Deze heeft den steun van het geheele onderwijs nóodig. Noodig is daarvoor, dat men het open baar onderwijs niet langer zie als een „overkoepeling" van de verschillende richtingen, maar als een eigen richting naast de Protestantsch-Christelijke en de Roomsch-Katholieke, met wie een leven als gelijkgerechtigde en gelijkbegunstig- de noodig en mogelijk is. Die eigen richting der openbare school ziet spr als een christelijk-humanistische; dat zij „overheidsschooi" is, is daarbij iets secundairs. Ik acht het plicht, zeide de minister, tot het einde van den strijd bij te dragen; uit erkenning van het recht der confessioneele school, uit erkenning van de waarde, die een gedifferentieerd schoolwezen heeft in stryd tegen de to talitaire machten, maar ook om een krachtigen steun in het gemeenschappe lijke te vinden by het streven naar on derwijsvernieuwing, d.i. onderwijsverbe tering, waarop het inzicht van heden ons wijst. Deze drang kan alleen maar steun vinden in een gemeenschappelijk streven, maar daartoe is het opgeven van een ouden en beslechten stryd nood zakelijk". De openbare school Christelyk-huma- nistisch. Een belangryke uitspraak. Wy hopen er nader aandacht aan te schenken. DE „SIBAJAK" VERTROKKEN. Vanochtend om 3 uur is het motor schip „Sibajak" van Rotterdam vertrok ken. Verschenen is de Memorie van Ant woord aan de Tweede Kamer inzake de begrooting van Financiën. Hieraan is het volgende ontleend: Dat in de opheffing van het zoogenaamde bankgeheim een uitstekend hulpmiddel by de bestry- ding van de fraude zou kunnen worden gevonden, schynt den minister een illu sie. In de meening van verscheidene leden, dat de verhouding tus schen directe en indi recte belastingen, thans niet in overeenstemming is met de sociale rechtvaardigheid, deelt de minister niet. Zooals blykt uit de nota betreffen de den toestand van 's Rijks financiën, stelt de regeering zich voor, de ver- eischte versterking der middelen in de eerste plaats te vinden door een herziening van de in komstenbelasting en vervanging van de dividend- en tantièmebelasting door een winstbelasting. Zij acht het evenwel niet uitgesloten, dat in de toekomst ook nog tot een ver dere verzwaring van eenige indirecte be lastingen zal moeten worden overge gaan. De door verscheidene leden met be trekking tot de ten vorigen jare ter sprake gebrachte uitkeeringen aan werk- loozen gemaakte opmerkingen geven den minister aanleiding tot het volgende be scheid: Uitkeeringen uit een werkloozenkas zyn verschuldigde, van het leven afhan- kelyke periodieke uitkeeringen, vallende onder art. 8 der wet op de inkomsten belasting en dientengevolge belastbaar. Dit is niet het geval met uitkeeringen die ingevolge een gemeentelyke steunre geling of van een instelling van welda digheid worden ontvangen. Vandaar het verschil in behandeling. By de voorgenomen herziening van de inkomstenbelasting zal de minister na gaan, of het mogelyk is, de hier be pleitte verlichting van druk der vermogensbelasting, in de gevallen waarin zy haar doel van aanvullingsbelasting ver voorbyschiet, aan te brengen. De minister deelt niet in de meening, dat het aanbeveling verdient het systeem van heffing van den accyns naar den grondslag waarde te vervangen door heffing van een vast bedrag per stuk vee. Met betrekking tot de ter sprake ge brachte verlaging van de accynzen op gedistil leerd en bier meent de minister, dat, in zoover niet fiscale overwegingen ontleend aan den smokkelhandel, die verlaging noodzakelyk maken, de be zwaren, van andere zyde tegen de ver laging ingebracht, ernstige aandacht verdienen. De Minister deelt niet de vrees dat de actie van het z. g. beleg gingsfront zou leiden tot het vast houden van beschikbare kapitalen. Hy ziet voorshands geen aanleiding maat regelen te treffen om de gestie van dat front tegen te gaan. Den minister is niet bekend, dat bij de verder gaande inschakeling van den plaatselijken detailhandel bij de leve ringen aan rijksdiensten van den detail handel abnormale kortingen