Verhooging prijzen benzine, petroleum en donkere oliën. Uit de Provincie Onderwijs Kerknieuws Gemengd Nieuws. Telegrammen. tingontwerp. De geredden van de „Simon Bolivar" weer in veilige haven. MIDDELBURG. VLISSINGEN. GOES. ZUID-BEVELAND. WALCHEREN WALCHEREN. ZEEUWSCH-VLAANDEREN. n er zijn aller- rnsteste" aan- correspondentie- is de aandacht op :e de kringen, die van het Duitsch'e n neutrale landen lin of meer onge- aldaar te ontwik- waarschuwingen n kan, zoo zeggen orrespondentiebu- len onderschat. van Duitsche zij aanleiding tot de n de Nederland- overtuigd is, het ig en handhaving iliteit. Mocht der- lied een activiteit orden opgemerkt, iliteit onvereenig- regeering voorze- 'aan een einde te de taak van den :er bij het bezoek it en Stevens aan :sche grens blijkt is om te voorko- -landsch grondge- ractjjken zouden de Duitsche be- keljjk geen aan- n het e r n - het op Ne- ondgebied ;wee Engel en verge- erlanders georgani- 1 geschied- ultaat den sderlandsch ontvoering ren naar s omstandigheden 'ingen van de Di- dig pendant heb- n tegenover den ngen", welke het hooren. kon verhinderen, aststaat, dat een op Nederlandsch te doen met een ize neutraliteit. ÏLOOSSTELLING. wijdt mr Paul -tikel aan de ver- :he blokkadebepa- eutralen aan hun hten op het ver- elling en compen- r overdreven lang hepen geeft hun nrecht op schade- hade betreft, die argo op Duitsche hij naar een ana- 16 van het Vol- In geval van. col- idert 1919 in het werden, moesten nbond maatrege- ezen en nadeelen toepassing dier rum te beperken, juridisch gespro- ilp geroepen wor- ïgen de gealliëer- leutralen deel te nctie. itralen dus thans t men, zooals ln een minimum de men ze dwingt g vooralsnog niet achten. imorie van Ant- xner op het voor ontwerp van wet rieningen tot ver ten tot dekking jks. de bezwaren, die og hebben tegen 'aarin het onder geplaatst, merkt dat het ontwerp beoogt dan, teza- gestelde vervan- in tantièmebelas- sting, de midde- iekking van het rootingstekort. ran deze voorzie- ister onmogelijk, het nemen van van de buiten van een oorlogs- in de gegeven veel mag worden leening van den DË AANKOMST TE VLISSINGEN. De Oranje Nassau van de Mjj Zeeland is Zaterdagmiddag om kwart over drie in Vlissingen aangekomen met de gered de bemanning en een deel der passagiers van de Simon Bolivar aan boord. Te Rotterdam arriveerde om even acht uur de Batavier, die eveneens geredden van het verongelukte schip naar het va derland bracht. Aanvankelijk had men gerekend, dat de Oranje Nassau tusschen 1 en 2 uur te Vlissingen zou aankomen en reeds lang voor den tijd zaten familieleden en kennissen van de opvarenden in hotel „Zeeland" te wachten. In de ochtend uren vernamen zij het verheugende be richt, dat men contact met de Oranje Nassau verkregen had, hetgeen beteeken- de dat het schip vertrokken was en zich buiten de territoriale wateren bevond. Drie lange dagen heeft men moeten wachten op de Oranje Nassau; 3 dagen van hoop, vrees en onzekerheid. Om even over drieën konden de tal rijke wachtenden op de kade het geluid van een zware stoomfluit hooren, ten teeken, dat de Oranje Nassau in aan tocht was. Uit vreugde over deze behou den thuiskomst lieten ook de andere in de haven van Vlissingen gelegen sche pen hun signalen hooren. Het duurde daarna niet lang meer of de Oranje Nassau lag aan de kade gemeerd. De passagiers kon men reeds van ver op het dek zien staan wuiven. Zij' waren bijna allen „op zijn Engelsch" gekleed, d.w.z. met flanellen grijze broeken en tweed jasjes, waaronder dikke pullovers en halsdoeken. Bijna niemand hunner droeg een overjas. Verschillende familieleden op den wal hadden daar wel op gerekend en zoo zagen wij een vrouw, die met een zware winterjas in haar hand, gereed stond haar zoon tegen de koude te be hoeden. De bedrukte gemoederen der wachten den luchtten op. Enkele vrouwen van de geredde bemanningsleden waren de volle vier dagen te Vlissingen gebleven; de meesten echter hadden Woensdagavond mistroostig de terugreis aanvaard om Zaterdag nogmaals naar de Scheldestad te komen. De zenuwen konden zich nu ontspan nen. Vrouwen braken in snikken uit. Ook de schepelingen was de emotie te machtig, nu na zooveel doorgestane el lende en zooveel beleefde verschrikkin gen, eindelijk de veilige wal voor hen lag. Paarsgewijze daalden de negentig ge redden met armelijke bundeltjes en klei ne pakjes de loopplank af. Aandoenlijke tafereelen deden zich voor bij dit weerzien. Weinigen wisten hun aandoening meester te blijven. Kapitein Hintertür was onder de eer sten, die zich aan wal begaven. Zorg stond op het gezicht van hem, die voor- loopig zijn laatste reis gemaakt had. Voor de Stoomvaart Mij' Zeeland was aan den terugkeer van de Oranje Nassau een bijzondere beteekenis verbonden. Met haar terugkeer is n.l. voorloopig een eind gekomen aan de bootverbinding tus schen Vlissingen en Harwich. Veel te vertellen was er over het op onthoud in Engeland niet. Even plotse ling als het verbod tot uitvaren kwam, was het weer opgeheven en redenen plachten de militaire autoriteiten ge woonlijk niet op te geven. (Aangenomen werd, dat het om mij nengevaar geweest was.) Gevraagd naar de stemming aan boord deelde kapitein Hintertür aan de pers nog mede, dat hij nog nimmer zulke dankbare en tevreden passagiers had vervoerd. Met alles namen zij genoegen en geen klacht werd gehoord, toen de proviand wat minder ruim werd. WAT DE GEREDDEN VERTELDEN. Toen de geredden, die in de wachtka mers werden geleid, wat op hun verhaal waren gekomen, gingen zij' aan het ver tellen. Diep aangrijpende tafereelen speelden zich in de wachtkamer af. Diep tragisch was het weerzien tusschen zijn familie en den heer Wensing, die met vrouw en vier kinderen naar West-Indië was ver trokken, en die met twee kinderen te Vlissingen terug keerde. Zjjn vrouw en twee kinderen waren verdronken. Allen waren het er over eens, dat de ramp ontstaan was door een mijn, omdat het schip plotseling in zijn geheel ruim een meter werd omhoog geworpen, wat den kapitein, omdat zijn hoofd tegen het plafond der stuurhut werd verbrijzeld, direct het leven kostte, terwijl velen zware tot lichte verwondingen opliepen. Een eigenlijke paniek was er niet ge weest, wel een groote verwarring en om dat het volop dag was, zouden verreweg de meesten gered z^jn, indien er niet een tweede ontploffing had plaats gevonden. Deze geschiedde doordat het zinkende schip nog een eind doorliep en toen op een tweede mijn stiet. Een geredde had twee uur in de stook olie gedreven vóór een Engelsche sloep hem binnen boord trok. De Engelsche oorlogsschepen waren betrekkelijk d'cht bij, maar begrijpend, dat de Simon Boli var in een onbekend mijnenveld zat, be trachtten zij de noodige voorzichtigheid. De scheepskapper was zonder letsel in een sloep op zee gekomen, toen die door de tweede ontploffing uit elkaar was ge slagen, zoodat hij in de vuile olie terecht kwam. Bijna zinkend had hy nog met één vinger aan 't lusje van een andere sloen sloep zich vast kunnen klampen. Half bewusteloos was hij aan boord gebracht van een treiler, waar men zijn met olie doortrokken kleeren had moeten door knippen. 