worden ver langd. De mededeeling, aan eenige leden ge daan, dat de werkzaamheden van het Ryksinkoopbureau bezig zouden zijn zich uit te strekken in de .richting van leveranties aan provincies en gemeenten, moet op een misverstand berusten. „in het gezicht van de toenemende rampen ter zee moge het geruststelling ba ren, dat bij de Regeering, zoowel als in kringen der particulieren, bewust wordt gehandeld om onze welbegrepen belangen actief te beschermen." Officieel wordt meegedeeld: De verscherping van den oorlog ter zee, als gevolg van nieuwe, door beide partijen getroffen maatregelen, baart ook hier te lande begrijpelijk nieuwe zorg, in het bijzonder in die kringen, welke direct of indirect tot de scheep vaart in betrekking staan. Met voldoening kan daartegenover worden vastgesteld: „Nederland blyft varen." Na de ramp met de „Simon Bo livar" is er in onze scheepvaartkringen ernstig beraad gehouden, waaraan ook de marine-autoriteiten met hunne tech nische adviezen hebben deelgenomen, en men ziet onze schepen, onder het nemen van nieuwe veiligheidsmaatregelen, te gen mijnengevaar zee kiezen, met aan vaarding van onvermydelijke risico's. Inmiddels zijn de diplomatieke orga nen in actie om onze rechten als neu trale staat naar beide zijden te verde digen. Tegen het gisteren te Londen af gekondigde Koninklijk Besluit om de blokkade-maatregelen ook over den Duitschen uitvoer uit te breiden, is ter stond na aankondiging in het Lager huis, door Hr. Ms. gezant te Londen in opdracht onzer Regeering krachtig ge protesteerd. Tegen andere vormen van belemmering of ingevaarbrenging van onze scheepvaart in stryd met het Vol kenrecht blyven even krachtige vertoo- gen zeker niet uit, zoodra deze kunnen berusten op even stellige gegevens. Zoo zal ten aanzien van de vernieti ging van de „Sliedrecht" in volle zee, in den Atlantischen Oceaan ten Westen van Ierland, een beslissing worden geno men, zoodra de rapporten zyn ontvan gen van het verhoor, dat een onzer te Londen geplaatste consulaire ambtena ren thans aan de door ontberingen ver zwakte overlevenden heeft kunnen afne men dan zal blyken óf en bij wie er een stap zal moeten worden gedaan. Over bodig is het, in dergelyke gevallen de vraag op te werpen, of de Regeering daaraan volle aandacht zal wijden, zy is er zich te allen tyde van bewust, dat dit tot haar onmiddellyke taak behoort en handelt met den in elk byzonder geval mogelijken spoed. Voor de veiligheid van de vaart wordt nog op andere wijze gewaakt. De zich steeds scherper ontwikkelende mijnen- oorlog is voor Nederlandsche deskundi gen aanleiding tot het doen van onder zoekingen, waarvan de opzet is aan onze scheepvaart een grootere mate van vei ligheid te verzekeren. In het gezicht van de toenemende ram pen ter zee moge het althans eenige ge ruststelling baren, dat, waar men dit moet verwachten, bij de Regeering zoo wel als in de leidende kringen der naast betrokken particulieren, bewust wordt gehandeld om onze welbegrepen belan gen actief te beschermen. AMBTENARENSALARISSEN. Aanpassing van het loonpeil aan het prijspeil. In de vergadering van de Centrale Commissie voor Georganiseerd Overleg in ambtenaarszaken van Donderdag 23 Nov. j.l. bepleitten de zes centrale amb tenaren-organisaties de instelling van een blyvend officieus contact tusschen haar en de regeering ter regelmatige bestudeering van de vraag, of, en zoo ja, op welke wijze en met ingang van welk tijdstip er aanpassing van het loonpeil diende plaats te vinden met het gewij zigd prijspeil en met het gestegen index- cyfer voor de kosten van levensonder houd. De voorzitter deelde mede, dat de re geering de ontwikkeling der deze kwes tie beheerschende factoren nauwgezet en onafgebroken in 'toog houdt. Naar zyn meening mag verwacht worden, dat de regeering indien deze ontwikkeling zulks motiveert tydig met voorstellen tot eventueele loonsverhooging zal ko men. Het contact tusschen organisaties

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1939 | | pagina 1