'n Matroos had zijn eigen trui aangedaan en hem die over het hoofd getrokken. Met 'n deken om zich heen gewikkeld, was hij blootvoets te Londen aangekomen om zes uur. Juist was er luchtalarm en moest onze man vluch ten in den schuilkelder onder het sta tion. Geen stap meer kunnende verzet ten hadden studenten hem naar een hospitaal gedragen. Allen roemden om strijd de hulpvaar digheid der Engelsche bevolking en van de Nederlandsche kolonie. Het wachten in Southend, nadat oor spronkelijk er op gerekend was, dat men Woensdag kon vertrekken, was natuur lijk ook enerveerend. De passagiers hoorden uren lang het bulderen van ka nonnen en afweergeschut, evenwel niet altijd om den vijand te bestoken, doch toch bijna even angstwekkend. Zoo werd b.v. in de buurt met afweer geschut geoefend en kwamen eenige hon derden mijnen, die op de kust aanspoel den, tot ontploffing. Niettemin werden er in Harwich en op de „Oranje Nassau" werkelijk lucht aanvallen meegemaakt. De laatste op de Oranje Nassau door gebrachte dagen waren zwaar van on- zekerhetid geweest. Drie dagen had men opstoom gelegen, om uit te varen, maar toen Vrijdagavond het consent afkwam moest men weer naar Tilbury voor nieuwe proviandeering. Zaterdagmorgen half acht had men zee gekozen en de veiligste, zij het dan veel langeren weg, over de Downs geno men. In vrees en beven hadden de meesten gedurende de reis verkeerd. Om niet opnieuw verrast te worden hielden allen de zwemvesten den geheelen dag om. Iedere stoot van het schip had moor dend op de zenuwen gewerkt. Om 4.11 zou de extra-Diesel geredden en hun verwanten uit Vlissingen naar hun bestemming brengen, maar de pas formaliteiten namen nog zooveel tijd in beslag dat het vertrek pas om 4.45 uur plaats had. De Batavier IV te Rotterdam. Om kwart over acht Zaterdagavond is aan de Jobskade te Rotterdam het s.s. „Batavier IV" aangekomen, dat een groepje geredden van de „Simon Boli var" meebracht, n.l. twee passagiers mej. Lieutenant en de heer Bikkers en elf opvarenden, onder wie de tweede stuurman de Grooth. Snel werd het schip gemeerd en even later speelden zich aan de kade ontroe rende scènes af, begroetingen, verwel komingen, gepaard gaande ne( geluk- wenschen, waarbij de oogen niet droog konden blijven. De „Batavier IV" is later vertrokken, dan aanvankelijk was bepaald, omdat er buiten de Theemg en ook verderop eerst mijnen moesten worden geveegd. TWEE VERLIEZEN VOOR DE PADVINDERIJ. De heer L. H. C. Baron van Randwijck, directeur van het kantoor van de Am- sterdamsche Bank, zal binnen enkele weken onze stad verlaten en zich te Zutphen metterwoon vestigen. Vooral voor de padvinderij in Zeeland is het heengaan van den heer en mevrouw van Randwijck een groot verlies. Baron van Randwijck heeft zich gedu rende de jaren van zijn wonen alhier geheel gegeven aan het werk van deze nuttige instelling en is thans eere-com- missaris voor het district Zeeland van de Vereeniging „De Nederlandsche Pad vinders". Maar ook mevrouw A. van Randwijck— Wackwits leeft geheel met de beweging mede. Dit blijkt wel duidelijk uit haar voorzitsterschap van de afdeeling Middel burg van het Nederlandsche Padvindsters- Gilde. Baron van Randwijck heeft zich ook op ander gebied (wij denken o.a. aan zijn bestuurslidmaatschap van de Vereeniging tot bevordering van het Vreemdelingen verkeer), voor Middelburg verdienstelijk gemaakt. Gemeenteraad. Morgen (Dinsdag) a'vond te kwart over acht vergadert de Gemeenteraad. Wijziging verordening schoolgeld Gymnasium. De Commissie van Financiën brengt een reeds meermalen geuite wensch in herinnering, door ook uit de R.H.B.S.- regeling de bepalingen over te nemen ten gunste van leerlingen wier gemiddeld rapportcijfer 7 bedraagt en die boeken en leermiddelen kosteloos in 'bruikleen krijgen, wanneer het voor hen verschul digde schoolgeld niet meer dan f 28.20 bedraagt. "Weliswaar kan dit de gemeen te een kleine uitgave kosten, maar waai de nn voorgestelde wijziging de gemeente ook een klein offer kan vragen, acht de commissie het door haar gevraagde niet bezwaarlijk -en zelfs in het tegenwoordig tijdperk aanvaardbaar. Drijvende mijnen. Zaterdagnacht en Zondagmorgen zijn verschillende mijnen de Schelde opgedre ven. Al spoedig waren een vijftal de kust genaderd aan de zijde van den Oranje- diïk. Ter hoogte van de visschershaven lagen er eenige mijnen met geweld tegen de betonnen muur te botsen, opgezweept door de ruwe zee. Onmiddellijk beeft de militaire overheid de noodige veiligheids maatregelen genomen en werd een groot deel van de aan zee grenzende stadswij ken «foor wachtposten afgezet. Verschil lende straten, boulevards en dijken mogen niet betreden worden. 'Ook verder in zee, daar waar vele schepen ten anker lagen om te wach ten op beter weer, dreven mijhen. De hooge en ruwe zee was oorzaak, dat er heel wat voorzichtigheid en, moed werd vereischt om deze gevaarlijke projectie len te bereiken en onschadelijk te maken. JUBILEUM MEJ. SCHEFFERS. Gisteren herdacht mej. Scheffers, moeder in het Gasthuis, bij de ouden van dagen, dat zij vóór 25 jaar als zoodanig in functie trad. Van vele zijden mocht zij blijken van belangstelling ontvangen. Des morgens werd zij door het bestuur en de directrice van 't gasthuis gelukge- wenscht, onder aanbieding van een enve lop met inhoud, terwijl zij des middags door enkele afgevaardigden der Herv. diaconie werd gecomplimenteerd. Ook de oudjes zelf hadden „moeder" niet verge ten. Nederlandsche Jeugdbond voor Natuurstudie. Zaterdagavond werd in „De Prins van Oranje" een propaganda-avond gehouden, georganiseerd door de afdeeling Beve land van de Nederlandsche Jeugdbond voor Natuurstudie. De voorzitter van de afdeeling opende den avond met een kort woord, waarin hij er op wees, dat jonge natuurvrienden: hun vrijen tijd willen wijden aan de studie van de natuur, niet alleen op avonden als deze, maar vooral in de vrije natuur. Met ernst willen de leden dat doen, want het natuurgenot ligt niet zoo maar voor het grijpen, geduld en volharding is nooidig om al de wonderen welke de natuur verborgen houdt, nog slechts voor een klein gedeelte te ontdek ken. Om dat doel te bereiken worden ex cursies gehouden. Telkens weer worden de leden dan getroffen: door andere ge- luiden en nieuwe plantengroei. .Hij wijst er voorts op, dat ook de Bevelaniden in dit opzicht veel te genieten geven. Hierna besprak de heer J. ter Pelkwijk biol. stud, te Leiden aan de hand van door hem zelf opgenomen films en: lan taarnplaatjes de Vliehors (een zandplaat bij Vlieland) met 'het leven aldaar van vogels en zeelhonden, voorts een door hem gemaakte studie van stekelbaarsjes en ten slotte een N. J. N. vaarkamp door de Zeeuwsche wateren,, waarbij speciaal stu die is gemaakt van 'het leven van vis sollen en vogels aan de Zeeuwsche kus ten. In het slotwoord werkte de voorzitter de bezoekers op om eens een excursie van de afdeeling mede te maken naar het Sloe en het Westschenge. OUDE JUFFROUW AANGEREDEN. Een- bejaarde Goesche juffrouw werd, toen zij op de Groote Markt rustig liep te wandelen, omver gereden door 'n wiel- ryder, waardoor zij haar pols brak. De naam van den aanrijder is bij de politie bekend. De Financieele Commissie over de Gomeente-begrooting voor 1940. De Fin. Commissie acht het zeer be grijpelijk, dat B. en W., die bij den opzet van de begrooting slechts rekening kon den, houden met normale omstandighe den, na het intreden van den betreurens- waardigen toestand, welke op het einde van Augustus aanving, nog eens ernstig hebben overwogen of sommige posten nog wel konden worden gehandhaafd met hei resultaat, dat een tweetal voorgenomen werken werden geschrapt. De commissie meent echter als haar meening te moe ten uitspreken, dat hoezeer zij het be trachten 'van de uiterste zuinigheid vooral in een tijd als deze ooik moet toejuichen gewaakt moet worden voor het te ver doorvoeren daarvan. Het komt baar voor, zonder daarbij echter te doelen op de van de ontwerp-Jbegrooting afgevoerde posten, dat werken, welke voor de bestrijding van de werkloosheid groote waarde kunnen hebben, omdat in de kosten daarvan een zeer aanzienlijke loonpost is begrepen, ook thans moeten worden uitgevoerd. Im mers werk is en blijft voor de werkloozen steeds de beste wijze van steun. De commissie vraagt of een post voor onvoorziene uitgaven tot een bedrag van f 6000 niet veel te laag moet worden ge acht indien in normalen tijd de raming van dezen post op f 5000 werd toege staan. De gevolgen, welke de buitenge wone omstandigheden, waarin wij leven, zullen hebben,, zijn niet te overzien, maar vaststaat nu reeds, dat verschillende prijzen van materialen zijn gestegen. Het komt haar daarom voor, dat het ge- wenscht is den post „Onvoorziene uitga ven" minstens te ramen op f 7000 en voorts bij, B. en W„ die zich overigens daarvan voldoende bewust zijn, aan te dringen op de meest mogelijke bezuini ging op de uitgaven der gemeente in den goeden, zin. Tën opzichte van den post „Kosten in- zalke bescherming van de bevolking te gen luchtaanvallen", heeft de commissie zich afgevraagd hoever thans de aan schaffing van de noodige materialen is gevorderd, m.a.w. of langzamerhand wordt beschikt over een volledig inge- richten dienst, zoo dat de raming in een volgende begrooting aanmerkelijk minder zal kunnen zijn. Met de badrijfsbegrootingen kan de commissie zich vereenigen. Alleen komt het haar gewensoht voor, dat de Raad nog wordt ingelicht over de methode van afschrijving op de eigendommen van het gemeente-bestuur. Het heeft n.l. de aan dacht getrokken, dat naast de kolom „aan schaffingswaarde" een tweede voorkomt „Bedrag, waarop wordt afgeschreven", die idaarvan in vele gevallen sterk af kijkt. Kloetinge. Ten 'Gemeentehuize verga derde het bestuur van de Oranje vereeni ging met de besturen van de Buurtver- eenigingen om ter gelegenheid van het a.s. afscheid van den Edelachtibaren heer G. Zandee als burgemeester van Kloe- tinge een huldeblijk aan te bieden. Hier voor werd een comité opgericht bestaande uit de heeren F. Buijsrogge, S-. Kole, G. K. Maartense, J. I. Massee, A. C. Note- boom, F. Oele, P. de Regt, G. de Ruiter, A. v. d. Velde en 'C. v. d. Zande. Binnenkort zullen enkele jonge dames een lijst bij de ingezetenen ter teekening aanbieden, waarop het bedrag voor een maximum-bijdrage is vermeld. lerseke. Een der laatste nachten wil de een schipper met zijn met suikerbie ten geladen schip de geul van de zoo genaamde „Rattekaai" passeeren. Maar daar het weer donker was zou hij met een roeiboot even vooruitvaren om aan een baken een lantaarn te hangen. De vrouw met haar kinderen bleef zoo lang aan boord. De schipper bleef evenwel zoolang weg, dat de vrouw ongerust werd en de plaatsehjke politie van des schippers uitblijven verwittigde. De po litie alarmeerde de visscherijpolitie, die met twee vaartuigen (een van lerseke en een van Tholen), geassisteerd door de gemeentepolitie van lerseke, de Schelde langs Zuid-Beveland geheel vruchteloos afzocht. Na 12 uren kwam de schipper terug. Hy was des nachts met zijn roeiboot aan den grond gearen en kon niet meer vlot komen. Zaterdagavond vergaderde de afd. Yerseke van den Zeeuwsclien mos- sel'kweelkershond. Tot afgevaardigden naar de algem. vergadering te Bergen op Zoom werden benoemd da heeren Jac. Pe'kaar, D. J. Sinke en E. P. C. Poel man (plaatsvervanger Jac. v. Boven). Aan het Centraal Verkoopkantoor te Bergen op Zoom zal worden verzocht middelen te vinden, om den omzet van mosselen in Duitschland of Frankrijk te bevorderen of grooter te maken, daar anders de kweekers te veel mosselen over zullen houden. Sint Laurens. Vrijdagavond hield de A.R. Kiesvereeniging alhier een leden vergadering onder voorzitterschap van den heer P. Boon, die in zijn openings woord een terugblik gaf op de Provin ciale Staten en Gemeenteraadsverkiezin gen. De uitslag van deze verkiezingen was voor wat het aantal stemmen betrof, gunstig. In de vacature van lid van het bestuur wegens bedanken van den heer ■M. van den Broeke, werd de heer K. Otte gekozen. Besloten werd de propaganda 'krachtig te voeren en vooral ook te trachten de jongeren lid te doen worden van de vereeniging. Voorts werd nog be sloten de volgende vergadering te doen plaats hebben op 10 Januari a.s., waarin ide heer J. v. d. Wal een. politiek over zicht zal geven. Koudekerke. Vrijdagavond hield de Coöp. Brandstoffen Vereen. „Ons Bé- i lang" baar jaarvergadering. Geleverd werden 138350 kg. stukkolen:, 372760 kg. eierkolen, 47580 k g. anthraciet, 21140 kg. bruinkolen, gezamenlijk bedrag f 7840,11. Reserve bedraagt thans f 533.95V2. Besloten werd aan dividend bij te schrijven op de boekjes 8 pot. Als bestuursleden werden herkozen: F. N. Grims en A. Wondergem. Tot commis- saris werd gekozen W. Verhage P'z. en tot plaatsvervanger J. W. Christiaanse. De vereeniging telt 33'6 leiden. Arnemuidere. Alhier is een plaatselijke commissie opgericht van het T.b.c.-fonds1 „Draagt Elkanders Lasten". In deze com missie 'hebben zitting genomen de heeren M„ Sdhroevers, voorzitter, G. Mulder, se cretaris-penningmeester, A. Schuit Klzn., algemeen adjunct, M. Siereveld Jaczn., P. Janse en A. Janse, leden:. Vrijdagavond vergaderde de A.R. Kiesvereeniging met de Arja-club onder leiding van dihr v. d. Graaff. Na afhan deling van enkele huishoudelijke zaken, leidde ds H. Scholing in „Neutraliteit". Op deze inleiding volgde een geani meerde bespreking. De 'bestuursleden A. Schuit en G. Dek ker werden herkozen, terwijl in de vaca ture van wijlen P. v. Belzen, dhr Joh. de Rijke werd gekozen. Ingaande 1 December a.s. wordt de Rijksveldwachter Brig, titulair C. Schip per van hier overgeplaatst naar Tilburg. Hoek. Bij het verrichten van landbouw- werkzaamheden kreeg de ongeveer 16- jarige M. R. een klap van een; schrikkend paard. Hij' werd daarbij getroffen boven de 'knie. Het slachtoffer zal er waar schijnlijk goed afkomen, daar de gevol gen zich zullen beperken tot een paar dagen rust houden:. Evang. Luth. Kerk. Bedankt voor Haarlem, H. J. Jaanus te Rotterdam. lersuke. In de godsdienstoefening der, Geref. Gemeente van gisteravond heeft ds v. d. Berg van Krabbendijke met een predicatie over Gen. 32 1012 het feit herdacht, dat de heer Meyaard veertig jaar ouderling dezer gemeente is. Onder zijn leiding is de gemeente zeer gegroeid. Borsse.e. Tot notabelen in de Ned. Herv. Gem. alhier zijn gekozen D. Ge- sehiere en Joh. Zweemer Pz. 's H. H.kinderen. Bij de Ned. Herv. Gemeente is herkozen als ouderling dhr A. G. Verburg en als diaken dhr A. van der Meer. Geref. Kerken. Tweetal te Haamstede, K. Bokma te Waardhuizen en H. C. Voorneveld te Zuilichem. Goes. Voor het Kruideniersexamen „Vakbekwaamheid", slaagde onze stad genoot A. M. van Sabben. DE RAMP VAN DE „SLIEDRECHT". De directeur van de reederij van het m.s. Sliedrecht heeft Zaterdagmiddag uit Londen bericht ontvangen, dat in den gezondheidstoestand van matroos Storm eenige verbetering was ingetreden, hoe wel deze nog ernstig is. De overige in het hospitaal verpleegde schepelingen gaan goed vooruit. Het door de reederij gehuurde vliegtuig zet de onderzoekin gen naar de nog vermiste sloepen voort. Nadere berichten moeten nog worden afgewacht. De Telegraaf had een telefonisch on derhoud met stuurman Brons, die met vier geredden van de Sliedrecht in Oban Cottage Hospital in Schotland liefderijk wordt verpleegd. De commandant van de onderzeeboot die de Sliedrecht torpedeerde, zoo ver klaarde Brons, heeft niet gezegd, dat het hem niets kon schelen, dat het hier een neutrale boot was, die op weg was naar een neutrale haven. „Om welke reden de commandant van den Duitschen onderzeeër de Sliedrecht tot zinken wilde brengen, is my niet be kend", verklaarde Brons. „Vermoedeiyk is de reden, dat wg voor onderzoek van Engelsche haven tot Engelsche haven moesten gaan, hetgeen ons van Engel sche zijde was voorgeschreven. Toen ik den Duitschen onderzeeboot commandant mededeelde, dat ons doel een neutrale haven, namelijk Trondheim, was, zeide hij: Ja, maar je moet toch eerst naar Kirkwall hetgeen juist was. Ik vermoed dan ook, zoo vervolgde Brons, dat het feit, dat wij Kirkwall moesten aandoen voor onderzoek, de aan leiding was voor het doen zinken van de Sliedrecht. Zoo worden wij toch wel aan alle kan ten de dupe. De zee is niet meer vrij. Engeland gelast onze schepen op te stoomen naar een Engelsche haven voor onderzoek en dat is voor een Duitscher de reden om ze te torpedeeren. De toe stand wordt waariyk onhoudbaar. DEN HAAG. Naar wij van de zijde van de Directies der Petroleum-Maat- schappijen zelf vernemen, is het onmoge lijk gebleken de prijzen van benzine, pe troleum en donkere oliën te handhaven. De benzineprijs wordt gebracht op I6V2 cent per liter. De prijs van de pe troleum is met Vi cent per liter verhoogd terwijl de prijs van gasolie en andere donkere oliën met V2 cent per liter is verhoogd. HOOG WATER OP DE MAAS. DEN HAAG. Het water van de Maas is sterk gestegen. Te Maastricht be draagt de stijging sedert Zondagnacht 1.40 m. Daar uit België nog sterke was wordt gemeld, zal de radio-hoogwater berichtgeving worden ingesteld. EEN MIJN BIJ DE PIER TE SCHEVENINGEN. DEN HAAG. Omstreeks half één meldde de kustwacht te Scheveningen dat ter hoogte van de pier een voor werp was gezien, dat nu weer boven en dan weer onder water was en gelijkenis met 'n mijn vertoonde. Overwegende dat het waargenomen voorwerp een mijn kon zijn, liet de militaire commandant de pier ontruimen, en den toegang tot de boulevard afzetten. Zekerheid dat men met een mijn te doen heeft is er niet. ZANDVOORT. Hier zijn aan het Noor- derstrand twee mijnen waargenomen; een ter hoogte van het Grand Hotel en een voorbij het Noorderbad. MIJNEN AANGESPOELD. CASTRICUM. Hier zijn op het strand twee mijnen aangespoeld. Eén mijn heeft men laten springen, de andere is gede monteerd. SCHIP IN BRAND GESCHOTEN. LONDEN. Het Duitsche koopvaardij schip Borkum, idat door een Britsehe 'boot was buitgemaakt is door een Duitsche duikboot aangevallen 'en in brand ge schoten. De Britsehe prijsbemanning heeft j geen verliezen geleden doch vier Duit- schers werden gedood. Het schip werd verlaten en is aange dreven.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1939 | | pagina 3